İsot Haberleri

Baharatta şaşkına çeviren hile yöntemleri! Kırmızı toz biber, sumak, isot, karabiber ve zencefil... İçlerinde yok yok: Kiremit toz koyan da var tuz basan da

Sofraların vazgeçilmezi olan baharatlarda yapılan hileler duyanları şaşkına çevirdi. Başta kırmızı toz biber olmak üzere; sumak, isot, karabiber ve zencefilde yapılan hileler dikkat çekiyor. En büyük hilenin kırmızı toz biberde yapıldığını belirten esnaf, alışveriş yapmadan dikkat edilmesi gereken noktalar konusunda vatandaşları uyardı

Haber 12-12-2022 08:30

Pul biber 101 ülkeye ihraç ediliyor

Ocak-eylül döneminde 6 milyon 817 bin dolarlık pul biber ihraç edildi

Yurthaber 18-10-2022 11:51

Başkentte Şanlıurfa Tanıtım Günleri düzenlendi

Ankaralıların yoğun ilgi gösterdiği etkinlikte Şanlıurfa'nın geleneksel el sanatları, yemekleri, halk oyunları, yöresel ürünleri tanıtıldı

Yurthaber 18-09-2022 17:53

Acısını çeken biliyor! Basurun verdiği rahatsızlık hissini geçirmek için yapılması gerekenler

Hemoroid halk arasında bilinen adıyla basur çekilmez acılara sebep olabiliyor. Toplumda en sık görülen rahatsızlıklardan olan basur sorunu her yaşta görülebiliyor. Basur kanamalara ve rahatsızlık hissine sebep oluyor. Bu sebeple yaşam kalitesini artırmak adına basurun kesinlikle tedavi edilmesi gerekiyor.

Haber 25-08-2022 10:42

Şanlıurfa'nın tescilli isotu tezgahlarda yerini almaya başladı

Şanlıurfa İsot Üreticileri Kooperatifi Başkan Yardımcısı Murat Mermer: - "İsotumuz çok kaliteli, talebe göre yurt dışına da gönderiyoruz"

Yurthaber 22-08-2022 11:06

Sürekli karıştırılıyor! İsot ve pul biber arasındaki büyük fark

Baharatlar yemeklerin çok daha lezzetli hale gelmesine yardımcı oluyorlar. Yemeğin tadını veren baharatların birçok çeşidi bulunuyor. Sıklıkla karıştırılan isot ve pul biberde en çok kullanılan baharatlar arasında bulunuyor. İsot ve pul biber arasındaki farkı öğrenmek için bu haberi okuyabilirsiniz.

Yemek 11-08-2022 06:56

Türk pul biberi, 93 ülkenin mutfağında yemekleri lezzetlendirdi

Türkiye'den bu yılın ocak-haziran döneminde 4 milyon 967 bin dolarlık pul biber ihracatı gerçekleştirildi - Şanlıurfa Ticaret Borsası Meclis Başkanı İsa Kızıldemir: - "Önümüzdeki yıllarda üretilen pul biberlerin daha fazla ülkenin mutfağında yerini alacağına inanıyoruz"

Yurthaber 20-07-2022 11:07

Alacak olanlar bir daha düşünsün Akılalmaz görüntüler sosyal medyada tepkiye yol açtı! İşte cezası

Şanlıurfa’da meydana gelen bir olay; kaydedilen görüntülerin sosyal medyada paylaşılmasıyla büyük tepkiye yol açtı. Bir esnaf, yere dökülen pul biberi toplayarak yeniden satışa sundu. Söz konusu olay bir vatandaş tarafından kaydedilerek “Alacak olanlar bir daha düşünsün” notuyla sosyal medyada paylaşıldı. Olay sonrası ekipler harekete geçti ve esnafa para cezası kesildi. Satılmak istenen ve isot olarak bilinen acı biberler ise imha edildi.

Haber 15-05-2022 19:10

Şanlıurfa'da yere dökülen isotu satışa sunan esnafa ceza

Şanlıurfa'da yere dökülen isotu satışa sunan esnafa ceza

Yurthaber 15-05-2022 15:17

Almadan önce iki kere düşünün! Vatandaşa talaş tozu yediriyorlar

Ülkemizde sıklıkla tüketilen hatta tadının ünü ülke sınırlarını aşan isot, son yıllarda ortaya çıkan faydaları nedeniyle her zamankinden çok talep görüyor. Koronavirüse iyi geldiği iddia edilen isot, sadece yemeklere lezzet katmak için değil çayını yapmak için de alınıyor. Ancak, isota gösterilen ilgi gıda sahtekarlarını harekete geçirdi.

Haber 30-04-2022 07:10

Güçlerini birleştiren Şanlıurfalı kadınlar, tescili lezzetlerle Avrupa'ya açılacak

Urfa Agro Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatif Başkanı Cevahir Asuman Yazmacı: - "Asıl hedefimiz kadınların hem ekonomik alanda hem de sosyal alanda güçlenmesini sağlamak. Kadınlarımızın elleri gerçekten çok lezzetli, bu ürünlerimizi yurt dışına göndermeye başlayacağız, talepleri almaya başladık" - Kooperatif üyesi gıda mühendisi Aslı Melik: - "Bizler geleneksel metotları bilimle birleştirerek daha hijyenik daha lezzetli bir ürün ortaya koyuyoruz"

Yurthaber 16-10-2021 11:02

Satın aldığın 'İsot'a dikkat

Harran Üniversitesi (HRÜ) Ziraat Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. İbrahim Hayoğlu, uygun şartlarda hazırlanmayan, işleme aşamasından sonra depo ve nem düzeyine dikkat edilmeyen "isot"un (pul biber), kanserojenik etkiye sahip "aflatoksin" oluşumuna neden olabileceğini, karaciğerde önemli sağlık sorunlarına yol açabileceğini söyledi.

Haber 15-05-2005 05:55

İsot zamanında sulanmalı

Bölgede 'İsot' olarak adlandırılan 'Şanlıurfa Biberi'ni yetiştiren çiftçiler, doğru ekim ve sulama metotları konusunda uyarıldı.

Haber 26-06-2002 13:52