Necmettin Erbakan Haberleri Ve Son Dakika Necmettin Erbakan Haberleri

Necmettin Erbakan Haberleri Ve Son Dakika Necmettin Erbakan Haberleri

Necmettin Erbakan 29 Ekim 1926 yılında Sinop'ta doğdu.

Doğum: 29 Ekim 1926, Sinop

Ölüm Tarihi : 27 Şubat 2011, Ankara

Defin tarihi ve yeri: Merkezefendi Mezarlığı

Eşi: Nermin Erbakan (e. 1967–2005)

Eğitim: İstanbul Teknik Üniversitesi, RWTH Aachen, İstanbul Lisesi

Çocukları: Muhammed Ali Fatih Erbakan, Zeynep Erbakan, Elif Erbakan

Necmettin Erbakan 29 Ekim 1926 yılında Sinop'ta doğdu. Babası Adana'nın Kozan ve Saimbeyli bölgesinde yaşamış olan Kozanoğullarından Mehmet Sabri Erbakan. Ağır ceza reisi olan babasının birçok yerde görev yapmış olması dolayısıyla çocukluğu muhtelif Şehirlerde geçen Necmettin Erbakan'ın annesi de Sinop'un tanınmış ailelerinden birinin kızı olan Kamer Hanım'dır.

Necmettin ERBAKAN ilkokul'a Kayseri Cumhuriyet İlkokulu'nda başladı, babasının Trabzon'a tayin olması dolayısıyla ilkokul öğrenimini burada okul birincisi olarak tamamladı. 1937 yılında ilk tahsilini tamamladıktan sonra aynı yıl İstanbul Erkek Lisesi'nde orta tahsiline başladı. Necmettin Erbakan İstanbul Erkek Lisesi'ni 1943 yılında birincilikle bitirdi.

1948 yılı yaz döneminde İTÜ Makine Fakültesi'nden mezun olan Necmettin Erbakan aynı yılın 1 Temmuz'unda Makine Fakültesi Motorlar Kürsü'nde asistan olarak göreve başladı.

1948-1951 yılları arasındaki bu 3 yıllık asistanlık döneminde o zaman doktora tezine tekabül eden yeterlilik tezini hazırladı. Sınıflarda ders vermek doçent ve profesörlerin yetkisinde olmasına rağmen kendisi asistan olduğu halde ders vermesine izin verilmiştir. Yeterlilik tezindeki başarısından dolayı üniversite tarafından 1951 yılında Aachen Teknik Üniversitesi'nde ilmi araştırmalar yapmak, bilgi ve görgüsünü artırmak üzere Almanya'ya gönderilen Necmettin Erbakan, Alman ordusu için araştırma yapan DVL araştırma merkezinde Profesör Schimit ile birlikte çok başarılı çalışmalar yaptı.
Aachen Teknik Üniversitesi'nde çalıştığı 1.5 yıl süre içerisinde, bir tanesi doktora tezi olmak üzere 3 tez hazırlayan Necmettin Erbakan, Alman üniversitelerinde geçerli olan "DOKTOR" unvanını aldı.

Alman Ekonomi Bakanlığı için motorların daha az yakıt yakmaları konusunda araştırmalar yaparak rapor veren ve bu arada da doçentlik tezini hazırlayan Necmettin Erbakan'ın "Dizel motorlarda püskürtülen yakıtın nasıl tutuştuğunu" matematiksel olarak izah eden bu tez, Alman ilim çevrelerinde büyük yankı uyandırdı. Tezin mecmualarda neşredilmesi üzerine o tarihte Almanya'nın en büyük motor fabrikası olan DEUTZ motor fabrikalarının umum müdürü Prof. Dr. FLATS tarafından Leopar tanklarının motorları ile ilgili araştırmalar yapmak üzere bu fabrikaya davet edildi. Alman Ekonomik Bakanlığı'nın RUHR sahasındaki fabrikalar üzerinde araştırma yapmak için görevlendirilen heyette kendisinin de yer almasının istenmesi üzerine 15 gün RUHR sahasındaki bütün Ağır Sanayi fabrikalarını gezip inceleme fırsatı buldu.

II. Dünya Harbi'nden sonra Alman üniversitelerinde ilk Türk ilim adamı olan Necmettin Erbakan, 1953 yılında doçentlik imtihanını vermek üzere İstanbul'a döndü. İmtihan sonucunda 27 yaşında Türkiye'nin en genç doçenti olma başarısını gösteren Necmettin Erbakan, araştırmalar yapmak üzere tekrar Almanya'nın DEUTZ fabrikalarına gitti. Burada 6 ay süreyle motor araştırmaları başmühendisi olarak, Alman ordusu için yapılan araştırma çalışmalarına katıldı. 1953'ün Kasım ayında İstanbul Teknik Üniversitesi'ne dönen Necmettin Erbakan, Mayıs 1954 - Ekim 1955 yılları arasında askerlik görevini ifa etti.

İstanbul Kağıthane'deki 6 aylık yedek subay öğreniminden sonra Halıcıoğlu'ndaki istihkam bakım bölüğünde 6 ay asteğmen, 6 ay da teğmen olarak makinelerin bakım ve tamiratları kısmında görev yaptı.
Askerlik görevinden sonra tekrar üniversiteye dönen Necmettin Erbakan 1956 yılında Türkiye'de ilk yerli motoru imal edecek olan, 200 ortaklı Gümüş Motor A.Ş.'yi kurdu. Necmettin Erbakan da böyle bir fabrika kurma fikri Almanya'da çalışmaları esnasında, Türkiye Zirai Donatım Kurumu'nun sipariş verdiği motorları görünce iyice uyanmıştı.

Yurda dönünce bu çalışmayı başlattı. Ve bugün Pancar Motor adı altında çalışan fabrikanın temelini 1 Temmuz 1956'da attı. Gümüş Motor fabrikasında seri imalat 1 Mart 1960 tarihinde başlamıştır. 1960 yılında Ankara'da yapılan Sanayi Kongresi'nde Gümüş Motor'un yaptığı imalatları sunan Necmettin Erbakan "Yeni hedef otomobillerin Türkiye'de yapılmasıdır" fikrini ortaya atmış, o zaman yönetimde olan askerler tarafından revaç bulan bu fikir üzerine Eskişehir Demiryolları CER atölyesinde "DEVRİM OTOMOBİLİ" adıyla ilk yerli otomobil Necmettin Erbakan tarafından imal edilmiştir.

Askeri yönetim Gümüş Motor fabrikasını gezmiş, büyük ilgi ve heyecan duymuşlar, bunun üzerine 200'e yakın General ve üst rütbeli subaya Necmettin Erbakan tarafından bir Sanayi Konferansı verilmiştir.
1965 yılında profesör olan Necmettin Erbakan ,Şubat 1966'da Odalar Birliği Sanayi Dairesi Başkanlığına getirildi. Daha sonra Genel Sekreter olan Necmettin Erbakan, 1968 Mayıs'ında Odalar Birliği İdare Heyeti Üyesi, Mayıs 1969'da da Odalar Birliği Başkanı oldu.

Necmettin ERBAKAN 1967 yılında evlendi. Sanayiye gerekli ilginin gösterilmemesi üzerine siyasete atılmaya karar verdi. Necmettin Erbakan, 1969 seçimlerinde Konya'dan bağımsız olarak adaylığını koydu ve seçilerek Meclis'e girdi.
24 Ocak 1970 yılında Milli Görüş'ün ilk partisi olan Milli Nizam Partisi'ni kuran Necmettin Erbakan, 1971 Nisan'ında ihtilal yönetiminin de baskısıyla, Milli Nizam Partisi kapatıldı. Daha sonra 11 Ekim 1972 tarihinde kurulan Milli Selamet Partisi, Necmettin Erbakan liderliğinde girdiği 1973 seçimlerinde % 12 oyla 48 Milletvekilliği ve 3 Senatörlük kazanarak 51 parlamenterle Meclis'e girdi.

1974 yılı başında kurulan MSP-CHP koalisyonunun bozdurulmasından sonra kurulan dörtlü koalisyonda da yer alan MSP' nin Genel Başkanı yine Başbakan Yardımcılığı ve Ekonomik Kurul Başkanlığı görevlerini üstlendi. 5 Haziran 1977 seçimlerinden sonra kurulan 3'lü koalisyonda da bu görevini devam ettiren Necmettin Erbakan liderliğindeki MSP, böylece toplam 4 yıl süreyle hükümet ortağı oldu.

1978 yılı başında 12 Eylül 1980'e kadar muhalefette kalan MSP' nin Genel Başkanlığını yürüten Necmettin Erbakan, 12 Eylül İhtilali'nin getirdiği yasaklarla Eylül 1987 yılına kadar politikadan uzak kaldı. Eylül 1987'deki referandumla yeniden siyasi haklarını elde eden Necmettin Erbakan, 19 Temmuz 1983 tarihinde kurulmuş olan Refah Partisi'nin, 11 Ekim 1987 tarihinde yapılan kongresinde oy birliği ile Genel Başkanlığa seçilen Necmettin Erbakan 20 Ekim 1991 seçimlerinde Konya'dan yeniden Milletvekili seçildi.

1995 genel seçimlerinde tekrar Konya'dan Milletvekili seçilerek meclise girdi. Bu seçimlerde Refah Partisi %21.7 ile birinci olmuştur. Bunun üzerine 28 Haziran da hükümeti kurma görevini alarak 7 Temmuz da güvenoyuyla Türkiye'nin Başbakanı olmuştur. Koalisyon hükümeti sırasında halkın desteğini alan bir çok önemli başarının yanında uluslararası alanda gelişmekte olan 8 ülkenin işbirliğine öncülük yaparak büyük bir gayretle bir yıl gibi kısa bir sürede D-8 (Development-8) oluşumunu meydana getirmesi önemli bir olaydır.

1998 yılı Şubat ayında Genel Başkanı olduğu Refah Partisi’nin kapanmasıyla 5 yıl siyasi yasaklı hale gelen Necmettin Erbakan 11 Mayıs 2003'te Saadet Partisi'ne Genel Başkan seçilmiştir.
Erbakan, kamuoyunda "Kayıp Trilyon" davası olarak bilinen davada, Ankara 9. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından 6 Mart 2002'de
"özel evrakta sahtecilik" suçundan 2 yıl 4 ay hapis cezasına mahkum oldu.
Yargıtay 11. Ceza Dairesi, Necmettin Erbakan 'ın cezasını onadı. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, "Kayıp Trilyon Davasında mahkum olan ve mahkumiyet kararları kesinleşen Necmettin Erbakan dahil 6 kişinin parti üyeliğinden çıkarılması ve partideki organlardaki görevlerine son verilmesini isteyince Necmettin Erbakan, 30 Ocak 2004'te Saadet Partisi Genel Başkanlığından ve parti üyeliğinden ayrıldı.

Ankara Numune Hastanesi'nden aldığı sağlık raporu doğrultusunda infazı ertelen Necmettin Erbakan'ın "Kayıp Trilyon" davasında aldığı hapis cezası TCK' da yapılan değişiklik uyarınca ev hapsine çevrildi. Necmettin Erbakan ev hapsini çekerken Adli Tıp Kurumunun "sürekli hastalık" raporu doğrultusunda Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından 19 Ağustos 2008'de affedildi.
Evli ve 3 çocuk babasıdır.

Sol ayak damarlarındaki iltihaplanma nedeniyle uzun zamandan beri özel Güven Hastanesi'nde tedavi gören Milli Görüş lideri 54. Hükümet Başbakanı ve Saadet Partisi Genel Başkanı Necmettin Erbakan, kalp yetmezliği nedeniyle 27 Şubat 2011 günü öğle saatlerinde yaşamını yitirdi.

Necmettin Erbakan Haberleri

Yeniden Refah Partisi'ni karıştıran 'Murat Kurum' krizi! 'Cumhur İttifakı' çıkışı başını yaktı

Yeniden Refah Partisi'nde 'Murat Kurum' krizi patlak verdi. AK Parti ile yapılan görüşmelerin sonuç vermemesi üzerine Fatih Erbakan İstanbul'da Mehmet Altınöz'ü aday göstermişti. Murat Kurum'un 'Necmettin Erbakan' çıkışına paralel olarak Yeniden Refah Partili Abdurrahman Akyüz de Murat Kurum ve Cumhur İttifakı'na yönelik destek sözleriyle gündem yarattı. Yeniden Refah, Akyüz'le ilgili kararını verip bir de açıklama yaptı.

Haber

Saadet Partisi'nden Erbakan ve Ecevit koalisyonunu hatırlatan video: Onlar başardı, yine başaracağız

Yeniden Refah Partisi'nin Cumhur İttifakı'na katılma kararının ardından Millet İttifakı ortağı Saadet Partisi'nden dikkat çeken bir video geldi. Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, Bülent Ecevit-Necmettin Erbakan tarafından yapılan koalisyonu hatırlatan videoyu "Onlar başardı, yine başaracağız!" notuyla paylaştı. Cumhurbaşkanı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu da Karamollaoğlu'nun paylaşımını kendi hesabından alıntıladı.

Haber

'Erbakan'ın kemiklerini mi sızlatıyorsunuz?' sorusuna böyle yanıt verdi! Temel Karamollaoğlu'ndan dikkat çeken sözler 'Tabanımızda bu arkadaşların...'

Altılı Masa'da yaşanan krizin çözülmesinin ardından CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Millet İttifakı'nın cumhurbaşkanı adayı olarak Saadet Partisi'nin genel merkez binası önünde açıklanmıştı. Bunun ardından Saadet Partisi ile ilgili yapılan yorumlar Saadet Partisi lideri Temel Karamollaoğlu'na soruldu. Temel Karamollaoğlu katıldığı canlı yayında kendisine yöneltilen "Erbakan'ın kemiklerini mi sızlatıyorsunuz?" sorusuna yanıt verdi. Karamollaoğlu, "Bu arkadaşlarımız maalesef cahil" dedi.

Haber

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'ndan 'Erbakan' paylaşımı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, merhum Başbakan Necmettin Erbakan'ı vefatının 12. yılında andı.

Haber

Necmettin Erbakan

Necmettin Erbakan Hakkındaki Haberler Mynet'te. Necmettin Erbakan Hakkındaki Son Dakika Gelişmelerini Mynet'te Takip Edin.

Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Erbakan, Sivas'ta Necmettin Erbakan'ı anma programında konuştu:

"Erbakan hocamız iman, inanç ve hidayet bakımından çok üst seviyede bir insandı. Aynı zamanda bilimsel anlamda ilmi açıdan da çok yüksek bir insandı"

Yurthaber

Kayseri'de Necmettin Erbakan'ı anma programı düzenlendi

Kayseri'de Necmettin Erbakan'ı anma programı düzenlendi

Yurthaber

28 Şubat'ta ne oldu? 28 Şubat süreci nedir? Darbe hangi yıl oldu? Dönemin hükümeti ve komutanları kimdi?

28 Şubat süreci vatandaşlar tarafından internette araştırılan konular arasında yer alıyor. 28 Şubat süreci nedir? ve 28 Şubat'ta ne oldu? sorularının yanıtı merak konusu olurken 26 yıl önce yaşanan olayın ayrıntıları da internet kullanıcıları tarafından araştırılmaya devam ediliyor. Peki 28 Şubat'ta ne oldu? 28 Şubat süreci nedir? Darbe hangi yıl oldu? Dönemin hükümeti ve komutanları kimdi? İşte 28 Şubat sürecine ilişkin detaylar...

Haber

Fatih Erbakan, Erbakan Hocanın babalığını anlattı:

"Evde olduğu zamanlar, adaletli şekilde 3 çocuğuna da zaman ayırır, yakın bir şekilde ilgilenirdi. Öyle bir sertliği olmazdı" - "Kız çocuklarının da erkek çocukları gibi okuması, mutlaka üniversite mezunu olması, Erbakan hocanın önem verdiği bir konuydu. Ablalarımdan birisinin kimya mühendisliği okumasında babamın çok büyük etkisi oldu"

Yurthaber

Necmettin Erbakan kabri başında dualarla anıldı

Necmettin Erbakan kabri başında dualarla anıldı

Yurthaber

Akşener'den dikkat çeken paylaşım

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener sosyal medya hesabından Mustafa Kemal Atatürk, Süleyman Demirel, Necmettin Erbakan, Bülent Ecevit, Alparslan Türkeş ve Turgut Özal'ın yer aldığı bir video paylaştı.

Haber

Saadet Partisi Yüksek İstişare Kurulu başkanlığına Temel Karamollaoğlu seçildi

Oğuzhan Asiltürk'ün hayatını kaybetmesiyle boşalan Saadet Partisi Yüksek İstişare Kurulu (YİK) Başkanlığına, Genel Başkan Temel Karamollaoğlu seçildi.

Haber

Oğuzhan Asiltürk: Erbakan'ın sağ kolu, Milli Görüş’ün son lideriydi

Saadet Partisi Yüksek İstişare Kurulu (YİK) Başkanı Oğuzhan Asiltürk, 13 Eylül'de, Covid-19 sonrası gelişen zatürreye bağlı nefes darlığı nedeniyle kaldırıldığı Ankara Şehir Hastanesi'nde, 86 yaşında yaşamını yitirdi. Eski başbakan Necmettin Erbakan'ın ölümünden sonra Saadet Partisi YİK Başkanlığına getirilen Asiltürk, "milli görüşün lideri" olarak anılıyordu. Asiltürk, "seçim ittifakı" konusunda parti yönetimiyle görüş ayrılığına düşmüştü.

Haber

Merhum Başbakanlardan Necmettin Erbakan, Erbakan Haftası 2021 Anma ve Anlama Programıyla anıldı

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu: - "Necmettin Erbakan Hocamız vefat ettiğinde Saadet Partimizin Genel Başkanı idi. Bugün milli görüşçü olmanın, Erbakan'ın yolundan gitmenin, Erbakan'ın çizgisini takip etmenin tek ölçüsü var, o da Saadet Partili olmak" - AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal: - "(Erbakan'ın) Öğrenciliğine baktığınızda, üniversite hayatına baktığınızda, akademik hayatına baktığınızda disipliniyle kendi inşa ettiği değerleri ve karakteriyle ilham veren bir insan olmuştur" - Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu: - "(Erbakan) Bilgi ile inancın, düşünce ile imanın çatışmayacağını göstermek üzere yola çıktı. Bunu hakkıyla gösterdi" - Deva Partisi Genel Başkanı Ali Babacan: - "İlkelerden vazgeçmeden, hamasete popülizme kaçmadan, haktan ve hakkaniyetten yana durmaya ihtiyaç vardır" - Saadet Partisi Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Oğuzhan Asiltürk: - "Milli görüş, muhterem Erbakan Hocamızdan bizlere kalan bir emanettir"

Yurthaber

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Necmettin Erbakan'ı andı

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, merhum başbakanlardan Necmettin Erbakan'ın vefatının 10. yılında anma mesajı yayımladı.

Haber

Tarihin tozlu sayfalarına gömülen olayları gün yüzüne çıkartıyoruz! 27 Şubat tarihte bugün neler oldu?

Tarihin sır dolu perdesini sizler için bir kez daha aralıyoruz. Yeni yılın ilk haftasında tarihte gizemli bir yolculuğa çıkıyoruz. Geçtiğimiz 27 Şubat’ta tarihte neler yaşandı sizler için derledik. Dünya tarihine damga vuran 27 Şubat olayları...

Trend

Necmettin Erbakan'ın kardeşi Kemalettin Erbakan hayatını kaybetti

Eski başbakanlardan Necmettin Erbakan'ın kardeşi Kemalettin Erbakan İstanbul'da hayatını kaybetti. 92 yaşında ölen Erbakan için yarın Fatih Camii'nde tören düzenleneceği öğrenildi.

Haber

TÜRKİYE'NİN YAŞAYAN İLİM HAZİNELERİ - Prof. Dr. Yusuf Ziya Kavakcı

Atatürk Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi emekli öğretim üyesi Prof. Dr. Yusuf Ziya Kavakcı: - "Dünyanın, özellikle Amerika'nın; Osmanlı / Türk ve İslam ilim irfanına ihtiyacı var. İslam dünyası, Amerika'nın İslamlaşmasına katkıda bulunmuyor. Şimdi ABD'de Cemaat-i Tebliğ ve Güney Afrika'dan irşat grupları var ama onlarla olmaz. Osmanlı'nın cami, medrese ve tekke gibi sosyal yapıları iyi tahlil edilerek ABD'de eğitim ve tebliğ çalışmalarının yapılması gerekir" - "Osmanlılardan tevarüs edilen çoğulcu din anlayışı sayesinde Türkiye'de tek doğrucu ve tekfirci zararlı akımlar yaygınlaşamadı" - "Uluslararası İslam Araştırmaları Merkezi kurulması lazım" - "İslam dünyasında bir stratejik düşünme kabiliyeti olmalı. Bu kapsamda uzun bir yatırım, 100-150 senelik bir program stratejisi kurulacaksa Amerika'da İslam'ı yayma stratejisi başlatılmalı" - "İslami ilimlerle meşgul olan kimse yabancı dil, Arapça, Farsça bilecek, Osmanlıca okuyacak, anlayacak ama yabancı dil, özellikle İngilizce yazacak, konuşacak. Fakat okuma ve metni anlama seviyesinde Fransızca ve Almanca da bilecek ki o müsteşriklerin kaynaklarında geçen dili kendi anlayacak" - "Her köyde her mahallede; aksiyoner, aktivist, dinamik, canlı bir imam olsun istiyorum. Her kapıya gidecek, herkesin adını bilecek, dertleri varsa çözmeye çalışacak. İslam denen mübarek din, bir temsilci ister. Bu temsilci aksiyoner, ciddi, dinamik, efendi, çok bilgili olması lazım. Ama, beyne ve kalbe de nüfuz eden biri olmalı. O mahallenin bütün insanlarını ziyaret edecek... İhtilafların çözümünün nasıl olacağını iyi bilecek" - "Terzi Ahmed Efendi ve Cevdet Hoca, her şeyimi özellikle onlara borçluyum" - "Muhammed Hamidullah ve Tayyip Okiç Hoca vatanlarından atıldı diye başka bir ülkenin vatandaşlığına geçmediler. Şahsiyet sahibi adamlar bunlar ama haymatloslar, pasaportları yok" - "Hamidullah Hoca'nın çalışma masasında Fransızca sözlük vardı. Kur'an cebinde, hafız. Namazında niyazında, müteşerri, sözü yumuşak söyler fakat vazgeçmez, eğmez, bükmez" - "Hamidullah Hoca'nın cenazesini ben yıkadım, cenaze namazını kıldırdım. Florida'nın Jacksonville şehrindeki Müslüman mezarlığına defnettik" - "FETÖ, İslam dünyasının ve Batı'nın İslamlaşmaması konusunda bir fitnedir" - "Fetullah Gülen'in adamları ABD'de benim talebelerimin bulunduğu toplantılara hiçbir zaman gelmediler, hep karşı çıktılar. Merve'nin (Kavakcı) konferansa davet edildiği üniversiteleri sabote ettiler. Fetullah Gülen'in adamları hep bize karşı çıktı" - "FETÖ, (Amerika'da) kiraladığımız mescidin karşısında bizim alamadığımız 1,5 milyon dolar değerindeki merkezi alıp diyalog merkezi olarak kullandı" - "FETÖ'nün tutulur tarafı yok. FETÖ elebaşı Gülen ölecek. Şimdi onun adamları ne olacak? Yurt dışında Türkiye aleyhinde hareket ediyorlar. Türkiye'den yurt dışına gidenleri rahatsız ediyorlar"

Yurthaber

Tekirdağ'daki Necmettin Erbakan'ın büstü olay oldu!

Tekirdağ'ın Kapaklı ilçesinde Necmettin Erbakan'ın büstünün yaptırılmış olmasına kızan 'Milli Görüşçüler' AK Partili belediyeye tepki gösterdi. Ancak büstün önceki dönemde CHP'li başkan tarafından yaptırıldığı ortaya çıktı.

Haber

TÜRKİYE'NİN YAŞAYAN İLİM HAZİNELERİ

Eski Diyanet İşleri Başkanı Lütfi Doğan: - İslami İlimleri Araştırma ve Yayma Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanlığı görevini de yürüten Doğan, kurucusu olduğu eğitim müessesinde talebelerin dini ilimler yolunda yetişmesinde öncü olmanın yanı sıra hadis ve tefsir dersleri veriyor - Doğan: - "İslam dininin en büyük düşmanlarından biri cehalet ve bilgisizliktir" - "Bu ülkenin evlatlarının hepsi birbirinin kardeşidir. Birbirini incitmeden yardımcı olmak, iyilikleri güzellikle söylemek, bir yanlışlık olursa, 'Öyle değil de böyle yapmak daha güzeldir. Bunu yaparsanız daha iyi olur, diğer seçeneğiniz sizi zarara yöneltir.' demek yerinde olur" - "Siyaset, hak ve adalete dayanıp herkesin hukukuna kendi hukukun gibi saygı gösterip, kendi gösterilmesini beklediği şefkati, merhameti bütün insanlarımıza da göstermektir" - "(15 Temmuz darbe girişimi) Elhamdülillah Cenabıhak yardım etti, Müslümanları korudu. O sıkıntıdan, ıstıraptan milleti muhafaza etti ama ne yazık ki bizim ülkemizde, Müslüman bir ülkede böyle bir durumun olmaması lazım geliyordu" - "(Kovid-19) Rabb'imiz bu belayı, bu sıkıntıyı sadece Müslümanların değil bütün insanlığın üzerinden kaldırsın ama bilelim ki bu bir uyarıdır. Daima tedbirli, temkinli olarak yaşamaya ve hareket etmeye mecbur olduğumuzu bilelim, bu bizim insanlık görevimizdir. Allah Teala da bize böyle emretmiştir. Tedbir neyse onu almakla yükümlü olduğumuzu da bileceğiz" - "Terör vesaire İslam düşmanları tarafından icat edildi, Müslümanları huzursuz etmek için çıkarıldı. İslam düşmanlarının kandırabildikleri o teröristler, bu ülkede çıkıyor ki bunları dış güçler, şer güçler kandırıyor" - "Beşikten mezara kadar faydalı bilgiyi tahsil edip kardeşçe Kur'an'ın emrine göre yaşayıp insanlığa faydalı olma prensibimizi hayatımız boyunca sürdürmeliyiz" - "Müslümanlar şu gerçeğe aşinalık durumundadırlar ki bütün insanlar ya dinde kardeşimizdir yahut yaratılışta bir eşimizdir. Dinde kardeşimiz olan bizim gibi her türlü haklarına sahiptir. Yaratılışta bir eşimiz olan insanları da insan olarak düşünür, onların hakkına, hukukuna Allah'ın emrine uygun saygıyı gösteririz, yeter ki İslam'a ve insanlığa zarar vermesinler" - "(12 Eylül 1980 darbesi) Ben 8 ay, diğer arkadaşlar 11 ay kadar tutuklu kaldı. İhtilalden 11 ay sonra hapishanede kalan merhum Necmettin Erbakan Hoca, bakanlar ve diğer kardeşlerimizi de tutuksuz yargıladılar. 1986'da da beraat kararı verdiler, hepimiz beraat etmiş olduk"

Yurthaber

Ekrem İmamoğlu'ndan dikkat çeken Necmettin Erbakan paylaşımı

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, Necmettin Erbakan’ı anmak için yaptığı paylaşımda Erbakan'ın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile birlikte yer aldığı fotoğrafı kullandı.

Haber

Necmettin Erbakan, Sivas'ta düzenlenen programla anıldı

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu: - "Erbakan Hocamızın bir fikri vardı, o fikri de politika haline getirdi. Bu politikalarımızı gerçekleştirmemizi engellemek isteyenler darbeler yaptılar. Hapisteyken de hiçbir zaman davasından vazgeçmedi"

Yurthaber

Fatih Erbakan babası Necmettin Erbakan'ı anlattı

Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Fatih Erbakan parti çalışmaları için geldiği Konya'da katıldığı "Necmettin Erbakan'ı Anma Gecesi"nde babasının siyasal mücadelesini anlattı.

Haber

İlk yerli otomobil fikri Necmettin Erbakan'dan

Türkiye'de yerli otomobil konusundaki ilk önerinin eski başbakanlardan merhum Necmettin Erbakan tarafından yapıldığı, 1961 yılına ait Bakanlar Kurulu tutanaklarına yansıdı - Erbakan, Bakanlar Kurulu üyelerine ülkedeki mevcut fabrikalarla otomobilin motoru, makasları ve çeşitli parçalarının imal edilebileceğini belirterek, "Biz bu işin sağlam bir yapıya istinat etmesi için devletin önderliğinde yapılmasını uygun görüyoruz. Devlet, bunun prototiplerini yapsın." görüşünü dile getirdi - Erbakan'ın, devlet önderliğinde bu konuda harekete geçilmesini istemesinin ardından 3 ay sonra "Devrim" otomobili için ilk toplantı Ankara'da gerçekleştirildi

Finans

İHH, İdlib'de Necmettin Erbakan Okulu inşa ediyor

İHH, İdlib'de "Necmettin Erbakan Okulu" inşa ediyor

Haber

Erbakan'ın yakın çalışma arkadaşı Tahhan son yolculuğuna uğurlanıyor

Mustafa Tahhan için Fatih Camisi'nde cuma namazını müteakip cenaze namazı kılınacak

Haber

Mustafa Tahhan'ın cenazesi yarın toprağa verilecek

Merhum Başbakanlardan Necmettin Erbakan'ın yakın çalışma arkadaşlarından Tahhan için Fatih Camisi'nde cuma namazını müteakip cenaze namazı kılınacak - Tahhan'ın cenazesi Merkezefendi Mezarlığı'na defnedilecek

Haber

Eski Başbakan Necmettin Erbakan'ın kabrine ziyaret

Saadet Partisi İstanbul İl Başkanlığı yönetici ve üyeleri, Kurban Bayramı dolayısıyla merhum Başbakan Necmettin Erbakan'ın mezarını ziyaret etti - Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Yılmaz Bayat: - "İki kadim Müslüman ülke var. Biri Türkiye, biri de İran. İran'ın mezhebi problemleri var. Geriye bir tek biz kalıyoruz. Türkiye öncülük ederse İslam ülkelerinin bir ve beraber olma imkanı var"

Haber

Yeniden Refah Partisi 1. Olağan Kongresi

Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Fatih Erbakan: - "17 yıldır Türkiye'de iktidarda bulunan kadrolar bizim kendi içimizden çıkmış kadrolardır. Bu doğru. Bu kadrolar Türkiye'de inanç özgürlüğünün tesis edilmesi için son derece önemli adımlar atmışlardır. Bu da doğru. Başörtüsü zulmü ortadan kaldırılmıştır. Bu aziz topraklarda elbette bu adımların atılması gerekiyordu. Bu adımları atanlara teşekkür ediyoruz ve bu durumdan en çok da bizler memnun oluyoruz"

Yurthaber

Yeniden Refah Partisi 1. Olağan Kongresi

Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Fatih Erbakan: - "17 yıldır Türkiye'de iktidarda bulunan kadrolar bizim kendi içimizden çıkmış kadrolardır. Bu doğru. Bu kadrolar Türkiye'de inanç özgürlüğünün tesis edilmesi için son derece önemli adımlar atmışlardır. Bu da doğru. Başörtüsü zulmü ortadan kaldırılmıştır. Bu aziz topraklarda elbette bu adımların atılması gerekiyordu. Bu adımları atanlara teşekkür ediyoruz ve bu durumdan en çok da bizler memnun oluyoruz"

Haber

GRAFİKLİ - D-8 bir milyarı aşkın nüfusuyla küresel güç olma yolunda

Sekiz Müslüman ülkenin oluşturduğu D-8, ilkeleri ve kapsadığı coğrafi alanla küresel bir oluşum özelliği taşıyor - D-8, merhum başbakanlardan Necmettin Erbakan'ın öncülüğünde Türkiye, İran, Pakistan, Bangladeş, Malezya, Endonezya, Mısır ve Nijerya'nın katılımıyla 1997'de İstanbul'da kuruldu - Örgüte üye ülkeler 20 yılı aşkın sürede 3,7 trilyon dolarlık ekonomik büyüklüğe ulaştı - Sekiz ülke, dünyanın yaklaşık 1,1 milyarlık nüfusu ve kanıtlanmış petrol rezervlerinin yaklaşık yüzde 15'ine sahip

Haber

Necmettin Erbakan, kabri başında anıldı

AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım: - "Necmettin Erbakan Hocamız, vesayete, zulme karşı her zaman dik ve kararlı durmasını bilmiş ve bu uğurda bedel ödemiş çok değerli bir siyasetçi ve bilim adamıdır" - "(Bin yıl sürecek) dedikleri 28 Şubat, darbe girişimi ve vesayet odaklarının, milli iradeye karşı gösterdikleri hoyratça tutumlar, 4 yıl sonra yine millet iradesiyle Erbakan'ın yol arkadaşı Recep Tayyip Erdoğan ve ekibi tarafından tasfiye edilmiş ve millet egemenliği, iktidar olmuştur. 16 yıldır da bu iktidar devam etmektedir"

Haber

Necmettin Erbakan'ın vefatının 8. yılı

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu: "Erbakan Hocamız vefat ettiğinde Saadet Partisinin genel başkanıydı. Bugün Milli Görüşçü olmanın, Erbakan'ın yolundan gitmenin en önemli ölçüsü, kanaatimizce Saadet Partili olmaktır" - İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener: "Rahmetli hocamıza bir kez daha buradan sözümüz olsun; Biz milli düşünmeye, milli konuşmaya, milli kalmaya devam edeceğiz"

Haber

Necmettin Erbakan'ın vefatının 8. yılı

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Prof. Dr. Fahrettin Altun: - "Bir ömür boyunca büyük Türkiye ve adil bir dünya idealinin peşinden giden, yasak ve engellere karşı verdiği mücadeleyle Türk siyasetinin unutulmaz isimleri arasında yer alan Prof. Dr. Necmettin Erbakan Hocamızı vefatının 8. yıl dönümünde rahmet ve minnetle anıyorum"

Haber

Erbakan'ın en parlak öğrencisi Erdoğan'dır

Kamu Başdenetçisi Malkoç: - "Bugün rahmetli Erbakan Hoca'nın rahleitedrisatından geçen ne kadar rektör var, sayısını bile hatırlamıyorum. Veya bürokraside, yüksek yargıda, Danıştayda, Yargıtayda, Anayasa Mahkemesinde, siyasette, bakanlıklarda yetiştirdiği ne kadar çok insan var sayısını hatırlamıyorum. Tabi en parlak öğrencisi Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'dır"

Yurthaber

Erbakan'ın en parlak öğrencisi Erdoğan'dır

Kamu Başdenetçisi Malkoç: - "Bugün rahmetli Erbakan Hoca'nın rahleitedrisatından geçen ne kadar rektör var, sayısını bile hatırlamıyorum. Veya bürokraside, yüksek yargıda, Danıştayda, Yargıtayda, Anayasa Mahkemesinde, siyasette, bakanlıklarda yetiştirdiği ne kadar çok insan var sayısını hatırlamıyorum. Tabi en parlak öğrencisi Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'dır"

Haber

Necmettin Erbakan'ın vefatının 8. yılı

Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan: - "Üstlendiği görevlerde milletine hizmet etmeyi her şeyin üstünde gören Erbakan, Türkiye'nin maddi, manevi ve kültürel alanları başta olmak üzere, her alanda gelişmesi ve kalkınması için önemli katkılarda bulunmuştur"

Yurthaber

28 Şubat NATO, ABD destekli yapılan en büyük kötülüktür

Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç: - "28 Şubat, Türkiye'nin en az 50 yıl geriye gitmesidir, Türkiye'de demokratik mekanizmaların felç olmasıdır. NATO, ABD destekli yapılmış olan en büyük kötülüktür" - "Mahalle bakkalından ihracatçısına kadar belli bir siyasi eğilimde veya dindar olan insanlar yok edilmeye çalışıldı. Demokrasiyi savunanlar ölümle tehdit edildi" - "Erbakan Hoca ızdıraplarını, gözyaşlarını içine akıttı, yüreği kavruldu ama ne devletine ne milletine hatta 28 Şubat'ı yapanlara karşı bile kötü bir şey söylemedi"

Haber

Erbakan ile İzzetbegoviç modernite karşısında verilen imtihanda önde gelen isimlerdir

Bosna Hersek'in başkenti Saraybosna'da Abdulkadir Macit'in "Necmettin Erbakan: Hayatı, Düşüncesi, Mücadelesi" kitabının Boşnakçaya çevrilmesi münasebetiyle program düzenlendi - Yazar Abdulkadir Macit: - "Türkiye'de Erbakan ile Bosna Hersek'te (Aliya) İzzetbegoviç, insanlığa ve Müslümanlığa dair dünyanın modernite karşısında verdiği imtihanda önde gelen isimlerdir"

Haber

Erbakan için New York'ta anma programı yapıldı

Erbakan için New York'ta anma programı yapıldı

Haber

Yeniden Refah Partisi kapatılabilir!

Sözcü Gazetesi Ankara Temsilcisi Saygı Öztürk, eski Başbakan Necmettin Erbakan'ın oğlu Fatih Erbakan tarafından kurulan Yeniden Refah Partisi'nin kapatılabileceğini ileri sürdü.

Haber

Dolandırıcılık zanlısı suçüstü yakalandı

Eski Başbakanlardan merhum Necmettin Erbakan'ın kardeşi Kemalettin Erbakan'ı, kendisini polis olarak tanıtıp "adının FETÖ olaylarına karıştığı" bahanesiyle kandırarak para ve ziynet eşyalarını alarak kaçmaya çalışan şüpheli yakalandı

Haber

Yeni parti kuruluyor! Fatih Erbakan tarih verdi

Milli Görüş çizgisinin kurucu lideri Necmettin Erbakan'ın oğlu Fatih Erbakan, yeni partinin 23 Kasım Cuma günü kurulacağını duyurdu.

Haber

Fatih Erbakan kararlı! Yeniden Refah Partisi kuruluyor

Yeniden Refah Partisi kuruluyor. Milli Görüş lideri merhum Necmettin Erbakan'ın oğlu Fatih Erbakan çalışmalarını hızlandırırken, yeni kurulacak partinin logosunun bile hazır olduğu öğrenildi.

Haber

Saadet Partisi lideri Temel Karamollaoğlu'ndan Erbakan paylaşımı: Kemikleri sızliyeah

Saadet Partisi Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı adayı Temel Karamollaoğlu, sosyal medya hesabından dikkat çeken bir paylaşımda bulundu.

Haber

Temel Karamollaoğlu'na büyük şok! Fatih Erbakan, Milli Görüş’ün yeni partisi için tarih verdi

Milli Görüş'ün lideri eski başbakanlardan merhum Necmettin Erbakan'ın oğlu Fatih Erbakan Manisa’da katıldığı programda üstü kapalı bir şekilde eleştirdiği Saadet Partisi yerine Milli Görüş’ün yeni partisinin Temmuz ayında kurulacağını ve 2019 Yerel Seçimlerine katılacağını ifade etti.

Haber

Ahmet Takan yazdı: Erbakan imzaladı, Erdoğan arşive attı

Yeniçağ gazetesi yazarı Ahmet Takan, Ege Denizi'ndeki petrol çıkarma krizini köşesine taşıdı. Takan, "Erbakan imzaladı, Erdoğan arşive attı" başlıklı yazısında "şoke eden belgeler" dediği belgeleri köşesine taşıdı.

Haber

Bursa'da Konuştuğunu yapan Erbakan etkinliği

Erbakan Vakfı Genel Başkanı Erbakan: - "Artık vakit tamamdır. Ehvenişerlerle, doğruya yakın yanlışlarla, aslının kopyalarıyla uğraşmanıza gerek yok çünkü artık hayrın kendisi, işin aslı geliyor"

Haber

Şanlıurfa'da Konuştuğunu Yapan Erbakan etkinliği

Erbakan Vakfı Genel Başkanı Erbakan: "Erbakan hocamız da İslam aleminin birliği için mücadele etmiş ve hayatını da buna harcamıştır. Kudüs davasını, hayatı boyunca kalbinde yaşatmış, Kudüs'ün derdiyle dertlenmiştir"

Haber

AK Parti'de müthiş iddia: Fatih Erbakan ittifaka mı dahil ediliyor?

Saadet Partisi'nden (SP) ittifak için olumlu yanıt alamayan AK Parti'nin, Milli Görüş çizgisinin kurucu lideri Necmettin Erbakan'ın oğlu Fatih Erbakan'ı yanına almak isteyeceği iddia edildi. Kulislerdeki bilgiye göre AK Parti, Erbakan ve yanındaki bazı isimleri milletvekili adayı olarak gösterecek.

Haber