Son Dakika Yeni Açlık grevi Haberleri

Açlık grevindeki tutuklu eğitimcilerden Semih Özakça’nın tahliyesine, Nuriye Gülmen’in ise tutukluluğunun devamın hükmedildi. Semih Özakça akşam saatlerinde cezaevinden ambulansla çıkarken, 225 gündür açlık grevindeki Özakça'nın tahliye sonrası ilk fotoğrafı paylaşıldı.


Yayın Tarihi: 20.10.2017

Başbakan Binali Yıldırım, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ile bir araya geldi. Kılıçdaroğlu, KHK ile ihraç edilen, açlık grevindeyken tutuklanan Nuriye Gülmen ile Semih Özakça’nın sağlık durumunun kritik aşamaya geldiğini söyledi ve serbest bırakılmalarını talep etti. Başbakan Yıldırım, her ikisinin durumuna ilişkin Kılıçdaroğlu’na bir dosya verdi. İşte Yıldırım-Kılıçdaroğlu görüşmesinin detayları...


Yayın Tarihi: 18.10.2017

213 gündür açlık grevinde olan akademisyen Nuriye Gülmen ve öğretmen Semih Özakça'yla ilgili yeni bir gelişme yaşandı. OHAL Komisyonu yetkilileri, Gülmen ve Özakça’nın dosyalarına öncelik verilebileceğini bildirdi.


Yayın Tarihi: 07.10.2017

İtalya'da yıllardır tartışılan ancak sağ partilerin itirazları nedeniyle parlamentodan bir türlü geçmeyen, göçmenlerin ülkede doğan çocuklarına vatandaşlık verilmesini öngören yasa tasarısına destek için aralarında bir bakanın da yer aldığı bir grup açlık grevi eylemi düzenliyor. Eyleme Altyapı ve Ulaştırma Bakanı Graziano Delrio da katılacak.


Yayın Tarihi: 05.10.2017

Usta sanatçı Ferhan Şensoy, KHK ile işten çıkarılan ve 210 gündür açlık grevinde olan akademisyen Nuriye Gülmen ve öğretmen Semih Özakça için bir video yayınladı. Gülmen ve Özakça'ya destek veren Şensoy, yayınladığı videoda 'Nuriye ve Semih ölmesin' ifadelerini kullandı.


Yayın Tarihi: 05.10.2017

KHK ile ihraç edildikten sonra Ankara Yüksel Caddesi'nde günlerce eylem yapan ve açlık grevine başladıktan sonra tutuklanan akademisyen Nuriye Gülmen ve öğretmen Semih Özakça'nın yargılandığı davada ikinci duruşma bugün görüldü. Duruşma salonuna tekerlekli sandalye ile getirilen Semih Özakça yaptığı savunmada 'Bizim direnişimiz bir inat değil. Hakkımız olanı geri almanın bir kararlılığı. Hiç kimse kimseye zorla açlık grevi yaptıramaz. Bu insanın kendi iradesiyle olur' dedi.


Yayın Tarihi: 28.09.2017

Kanun Hükmünde Kararname’yle (KHK) atıldığı işine dönmek için öğretmen Semih Özakça ile açlık grevi başlatan akademisyen Nuriye Gülmen, grevinin 202’nci gününde Numune Hastanesi’ne kaldırılarak yoğun bakıma alındı. Ankara Tabip Odası'ndan Onur Karahancı, Gülmen'in kendi isteği dışında hastaneye kaldırılmış olmasının 'zorla müdahale' olarak görülmesi gerektiğini belirtiyor.


Yayın Tarihi: 27.09.2017

190 gündür açlık grevindeki tutuklu akademisyen Nuriye Gülmen ve öğretmen Semih Özakça'nın yargılandığı davada ilk duruşma bugün yapıldı. Mahkeme heyeti Semih Özakça ve Nuriye Gülmen'in tutukluluk hallerinin devamınna karar verdi. Gülmen ve Özakça duruşmaya getirilmemiş, mahkeme öncesi basın açıklaması yapmak isteyen gruba polis müdahale etmişti.


Yayın Tarihi: 14.09.2017

190 gündür açlık grevindeki tutuklu akademisyen Nuriye Gülmen ve öğretmen Semih Özakça'nın bugün görülmesi beklenen dava öncesi Ankara karıştı. Duruşma öncesi Ankara Adliyesi önünde basın açıklaması yapmak isteyen gruba polis müdahale etti. Müdahale sonrası, 24 kişi gözaltına alındı.


Yayın Tarihi: 14.09.2017

KHK ile işten atıldıkları için açlık grevine başlayan ve daha sonrasında tutuklanan akademisyen Nuriye Gülmen ve öğretmen Semih Özakça'ın açlık grevinin 150. gününde Beşiktaş ve Ankara'da yapılan destek eylemine polis müdahale etti. . Çevredekilerin tepkisine rağmen polis sert müdahalede bulunarak çok sayıda kişiyi gözaltına aldı.


Yayın Tarihi: 06.08.2017

Kadıköy'de KHK ile ihraç edildikleri için açlık grevine başlayan ve daha sonra tutuklanan akademisyen Nuriye Gülmen ve öğretmen Semih Özakça'ya destek eylemi yapan gruba polis müdahale ederken, 33 kişi gözaltına alındı.


Yayın Tarihi: 04.08.2017

HDP Ankara Milletvekili ve sinemacı Sırrı Süreyya Önder, açlık grevindeki tutuklu eğitimciler Nuriye Gülmen ile Semih Özakça için 'Yaşıyor' adlı kısa film çekti. Önder, filmi çekmeye nasıl karar verdiğini anlatırken "Yaşayıp yaşamadıklarını kontrol etmek için gece uyandırılma, kontrol edilme meselesi bana çok sarsıcı geldi" dedi. Öte yandan Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) Nuriye Gülmen ve Semih Özakça için yapılan başvuruyu reddetti


Yayın Tarihi: 03.08.2017

Açlık grevindeki eğitimciler Nuriye Gülmen ve Semih Özakça'nın avukatı Behiç Aşçı, "Zaman daralıyor" dedi ve hükümetin derhal harekete geçmesi gerektiğini söyledi.


Yayın Tarihi: 06.07.2017

Ankara Barosu'nun cezaevinde ziyaret ettiği Nuriye Gülmen ile Semih Özakça’nın sağlık durumlarının daha da kritikleştiği açıklandı. Nuriye Gülmen’in görüşe gelemediği, Semih Özakça’nın ise tekerlekli sandalye ile geldiği ve konuşmakta zorlandığı kaydedildi. Öte yandan Özakça ve Gülmen'in avukatı Behiç Aşçı, Özakça ile Gülmen'in direnişine destek olmak için açlık grevine gireceklerini duyurdu.


Yayın Tarihi: 24.06.2017

Bugün Nuriye Gülmen ve Semih Özakça'nın açlık grevlerinin 100'üncü günü. Ankara Tabip Odası Başkanı Vedat Bulut, Nuriye Gülmen'de kalp yetmezliği başladığını söylerken Gülmen'in avukatı Engin Gökoğlu "Her geçen gün ömürlerinden yiyorlar" diyor.


Yayın Tarihi: 16.06.2017

İtalya’da resmi temaslarda bulunan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, açlık grevindeyken gözaltına alınarak tutuklanan eğitimciler Gülmen ve Özakça’ya ilişkin açıklama yaparak, terörle mücadele ile demokrasinin ayrılması gerektiğini söyledi ve “Terör örgütlerine üye olan ve aktif destek veren kimse karşılığını bulmalıdır. İfade özgürlüğüyle bir ilgisi yoktur bunun. Bu kişileri masum olarak göstermek doğru değildir” ifadesini kullandı.


Yayın Tarihi: 25.05.2017

KHK ile üniversitedeki görevlerine son verildikten sonra açlık grevine başlayan akademisyen Nuriye Gülmen ve Semih Özakça tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edildi. Geçtiğimiz gün gözaltına alınan Nuriye Gülmen ve Semih Özakça savcıya ifade vermişti. Avukatı Selçuk Kozağaçlı sosyal medya hesabından savcılık sorgusunun ardından İki akademisyenin tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edildiklerini duyurdu.


Yayın Tarihi: 23.05.2017

Olağanüstü Hal kapsamında yayınlanan Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile öğretmenlik görevinden ihraç edilen ve 75 gündür açlık grevi yapan Semih Özakça'nın annesi Sultan Özakça ve eşi Esra Özakça da süresiz açlık grevine başladı. Dün gece saatlerinde Kızılay Yüksel Caddesi'nde başlattıkları açlık grevine İçel Sokak'taki evde devam eden Gülmen ve Özakça için Ankara Cumhuriyet başsavcılığı tarafından yakalama kararı verilmiş ve karar tepkiyle karşılanmıştı.


Yayın Tarihi: 22.05.2017

Açlık grevindeki Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın gözaltına alınmasını protesto eden gruba polis ekipleri tarafından müdahalede bulunuldu. 4'ü kadın 11 kişi gözaltına alındı. Polis ekipleri tarafından, Kızılay Yüksel Caddesi'nde toplanarak Gülmen ve Özakça'nın gözaltılarına tepki gösteren gruba dağılmaları yönünde uyarılarda bulunulurken, aralarında CHP'li vekillerin de bulunduğu gruba çevik kuvvet ekipleri müdahale etti. CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, bugün önemli paylaşımlarda bulunmuştu.


Yayın Tarihi: 22.05.2017

OHAL kapsamında KHK ile görevlerinden ihraç edildikten sonra işlerine dönmek amacıyla yaklaşık 75 gündür açlık grevi yapan araştırma görevlisi Nuriye Gülmen ve öğretmen Semih Özakça gözaltına alındı. Edebiyat alanında akademisyenlik yapan Gülmen ve ilkokul öğretmeni olan Özakça, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından işten çıkarılmalarından bu yana açlık grevindeler. Doktorlar sıvı bir diyetle hayatta kalmaya çalışan Gülmen ve Özakça'nın sağlık durumlarının ciddi şekilde kötü olduğunu söylüyor.


Yayın Tarihi: 22.05.2017

KHK ile ihraç edilen eğitimciler Nuriye Gülmen ve Semih Özakça'nın evine gece geç saatlerde polis baskın yaptı. Gülmen ve Özakça baskını sosyal medya hesaplarından duyurdu. Gülmen, Özakça, Özakça’nın eşi Esra Özakça ve iki avukat gözaltına alındı. Mart ayında gözaltına alınıp adli kontrol şartıyla serbest bırakılan Gülmen ve Özakça'nın sabah saatlerinde karakola gidip imza attıkları bildirildi.


Yayın Tarihi: 22.05.2017

TBMM Başkanvekili Akif Hamzaçebi, OHAL kararnameleriyle ihraç edilen öğretim üyesi Nazife Onay, aynı sebeple Ankara 'da 68 gündür açlık grevi yapan akademisyen Nuriye Gülmen ve öğretmen Semih Özakça'nın direnişini gündeme getirerek, "Sayın milletvekilleri, eğer önlem alınmazsa, bu 2 insanımıza kulak verilmezse bunları kaybedeceğiz, ölecekler" çağrısında bulundu.


Yayın Tarihi: 17.05.2017

Ankara'da Olağanüstü hal (OHAL) kapsamında çıkarılan Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile görevlerinden ihraç edilen araştırma görevlisi Nuriye Gülmen ve öğretmen Semih Özakça'nın görevlerine iade edilmek için başlattıkları açlık grevine destek vermek için bir araya gelen gruba polis müdahale etti. Müdahale sonrası 3 kişi gözaltına alındı.


Yayın Tarihi: 16.05.2017

Ankara'da Olağanüstü hal (OHAL) kapsamında çıkarılan Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile görevlerinden ihraç edilen araştırma görevlisi Nuriye Gülmen ve öğretmen Semih Özakça'nın görevlerine iade edilmek için başlattıkları açlık grevine destek vermek için bir araya gelen gruba polis müdahale etti. Müdahale sonrası 12 kişi gözaltına alındı.


Yayın Tarihi: 13.05.2017

CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, İstanbul Milletvekili Ali Şeker, Antalya Milletvekili Niyazi Nefi Kara ve Balıkesir Milletvekili Mehmet Tüm, açlık grevindeki Nuriye Gülmen ve Semih Özakça'ya destek için bir günlük açlık grevi yapma kararı aldı. MYK toplantısında konuşan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun, akademisyenler Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın durumunu Başbakan Binali Yıldırım’a ilettiği ancak Yıldırım'ın haberdar olmadığı öğrenildi.


Yayın Tarihi: 11.05.2017

OHAL kapsamında çıkarılan Kanun Hükmünde Kararnamelerle (KHK) ihraç edilen Konya Selçuk Üniversitesi’nde öğretim görevlisi Nuriye Gülmen ve sınıf öğretmeni Semih Özakça oturma eyleminde 182, açlık grevinde ise 63. günü doldurdu. Nuriye Gülmen ve Semih Özakça'da Wernicke-Korsakoff Sendromu’nun öncü belirtilerinin görüldüğü öğrenildi.


Yayın Tarihi: 10.05.2017

15 Temmuz darbe girişimi sonrasında ilan edilen OHAL kapsamında çıkarılan Kanun Hükmünde Kararnamelerle (KHK) ihraç edilen Konya Selçuk Üniversitesi’nde öğretim görevlisi Nuriye Gülmen ve sınıf öğretmeni Semih Özakça oturma eyleminde 182, açlık grevinde ise 63. günü doldurdu. İşlerini geri alan kadar iyi olmayacaklarını ifade eden iki akademisyen hakkında konuşan Ankara Tabip Odası Başkanı Vedat Bulut, "Müdahale edilmezse 1 hafta içinde 2’sini de kaybedebiliriz" dedi.


Yayın Tarihi: 10.05.2017

Açlık grevindeki Filistinli mahkumlarla alay eden sosyal medya paylaşımında bulunan Pizza Hut firması gelen boykot tehditleri üzerine özür diledi. İsrail hapishanelerindeki bin 500'den fazla Filistinli mahkum, 17 Nisan'da "İsrail'in keyfi uygulamalarına son vermesi" talebiyle başlattığı açlık grevini sürdürüyor.


Yayın Tarihi: 10.05.2017

Sezen Aksu, KHK ile görevlerinden ihraç edilen ve 60 gündür açlık grevinde olan akademisyenler Nuriye Gülmen ve Semih Özakça için çağrıda bulundu. Aksu, "Lütfen bir dinleyiniz, seslerine kulak veriniz" dedi.


Yayın Tarihi: 09.05.2017

Cezaevi şartlarının iyileştirilmesi için geçen hafta açık uçlu açlık grevine başlayan Filistinlilerin bulunduğu bir İsrail cezaevinin önünde, bir grup aşırı sağcı İsrailliler "mangal" yaptı. Ulusal Birlik Partisi’nin gençlik kolları, Batı Şeria'da bulunan Ofer Askeri Hapishanesi’nin önünde toplanarak, açlık grevlerini protesto etmek ve grev yapan tutsakların iradesi kırmak için mangal yaparak adeta işkence ettiler.


Yayın Tarihi: 21.04.2017

Edirne F Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutuklu bulunan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ile Hakkari Milletvekili Abdullah Zeydan, yarın açlık grevine başlıyor. Daha önce cezaevindeki bazı PKK’lı hükümlüler, OHAL nedeniyle getirilen kısıtlamaları ve ceza infaz kurumunun uygulamalarını öne sürüp, protesto için açlık grevi yapmıştı.


Yayın Tarihi: 30.03.2017

Bartın’da, sokak hayvanlarına yönelik şiddete dikkati çekmek amacıyla 12 gündür açlık grevi yapan 3 hayvansever, sağlık durumlarının kötüye gitmesi nedeniyle hastaneye kaldırıldı.


Yayın Tarihi: 04.03.2017

Bartın’da oturan hayvanseverler sokak hayvanlarına şiddete dikkat çekmek için 6 gün önce başlattıkları açlık grevini sürdürürken kendi mezarlarını kazmaya başladılar


Yayın Tarihi: 25.02.2017

İtalya Anayasal Reform ve Parlamento İlişkileri Bakanlığı Müsteşarı Ivan Scalfarotto, eşcinsel evliliklerinin yasal hale getirilmesi talebiyle açlık grevine başladı. Kendisi de eşcinsel olan Scalfarotto, günde sadece iki cappucino içtiğini açıkladı.


Yayın Tarihi: 02.07.2015

Batman'da bir şahıs, üç yıl önce belediye tarafından kendisine 130 bin lira para cezası kesildiğini iddia ederek evinin önünde kurduğu brandada açlık grevine girdi.


Yayın Tarihi: 12.05.2015

Mardin'in Midyat İlçesi'nde 4 günden beri devam eden 30 Süryani vatandaşın katıldığı açlık eylemi sona erdi.


Yayın Tarihi: 24.04.2015

Bingöl Üniversitesi'ndeki öğrencilerin açlık grevine 3 gündür destek veren Şanlıurfa Harran Üniversitesi öğrencileri eyleme son verdi.


Yayın Tarihi: 11.03.2015

Bingöl Üniversitesi öğrencilerinin, haklarında açılan disiplin soruşturmaları, gözaltılar ve uzaklaştırma cezalarına karşı başlattığı açlık grevine, Hakkari'deki öğrencilerden destek geldi.


Yayın Tarihi: 04.03.2015

EdirneF Tipi Kapalı Cezaevi’nde kalan 10 PKK'lı hükümlü, IŞİD’in Suriye ve Irak’ta Kürtlere karşı gerçekleştirdikleri eylemler nedeniyle açlık grevine başladı.


Yayın Tarihi: 17.10.2014

Türkiye genelindeki cezaevlerinde tutuklu bulunan PKK'lılar Kobani'de yaşananlara dikkat çekmek amacıyla yarın açlık grevi başlatacak.


Yayın Tarihi: 15.10.2014

Çankırı E Tipi Cezaevi'nde kalan bir grup PKK hükümlüsü, IŞİD ve IŞİD'e destek verenleri protesto için 2 günlük açlık grevi yaptı.


Yayın Tarihi: 29.09.2014

Arap ülkelerine iadesi kabul edilmeyen hava korsanı, El Kaide üyesi bir İranlı'nın ABD'ye gönderildiğini öğrenince, açlık grevine başladı.


Yayın Tarihi: 08.09.2014

Mısır'da, 2011 devriminin en etkili sol eğilimli akvistlerinden Ala Abdulfettah'ın açlık grevine başladığı bildirildi.


Yayın Tarihi: 20.08.2014

Şırnak Barosu, Şırnak T Tipi Kapalı Cezaevi'nde kalan mahkumların salı gününden beri açlık grevinde olduğunu bildirdi.


Yayın Tarihi: 27.06.2014

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi önündeki Elazığ Caddesi üzerinde bugün açlık grevlerine başladıklarını açıklayan aileler, öğlen saatlerinde, yürüyerek Dağkapı Meydanı'na geldi.


Yayın Tarihi: 09.06.2014

Moritanya'da açlık grevindeki idam mahkumu, cezaevinde hayatını kaybetti.


Yayın Tarihi: 13.05.2014

Danimarka'da cinayet suçundan hüküm giyen Hikmet Şahbaz'ın babası Ali Rıza Şahbaz, oğluna haksız yere 10 hapis cezası verildiğini öne sürerek açlık grevine başladı.


Yayın Tarihi: 11.05.2014

Kastamonu'da resmi olmayan sonuçlara göre 245 oy farkla belediye başkanlığını kaybeden MHP, oyların yeniden sayılması için İl Seçim Kuruluna itiraz başvurusunda bulundu.


Yayın Tarihi: 04.04.2014

Grup Yorum üyeleri, Diren!Kazova Kültür Merkezi ve Mağazası önünde gerçekleştirilen basın açıklamasıyla, yurt dışı yasaklarına karşı bir ay boyunca açlık grevinde olacaklarını ilan etti.


Yayın Tarihi: 14.02.2014

CHP'nin yerel seçimlerde İzmir'den belirlediği ilçe belediye başkan adaylarına yönelik devam eden tepki açlık grevine kadar uzandı.


Yayın Tarihi: 12.02.2014
İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir