Sanal Gerçeklik Haberleri

Mark Zuckerberg'i kızdıracak sızıntı: Bu fotoğraflardaki henüz çıkmamış Meta Quest Pro mu?

Facebook'un kurucusu Mark Zuckerberg'in CEO görevini üstlendiği Meta'nın yeni sanal gerçeklik (VR) başlığı 'Quest Pro' görünüşe bakılırsa daha tanıtılmadan sızdırıldı. Ortaya çıkan yeni görüntülerin Meta'nın henüz tanıtmadığı yeni VR başlığını gösterdiği iddia ediliyor. Peki görüntülerdeki cihaz gerçekten de Meta Quest Pro mu? İşte detaylar!

Haber 12-09-22 12:58

Apple'ın karma gerçeklik başlığı! 'Reality One', 'Reality Pro' ve 'Reality Processor' gün yüzüne çıktı

Apple imzalı karma gerçeklik başlığının söylentileri uzun bir süredir dolaşıyor. Karma gerçeklik başlığı bu kez yapılan ticari marka başvurularıyla gündemde. Dosyalarda 'Reality One', 'Reality Pro' ve 'Reality Processor' adları geçiyor. Başvuruları yapan ise Apple değil. Ancak Apple adına yapıldığını kanıtlayacak bazı ipuçları var.

Haber 29-08-22 12:19

Apple'ın ilk karma gerçeklik başlığının fiyatı için çarpıcı iddia! Cepleri yakabilir

Apple denildiğinde şu sıralar akla karma (AR/VR) gerçeklik başlığı geliyor. Apple bugüne kadar başlığı üretip prototipini dahi olsa görücüye çıkarmadı. Ancak merakla beklenen Apple'ın ilk karma gerçeklik başlığı için birçok iddia ortaya atıldı. Şimdi gelen son bilgiler, Apple'ın ilk karma gerçeklik başlığının fiyatını ve piyasaya çıkış tarihini ortaya koydu. 2025'te ise bir sürpriz olabilir.

Haber 08-08-22 18:04

Apple'ın şimdiye kadar tasarladığı en karmaşık ürün ne zaman piyasaya sürülecek?

Apple analisti Ming-Chi Kuo, şirketin uzun süredir beklenen AR/VR karma gerçeklik başlığı için tarih tahminini paylaştı. Kuo'ya göre, yıllardır üzerinde konuşulan başlık, büyük olasılıkla Ocak 2023'te piyasaya sürülecek.

Haber 24-06-22 18:03

Apple CEO'su Tim Cook'tan çok imalı sözler! Bizi izlemeye devam edin, size neler sunabileceğimizi göreceksiniz”

Apple CEO'su Tim Cook'un kısa bir süre önce verdiği bir röportajdaki sözleri gündem oldu. Cook, AR/VR (Artırılmış Gerçeklik/Sanal Gerçeklik) hakkında "Bizi izlemeye devam edin, size neler sunabileceğimizi göreceksiniz” ifadelerini kullandı. Bu sözler, uzun süredir söylentileri dolaşan AR/VR karma gerçeklik başlığına yönelik bir atıf olarak değerlendirildi.

Haber 24-06-22 15:35

Iron Man'in yönetmeni Apple ile yakın temasta! Peki neden?

Apple, sürpriz AR/VR karma gerçeklik başlığı için Hollywood yönetmenleriyle el ele vermiş gibi görünüyor. Bazı kaynaklar, şirketin başlık için içerik oluşturmak üzere Hollywood yönetmenleriyle çalıştığını iddia etti. Bu isimlerin arasında iddialara göre Iron Man filminin yönetmeni Jon Favreau da var.

Haber 06-06-22 12:46

Çok ilginç! Gelecekte sanal çocuklar yetiştireceğiz

Aşırı nüfus artışı bazı sorunları da beraberinde getiriyor. Ancak aşırı nüfus krizi, “sanal çocukların” evrimi sayesinde 50 yıl içinde çözülebilir. Çünkü yapay zeka uzmanı Catriona Campbell'e göre yakında yapay zekalı sanal çocuklar yetiştirebiliriz.

Haber 03-06-22 10:22

RealityOS ile gelen ipucu: Apple'ın yeni sürprizi çok yakında çıkacak!

Apple'ın yeni canavarı olacak AR/VR karma gerçeklik başlığı merakla bekleniyor. Apple bu cihazı çıkarttığında kendisi için yeni bir dönemi de başlatmış olacak. Ancak şirketin yaptığı bir ticari marka başvurusu, AR/VR başlığın çıkışına yönelik bizlere büyük bir ipucu sağlamış olabilir.

Haber 29-05-22 17:23

Metaverse'te cinsel tacize uğrayan kadının yaşadıkları şoke etti! İki erkek yanına yaklaştı sonrası kabus gibi

İddialara göre, 21 yaşındaki bir kadın Meta'nın sanal gerçeklik platformu Horizon Worlds metaverse'ünde cinsel tacize uğradı. Bu haberi manşetine taşıyan İngiliz basını, iki erkek avatar yüzünden rahatsız edici anlar yaşayan genç kadının başına gelenleri ayrıntılarıyla anlattı.

Haber 27-05-22 12:10

Merakla bekleniyor! Sony'nin planı ortaya çıktı

Playstation VR2, 2016'da ilk PlayStation VR'ı piyasaya süren Sony'nin ikinci sanal gerçeklik başlığı olacak. Bugünlerde Sony PlayStation VR2'nin ne zaman çıkacağı merak edilirken, ilginç bir haber gündeme geldi.

Haber 26-05-22 16:06

1 değil, 2 değil, 3 hiç değil: Tam 14 kamerası olabilir!

Apple'ın merakla beklenen AR/VR başlığı için yeni bir iddia gündeme getirildi. Yakın bir zamanda tanıtılması beklenen karma gerçeklik başlığın 14 kameraya sahip olduğu öne sürüldü. 14 kameranın nasıl bir işlev sunacağı da anlatıldı.

Haber 20-05-22 17:54

Yola çıktı geliyor: Apple'ın AR/VR başlığını yönetim kurulu denemiş!

Apple'ın merakla beklenen AR/VR karma gerçeklik başlığı için yeni bir iddia ortaya atıldı. Gelen bir rapora göre, Apple geçen hafta yönetim kuruluna karma gerçeklik başlığını gösterdi. Bu, cihazın duyurusunun yaklaştığını gösteriyor olabilir.

Haber 20-05-22 10:59

Mark Zuckerberg gizleyerek denedi! Önümüzdeki yıllara damgasını vuracak

Meta CEO'su Mark Zuckerberg'in metaverse hamlesi hala hafızalarda. Metaverse'e büyük yatırımlar yapan Zuckerberg, şirketinin Project Cambria olarak bilinen 'karma gerçeklik' başlığını ilk kez denedi. Önümüzdeki yıllara damgasını vuracak Project Cambria'nın görüntüsünü gizleyen Zuckerberg, bir video paylaşmayı da unutmadı.

Haber 13-05-22 15:12

Kimsenin tam olarak nasıl görüneceğini bilmediği Meta imzalı sanal gerçeklik başlığı sızdı! İşte fotoğrafları

Metaverse kavramının özellikle de Facebook'un adını Meta olarak değiştirmesiyle yeniden hayatımıza girmesi, sanal gerçeklik başlıklarına önem kazandırdı. Mark Zuckerberg liderliğindeki Meta ise kod adı Project Cambria olan bir sanal gerçeklik başlığı geliştiriyor. Project Cambria'nın tam olarak nasıl görüneceğini ise kimse (Meta çalışanları hariç) bilmiyor. Fakat sızan görüntüler bize bir ipucu verebilir.

Haber 16-04-22 10:09

Son dönemde çok konuşuluyor! Metaverse ile enerji ihtiyaçları artacak

Son dönemin gözdesi olan metaverse'ün doğaya etkisi konusunda uzmanlar farklı noktalara dikkat çekti. Çevre Mühendisi Prof. Dr. Mustafa Öztürk, ulaşım kaynaklı kirleticilerde yüzde 20'lik bir düşüş olacağını ifade ederken, Bilişim ve Siber Güvenlik Uzmanı Osman Demircan ise enerji ihtiyaçlarının artacağına vurgu yaptı.

Haber 03-04-22 13:45

Metaverse için çarpıcı uyarı: Hukuksal açıklar var, kaybetmeye hazır olmadığınız hiçbir şeyi asla riske atmayın

Metaverse son günlerin en çok konuşulan konularından biri olmaya devam ederken, Makro Ekonomi Uzmanı Prof. Dr. Volkan Öngel, "Metaverse dünyasında şu anda mülkiyet hakları, telif hakları gibi birçok hukuksal konu hala açık. Kaybetmeye hazır olmadığınız hiçbir şeyi asla riske atmayın” dedi. Sanal bir platformdan bir NFT ya da arsa satın alarak herkesin zengin olma hayali kurduğunu söyleyen Öngel, "hayallerinizin peşinden koşarken dikkatli olun" uyarısında da bulundu.

Haber 25-03-22 16:26

Apple için RealityOS görüldü! Karma gerçeklik başlığı geliştiren şirketin geleceği realityOS'ta mı olacak?

Apple'ın yeni işletim sisteminin adı realityOS olabilir. İddialara göre kendi karma gerçeklik başlığını geliştiren Apple'ın bu başlığı çalıştıracak AR/VR işletim sistemi "realityOS" için bazı kanıtlar bulundu.

Haber 09-02-22 16:15

Uzun süredir gündemdeydi! Apple'ın VR/AR başlığından kötü haber

Teknoloji devi Apple'ın uzun süredir AR/VR (artırılmış gerçeklik/sanal gerçeklik) başlığı üzerinde çalıştığı söyleniyordu. Başlığın haziran ayında düzenlenecek WWDC 2022'de ise tanıtılması bekleniyordu. Ancak dikkat çeken bir gelişme yaşandı. Yeni bir iddiaya göre, bir takım sorunlar yaşayan Apple'ın VR/AR başlığı 2023'e kadar ertelenebilir.

Haber 16-01-22 10:26

As bayrakları! Türkler metaverse'ü fethetti: İleride buralar değerlenir mantığı var

Son dönemde çok konuşulan metaverse'te sanal arsa meselesi de bir çılgınlık haline geldi. Bilişim Hukuku Uzmanı Avukat Murat Keçeciler, dünyanın sanal haritasından arsaların satışa sunulduğu ortamlara en büyük ilgiyi ise Türk internet kullanıcılarının gösterdiğini ifade etti. Uluslararası Sosyal Medya Derneği Başkanı Said Ercan ise önemli uyarılarda bulundu.

Haber 13-01-22 12:05

Beklenmedik sonuç: Apple'ın aklında metaverse yok! Meta gibi düşünmüyor

Apple'ın, yeni bir çağı başlatabileceği konuşulan metaverse'e nasıl baktığı merak edilirken, sürpriz bir iddia ortaya çıktı. Görünüşe bakılırsa, Apple'ın karma gerçeklik başlığı ile metaverse'ü benimsemesini beklemek şimdilik doğru değil.

Haber 10-01-22 15:21

Metaverse ilgili endişelendiren detay! Fırsatların yanı sıra tehditler de ortaya çıkartacak

Sanal bir evreni tanımlamak için kullanılan Metaverse, Facebook'un Meta olarak adını değiştirmesiyle birlikte fazla konuşulur hale geldi. Anadolu Üniversitesi (AÜ) Sosyal Medya ve Dijital Güvenlik Eğitim, Uygulama ve Araştırma Merkezi (SODİGEM) Müdürü Doç. Dr. Yusuf Levent Şahin ise Metaverse ile ilgili "Fırsatların yanı sıra tehditler de ortaya çıkartacaktır" dedi.

Haber 14-12-21 12:09

Bill Gates'ten metaverse açıklaması! 2 veya 3 yıl içinde dedi

Microsoft'un kurucu ortağı ve milyarder Bill Gates, bu kez metaverse açıklaması ile dikkatleri üzerine çekmeyi başardı. Kovid-19 salgınının en çok tartışılan isimlerinden biri olan Bill Gates, metaverse için ise çok çarpıcı ifadeler kullandı.

Haber 13-12-21 11:02

Bu da oldu: Metaverse'te düğün yaptılar!

Meta'nın çalışmaları sonrası daha fazla konuşulan sanal evren metaverse'te ilginç bir olaya imza atıldı. Traci ve Dave Gagnon çifti, metaverse'te düğün yaparak evlendi.

Haber 10-12-21 17:45

Dijital teknolojiler, şehirlerin geleceğinde büyük rol üstlenecek

Dassault Systèmes Türkiye Ülke Müdürü Elif Gürdal, şehirlerin sürdürülebilirliğine ve dayanıklılığına yönelik sosyal, ekonomik ve çevresel zorluklarla başa çıkma konusunda önemli bir araç haline gelen dijital teknolojilerin, şehirlerin geleceğinde büyük rol üstleneceğine dikkat çekiyor.

Haber 08-12-21 16:36

Sanal gerçeklik acı ve anksiyete tedavisinde kullanılabilir

İngiltere'de yapılan araştırmalar sonucunda sanal gerçekliğin (VR) acı ve anksiyeteyi azaltmak konusunda etkili olduğu ortaya çıktı.

Haber 07-12-21 15:04

Apple bu cihazı resmileştirse bile hemen satın alamayabilirsiniz!

Ünlü Apple analisti Ming-Chi Kuo, Apple'ın 2022'de AR (artırılmış gerçeklik) başlığını piyasaya süreceğini söylemişti. Ancak cihaz resmiyet kazansa da hemen satın almak mümkün olmayabilir. İşte nedeni.

Haber 29-11-21 15:46

Bir ilk! Barbados, metaverse'te sanal büyükelçilik açacak

Karayip Adaları ülkesi Barbados, sanal gerçekliğe dayanan Metaverse’te büyükelçilik açan ilk ülke olacak.

Haber 16-11-21 12:12

Metaverse nedir, teknoloji şirketleri neden bu kadar çok yatırım yapıyor?

Mark Zuckerberg'in Facebook'un adını 'Meta' olarak değiştirmesiyle sanal gerçeklik teknolojisi metaverse yeniden gündem oldu.

Haber 29-10-21 15:29

Nedir bu metaverse?

Facebook’un metaverse adlı büyük yatırımını tanıtmasıyla bu yeni teknoloji bir anda gündem oldu. Peki nedir bu metaverse?

Haber 24-10-21 14:18

Facebook, sanal evren metaverse için Avrupa'da 10 bin kişi istihdam edecek

ABD'li teknoloji şirketi Facebook, insanların ortak sanal alanlarda varolabilecekleri ve iletişim kurabilecekleri yeni geliştirilmekte olan metaverse adlı sanal dünyanın oluşumunu desteklemek için Avrupa Birliği genelinde gelecek beş yılda 10 bin kişi istihdam etmeyi planlıyor.

Haber 18-10-21 09:13

Ufkunuzu gerçek anlamda genişleten en iyi VR gözlük modelleri

Teknolojiyle birlikte hayatımıza giren en güzel aletlerden biri de sanal gerçeklik gözlüğü. Bu gözlükler fantastik dünyalara adım atmanızı, okyanuslarda balıklarla yüzmenizi, oyunlarda heyecanın iliklerinize kadar işlemesini sağlayan mükemmel icatlar olarak karşımızda. Satın alırken çeşitlilik nedeniyle seçim yapmak zorlaşabiliyor. Peki "Hangi VR gözlük alınmalı?" ve "VR gözlük ile yapılabilecekler nelerdir?" gibi soruların cevaplarına beraber bakmaya ne dersiniz?

Haber 08-10-21 10:23

5G hayatımızı nasıl değiştirecek?

5G uğruna Çin’in en büyük şirketlerinden biri olan Huawei’ye karşı büyük bir savaş açılmıştı. Hatta Huawei mobil pazardan neredeyse silinme noktasına geldi. Bu açıdan baktığımızda 5G’nin gelecek için ne kadar önemli olup olmadığı görülebiliyor.

Haber 28-09-21 11:35

Facebook 'Horizon Workrooms' adlı sanal ofis uygulamasını tanıttı

Sosyal medya şirketi Facebook, kullanıcıların sanal bir ofiste birlikte çalışmasını sağlayacak Oculus Quest 2 sanal gerçeklik başlığı uygulamasını tanıttı.

Haber 20-08-21 10:16

Facebook'un sanal dünyası diğer şirketleri peşinden sürükleyebilir

Facebook gerçek dünya içinde sanal dünya yaratmak istiyor. Mark Zuckerberg'in açıkladığı projeye göre bilim kurgu filmlerinde gördüğümüz sanal evrenler gerçek olabilir.

Haber 03-08-21 11:01

Olmaz dediler oldu: Facebook, reklamları Oculus'un sanal gerçekliğine taşıdı

Facebook, Oculus sanal gerçeklik cihazlarında reklam göstermeye başladı. Oculus'un kurucusu Palmer Luckey ise 2017 yılında reklam göstermeyeceklerini söylemişti.

Haber 21-06-21 15:34

Çağımızın yeni sorunu! Anne ve babalar sanal istismar tehlikesine karşı dikkat

Pandeminin etkisiyle uzun süredir evde olan çocuklar internette ve çevrimiçi oyunlarda daha fazla zaman geçirmeye başladı. Ancak internet üzerinden yürütülen sosyal medya, uygulamalar ve sanal oyunlar içlerinde pek çok tehlikeyi de barındırıyor. Gerek şiddet içeren oyunlar, gerekse de oyunları kullanmak suretiyle çocuklara hızla ulaşabilen istismarcılar çocuklar için büyük bir tehlike oluşturuyor.

Kadin 14-06-21 16:42

İnternet kafelerin yerini alıyor! Getirisi ve riski yüksek bir sektör

Dr. Öğr. Üyesi Sefer Darıcı bir zamanların popüler internet kafelerinin yerini artık VR (Sanal Gerçeklik) kafelerinin almaya başladığını söyledi.

Haber 11-06-21 16:25

HTC VR ailesini genişletiyor

HTC bugünlerde çok az sayıda akıllı telefon üretiyor olabilir, ancak Tayvanlı şirket hala VR departmanı ile güçlü olmaya devam ediyor. Şirket 11-12 Mayıs’ta Vivecon etkinliğini düzenleyecek ve etkinlikte iki yeni VR başlığı görmeyi umuyoruz.

Haber 07-05-21 10:11

Apple'ın VR başlığı nasıl olacak? İşte Ming-Chi Kuo'nun tahmini

Ünlü Analist Ming-Chi Kuo, Apple'ın VR başlığı (karma gerçeklik başlığı) için de bazı iddialarda bulundu. Kuo, yayınlanan kapsamlı raporun bir parçası olarak, Apple'ın AR / VR başlığındaki kamera sayısını paylaştı. Kuo'nun dediklerine bakılırsa Apple'ın başlığı, kameralarla dolu olacak.

Haber 14-04-21 14:59

Apple'dan göz izleme sistemine sahip karma gerçeklik başlığı!

Apple sanal ve artırılmış alanına iddialı bir giriş yapacak gibi görünüyor. Apple analisti Ming-Chi Kuo, gönderdiği bir notta, Apple'ın üretmesi beklenen karma gerçeklik başlığının önemli bir özelliği hakkında fikir veriyor.

Haber 19-03-21 18:01

Facebook zihin okuyan bilekliğinin prototipini gösterdi

Facebook, kullanıcıların gelecekte fareyi ve klavyeyi bırakmasına imkan tanıyacak zihin okuma bilekliğini ve artırılmış gerçeklik klavyesini tanıttı. Facebook Reality Labs bölümü tarafından gösterilen teknolojiler, oldukça dikkat çekici detaylara sahip.

Haber 19-03-21 11:48

Facebook CEO’su Mark Zuckerberg: 10 sene içinde toplantılara ışınlanarak gideceksiniz

Facebook CEO’su Mark Zuckerberg milyonlarca insanın merak ettiği ışınlanma teknolojisinin hayatımızla buluşacağı tarihi açıklayarak, " 10 sene içinde toplantılara "ışınlanarak" gideceksiniz" dedi.

Haber 11-03-21 13:43

Apple artırılmış gerçeklik destekli bir kontakt lens üretebilir!

Apple analisti Ming-Chi Kuo, Apple'ın geleceği hakkında yeni bilgiler paylaştı. Paylaşılanlara göre Kuo, Apple'ın geleceğinde AR (Artırılmış Gerçeklik) bağlantılı kontakt lensleri de görüyor.

Haber 08-03-21 12:18

Facebook gözlük üreticileriyle işbirliği yapacak

Facebook yeni akıllı gözlük teknolojisiyle birlikte farklı bir yol deniyor. Özellikle son dönemlerde yükselen bir teknolojiye yatırım yaptığını söyleyebiliriz. Hadi gelin tüm detaylara birlikte bakalım.

Haber 02-03-21 09:28

Sony PS VR 2 üzerinde çalışıyor!

Geçtiğimiz gün oyuncuları hayli heyecanlandıracak bir iddia ortaya atıldı. Söylentilere göre Sony PlayStation VR 2 üzerinde çalışıyor. İşte konunun detaylar.

Haber 26-02-21 09:53

Samsung’un AR gözlüğü ortaya çıktı

Apple’ın ileri sürülen artırılmış gerçeklik ve sanal gerçeklik giyilebilir cihazlarının yeni bir rakibi olabilir. 9to5Google, sızıntı kaynağı WalkingCat’in, Samsung'un AR (artırılmış gerçeklik) gözlükleri için kavramsal vizyonunu temsil eden bir çift video paylaştığını keşfetti.

Haber 23-02-21 09:53