Tüberküloz Haberleri Ve Son Dakika Tüberküloz Haberleri

Tüberküloz Haberleri Ve Son Dakika Tüberküloz Haberleri

Tıpta Mycobacterium tuberculosis ismi ile bilenen tüberküloz yani verem hastalığı solunum yollarından akciğere kadar inen bir iltihap durumudur. Verem olarak bilinen bu hastalık bulaşıcı bir enfeksiyon durumundadır.

Akciğer ve gırtlak bölgesinde oluşan enfeksiyonun şiddeti hastalığın seyrini değiştiren en önemli husustur. İlk olarak kişilerde nefes alırken zorluk yaşama, öksürme veya hapşırma durumları gözlenebilir. Daha ilerlemiş evrelerde hastalık kendini ciddi ağrı semptomları ile gösterir.

Erken tanı ve tedavi her hastalıkta olduğu gibi Verem hastalığında da önem taşır. Bazı görüntüleme teknikleri kullanılarak yapılanacak tahliller ek olarak biyopsi yapılması gerekebilir. Kan tahlilleri ile kesinleşen tanı sonrasında tüberküloz tedavisine başlanır.

İlk olarak ilaç tedavisi ile iltihap yok edilmeye çalışır daha sonra ise bazı operasyonlar uzman hekimin görüşüne bağlı olarak gerçekleşebilir.

Tüberküloz Haberleri

Böyle uyanıyorsanız dikkat! Kanserin ilk belirtisi sabahları ortaya çıkıyor

Kansere neden olan çok çeşitli faktörler bulunuyor. Kanser riskini artıran yaşam alışkanlıklarını uygulamak ve kanserin belirtilerini görmezden gelmek çok riskli durumlara yol açabiliyor. Kanseri erken teşhis etmek bu hastalık için büyük önem taşıyor. Uzmanlar sabah yaşanan bir durumun kanserin önemli işareti olduğunu belirterek uyarıyor.

Haber 16-01-23 08:39

Uzmanlar uyarıyor: Faydalı sanarak içmeyin! Sağlığınız için uzak durun

Süt içmenin faydaları çocukluktan itibaren beynimize aşılanan bilgiler arasında bulunuyor. Hem kemik sağlığı hem de kronik hastalıklar üzerinde oldukça etkili sonuçlar sağlayan sütün yediden yetmişe herkes tarafından tüketilmesi öneriliyor. Ancak sağlık için içilen süte çok dikkat etmek gerekiyor. Uzmanlar sağlığınızı tehdit eden çiğ sütleri kesinlikle içmemeniz gerektiğini belirtiyor.

Haber 31-10-22 15:17

Dünya Sağlık Örgütü'nden tedirgin eden açıklama! Tüberküloz vakaları yıllar sonra artışa geçti

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), tüberküloz vakalarının yıllar sonra artışa geçtiğini açıkladı. DSÖ'den yapılan yazılı açıklamada tüberküloz vaka sayılarının 2020 yılına kadar sürekli düştüğü ancak 2021'den itibaren artışa geçtiği bilgisi verildi.

Haber 27-10-22 23:58

Dana vereminde ürküten tablo! Hem dünyada hem de Türkiye’de: İnsanlara zararı büyük

Dünya çapındaki hayvan trafiğinden kaynaklı olduğu düşünülen dana veremi olarak da bilinen tüberkülozdaki artış endişe verici boyutlara ulaştı. Et ve süt ürünlerinin tüketilmesi ile insana da bulaşan bu hastalık yüzünden insanlarda tutulduğu organın kaybedilmesine hatta ileri seviyelerde hayati risklere neden oluyor. Hem Türkiye’de hem de dünyada endişe verici derecede artan dana veremi; kronik yorgunluk, halsizlik, gece terlemesi, eklem ağrısı ile belirti veriyor.

Haber 27-05-22 14:25

Tüberküloz

Tüberküloz Hakkındaki Haberler Mynet'te. Tüberküloz Hakkındaki Son Dakika Gelişmelerini Mynet'te Takip Edin.

Çok kolay bulaşıyor! Tedavi edilmezse ölümcül sonuçlara neden oluyor

Tüberküloz hastalığı dünyada ve ülkemizde pek çok insanda bulunuyor. Bulaşıcı bir hastalık olan tüberkülozun erken teşhis edilmesi ve uygun bir şekilde tedavi edilmesi gerekiyor. Tüberkülozda gerekli tedavi koşullarının sağlanmaması ölüme neden olabiliyor. Tedavide güneş ışığı çok önemli bir yer taşırken tam anlamıyla iyileşme ilaç yoluyla sağlanıyor.

Haber 11-04-22 13:26

15 milyon kişi etkilenebilir! Uzun süren öksürük varsa dikkat

Dünya Sağlık Örgütü’nün 2013 yılında 9 milyon yeni tüberküloz hastasının olduğunu ve bunun 1,5 milyonunun öldüğünü belirttiğini söyleyen Göğüs Hastalıkları uzmanı Dr. Esra Ekbiç Kadıoğlu, günümüzde hala her gün 4 bin 100 kişinin verem hastalığı nedeniyle öldüğünün ve Türkiye’de 12-15 milyon kişinin enfekte olduğunu, vücutlarında uyur durumda verem mikrobunu taşıdıklarının tahmin edildiğini ifade etti.

Haber 26-03-22 13:57

Koronavirüs gibi havadan yayılıyor! Bilim Kurulu üyesi uyardı: Belirti vermiyor

Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi ve Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Tevfik Özlü, gizli tüberküloz (verem) ile ilgili olarak uyarılarda bulundu. Tüberkülozun da Kovid gibi hava yoluyla bulaşan bir hastalık olduğunu belirten Prof. Dr. Özlü, risk gruplarına gizli tüberküloz açısından tarama yapılması gerektiği ve bunlara önleyici tedavi verildiğinde toplumun da korunduğunu belirtti.

Haber 24-03-22 11:42

Sinsice ilerliyor, birçok hastalıkla karışabiliyor! Uzun süren öksürüğe dikkat!

Yüzyılın salgın hastalığı Covid-19’un ardından çok sayıda insanı etkileyen ve ölümüne neden olan ikinci önemli bulaşıcı hastalığın tüberküloz olduğunu biliyor muydunuz? Halk arasında ‘verem’ olarak da adlandırılan tüberküloz hastalığı dünyada her yıl milyonlarca kişinin kapısını çalıyor.

Haber 23-03-22 11:30

Tüberkülozda erken tanı sürecini hızlandıran yeni yöntem kullanıma sunulacak

Akdeniz Üniversitesi Verem Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Çoban: - "Geliştirdiğimiz yöntem sayesinde, tüberküloz hastalığının tanı süreci 7 gün kısalmış olacak"

Yurthaber 11-01-22 12:17

Türkiye'de tüberküloz hasta sayısı ve görülme sıklığı yarı yarıya azaldı

Sağlık Bakanlığının "Türkiye'de Verem Savaşı 2020 Raporu"na göre, hasta sayısı ve hastalığın görülme hızında 2005'e kıyasla yüzde 56,5 azalma kaydedildi - 2019'da 11 bin 401 olan hasta sayısı, 2020'de 8 bin 925'e düştü, 2005'te 100 binde 29,4 olan hastalık görülme sıklığı da 2020'de 10,6'ya geriledi

Yurthaber 07-11-21 11:11

Sağlık Bakanlığı'ndan miadı geçmiş solüsyon kullanıldı iddialarıyla ilgili açıklama

Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Müdürlüğü, tüberküloz tanısında kullanılan PPD solüsyonu temininde aksamalar yaşandığı ve miadı geçmiş solüsyonların kullanıldığı iddialarını yalanladı.

Haber 01-11-21 21:51

DSÖ: Tüberküloz kaynaklı ölümler ilk kez arttı

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), yeni tip koronavirüs (Kovid-19) ile mücadelenin sağlık sisteminde yarattığı boşluk nedeniyle dünyada tüberküloz kaynaklı ölümlerin son 10 yıl içinde ilk defa artış gösterdiğini açıkladı.

Haber 14-10-21 19:13

Ürperten rapor: Koronadan daha tehlikeli olacak, yüz binlerce insan ölecek

Cenevre merkezli küresel bir yardım fonu, yoksul ülkelerdeki COVID-19 pandemisinin neden olduğu sağlık sistemlerindeki aksaklık nedeniyle yüz binlerce insanın tedavi edilmeyen tüberkülozdan öleceğini kaydetti. Yardım kuruluşunun başkanı Peter Sands, ''AIDS ve tüberkülozdan kaynaklanan aşırı ölümlerin koronavirüsten daha yüksek olacağını söylemeliyim. HIV testi ve önleme hizmetlerinde önemli düşüş var'' dedi.

Haber 08-09-21 11:49

Şişmiş ve kötü kokan 'Hindi kulağı'nın nedeni belli oldu! Meğer yıllarca...

İsrail'de yaşayan kadın, büyük ölçüde genişlemiş kulak kepçesiyle hastaneye kaldırıldı. Kulağı birkaç yıl içinde kademeli olarak şiştikten sonra oluşan görünüm nedeniyle, 'hindi kulağı' adı verildi. Kulağın bu hale gelmesi ise tüberkülozdan kaynaklanıyordu.

Haber 04-03-21 11:54

Paranormal olayların herkesi korkuttuğu tüberküloz hastanesi: Waverly Hills

1910 yılında Kentucky’de açılan Waverly Hills Hastanesi ilk dönemde sadece tüberküloz hastalarına hizmet veriyordu. 40-50 yataklık kapasitesiyle hastalarına iyi bir bakım sunan hastanede zaman içerisinde paranormal olaylar yaşanmaya başladı. Hasta sayısı 400-500 aralığına çıktı ve hastanedeki 502 numaralı oda adeta mimlendi.

Trend 08-02-21 16:21

Tüberküloz nedir? Tüberküloz nasıl bulaşır?

Bulaşıcı bir akciğer hastalığı olan tüberküloz, tedavisi mümkün olan bir hastalık türüdür. Bu hastalık için önceden önlem alınması da mümkündür. Siz de “Tüberküloz nedir? Belirtileri nelerdir? Kişiden kişiye nasıl bulaşır?” gibi sık sorulan soruların cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz.

Haber 22-12-20 17:29

Tüberkülozda erken teşhis mümkün! Sevindiren buluş

Tüberkülozun erken tanısında önemli buluşa imza attıklarını söyleyen Prof. Dr. Ahmet Yılmaz Çoban, daha uygun maliyetle, kısa sürede doğru sonucu elde etmenin mümkün olduğunu söyledi.

Haber 01-10-20 12:06

İzmir'de büyükbaş hayvan tüberkülozlu çıktı! 'İçini hastalık kapladığını gördük'

İzmir'in Buca ilçesinde, kestiği büyükbaş kurbanlık hayvanın renginden şüphelenip, Tarım ve Orman İl Müdürlüğü yetkililerine haber veren Gökhan Güler, hayvanda tüberküloz hastalığı olduğunu öğrenince şoke oldu. Ekipler, imha edilmek üzere etlere, sakatatlara ve deriye el koydu.

Haber 31-07-20 16:28

Malatya'da kesilen büyükbaş, tüberkülozlu çıktı

Malatya'nın Battalgazi ilçesinde, kestiği büyükbaş hayvanın iç organlarından şüphelenip, Tarım ve Orman İl Müdürlüğü yetkililerine haber veren Yaşar Pekşen, hayvanda 'tüberküloz' hastalığı olduğunu öğrenince şoke oldu.

Haber 31-07-20 16:11

Detaylı Tüberküloz (Verem) Rehberi: Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Asırlardır var olduğu bilinen bir mikropla meydana gelen tüberküloz, çok ciddi bir hastalıktır ve mümkün olan en kısa süre içerisinde tedavi edilmesi gerekir. Tedaviye geç kalınması ya da yanlış bir tedavi uygulanması durumunda kalıcı hasara ya da ölüme sebep olabilen vereme neden olan mikrobun ismi mycobacterium tuberculosistir. Dünyanın her bölgesinde sosyal statüsü fark etmeksizin herkeste görülebilen bu hastalık, en çok akciğerde oluşum gösterir.

Haber 22-05-20 15:04

Tüberküloz tedavisinde en önemli faktör ilaçlar

Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Çiğdem Biber: - "Tüberküloz tedavisi uzun solukludur. Tedavi süresi aylarla ifade edilir, bazen yıllara uzayabilmektedir. İlaçlar doğrudan gözetim altında kullandırılmalı, yeterli süre verilmeli ve uygun ilaç rejimleri seçilmelidir. En önemli faktör ilaçlardır" - "Hastalık önemli ve öncelikli bir toplum sağlığı sorunu olduğundan, asıl amaç hastanın yararı olduğu kadar toplumun yararı ve korunmasıdır"

Haber 09-01-20 11:11

Türkiye'de tüberküloz ölüm hızı dünya ortalamasının altında

Sağlık Bakanlığı verilerine göre, teşhis ve tedavi hizmetleriyle, dünya genelinde 100 binde 20 ve DSÖ Avrupa bölgesinde 100 binde 3 olan tüberküloz ölüm hızı, Türkiye'de 100 binde 1'in altına indi - Tüberküloz kontrol çalışmaları sonucunda, Türkiye'de hasta sayısı ve hastalığın görülme sıklığı her yıl yüzde 3-4 azaldı

Haber 07-01-20 13:10

Türkiye'de tüberküloz görülme sıklığı yüzde 5 azaldı

TÜSAD Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Nazan Şen: - "Türkiye, tüberküloz kontrolünde oldukça başarılı. Son 10 yılda hastalık sıklığında yıllık ortalama yüzde 5 azalma görülüyor"

Haber 07-01-20 12:28

Kuzey Kore'de tüberküloz 2018'de 20 bin civarında can aldı

Kuzey Kore'de tüberküloz 2018'de 20 bin civarında can aldı

Haber 18-10-19 15:02

Tüberküloz tanı ve tedavi rehberi güncellendi

Sağlık Bakanlığı, veremsiz bir Türkiye hedefi doğrultusunda, "Ulusal Tüberküloz Kontrol Programı"nı güncelledi - Rehber, Türkiye genelindeki tüm verem savaş dispanserlerine, göğüs hastalıkları uzmanlarına ve ilgili diğer uzman hekimlere dağıtılacak - Bakanlık verilerine göre, dünyada her gün 30 bin kişi tüberküloza yakalanırken yaklaşık 4 bin 500 kişi de bu hastalık nedeniyle yaşamını kaybediyor - Tüberküloz insidansının 2030'a kadar tüm dünyada yüzde 90 azaltılması hedefleniyor

Haber 10-06-19 11:03

Vietnam'da veremden her yıl 12 bin kişi ölüyor

Vietnam'da veremden her yıl 12 bin kişi ölüyor

Haber 25-03-19 15:08

GRAFİKLİ - Dünyada her gün yaklaşık 4 bin 500 kişi veremden ölüyor

Verem hastalığı, önlemlere rağmen kamu sağlığını etkileyen önemli sorunlardan biri olmaya devam ediyor - Dünyada her gün yaklaşık 4 bin 500 kişi verem yüzünden hayatını kaybediyor - DSÖ verilerine göre, 2017'de 10 milyon verem hastası bulunurken, 1,6 milyon kişi bu hastalık yüzünden yaşamını yitirdi - Güneydoğu Asya yaklaşık yüzde 44 ile veremin en sık görüldüğü bölge olarak öne çıkıyor

Haber 24-03-19 11:20

Türkiye'de verem sayısı her yıl yüzde 4-5 oranında azalmakta

İÜ İstanbul Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Zeki Kılıçaslan: - "Türkiye'de verem hasta sayısı her yıl yüzde 4-5 oranında azalmaktadır. 2017 yılında verem hasta sayısı 12 bin 46'ydı. Dünyada ortalama verem görülme sıklığı yüz binde 135 iken, bu rakam Türkiye'de yüz binde 14'tür" - "Verem tedavi edilmediği zaman öldürücü olabilir. Ancak ilaçlarını düzenli ve tam olarak kullanan hastaların tamamına yakını iyileşir" - "2-3 hafta süren öksürüğü olan vatandaşlarımız hekime başvurmalıdır. Yeni doğan bebeklerimize mutlaka BCG aşısı yaptırılmalıdır. Ayrıca verem hastalarının yakınları, mutlaka dispansere giderek sağlık kontrolü yaptırmaları gerekmektedir"

Haber 24-03-19 11:05

Dünyanın hedefi, 2030'da veremi bitirmek

Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Sevda Özdoğan: - "Dünyada 2000 yılından beri yürütülen mücadeleyle 54 milyon hayat kurtarılmıştır ve 2030'da bu hastalığı bitirmek amaçlanmıştır" - "Toplumda hala yanlış bir kanaatle bu hastalık utanılacak bir durum gözüyle görülüyor ve saklanmaya çalışılıyor. Bu durum tedavide aksaklıklara yol açabiliyor. Ancak günümüzde kullanılan etkili ilaçlar sayesinde hastalık tamamen tedavi edilebiliyor" - "Tüberküloz hastalarına ne kadar hızlı tanı konulur ve etkin tedavi başlanıp tamamlanırsa toplumda bu hastalığın o hızda azalması sağlanabilir, çocuklarımız, bizler bu hastalıktan o kadar çok korunmuş oluruz"

Haber 24-03-19 11:03

Türkiye veremle savaşta galip

Göğüs Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Öcal: - "Türkiye veremle savaşta çok büyük ilerleme kaydetmiştir. Yani 'Türkiye veremle olan savaşta galip' diyebiliriz. Son 10 yılda Sağlık Bakanlığımıza bağlı Tüberküloz Dairesi Başkanlığı ve bünyesindeki Verem Savaş Dispanserlerinin özverili çalışmaları sayesinde tüberküloz sıklığı pek çok gelişmiş Avrupa ülkesi ile benzer bir seviyeye düşürülmüştür" - "Türkiye'de 2006'dan beri hastalar Doğrudan Gözetimli Tedavi Stratejisi ile tedavi edilmektedir. Yani hastaların tüberküloz ilaçlarını kullanmaları ücretsiz olarak uygulanan günlük ilaç desteği ile sağlanmaktadır" - "Diğer yandan tüberküloz tamamen ortadan kalkana kadar hala toplum sağlığı için bir tehdit oluşturmaktadır. Hem bağışıklık baskılayıcı tedavi yöntemlerinin yaygınlaşması hem de küreselleşen dünyada Türkiye'nin de yüksek tüberküloz riski olan ülkelerden göçler alması nedeniyle bu konu halen çok büyük önem arz etmektedir"

Haber 24-03-19 11:02

Tüberküloz nedir? Tüberküloz tedavisi nasıl olur? Tüberküloz belirtileri nelerdir?

Tüm dünyada yaygın olarak görülen tüberküloz (verem) nedir? Tüberkülozun bulaşması önlenebilir mi? Tüberküloz tedavisi hangi ilaçlarla gerçekleştirilmektedir? Tüberkülozdan korunma yolları nelerdir? İstanbul Okan Üniversitesi Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Melahat Bekir Külah, açıkladı!

Trend 22-03-19 11:19

Verem, hızlı teşhis ve tedaviyle kontrol altına alınabiliyor

Halk arasında verem olarak bilinen ve önlenebilir olmasına rağmen dünyada hala yaklaşık 10 milyon civarında yeni vakanın bildirildiği tüberkülozu kontrol altına alabilmenin en iyi yolunun hızlı teşhis ve tedavi olduğu belirtiliyor - SBÜ Uluslararası Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Halit Çınarka: - "Tedavi edilmediği takdirde, bir hasta yılda 20 kadar bireyi hasta edebilir. Bu nedenle tüberkülozu kontrol altına alabilmenin en iyi yolu, hasta bireylerin hızlı teşhisi ve tedavi edilmesidir" - SBÜ Öğretim Üyesi ve Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Oğuzhan Okutan: - "Tüberküloz, dünya genelinde ölümün en önemli 10 nedeninden biridir ve tek bir bulaşıcı enfeksiyöz etkenin neden olduğu en sık görülen hastalıktır. Milyonlarca insan, hala tüberküloz ile hastalanmaya devam etmektedir"

Haber 07-01-19 11:17

GRAFİKLİ - Verem 2017'de 1,3 milyon can aldı

2018 Küresel Verem Raporu'na göre, 2017’de verem hastalığından yaklaşık 1,3 milyon kişi hayatını kaybetti - 2017'de 10 milyon kişi vereme yakalandı - Yaklaşık 1,7 milyar kişinin taşıyıcı olduğu kaydedildi

Haber 06-01-19 11:17

Verem hala tehdit ediyor

Göğüs Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Nesrin Öcal: - "Türkiye son 10 yılda, Sağlık Bakanlığı'nın çalışmaları sayesinde tüberküloz konusunda çok büyük ilerleme kaydetmiş ve tüberküloz sıklığı pek çok Avrupa ülkesi ile benzer bir seviyeye düşürülmüştür" - "Ancak hem bağışıklık baskılayıcı tedavi yöntemlerinin yaygınlaşması hem de küreselleşen dünyada Türkiye'ye de yüksek tüberküloz riski olan ülkelerden alınan göçler nedeniyle bu konu hala çok büyük önem arz etmektedir" - "Eskiden çaresiz bir 'ince hastalık' olarak tanımlanan verem, tüberküloz basiline yönelik antibiyotiklerin keşfi ile ölümcül bir hastalık olmaktan oldukça uzaklaşmıştır. Ancak yine de özellikle tedavi direnci ya da tedavinin düzenli kullanılmaması durumlarında ölümcül sonuçlar gelişebilmektedir"

Haber 06-01-19 11:11

Düzenli ilaç tedavisi vereme geçit vermiyor

Dirençli verem hastalarında 2 yıl, diğer verem hastalarında 6 ay süren düzenli ilaç tedavisiyle hastalık ortadan kalkıyor - Göğüs Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Özkara: "Verem, diğer mikroplara göre vücuttan biraz daha geç temizlendiği için yaklaşık 6 ay tedavi gerekiyor. Ama direnç gelişmesi halinde bu süre 2 yıla kadar çıkabiliyor" - "Dirençli verem hastalarında da iki yıl süren tedavi sonunda mikrop temizleniyor. Bu hastalar, düzenli tedavi alırlarsa ve ilaçlarını yeterli bir şekilde kullanırlarsa iyileşiyor" - Dirençli tüberküloz tedavisi gören Yaşar Tekin Mert: "Bir babayım ve çevremde dostlarım var. Onlara bulaşmasını asla istemem. Bunun için iyileşene kadar onlardan uzak kalarak ve ilaçlarımı düzenli kullanarak iyileşeceğimi biliyorum"

Haber 05-01-19 11:09

Öksürüğünüz uzun sürüyorsa dikkat!

Tüberkülozun kendisini fark ettirmeden ilerleyen ve dünyada hala en çok ölüme sebep olan hastalıktan biri olduğunu söyleyen Göğüs Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Cömert, "Tüberküloz sinsi bir şekilde ilerleyebilir ve aylar boyunca belirtileri anlaşılamayabilir. Tüberkülozun en fazla görülen belirtisi uzun süren öksürüktür" dedi

Trend 03-01-19 09:44

Uzun süren öksürüğe dikkat

Göğüs Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Sevda Şener Cömert: - "Tüberküloz sinsi bir şekilde ilerleyebilir ve aylar boyunca belirtileri anlaşılamayabilir. Hastalığın en fazla görülen belirtisi uzun süren öksürüktür" - "Ayrıca akşamları yükselen ateş, gece terlemesi, iştahsızlık, kilo kaybı, halsizlik, sürekli yorgunluk hissi ve öksürük ile gelen kanlı balgam, göğüs ağrısı tüberküloz belirtileridir" - "Sigaradan ve alkolden uzak durulması şarttır. Tedavide en önemli nokta hastanın ilaçlarını her gün uygun dozda ve düzenli olarak içmesidir"

Haber 02-01-19 16:58

Verem (Tüberküloz) nedir? Verem hastalığı nasıl bulaşır? Metrobüste,uçakta dikkat!

Ülkemizde 'ince hastalık' olarakta bilinen verem hastalığı fark ettirmeden sinsice ilerler. Vücuda giren mikrobun bir ay sonra da 10 yıl sonra da ortaya çıkabileceğini söyleyen uzmanlar, kişinin bağışıklığının en zayıf anını yakalayarak vücut direncini kırdığını belirtti. İşte veremin bulaşma ihtimali olan faktörler ve dikkat edilmesi gereken unsurlar.

Haber 18-12-18 13:05

Metrobüs kullananlar dikkat! Uzman isimden korkutan uyarı

Grip hastalığının yaygınlığı nedeniyle uzmanlar özellikle kalabalık ortamlara ve toplu taşıma araçlarına dikkat çekiyor. Ancak metrobüs, otobüs, uçak gibi kalabalık toplu taşıma araçlarında gripten başka tehlikelerin de söz konusu olabileceğini belirten Göğüs Hastalıkları Uzmanı Doç. Serdar Kalemci, tüberküloz mikrobuna vurgu yapıyor.

Trend 18-12-18 12:21

Tüberküloz nedir? Tüberküloz belirtileri ve tedavisi nasıl olur?

Halk arasında verem olarak bilinen tüberküloz, öksürük, kanlı balgam çıkarma, kilo kaybı ve ateş ile kendini gösteriyor. Tüberküloz vücudun her yerinde hastalık yapabilme potansiyeline sahip ve bulaşıcı olduğu için tedavisi güç bir hastalıktır. Tüberkülozun önlenmesinde aşının etkili olduğunu kaydeden uzmanlar, tedavi sürecinin kimi zaman 9-12 ay arasında olabileceğine dikkat çekiyor.

Haber 22-11-18 12:03

Kosovalı Loreta'nın gözyaşı Türkiye'de dindi

Kosova'da kalça ağrısıyla gittiği hastanelerde tüberküloz ve kanser tanısı konulan 17 yaşındaki Loreta Arifi, ailesinin tesadüfen tanıştığı Erdoğan ailesi sayesinde tedavi için Türkiye'yi seçti - Erzurum'a tekerlekli sandalye ile gelen ve daha önce yanlış tanı konulduğu tespit edilen Arifi, kendisini ameliyat eden Türk doktorlar sayesinde sağlığına kavuştu - Loreta Arifi: - "Tekerlekli sandalyeye mahkum kalmıştım. Hastalığımı çözemedikleri için çok üzülüyordum. Şimdi iyiyim, okula gideceğim için çok mutluyum. Türkiye'de üniversite okuyup doktor olmak istiyorum"

Haber 08-10-18 23:54

Kosovalı Loreta'nın gözyaşı Türkiye'de dindi

Kosova'da kalça ağrısıyla gittiği hastanelerde tüberküloz ve kanser tanısı konulan 17 yaşındaki Loreta Arifi, ailesinin tesadüfen tanıştığı Erdoğan ailesi sayesinde tedavi için Türkiye'yi seçti - Erzurum'a tekerlekli sandalye ile gelen ve daha önce yanlış tanı konulduğu tespit edilen Arifi, kendisini ameliyat eden Türk doktorlar sayesinde sağlığına kavuştu - Loreta Arifi: - "Tekerlekli sandalyeye mahkum kalmıştım. Hastalığımı çözemedikleri için çok üzülüyordum. Şimdi iyiyim, okula gideceğim için çok mutluyum. Türkiye'de üniversite okuyup doktor olmak istiyorum"

Yurthaber 08-10-18 23:02

İtalya Başbakan Yardımcısı Salvini'den hasta göçmen paylaşımı

İtalya Başbakan Yardımcısı ve İçişleri Bakanı Matteo Salvini: - "Hasta bir göçmen (kabul merkezinden) kaçıyor, belki de durumunun ciddiyetinin farkında değil. Bunun gibi daha kaç vaka var? Ne yazık ki tüberküloz tekrar yayılmaya başladı" - "İtalyanlar, hiçbir kural ve kontrol olmadan yıllardır süren felaket ve istilanın sosyal ve sağlıkla ilgili bedellerini ödüyorlar"

Haber 12-09-18 20:08

Burdur'da tüberküloz çıkan 3 kurbanlığın eti imha edildi

Burdur'da tüberküloz çıkan 3 kurbanlığın eti imha edildi

Haber 21-08-18 19:38

Tüberküloz nedir? Tüberküloz belirtileri ve tedavisi

Tüberküloz (verem), sadece bir mikrobun sebebiyle ölüm oranı en yüksek hastalık olarak nitelendirilir. Ülkemizde tüberküloz, bir dönem büyük oradan görülen bir hastalık olup zamanla yapılan verem savaş mücadelesi ile eskisi kadar görülmemektedir. Tüberküloz tedavisinde başarı sağlamak için erken teşhis önemlidir. Tüberküloz nedir diyenler için tüberküloz belirtileri ve tedavisi hakkında detaylı bilgileri bir araya getirdik.

Kadin 22-07-18 15:43

Tüberkülozla savaşta önemli adım halk bilinci

"Tüberkülozla savaşta önemli adım halk bilinci"

Haber 25-03-18 12:11

Tüberküloz hastalarına erken tanı konması kritik

Abdi İbrahim Medikal Direktörlüğü: - "Tüberküloz hastalarına erken tanı konması ve en kısa sürede tedaviye başlanması toplum sağlığı açısından en kritik nokta. Bu nedenle iki-üç haftadan uzun süren öksürük, balgam, öksürükle kan tükürme, nefes darlığı, halsizlik, iştahsızlık, kilo kaybı, ateş, gece terlemesi şikayetleri olan kişilerin bu açıdan kontrollerinin yapılabilmesi için en yakın sağlık kuruluşuna beklemeden müracaat etmesi gerekmektedir"

Haber 23-03-18 15:29

Tüberküloz sadece akciğerlerde görülmüyor

Sık yaşanan idrar yolu enfeksiyonları, ateş ve halsizlik, idrarda kan görülmesi… Tüm bu belirtiler, böbrek tüberkülozuna işaret edebilir. 'Tüberküloz yani verem halk arasında bilinenin aksine yalnızca akciğerlerle ilgili bir hastalık değildir ve böbreklerde de ortaya çıkabilir' diyen Op. Dr. Doğukan Sökmen, böbrek ve idrar yollarında da sık görülen ancak tanısı genellikle güç olabilen tüberküloz hastalığı ile tedavi yöntemleri hakkında bilgi ve

Haber 06-03-18 17:16

Tüberküloza İyi Gelen Yiyecekler

Tüberküloz bir diğer adıyla verem hastalığıdır. Oldukça ciddi bir hastalık olan tüberküloz, eğer tedavi edilemezse çeşitli ciddi sağlık sorunlarına neden olabileceği gibi aynı zamanda ölümle de sonuçlanabilmektedir.

Yemek 03-04-16 17:20