Fındık Haberleri

Fındık alım fiyatları hakkında TMO'dan yeni açıklama

Toprak Mahsulleri Ofisi'nden (TMO) fındık alım fiyatları hakkında açıklama geldi. 2023 hasat sezonu biterken 'Fındık alım fiyatları değişecek mi?' sorusu yanıtını buldu.

Finans 24-09-23 12:45

Kahreden haber: Her şey fındık toplarken oldu! Eve gelince aniden rahatsızlandı! İkinci kez hastaneye gittiğinde...

Samsun’da fındık toplarken elini arı sokan 17 yaşındaki kız hayatını kaybetti. Genç kızın eve gelince rahatsızlandığı, ailesi tarafından hastaneye kaldırıldığı, müdahale sonrası evine gönderildiği, evinde tekrar fenalaşıp yeniden hastaneye götürüldüğü öğrenildi.

Haber 18-09-23 16:40

Sıcak hava mesailerini kısalttı! 'Bize de zaman kalmış olacak, buraları gezeceğiz'

Giresun'da üreticiler, hasat ettikleri fındığı sahil kesimindeki yol kenarlarına sererek daha kısa zamanda kurutma imkanı buluyor. Sıcak hava nedeniyle fındık kurutma mesaileri kısalan üreticiler, "Geçen sezon dalda fındık yaştı, yeşil fındık toplamıştık bu sene hep kuru topladık. O nedenle bu sene kurutması daha erken bitecek. Bize de zaman kalmış olacak, buradaki yaylaları gezeceğiz." dedi.

Haber 30-08-23 11:22

TMO Giresun'da fındık alımlarına başladı

Giresun'da Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) 2023 ürünü fındık alımına başladı.

Yurthaber 28-08-23 11:28

Sakarya'da fındık üretiminde zorlu patoz mesaisi başladı

Sakarya'nın Kocaali ilçesinde fındık hasadına devam eden bahçe sahipleri, kuruttukları ürünü patoz makinelerinde kabuğundan ayrıştırmaya başladı.

Yurthaber 23-08-23 11:21

Saatlik ücretleri 2 bin TL! Yılda sadece 1,5 ay çalışıyorlar... 'Fiyatlarda oynamak zorunda kaldık, daha uyguna çalışıyoruz'

Ordu’da geçen haftalarda hasadına başlanan ve harmanlara getirilen fındıkta patoz mesaisi devam ediyor. Yılda yaklaşık 1,5 ay çalışan patozcular, bir saatlik çalışma ücretinin 2 bin TL olduğunu belirtiyor.

Finans 23-08-23 09:40

Tarım arazilerinin yüzde 85'inde fındık ekili Düzce'de hasat sürüyor

Geçen sene 83 bin ton civarında olan rekoltenin, mevsimsel şartlara bağlı olarak bu yıl 70 bin tona gerilemesi bekleniyor.

Yurthaber 22-08-23 13:28

Karadeniz zekası! Öyle bir yöntem buldular ki... Balık gibi avlıyorlar

Karadeniz Bölgesi’nde fındık hasadı başlarken, bazı üreticiler ise buldukları inovatif fındık toplama yöntemi ile Karadeniz zekasını konuşturuyor. Üreticiler, araziye file örgüler sererek fındığı balık gibi avlıyor. Pratik yöntemi anlatan bir fındık üreticisi, fındık bahçesine file örgüler sererek hem daha ekonomik hem de daha kısa sürede az zahmetli şekilde fındığı topladıklarını belirtti.

Haber 11-08-23 11:23

Fındık rekoltesinden 6-7 kat fazla para bıraktılar! Çok sevindirici bir rakam diyerek açıkladı: Körfez turistlerinin gözde tatil adresi Trabzon

Yabancı turist sayısı yüzde 112 arttı, konaklamalar adeta uçuşa geçti... Doğu Karadeniz son yıllarda özellikle de Körfez ülkelerinden gelen turistlerin gözde adresi haline geldi. Öyle ki Trabzon'da yabancı turistlerin yaklaşık yüzde 90'ını Körfez'den gelen turistler oluşturuyor. Ortahisar Belediye Başkanı geçen yıl Körfez turistlerinin şehre bıraktığı parayı açıklarken "Bu, fındığın tamamından Trabzon’un ölçeğinde yüzde 7-8 rekolteye sahip ilimizdeki 126 milyon doların 6-7 katıdır" dedi.

Finans 11-08-23 10:18

Samsun'da fındık bahçesinde kurşun yağdırmışlardı: 2 zanlı tutuklandı

Samsun’da fındık bahçesindeki 5 kişinin yaralandığı kavgaya ilişkin 2 zanlı tutuklandı.

Haber 31-07-23 22:54

Fındık kilo aldırır mı? Diyette fındık ne kadar yenmeli?

Fındık, sağlıklı yağlar, lif, E vitamini ve minerallerle dolu besleyici bir kuruyemiştir. Kalp sağlığına katkı sağlar. Fındık lezzetli ve besleyici bir atıştırmalıktır ve birçok kişi tarafından keyifle tüketilir. Ancak, kilo kontrolü veya diyet hedeflerine ulaşmak isteyenler için, fındığın içeriğindeki kalori ve yağ miktarı endişe yaratabilir. Peki, fındık gerçekten kilo aldırır mı?

Haber 30-07-23 19:15

Görüntüler o ilimizden! Vatandaşlar, imam eşliğinde dua etti: Nedeni ise...

Türkiye’nin en fazla fındığının üretildiği Ordu'da bir grup vatandaş, uzun süredir devam eden yağış nedeniyle, mahsulde oluşan külleme hastalığının geçmesi için imam eşliğinde güneş duası etti.

Haber 23-06-23 12:00

Ordu'da fındıkta iyi tarım uygulamaları yaygınlaşıyor

Ferrero Kurumsal İlişkiler ve İletişim Direktörü Sera Üner, Ordu'daki model bahçelerin etki alanının, 5 yılda yaklaşık 15 bin dekar fındık bahçesine ve 300'den fazla fındık üreticisine ulaştığını söyledi.

Yurthaber 07-06-23 13:30

Ordu'da 20 bin ton kapasiteli lisanslı fındık deposunun yapımına başlandı

Ordu'da 2. Organize Sanayi Bölgesinde kurulacak lisanslı fındık deposunun yapımına başlandı.

Yurthaber 01-06-23 15:03

Nöbet tutuyorlar! Bahçeye gidince... 'Bizi endişe içine soktu'

Ordu’da orta ve yüksek kesimlerinde etkili olan kar yağışının ardından fındık bahçeleri beyaz örtüyle kaplandı. Üreticilerin, zirai don tehlikesine karşı endişeli bekleyişleri sürüyor. Üreticiler bahçelerindeki mahsullerini kontrole giderken mart ayında yağan karın kendilerini endişe içine soktuğunu belirtti. Üreticiler fındık bahçelerinde don nöbeti tutuyor.

Haber 30-03-23 09:32

'Bu yaşanırsa ciddi bir hasar söz konusu olacak' Uzman isim uyardı! Fındık üreticileri dikkat

Uzmanlar, ilkbahar geç donlarının fındık için risk oluşturduğuna dikkat çekerek fındık üreticilerini uyardı. Doç. Dr. Ali Turan, "Bu sene mevsim normallerinin üzerinde yaşanan hava sıcaklığı nedeniyle ilkbahar geç donları yaşanırsa ciddi bir hasar söz konusu olacaktır” dedi.

Haber 10-03-23 17:25

Bölgeye dadandı, günde 30 km yol katediyor! İstilacı 'kahverengi kokarca'ya karşı 30 bin 'samuray arı'

'Türkiye'nin fındık ambarı' Karadeniz'de dadandığı fındık bahçelerinde yapraklarını yiyip, suyunu emdiği bitkilerin kökünü kurutan 'kahverengi kokarca' adlı böcek türü için yoğun mücadele veriliyor. Günde 30 km yol kateden böcek için başlatılan biyolojik mücadelede Çin’den 'samuray arı’lar ithal edildi. Samuray arılar, laboratuvar ortamında çoğaltılıyor. Bölgede haziranda kontrollü salınım sürecine geçilecek 30 bini aşkın samuray arı, larvalarını yiyeceği istilacı böceğin yayılımını durduracak.

Haber 10-03-23 12:17

Giresun'da serbest piyasada fındık 64 liradan işlem görüyor

Giresun serbest piyasasında fındık fiyatı yeni haftaya 64 liradan başladı.

Yurthaber 30-01-23 13:38

Türkiye'de bir ilk: Birçok hastalığa deva olacağını iddia ediyor! Tıp fakültesi öğrencisinin ürettiği sabun talep patlaması yaşıyor

Cilt problemlerini geçirmek için çeşitli uygulamalar yapılıyor. Egzama, sedef, mantar hastalıklarının geçmesi için doğal ürünler aranıyor. Tıp fakültesi öğrencisi Semih Gürel'in yaptığı fındık sabunu cilt problemleri yaşayan kişiler tarafından talep patlaması yaşıyor.

Haber 25-01-23 11:56

Trabzon'da akılalmaz olay! Aldığı fındıkları görünce şoka uğradı... 'Toy olduğum için...'

Akılalmaz olay Trabzon'da yaşandı. Amcasının iş yerinde çalışan 18 yaşındaki Cihat Aydın, kimliği belirsiz kişiye 3 bin 370 lira ödeyerek 2 çuval fındık aldı. Çuvallardan 28 kilo 600 gram ağırlığında 2 taş çıktı. Zararlarının bin 420 lira olduğunu söyleyen Aydın, "Acele edince beni de acele ettirdi; toy olduğum için anlayamadım" ifadelerini kullandı. Genç Cihat, taşların üzerine fiyat ve tarih yazarak dükkanında sergiledi.

Haber 09-01-23 17:22

Ordu'da serbest piyasada fındık 57 liradan işlem görüyor

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan, Ordu'da fındığın kilogramının serbest piyasada 57 liradan işlem gördüğünü söyledi.

Yurthaber 09-01-23 12:16

Viagra'dan daha etkili! Cinsel gücü artırmak için yenmesi gereken yiyecekler

Cinsel güç belirli bir yaştan veya duygusal süreçlerden sonra azalabiliyor. Cinsel gücün azalması çeşitli cinsel sorunları da beraberinde getirebiliyor. Cinsel gücü artırmak için birçok ilaç bulunsa da bu ilaçları kullanmak istemeyenler daha doğal tariflere göz atıyor. Cinsel gücü artıracak yiyecekler seks hayatınızı bambaşka bir hale getirebilir.

Haber 09-01-23 10:03

Ordu'da serbest piyasada fındık 55 liradan işlem görüyor

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan, Ordu'da fındığın kilogramının serbest piyasada 55 liradan işlem gördüğünü söyledi.

Yurthaber 02-01-23 11:47

Ordu'da serbest piyasada fındık 53 liradan işlem görüyor

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan, Ordu'da fındığın kilogramının serbest piyasada 53 liradan işlem gördüğünü söyledi.

Yurthaber 19-12-22 14:51

Faydalı sanılıyor ama kansere davetiye çıkartıyor! En tehlikeli yiyeceklerden...

Kansere neden olan çok çeşitli etkenler bulunuyor. Sağlıksız beslenmenin de başta kanser olmak üzere birçok hastalığa zemin oluşturduğu biliniyor. Üstelik sadece sağlıksız olarak bildiğimiz işlenmiş gıdalar değil faydalı sandığımız besinlerin içerisinde de kanserojen maddeler bulunuyor. Uzmanlar milyonlarca kişinin tükettiği o gıdayı Grup 1 kanserojen olarak değerlendirdi.

Haber 11-12-22 09:14

Ordu'da serbest piyasada fındık 50 liradan işlem görüyor

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan, Ordu'da fındığın kilogramının serbest piyasada 50 liradan işlem gördüğünü söyledi.

Yurthaber 05-12-22 12:53

Seksten sonra yaşadıkları göz korkuttu! Alerji bu şekilde de bulaşabiliyor

Cinsel ilişki sırasında yaşanan bazı durumlar şaşırtıcı olabiliyor. Hiç farkında olmadan sağlığı riske atacak durumlar ile karşı karşıya kalınabiliyor. 28 yaşındaki bir kadın eşiyle yaptığı korunmasız seksin ardından yaşadığı vajinal ağrı ve yanma hissinin nedenini öğrenince oldukça şaşırdı.

Haber 24-11-22 11:59

TTB Başkanı Ergan, fındık üretim ve ihracatını değerlendirdi

Trabzon Ticaret Borsası (TTB) Yönetim Kurulu Başkanı Eyyüp Ergan, fındığın üretimi yanında ihracatı için de çaba gösterilmesi gerektiğini bildirdi.

Yurthaber 21-11-22 13:54

Hadise'nin saç itirafı duyanları şok etti! Saçını günlerce yıkamadığını belirtti

Hadise, başarıları ve özel hayatıyla sık sık konuşulan şarkıcılar arasında bulunuyor. Hadise'nin saçlarının dolgunluğu ve parlaklığı ekran önünden göz kamaştırıyor. Hadise geçen günlerde yaptığı röportajda saçlarının sağlığını korumak için yaptığı yöntemi paylaştı.

Kadin 15-11-22 16:07

Uzun yaşamın sırrı çözüldü! Bilime göre daha uzun yaşamak için yapmanız gerekenler basit

Herkes daha uzun bir yaşama sahip olmak istiyor. Daha fazla yaşamak adına çeşitli yöntemler deneniyor. Bilim insanları bu konuyla ilgili araştırmalar yaptı. Uzmanların kanıtlarına göre daha uzun yaşam için basit yedi tane yol bulunuyor. Bu basit yöntemleri alışkanlık edinerek ömrünüzü uzatabilirsiniz.

Haber 15-11-22 09:24

Fındık dallarını yakmak isterken samanlığı küle çevirdiler!

Sakarya’nın Karasu ilçesindeki bir fındık bahçesinde temizlik amaçlı yakılan dallardan sıçrayan kıvılcımlar, samanlığı küle çevirdi.

Haber 05-11-22 19:42

Ordu'nun yüksek kesimlerindeki bazı üreticiler fındık hasadını sürdürüyor

Geçimlerini tarım ve hayvancılıkla sağlayan Gölköy ilçesi sakinleri, geç olgunlaşan ürünlerinin hasadını yağmur altında da olsa tamamlamaya çalışıyor - Fındık üreticisi İkram Karadeniz: - "Bu fındığı 10 gün sonra ancak bitirebiliriz çünkü hava şartları müsaade etmiyor"

Yurthaber 12-10-22 12:28

Ordu'da fındık ve kablo hırsızlığı yapan 7 şüpheli yakalandı

Ordu'da fındık ve kablo hırsızlığı yapan 7 şüpheli yakalandı

Yurthaber 05-10-22 12:20

Türkiye fındık ihracat sezonunun ilk ayında 136,1 milyon dolar kazandı

Türkiye fındık ihracat sezonunun ilk ayında 136,1 milyon dolar kazandı

Yurthaber 04-10-22 16:44

Erbaa ilçesi fındık veriminde Karadeniz illeriyle yarışıyor

Erbaa ilçesi fındık veriminde Karadeniz illeriyle yarışıyor

Yurthaber 03-10-22 13:36

Üreticiler, TMO'nun fındık alımından memnun

TMO Genel Müdürü Ahmet Güldal: - "Bugüne kadar gördüğümüz, üreticilerden gerçekten TMO'ya ciddi bir teveccüh ve ilgi var"

Yurthaber 28-09-22 13:05

TMO Genel Müdürü Güldal, Giresun'da fındık alım merkezlerini ziyaret etti:

"TMO, üreticilerimizin kendisine getireceği bütün fındığı almak için hazırlıklarını yapmış durumdadır. Bizim randevu sistemine sadık olarak planladığımız şekilde, kriterlerimize uygun fındıkların gelmesi halinde hiçbir üreticimizi geri çevirmeyeceğiz"

Yurthaber 27-09-22 13:46

Bartın'da jandarma şehit annesinin fındıklarını topladı

76 yaşındaki Zühre Demiroğlu: - "Allah komutanımdan, devletimizden, milletimizden, askerimizden bin kere razı olsun. 'Önümüzdeki yıl yine yaparız.' dediler. Çok sevinçliyim, beni çok sevindirdiler" - "Bir yerlerine bir şey olmasın, çoluğuna çocuğuna. Allah'ım acı göstermesin hiç. Askerleri görünce içim gitti, oğlumu görmüş gibi oldum, çok sevindim"

Yurthaber 21-09-22 14:21

Fındıkta file örtüyle yapılan hasat maliyeti düşürdü

Hasattan 15 gün önce bahçeye serilen filelerin, fındıklar döküldükten sonra toplanmasıyla gerçekleştirilen hasat sayesinde kalite artışı da sağlandı - Ordulu üretici Yaşar Varan: - "Daldan ya da toprağa düşmüş fındıklardan bir işçi günde ortalama 50-60 kilogram topluyor. Biz işçi almadan, tamamen kendi imkanlarımızla bu rakamı günlük 400-500 kilograma kadar çıkarttık"

Yurthaber 19-09-22 12:05

Ordu'da fındıkta lisanslı depo kurulması çalışmaları başladı

Ordu'da fındıkta lisanslı depo kurulması çalışmaları başladı

Yurthaber 16-09-22 21:06

Giresun'da yeni yapılan kara yolu fındık harmanı oldu

Orta ve yüksek kesimli bölgelerde hasadı tamamlayan bazı üreticiler, yapımı devam eden Giresun-Dereli kara yolunun trafiğe kapalı kısımlarında fındığını kurutuyor - Ürününü 750 rakımlı Yağmurca köyünden getiren Kahraman Şahin: - "Burası da olmasa kurutmaya yer bulamayacaktık. Sağ olsun Karayolları da müsaade etti. Pazar gününe kadar müsaademiz var, inşallah o zamana kadar kurutacağız"

Yurthaber 16-09-22 11:07

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Güler, fındık fiyatlarıyla ilgili Rekabet Kurumuna başvurduklarını açıkladı

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Güler, fındık fiyatlarıyla ilgili Rekabet Kurumuna başvurduklarını açıkladı

Yurthaber 13-09-22 18:13

Prof. Dr. Canan Karatay uzun yaşamın formülünü verdi! Bunu yiyen 90-95 yaşına kadar yaşar

Sağlıklı beslenme uzun yaşamak ve hastalıklardan korunmak için çok büyük önem taşıyor. Uzmanlardan sağlıklı beslenmenin önemini her fırsatta vurguluyor. Prof. Dr. Canan Karatay'da sağlıklı beslenme üzerine yaptığı konuşmalar ile dikkat çekiyor. Prof. Dr. Canan Karatay yaptığı açıklama ile sağlıklı ve uzun yaşamanın formülünü verdi.

Haber 13-09-22 12:23

Annesinin öldüğü gece çalındı, geri getirene vereceği karşılığı açıkladı: Tam 2 ton! Resmen ölüyü soymuşlar

Behiye Karacı, 7 Ağustos'ta yaşama gözlerini yumdu. Oğlu Sait Karacı o günden beri Ordu'da, annesinin öldüğü gece çalındığını düşündüğü altın dişleri arıyor. "Ben o dişleri anneme ait olduğu için mezarına koyacaktım" diyen Karacı, "Resmen ölüyü soymuşlar" diyerek isyan etti. "Birisi şeytana uyduysa geri getirsin" diye çağrıda bulunan Karacı, altın dişler karşılığında vereceği karşılığı da açıkladı.

Haber 12-09-22 09:48

Üreticiler fındığı kurutmak için bu yıl da Şebinkarahisar'ı tercih etti

Fındık üreticisi Hasan Akgün: - "Toplama zamanı havalar güzeldi ancak kurutma zamanı gelince yağışlar başlayınca, burada havanın daha güzel olduğunu duyduk, geçen sene de getirdik bu yıl da buraya geldik"

Yurthaber 09-09-22 11:34

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, 3 ayaklı yeşil projeyle fındığın değerini artıracak

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank: - "Fındık bu şehir (Giresun) için önemli ve değerli. Fındıkla ilgili çalışmalara Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı olarak destek vermeye devam ediyoruz"

Yurthaber 08-09-22 15:50

Fındık alımıyla ilgili OTSO ile OTB'den açıklama:

"Bir firmanın çıkıp da kamuoyuna mal olacak şekilde fiyat açıklaması rekabetçi piyasa yapısının tekel gücüyle ihlali anlamına gelmektedir. Bu durumun elbette bir karşılığı, yaptırımı olacaktır/olmalıdır"

Yurthaber 08-09-22 14:59

Sakarya'da fındık mesaisindeki mevsimlik tarım işçilerinin bir günü

Kocaali ilçesinde sabahın erken saatlerinde ailece bahçelerin yolunu tutan mevsimlik tarım işçileri, sıcak havada gün boyu fındık topluyor - Mesai sırasında birbirleriyle sohbet edip vakit geçiren işçiler, gün batımıyla evlerine dönüp hep birlikte yemek yiyor, söyledikleri türküler eşliğinde günün yorgunluğunu atıyor

Yurthaber 04-09-22 11:16

Trabzon'daki firmalar fındık ihracatının yüzde 33'lük kısmını gerçekleştirdi

Trabzon'daki firmalar fındık ihracatının yüzde 33'lük kısmını gerçekleştirdi

Yurthaber 02-09-22 17:32