Asperger Sendromu Haberleri Ve Son Dakika Asperger Sendromu Haberleri

Asperger Sendromu Haberleri Ve Son Dakika Asperger Sendromu Haberleri

Asperger sendromu (kısa adıyla AS) veya Asperger Bozukluğu, otistik spektrum bozukluklarından (OSB) biridir. Sosyal etkileşimde zorluklar ve sınırlı, stereotipik ilgi ve etkinliklerle tanımlanan bu sendrom, başka OSB’lerden dil ve bilişsel gelişimde gecikme olmaması ile ayrışır. Sendromun adı Avusturyalı çocuk doktoru Hans Asperger’den gelmektedir. Kendisi 1944 yılında sendromu tanımlamış ancak 50 yıl sonra ICD-10 ve DSM-IV sınıflandırmalarında Asperger bozukluğu olarak tanınmıştır. Nedenleri konusunda yapılan gözlemler kalıtsallığın etkili olduğunu göstermektedir. Doğum sonrası çevresel faktörlerin etkisi üzerine de araştırmalar yapılmış ancak bu kanıtlanamamıştır. Asperger tanısı genellikle 4 ila 11 yaş aralığında multidisipliner bir ekip tarafından geniş kapsamlı bir değerlendirme ile konulmaktadır.

Asperger Sendromu Haberleri

Dönence dizisindeki Rüzgar'ın hastalığı Asperger Sendromu nedir? Asperger Sendromu belirtileri nelerdir, nasıl tedavi edilir?

Dönence dizisinde Doğa Karakaş'ın hayat verdiği Rüzgar'ın hastalığı olan Asperger Sendromu merak konusu oldu. Kanal D'nin yeni yaz dizisi 4 Temmuz 2023 Salı günü izleyici ile buluşuyor. Caner Topçu ve Sümeyye Aydoğan'ın başrollerinde yer aldığı dizinin kadrosunda Karakaş'ın yanı sıra Didem İnselel, Ülkü Hilal Çiftçi, Can Kızıltuğ gibi oyuncular da yer alıyor. Peki, Dönence dizisindeki Rüzgar'ın hastalığı Asperger Sendromu nedir? Asperger Sendromu belirtileri nelerdir, nasıl tedavi edilir?

Magazin 04-07-23 19:39

Asperger Sendromu nedir, belirtileri neler? Asperger Sendromu tedavisi var mı?

Asperger Sendromu belirtileri ve tedavisi merak ediliyor. Bu sendroma sahip kişiler diğer insanlar kadar zeki hatta daha zeki olabiliyor fakat sosyal becerileri yönünden oldukça zayıf oluyorlar. Asperger Sendromu, otizm spektrum bozuklukları grubuna dahil edilmiş bir sendromdur. Peki Asperger Sendromu nedir, belirtileri neler? Asperger Sendromu tedavisi var mı? İşte merak edilenler...

Haber 29-05-22 21:11

Bir odada 5 yıl geçirdi! Ailesi ‘çok zeki’ zannediyordu, gerçek bambaşka çıktı

Beş yıl boyunca hiç sokağa çıkmayan, yemek yemeyen, uyku dahi uyamayan 7 yaşındaki Umeyr Asaf, okula başlamadan trilyonları saymaya başlayınca ailesi, ‘Çok zeki, akıllı, onun için garip davranıyor’ diye yorumladı. Ancak anaokuluna başladığında rehber öğretmen Asaf’taki farklılığı anlayınca aile doktorların yolunu tuttu. Asperger sendromu teşhisi konulan Asaf, doğada hayvanlar ile etkileşime geçerek hayata tekrar kazandırıldı. Geçtiğimiz yıl Elon Musk da Asperger sendromu olduğunu itiraf etmişti.

Haber 29-05-22 11:00

Elon Musk, Asperger sendromlu olduğunu açıkladı

ABD'nin ünlü talk show programı Saturday Nigth Live'da sunuculuk yapan Elon Musk, "Bu akşam tarih yazıyorum" diyerek, Asperger sendromlu olduğu itirafında bulundu.

Haber 10-05-21 08:48

Asperger Sendromu

Asperger Sendromu Hakkındaki Haberler Mynet'te. Asperger Sendromu Hakkındaki Son Dakika Gelişmelerini Mynet'te Takip Edin.

Otizmli Nazım Ege Egetopyasını resme döktü

Yüksek fonksiyonlu otizm (asperger sendromu) teşhisi konulan 10 yaşındaki Nazım Ege Tetik, resim sayesinde yaşadığı iletişim sorununu aştı ve "Egetopya" adını verdiği sergisini sanatseverlerin beğenisine sundu - Nazım Ege Tetik: "Resimlerimde 'Egetopya' ismini verdiğim bir dünya yarattım. Bu, 'Ege'nin dünyası' anlamına geliyor. Osmanlı ve Türk tarihinden figürler ile Star Wars ile kendi yarattığım kahramanları kullandım. Ortaya hayli farklı eserler çıktı" - Baba Uğur Tetik: "Nazım Ege 4 yaşına kadar konuşamazken, şimdi herkesin gıptayla baktığı bir çoçuk haline geldi. Resim sayesinde artık çevresiyle çok rahat ilişki kurabiliyor"

Magazin 17-01-20 12:25

Komisyon, İzzet Alp'in yaşam mücadelesini dinledi

Down sendromlu ve otistik bireylerin sorunlarını araştırma komisyonu, otizm ve asperger sendromu teşhisleri konulmasına rağmen üniversiteden mezun olup 8 aydır çalışan İzzet Alp ile annesi Fatma İncekara'yı dinledi - Anne İncekara: - "İzzet Alp bugün resim yapıyor, piyano çalıyor, ehliyeti var, araba kullanıyor. Tüm ihtiyaçlarını kendi karşılıyor" - İzzet Alp: - "Normal hale gelebilmek için çalıştığım kafeyi önerdiler. Orada sosyal hayat gitgide artmaya başladı. Benim gibi çocuklara da böyle bir şeyi tavsiye ederim" - HDP Batman Milletvekili Necdet İpekyüz: - "Bu, bir mücadele ve azim öyküsü. Bir belgesele veya bir sinemaya dönüşmesi lazım" - Komisyon Başkanı Kemal Çelik: - "Yerel yönetimlere Belediyeler Kanunu'nda değişiklikle görev ve yetki vereceğiz. Bu hizmetlerin yaygınlaşması bakımından onlara görev vermek doğru olacak"

Haber 11-07-19 13:59

Payitaht Abdülhamid dizisine 'özel' ziyaretçi

TRT 1 ekranlarında yayınlanan Payitaht Abdülhamid dizi seti, Asperger sendromu olarak bilinen yüksek fonksiyonlu otizm hastası Mehmet Mesut Uygun'u konuk etti.

Magazin 07-04-19 20:01

Payitaht dizisine özel ziyaretçi

TRT 1 ekranlarında yayınlanan Payitaht Abdülhamid dizi seti, Asperger sendromu olarak bilinen yüksek fonksiyonlu otizm hastası Mehmet Mesut Uygun'u konuk etti

Haber 06-04-19 20:19