Hipertansiyon Haberleri Ve Son Dakika Hipertansiyon Haberleri

Hipertansiyon Haberleri Ve Son Dakika Hipertansiyon Haberleri

Hipertansiyon, kanın atardamara uyguladığı basıncın yüksek olması anlamına gelmektedir. Bu durum kalp hastalığı oluşmasına neden olabilir. Mutlaka önemsenmelidir, aksi halde kişiye kötü günler yaşatabilir. Bir diğer ismiyle yüksek tansiyon bazen hiçbir belirti göstermez. Kişi bu şekilde yıllar boyunca yaşayabilir. Fakat bu süreçte hastalık kan damarları ve kalpte hasar oluşturmaya devam edebilir. Hatta tedavi edilmezse kalp krizi ve felce neden olabilir. Hipertansiyon genelde ilerleyen yaşlarda ortaya çıkar. Kan ne kadar çok pompalanırsa ve atardamar o kadar dar olursa tansiyon aynı oranda artar. Özellikle Kardiyovasküler hastalık riski olanlarda hipertansiyon daha tehlikelidir. Hareketsiz yaşam, sigara, çok tuzlu ve sodyum içerikli gıdalar tüketmek hipertansiyona neden olabilir.

Hipertansiyon Haberleri

Bu belirti büyük riskin uyarıcı işareti! Hemen uzmana görünün, yüksek tansiyon hastası olabilirsiniz

Yüksek tansiyon muayene ve testler yapılmadığı takdirde teşhisi zor olan hastalıklar arasında yer alıyor. Uzmanların yaptıkları açıklamalara göre; oldukça sinsi bir hastalık olan hipertansiyona müdahale edilmemesi kalp krizi ve felç riskini artırıyor. Doktorlar, gözde görülen yüksek tansiyon belirtisi için herkesin bilinçli olması gerektiğini ifade ediyor.

Haber 26-11-2023 15:13

Gözlerde ortaya çıkan ölümcül risk belirtisi! Hemen doktora başvurun

Hastalıkların belirtilerine karşı bilinçli olmamak hastalığın ilerlemesine ve çok daha ciddi sonuçlara neden olabiliyor. Yüksek tansiyon da belirti vermeden ilerleyen ve tedavi edilmezse kalp krizi, felç gibi ciddi sağlık sorunlarına yol açan hastalıklardan. Uzmanlar yüksek tansiyonun gözde ortaya çıkan ciddi riski hakkında bilinçli olmanız gerektiğini belirtiyor.

Haber 01-06-2023 16:27

Uzmanı uzak durulması gereken yiyecekleri açıkladı! Severek yiyorsunuz ama tansiyonu uçuruyor

Yüksek tansiyon hastalığı tedavi edilmezse böbrek, kalp ve damar hastalıklarına, felçlere ve görme kaybına sebep olabilir. Toplumda sıklıkla görülen yüksek tansiyon hastalığından korunmak için tüketilen yiyeceklere dikkat etmek gerekiyor. Kalp uzmanı yüksek tansiyon için riskli olan yiyecekleri sıraladı.

Haber 24-05-2023 16:50

Bu tehlikeli hastalık her 10 kişinden 3'ünde görülüyor! Kalp krizi ve felce neden oluyor

Hayatımızı etkisi altına alan hastalıklardan olan hipertansiyon genellikle ciddi sonuçlar verene kadar teşhis edilemiyor. Önlenebilir ölüm nedenleri arasında ilk sırada yer alan hipertansiyon hastalığı hakkında bilinçli olmak hayati önem taşıyor. Kardiyoloji uzmanı Doç. Dr. Selim Topcu, hipertansiyon hastalığına karşı uyarılarda bulundu.

Haber 17-05-2023 17:08

Hipertansiyon

Hipertansiyon Hakkındaki Haberler Mynet'te. Hipertansiyon Hakkındaki Son Dakika Gelişmelerini Mynet'te Takip Edin.

Tedavi edilmezse kalp krizi ve felç riskini artırıyor! Gözlerde görülen bu belirtiye dikkat

Yüksek tansiyon hastalığı gerekli testler yapılmadığı müddetçe teşhis edilmesi zor olan hastalıklardan. Oldukça sinsi bir hastalık olan yüksek tansiyona müdahale edilmemesi kalp krizi ve felç riskini artırıyor. Uzmanlar yüksek tansiyonun gözde ortaya çıkan belirtisi hakkında uyarılarda bulunuyor.

Haber 11-05-2023 09:02

Deniz salyangozundan antikanser özellikli doğal ilaç ürettiler! Kanserden hipertansiyona kadar birçok hastalığa şifa olabilir

Kanser, diyabet, hipertansiyon gibi tüm hayatı etkisi altına alan hastalıkların tedavisi için çeşitli araştırmalar yapılıyor. Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi'nde yapılan çalışmalar sonucunda deniz salyangozunun antikanser, antihipertansif, antimikrobiyal, antioksidan özelliklere sahip olduğu tespit edildi. Uzmanlar deniz salyangozu çalışmalarının kanser, hipertansiyon gibi hastalıklar için doğal ilaç olabileceğini belirtti.

Haber 22-04-2023 10:54

Yemeden önce tekrar düşünün! Tansiyonun yükselmesine neden oluyor

Yüksek tansiyon farkında olmasak da en tehlikeli hastalıklar arasında yer alıyor. Sinsice yükselen tansiyona müdahale edilmemesi kalp krizi ve felç gibi rahatsızlıkların gelişmesine sebep olabiliyor. Hipertansiyon risk faktörleri arasında bulunan bazı yiyecekler bilinçsizce tüketilirse sağlığı derinden etkiliyor. Günlük hayatta sık sık tüketilen bazı yiyecekler tansiyon için büyük risk oluşturuyor.

Haber 08-03-2023 09:09

Her gün yediğimiz o gıda kan basıncını uçurabiliyor! Tansiyonu yükselten tehlike...

Yüksek tansiyon sağlığımız için büyük risk oluşturabiliyor. Toplumda birçok insan yüksek tansiyon hastası olduğunu bilmiyor. Tedavi edilmeyen tansiyon kalp krizi, felç gibi ciddi sağlık sorunlarına neden olabiliyor. Günlük hayatta severek tükettiğimiz birçok besin tansiyonu yükseltebiliyor.

Haber 01-02-2023 09:12

Bilim dünyasını heyecanlandıran buluş! Yüksek tansiyon sadece 10 dakikalık bir test ile tarih olacak

Dünya üzerinde yüksek tansiyon hastası milyonlarca insan bulunuyor. Genellikle önemsiz görülen bu hastalığın tedavi edilmemesi böbrek, kalp-damar hastalıkları ve felç gibi hastalıkların riskini artırarak hastaların yaşamını 10-20 yıl azaltıyor. Bu nedenle yüksek tansiyonun tedavisi büyük önem taşıyor. Yeni bulunan bir testin yüksek tansiyonun tedavisinde önemli rol oynayacağı düşünülüyor.

Haber 17-01-2023 13:55

Sağlıklı diye yiyoruz ama vücudu mahvediyor! Balığın şaşırtan zararı

Severek tüketilen ve sağlıklı olduğu düşünülen balıklar kış aylarının vazgeçilmezi olarak görülüyor. Özellikle çocukların gelişimi için oldukça önemli olan balık tüketimi bazı durumlarda sağlık için çok büyük risk oluşturabiliyor. Kalp krizi ve felç riskini artıran o tehlikeli hastalığa sebep olabiliyor.

Haber 11-01-2023 09:10

Lezzet değil zehir saçıyorlar! Sevilerek yeniliyor ama kalp krizi ve beyin kanaması riskini artırıyor

Yüksek tansiyon oldukça riskli durumlara sebep olabiliyor. Toplumda birçok kişi yüksek tansiyon hastası olduğunun farkında değil. Tedavi edilmeyen yüksek tansiyon kalpte damar tıkanıklığına, kalp kasında kalınlaşmaya ve kalp krizine; beyinde ise damar tıkanıklığı ve beyin kanamasına yol açabiliyor. Tansiyonu yükselten çok tehlikeli yiyecekler bulunuyor. İşte yenmemesi gereken tansiyon yükselten yiyecekler...

Haber 27-12-2022 11:29

İçmeden önce tekrar düşünün: Hipertansiyona dikkat! Ölüm riskini ikiye katlıyor

Kahve ve çay tüketimi toplumumuzda önemli bir yere sahip. En sık tercih edilen sıcak içeceklerden olan kahvenin faydaları bulunsa da şaşırtan zararları da göz korkutabiliyor. Yapılan araştırmalara göre günde 2 tane kahve içmek belirli hastalıklara sahip kişilerin ölüm riskini 2 kat artırıyor.

Haber 22-12-2022 09:46

Tedavi edilmezse çok ciddi sorunlara neden olabilir! Hastaların yüzde 96'sı hasta olduğunun farkında değil

Böbreklerimiz vücudumuz için hayati önem taşıyan organlarımız arasında bulunuyor. Böbreklerde yaşanan hastalıklar ciddi sağlık sorunlarına neden olmaktadır. Uzmanlar böbrek hastalığına sahip olan kişilerin yüzde 96'sının hasta olduğunu bilmediğini açıkladı. Böbrek hastalığında erken evrelerde görülen belirtiler hakkında bilinçli olmak hastalığın tedavisi için büyük önem taşıyor.

Haber 15-12-2022 16:49

Hipertansiyon hastaları malulen emekli olabilir mi? Hipertansiyon hastalığı malulen emeklilik şartları nelerdir, yüzde kaç rapor almak gerekli?

Ağır olduğu genel kabul gören bazı hastalıklar, bireylerin çalışma hayatını etkileyecek noktaya geldiğinde bu bireylere malulen emeklilik hakkı tanınabiliyor. Bu hastalıklardan biri de hipertansiyon hastalığıdır. Malulen emekliliğe başvurmak isteyenler hipertansiyon hastaları için hipertansiyon malulen emeklilik şartları da genel olarak malulen emeklilik şartlarıyla benzerlik gösterir. Hipertansiyon hastalığı malulen emeklilik şartları nelerdir?

Haber 08-11-2022 14:21

Böbrek yetmezliği, inme, beyin kanaması ve körlüğe neden oluyor! Farkında değilseniz her an...

Ülkemizde her 3 erişkinden 1’inde görülen hipertansiyon, tüm dünyada önemli bir sağlık sorunu olmaya devam ediyor. Dünyada yaklaşık 1.3 milyar hipertansiyon hastası var ve her yıl yaklaşık 10 milyon kişi de yüksek kan basıncı nedeniyle gelişen hastalıklar sonucu yaşamını yitiriyor. Bunun nedeni ise hipertansiyonun; kalp krizi, kalp yetmezliği, ritim bozukluğu, bacak damarlarının tıkanması, böbrek yetmezliği, beyin kanaması, inme ve körlük gibi ciddi hastalıklara neden olabilir.

Haber 07-09-2022 13:23

Böbrek sağlığınız için azaltın! Yedikçe böbrek yetmezliği riski artıyor

Böbrekler sağlığımız için çok önemli organlar arasında bulunuyor. Böbrek yetmezliği yaşandığında diğer organlar da etkileniyor. Yanlış beslenme böbrek yetmezliğine ve çeşitli hastalıklara yol açıyor. Uzmanlar böbrek yetmezliğini önlemek için yaşam alışkanlıklarını değiştirmeniz gerektiğini belirtiyor.

Haber 04-09-2022 11:25

Düzeninizi sağlayın: Bunlar yüksek tansiyona yol açıyor! Yüksek tansiyon neden olur?

Uyku en temel ihtiyaçlarımız arasında yer alıyor. Vücudumuzun dinlenmesini sağlayan uykunun yeterli seviyede alınmaması çeşitli hastalıklara yol açıyor. Uzmanlar uykunun kalp krizi, yüksek tansiyon gibi hastalıklar üzerindeki etkisi hakkında uyarıyor.

Haber 23-08-2022 14:37

Hiç aklınıza gelmez! Düşürmek için mutlaka yapın

Kan basıncının sürekli olarak yükselmesi kalp krizi gibi ciddi hastalıklara neden olmaktadır. Kan basıncının yükselmesi önemli görülmese de mutlaka doktora başvurmak gerekir. Yüksek tansiyon olarak bilinen kan basıncının yükselmesini önlemek için doğru beslenmek önem taşıyor.

Haber 22-08-2022 15:50

Aşırı terleme, göğüs ve sırt ağrısı şikayetiyle hastaneye gitti, mucize eseri hayatta kaldı! Doktoru: İlk defa böyle bir vaka ile karşılaştım

Kahramanmaraş'ta aşırı terleme, göğüs ve sırt ağrısı şikayetiyle hastaneye başvuran hipertansiyon hastası Muharrem Deligöz'ün (32) aort damarının yırtıldığı anlaşıldı. Aşırı sıcakta tansiyonu yükselen ve aort damarı yırtılan Deligöz, ameliyata alınıp erken müdahaleyle hayata tutundu. Doç. Dr. Mehmet Kirişci, Deligöz'ün mucize eseri hayatta kaldığını söyleyip, 32 yaşında birinin aort damarının yırtılmasının çok nadir olduğunu belirterek ilk defa böyle bir vakayla karşılaştığını kaydetti.

Haber 24-07-2022 12:52

Hipertansiyon hastalarına düzenli ilaç uyarısı

Trakya Üniversitesi Kardiyoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Servet Altay: - "Hastaların ilaçlarını çok düzenli kullanması gerekiyor. Mümkünse yaz tatiline çıkmadan önce doktor kontrolünü yapıp tedavisinin uygun olup olmadığını değerlendirmesi gerekiyor"

Yurthaber 11-07-2022 12:46

Çok sevdiğinizi biliyoruz ama kötü bir haberimiz var: Libidoyu düşürüyor, yüksek tansiyon ve kalp krizini tetikliyor!

Yüksek tansiyon diğer adıyla hipertansiyon günümüzde sıklıkla karşılaşılan rahatsızlıkların başında gelir. Yüksek tansiyon, kan damarlarınızdaki normal kan hızının endişe verici ve olağandışı bir düzeyde arttığı bir durumdur. Sonuç olarak, kan damarı duvarlarınız zayıflar ve kalbiniz de normalden daha hızlı pompalamaya başlar. Kalbinizin aşırı çalışmasına neden olan bu hızlı pompala, kalp krizine ve diğer kalp sorunlarına yol açar. Bunları yaşamamak için bazı yiyecekleri yememelisiniz.

Haber 07-07-2022 10:22

Uyku bozukluklarınız hipertansiyona yol açabilir

Uyku gün içerisinde yorulan vücudun kendini toparlayabilmesi ve sağlıklı olabilmesi için en önemli ihtiyaç. Uyku bozuklukları birçok hastalığa sebep olabiliyor. Uzmanlar sağlığı korumak için uykunun önemini vurguluyorlar. Uykunun yeterli alınmaması çeşitli hastalıklara yol açabiliyor.

Haber 01-07-2022 11:48

Tansiyon hastaları dikkat! Sakın kullanmayın…

Tansiyon toplumda en sık görülen hastalıklar arasında yer alıyor. Tansiyon hastalığının önemsenmemesi ciddi sağlık sorunlarına yol açıyor. Tansiyon hastalarının yemek düzenlerine ekstra dikkat etmeleri gerekiyor. Yenilen yanlış yiyecekler tansiyon hastalığının çeşitli durumlara yol açmasına sebep oluyor.

Haber 28-05-2022 11:15

Tedavi edilmezse ölüme yol açıyor!

Uyku gün boyunca yorulan vücudun dinlenmesi için en önemli ihtiyaç. Vücudun ve zihnin dinlenmesini sağlayan uykunun tam olarak alınamaması çeşitli sorunlara yol açıyor. Ancak uyku sırasında da bazı sıkıntılar yaşanabiliyor. Son zamanlarda sıklıkla duyulan uyku apnesi sorunu da bu problemler arasında yer alıyor. Tedavi edilmemesi ölüme neden olabiliyor…

Haber 23-05-2022 11:48

Yüksek tansiyonunuzu etkili şekilde düşürmek için

Yüksek tansiyon hastalığı toplumda en sık görülen rahatsızlıklar arasında yer alıyor. Birçok belirtiyle ortaya çıkabilen yüksek tansiyon bazen hiçbir belirti vermeden ilerliyor. Oldukça ciddi sağlık sorunlarına yol açabilen yüksek tansiyonu düşürmek adına alışkanlıklarınızı değiştirmeniz ve sağlıklı beslenmeniz gerekiyor.

Haber 23-05-2022 10:01

Gençler arasında çok yaygın! Hiçbir yakınma olmasa bile 17 yaşından sonra… Hipertansiyona karşı 5 etkili önlem!

Dünyada önlenebilir ölüm nedenleri arasında ilk sırada yer alan hipertansiyon ülkemizde her 3 erişkinden 1’inde görülmektedir. Üstelik son yıllarda gençlerde görülme sıklığı giderek artıyor. Türkiye’de 35 yaşından genç her 10 kişiden 1 -2'sinde hipertansiyon tespit ediliyor. Ancak hipertansiyonun gençlerde görülmeyeceğinin düşünülmesi nedeniyle belirtilerin göz ardı edilmesi ve kan basıncının düzenli ölçümünün yapılmaması gibi etkenler hipertansiyon tanısının konulmasını geciktiriyor.

Haber 18-05-2022 08:14

Dünya Hipertansiyon Günü nedir? Dünya Hipertansiyon Günü ne zaman? Hipertansiyon nedir, nasıl anlaşılır?

Dünya Hipertansiyon Günü, 17 Mayıs Salı günü vatandaşlar tarafından merak konusu oldu. Yapılan araştırmalar doğrultusunda yaklaşık 10 kişiden 3'ünün yüksek tansiyonu olduğu biliniyor. Hastaların yüzde 50'si yaşadıkları sağlık sorununun farkında bile değil. Peki Dünya Hipertansiyon Günü nedir? Dünya Hipertansiyon Günü ne zaman? Hipertansiyon nedir, nasıl anlaşılır? İşte detaylar...

Haber 17-05-2022 08:25

Gençlerde de görülüyor! Hipertansiyondan korunmak için…

Hipertansiyon, dünyada önlenebilir ölüm nedenleri arasında ilk sırasında yer alıyor. Dünyada ve ülkemizde oldukça yaygın olan hipertansiyon hastalığı özellikle son yıllarda giderek artış gösteriyor. Hipertansiyon hastalığının doğru tedavisinin yapılmaması başka hastalıklara yol açıyor. Hipertansiyondan korunmak ve etkilerini azaltmak için doğru beslenmek gerekiyor.

Haber 16-05-2022 14:23

Gün geçtikçe artıyor! Organ hasarlarına neden oluyor...

Hipertansiyon toplumda sıklıkla görülen hastalıklar arasında bulunuyor. Hiçbir belirti göstermeden sinsice ilerleyen hipertansiyonu erken teşhis etmek çok büyük önem taşıyor. Erken teşhis edilmeyen hipertansiyon organ hasarlarına dahi neden olabiliyor. Uzmanlar hipertansiyon hakkında bilinçli olunması hakkında uyarılarda bulunuyor.

Haber 16-05-2022 12:07

Günde 6 gramı geçen tuz tüketimi hipertansiyon kaynaklı böbrek yetmezliği yapıyor

Türk Böbrek Vakfı Başkanı Timur Erk: - "(Böbrek yetmezliği) Birincil neden şeker, yüzde 30-35 civarında. İkincil yüksek tansiyon, tuz tarafından tetikleniyor, o da yüzde 20'lerde. 300 hasta içerisinde 60 hastamızda hipertansiyon var" - Hipertansiyon kaynaklı böbrek yetmezliği nedeniyle diyalize giren 69 yaşındaki Kemal Gül: - "Yemeğin tadına bakmadan tuz dökerdim. Normalde 6 gram tüketilmesi gerekiyorsa ben en az 4 katını kullanıyordum"

Yurthaber 16-05-2022 11:13

Milyonlarca bağımlısı var! Birlikte kullanıldığında...

Yeni yapılan bir çalışma sonucu dünya çapınca milyonlarca kullanıcısı olan ibuprofen ilaçların bazı ilaçlarla birlikte kullanıldığında böbrek hasarına neden olduğu ortaya çıktı. Ağrı kesici özelliği ile ön plana çıkan ibuprofen ilaçlar ile bazı yüksek tansiyon ilaçları birlikte kullanıldığında kalıcı böbrek rahatsızlıklarına neden olabilir.

Haber 11-05-2022 08:22

Zararlı sanılıyor ama... Yüksek tansiyonu anında düşürüyor

Yüksek tansiyon, diğer adıyla hipertansiyon son yıllarda artış gösteriyor. Büyük bir sağlık sorunu olan yüksek tansiyon, önemli hastalıkların başında geliyor. Sağlık için en faydalısı dengeli bir tansiyondur. Tansiyon değerlerinin nasıl süreklilik sağlayacağı ile ilgili araştırmalara devam ediyor. Bu araştırmalarda ise bazı besinlerin kan basıncını düşürmeye yardımcı olurken bazılarının ise yükselmeye neden olduğu ortaya kondu.

Haber 30-04-2022 09:43

İlaç almadan önce iki kere düşünün! Yüksek tansiyonu düşüren 3 mucizevi içecek

Yüksek tansiyon aynı zamanda hipertansiyon olarak da adlandırılır. Yüksek tansiyon veya hipertansiyon konusunda şüpheleriniz varsa yapmanız gereken ilk şey beslenmenize dikkat etmektir. İşlenmiş gıdalar, paketli ürünler ve tuzlu yiyeceklerden uzak durmanız sadece en basit önlemlerdir. Uzmanlar, üç içeceğin de yüksek tansiyonu düşürdüğünü kanıtladı.

Haber 23-04-2022 07:02

İlaç almadan önce bunları deneyin! Tansiyonu düşürmek için mutlaka bunları tüketin

Tansiyon sorunu ülkemizde çok sık rastlanan rahatsızlıklardan biridir. Yaygın olarak yaşam tarzı alışkanlıklarından kaynaklanan hipertansiyonu önlemede beslenme son derece önemlidir ve bazı besinlerin özellikle tüketilmesi, tansiyonu dengelemeye yardımcı olabilir. Yüksek tansiyon yani hipertansiyonu düşürmek için bol bol tüketmeniz gereken yiyecekler...

Haber 16-04-2022 10:43

Egzersiz yaparak hipertansiyonu kontrol altına almanız mümkün

Hareketsiz yaşam birçok hastalığa neden oluyor. Uzmanlar hastalıklardan korunmak ve daha dinç bir vücuda sahip olmak için düzenli olarak egzersiz yapılmasını öneriyorlar. Fiziksel aktivitenin iyi geldiği hastalıklar arasında hipertansiyon da üst sıralarda yer alıyor. Hipertansiyon hastalarının mutlaka egzersiz yapmaları ve sağlıklı beslenmeleri gerekiyor. Hipertansiyonda yaşam tarzını değiştirmek ölüm riskini yüzde 15 azaltıyor.

Haber 28-03-2022 10:55

Yüksek tansiyonu olanlar dikkat! Beyin kanamasına yol açıyor

Yüksek tansiyon birçok nedene bağlı olarak gerçekleşebiliyor. Hastalıklar yüksek tansiyona yol açtığı gibi yüksek tansiyon da beyin kanamasına neden olabiliyor. Beyin kanamasını erken teşhis etmek hayati önem taşıyor. Beyin kanaması belirtilerini öğrenerek meydana gelen riskli durumlarda hayatınızı kurtarabilirsiniz.

Haber 28-03-2022 10:20

Bunu yapmayanlar: İdrar yolu enfeksiyonuna yakalanma riskiniz yüksek!

İdrar yolu enfeksiyonuna hem kadınlarda hem de erkeklerde sıklıkla rastlanıyor. Eğer düzenli olarak su içmiyorsanız idrar yolu enfeksiyonuna yakalanma riskiniz çok daha yüksek. İdrar yolu enfeksiyonu sık idrara çıkma ihtiyacı ve alt karında ağrı belirtileriyle meydana geliyor. Düzenli su içerek idrar yolu enfeksiyonlarından korunabilirsiniz.

Haber 15-03-2022 15:06

Bu hastalıklara sahip olanların böbrek yetmezliği riski…

Böbrek yetmezliğine neden olan birçok etken bulunuyor. Dışarıdan gelen etkenler arasında fazla tuz tüketimi ve yeterli miktarda su içmemek yer alıyor. Diyabet ve hipertansiyon hastaları kronik böbrek yetmezliğine yol açan hastalıklar arasında bulunuyor. Kronik böbrek yetmezliği olan hastaların %60’ı diyabet veya hipertansiyon hastası.

Haber 14-03-2022 11:37

Sessizce sizi bitirmesine izin vermeyin! Sadece 3 adımda kurtulabilirsiniz

Halk arasında yüksek tansiyon diye anılan hipertansiyon, dikkat edilmediğinde hayati tehlikeye neden olabilecek kadar tehlikeli bir hastalıktır. Yüksek tansiyon birçok nedene bağlı olarak ortaya çıkan kan basıncı yüksekliğidir. Ülkemizde her üç yetişkinden birinde görülen yüksek tansiyon (hipertansiyon), gerekli önlemler alınmadığı takdirde önemli hastalıklara ve organ hasarlarına yol açar.

Haber 01-03-2022 08:32

Hipertansiyon nedir, belirtileri nelerdir? Hipertansiyon tedavisi nasıl yapılır? Ani tansiyon yükselmesinde yapılması gerekenler

Hipertansiyon, milyonlarca kişiyi tehdit eden önemli sağlık sorunlarından biridir. Aynı zamanda yüksek tansiyon olarak da adlandırılan hipertansiyon, dikkat edilmediğinde kalp hastalıklarına zemin hazırlar. Bireyler hiçbir belirti göstermeden uzun yıllar boyunca hipertansiyona sahip olabilir. Herhangi bir semptom olmasa bile, hipertansiyon kan damarlarında ve kalpte tespit edilebilir hasar oluşturmaya devam eder.

Haber 24-02-2022 08:45

Duyanları korkutuyor: Bir anda görme kaybına neden olabilir

Glokom hastalığı belirti vermeden ilerliyor ve bir anda kalıcı görme kaybına sebep oluyor. Bir anda görme kaybına uğrama riskinden korunmak için risk altında olanların düzenli aralıklarla göz muayenelerine gitmeleri gerekiyor. İşte korkutan glokom hastalığında risk grubunda olan kişiler…

Haber 23-02-2022 15:21

Bir daha asla atmayacaksınız! İnanılmaz faydaları...

Yoğurt özellikle Türk mutfağı için vazgeçilmez bir besin. Yoğurt olmadan yemek yiyemem diyenlerden misiniz? Peki ya yoğurt suyu? Yoğurt oldukça lezzetli ve faydalı görülüp tüketiliyor fakat yoğurt suyu atılıyor. Fakat bu haberden sonra yoğurt suyunu atmayı bir daha düşünmeyeceksiniz...

Haber 21-02-2022 17:42

Her 3 kişiden birisi hipertansiyon hastası fakat bilmiyor

Günümüzde hipertansiyon hastalarının sayısı oldukça artmış durumda. Sağlıksız beslenme, hareketsizlik, fazla kilolar, sigara ve aşırı tuz tüketimi başta olmak üzere birçok etken yüksek tansiyon hastalarının sayısının hızla artmasına neden oluyor. Hipertansiyondan hastalığından ve daha birçok hastalıktan korunmak sizin elinizde!

Haber 16-02-2022 12:32

Uzmanından aşırı tuz tüketimi kan basıncını artıyor değerlendirmesi

Trakya Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sedat Üstündağ: -"Her bir çay kaşığı tuz üç buçuk su bardağı suyu vücutta topluyor. 700 mililitre kadar su vücutta kalmış oluyor"

Yurthaber 31-01-2022 12:59

Tüketimi iki katına çıktı ama dikkat! Bu hastalıkları olanlar turşu yemesin

Kış aylarının gelmesi ile beraber gribal enfeksiyona karşı koruyucu olduğu bilinen turşunun tüketimi iki katına kadar çıktı. Covid-19 ve soğuk algınlığına karşı turşu tüketimi arttırılabileceğini söyleyen uzmanlar; hipertansiyon, böbrek, mide ve kronik kalp hastalarının turşu tüketiminde dikkatli olmaları konusunda uyardı.

Haber 20-10-2021 11:53

Metabolik sendrom hastalığı nedir? Tedavinin kilo kontrolü ile ilişkisi var mı?

Metabolik sendrom hastalığı yaşla birlikte artan risk sebebiyle kaçınılmaz hale gelebilir. Kontrol altına alarak metabolik sendrom hastalıklarından uzak durmak mümkündür. Konu ile ilgili bilgi veren Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Çetin Altunal, metabolik sendrom hastalıklarının tedavisinde kilo kontrolünün önemine dikkat çekti.

Haber 17-10-2021 15:25

Tansiyon tedavisinde bu yanlışlara düşmeyin!

Yüksek tansiyon ya da hipertansiyon günlük hayatı etkileyen, kontrol altına alınmadığındaysa hayati tehlikeye neden olan bir hastalıktır. Bu nedenle yüksek tansiyon ilaçlarını düzenli kullanmak ve tansiyonu düşürmek için neler yapmalı sorusunu doğru cevaplamak oldukça önem taşır. Ancak kulaktan dolma bilgiler nedeniyle tansiyon tedavisi hakkında yanlış hareket etmek olası bir hal alır. Peki tansiyon ile ilgili doğru sanılan yanlışlar nelerdir?

Haber 07-09-2021 13:48

Ziano Chana: Dünyanın en kalabalık ailesine sahip olduğu sanılan Hint tarikat lideri hayatını kaybetti

Dünyanın en kalabalık ailesinin başı olduğu inanılan Ziano Chana, Hindistan'ın Mizoram eyaletinde 76 yaşında hayatını kaybetti. Çok eşliliğin serbest olduğu dini bir tarikatın başında bulunan Chana'nın 38 karısı, 89 çocuğu ve 36 da torunu vardı.

Haber 14-06-2021 12:06

Hipertansiyon belirtilerine dikkat! Ne iyi gelir diye merak ediyorsanız işte cevabı

Kan basıncının yükselerek kontrol altına alınamadığı durumlarda ortaya çıkan hipertansiyon, beyin ve böbrek başta olmak üzere çeşitli doku ve damarlarda patolojik olaylara sebebiyet verir. Ciddi riskler barındıran hipertansiyon belirtileri iyi bilinmesi gereken bir rahatsızlıktır. Hipertansiyonu kontrol altına almak için ne iyi gelir sorusunun cevaplayan Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Nevrez Koylan, hipertansiyon belirtileri ve tedavisi için iyi gelecek yöntemleri anlattı.

Haber 10-06-2021 12:26