Veri Haberleri

Metadata nedir? Metadata ne işe yarar?

Dijital teknoloji alanında yaşanan gelişmeler ve yenilikler sayesinde interneti kullanmak daha verimli bir hâle gelmiştir. İnterneti kullanan kişiler için doğru verilere ulaşım sağlamak ve yüksek kalitede hizmet almak en önemli konulardan biridir. Verilerin daha kolay bir dilde anlaşılmasını ve tanımlanmasını sağlayan pek çok veri çeşidi bulunmaktadır. Metadata verisi de bu verilerden biridir. Peki, metadata nedir ve ne işe yarar?

Haber

Merkez Bankası ilk kez duyurdu: Hanehalkının 12 ay sonrası enflasyon beklentisi düştü!

TCMB, farklı ekonomik aktörlerin enflasyon beklentilerini “Sektörel Enflasyon Beklentileri” yayını altında birleştirdi. Haziranda 12 ay sonrası yıllık enflasyon beklentileri, piyasa katılımcıları için 1,4 puan azalarak yüzde 31,8 seviyesine, hanehalkı için 4,6 puana düştü.

Finans

New York borsasında enflasyon verisi etkisi! Yükselişle açıldı

Küresel piyasaların beklediği kritik veri saat 15.30'da açıklandı. ABD TÜFE verisi sonrası New York borsası yükselişle açıldı. ABD'de bugün açıklanan verilere göre, Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE), nisanda aylık bazda yüzde 0,3 ile beklentilerin altında artarken, yıllık bazda yüzde 3,4 ile beklentilere paralel yükseldi.

Finans

ABD'de açıklanan kritik verinin ardından piyasalarda hareketlilik!

ABD'de tarım dışı istihdam, nisanda 175 bin kişi artarak beklentilerin altında gerçekleşirken, işsizlik oranı yüzde 3,8'den yüzde 3,9'a çıktı. Beklentilerin altında gerçekleşen veri sonrası piyasalar hareketlendi.

Finans

Veri

Veri Hakkındaki Haberler Mynet'te. Veri Hakkındaki Son Dakika Gelişmelerini Mynet'te Takip Edin.

Emekli ve memurlar için tabloyu değiştirecek! 6 aylık enflasyon için yeni veri geliyor! Gözler 3 Mayıs saat 10.00'a çevrildi, ekonomistler beklentilerini açıkladı

Milyonlarca emekli ve memurun gözü 3 Mayıs'a çevrildi. Türkiye İstatistik Kurumu Nisan Ayı Enflasyon verilerini açıklayacak. Veri temmuz zammın şekillendirecek. Ekonomistler, nisan ayında Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) için beklentilerini paylaştı. İşte detaylar...

Finans

Piyasaların beklediği veri açıklandı: ABD'de dayanıklı mal siparişleri artışı tahminleri aştı

Küresel piyasaların takip ettiği veri açıklandı. ABD'de dayanıklı mal siparişleri bu kez beklentilerin üzerinde artış gösterdi.

Finans

Küresel piyasaların beklediği veri açıklandı: Şubatta...

Küresel piyasaların takip ettiği ABD'de özel sektör istihdamı verisi açıklandı. ABD'de özel sektör istihdamı şubatta 140 bin kişi arttı.

Finans

Küresel piyasalar yoğun veri gündemine odaklandı

Küresel piyasalarda yoğun veri gündemi takip ediliyor. Analistler, ABD'de istihdama ilişkin açıklanacak verilerin, ülkenin iş gücünde yumuşamaya işaret etmesi durumunda, Fed'in faiz indirimlerine yılın ilk yarısında başlayabileceğine yönelik beklentilerin artabileceğini dile getirdi.

Finans

Altın fiyatlarında ABD enflasyonu etkisi!

Piyasaların takip ettiği ABD enflasyon verisi açıklandı. Enflasyon rakamlarının beklentilerin üzerinde çıkmasının ardından altın fiyatlarında son durum ne?

Finans

Son dakika... Piyasaların gözü bu verideydi: ABD'de enflasyon beklentileri aştı!

Son dakika haberi: Ocak ayı ABD enflasyon verileri açıklandı.

Finans

Küresel piyasalarda gözler ABD'nin enflasyon verilerinde

Küresel piyasalarda karışık seyir izlenirken bugün 16.30'da açıklanacak ABD enflasyon verileri takip ediliyor.

Finans

Küresel piyasalarda gözler yoğun veri gündemine çevrildi

ABD Merkez Bankası'nın (Fed) faizleri sabit bırakma kararı ve Fed Başkanı Jerome Powell'ın açıklamalarının ardından küresel piyasalarda karışık seyir izleniyor. Para piyasalarındaki fiyatlamalarda Fed'in martta faiz indirimlerine başlayabileceğine yönelik tahminler yüzde 38 seviyesinde bulunurken, bankanın mayıs toplantısında ise yüzde 94 ihtimalle faiz indirimine başlayacağı tahmin ediliyor.

Finans

TÜİK'ten revizyon kararı: Çalışmalar başladı, Ulusal Hesaplar Sistemi değişiyor

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Ulusal Hesaplar Sistemi'nde revizyona gideceğini duyurdu.

Finans

Küresel piyasalarda gözler ABD'nin istihdam verilerinde

Küresel piyasalarda bugün ABD istihdam verileri takip edilecek. Piyasalarda karışık bir seyir izleniyor.

Finans

Kripto hesapları için kimlik ve fotoğraf kararı

Kişisel Verileri Koruma Kurumu (KVKK), kripto varlık hizmet sağlayıcılarının, üyelerinin kimlik ve fotoğraf bilgilerini işlemesinin, Suç Gelirlerinin Aklanmasının Önlenmesi Hakkında Kanun kapsamındaki yükümlülükleri kapsamında olduğuna karar verdi.

Finans

2023 panoraması: 56 şirket halka arz edildi, katılım sayısı 123 milyonu aştı

Merkezi Kayıt Kuruluşu (MKK), geçen yıl 56 şirketin halka arz edildiğini ve söz konusu arzlardan 79,79 milyar lira toplandığını bildirdi.

Finans

Küresel piyasaların takip ettiği veri açıklandı

Küresel piyasaların bugün takip ettiği Almanya Tüketici Fiyat Endeksi verisi açıklandı. Almanya'da Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) 2023'te yıllık bazda yüzde 5,9 artış gösterdi.

Finans

Enflasyon verileri açıklandı, ocak ayı kira artış oranı belli oldu

Milyonlarca vatandaşın gözü kulağı yılın son enflasyon rakamlarındayken TÜİK aralık ayı enflasyonunu açıkladı! Aralık ayı enflasyonuyla birlikte, kira artışlarını da etkileyen TÜFE rakamları da netleşti. Ocak ayı kira artış oranı ne kadar oldu? Kira zammı sınırlandırmasıyla birlikte ocak ayında yapılacak artış ne kadar olacak?

Finans

Küresel piyasalarda gözler istihdam verisinde

Küresel piyasalar yeni yılın ilk haftasında ABD'de açıklanacak istihdam raporu ve FOMC toplantı tutanaklarına odaklandı. ed'in martta yüzde 73 ihtimalle politika faizini düşürmeye başlayacağı tahmin ediliyor.

Finans

Memur ve emeklilerin gözü bu veride; işte ekonomistlerin enflasyon beklentisi

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanacak olan aralık ayı enflasyon verileriyle birlikte 6 aylık enflasyon farkı 3 Ocak'ta belli olacak. Enflasyon verilerinin açıklanmasının ardından memur ve emeklilerin zam oranı da kesinleşecek. Peki 3 Ocak öncesi Anadolu Ajansı Finans Beklenti Anketi'ne katılan ekonomistler enflasyon için hangi tahminlerde bulundu.

Finans

Veri eş anlamlısı nedir? Veri kelimesinin eş anlamlıları ile örnek cümleler

Türkçenin kelime haznesinde farklı dillerden gelen veya zamanla evrim geçiren birçok kelime bulunur. Sözlü ve yazılı iletişim sırasında kullanılan bazı sözcükler bilinmeyen veya eş anlamı merak edilen kelimeler olabilir. Bazı yabancı sözcüklerin anlamı bilinmese de Türkçede mutlaka bilinen bir eş anlamı bulunur. Kelime anlamı ve eş anlamlı karşılıkları Türk Dil Kurumu sözlüklerinde kolaylıkla bulunabilmektedir.

Egitim

e-Devlet'te veri sızıntısı oldu mu? Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi'nden açıklama geldi

e-Devlet Kapısı kullanıcılarının giriş bilgilerinin sızdırıldığı iddiası gündem olmuştu. Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi'nden konuyla ilgili açıklama geldi. Yapılan detaylı kontrollerde e-Devlet Kapısı altyapısında herhangi bir veri sızıntısına rastlanmadığı bildirildi.

Haber

Bilim insanları uyardı! Dünya, depolama krizine doğru gidiyor: Sadece 3 yıl sonra...

Bilim insanları dünyanın küresel veri depolama krizine doğru gittiği konusunda uyarıyor. Dünyayı bekleyen veri depolama krizi çok sayıda kişiyi endişelendirirken, İngiliz basını bu konuyu detaylıca ele aldı. Çıkan haberlere göre, veri küresi sadece 3 yıl sonra, yani 2025'te yüzde 300 artacak ve bu kadar verinin üstesinden gelmek için yeterli depolama alanı yok. Aston Üniversitesi'ndeki bilim insanları ise önemli bir çalışmanın içerisinde.

Haber

Heyecan yaratan gelişme! Rekor kırıldı: Baş döndüren hız...

Bir grup araştırmacı tarafından veri aktarım rekoru kırıldı. Rekor sonucu saniyede 1,84 petabitlik baş döndürücü bir veri aktarım hızına ulaşıldığı belirtildi. Aktarılanlara göre, araştırmacılar tek bir lazer ve tek bir optik çip kullanarak saniyede 1 petabit'ten (1 milyon gigabit) fazla veri ileten ilk kişiler oldu.

Haber

Veri Depolama Kuruluşu nedir?

Ekonomi ve finans alanlarında kullanılan terimlerden bir tanesi de "Veri Depolama Kuruluşu"dur. Para piyasalarında bazı işlemlerin sorumluluğuna sahip olan kuruluşlardır. Tezgahüstü piyasalarda türev piyasa reformu kapsamına dâhil olarak tanımlanırlar. Tezgahüstü türe piyasalar dâhilinde gerçekleşen tüm alım ve satımların işlem verilerini raporlamakla yükümlüdür.

Finans

Küçükten büyüğe bayt ölçü birimleri sıralaması: Bayt depolama birimleri nelerdir, nasıl sıralanır?

Depolama alanı veri saklamada önemli bir kavramdır. Bir alanın veri kapasitesi ölçü birimleri ile ifade edilir. Ölçü birimleri ise boyutlarına göre çeşitli kategorilere sahiptir. Küçükten büyüğe doğru sıralanan bu ölçü birimleri veri depolama sırasında hesaplamalarda kullanılır. Bayt ölçü birimleri nelerdir?

Haber

1 KB kaç MB, GB, TB, PB, EB, ZB, YB eder? KB'ı diğer depolama birimlerine çevirme

Bilgisayarlara kaydettiğimiz her bir dosyanın bir kapasitesi vardır. Bu kapasite çeşitli değerlerle adlandırılır. Depolama birimlerinin hesaplamalarında çeşitli bayt değerleri kullanılır. Kilobayt, sıralamada en küçük bayt değeridir. Peki, 1 KB kaç MB, GB, TB, PB, EB, ZB, YB eder?

Haber

Format atılan bilgisayardan ve SSD'den veri kurtarma nasıl yapılır? Formattan sonra silinen dosyalar geri gelir mi?

Kullandığımız bilgisayara virüs yazılımlarının girme ihtimali çok yüksektir. Bu virüsler, tanımadığınız kişilerden mail ile gönderilen dosyaların indirilmesi veya virüslü bir USB belleğin bilgisayara takılması gibi güvenli olmayan işlemlerin gerçekleştirilmesinin ardından bilgisayara girebilir. Bu gibi durumlarda cihazı sıfırlamak en etkili yöntemlerdendir. Format öncesinde bilgisayarda bulunan veriler kaybolduğunda nasıl kurtarılırlar? Format atılan bilgisayardan veri kurtarma nasıl olur?

Haber

TÜGVA verilerinin tahrif edilerek sızdırılmasına ilişkin dava

Mahkeme, dava dosyasının bilirkişiye gönderilmesine, sanıklardan ele geçen evrakların incelenip rapor aldırılmasına karar verdi

Yurthaber

PMI nedir? PMI verisi önemi nedir, nasıl ölçülür?

PMI endeksi, sektörlerin ve ülke ekonomilerinin üretim miktarını değerlendirir. Küresel bazda takip edilen bir endekstir. PMI verisini avantajlı kılan en önemli nokta ise resmi raporlardan daha önce yayınlanmasıdır. Dünya genelini kapsayan endeksi gözler önüne seren PMI nedir? PMI, küresel ekonomi ile ilgili bilgi sahibi olunmasını sağlar. Bu nedenle avantajlı konumda olmak isteyen büyük yatırımcılar ve iş insanları PMI endeksini yakından takip ederler. PMI verisi önemi nedir, nasıl ölçülür?

Finans

Rusya'nın sadece iki ayı kaldı! Ciddi bir krizle karşı karşıyalar

Rusya-Ukrayna savaşı ile birlikte batılı bulut depolama şirketlerinin Rusya'dan çekilmesi sonrası ülke ciddi bir veri depolama kriziyle karşı karşıya. Raporlara göre Rusya'nın veri depolama alanının bitmesine sadece iki ay kaldı.

Haber

Türkiye'nin ilk cep uydusu Grizu-263A'dan 5 günde 900'den fazla veri alındı

Türkiye'nin ilk cep uydusu Grizu-263A'dan 5 günde 900'den fazla veri alındı

Yurthaber

Logo Yazılım'da veri ihlali şoku! Kişisel Verileri Koruma Kurumu'ndan (KVKK) duyuru geldi

Yazılım sektöründe hizmet veren Logo Yazılım Sanayi ve Ticaret AŞ'de veri ihlali gerçekleştiği tespit edildi. Kişisel Verileri Koruma Kurumu'nun (KVKK) internet sitesinden ihlale ilişkin kamuoyu duyurusu yapılırken, konu ile ilgili Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunulduğu ifade edildi. İşte Logo Yazılım Sanayi ve Ticaret AŞ'deki veri ihlalinin detayları...

Haber

Facebook veri soygununa karşı yasal işlem başlatıyor

Facebook, Ukrayna uyruklu Alexander Solonchenko’ya 178 milyondan fazla kullanıcının verilerini çalıdığı iddiasıyla dava açtı.

Haber

Twitch hacklendi mi? Flaş açıklama geldi! Twitch verileri çalındı mı?

Justin Kan ve Emmett Shear tarafından 2011 senesinde kurulan popüler sosyal medya platformu Twitch, oyun yayınlarıyla ön plana çıkan popüler platformlar arasında bulunuyor. Aylık 140 milyona yakın aktif kullanıcısı bulunan Twitch hakkında 'hacklendi' iddiaları gündeme gelmişti. Şirketten konuyla ilgili flaş bir açıklama geldi. Peki Twitch hacklendi mi? Twitch verileri çalındı mı? İşte ayrıntılar...

Haber

Dikkat çeken araştırma: Kişisel bilgilerini paylaşanlar endişeli!

35 ülkede gerçekleştirilen bir araştırma, kişisel bilgilerini dijital ortamlarda paylaşmaktan endişe duyanların oranının dünyada ortalama yüzde 45 iken, Türkiye'de yüzde 60 olduğunu ortaya koydu. Buna göre Türkiye'de kişisel verilerini paylaşanlar oldukça endişeli.

Haber

WhatsApp, Facebook ve Instagram çökmüştü! Uzmanından kişisel bilgiler çalınmış olabilir açıklaması

Dünyada milyonlarca kullanıcısı bulunan WhatsApp, Facebook ve Instagram dün çöktü. Konuyla ilgili değerlendirmede bulunan Yazılım Mühendisi Prof. Dr. Ali Okatan, “Bu platformlar dün siber saldırıya uğradı. Bu bilgiler çalınmış olabilir ancak hisseler düşmesin diye bunu söylemeyeceklerdir. Kullanıcılar, platformları kullanırken çok dikkat etmeli. Özellikle IBAN gibi önemli bilgiler bu platformlardan paylaşılmamalı” dedi.

Haber

Dijital Dönüşüm Ofisi'nden veri sızıntısı açıklaması

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi, Türkiye’nin e-Devlet, e-Nabız, EBA ve ÖSYM bilişim sistemleri gibi dijital altyapılarında veri sızıntısı iddialarının gerçeği yansıtmadığını açıkladı.

Haber

Eğitim kurumları siber saldırıların hedefinde! Uzmanından uyarı geldi

Haksız kazanç elde etmek için her yolu deneyen hacker'ların yeni hedefinde çocukların kişisel verileri bulunuyor. Siber Güvenlik Uzmanı Osman Demircan, “Bilgileri çalınan çocuğun verileri ilerde dolandırıcılıkta kullanılabilir” dedi. Siber saldırganların hedefinde eğitim kurumlarının yer aldığını söyleyen Demircan, veli ve öğrencilerin kişisel verilerinin çalınması konusunda uyarılarda bulundu.

Haber

Dikkat çeken açıklama: En önemli katalizörlerden biri olacak

Statisca Research'ün bir raporuna göre, Türkiye'deki veri depolama pazarının 2021 yılına kadar yaklaşık 1,2 milyon dolara ulaşması bekleniyor. Konu hakkında açıklamalarda bulunan Dell Technologies Türkiye Sunucu ve Ağ Grubu Satış Direktörü Nevcihan Matur ise "Verilerin oluşturulma ve toplanma hızı, önümüzdeki on yılda BT altyapısını dönüştürmek için en önemli katalizörlerden biri olacak." ifadelerini kullandı.

Haber

Operatör devine bir büyük şok daha! Milyonlarca müşterinin verileri çalındı

ABD'nin büyük cep telefonu operatörlerinden T-Mobile, siber saldırı sonucu 5,3 milyon müşterisinin daha verilerinin çalındığını duyurdu.

Haber