Maliye Haberleri

Stagflasyonla mücadele politikaları nelerdir? Stagflasyonla nasıl mücadele edilir?

Stagflasyon, ekonomik bir durgunluğun yanı sıra yüksek enflasyonun bir araya gelmesiyle ortaya çıkan karmaşık bir ekonomik sorundur. Bu durum, ekonomik politika yapıcıları için zorlu bir meydan okuma oluşturur, çünkü geleneksel araçlar genellikle bir sorunu çözmek yerine daha da kötüleştirebilir. Stagflasyonla mücadele etmek için izlenmesi gereken bir dizi politika bulunmaktadır.

Finans 30-06-23 16:13

Maliye mezunları ne iş yapar, iş olanakları nelerdir? Maliye Bölümü mezunları iş imkânları nelerdir, nerelerde çalışır?

Üniversite tercihi yaparken bölüm seçimi büyük önem taşır. Öğrenciler seçtikleri bölümde meslek hayatlarına dair önemli bilgiler edinir. Bu nedenle ilgili oldukları alanları seçmeleri gerekir. Üniversitelerde yaygın olarak tercih edilen bir bölüm olarak Maliye karşımıza çıkar. Matematiğe, hesap yapmaya ve finansal konulara ilgili kişiler bu bölümü sıkça araştırır. Peki Maliye mezunları ne iş yapar?

Egitim 20-04-23 11:02

Sakarya'da eğlence mekanlarında yılbaşı öncesi denetim

Sakarya'da polis, Büyükşehir Belediyesi zabıta, sağlık, tarım il müdürlüğü ve maliye ekiplerinin katılımıyla yılbaşı öncesi eğlence mekanlarına yönelik denetim gerçekleştirildi.

Yurthaber 29-12-22 07:15

Maliye politikası nedir? Maliye politikası araçları nelerdir?

Ülkelerin maliye politikasındaki vergiler, kamu harcamaları ve benzeri araçlar vasıtası ile ekonomide tam istihdam sağlamak, ekonomik değişiklikleri olabilecek en az seviyeye indirmek ve gelir dağılımında adaleti sağlamak için uygulan politikadır. Devlet tarafından uygulanır.

Finans 31-10-22 00:02

Hazine ve Maliye Bakanlığı, Kamu Maliyesi Raporu’nun ilkini paylaştı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 12 Mart’ta açıklanan Ekonomi Reform Paketi'nin hedefleri arasında yer alan ve üçer aylık dönemler halinde kamuoyuna duyurulacak olan "Kamu Maliyesi Raporu"nun ilki, Hazine ve Maliye Bakanlığının internet sitesinde paylaşıldı.

Finans 01-06-21 01:13

Depremde hayat kurtarıyor! İşte bir deprem çantasının maliyeti

Yaşanacak deprem durumunda hayat kurtarabilecek bir deprem çantası, ortalama 510 TL maliyetle oluşturulabiliyor.

Finans 02-11-20 11:13

Dezenfektan maliyetini yüzde 95 azaltan cihaz üretildi

Manisa Celal Bayar Üniversitesi Teknokent'teki bir mühendislik firması, koronavirüs salgını nedeniyle fiyatları yükselen dezenfektanın maliyetini yüzde 90-95 oranında azaltan cihaz geliştirdi. Yalnızca tuz ve su kullanarak, bir günde 200 litre aktif klor bazlı solüsyon üretebilen cihaz, hastane, belediye ve iş yerlerinin kendi dezenfektanlarını çok ucuz maliyetle elde etmesini sağlayacak.

Finans 02-05-20 08:49

Kovid-19 AB'ye 3 trilyon avroya mal oldu

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) ile mücadeleye yönelik önlemlerin 3 trilyon avroya mal olduğunu söyledi.

Finans 15-04-20 15:14

Ejder meyvesi Egeli üreticiye de umut oldu

Akdeniz Bölgesi'nde üretimi yaygınlaşan ve "pitaya" adı verilen tropik meyveyi İzmir'de üretmeyi deneyen üretici Semih Elmas, talebe yetişebilmek için üretimini artırmayı hedefliyor - Üretici Elmas: - "Toplamda dönüm başına 80 bin lira ile bu yatırıma başlarsınız. İkinci yılında kendini amorti ediyor. Pazarlama sorunu kesinlikle yok. Cesaret gerekiyor"

Finans 13-11-19 11:07

Isparta gül çiçeğine 7 lira 80 kuruş ödenecek

Gül Birlik Genel Müdürü Hasan Çelik: - "2019 yılı gül çiçeği kilogram fiyatı 7 lira 80 kuruş olarak tespit edilmiştir. Ödemelere önümüzdeki hafta başından itibaren başlanacaktır"

Finans 16-10-19 13:29

İzmir-İstanbul otoyolunun maliyeti 6 yılda amorti edilecek

İstanbul-İzmir arasını 3,5 saate indiren otoyol, maliyetini bugünkü kurlardan hareketle yapılan hesaplamalara göre 6 yıl 3 ayda karşılayacak.

Finans 16-09-19 14:49

Fındığın maliyeti 15 TL olarak belirlendi

Fatsa Ziraat Odası Başkanlığı yeni sezon öncesi fındığın maliyetini 15 TL olarak açıkladı.

Finans 22-07-19 13:41

AB maliye bakanlarından Lagarde'a destek

AB üyesi ülkelerin maliye bakanları, Christine Lagarde'ın ECB başkan adaylığını destekledi

Finans 09-07-19 16:00

Hırvatistan'dan avroya geçiş adımı

Avro Grubu Başkanı Mario Centeno, Hırvatistan'ın avro para birimine geçişin ilk aşaması olan Avrupa Döviz Kuru Mekanizması'na katılım başvurusu yaptığını açıkladı

Finans 08-07-19 22:18

En anlamlı evetin maliyeti 20 bin liradan başlıyor

Düğün sezonunun başlamasıyla salon işletmeleri, organizasyon firmaları ve moda evleri gibi ilgili iş kollarında hareketlenme bekleniyor - Salon kirası, davetiye, çiçek, fotoğraf, balayı gibi masraflar için en az 20 bin liralık bütçe gerekiyor

Finans 05-06-19 11:16

Meral Akşener'den İstanbul seçimleriyle ilgili açıklama: Maliyeti korkunç olacak

YSK'nin İstanbul'daki Büyükşehir Belediye Başkanı seçimlerinin yenilenmesi kararını değerlendiren İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, "Maliyet korkunç olacak" ifadelerini kullandı.

Haber 10-05-19 09:38

AB ülkelerinde iş gücü maliyeti uçurumu

AB ülkelerinde saatlik iş gücü maliyeti 5,4 avro ile 43,5 avro arasında değişim gösterdi - En yüksek iş gücü maliyetleri Danimarka, Lüksemburg ve Belçika'da, en düşük ise Bulgaristan, Romanya ve Litvanya'da ölçüldü

Finans 11-04-19 12:58

ABD'den tehdit gibi açıklama: En sert yaptırımları henüz uygulamadık

ABD Maliye Bakanlığı, Venezuela’da devlet kontrolundaki maden şirketi Minerven ve bu şirketin başında bulunan Adrian Perdomo’nun yaptırım listesine alındığını açıklamıştı.

Haber 20-03-19 09:35

Düğünün maliyeti ne kadar?

ESKİŞEHİR’de düzenlenen 'Evleniyoruz' fuarı kapılarını açtı. 24 Şubat'a kadar devam edecek olan fuarda evliliğe dair birçok şey yer aldı. Fuarda yer alan bir organizasyon firması sahibi Cem Ekin, " Bugün düğün yapmaya kalksak, beyaz eşya, yüzük, tektaş hariç, mobilya hariç 25 bin liranın altında çok zor. Tabi ki bu herkesin bütçesine göre değişir" dedi.

Finans 22-02-19 11:27

Fiyatlar pazarda farklı marketlerde farklı

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak: (2) - "Bakıyoruz, fiyatlar pazarda farklı marketlerde farklı. Marketlerde istediğimiz rakamlar yok, marketlerle konuşacağız. İkisinin arasında ciddi fark varsa, o zaman marketlerimiz beklediğimiz katkıyı yapmıyor" - "Sadece faizlerde son bir, iki ayda 10 puanın üzerinde bir iyileştirme sürecini ortaya koyduk. Kredi maliyetleri düşüyor, inşallah daha da düşecek" - "Yeni bir ekonomik sıçrama, yeni bir hikaye yazmak için yoğun bir süreci başlatıyoruz. İşte bunu hep birlikte el ele, omuz omuza iş dünyası, üreticisi, turizmcisi, sanayicisi her anlamda devleti ve kamu kurumlarıyla hep birlikte yapacağız, ortaya koyacağız" - "Tüm firmalarımızı, ülkemiz için çok büyük bir sorun olan enflasyonla mücadele noktasında daha büyük ve güçlü sorumluluk almaya davet ediyoruz"

Haber 17-01-19 15:37

Rusya Merkez Bankası tekrar döviz alımına başladı

Rusya Merkez Bankası 6 Şubat'a kadar 265,8 milyar rublelik döviz alacak

Haber 17-01-19 11:45

Gazze'deki 3 bakanlıktan maaş ve yardım açıklaması

Gazze'deki Maliye, Sosyal Kalkınma ve Çalışma bakanlıkları, memurlara kısmi ödeme ve bölge sakinlerine yönelik bir dizi maddi yardım yapılacağını duyurdu

Haber 06-11-18 23:05

AB'den İtalya'ya yaptırım uyarısı

AB Komisyonu Ekonomik ve Mali İşlerden Sorumlu Üyesi Pierre Moscovici: - "Bütçe konusunda İtalya ile diyalog kurmak istiyorum ama bir anlaşma sağlayamazsak yaptırımlar uygulanabilir" - "İtalya, İstikrar ve Büyüme Paktı'nın dışında davranırsa kuralları ihlal eder"

Finans 06-11-18 15:03

Avro Grubu İtalya'dan kurallara uygun bütçe talep etti

Avro Grubu Başkanı Mario Centeno: - "Bakanlar, AB Komisyonunun değerlendirmesine destek verdi ve İtalya'yı mali kurallarımıza uygun olarak gözden geçirilmiş bir bütçe hazırlamaya çağırdı. İtalya'nın bütçesini yeniden sunmak için bir haftası var"

Finans 06-11-18 02:17

THY uçağı rüzgarı arkasına aldı, ilginç bir uçuşa imza attı

Bayrak taşıyıcının 21 Ekim'deki TK 800 seferini icra eden Panama-İstanbul uçağı, Atlantik okyanusu üzerinde batıdan doğuya esen jet rüzgarlarını arkasına alarak daha uzun mesafe bir rotada uçmasına rağmen hem uçuş maliyetinde önemli bir tasarruf sağlandı hem de planlanan süreden yalnızca 15 dakika bir fark ile İstanbul'a ulaştı

Haber 23-10-18 15:42

Avro Grubu'ndan İtalya'ya bütçe uyarısı

Avro Grubu Başkanı Mario Centeno: - "İtalyan hükümetinin bütçe süreci konusundaki son açıklamaları endişelere neden oldu. Bu endişelerin yakın zamanda ele alınması gerekiyor" - "Hepimiz avroyla bağlıyız ve onu korumak için sağlam politikalara ihtiyacımız var. İtalyan hükümeti sürdürülebilir ve güvenilir bütçe planına sahip olduğunu göstermeli"

Finans 01-10-18 22:40

Melih Gökçek Ankapark'ın maliyetini açıkladı! 'Parası halkın cebinden çıktı'

Görevden alınan Eski Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Atatürk Orman Çiftliği arazisine yaptırdığı Ankapark projesinin maliyetini açıkladı. Gökçek, ihaleyle 29 yıllığına kiraya verilen Ankapark için Twitter hesabından "Bak karşı çıkanlara bir şey diyeceğim. Ankapark açıldığında parka gelirseniz yüzsüzsünüz" dedi. Gökçek, "Sayın başkanım parkın parası cebinizden mi çıktı? Bu karşı çıkanların vergisi ile de yapılmadı mı?" sorusuna "Parkın parası halkın cebinden çıktı" yanıtını verdi

Haber 21-09-18 04:25

Kronik hastalıkların maliyeti 69,7 milyar lira

Sağlık Bakanlığı, DSÖ ve BM Kalkınma Programı iş birliğinde hazırlanan raporda, kronik hastalıkların Türk ekonomisine yıllık maliyetinin 69,7 milyar lira olduğu tespiti yer aldı - Rapora göre, Türkiye'de ölümlerin yüzde 87,5'i bulaşıcı olmayan hastalıklardan kaynaklanıyor

Haber 18-09-18 11:44

Cumhurbaşkanı kararı Resmi Gazete'de

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Strateji ve Bütçe Başkanlığının teşkilatlanması tamamlanıncaya kadar ilgili kanunlarda Cumhurbaşkanına veya Cumhurbaşkanlığına verilen Merkezi Yönetim Bütçesi'nin hazırlık ve uygulamasına ilişkin görev ve yetkilerin Hazine ve Maliye Bakanı ya da Hazine ve Maliye Bakanlığınca kullanılmasına karar verdi

Haber 31-07-18 04:11

Petroldeki artış bilet fiyatlarını vurdu! Havada karada denizde zam fırtınası

Petroldeki artışın yüzde 44'ü bulmasıyla birlikte akaryakıt istasyonlarının pompasına yansıtılmasa da hava, kara ve deniz ulaşımında sektörün devleri zammın ilk sinyallerini verdi.

Finans 30-07-18 10:00

ABD'nin başlattığı ticaret savaşlarının zararları ortaya çıkıyor

ABD Başkanı Donald Trump'ın korumacı ticaret politikalarıyla yükselen gerilim ve belirsizliğin küresel ekonomiye etkileri yavaş yavaş gün yüzüne çıkıyor - Avro Bölgesi, Japonya, Çin ve ABD’de açıklanan son veriler, ticaret savaşlarının sanayi üretimine ve güvene zarar vermeye başladığını gösteriyor - ABD’nin fitilini ateşlediği ticaret savaşlarının olumsuz etkilerini ortaya koyan bir başka gösterge şirket finansalları oldu - Ünlü otomobil üreticilerinden Ford, General Motors ve Fiat-Chrysler’ın bu hafta açıklanan bilançoları, otomotiv sektörünün çelik ve alüminyuma getirilen tarifelerden olumsuz etkilendiğini kanıtlıyor - Fitch Ratings'in projeksiyonlarına göre, ticaret savaşlarının küresel ekonomiye maliyeti 2 trilyon doları bulabilir

Finans 27-07-18 11:04

Üniversite hastanelerinin borcunu Maliye Bakanlığı ödeyecek

43 üniversite hastanesinin ilaç ve medikal şirketlerine olan borcunun 2.9 milyar liralık kısmını Maliye devraldı.

Finans 18-06-18 12:04

Trump-Kim zirvesi 20 milyon dolara mal olacak

Singapur Başbakanı Lee Hsien Loong, zirvenin ülke bütçesine maliyetini 20 milyon doları bulacağını açıkladı

Haber 10-06-18 19:26

Ukrayna Maliye Bakanı Danyliuk, görevden alındı

Ukrayna Maliye Bakanı Danyliuk, görevden alındı

Finans 07-06-18 15:55

Güneş panellerinde maliyet düşüyor

Enerji Bakanlığı konutlarda çatı ve dış cepheye konulacak güneş panelleriyle lisans almadan elektrik üretmenin maliyetini düşürmek için çalışma başlattı.

Finans 22-05-18 09:50

Memurlara Maliye'den 'lojman' müjdesi

Kamu lojmanlarının satışıyla ilgili olarak Maliye Bakanı Naci Ağbal'dan memuru rahatlatan açıklama geldi. Lojmanlarının satışında alım hakkının ilk olarak memurlara verileceğini duyurdu.

Finans 17-04-18 11:12

Fukuşima'nın hizmetten çıkarılmasının maliyeti 75 milyar dolar

Fukuşima'nın hizmetten çıkarılmasının maliyeti 75 milyar dolar

Haber 02-04-18 15:28

NATO'nun çevre dostu akıllı karargahı

NATO, ileri teknolojiyle donatılmış, çevre dostu yeni karargahında faaliyet göstermeye hazırlanıyor

Haber 20-03-18 13:09

Müteahhitler maliyet artışlarından şikayetçi

İMKON Genel Başkanı Tellioğlu: - "İnşaat sektöründe kullanılan birçok önemli malzemeye son 1 yılda yüzde 70 civarında zam gelmesi, satışlar açısından da durağan olan inşaat sektörünü adeta bitirme noktasına getirmiştir"

Haber 07-03-18 11:56

AB Türkiye'ye kesintileri görüşüyor

AB maliye bakanları bugün Türkiye'ye sağlanan yardımların kısılmasını masaya yatırıyor. AB'nin önerisi Türkiye'den gelecek yıl 67 milyon euro kesilmesi.AB üyesi ülkelerin maliye bakanları bugün 2018 yılının bütçesini görüşmek ve Avrupa Parlamentosu'yla gerçekleştirilecek arabuluculuk görüşmelerine hazırlanmak üzere bir araya geliyor.

Haber 17-11-17 10:18

Maliye Bakanı Naci Ağbal'dan taşerona kadro müjdesi

Maliye Bakanı Naci Ağbal, taşeron işçilere kadro verilmesine ilişkin soruya, "Yılbaşına kadar çıkarmayı planlıyoruz" dedi.

Finans 30-10-17 20:57

Maliye Bakanı Ağbal'dan tütün açıklaması

Maliye Bakanı Naci Ağbal, torba tasarıyla kaldırdıkları sigara üretimindeki açık artırma usulünün kalacağını, üreticiler bakımından hürriyeti bağlayıcı cezalarla ilgili düzenlemeleri tasarıdan çıkaracaklarını, özel aroması olan, geleneksel yöntemle üretim yapan tütün üreticilerinin kooperatif kurmalarını sağlayacaklarını bildirdi.

Finans 17-10-17 22:05

Harvey Kasırgası'nın maliyeti 100 milyar dolara ulaşabilir

ABD'nin Teksas eyaletinde hayatı felç eden Harvey Kasırgası'nın ekonomik maliyetinin 100 milyar dolara ulaşabileceği tahmin ediliyor. Şu ana kadar en az 5 kişinin yaşamını yitirmesine ve binlerce Amerikalının evsiz kalmasına neden olan kasırganın, ülke ekonomisine maliyetinin artmasından korkuluyor. Öte yandan ülkenin önde gelen sigorta şirketleri bölgedeki yağış ve seller hala devam ettiği için maliyet tahminleri henüz açıklamadı.

Haber 29-08-17 01:45

Maliye'de zehirlenme iddiası soru önergesi oldu

CHP istanbul Milletvekili Gülay Yedekci; "2016 yılında Maliye Bakanlığı yemekhanesinde verilen öğle yemeğinden 400 civarında personelin zehirlenerek hastanelik olduğu doğru mu?" diye sordu.

Haber 22-06-17 16:24

Konya'da bir hastane, doktorlarla birlikte satılığa çıkarıldı

Konya'da 2014 yılında kapanan Özel Nakipoğlu Hastanesi'nin ruhsatı 8'inci İcra Dairesi tarafından 5.6 milyon liraya satışa sunuldu. Hastane ortaklarından Esma Ürün, "Bina Karatay Belediyesi'ne aitti ve belediyeden kiralanmıştı. 2014 yılında borçlarından dolayı belediye tarafından haciz edildi. Haciz edilince de kapandı. Hastanenin muhtelif borçlar vardı; zannedersem maliye, SGK gibi kurumlar ve şahıslar vardı. Onlar da ruhsat üzerinden icralı" dedi.

Haber 30-05-17 21:41

Öğrencinin aylık maliyeti 519 lira

Aylık maliyette geçen yıla oranla yüzde 10.4'lük artış gerçekleşti

Haber 04-09-16 12:39

Bingöl’de maliye, göktaşlarını satanların peşine düştü

Bingöl Maliye Müdürlüğü ekipleri, göktaşlarının düştüğü merkez Sarıçiçek Köyü’nde yaptığı incelemeden sonra, göktaşları satışının vergiye tabi tutulacağını açıkladı.

Haber 19-11-15 19:41

Erdoğan’ın miting maliyeti 10 milyon TL’den fazla

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 7 Haziran seçimleri öncesi gerçekleştirdiği mitinglerin maliyeti ortaya çıktı. Erdoğan'ın tüm mitinglerine ise 10 milyon TL'den fazla para harcandığı belirtildi.

Haber 01-07-15 16:14

Bakan Şimşek’in kızından iyi haber

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in yoğun bakımda olan kızı Azra'dan sevindiren haber geldi. Şimşek "Azra iyileşmeye başladı. Dua eden herkese teşekkür ediyorum" dedi.

Haber 29-05-15 14:11