Eklem Ağrısı Haberleri

'Ağrısız hareket etmek için en basit önlem' diyerek açıkladı! Eklem ağrılarınızın sebebi bu olabilir

Suyun insan sağlığı için önemi ve faydaları hakkında uyarılarda bulunan Beslenme ve Diyet Uzmanı Diyetisyen Betül Yurdakul, “Eklem aralıklarında kayganlığı sağlayan sıvı bileşeninde de su bulunur. Yeterince su içmediğimizde eklem arası sıvılarla birlikte eklem kayganlığı da azalır. Bu da eklem ağrılarına, hareket sırasında eklemlerden ses gelmesine neden olur. Tedavi edilmezse eklem yüzeyleri aşınıp kalıcı eklem bozuklukları oluşabilir. Ağrısız hareket etmek için su içmek en basit önlem” dedi.

Kadin 21-02-2024 17:31

Eklem ağrısı neden olur? Eklem ağrılarına ne iyi gelir?

Eklem ağrısı günlük yaşamı olumsuz etkileyen yaygın bir sağlık sorunudur. Eklem, kemikleri bir arada tutan bağlar, kaslar ve kıkırdaklarla çevrili bir yapının birleşimidir. Eklem ağrısı, bu yapıların iltihaplanması, yaralanması veya dejenerasyonu sonucu meydana gelebilir. Peki, eklem ağrısına ne iyi gelir?

Haber 27-08-2023 18:29

Vücuttaki iltihabı söküp atıyor! Dayanılmaz eklem ağrılarını geçiriyor

Eklem ağrıları toplumda sıklıkla görülen sağlık problemleri arasında bulunuyor. Artrit hastalığı eklemlerde dayanılmaz ağrılara neden oluyor. Artrit hastalarının ağrılarını geçirmek ve vücuttaki iltihabı atmak için uygun tedaviye başlamaları gerekiyor. Bunun yanı sıra vücuttaki iltihabı söken yiyecekler de bu dayanılmaz ağrıların hafiflemesini sağlayabiliyor. İşte uzmanların önerdiği ağrı kesici niteliğindeki yiyecekler...

Haber 12-05-2023 11:01

Geçmeyen ağrılara dikkat! Bağırsaklarınız tehlike altında olabilir

Halk arasında bağırsak kurdu, solucanı olarak bilinen parazitler genellikle çocuklarda görülen bir sağlık sorunu olsa da yetişkinlerde de görülebiliyor. Yaşam kalitesinin oldukça düşmesine sebep olan bağırsak parazitlerinin belirtilerine dikkat etmek ve erkenden doğru tedaviye başlamak önem taşıyor.

Haber 10-05-2023 09:05

Sanıldığı kadar masum değil! En sık tüketilen meyvenin suyu haftalarca ağrı çekmenize yol açabilir

Sağlıklı beslenmek için meyve ve sebzelerin ne kadar önemli olduğu her fırsatta belirtiliyor. Hastalıklardan korunmak için sağlıklı beslenmeye ağırlık vermek gerekiyor. Ancak bazı meyve ve sebzeler var ki vücudumuzda ters etki yaratabiliyor. Özellikle kış aylarında en sık tüketilen iki meyvenin suyu artrit ataklarına sebep olabiliyor. İşte ağrılara neden olan o tehlikeli meyveler...

Haber 23-12-2022 09:13

Prof. Dr. Canan Karatay çözümü açıkladı: Tüm bildiklerinizi unutun! Ağrılar tarih olacak

Prof. Dr. Canan Karatay yaptığı ilgi çekici açıklamalarla sağlık konusunda bilgi veriyor. Toplumda yaşanan en büyük problemlerden olan dayanılmaz ağrıların neden yaşandığını ve bu ağrıları geçirmek için ne yapılması gerektiğini paylaşan Karatay, tüm bildiklerinizi unutun diyerek ağrıları geçirecek yöntemi açıkladı.

Haber 20-12-2022 16:56

Ağzınıza sürmeyin! Vücudu iltihaplandırıyor, dayanılmaz ağrılara yol açıyor

Artrit, eklemlerde meydana gelen vücut tarafından üretilen iltihabik durumlara deniliyor. Artrit bazı dönemlerde artış gösterebiliyor. Artritin artmasına artrit alevlenmeleri deniliyor. Bu artışın nedenleri arasında yanlış beslenme bulunuyor. Yediğimiz bazı yiyecekler vücuttaki iltihapların artmasına ve dayanılmaz ağrılar yaşamamıza neden olabiliyor. İşte vücuttaki iltihabı artıran kaçınılması gereken yiyecekler...

Haber 03-12-2022 18:57

Eklem ağrısının altında ciddi bir hastalık yatabilir! İltihabi eklem romatizmasının 5 önemli belirtisi!

Çocuklar günlük aktivitelerini etkilemedikçe bazı fiziksel sıkıntılarını aileleriyle paylaşmayabiliyor. Bu da bazı hastalıkların çok daha karmaşık ve içinden çıkılması zor hale gelmesine neden olabiliyor. İşte, eklem romatizması da bu hastalıklardan biri!

Haber 12-10-2022 16:13

Vücudun en büyük düşmanı! Ağzınıza attığınız an...

Besinlerin, insan vücuduna olan inanılmaz etkileri doğru kullanıldığında çok işe yarar. Yanlış ve bilinçsiz hareket edildiğinde ise faydadan çok zarar verir. Uzmanlar çok uzun zamandır besinlerin özelliklerini araştırarak hangi şikayetlere iyi gelebileceği konusu üzerinde duruyor. Günümüzün en sık rastlanan şikayetlerinin başında yorgunluk, uykusuzluk baş ve eklem ağrıları yer alıyor. Bunların çoğunu doğal besinler sayesinde alt edebilirsiniz.

Haber 20-08-2022 07:25

Her 100 kişiden birinde görülüyor! En yaygın belirtisi…

Romatizma yaşlılık hastalığı olarak bilinse de her yaşta görülüyor. Çok şiddetli ağrılara sebep olan romatizmanın tedavi sürecinin düzenli ve doğru olarak takip edilmesi gerekiyor. Romatizmanın belirtilerine dikkat ederek bu hastalığı erken teşhis etmek mümkün olabiliyor.

Haber 11-06-2022 14:11

Bunları yediğinizde bulaşıyor! Severek tüketiyorsunuz ama…

Sağlığımız için yediğimiz yiyeceklere dikkat etmemiz gerekiyor. Süt ve süt ürünlerinin birçok faydası bulunsa da bu ürünlerden insanlara brusella hastalığı bulaşabiliyor. Uzmanlar süt ürünleri ve brusella hastalığı hakkında uyarılarda bulunuyor.

Haber 09-06-2022 15:08

Asla içmem demeyin! Sarımsak sütünün faydalarını duyunca…

Bunun da sütü mü olur demeyin! Sarımsak sütünü ilk duyuşunuzda şaşırmış olabilirsiniz. Tek başına bile oldukça faydalı olan sarımsağın sütünün tüketilmesi sizi oldukça şaşırtsa da etkileri de şaşırmanıza neden olacak. Sarımsak sütünü evde yaparak birçok probleminizi çözebilirsiniz.

Yemek 20-05-2022 08:56

Omuz ağrısını hissettiğiniz gibi doktora gitmelisiniz! İş işten geçtiği zaman...

En sık görülen eklem ağrılarından biri omuz ağrıları olarak belirtiliyor. Kişinin hareketlerini önemli ölçüde sınırlandıran omuz ağrıları, tedavi edilmediğinde günlük yaşamı olumsuz etkiliyor. Omuz ağrıları, omuz eklemi ve boyun hastalıkları kaynaklı olabiliyor. Bu rahatsızlıklar içerisinde omuz döndürücü manşet yırtıkları başlıca sebep olarak yer alıyor. Hafif şikayetlerle başlayıp, günlük yaşamı alt üst edecek kadar şiddetlenebilen ağrılarda, tedavi için doğru teşhisin konulması çok önemli.

Haber 12-05-2022 12:18

Kalça eklemi cerrahisi kimler için uygundur?

Kireçlenme tipi eklem hastalığının sık görüldüğü eklemlerden birisi de kalça eklemidir. Kalça eklemi sistem yapısındaki eklemlerden biri için aşınmaya ve dejenerasyona en açık eklemlerden biridir. Genelde 60 yaşın üzerinde görülse de, doğumsal kalça çıkığı, travmalar, artritler ve çocukluk çağı kalça kemiği hastalıkları gibi durumlarda daha erken yaşlarda ortaya çıkabilir.

Kadin 30-03-2022 14:26

İbn-i Sina yüz yıllar önce reçeteyi yazdı: Sürün, sarın, bekleyin! Bakın ne işe yarıyor

İbn-i Sina’nın sıra dışı önerileri tıp dünyasında önemli bir yer kaplıyor. Dünya çapında saygınlık göre ve üniversitelerde ders olarak okutulan İbn-i Sina yaşadığı sürece tespit ettiği tüm faydalı bilgileri not alarak günümüzde kadar aktarmayı başardı. İbn-i Sina kemik özellikle diz ağrıları için yaptığı tavsiyeyle bir kez daha gündeme geldi. İşte ağrıları kesmenin etkili yolu...

Haber 19-03-2022 08:18

Romatizma ağrılarınıza iyi gelecek gıdalar

Romatizma her yaşta görülebiliyor. Kaslarda ve eklemlerde oldukça ağrıya ve rahatsızlığa neden olan romatizma gündelik yaşamı olumsuz etkileyerek günlük etkinlikleri yapma da bile sıkıntıya yol açabiliyor. Romatizmanın etkilerini, ağrılarını azaltmak için haberin içeriğinde yer alan besinleri tüketebilirsiniz.

Haber 07-03-2022 15:45

Bu yöntemi hiç duymamıştınız! Eklem ağrılarına bire bir çözüm

Eklem ağrıları yürüyüş gibi gündelik basit aktiviteleri bile çok zor hale getirebiliyor. Eklem ağrılarını çözmek için kullanılan çeşitli yöntemler bulunuyor. Eklem ağrıları için en doğal ve en etkili çözümün limon kabuğu olduğunu biliyor muydunuz? Ekrem ağrılarına karşı en etkili olan çözümün nasıl hazırlandığını öğrenmek istiyorsanız bu haberi okuyabilirsiniz.

Haber 01-03-2022 17:25

Diz ağrısı neden olur, ameliyatsız tedavi mümkün mü?

Diz ağrıları farklı nedenlerle ortaya çıkabilir. Diz ağrılarının tedavisinde en çok merak edilen ameliyatsız iyileşmenin mümkün olup olmadığıdır. Bunun için ne yapmak gerekir? Uzm. Dr. Dinçer Erdinç konu hakkında bilgiler verdi.

Haber 01-11-2021 14:59

Çene ekleminde (TME) geçmeyen ağrı neden olur, nasıl tedavi edilir?

Çene eklemi hastalıkları diş hekimlerinin en sık karşılaştığı sorunlar arasında yer alıyor. Temporomandibular eklem (TME) olarak da adlandırılan çene eklemi, alt çeneyi kafa kaidesi ile birleştirir. Dönme ve kayma hareketi yapabilen çene ekleminde zaman zaman sorunlar çıkabilir. Çene ekleminin yüzeyi ve diskin çevre dokularla uyumunu kaybetmesi sonucu ortaya çıkan rahatsızlıklarda belirtiler ise çiğneme kaslarındaki tekrarlayan ağrı olarak özetlenebilir.

Haber 06-09-2021 09:47

Kemik suyunun faydaları kemikleri güçlendirmesiyle sınırlı değil! Mucize gibi: Öyle etkileri var ki...

Şifa kaynağı kemik suyu faydalarıyla dikkat çeker. Çorbalarla ve yemeklerle kullanıldığında hastalıkların devası olur. Hayvan bağ dokuları ve kemiklerin kaynatılarak yapıldığı kemik suyu soslarla da yaygın olarak kullanılır. Özellikle soğuk algınlığı denilince akla ilk gelen besinler arasında yer alan kemik suyu, bağışıklığı güçlendirmekle kalmaz kemiklerin güçlenmesinde de önemli rol oynar. Konu ile ilgili bilgi veren Diyetisyen Hülya Çağatay, kemik suyunun faydalarını anlattı.

Haber 05-07-2021 14:01

Siyatik nedir, belirtileri nelerdir? Siyatik ağrıları nasıl geçer? Siyatik hastaları nelere dikkat etmeli?

Dördüncü ve beşinci bel omurları arasından çıkan, buradan topuklara kadar uzanan “siyatik” adı verilen sinirde görülen ağrılı bir hastalıktır. Siyatik ağrısı kendisini iki şekilde belli eder. Bu belli etme şekli devamlı hafif bir ağrıdır ya da arada bir gelen şiddetli ağrıdır. Ağrılar, siyatik siniri boyunca, kalçadan topuğa kadar uzanır. Fizik tedavi ve rehabilitasyon uzmanı Prof. Dr. Turan Uslu konu hakkında bilgiler verdi.

Haber 03-06-2021 17:22

Faset eklem hipertrofisi nedir, nasıl tedavi edilir?

Yazılı teşhisle kişilerin hayatına giren faset eklem hipertrofisi, omurga kanalının arka kısmında bulunan faset eklem adı verilen eklemlerin yaşla birlikte yıpranması nedeniyle hacim olarak büyümesi sonucu ortaya çıkar. Bu klinik durum nedeniyle omurganın hareketinden sorumlu olan eklemler ağrılara neden olur. Ağrılar ise tedaviyi zorunlu kılar. Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Tunç Koç, faset eklemlerin hipertrofisi nasıl tedavi edildiğini anlattı.

Haber 02-06-2021 15:46

Ajax’ın efsane eski başkanı Michael Van Praag, Türk hastanesinde sağlığına kavuştu!

Bir döneme damga vuran dünyaca ünlü eski başkan Micheal Van Praag, yıllardır mücadele ettiği kalçasındaki dayanılmaz ağrılardan sonunda kurtuldu. Yaşadığı zorlu hastalığı "Ağrılarım beynime kazınmıştı" sözleriyla anlatan Ajax'ın eski başkanı, 1 yıl arayla 2 kez eklem değişim ameliyatına girdi. Gördüğü tedavi sonrası sağlığına kavuşan 73 yaşındaki Praag, "Adeta yeniden doğdum" dedi.

Haber 27-05-2021 15:17

Koronavirüs geçirenler dikkat! Bu önlemleri sakın ihmal etmeyin

Koronavirüs enfeksiyonu belirtileri iyileştikten sonra da devam ettiği için hastalar negatif çıktıktan sonra rahat bir nefes alma şansına sahip olamıyor. Nefes alamama, öksürük krizleri, şiddetli ağrı, koku ve tat kaybı ve yüksek ateş başta olmak üzere birçok belirtiyle kendini gösteren koronavirüs belirtileri, kişiden kişiye değişiklik gösterirken haftalarca hatta aylarca devam edebiliyor. Peki bu süreçte nelere dikkat etmek gerekiyor?

Haber 03-05-2021 14:05

Kayropraktik tedavi nedir?

Eklemdeki bozulmaların dışarıdan uyarı ile düzeltilmesini sağlayan kayropraktik tedavi ve sonrasındaki test süreciyle da önemli süreci kapsıyor. Yapılan testlerle iyileşmenin gerçekleşip gerçekleşmediğinin gözlendiği kayropraktik tedavide yan etkiler ise 10 binde 1 oranında.

Haber 06-04-2021 16:49

Uzun süreli olarak bacak bacak üstüne atarak oturursanız vücudunuza neler olur?

Herhangi bir yerde otururken kendinizi bir anda istemsizce bacak bacak üstüne atmış halde buluyorsanız hatta bu şekilde oturmaktan son derece rahatsanız bir daha düşünün diyoruz. Çünkü popüler olan bu oturma şekli bir süre sonrasında vücudunuza etki etmeye başlıyor.

Trend 12-03-2021 16:49

Sinovit rahatsızlığı kimlerde görülür? Sinovit belirtileri ve tedavileri nelerdir?

3-10 yaş aralığındaki çoğunlukla erkek çocuklarda görülen sinovit rahatsızlığı üst solunum enfeksiyonu rahatsızlıklarının ardından gelişen bir hastalıkltır. Sinovit nedir, sinovit belirtileri ve tedavi yöntemleri nelerdir gibi birçok sorunun yanıtını yazımızda bulabilirsiniz.

Haber 30-12-2020 16:14

Modern tıbbın mucizesi: Osteopati nedir?

Tıpta tamamlayıcı bir tedavi yöntemi olan osteopatide hastalıktan çok hasta ön plandadır. Dünya Sağlık Örgütü tarafından bilimsel bir tedavi olarak kabul edilen osteopati nedir? Hangi hastalıklar için bu yöntem kullanılır? İşte detaylar...

Haber 24-12-2020 14:34

Eklem ağrısı neden olur? Kurtarıcınız D vitamini!

D vitamini eksikliği nedeniyle kemiklerin zayıfladığını söyleyen Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Doç. Dr. Gökhan Meriç, bu durumun eklem ağrılarını tetikleyebileceğini söyledi. D vitamini eksikliği nedeniyle yetişkinlerde osteomalazi (kemik yumuşaması) çocuklarda ise raşitizm görülebileceğini söyleyen Meriç, D vitamininin özellikle osteomalaziyi önlemede büyük yardımı olduğunu altını çizdi.

Haber 09-12-2020 12:04

Eklem ağrılarına ne iyi gelir? Pek çok kişi bilmiyor

Dünya nüfusunun yüzde 88’i ağrıdan şikayet ediyor. Bel ve sırt ağrısından yakınanların oranı ise yüzde 94. Uzun süre hareketsiz kalma, yaşanan kilo sorunları, ağır egzersizler, sedanter yaşam ve çeşitli hastalıklar sebebiyle kemik, eklem, bel, boyun ve kas ağrıları çok sık yaşanıyor. Tedavi edilmediğinde ise yaşam kalitesini büyük ölçüde olumsuz etkiliyor. Ancak ağrı çekenlerin çoğu bu sorunla nasıl başa çıkabileceğini bilmiyor.

Haber 24-04-2020 15:36

Diz ağrısında doğru bilinen yanlışlar nelerdir?

Genellikle 40 yaş üstü bireyler ve sporcuların yaşadığı en genel iskelet sistemi sorunlarından olan diz ağrısında önemli olan ağrısının asıl kaynağıdır. İyi teşhis, tedavinin en önemli ayağıdır ve bu yüzden mutlaka uzman görüşü alınmalı ve tedavi planlanmasının olması diyen uzmanlar, diz ağrısında genel olarak yapılan yanlışları açıkladı.

Trend 11-03-2019 11:38

Proteze götüren 4 yanlış!

Günlük yaşantımızda yaptığımız bazı yanlışlar var ki halk arasında ‘kireçlenme’ diye bilinen osteoartrit-artroza zemin hazırlıyor. Ortalama yaşam süresinin artması ile yaygınlaşan hastalık, özellikle kalça ve diz ekleminde eklem yüzeyinin bozulması (kıkırdak dokunun bozulması), ağrı ve eklemde hareket kısıtlılığı olarak kendini gösteriyor.

Trend 11-02-2019 10:22

Hamilelikte kalça ağrısı neden olur? Kalça ağrısının tedavisi nasıl yapılır?

Hamilelikte yaşanan kalça ağrısının hafife alınmaması gerektiğini söyleyen uzmanlar, tedavi edilmediği takdirde erken yaşta görülen kemik erimesi, kalça eklem kırıklarına ve dejenerasyona yol açtığını belirtti. Genişleyen rahim annenin ağırlık merkezini değiştirir ve bacaklara baskı yaparak ağrıya neden olur. İşte kalça ağrısı yaşayanların yapması gerekenler.

Haber 18-12-2018 12:28

Proloterapi nedir? Proloterapi ile eklem ağrıları nasıl tedavi edilir?

Günümüz koşullarında gelişen teknolojiyle artan hareketsiz yaşam düzeni beraberinde birçok hastalıkları getiriyor. Hastalar düzensiz yaşam ve hareketsizlikten oluşan vücuttaki kronikleşmiş ağrılardan, proloterapi tedavisi ile kurtuluyor.

Haber 07-11-2018 10:59

Eklem ağrısı sebepleri ve kullanılan ilaçlar

Değerli Okuyucularım, Çevrenizde eklem ağrıları probleminden yakınan kişilere mutlaka rastlamışsınızdır. Ya da bu problemi direkt kendiniz yaşıyor olabilirsiniz. İşte bu nedenle sizlere bu hafta ’Eklem Ağrılarının Sebepleri’ ve ‘Eklem Ağrısı Tedavisinde Kullanılan İlaçlar’dan söz etmek istiyorum.

Kadin 24-05-2018 14:57

Eklem Ağrıları Araştırması Sonuca Ulaştı!

Bu sonuç bilim adamlarının yüzünü güldürmeyi başardı!

Haber 24-04-2012 14:02

Eklem ağrılarına kırmızı acı biber

ABD'nin Boston şehrinde yapılan ABD Ağrı Cemiyeti'nin yıllık toplantısında, kırmızı acı biberin eklem iltihabı ve ağrılarına karşı iyi geldiği ispatlandı.

Haber 05-05-2005 06:05