Propolis Haberleri

'Umut vadeden bir takviye' Uzmanlardan çocukluk çağı kanserlerine karşı propolis önerisi

Çocukluk çağı kanserleri arasında en çok görülen kanser türünün lösemi olduğuna dikkat çeken uzmanlar, löseminin çocuk çağı kanserlerinin yüzde 30’unu oluşturduğunu belirtti. Uzmanlar güncel bilimsel çalışmaların, propolisin çocukluk çağı kanser tedavilerine destek olabilecek değerli bir arı ürünü olduğunu belirtti.

Kadin 21-02-2024 17:38

Uzmanlardan bağışıklık sistemi için arı ekmeği tavsiyesi! Yalnızca arılar tarafından doğal olarak üretiliyor

Arılar bal, arı sütü, propolis gibi pek çok farklı besin üretir. Ayrıca arı ekmeği olarak bilinen insan sağlığına sayısız yararı olan bir besin daha yaparlar. Bu besinin en önemli özelliği yalnızca arılar tarafından yapılması ve doğal olarak üretilmesidir. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Elif Pınar Çakır, çocukların doğal probiyotikle beslenmesinin önemine dikkat çekerek, "Annelere tavsiyem, çocuklarına günde 1 tatlı kaşığı Anadolu arı ekmeğini yoğurt ile tükettirmeleridir." dedi.

Kadin 26-01-2024 11:36

Propolisin cilde faydaları: Propolis cilt için nasıl kullanılır?

Cilt bakımında doğal ürünle, doğanın bize sunduğu zengin kaynakları kullanarak sağlıklı ve parlak bir cilt elde etmenin yollarını sunar. Doğal ürünlerin kullanımı sentetik kimyasallardan kaçınma ve cildimize en saf ve doğal bakımı sağlama eğiliminde olan bir dönüşümü simgeler. Propolis de bu bağlamda yüze kullanılabilen doğal ürünlerden bir tanesidir. Peki, propolis yüze nasıl kullanılır ve ne gibi faydası var?

Kadin 25-11-2023 13:39

Propolis nedir? Propolis nasıl kullanılır?

Propolis, eski dönemlerden beri insanların rahatsızlıkları iyileştirmek için kullandığı faydalı ve çok amaçlı doğal bir üründür. Propolisi arılar üretir ve içeriğinde birçok bileşen ve fenolik asitler bulunur. Propolisin içeriğinde 240’dan fazla bileşen olduğu görülmüştür. Birçok hastalıkta tedaviyi destekleyici olduğu gibi, bağışıklık sistemini güçlendirici ve koruyucu bir etkisi de mevcuttur. Peki propolis nasıl kullanılır?

Haber 20-09-2023 23:08

Propolis damla faydaları: Propolis damla nasıl kullanılır?

Propolis sağlık açısından çok fazla yararı olan ve yalnızca arılar tarafından yapılan önemli bir madde olarak bilinir. Arıların salgıladıkları enzimleri ağaçlardan topladıkları reçinemsi maddelerle karıştırması sonucu propolis denen madde elde edilir. Bir arı ürünü olarak tanımlanan propolisin birçok farklı formda çeşidi bulunur. Bu çeşitlerden biri de damla şeklinde olanıdır. Ayrıca bu damla içerik yönünden de oldukça zengindir. Peki, propolis damla faydaları nelerdir, nasıl kullanılır?

Haber 30-06-2023 16:09

Propolisli atom çayı faydaları nelerdir, neye iyi gelir? Propolisli atom çayı nasıl yapılır ve demlenir?

Eski dönemlerden beri doğal ürünlerin faydaları her zaman araştırılmıştır. Doğada var olan ürünlerin insan sağlığına ciddi faydaları ortaya çıkmıştır. İnsanlar daha sağlıklı bir hayat sürebilmek, bağışıklıklarını güçlendirebilmek adına çeşitli doğal besinlerden destek alır. Özellikle kış aylarında hastalıklardan korunabilmek ve daha sağlıklı kalabilmek için doğal ürünler çok önemlidir. Propolisli atom çayı da son dönemlerde gündem olan bir besindir. Peki, propolisli atom çayı tarifi nedir?

Haber 23-12-2022 16:04

Propolisi kimler kullanamaz, propolis bozulur mu? Propolisin yan etkileri nelerdir, tansiyonu yükseltir mi

Arılar sayesinde elde ettiğimiz bal mucizevi bir gıdadır. Bal yapay yollarla elde etmemiz mümkün olmayan eşsiz bir gıdadır. Arılar sayesinde elde ettiğimiz gıdalardan birisi de propolistir. Propolis, binlerce yıldır sağlık alanında kullanılan ilaç değerinde görülen bir üründür. Pek çok faydayı beraberinde getiren propolisin kullanımı da dikkatli ve düzenli olmalıdır. Çoğu doğal gıda gibi fazla tüketilirse propolisin yan etkileri olabilir. Peki, propolisi kimler kullanmamalı?

Haber 09-12-2022 17:07

Propolis nasıl tüketilir, ham propolis nasıl çözülür? Propolis günde kaç damla içilir, aç karna içilir mi?

Propolis son dönemde faydaları ile ön plana çıkan ve daha çok tercih edilmeye başlanan bir besindir. Propolisin içeriğinde bulunan 22 doğal ve faydalı bileşen ile insan sağlığı için çok yararlı olduğu ortaya çıkmıştır. Antik Yunan ve Roma medeniyetlerinde propolisin antibiyotik özelliğinden faydalanılmıştır. Yaraları iyileştirme ve bağışıklığı güçlendirme özellikleri de bilinir. Uzmanlar tarafından da önerilen ve doğallığı ile ön plana çıkan bir propolis kaç damla içilir?

Haber 04-11-2022 17:42

Kansere karşı koruma sağlıyor! İçeceğine katanlar kışın hastalık görmüyor

Bal, özellikle kahvaltıda ve sağlıklı tariflerde sıklıkla tükettiğimiz besinler arasında bulunuyor. Balın faydaları saymakla bitmezken yine arıların meydana getirdiği polenler ve propolisler de sağlık için inanılmaz faydalar sağlıyor. Propolisler kanser ve bağışıklık sistemi için mucizevi etkiler gösteriyor. Propolisin faydalarını duyanlar şaşırıyor.

Haber 18-10-2022 13:03

Yıllarca sağlıklı olduğu söylendi! Propolis yemek sağlığınızı riske atıyor

Propolis, arılar tarafından üretilir. Propolis, içeriğindeki kimyasallar nedeniyle, anti-mikrobiyal, anti-oksidan, anti-tümör gibi özelliklere sahiptir. Birçok faydası olduğu bilinen propolisin zararları da vardır. Uzmanlar arı sütü ve propolis hakkında uyarılarda bulunuyor.

Haber 19-09-2022 11:28

Propolis Siirtli arıcılar için ek gelir oldu

Siirt Bal Üreticileri Birliği Başkanı Mehmet Nezir Çetin: - "Daha önce toplanması zahmetli olduğu için arıcılar tarafından ilgi görmüyordu. Yoğun talep olunca arıcılar propolise yöneldi"

Yurthaber 10-09-2022 11:04

Dr. Ender Saraç, güçlü bağışıklık sisteminin sırrını verdi

Dr. Ender Saraç ve Gıda Yüksek Mühendisi Dr. Aslı Elif Tanuğur Samancı, propolis ve vitaminlerin bağışıklığa sağladığı katkılara ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Covid-19'un ciddi bir hastalık olduğunu dile getiren uzmanlar, hastalığı kolay atlatabilmek için güçlü bir bağışıklık sisteminin şart olduğunu belirttiler. Güçlü bir bağışıklık sisteminin anahtarının düzenli ve sağlıklı beslenmeden geçtiği ve bu konuda Anadolu propolisinin öne çıktığını vurguladılar.

Haber 20-05-2022 09:05

Tam bir şifa deposu! Covid-19'a karşı birebir

Son iki yıldır hayatımızı derinden etkilen Covid-19 salgını etkinlerini varyantlarıyla birlikte sürdürürken, birçok kişi sağlığını korumak için yeme içme düzenini gözden geçirerek birçok değişiklik yaptı. Hijyenin önemi bir kez daha ortaya çıkarken sağlıklı beslenme rutinine geçenlerin sayısı da bir hayli arttı. Yapılan bilimsel çalışmalar Anadolu’nun şifa kaynağı propolisin, Covid-19'a karşı adeta bir ilaç gibi etki ettiğini tespit etti.

Haber 15-01-2022 10:29

Türkiye’nin ilk propolis konferansı gerçekleştirildi

Güvenilir Ürün Platformu Başkanı ve BEE’O Genel Müdürü Dr. Aslı Elif Tanuğur Samancı: - "Günde 40 damla Anadolu propolisi kullanan sağlık çalışanlarında Kovid-19’a yakalanma riski yüzde 98 oranında azalıyor"

Yurthaber 31-12-2021 09:24

Koronavirüs sonrası talep arttı, litresi 3 bin TL

Tokat’ta koronavirüs nedeniyle talebin arttığı propolisin litresi 2-3 bin lira arasında satılıyor.

Haber 26-10-2021 13:53

Bilimsel olarak kanıtlandı! Arı ürünleri kemoterapinin yan etkilerini azaltıyor

Kanser hastalığının tedavisinde önemli rol oynayan kemoterapinin böbrek, karaciğer ve testis dokusunda yol açtığı hasarın kaliteli arı ürünleri kullanılarak en az seviyeye indirilebileceği bilimsel çalışmalarla ortaya konuldu.

Haber 25-09-2021 12:15

Arı ürünlerinin kemoterapinin yan etkilerini azalttığı bilimsel olarak kanıtlandı

Erciyes Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sibel Silici: - "Propolisin hem karaciğerde hem böbrekte özellikle tübüller ve glomeruluslar ile testis hasarını önlediğini, spermin hareketliliğini iyileştirdiğini ve testosteron seviyesini de normalleştirdiğini tespit ettik" - "Mersin Üniversitesi ile akut miyeloid lösemi (AML) üzerine zeytinyağı bazlı propolisin kanser hücrelerinde farklılaşmaya sebep olduğunu ve doku hasarını en aza indirdiğini belirledik"

Yurthaber 25-09-2021 11:45

Propolise büyük ilgi! Kilosu araç değerinde ama yok satıyor

İşlenip son ürün halini aldıktan sonra kilosu 25 bin lirayı bulan propolis son zamanlarda vatandaşların büyük ilgisini görüyor. Düzce Üniversitesi’nde yaptıkları araştırmalarla propolisi alkolsüz üretmeyi başaran Arı Mucizesi Akademisi kurucu yöneticilerinden Prof. Dr. Ertuğrul Kaya, değeri 25 bin liralara kadar çıkan ürünün koronavirüs sonrasında kullanımının daha fazla artışa geçtiğini ifade etti.

Haber 24-02-2021 10:56

Koronavirüs sonra talep patladı! Propolis litresi 10 bin liradan alıcı buluyor

Mersin'in Erdemli ilçesinde arıların çiçeğin yaprak, sap ve öz sıvılarından topladıkları macun şeklinde olan ve bağışıklık sistemini güçlü tutan ‘propolis’in litresi 10 bin TL'den satılıyor. Koronavirüs nedeniyle talep patlaması yaşanan propolis, son 10 yılda çok tüketilen arı ürünlerinin başında gelmeye başladı.

Finans 10-01-2021 09:32

Herhangi bir katkı maddesi yok! Hastalıkları kısa sürede geçiriyor

Tüm dünyayı etkisi altına alan korona virüs salgının ardından bağışıklık sistemini güçlendirmek için insanlar arı ürünlerine yöneldi.

Haber 21-10-2020 09:55

Uzmanlar, bebek pişiklerinde propolisi öneriyor

Uzmanlar, tamamen doğal bir arı ürünü olan propolisin, antifungal, antibakteriyel, antienflamatuvar etkisiyle özellikle yaz aylarında bebeklerde sık görülen pişiklerde çok etkili bir doğal koruyucu olarak kullanılabileceğini belirtti.

Haber 07-09-2020 13:58

Propolisin bağışıklık sistemi üzerinde uyarıcı ve düzenleyici etkisi var

Prof. Dr. Sibel Silici, propolis başta olmak üzere diğer arı ürünlerinin bağışıklık sistemini düzenleyici ve uyarıcı etkilerinin bulunduğunu söyledi.

Yemek 08-05-2020 15:34

70'ten fazla faydası var: Propolis bağışıklık sisteminin en büyük destekçisi

Arıların, bitkilerin tomurcuk ve gövdelerinden topladığı reçinemsi maddeleri işlemesiyle ürettikleri, kovanı mikroplara ve dış etkenlere karşı koruyan propolis, antioksidan, antibakteriyel, antiviral, antifungal, antienflamatuar gibi 70’ten fazla faydalı özelliğiyle sağlığı korumaya destek oluyor.

Haber 20-03-2020 14:36

Propolis nedir, propolis faydaları nelerdir?

Arıların, bitkilerin yaprak, sap ve tomurcuklarından topladığı, güçlü antioksidan ve antimikrobiyal etkilere sahip olan propolisi uzmanlar, mevsim geçişlerinde de öneriyor. Propolis faydalarını Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Ateş Kara sizler için detaylandırdı.

Yemek 05-12-2019 10:09

Okul çağındaki çocuklarda propolisin etkisi

Gıda Yüksek Mühendisi Propolis Uzmanı Aslı Elif Tanuğur Samancı, arı kovanından elde edilen doğal bir ürün olan propolisin, güçlü antioksidan etkisiyle bağışıklık sisteminin desteklenmesinde önemli bir rol üstlendiğini vurguladı. Özellikle çocuklar üstünde etkili olan propolisin düzenli kullanıldığında yarattığı etkileri sizler için derledik.

Yemek 12-09-2019 10:42

Anadolu propolisinin beslenmeye etkisi

Son zamanalarda popülerliği artan propolislerle ilgili alanında uzman doktor ve gıda mühensileri değerlendirmelerde bulundu. Gıda Yüksek Mühendisi Propolis Uzmanı Aslı Elif Tanuğur Samancı, "Bazı fenolik ve flavanoidler dünyada sadece Anadolu propolisinde bulunuyor. Bu da Anadolu propolisini çok özel kılıyor" dedi.

Yemek 20-08-2019 11:39

Propolis nedir? Hastalık savaşçısı propolis faydalarıyla şaşırtıyor

Gıda Yüksek Mühendisi Arı Ürünleri Uzmanı Aslı Elif Tanuğur Samancı, propolisin dünyada bilinen en güçlü antioksidan ve antimikrobiyal maddelerden biri olduğunun altını çizerek,” Propolis insan vücudunda virüs ve bakterileri yok ederek, vücudun hastalıklarla savaşmasına yardımcı olur.”dedi.

Yemek 24-05-2019 11:18

Antibiyotik yerine propolis önerisi

Prof. Dr. Sevgi Kolaylı, "Propolisin, antibiyotik değeri var. Piyasada 3 ya da 5 çeşit antibiyotik var, bu antibiyotiklere karşı da mikroplar giderek direnç kazanıyor." dedi.

Yemek 04-02-2019 14:48

Propolis nedir, neye iyi gelir? Propolisin faydaları nelerdir?

Propolis, arılar tarafından üretilen çok faydalı bir bileşendir. Propolis, içeriğindeki kimyasallar nedeniyle, anti-mikrobiyal, anti-oksidan, anti-tümör gibi özelliklere sahiptir. Başta kanser olmak üzere birçok hastalığa iyi gelen propolis nedir? Propolisin içeriği nedir, neye iyi gelir? Propolisin faydaları nelerdir? Uzmanların görüşleri doğrultusunda propolis ve propolisin faydalar hakkında detaylı bir inceleme hazırladık.

Haber 28-11-2018 12:10