Marangoz Haberleri

Bir gören bir daha baktı! Bikinili marangoz sosyal medyada nefesleri kesti

Sosyal medyada genç kadın marangoz gündem yaratmayı başardı. Ancak onun gündem olmasının nedeni sadece ahşap konusundaki ustalığı değildi. Genç kadın marangozluk yaptığı anlarda iş kıyafeti olarak bikini tercih etmesiyle herkesin dikkatini çekti.

Trend 03-02-23 15:47

Sivas'ın 'Zeynep ustası' erkeklere taş çıkartıyor! Bu iş güçle değil zekayla yapılır

24 yaşındaki Zeynep Özgül, Sivas’taki tek başına işlettiği marangoz atölyesinde hünerleriyle erkek marangozlara taş çıkartıyor. Başlarda profesyonel marangoz ustalarının yanında çırak olarak mesleği öğrenen Özgül, şimdilerde çevre esnaflar tarafından "Zeynep usta" olarak anılıyor. Ağır işlerin üstesinden tek başına gelen Özgül'ün atölyesine ilk defa gelen müşteriler ise şaşkınlık yaşıyor. Ancak 'Zeynep usta' "Bu işin güçle değil zekayla yapıldığını" belirtiyor.

Haber 20-01-23 15:19

Önemsiz görülen ufacık bir kıymık nedeniyle hayatını kaybediyordu! Komaya girmesine sebep oldu

Gün içerisinde yapılan rutin işlerde ufak yaralanmalar meydana gelebiliyor. Bu yaralanmalar genellikle önemsiz görülüyor. En sık karşılaşılan durumlar arasında bulunan kıymık batması da önemsiz görülen yaralanmalar arasında bulunuyor. Ancak bu durum çok ciddi sağlık sorunlarına yol açabiliyor. İngiltere'de yaşayan bir genç eline batan kıymık nedeniyle komaya girdiğini ve kısmi kör kaldığını paylaştı.

Haber 09-12-22 16:13

“Çıplak marangoz” olarak ünlenmişti! Polis karakoluna şeffaf tangasıyla gidince ortalık karıştı

Sosyal medyada çıplak marangoz lakabıyla tanınan doğa bilimci Robert Jenner, nudizmin en büyük savunucularından biri. Günlük hayatında tamamen çıplak dolaştığı için pek çok kez hakkında dava açılan Jenner, son olarak bir polis karakoluna cinsel organını açığa çıkartan şeffaf bir tanga iç çamaşırıyla gidince ortalık bir anda karıştı.

Trend 07-09-22 09:37

Evinde yaptığı maketlerle geçmişi yaşıyor

Çorum'un Büğdüz köyünde yaşayan 72 yaşındaki Niyazi Öztürk, artık unutulmaya yüz tutan kağnı, at arabası gibi araçların yanı sıra pek çok eşyanın ahşaptan maketlerini yaparak evinde sergiliyor - Niyazi Öztürk: - "Bunların gelecek nesillere aktarılması gerektiğini düşünüyorum. Bu benim yeteneğim. Aklıma ne gelirse yapıyorum. Hayatım boyunca gördüğüm, kullandığım şeyleri yapıyorum"

Yurthaber 02-08-22 11:07

Kocaeli'de marangoz atölyesinde çıkan yangın söndürüldü

Kocaeli'de marangoz atölyesinde çıkan yangın söndürüldü

Yurthaber 16-07-22 03:16

Karaman'ın marangoz dedesi 74 yıldır çalışıyor

Tarihi Semerciler Sokağı'ndaki dükkanında mesleğini sürdüren 87 yaşındaki Halit Güven, ahşaptan beşik, kaşık, oklava ve baston yapıp satarak geçimini sağlıyor - Halit Güven: - "Ben bu mesleği kalben seviyorum. Beğenmediğim hiçbir ürünü müşterime satmam. Öncelikle ürünü ben beğeneceğim. Halen de marangozluğa doyamadım"

Yurthaber 12-07-22 11:04

Karabük'te 66 yaşındaki marangoz, kızıyla YKS'ye girdi

Karabük'te 66 yaşındaki marangoz, kızıyla YKS'ye girdi

Yurthaber 19-06-22 15:24

Macron'un ziyaretinde gündem olmuştu! 'Putin'in masası' iki ülkeyi birbirine düşürdü

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in geçtiğimiz günlerde Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'u konuk etmesiyle ünlenen ve sosyal medyada esprilere konu olan 6 metrelik masa İtalya ve İspanyol marangozları birbirine düşürdü. İki marangoz da dev masayı kendilerinin yaptığını iddia etti. İşte haberin detayları...

Haber 17-02-22 16:56

Tokat’ta 250 yıllık marangozluk aletlerinin sergilendiği müze şehrin gözdesi konumuna geldi

Tokat’ta kentin 500 yıllık tarihinin sergilendiği Şehir Müzesi'nde Osmanlı döneminde marangozların kullandığı el matkapları, oymacılık işlemlerinde kullanılan aletler, mengeneler dikkat çekiyor. Tokat Belediyesi Şehir Müzesi Rehberi Yavuz Özdemir, "Müzede sergilenen marangoz aletlerin yaklaşık 250 yıllık bir tarihi bulunuyor" dedi.

Trend 22-12-21 17:51

Babasından kalma atölyede 30 yıldır ahşaba şekil veriyor

Karaman'da genç yaşlarda babasının yanında çırak olarak marangozluğa başlayan 50 yaşındaki Salih Aslan, doğadan topladığı ağaç kütükleri ve dallarından ev eşyaları, oyuncak ve süs eşyaları yapıyor - Yaşadığı köyün muhtarı da olan Salih Aslan: - "Doğada gezerken gördüğüm, rüzgardan kırılmış ağaç dalı herhangi bir insan için bir şey ifade etmezken benim için o dal fincandır, bardaktır, kaşıktır. İşime yarayan ölü dalları, kütükleri toplar değerlendiririm" - "Ben bu işi seviyorum. Gücümün yettiği kadar yapmaya devam edeceğim. Para kazanmadan öte bu malzemeleri yaparken dinleniyorum"

Yurthaber 27-07-21 11:09

Bir ilk! Yakaladığı balığın ağzını açtı, dehşete düştü

6 kiloluk bir marangoz balığı tutan ABD'li genç, gördükleri karşısında dehşete düştü. Güney Afrika Cape Town'da ava çıkan Don Marx, tutuğu balığın ağzında dil yiyen bit adı verilen bir parazit buldu. Şoke olan Don, bir ilki gerçekleştirdiği için hem mutlu bir o kadar da şaşkın.

Haber 12-05-21 10:21

Filistinli kadınlar işgal altındaki köyde marangoz oldular

İşgal altındaki Batı Şeria'da yaşayan Filistinli 7 kadın, açtıkları marangozhanede geri dönüştürülmüş malzemelerle bahçe mobilyaları ve dekoratif eşyalar üretirken bir yandan da farklı şehirlerden gelen genç kadınlara bu konuda eğitim veriyor.

Finans 19-03-21 17:15

Adana'da marangoz atölyesinde çıkan yangın söndürüldü

Adana'da marangoz atölyesinde çıkan yangın söndürüldü

Yurthaber 18-03-21 00:01

Balıkesir'de marangoz atölyesinde çıkan yangın söndürüldü

Balıkesir'de marangoz atölyesinde çıkan yangın söndürüldü

Yurthaber 16-03-21 06:10

Hüseyin usta, kütükleri tek parça halinde sanat eserine dönüştürüyor

Kastamonu'nun Daday ilçesinde marangozluk yapan Hüseyin Maden, oyma tekniğini kullanarak yapıştırıcı ve çivi kullanmadan kütükleri rahle, Kur'an-ı Kerim dolabı ve tespih haline getiriyor - Hüseyin Maden: - "Bu ürünleri parça olarak herkes yapabilir ama bu şekilde önemi olmaz. Bunun en önemli özelliği, tek parça olması"

Yurthaber 12-03-21 11:22

'Erkek işi bu yapamazsın' dediler! Tabuları yıktı, marangoz tezgahının başına geçti

Mersin'in Tarsus ilçesinde yaşayan Teslime Özdemir (27), marangoz atölyesinde çalışarak hem ailesinin geçimini sağlıyor hem de tabuları yıkarak kadınların her işi yapabileceğini gösteriyor.

Haber 06-03-21 08:31

Sanatçıların mobilyalarını tasarlayan marangoz, atölyesini köyüne taşıdı

İstanbul'da özel tasarladığı mobilyalarıyla sanat ve iş dünyasından kişilerin evlerini süsleyen 67 yaşındaki Nevzat Demir, yarım asır sonra muhtar olarak döndüğü köyünde atölye kurdu - Nevzat Demir: - "Sanatçı Adnan Şenses ve Gönül Yazar'ın evleri ile boğazdaki birçok yalının, villanın iç dekorasyonunu, yani aklınıza mobilya aksamında ne geliyorsa, hepsinin tamamını yaptım"

Yurthaber 21-11-20 11:23

62 yıldır aynı teknikle sandalye üretiyorlar

Bolu'da, bir marangozhanede 1958 yılından beri geleneksek usulle tonet sandalye yapılıyor. Üretilen ahşap sandalyeler 50 yıldan fazla kırılmadan kullanılabiliyor. Özel yapım sandalyeler yüksek fiyatlarla alıcı buluyor, ayrıca tarihi dizilerde de dekor olarak kullanılıyor.

Finans 09-10-20 09:21

Kan donduran ölüm! Hızarın üzerine düştü ve...

Malatya'nın Yeşilyurt ilçesinde, marangoz atölyesinde hızarın üzerine düşen genç feci şekilde öldü.

Haber 04-09-20 19:46

Tinder’da en çok bu meslekler kaydırılıyor

Birinin Tinder profilindeki mesleği, onu sağa ya da sola kaydırma kararınızı etkiliyor mu? Görünüşe göre etkiliyor. Flört uygulamasında zanaatkar erkekler, en popüler kesim oldu.

Haber 28-08-20 13:43

Tekstil fabrikasına kurduğu atölyede çalışanlarına marangozluğu öğretiyor

Denizli'de fabrika sahibi Erdoğan Kızıl: - "Eskiden olduğu gibi tulumunu giymiş gençler yetişmesine vesile olmak istiyorum. Gençlerimiz hem okusun hem de zanaat sahibi olsun. Amacım bu"

Yurthaber 08-04-20 11:22

Tekstil fabrikasına kurduğu atölyede çalışanlarına marangozluğu öğretiyor

Denizli'de fabrika sahibi Erdoğan Kızıl: - "Eskiden olduğu gibi tulumunu giymiş gençler yetişmesine vesile olmak istiyorum. Gençlerimiz hem okusun hem de zanaat sahibi olsun. Amacım bu"

Yurthaber 08-04-20 11:22

Tekstil fabrikasına kurduğu atölyede çalışanlarına marangozluğu öğretiyor

Denizli'de fabrika sahibi Erdoğan Kızıl: - "Eskiden olduğu gibi tulumunu giymiş gençler yetişmesine vesile olmak istiyorum. Gençlerimiz hem okusun hem de zanaat sahibi olsun. Amacım bu"

Yurthaber 08-04-20 11:21

Mobilyacılığı bırakıp kemençe üretimine yöneldi

Kemençeye ilginin artmasıyla 36 yıllık mesleğini bırakan Giresunlu marangoz Ali Kol, şimdilerde sadece kemençe üretiyor - Türkiye'nin birçok iline satış yapan Kol, yurt dışında ise Amerika, Rusya, Avusturya, Almanya, Belçika ve Azerbaycan'a da kemençe satışı gerçekleştiriyor - Ali Kol: - "Zaman ilerledikçe sosyal medyada kemençeye ilginin artması, festivallerin yapılması, kemençeyi canlandırdı"

Yurthaber 24-01-20 11:13

Satın alamadığı duvar saatini 15 yıldır arıyor

Marangoz Mustafa Ilgaz, beğendiği ancak satın alamadığı saati aramaya devam ederken koleksiyoner oldu - Ilgaz: - "Hala alamadığım o saati arıyorum. Aramaya da devam edeceğim. Mezatlarda, orada burada saat topluyorum. Allah ömür verirse toplamaya da devam edeceğim. Yaşımı biliyorum ama kaç saatim olduğunu bilmiyorum"

Haber 22-01-20 11:14

85 metrekare atölyede başladı, şimdi dünyaya gönderiyor

Bursa'da, 10 yıl önce babasına ait 85 metrekarelik marangoz atölyesinde çalışmaya başlayan Özgür Ulus (40), geçen süre içinde işleri büyüttü. Ahşaptan mücevher kutuları, el yapımı bıçaklar ve kuş kafesleri gibi çeşitli ürünler yapıp ihraç eden Ulus, "Almanya İtalya, Fransa, Belçika başta olmak üzere 3 kıta, 17 ülkede ürünlerimiz kullanılıyor" dedi.

Finans 11-01-20 09:16

Marangoz dükkanında çalışan otizmli genç azmiyle örnek oluyor

Adıyaman'da yaşayan 17 yaşındaki otizmli Hasan Çulcu, okuldan sonra boş zamanlarında tarihi Oturakçılar Pazarı'ndaki marangoz dükkanında ter döküyor - Hasan Çulcu: - "Hayalim Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ile tanışmak ve onunla hatıra fotoğrafı çekmek" - Anne Bedriye Özel: - "Hasan bizim için çok özel bir çocuk. Kendisini geliştirmesi için elimden gelen her şeyi yapmaya çalışıyorum. Şu an evde tek başına kalabiliyor, yemeklerini yapıp, ihtiyaçlarını karşılayabiliyor"

Haber 28-12-19 11:15

Marangozun örnek tavşan sevgisi

Elazığ'da iş yerinde 100 tavşan besleyen marangoz Mustafa Yalçınkaya'nın hayvanlarıyla kurduğu bağ görenlerin ilgisini çekiyor - Yalçınkaya, verdiği molalarda yorgunluğunu tavşanlarını severek atarken, isteyene iyi bakmak şartıyla tavşan hediye ediyor - Mustafa Yalçınkaya: - "Bana çok alışmışlar, görmeden duramıyorlar. Çalıştığım zaman bana hiç zararları olmuyor, tezgahımda dolaşıyorlar. Bana huzur veriyorlar" - "Yorulduğumda hayvanlarımı seviyorum, onları sevince tüm yorgunluğum gidiyor"

Haber 06-10-19 11:06

Marangozun örnek tavşan sevgisi

Elazığ'da iş yerinde 100 tavşan besleyen marangoz Mustafa Yalçınkaya'nın hayvanlarıyla kurduğu bağ görenlerin ilgisini çekiyor - Yalçınkaya, verdiği molalarda yorgunluğunu tavşanlarını severek atarken, isteyene iyi bakmak şartıyla tavşan hediye ediyor - Mustafa Yalçınkaya: - "Bana çok alışmışlar, görmeden duramıyorlar. Çalıştığım zaman bana hiç zararları olmuyor, tezgahımda dolaşıyorlar. Bana huzur veriyorlar" - "Yorulduğumda hayvanlarımı seviyorum, onları sevince tüm yorgunluğum gidiyor"

Yurthaber 06-10-19 11:05

Marangozluğu bırakıp verimli zeytin üretmeye başladı

Adana’da 40 yaşına kadar sürdürdüğü marangozluk işini bırakıp, zeytin üretimine başlayan Yahya Aşık Bekiroğlu (52), zirai ilaç kullanımını en aza indirerek, ağaç başı 20 kilogram olan zeytin üretimini yaklaşık 100 kilograma çıkardı.

Finans 11-08-19 10:58

Aydın'da marangoz atölyesinde yangın

Aydın'da marangoz atölyesinde yangın

Yurthaber 03-07-19 01:26

Aydın'da marangoz atölyesinde yangın

Aydın'da marangoz atölyesinde yangın

Haber 03-07-19 01:24

Geleneksel oyuncaklar Ali ustanın elinde hayat buluyor

Kültür ve Turizm Bakanlığı geleneksel el sanatları sanatkarı Ali Akbey, el emeğiyle ahşaptan yaptığı geleneksel oyuncakları yeni nesille buluşturuyor - Ali Akbey: - "Cambaz, şehzade oyuncağı, Hacivat-Karagöz, kaynana zırıltıları, topaç ve davul gibi oyuncaklar var. Birçok oyuncak var ama oyuncak da insanla gelişen bir şey. Yeni jenerasyona zeka oyuncakları yapmak gerekiyor. Milli kültürümüzden beslenerek tahta ile buluşturup oyuncaklar yapıyoruz"

Haber 27-06-19 11:12

Geleneksel oyuncaklar Ali ustanın elinde hayat buluyor

Kültür ve Turizm Bakanlığı geleneksel el sanatları sanatkarı Ali Akbey, el emeğiyle ahşaptan yaptığı geleneksel oyuncakları yeni nesille buluşturuyor - Ali Akbey: - "Cambaz, şehzade oyuncağı, Hacivat-Karagöz, kaynana zırıltıları, topaç ve davul gibi oyuncaklar var. Birçok oyuncak var ama oyuncak da insanla gelişen bir şey. Yeni jenerasyona zeka oyuncakları yapmak gerekiyor. Milli kültürümüzden beslenerek tahta ile buluşturup oyuncaklar yapıyoruz"

Yurthaber 27-06-19 11:11

Kızının doğum günü için hurda Vosvos'u baştan yarattı! İşte son hali

1978 model Vosvos kasası ve motoru satın alan marangoz Bienvenido Ortega, hurda aracı baştan yarattı. Kızının doğum günü hediyesi için özenle hazırladığı araç, baştan sona yenilendi. Ahşaptan gövde kiti yaptığı Vosvos'un son hali bakın nasıl göründü...

Trend 23-05-19 09:20

Kerestelerin üzerine devrildiği çocuğun ölmesi

Denizli'de kiraladığı arsaya keresteleri koyan marangoz gözaltına alındı - Üstüne çıkıp oynadığı kerestelerin devrilmesi sonucu hayatını kaybeden çocuk toprağa verildi

Haber 04-05-19 15:04

Kerestelerin üzerine devrildiği çocuğun ölmesi

Denizli'de kiraladığı arsaya keresteleri koyan marangoz gözaltına alındı - Üstüne çıkıp oynadığı kerestelerin devrilmesi sonucu hayatını kaybeden çocuk toprağa verildi

Yurthaber 04-05-19 15:04

Yarım asırdır ahşaba şekil veriyor

Adıyaman'da küçük yaşta çırak olarak marangozculuğa başlayan 65 yaşındaki Abuzer Özel, tarihi Oturakçı Pazarı'ndaki iş yerinde yarım asırdır mesleğini sürdürüyor - Dört çocuğuyla aynı iş yerinde çalışan Abuzer usta, ahşaptan ekmek tahtası, kürek, baston, beşik, oklava, tarım aletleri gibi çeşitli ürünler ortaya çıkarıyor - Marangoz ustası Abuzer Özel: "Çocuklarımla çalışmaktan mutluyum. Güzel bir duygu. Çocuklarımla gurur duyuyorum. 5 aile geçimimizi tahtadan sağlıyoruz" - "Eskiden mesleğe rağbet daha fazlaydı ancak şimdi çırak bulamıyoruz. Mesleğe ilgi gün geçtikçe azalıyor"

Haber 27-11-18 11:27

Şanlıurfa'da ahşap beşikler hala tercih ediliyor

Türkiye'de doğum oranı yüksek illerin başında gelen Şanlıurfa'da, ucuz ve kullanışlı olduğu için tercih edilen ahşap beşikler, özellikle kırsal bölgelerde kullanılıyor - Marangoz Ömer Faruk Kışvacı: - "Şanlıurfa'da, tahta beşiklere ilgi devam ediyor. Bunların taşınması hem kolay hem de fazla yer kaplamıyor"

Haber 26-10-18 12:05

Adana'da marangozhanede yangın

Merkez Seyhan ilçesinde üç katlı binanın alt katındaki marangozhanede çıkan yangın sonucu, iş yeri kullanılamaz hale gelirken üst kattaki evlerde ve bir barakada hasar oluştu

Haber 19-08-18 05:13

Terör örgütünün mağdur ettiği esnaf devlete minnettar

Diyarbakır Sur ilçesinde marangozluk yapan, ilçede terör örgütü PKK mensuplarınca 3 yıl önce düzenlenen saldırılarda malzemeleri ateşe verilen 58 yaşındaki Hüseyin Berçin, teröre karşı verilen mücadele sayesinde huzurlu bir ortamda mesleğini sürdürmekten memnun - Berçin: - "Malımızı yaktılar, yıktılar, terörü lanetliyorum. Terör örgütü malımızı yaktıktan sonra babam üzüntüden kalp krizi geçirdi ve onlar yüzünden öldü. Allah devletten bin kere razı olsun. Hem maddi hem manevi bize destek verdi" - "Şu anki durumumuz Allah'a şükür çok iyiye gidiyor. İşlerimiz açıldı. Aşkla mesleğimi sürdürmeye devam edeceğim. Bize sahip çıkan Recep Tayyip Erdoğan'a teşekkür ediyorum. Onun sayesinde memleket ayakta durdu"

Haber 14-08-18 11:09

Gaziantep'te akıma kapılan işçi öldü

Gaziantep'te akıma kapılan işçi öldü

Haber 07-08-18 12:10

Kadıköy'de haraketli dakikalar

Kadıköy'de psikolojik sorunları olduğu iddia edilen bir kişi kendini çalıştığı marangoz dükkanına kilitleyip ateşe verdi.

Haber 03-07-15 11:12

Dünyayı sarsan fotoğraf

Reuters haber ajansı tarafından dünyaya aktarılan Soma'daki maden faciasıyla ilgili fotoğraf büyük yankı uyandırdı.

Haber 14-05-14 18:01

İşsiz kalınca dolandırıcı oldu

Adana'da, hayır yapma bahanesiyle yaşlı insanları dolandırdığı iddiasıyla gözaltına alınan bir kişi "Marangozum ama kimse iş vermiyor" diyerek kendini savundu.

Haber 31-12-12 10:05

Hızar Marangozu ikiye böldü

Marangozluk yapan Zeki Kara, dün akşam atölyesinde çalıştığı bir sırada feci bir kazaya kurban gitti.

Yurthaber 29-11-12 13:39

Hızar marangozu ikiye böldü

Marangozluk yapan Zeki Kara, dün akşam atölyesinde çalıştığı bir sırada feci bir kazaya kurban gitti.

Haber 29-11-12 12:27

Üniversiteli Şeyda, marangozhanede çalışıyor

İzmir’de yaşayan 27 yaşındaki Şeyda Karaoğlu’nun derece ile bitirdiği üniversiteden sonra aşçı olma hayalleri işsizlik süreci tarafından baltalandı.

Haber 18-09-12 11:18