Katarakt Haberleri

62 yaşında hayatının şokunu yaşadı Kör oldum çıktım Ameliyatlar bitmek bilmeyince...

Trabzon'da 62 yaşındaki Sebahattin Aydın, katarakt şikayetiyle bir özel hastaneye gitti ve 4 defa ameliyat geçirdi. Bu ameliyatlarından ardından sol gözünün enfeksiyon kaptığını, görme yetisini kaybettiğini ve gözünden alınan numunelerin de incelenmek üzere başka hasta ismiyle devlet hastanesine gönderildiğini iddia eden Aydın suç duyurusunda bulundu. Hastanelere adli ve idari soruşturma başlatılırken özel göz hastanesi ve devlet hastanesinden açıklama geldi.

Haber 10-12-2022 11:29

Bugüne kadar çöpe attığınız için pişman olacaksınız! Yapraklarının faydaları şok ediyor

Uzmanlar sebze ve meyvelerin zinde ve sağlıklı bir yaşam için ne kadar önemli olduğunu her fırsatta belirtiyorlar. Yemek yaparken birçok yiyeceğin kabukları, çekirdekleri çöpe atılıyor. Ancak bazı gıdalar var ki çöpe giden kabukları, çekirdekleri de en az kendi kadar şifa dağıtıyor. Karnabaharın yeşil yaprakları da bu sebzenin en faydalı kısımlarından. İşte karnabahar yaprağının faydaları...

Haber 27-10-2022 11:12

Elazığ'da 100 yaşındaki hastaya katarakt ameliyatı yapıldı

Elazığ'da 100 yaşındaki hastaya katarakt ameliyatı yapıldı

Yurthaber 24-08-2022 12:08

Biberin faydaları nelerdir? Etkileri saymakla bitmiyor...

Daha sağlıklı olabilmek için yenilen yiyeceklere dikkat etmek gerekiyor. Sağlıklı olabilmenin yolu bol bol sebze ve meyve yemekten geçiyor. Yemeklerde sıklıkla kullanılan yeşil biberin sağlık için öyle faydaları bulunuyor ki öğrenince her gün tüketmek isteyeceksiniz.

Haber 09-08-2022 15:52

Kalıcı görme kaybına yol açabilir! Gözlerimiz tehdit altında

Güneş sağlığımız üzerinde önemli faydalar sağlasa da yaz aylarında yeryüzüne daha yoğun ve dik gelen zararlı UV ışınları cildimizin yanı sıra gözlerimizi de tehdit ediyor. Son yıllarda iklim değişiklikleri ve ozon tabakasındaki incelme nedeniyle güneş ışınlarının ve özellikle de ultraviyole (UV) ışınlarının etkisi artıyor. Bu nedenle gözlerimizi tehdit eden birçok hastalıkla farkında olmadan karşı karşıya kalıyoruz.

Haber 24-06-2022 11:24

Katarakt olmanıza sebep olabilir! Sıklıkla kullanılıyor

Göz oldukça hassas yapıda olan organlar arasında yer alıyor. Göz sağlığını bozmamak için dikkatli olmak gerekiyor. Özellikle yaz döneminde kullanılan sahte gözlükler göz sağlığını tehlikeye atıyor. Bu gözlüklerin kullanımı oldukça yaygın. Sahte gözlüklerin göz üzerindeki zararlı etkileri zaman içerisinde gerçekleşiyor. Uzmanlar bu konuda uyarılarda bulunuyor.

Haber 25-04-2022 07:42

Türk bilim insanından büyük başarı! Yeni yöntem umut oldu

En çok ilerleyen yaş ve maruz kalınan güneş ışınlarının etkisiyle ortaya çıkan katarakt dünyadaki körlük ve görme bozukluğunun önde gelen nedenleri arasında yer alıyor. Tedavisi ameliyat olan bu hastalığın önlenmesi ve tedavisi için çalışan uzmanlar, yeni yöntemler geliştirmeye devam ediyor. Bu uzmanlardan biri olan Prof. Dr. Rıfat Rasier, yıllar önce göz içine takılmış tek odaklı lenslerin çok odaklı hale dönüştürülmesini sağlayan yeni bir yöntem geliştirdi.

Haber 15-03-2022 07:47

Katarakt tedavisinde cerrahi yöntemler nasıl belirlenir? Katarakt ameliyatı hangi durumlarda yapılır?

Göz içinde bulunan saydam lensin renk değiştirmesi yani koyulaşması durumu olarak özetlenen katarakt, her yaşta görülebilir. Stresli yaşam, yoğun sigara tüketimi, güneşli bölgelerde yaşama gibi nedenlerle ortaya çıkan katarakt, görme kalitesini düşürür. Gece ışıklarından rahatsız olan hastalar, gözünü deterjanla yıkayınca daha net göreceğini düşünür. Ancak hastalar bu gibi katarakt belirtileri yaşadığında tedavi için mutlaka doktora başvurmalıdır. Peki katarakt tedavisi nasıl yapılır?

Haber 07-06-2021 10:13

Görme bozukluklarına sahip olan insanların dünyayı nasıl gördüğünü anlamanıza yardımcı olacak 8 görsel!

Görme bozukluklarına sahip insanların dünyayı nasıl gördüğünü hiç merak ettiniz mi? İşte katarakttan miyoba farklı göz bozukluklarının dünyayı görme biçimleri...

Trend 21-04-2021 10:15

Diyabet göz sağlığını da bozuyor! Öyle riskleri var ki...

Şeker hastalığının göz tansiyonu, gözyaşı yetersizliği, katarakt ve görme sinirinde kuruma yapabileceğini söyleyen Göz Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Okan Toygar, şeker hastalığının göze verdiği zararlarla ile ilgili uyarılarda bulundu.

Haber 16-03-2021 13:53

Katarakt ameliyatı ile 20 yıl sonra yeniden görmeye başladı

Filipinler’de 65 yaşındaki katarakt hastası adam, yapılan operasyon ile 20 yıl sonra yeniden görmeye başladı. Yaşlı adam, yeniden görmeye başladığı ilk anlarda gözyaşlarına hakim olamadı.

Haber 15-03-2021 22:48

Göz tembelliği neden olur? Göz tembelliği nasıl anlaşılır, tedavisi nedir?

Çocukluk döneminde oluşan ve ebeveynlerin endişe ettiği göz tembelliği tedavi konusunda ailelerin sıklıkla araştırma yaptığı rahatsızlıklardan bir tanesi. Bu doğrultuda göz tembelliği neden olur sorusunun yanıtı da araştırılıyor. Aynı zamanda tedavisi için rahatsızlığın erkenden teşhis edilmesinin önemi de büyük oluyor. Peki, göz tembelliği nasıl anlaşılır? Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Şeyda Atabay konuyla ilgili bilgiler verdi.

Haber 09-02-2021 11:56

Katarakt nedir, neden olur? Bu belirtilerle başlıyor!

Katarakt, göz içerisinde bulunan saydam lensin renk değiştirmesi yani koyulaşmasıdır. Yaşa bağlı ortaya çıkabilir ama her yaşta görülebilir. Daha çok yaşa bağlı görülür. 50'li yaşların ortasında başlayıp, 60'lı yaşlarda iyice belirginleşir. Travmatik kataraktlar olabilir ki yaştan bağımsızdır, her yaşta ortaya çıkabilir. Konjenital kataraktlar dediğimiz bebeklerde bile görülebilen ve doğuşta tespit edilen kataraktlar vardır ki çok tehlikelidir. İlk bir kaç ay içerisinde müdahale etmek gerekir.

Haber 29-01-2021 16:28

Çocukların göz sağlığını bozan 5 yaz tehlikesi!

Yaz mevsiminde bahçede, parkta, kumsalda arkadaşlarıyla oynamak… Deniz ve havuzda yüzmek… Hiç kuşkusuz çocukların sıcak havalarda en çok sevdikleri aktiviteler bunlar. Ancak açık havada daha fazla zaman geçirmeleri, önlem almadığımız takdirde bazı riskleri de beraberinde getiriyor.

Haber 29-07-2020 10:58

Bakan Pakdemirli'nin sahip çıktığı köpek Bobo katarakt ameliyatı oldu

Veteriner Hekim Prof. Dr. Murat Şaroğlu tarafından gerçekleştirilen operasyonla Bobo'nun tek gözüne lens yerleştirildi - Prof. Dr. Şaroğlu: - "Bobo'nun ışığa kavuşup kavuşamayacağını anlamak birkaç hafta sürebilir. Teknik anlamda ameliyat iyi geçti"

Haber 17-01-2020 16:32

Cansuyu Derneğinden Katarakt Projesi

Cansuyu Derneğinden "Katarakt Projesi"

Haber 01-01-2020 13:06

30 bin gönüllü sağlıkçısıyla mazlum coğrafyaların yaralarını sarıyor

Bir grup gönüllü sağlıkçının kurduğu, zamanla kalıcı ve sürdürülebilir değişimler sağlayan bir Yeryüzü Doktorları Derneği, yaklaşık 30 bin gönüllü sağlıkçısıyla ihtiyaç sahiplerinin hayata tutunmalarını sağlıyor - Yeryüzü Doktorları Derneği Başkanı Yahyahan Güney: - "Hedefimiz, beşeri ve doğal afetlerle savaş, kıtlık ve deprem gibi benzer olayların olduğu zor durumdaki insanlara sağlık hizmeti götürmek. Sadece afetler değil normal zamanda da sağlığa ulaşmakta sıkıntı çeken insanlara düzgün beslenme, temiz suya ihtiyaç ve düzgün sanitasyon yani temizlik hizmetleri gibi alanlarda hizmet götürüyoruz" - "Afganistan, Pakistan, İran'ın bir kısmı ile Somali, Sudan gibi yerlerde çok fazla katarakt var ve bunlar ameliyat olamıyorlar. Bağışçılarımızdan bu konuda destek bekliyoruz. 500 lira gibi küçük bir bağışla bir insanın gözünün açılmasına vesile olabiliyoruz"

Haber 23-12-2019 11:03

Göz doktorlarına canlı yayında katarakt ameliyatı

Van’da Urartu Göz Başhekimi Operatör Dr. Baran Bari İlhan, bu yıl dördüncüsünü düzenledikleri ‘Urartu Göz Günleri’ seminerinde canlı yayında katarakt ameliyatı yaparak bölgede bir ilke imza attı.

Trend 09-12-2019 10:48

Önlenebilir körlük nedenlerinde ilk sırayı katarakt alıyor

Türk Oftalmoloji Derneği Genel Başkanı Prof. Dr. Osman Şevki Arslan: - "Göz bebeğinin arkasında bulunan ve görmeyi sağlayan doğal göz merceğinden kaynaklı hastalıklar içinde en sık katarakt görülüyor. Katarakt, dünyada önlenebilir körlük nedenleri arasında birinci sırada" - "Katarakt teşhisi konulanların yüzde 40'ında astigmatik kırma kusuru da bulunuyor. Torik göz içi lens ile kataraktla birlikte astigmat da ortadan kaldırılabiliyor"

Haber 08-10-2019 11:54

Göz sağlığı hakkında doğru sanılan 10 yanlış

Gözlük kullanmak göz numarasını ilerletir… Gözdeki ışık çakmaları zamanla düzelir… Bebeklerde göz sulanması doğal bir durum… Toplumda sıkça duyulan bu cümleler göz sağlığımız hakkında doğru sanılan yanlış bilgilerden sadece bazıları.

Trend 06-09-2019 11:35

2020'de 40 milyon kişi katarakt nedeniyle kör olabilir

Göz Hastalıkları ve Göz Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Levent Alimgil: - "Dünya Sağlık Örgütü'ne göre katarakt, yüzde 51 ile dünyadaki körlük ve görme bozukluğunun önde gelen nedenleri arasında yer alıyor. Öyle ki 2020'de 40 milyon insanın katarakt nedeniyle kör olacağı tahmin ediliyor. Yine Dünya Sağlık Örgütü'ne göre Türkiye'deki körlük nedenlerinin ise yüzde 50'si katarakt hastalığından kaynaklanıyor" - "Katarakt ameliyatı teknolojisinde oldukça gelişmiş bir noktadayız. Göze hiç zarar vermeden neredeyse sıfır komplikasyonla sorunu çözebiliyoruz" -"Şeker hastalığı olanlarda daha erken ve hızlı katarakt gelişir. Kortizon kullanımı ve bazı metabolik hastalıklar da kataraktın ortaya çıkmasını hızlandırır. Hastalık yüzde 90 oranında yaşa bağlı olarak gelişir ancak katarakt, sistemik hastalıklar, göz rahatsızlıkları, ilaç kullanımı ya da travmalar sonucunda da oluşabilmektedir"

Haber 16-08-2019 11:02

Sadakataşı, Tanzanya'da 225 katarakt hastasını sağlığına kavuşturdu

Sadakataşı, Tanzanya'da 225 katarakt hastasını sağlığına kavuşturdu

Haber 17-07-2019 12:15

Sadakataşı Derneğinden Tanzanya'da katarakt ameliyatları

Sadakataşı Derneğinden Tanzanya'da katarakt ameliyatları

Haber 17-07-2019 12:03

90 yaşındaki hastaya katarakt ameliyatı

Artvin Sağlık Müdürü Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. İrfan Akalın: - "Türkiye'nin pek çok büyük hastanesinde yapılamayan en zor göz ameliyatlarını Artvin'de başarıyla yapabiliyoruz"

Yurthaber 21-06-2019 17:36

90 yaşındaki hastaya katarakt ameliyatı

Artvin Sağlık Müdürü Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. İrfan Akalın: - "Türkiye'nin pek çok büyük hastanesinde yapılamayan en zor göz ameliyatlarını Artvin'de başarıyla yapabiliyoruz"

Haber 21-06-2019 17:34

Türkiye'nin yardımları gün ışığına dönüşüyor

Türkiye'deki hayırseverlerden temin edilen yardımlar, dünyanın farklı ülkelerinde katarakt nedeniyle karanlığa mahkum olan insanları gün ışığına kavuşturuyor - Şanlıurfa Sivil Toplum Kuruluşları İnsani Yardım Platformu Başkanı Osman Gerem: - "30 yıldır gözlerinin açılmasını bekleyen kardeşlerimiz var. Bizler din, dil ve ırk gözetmeden herkese yardım etmeye çalışıyoruz"

Haber 23-05-2019 11:32

Yeni doğan bebekte katarakt olur mu?

Katarakt, genellikle ileri yaşlarda görülen bir rahatsızlıktır. Fakat gebelikte geçirilen bazı enfeksiyonlar veya kalıtımsal bozukluklarda yeni doğan bebekte dahi görülebilir.

Trend 10-05-2019 10:52

Sadakataşı Derneği'nden Sri Lanka'da 500 kişiye katarakt ameliyatı

Sadakataşı Derneği'nden Sri Lanka'da 500 kişiye katarakt ameliyatı

Haber 24-04-2019 15:35

Göz sağlığını korumak için nelere dikkat edilmelidir? Kataraktın ilerlemesi yavaşlatılabilir mi?

Göz sağlığı, rutin hayatınızda farkında olmasanız da çok dikkat edilmesi gereken bir konudur. Göz sağlığınızı korumanın birçok yolu var. Peki, göz sağlığınız için nelere dikkat etmek gerekiyor?

Haber 01-04-2019 09:48

Köpeğe katarakt ameliyatı yapıldı

Mardin'de gözlerindeki katarakt nedeniyle göremeyen köpek ameliyat edildi

Yurthaber 28-03-2019 11:56

Köpeğe katarakt ameliyatı yapıldı

Mardin'de gözlerindeki katarakt nedeniyle göremeyen köpek ameliyat edildi

Haber 28-03-2019 11:56

AID, savaş mağdurlarının eli ayağı oluyor

Uluslararası Doktorlar Derneği Başkanı Mevlit Yurtseven: - "Protez sorunu sıcak bölgelerde ve özellikle savaşın olduğu yerlerde temel sorun haline gelmiş durumda. Biz de Yemen, Afganistan ve Somali'de kuracağımız protez merkezleri ile protez konusunu global proje haline getireceğiz çünkü bu sorun bitmiyor, elini ve ayağını kaybetmiş çok fazla insan var" - "Geçen yıl Afrika ve Güney Asya'da yerel partnerlerimizle 380, İHH ortaklığı ile 11 bin katarakt ameliyatı yaptık. Yani yaklaşık 12 bin kişinin görmesine vesile olduk. Bu yıl da hedefimiz Bangladeş, Hindistan, Pakistan, Çad ve Mali başta olmak üzere 15 bin katarakt ameliyatı gerçekleştirmek"

Haber 12-03-2019 11:06

AID, savaş mağdurlarının eli ayağı oluyor

Uluslararası Doktorlar Derneği Başkanı Mevlit Yurtseven: - "Protez sorunu sıcak bölgelerde ve özellikle savaşın olduğu yerlerde temel sorun haline gelmiş durumda. Biz de Yemen, Afganistan ve Somali'de kuracağımız protez merkezleri ile protez konusunu global proje haline getireceğiz çünkü bu sorun bitmiyor, elini ve ayağını kaybetmiş çok fazla insan var" - "Geçen yıl Afrika ve Güney Asya'da yerel partnerlerimizle 380, İHH ortaklığı ile 11 bin katarakt ameliyatı yaptık. Yani yaklaşık 12 bin kişinin görmesine vesile olduk. Bu yıl da hedefimiz Bangladeş, Hindistan, Pakistan, Çad ve Mali başta olmak üzere 15 bin katarakt ameliyatı gerçekleştirmek"

Yurthaber 12-03-2019 11:05

Yeryüzü Doktorları 2019 yılı katarakt çalışmalarına başladı

Yeryüzü Doktorları Derneği: - "2018 yılında 41 bin 125 göz muayenesi, 5 bin 441 katarakt ameliyatı, 15 bin 591 gözlük dağıtımı yapan Yeryüzü Doktorları, 2019 yılı çalışmalarına başladı"

Yurthaber 08-03-2019 16:01

Yeryüzü Doktorları 2019 yılı katarakt çalışmalarına başladı

Yeryüzü Doktorları Derneği: - "2018 yılında 41 bin 125 göz muayenesi, 5 bin 441 katarakt ameliyatı, 15 bin 591 gözlük dağıtımı yapan Yeryüzü Doktorları, 2019 yılı çalışmalarına başladı"

Haber 08-03-2019 15:52

Multifokal lensler nedir? Hangi göz hastalarına uygulanabilir?

İlerleyen yaşlarda göz merceğinin yaşlanmasıyla da oluşan göz bozukluklarından özellikle katarakt olan kişilere multifokal lenslerle daha iyi bir görüş kalitesi amaçlanıyor. Göz içine yerleştirilen lenslerle uzak, orta ve yakın mesafenin net şekilde görülmesi sağlanıyor.

Haber 07-11-2018 13:33

Sadakataşı Derneği'nce Etiyopya'da 420 katarakt ameliyatı yapıldı

Sadakataşı Derneği'nce Etiyopya'da 420 katarakt ameliyatı yapıldı

Haber 06-11-2018 14:09

Türk Kızılayı'ndan Sudan'a katarakt ameliyatı desteği

Türk Kızılayı'ndan Sudan'a katarakt ameliyatı desteği

Haber 25-10-2018 23:11

Sadakataşı Derneğinden Etiyopya'ya tıbbi destek

Dernek, ülkede görme yetisini kaybetme riski taşıyan yüzlerce katarakt hastasını tedavi ettirdi

Haber 23-10-2018 14:31

Katarakt nedir? Katarakt ameliyatı hangi durumlarda yapılır? Katarakt tedavisi nasıl olur?

Katarakt ileri yaş hastalığı olarak görülse de çocukları ve gençleri de tehdit ediyor. Katarakt belirtileri katarakt hastalığı ile ilgili ipuçları veriyor. Katarakt ameliyatı çoğu kişi tarafından korkutucu bir ameliyat gibi görülse de de şimdilerde zor bir ameliyat olmaktan çıktı. Gelişen teknoloji ile katarakt tedavisi de kolaylaştı. Peki hastaların ne zaman katarakt ameliyatı olması gerekiyor? Uzmanlar, 'Basit aktiviteleri gerçekleştirmekte ne derece zorlanıldığına dikkat etmek gerekir' diyor.

Haber 12-10-2018 16:07

Verdiği eğitimle on binlerce göze ışık oldu

Göz hastalıkları uzmanı Dr. İnayet Andı, 11 yıldır Afrika’da 2 binden fazla göz ameliyatı yaparken, dikişsiz katarakt ameliyatı yöntemi FAKO’yu öğrettiği doktorlar da on binlerce hastanın gözünü açtı - Uzman Dr. İnayet Andı: - "Hartum’a 2 yıl sonra gittiğimde FAKO yöntemini öğrettiğim Dr. Ehab’ın, 2 yıl boyunca 5-6 bin katarakt ameliyatı yaptığını ve 7-8 kişiye de bu ameliyatı öğrettiğini öğrendim. Bu, bana motivasyon kaynağı oldu. Bir kişiye eğitim veriyorsunuz, o kişi 2 yılda bir ülkede en az 5-6 bin ameliyat yapıyor ve bunu öğretmeye çalışıyor” - "Türkiye, binlerce kişinin yeniden görmesini sağlayan katarakt projeleri ve insani yardımları sayesinde Afrika’nın en ücra köşesinde bile tanınıyor, biliniyor, güveniliyor"

Haber 18-09-2018 11:10

13 Afrika ülkesinde katarakt ameliyatı yapılacak

Sağlık Bakan Yardımcısı Emine Alp Meşe, Kalkınma İçin İslami Dayanışma Fonu ve İslam Kalkınma Bankası yetkilileriyle görüştü - Görüşmede, Burkina Faso, Çad, Gine, Fildişi Sahili, Cibuti, Gine Bissau, Moritanya, Mali, Mozambik, Komorlar, Nijer, Somali ve Togo'da ücretsiz göz taramaları ve katarakt ameliyatları yapılmasına ilişkin planlamalar ele alındı

Haber 11-09-2018 21:56

Kombine göz ameliyatı ile 11 yıl sonra görmeye başladı

Geçirdiği operasyonlar nedeniyle uzun yıllar görme kaybı yaşayan 75 yaşındaki Mehmet Oran'ın dünyası, "kombine kornea nakli ve retina cerrahisi" ile yeniden aydınlandı - Mehmet Oran: "Sol gözümde sadece bir ışık vardı. Sağ gözüm ise tamamen kaybolmuştu. İğnenin ucundaki ışık kadar görebiliyordum. Elimden tutmayan olmazsa yemeğimi bile yiyemiyordum" - "Etrafım şimdi aydınlık, güllük gülistanlık. Dünya çok güzel. Camiye de kendim gidip geliyorum. Hocalarım dünyayı bana gösterdiler" - Prof. Dr. Hakan Durukan: "Her şey yolunda gidiyor ve hastamız ameliyat sonrası birinci ayda yüzde 40 görmeye başladı. Bu cesaretle biz sağ gözüne de ameliyat önerdik. 2 gün önce de sağ gözünü opere ettik ancak bu gözünden birkaç ameliyat daha geçirecek"

Haber 09-08-2018 11:25

Görme engelli kızı sayesinde katarakt ameliyatı oldu

Nijer'de gönüllü Türk doktorlarının ücretsiz göz muayenesine görme engelli çocuğunu getiren Hatice Şefahatü, gözlerinde katarakt olduğunun fark edilmesi üzerine ameliyata alındı - Doğuştan katarak olduğu için gözleri görmeyen Şefahatü, geçirdiği başarılı ameliyattan sonra ilk defa çocuğunu, eşini ve dünyayı görmenin sevincini yaşadı - İstanbul Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi göz doktoru Mihriban Alizade: - "Hatice hanım görmeyen çocuğunu ameliyat için getirdiğinde tuhaf baktığını fark ettim, dikkat ettiğimde gözünde katarakt olduğunu anladım. Hastayı ameliyata alarak gözlerine lens koyduk" - "Gözleri açılan Hatice hanım nasıl gülüneceğini bilmiyordu. Bu bizi çok duygulandırdı. Daha sonra kendisiyle fotoğraf çektirerek gülmesini sağladık. Bir insan için bundan güzel mutluluk yok"

Haber 01-08-2018 11:50

TİKA’dan Kenya’ya sağlık desteği

TİKA’dan Kenya’ya sağlık desteği

Haber 27-07-2018 10:52

1 milyon Afrikalıya katarakt ameliyatı

Sağlık Bakanlığı, İslam Kalkınma Bankası ve Kalkınma İçin İslami Dayanışma Fonu'nun desteğiyle, Afrika'da 1 milyon kişiye katarakt ameliyatı yaptıracak, 10 milyon gözlük dağıtacak

Haber 19-07-2018 15:16

Katarakt ameliyatı olurken astigmatınızdan da kurtulun

Kişiye özel tedavide, hastanın hastalığına eşlik eden sorunlarını tek operasyonla çözmek onun için her zaman daha avantajlı bir durum. Astigmat sorunu yaşayan katarakt hastaları da bu gruba giren hastaların başında geliyor. Dünyada en sık yapılan operasyonlardan biri olan katarakt cerrahisinde, neredeyse üç hastadan birinde, 1 dioptri (göz kusurları derecesi) veya üzerinde astigmat bulunuyor.

Haber 18-06-2018 22:54

Gözleri görmeyen güreşçi deveye katarakt ameliyatı

Afyonkarahisar'da 2 gözü de görmeyen güreşçi devenin sol gözüne, AKÜ Veteriner Fakültesi Veteriner Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezinde katarakt ameliyatı yapıldı - Veteriner Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Pamuk: "Ameliyat yaklaşık 2 saat sürdü. Başarılı bir operasyon oldu. Daha önce kızıl geyiğe katarakt ameliyatı yapmıştık. Bu da bir deveye yapılan dünyadaki ilk katarakt operasyonu oldu"

Haber 08-05-2018 10:47

Etiyopyalı katarakt hastaları yeniden görebilmenin mutluluğunu yaşadı

İHH, Etiyopya’da hayata geçirdiği katarakt ameliyatı projesiyle 2 bin hastayı ışığa kavuşturdu - Wonjika: “5 yıldır katarakt hastasıydım. Ameliyat sonrası sanki yeniden doğdum” - Mejine: “7 yıldır bu hastalığı çekiyorum. Ücretsiz ameliyatların yapılacağını radyoda duydum. Haberi alır almaz tedavi merkezine başvurdum”

Haber 28-04-2018 13:16