Zekeriya Öz kimdir?

Zekeriya Öz kimdir?

Zekeriya Öz, 1968 yılında doğdu.

Zekeriya Öz, 1968 yılında Bursa'da dünyaya geldi. Bulgar göçmeni bir ailenin çocuğu olan Zekeriya Öz, ilk, orta ve lise öğrenimini Bursa'da tamamladıktan sonra, 1986 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde lisans eğitimine başladı. 1991 yılında üniversite eğitimini tamamlayan Zekeriya Öz, bu tarihten 1997 yılına kadar Bursa Barosu'na kayıtlı olarak avukatlık yaptı. Ardından 1997 yılında Hakim ve Savcılar Sınavı'nı kazanan Zekeriya Öz, Bursa Barosu'ndan kaydını sildirerek savcı oldu.

Askerlik hizmetine 1999 yılında başlayan Zekeriya Öz'e Mayıs 2000'de eksojen obezite tanısı konuldu ve askerliğe elverişsizdir raporu verildi.

26 Eylül 1995 tarihinde ilk göre yeri olan Aydın'ın Çine İlçesi'ne atanan Zekeriya Öz, 3 yıl sonra Bitlis'in Mutki İlçesi'ne atandı. Mutki'de 2 yıl görev yapan savcı Zekeriya Öz daha sonra Balıkesir'in Bigadiç İlçesi'ne atandı.

2004 yılında İstanbul'a Ümraniye'ye atanan Zekeriya Özi İstanbul Cumhuriyet Savcısı oldu. Bu görevi sırasında El-Kaide üyesi El Sakka hakkında müebbet hapis istemiyle dava açtı. 12 Haziran 2007 tarihinde Ümraniye'de bir gecekonduda 27 el bombasının bulunmasının ardından başlayan Ergenekon Soruşturması'nı yöneten savcılardan biri de Zekeriya Öz oldu.

HSYK, adli yargı kararnamesiyle Ergenekon davasına bakan özel yetkili Cumhuriyet Savcısı Zekeriya Öz'ü,özel yetkilerini alarak İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekilliği'ne atadı. Özel Yetkili Başsavcı Vekilliği'ne ise Ergenekon, Askeri Casusluk ve Fuhuş Çetesi soruşturmalarını yürüten Fikret Seçen atandı. 12 Mayıs 2015 tarihinde HSYK tarafından yapılan açıklamada Zekeriya Öz'ün meslekten ihraç edildiği bildirildi.

Zekeriya Öz Haberleri