Düzenleme Haberleri

Mal alımı, yapım işleri, hizmet alımı, tamamını ilgilendiriyor! Kamu ihalelerine yönelik yeni düzenleme!

Kamu ihalelerine yönelik düzenleme yapıldı. alımı ihaleleriyle ilgili düzenlemeye gitti. KİK'in mal alımı, yapım işleri, hizmet alımı ve danışmanlık hizmet alımı uygulama tebliğ ve yönetmeliklerinde değişiklik öngören düzenlemeleri Resmi Gazete'de yayımlandı.

Finans 19-05-2024 07:41

Kripto para düzenlemesi Meclis'e sunuldu! AK Partili isimden yeni açıklama: 'Yasaklanması söz konusu değildir'

Kripto para yatırımcılarını ilgilendiren düzenleme bugün Türkiye Büyük Millet Meclis'ine sunuldu. Kripto para ilk kez tanımlanacak, Sermaye Piyasaları Kurumu'na yetki verilecek. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Bilgi ve İletişim Teknolojileri Başkanı Dr. Ömer İleri de düzenlemeyle ilgili bir noktaya çekerek "Yasaklanması söz konusu değildir" dedi.

Finans 16-05-2024 18:34

Bakanlık harekete geçti, düğmeye bastı! Otomobil piyasasına düzenleme yolda! Bayiye teslimden sonra zam yasaklanacak

Ticaret Bakanlığı fahiş fiyatla mücadele yelpazesini genişletmeye devam ediyor. Bakanlık düğmeye bastı, taslak hazırlandı, otomotiv piyasasası için sert tedbirler geliyor. Zamdan, ön ödeme sınırına, ikinci el satışlarından ve teslim süresine kadar taslaktaki detaylar neler? Piyasayı neler bekliyor?

Finans 02-05-2024 08:05

Mirasta bu uygulamaya dikkat! 50 yıl geçse de evinizden olabilirsiniz

Anne - babasından miras kalanlar dikkat! Mirasını tüm çocuklarına eşit tapu bırakmayan anne ve babaların kararı mahkemeden dönecek. 50 yıl geçse de evinizden olabilirsiniz! İşte ayrıntılar...

Finans 25-04-2024 09:30

Cevdet Yılmaz 'hazırlıklar var' diyerek sinyali verdi! Emeklilerle ilgili yeni çalışma! Kök maaş ve en düşük emekli aylığı detayı!

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan'ın açıklamalarının ardından temmuz öncesi seyyanen zam hayalleri suya düşerken hükümet kanadından emekliler için yeni çalışma sinyali ise Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz'dan geldi. Yılmaz, "Hazırlıklarımız var" dediği yeni çalışmada emeklileri neler bekliyor?

Finans 23-04-2024 09:54

Milyonlarca araç sahibini ilgilendiriyor! Akaryakıtta yeni dönem! Geri sayım başladı

Akaryakıt sektöründe usulsüz fatura uygulamalarının ve vergi kayıplarının önüne geçmeyi hedefleyen Gelir İdaresi Başkanlığı’nın hayata geçireceği Ulusal Taşıt Tanıma Sistemi (UTTS) için geri sayım başladı. Uygulama 1 Ocak 2025'te başlıyor.

Finans 14-04-2024 07:22

Düzenleme sinyali verilmişti: Kartlı ödemeler rekor kırmaya devam ediyor

Milyonlarca kredi kartı kullanıcıları ilgilendiren düzenleme sinyali gündemdeyken kredi kartı harcamalarında yeni rekor geldi. Kredi kartları, banka kartları ve ön ödemeli kartlar ile 2023 yılında yapılan toplam ödeme tutarı bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 122 artarak 8 trilyon 241 milyar TL oldu.

Finans 29-03-2024 15:06

Geri sayım başladı, Meclis'e geliyor: Kripto düzenlemesinde dikkat çeken 'hapis cezası' detayı!

Milyonlarca kripto para yatırımcısını ilgilendiren düzenleme için geri sayım başladı. AK Parti, uzun zamandır üzerinde çalıştığı Kripto Varlık Kanun Teklifi'ni Meclis Başkanlığı'na sunmaya hazırlanıyor. Türkiye’de ilk kez kanuni anlamda kripto varlıkların tanımlaması yapılacak. Düzenleme 27 maddeden oluşuyor.

Finans 21-03-2024 15:47

Altın ve dolara talep artışının ardından çok konuşulacak BDDK iddiası!

Altın ve doların haftalardır zirvelerini yenilemesinin ardından vatandaşların yatırım tercihi altın ve dolar oldu. İki yatırım aracında talepler patlarken paralelinde kredi ve kredi kartı harcamalarının da artması sonrası çok konuşulacak BDDK iddiası geldi.

Finans 19-03-2024 17:02

Faizler yükselirken en uygun ihtiyaç, taşıt ve konut kredileri! İşte 36 ay, 48 ay, 120 ay vadelerde taksit tutarları

Merkez Bankası'nın sıkılaşma adımlarının ardından ihtiyaç, taşıt ve konut kredilerinin faizleri de yükseldi. Nakit avansta yeni dönem başlarken vatandaşlar en uygun ihtiyaç, taşıt ve konut kredilerini araştırıyor. İşte detaylar...

Finans 17-03-2024 09:59

10 milyon kişiyi ilgilendiriyor! Kripto düzenlemesi için geri sayım başladı... AK Parti'den açıklama geldi!

10 milyona yakın kripto varlık hesabı olan yatırımcıyı ilgilendiren düzenlemede sona gelindi. Altın ve döviz kuru gibi peş peşe rekorlar kıran kripto para düzenleme seçim sonrası Meclis'e gelecek.

Finans 15-03-2024 14:40

Düzenleme sinyali gelmişti! Kartlı işlem adetleri tarihi zirvede: En yoğun işlem market ve AVM'lerde!

Kredi kartlarına düzenleme sinyali verilirken Banka kartı ve kredi kartı işlem adetleri 8 Mart haftasında; 324 milyonu aşarak rekor kırdı. En yoğun kullanım market ve alışveriş merkezlerinde kaydedildi.

Finans 15-03-2024 11:43

Bankaların bireysel kredi kartı alacakları 1 trilyon lirayı aştı!

Kredi kartlarına yeni düzenleme gündemdeyken bankaların bireysel kredi kartı alacakları da belli oldu. Bankaların kredi hacmi artarken bireysel kredi kartı alacakları 1 trilyon lirayı aştı. Tüketici kredilerinin tutarı 1 trilyon 596 milyar lira oldu

Finans 14-03-2024 14:52

Düzenleme sinyali verilmişti: Kredi kartı harcamalarında yeni rekor!

Milyonlarca kredi kartı kullanıcıları ilgilendiren düzenleme sinyali gündemdeyken kredi kartı harcamalarında yeni rekor geldi. Merkez Bankası, harcamaların haftalık bazda yüzde 15 arttığını duyurdu.

Finans 08-03-2024 11:32

SPK'dan yatırım fonlarına yeni düzenleme! Bundan sonra...

Sermaye Piyasası Kurulunun (SPK) Yatırım Fonlarına İlişkin Esaslar Tebliği'nde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ'i, Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlandı.

Finans 01-03-2024 10:11

Canlı yayında kredi kartlarıyla ilgili kritik iddia: Bazı bankalar asgari ödeme tutarını yüzde 50'ye çıkardı!

Kredi kartlarındaki düzenlemenin ayrıntıları merakla beklenirken vergi uzmanı Nedim Türkmen'den canlı yayında asgari ödeme tutarlarına ilişkin kritik bir açıklama geldi.

Finans 25-02-2024 10:13

Kredi kartı kullananları yakından ilgilendiriyor: Sona yaklaşıldı, düzenleme için 'kademeli geçiş' önerisi: 8-9 taksitten...

Hazine ve Maliye Bakanlığı koordinesinde ilgili bakanlıklar, kurum ve kuruluşlarının katılımıyla yürütülen kredi kartlarıyla ilgili düzenleme çalışmaları sürüyor. Kredi kartı düzenlemesi için uzmanlar da bazı önerilerini paylaştı. Prof. Dr. Burak Arzova, sert tedbirlerin ekonomiyi durdurma noktasına getirebileceğini söyleyerek taksit sınırlaması için kademeli geçiş uygulanmasını gerektiğini belirtti.

Finans 23-02-2024 11:38

İş Bankası Genel Müdürü'nden düzenleme açıklaması: 100 bin liraya kadar ihtiyaç kredileri ve 20 bin liraya kadar olan kredi kartları...

Milyonlarca vatandaş kredi ve kredi kartlarına düzenleme gelip gelmeyeceğini merak ediyor. İş Bankası Genel Müdürü Aran, söz konusu düzenlemelerin 'lükse dönük' harcamalar için gelmesi gerektiğini savundu.

Finans 15-02-2024 14:27

Rüzgar santralleri ile ilgili yeni düzenleme

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının, Rüzgar Gücü İzleme ve Tahmin Merkezine Bağlantı Yönetmeliği Resmi Gazete'de yayımlandı.

Finans 11-02-2024 14:06

Kredilere yeni düzenleme sinyali! Kritik toplantıya Bakan Şimşek de katıldı... Dikkat çeken açıklama: Son dönemdeki gelişmeler...

Kredi kartına taksit sınırlaması konuşulurken tüketici kredilerine de düzenleme mi geliyor? Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek başkanlığında toplanan Finansal İstikrar Komitesi tüketi kredileri başta olmak üzere kredilerdeki son gelişmeleri ele aldı.

Finans 09-02-2024 12:41

Asgari ücret zammından önce yarı yarıyaydı: Emekli olmak isteyen ev hanımlarının ödeyeceği rakam belli oldu! Evlilik süresi ve çocuk sayısı...

"Ev hanımlarına emeklilik" haberleri milyonlarca kadın tarafından takip edilmeye devam ediyor. Çalışmayan ev kadınlarına emeklilik hakkıyla ilgili harekete geçildi. Kadınlar kaç gün, ne kadar prim ödeyecek?

Finans 02-02-2024 09:47

İşverenlerden asgari ücret desteği talebi: Yeniden düzenlenmeli

İşverenlerden asgari ücret desteği için yeniden düzenleme talebi geldi. Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Seyit Ardıç düzenlemenin bazı detaylarının haksız rekabet yarattığını dile getirdi.

Finans 01-02-2024 12:02

Kredi kartında alarm zilleri çalıyor, ekonomist Turgut'tan mart sonrası düzenleme sinyali! Çok ciddi kararlar alınacağını düşünüyorum

Bireysel kredi kartı borçları geçen yıla göre yüzde 157 artarak 1 trilyon 200 milyar liraya yükseldi. Türkiye Bankalar Birliği Başkanı Alparslan Çakar, kredi kartı kullanımındaki artışa dikkatleri çekerek kredi kartına düzenleme gelebileceğini söyledi. Çakar'ın açıklamalarını anımsatan ekonomist Doç. Dr. Murat Turgut düzenleme yapılamasından yana olduğunu belirterek, "Benim kanaatimi sorarsanız özellikle mart ayından sonra bununla ilgili çok ciddi kararlar alınabileceğini düşünüyorum." dedi.

Finans 26-01-2024 10:59

Memur-Sen'den 3600 ek gösterge çağrısı: 'Yasal düzenleme yapılsın, verilen söz yerine gelsin'

3600 ek gösterge ne zaman çıkacak? Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan'ın açıklaması sonrası Memur-Sen Başkanı Ali Yalçın çağrıda bulundu. 1. dereceye yükselen tüm kamu görevlilerine 3600 ek gösterge verilmesi için açıklama yapan Yalçın, “Söz' ve 'karar' için şimdi harekete geçme zamanı" dedi.

Finans 25-01-2024 09:41

Borsa İstanbul'dan yeni düzenleme: Minimum zarar tutarında değişikliğe gidildi

Borsa İstanbul, Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası (VİOP) işleyiş esaslarında değişikliğe gittiğini bildirdi. Minimum zarar tutarları da değişti.

Finans 25-01-2024 09:17

BDDK'dan banka hesapları için düzenleme

Mevduat ve katılım bankaları, kanıtlanabilir onay veya talep olmaksızın kişiler adına kredili hesap dahil herhangi bir hesap açamayacak. Düzenlemeye göre, kredili hesap limitlerinin azaltılması durumunda hesap sahibi bilgilendirilecek. Yenilenen hesaplar, bu fıkra kapsamında hesap açılışı sayılmayacak.

Finans 23-01-2024 09:18

Marketlerde yeni düzenleme, yönetmelik yayımlandı: Artık...

Türk Gıda Kodeksi Aroma Vericiler ve Aroma Verme Özelliği Taşıyan Gıda Bileşenleri Yönetmeliği'nde değişiklik yapıldı. Market etiketlerinde yeni düzenleme yapılacak.

Finans 21-01-2024 10:56

BTK'dan telefon ve tabletlere düzenleme

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından telefon ve tabletlerin "eko-tasarım" gerekliliklerine yönelik düzenleme yapılması için çalışma başlattı.

Finans 11-01-2024 11:52

Hazine yarın 2 ihale düzenleyecek

Hazine ve Maliye Bakanlığı, yarın 2 tahvil ihalesi gerçekleştirecek.

Finans 07-01-2024 13:03

Kredi kartlarında yeni dönem! ‘Sınırlama’ ile ilgili ilk sinyal geldi

Orta Vadeli Program geçtiğimiz gün açıklandı. OVP kredi kartı kullanımının yeniden düzenleneceğine ilişkin pek çok ifade yer aldı. Dün sabah birçok banka müşterilerine iki ayrı mesaj gönderdi. Peki bu mesajlar ne anlama geliyor? Ekonomi uzmanlarından açıklama geldi. İşte detaylar...

Finans 08-09-2023 13:47

EYT düzenlemesi Trakya'da sevinçle karşılandı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) düzenlemesine ilişkin yaş şartının olmayacağını açıklamasının ardından Trakya'daki SGK il müdürlüklerinde yoğunluk oluştu.

Yurthaber 29-12-2022 11:13

Düzce'de depremden etkilenen esnafın dükkanlarını düzenleme çalışmaları sürüyor

Düzce'nin Gölyaka ilçesinde 5,9 büyüklüğündeki depremin ardından ürünleri zarar gören esnaf, temizlik ve düzenleme çalışmalarını sürdürüyor.

Yurthaber 23-11-2022 14:40

O görüntüler tarih oluyor... Yeni düzenleme yolda, bundan sonra o alanlarda alkol ve sigara satılamayacak!

Tarım ve Orman Bakanlığı, yeni bir kanun düzenlemesi üzerinde çalışıyor. Alkol ve sigara satışıyla ilgili yapılacak bu düzenlemede artık sona gelindi. Buna göre altı çizilen bazı bölgelerde sigara ve içki satışı yapılamayacak. Futbol sahalarında sık sık görülen sigara fotoğrafları da artık tarih olabilir! İşte yeni düzenlemenin ayrıntıları...

Finans 08-11-2022 07:45