Tespih Haberleri

Konya'da hırsızlık operasyonunda bir şüpheli tutuklandı

Konya'da ikinci el eşya alım ve satımının yapıldığı iş yerinde çalıntı eşya ve maddi değeri yüksek tespihlerin ele geçirilmesiyle ilgili yakalanan 2 şüpheliden biri tutuklandı.

Yurthaber 17-03-23 15:48

Caretta caretta ve tespih... Gören şaşırıyor! 'Orijinaldir'

İnternette caretta caretta kabuğundan satılık tespihler pes dedirtiyor. İlanlarda orijinal olarak gösterilen tespihler, yasak olmasına rağmen internet sitelerinden satışa çıkarılıyor. Dünyada nesli tehlike altındaki türlerden caretta carettaların kabuklarından yapılan tespihler, internetten 850 ile 6 bin lira arasında fiyatlarla satılıyor. Yetkililerin belirttiğine göre ise satışın tespiti halinde 26 bin 390 lira ceza uygulanıyor.

Haber 22-02-23 17:02

Eskişehir'in tespih pazarı kıraathanede kuruluyor

Eskişehir'e yurdun dört bir yanından getirilen tespihler, "pazar" niteliğinde hizmet veren kıraathanede meraklılarının beğenisine sunuluyor.

Yurthaber 03-02-23 11:03

Konya'da tespih koleksiyonunu çaldıkları iddiasıyla 2 kişi tutuklandı

Konya'da 500 bin lira değerindeki tespih koleksiyonunu çaldıkları öne sürülen iki zanlı yakalandı.

Haber 31-10-22 13:52

Oltu taşını yarım asırdır ilk günkü heyecanla tespihe dönüştürüyor

Erzurum'un coğrafi işaretli ürünü Oltu taşı, Süleyman Coşkun'un toprakta ya da suda uzun süre sakladıktan sonra usta ellerinde tespih tanelerine dönüşüyor - Tespih ustası Süleyman Coşkun: - "Taşı uzun süre, 10 ya da 20 yıl gibi bekletmek bir hastalık, herkes bunu yapmaz. Elimde iyi taş olmadı mı rahat edemiyorum. O da bende bir hastalık. Bir iki cins taşım var en az 30 senelik"

Yurthaber 10-09-22 11:22

Merzifon'da açtığı kahvehane tespih meraklılarının yeni buluşma noktası oldu

Amasya'nın Merzifon ilçesinde kahvehane işleten Mahir Sinan Pervane, yaklaşık 5 aydır Samsun'dan Adıyaman'a, Ankara'dan Kars'a pek çok ilden tespih meraklısını kahvehanesinde bir araya getiriyor - Mahir Sinan Pervane: - "Tespih hobim vardı. Bu işle uğraşan arkadaşlarımızla görüştük ve güzel bir mekanımızın olduğunu söyledik. Onlar da bizi kırmadılar ve burada güzel bir pazar açtık"

Yurthaber 03-08-22 11:05

Rüyada tespih görmek ne anlama gelir? Rüyada tespih kaybolması, kopması ne demek?

Rüyada tespih görmek, genel olarak yorumcular tarafından olumlu şekilde yorumlanır. Hayırlı bir kazanç, hayırlı bir evlilik şeklinde açıklanabilir. Ancak bazen de rüyada görülen bazı detaylarla birlikte yorumlanması gerekir. Rüyada görülen tespihin rengi, büyüklüğü, sağlamlığı gibi pek çok özelliği rüyanın yorumlanmasına yön verir. Rüyada tespih almak, husumetin son bulacağını, mutlu günlerin başlayacağını simgeler.

Trend 11-04-22 17:19

Bu tespihin fiyatı dudak uçuklatıyor! El emeği, göz nuru yapılan bir iş

Kahramanmaraş’ta bir kuyumcu tarafından sipariş alınan ve 22 ayar altından yapılan tespih 310 gram ağırlığı ve 400 bin TL’lik fiyatı ile görenleri hayrete düşürüyor. İmamesinin ucunda, "Muzaffer" yazan tespih, 1 haftada üretildi.

Haber 10-04-22 10:22

Miraç Kandilinde çekilecek zikirler, tesbihler nelerdir? Miraç Kandilinde okunacak dualar nelerdir?

Zikirler ve tesbihler mübarek üç ayların başlangıcı Miraç Kandiline girdiğimiz şu sıralarda en çok aratılan konuların başında geliyor. Diğer kandillerde olduğu gibi Miraç Kandili de dualar, tesbihler ve zikirlerle geçirilecek. Miraç Kandilinde ibadetlerini doğru ve eksiksiz yapmak isteyen Müslümanlar Miraç Kandilinde çekilecek zikirlerin ve tesbihlerin neler olduğu araştırmaya başladı. İşte Miraç Kandili zikirleri, tesbihleri ve duaları!

Haber 27-02-22 12:59

Tesbih namazı kaç rekattır? Tesbih namazı nasıl kılınır? Tesbih namazı hangi vakit kılınır?

Tesbih namazı Miraç Kandiline girdiğimiz şu zaman diliminde vatandaşlar tesbih namazına dair merak ettiği soruları yöneltmeye başladı. Miraç Kandili Recep ayının 27. gecesi idrak edilmeye başlanacak. Bu Miraç gecesinde tesbih namazının kılınıp kılınmadığını merak edenler, Tesbih namazı kaç rekattır, Tesbih namazı nasıl kılınır şeklinde araştırmalara başladı. İşte Tesbih namazına dair merak edilen tüm bilgiler!

Haber 27-02-22 11:19

Kastamonu'dan Dubai'ye! 9 usta 7 ayda tamamladı... 120 bin liraya alıcı buldu

Tespih tasarımcısı ve koleksiyoncu Yusuf Ekşioğlu öncülüğünde Türkiye’nin seçkin 5 tespih ustası ile 4 ahşap ustasının bir araya gelerek her bir habbesi 22-27 milimetre olmak üzere 90 santimetre uzunluğunda tespih yaptı. 9 ustanın 7 ay çalışarak tamamladığı ve Türkiye’de tek olma özelliği taşıyan tespih, ceviz ağacının kökünden yapılan ışıklandırılmış bir platforma yerleştirildi. Sosyal medyadaki paylaşımı gören Dubai’de yaşayan bir Türk, tespihi 120 bin liraya satın aldı.

Haber 08-02-22 16:25

Kastamonu'da 9 usta 7 ayda 90 santimetrelik ahşap tespih yaptı

Tespihi yapan ustalardan Yusuf Ekşioğlu: - "İlk eserimiz olduğu için duygusal bağ var. O yüzden değerini bilecek bir kişiye giderse neden olmasın, satmayı düşünebiliriz"

Yurthaber 06-02-22 13:23

Türkiye'de yapılıyor! 50'den fazla ülkeye satılıyor

Türkiye'de tespih üretiminde önemli yere sahip ilçedeki atölyelerde yıllık imal edilen 3 milyon tespihin 1 milyon 400 bini başta Avrupa ve Orta Doğu'da olmak üzere 50'den fazla ülkeye satılıyor, geri kalanı ise yurt içi piyasada alıcı buluyor.

Finans 25-01-22 15:44

Kehribar tespihlerin fiyatı dudak uçuklatıyor! 30 milyon yıllık fosillerden yapılıyor

Osmanlı döneminden kalma antika kehribar tespihler fiyatlarıyla el yakarken, güzellikleriyle de göz kamaştırıyor. 30 milyon yıllık fosillerden yapılan kehribar tespihler, gün ışığında renkten renge girerek görenleri adeta mest ediyor.

Haber 17-11-21 09:40

Koronavirüsten korunmak isteyen buna yöneldi! Antibakteriyel özelliği var

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs sonrası binlerce insan hayatını kaybetti, kaybetmeye de devam ediyor. Koronavirüse yakalanmamak isteyen vatandaşlar ise tedbiri elden bırakmıyor. Bu kapsamda antibakteriyel özelliği taşıyan kuka tespihler oldukça rağbet gördü. Yurt dışından gelen kuka, Sivaslı tespih ustası Yasin Demir’in elinde sanata dönüşüyor. Antibakteriyel özelliği bulunan kuka tespihler, eldeki mikrobu öldürdüğü için vatandaşlardan da yoğun ilgi görüyor.

Haber 16-11-21 14:01

Dünyada eşi benzeri yok, 27 bin dolar verdiler satmadı

Sivas'ta yaşayan tespih ustası, mikroskobik oyma yöntemiyle yaptığı ve dünyada eşi benzeri olmayan tespihi 27 bin dolar verilmesine rağmen satmadı. Tespihi satmadığını, evladına miras bırakmak istediğini kaydeden Demir, “Bu tespih el yapımı, mikroskobik oyma sanatı. Kültür Bakanlığında kaydı tutuldu. Bu tespihi satmıyorum, evladıma miras olarak kalmasını istiyorum.

Haber 11-11-21 14:40

Diyanet'ten internet üzerinden satış! Fiyatlar sosyal medyada gündem oldu

Diyanet İşleri Başkanlığı, resmi internet sitesinde seccade, tesbih ve sürahi gibi ürünlerin satışına başladı. Fiyatlar ise sosyal medyada gündem oldu. En çok dikkat çeken ise 3 bin 500 liralık seccade oldu.

Haber 27-10-21 11:42

Balıklıgöl'ün hikayesini tespihe nakşetti! Değeri dudak uçuklattı

Konyalı tespih ustası gencin, Kral Nemrud tarafından Hz. İbrahim’in ateşe atılmasıyla oluştuğuna inanılan Balıklıgöl'ün hikayesini nakşettiği tespih Şanlıurfa’da yüz bin liraya satışa çıkarıldı.

Haber 26-09-21 10:51

Konyalı ustanın Hz. İbrahim'in kıssasını nakşettiği tespih, otomobil parasına satıldı

Almanya'da yaşayan bir koleksiyoncuya 80 bin liraya satılan tespihin ustası Ahmet Bozkurt Savanç: - "Koleksiyoncuların bu proje üzerinde çalıştığımdan bilgisi vardı. Bittikten sonra fotoğraflarını, videolarını çektik. Canlı olarak görüştük, talip oldular. Ben istediğim bedeli söyledim. Bir pazarlık aşamasına girdik sonra 'hayırlı olsun' dedik" - "33 habbe ve imamede komple gerçek zümrüt taşı kullanıldı. Bunun nedeni taşın renginin yeşil olması ve yeşilin İslamiyet'i simgelemesidir. Böyle özel bir projenin kutusunu da sıradan yapamazdık. Tespihin kutusunu da iğde ağacından yaptık. Kutunun üst kapak kısmına Balıklı Göl'ün günümüzdeki halini nakışladık"

Yurthaber 02-08-21 11:18

Kırıkkaleli tespih ustası, 11 metrekarelik dükkanında eski malzemeleri tespihe dönüştürüyor

Eski bilardo topu, domino taşı, tavla pulu, çatal ve bıçak saplarından tespih yapan Semih Akyol: - "Özellikle koleksiyonerler önemli müşterilerimiz. Yine bu işin ticaretini yapanlara da veriyoruz" - "Ürünlerimizi, kargoyla yurt dışına gönderiyoruz. Şu anda en çok Almanya'dan talep görüyor"

Yurthaber 26-05-21 11:07

Osmanlı padişahlarının portreleri olan tespihlere yurt dışından sipariş yağdı

İzmir’de yaşayan minyatür sanatçısı Arya Kamalı, tespih tanelerine sanatını işliyor. Her bir tespih habbesine Osmanlı padişahlarının portrelerini ve tuğralarını işleyen Kamalı’nın çalışmaları yoğun ilgi görüyor. Kamalı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Katar Emiri Şeyh Tamim Bin Hamad Al Tani’ye hediye olarak gönderilen tespihleri de işlediğini belirtti.

Trend 14-05-21 13:23