Ekonomi nedir?

Ekonomi nedir?

İnsan ihtiyaçlarının karşılanmasında önemli bir rol üstlenen ekonomi sözcüğünün kökeni Yunanca'dır. Hane halkı anlamında kullanılan oikos sözcüğünden türemiştir. Ekonomi kavramı "ev yönetimi" anlamında kullanılırdı. İnsanların hayatlarını devam ettirebilmek adına yürüttükleri üretim, tüketim, ticaret ve dağıtım gibi faaliyetlerinin tümü olarak ifade edilir. Tarihsel gelişmelere bağlı olarak ekonomi kavramı farklı şekillerde anlam kazanmıştır. İlkel yaşamdan itibaren insanların ihtiyaçlarını karşılama düşüncesiyle ekonomi kavramı gündeme gelmiştir. Çeşitli ihtiyaçların giderilmesi için sağlanan çabanın bir ürünü olarak anlaşılmıştır. Sınırsız ihtiyaç ve beklentilerin kısıtlı kaynaklar ile karşılanması şekilde açıklanmıştır. Ekonomi kavramı, tarih boyunca üretim ve bölüşüm faaliyetlerinin tümünü içermiştir. Üretim faaliyetlerinin yanı sıra üretilen mal ve hizmetlerin bölüşümü de oldukça önemli görülmüştür. Sosyal bilimlerin arasında yer alan ekonomi, kıt kaynakların kullanılması noktasında alternatif kullanım şekillerini inceler.

Ekonomi Haberleri

Ekonomiye ilişkin 'torba' kanun teklifi Meclis Genel Kurulu'nda! 5 madde kabul edildi

TBMM Genel Kurulunda, Bankacılık Kanunu ile Bazı Kanunlarda ve 655 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'nin birinci bölümünde yer alan 5 madde kabul edildi.

Finans 18-05-2022 22:18

Anadolu Ajansının Global İletişim Ortağı olduğu 13. Kazan Zirvesi yarın başlıyor

Zirve, Rusya ile İİT üyesi ülkeler arasındaki ticari, ekonomik, bilimsel, teknik, sosyal ve kültürel bağları güçlendirmeyi amaçlıyor

Yurthaber 18-05-2022 10:01

Amortisman süresi ne kadar olmalı? Amortisman süresi ne zaman başlar?

Amortisman başta vergi mevzuatı olmak üzere muhasebe uygulamalarında önemli yer tutan başlıklar arasındadır. Amortisman giderleri kurumların ve işletmelerin edinmiş olduğu eşya ve demirbaşların kaybettiği maddi değerin ölçülmesidir. Maksimum kazanç elde etmeyi sağlayan işletmeler amortisman süresini ne zaman başlatır? Amortisman süresi ne kadar olur?

Finans 18-05-2022 09:56

Ekonomik büyüme nedir? Ekonomik büyüme hesaplama formülü nedir?

Ülke ekonomileri yakından ilgilendiren bir terim olan ekonomik büyüme, hayatın her alanına tesir etmektedir. Bir ülkenin ekonomi yönünden büyümesi, hem toplum bazında hem de bireysel olarak herkesin refah düzeyini artıran bir olgudur. Ekonomik büyüme nedir, neden önemlidir? Ekonomik büyüme hesaplama formülü nedir?

Finans 18-05-2022 09:43

Bilanço eşitliği nedir? Temel bilanço eşitliği formülü nedir?

İşletmelerin kurulabilmesi için varlıklara ve kaynaklara ihtiyacı vardır. Varlıklar işletmelerin faaliyetlerine tahsis etmiş olduğu sermayeden ya da borçlardan oluşur. İşletmelerin sermayesi ve borçları bilanço eşitliği ile sağlanır. Bilanço eşitliği işletmelerin mali durumunu gösterir. Bilanço eşitliği nedir? Bilanço eşitliğini sağlamak için ne yapmak gerekir? Temel bilanço eşitliği formülü nasıl yazılır?

Finans 18-05-2022 09:43

Sri Lanka'da petrol alarmı! ''Bir günlük benzinimiz kaldı'' demişti! Uzun kuyruklar oluştu

Sri Lanka son 70 yılın en ağır ekonomik krizini yaşıyor. Ekonomik ve siyasi bir krizle boğuşan ülkenin geçen hafta göreve gelen Başbakanı Ranil Wickremesinghe, ülkede sadece bir günlük benzin kaldığını açıklamıştı. Aynı zamanda ülkenin gelecek aylarda daha büyük zorluklarla da karşılaşılabileceğine dair uyarıda bulundu. Başbakan'ın açıklamalarının ardından ülkede benzin istasyonlarında uzun kuyruklar oluştu.

Haber 17-05-2022 16:36

Bilanço kalemleri nelerdir? Bilançonun içeriğinde hangi kalemler bulunur?

İşletmelerin varlıklarını, borçlarını ve sermayesini bilanço kalemleri tablosu gösterir. Bilanço tablosu aktif ve pasif denkliğinden oluşmaktadır. Aktif ve pasif bölümler de kendi içlerinde bölümlere ayrılır. Bilanço kalemleri nelerdir?

Finans 15-05-2022 01:19

Bilançonun pasif tarafı nedir? Bilançonun pasif tarafının düzenlenme esası nedir?

İşletmelerin sermayelerini ve bu sermayelerin hangi kaynaklarla karşılandığı gösteren finansal tablolara bilanço adı verilir. Çift taraflı bir mali tablo olan bilançonun pasif tarafı, şirketlerin varlıklarını oluşturan kaynaklara yer verir. Bilançonun pasif tarafı nedir?

Finans 14-05-2022 22:54

Bilanço esasına göre tutulan defterler nelerdir?

İşletmeler finansal durumlarını, kanuni mevzuata uygun düzenlenen çeşitli defterlerle kayıt altına alırlar. Bilanço esasına göre tutulan defterler, ticari faaliyetlerin büyüklüklerine ve şirketlerin gerçek/ tüzel kişi olmasına göre değişiklik gösterir. Bilanço esasına göre tutulan defterler nelerdir?

Finans 14-05-2022 20:56

Antalya'da çilek üretimi ve ihracatı artıyor

Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır: - "Yaş sebze, meyve üretimi ve ihracatıyla öne çıkan Antalya, Türkiye çilek üretim alanlarının yüzde 7'sine, üretim miktarının ise yüzde 9'una sahip"

Yurthaber 05-05-2022 15:32

Bolu'daki cezaevi 10 yıldır fabrika gibi üretim yapıyor

Bolu Açık Ceza İnfaz Kurumu İşyurdu Müdürlüğünde 2012'de açılan mobilya, sedef kakma, demir ve unlu mamuller atölyelerinde personel desteğiyle üretim yapan hükümlüler, hem meslek öğreniyor hem de gelir elde ediyor - Bolu Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Bektaş: - "Buradaki temel amaç ekonomiden, üretimden ya da gelir elde etmekten ziyade hükümlülerin meslek edinmesi ve topluma adapte olabilmeleri"

Yurthaber 05-05-2022 11:41

İlkbaharda zirai don yaşanmayan Iğdır'da sofralık kayısı üretiminde artış bekleniyor

Iğdır'da bu yıl 43 bin ton rekolte bekleniyor - İl Tarım ve Orman Müdürü Özkan Yolcu: - "Bu yıl don olayı yaşamadık. Dolayısıyla bu üretim sezonunda rekoltenin artmasını bekliyoruz"

Yurthaber 30-04-2022 11:04

AK Parti Genel Başkanvekili Yıldırım, İstanbul'da katıldığı iftarda konuştu:

"Vesayetlere, darbe girişimlerine nasıl milletle beraber dimdik durarak karşı koydu isek bugün yaşadığımız hayat pahalılığını, enflasyonu ve ekonomik sıkıntıları da aşacağız, bundan zerre kadar şüpheniz olmasın" - "Bu dünyada yaşanan bir sorun ama Türkiye olarak biz tedbirlerimizi tek tek alıyoruz. Yaz aylarında bunun sonuçlarını da hep beraber görmüş olacağız"

Yurthaber 25-04-2022 22:43

Otobüs, minibüs ve midibüs ihracatı ilk çeyrekte yüzde 20,8 arttı

Türkiye'den ocak-mart döneminde 57 ülkeye 255 milyon 958 bin dolarlık otobüs, minibüs ve midibüs ihracatı gerçekleştirildi - Bu dönemde en çok ihracat yapılan ilk 3 ülke Fransa, İtalya ve Almanya oldu

Yurthaber 23-04-2022 11:18

Çanakkale Ticaret Borsası

Çanakkale Ticaret Borsası

Yurthaber 20-04-2022 16:17

Arz ve talep kanunu nedir? Arz ve talep yasası nedir, faktörler nelerdir?

Arz ve talepler bir kaynaktaki alıcı ve satıcıların tutumu ile belirlenir. Arz ve talep kanunu ise belli bir ürünün mevcut durumu ile o ürünün talebi arasında gelişen ilişkinin fiyat üzerinde etkilerini ortaya koyar. Her iki yasa da çeşitli faktörlerden etkilenir. Bu noktada arz ve talep kanunu hakkında bilgi sahibi olmak ve hangi faktörlerden etkilendiğini bilmek önemlidir.

Finans 20-04-2022 11:27

Son Dakika: Kritik yasa teklifi TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda kabul edildi! Vergi istisnası...

Son dakika haberi: Ekonomik düzenlemeler içeren yasa teklifi TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda kabul edildi. Teklifle; Yabancı paraların 2022 yılı sonuna kadar Türk lirasına dönüştürülmesi durumunda, elde edilen faiz ve kar payları vergi istisnası kapsamına alınacak. İşte son dakika gelişmesinin detayları...

Finans 15-04-2022 19:37

Kritik toplantı sonrası açıklama! Yeni bir sistem kurulacak

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay başkanlığında bir araya gelen Ekonomi Koordinasyon Kurulunun toplantısı sona erdi. Toplantı sonrası yapılan yazılı açıklamada Kurulun, ürün takibinin anlık olarak yapılmasına imkan sağlayacak yeni dijital bir sistemin kurulmasını kararlaştırdığı bildirildi.

Finans 14-04-2022 02:15

Tekstil atölyesine dönüştürülen atıl bina 130 kişiye iş kapısı oldu

Van'ın Çaldıran ilçesinde belediye tarafından yenilenen binada bazı markalar için üretim yaparak Avrupa ülkelerine gönderen firma, istihdam sayısını 300'e çıkararak yıllık 10 milyon avro ihracat hedefliyor - İşletme sahibi Cihan Yazıcı: - "Kalitemiz gün geçtikçe artıyor. Büyük firmalarla çalışma şansımız çok yüksek çünkü burada fiyat rekabetimiz var. Devletin bize sunduğu olanakları en iyi şekilde değerlendireceğiz"

Yurthaber 13-04-2022 12:32

"Bundan sonrası ne olacak?" sorusuna Bakan Nebati'den yanıt

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati Mardin'de katıldığı iftar programında, "Bundan sonrası ne olacak; 2023'te kendi aracımızla elektrikli aracımızla yollara çıkacağız. Karadeniz'deki gazın vanasını açacağız. Nükleer santralimizin ilk ünitesini açmış olacağız. 2023'te yatırımlarını tamamlamış bir ülke olarak ileri teknolojilerle donatılmış mega sanayi merkezleriyle farklılığı daha da geliştireceğiz." ifadelerini kullandı.

Finans 11-04-2022 20:29

İstihdam oranı nedir? İstihdam oranı hesaplama nasıl yapılır?

İstihdam oranı, bir toplumda çalışmaya uygun nüfusun ne kadarının çalıştığını gösteren veridir. İstihdam oranı, ülkenin refah düzeyini ortaya çıkarır. İstihdam oranı hesaplamak için aktif çalışan iş gücü ile aktif nüfusun bilinmesi gerekir. Toplam iş gücü hesaplama konusunda ise emekliler ile fiziksel olarak çalışamayacak durumda olanların göz önünde bulundurulur.

Finans 11-04-2022 15:22

KOBİ'lerin avantajları ve dezavantajları nelerdir? Girişimcilik ve KOBİ arasındaki ilişki nedir?

Küçük ve orta ölçekli işletmelerin yani KOBİ'lerin ülke ekonomisine olan katkısından dolayı birçok avantajı bulunsa da bazı dezavantajlara da sahiptir. İstihdam olanağı sağlayan KOBİ'ler, kalkınma güçlüğü çeken bölgelerde kalkınmayı hızlandırmada etkilidir. Ancak AR-GE departman eksikliği ve üretim-satış koordinasyonundaki aksaklıklar nedeniyle meydana gelen sorunlarla baş etmek zorunda kalabilirler. Karşılaşılan tüm sorunlara rağmen geri kalmış bölgelerin hızlıca yol almasını sağlarlar.

Finans 11-04-2022 15:14

KOBİ'nin açılımı nedir? KOBİ ne demek?

Ülke ekonomisinin canlanmasında önemli bir yere sahip olan KOBİ'ler, küçük ve orta büyüklükteki işletmeler olarak tanımlanır. Bir işletmenin KOBİ sınıflandırmasına dahil olabilmesi için bazı kıstasları bünyesinde barındırması gerekir. Bu sınıflandırmaya dahil olan firmalar, bankaların ve devletin özel olanak ve teşviklerinden yararlanabilir.

Finans 11-04-2022 14:59

Alım gücü nedir? Alım gücü nasıl hesaplanır ve artırılır?

Alım gücü, toplumları yakından ilgilendiren ekonomik bir terimdir. Alım gücünün yüksek olduğu toplumların huzur ve ferah seviyesi de aynı doğrultuda yükselir. Peki, alım gücü nasıl hesaplanır ve alım gücünü artırmak için neler yapılmalıdır?

Finans 11-04-2022 14:43

İngiltere ekonomisi: Büyüme Şubat ayında yüzde 0,1'e geriledi

İngiltere'de ekonomik büyüme Şubat ayında yavaşladı. İngiltere'de Ulusal İstatistik Ofisi'nin (ONS) açıkladığı verilere göre büyüme Şubat ayında yüzde 0,1'e geriledi.

Haber 11-04-2022 09:45

Nominal değer nedir? Nominal değer hesaplama nasıl yapılır?

Nominal değer, bir menkul kıymetin görünen değeridir. Bu miktar, menkul kıymetleri alınırken açıkça gösterilmektedir. Nominal değer nedir ve nasıl hesaplanır?

Finans 10-04-2022 21:55

Son Dakika: 'Vergi ve ekonomi paketi'ni içeren kanun teklifi TBMM'de kabul edildi

Son dakika haberi: "Vergi ve ekonomi paketi"ni içeren kanun teklifi, TBMM Genel Kurulunda kabul edildi. Hazine Taşınmazlarına, muhtar ücretlerinin değiştirilmesine ilişkin hükümler içeren teklif yasalaştı. İşte son dakika gelişmesinin detayları...

Finans 08-04-2022 00:47

Mersin Ticaret Borsası

Mersin Ticaret Borsası

Yurthaber 05-04-2022 15:14

Çanakkale Ticaret Borsası

Çanakkale Ticaret Borsası

Yurthaber 04-04-2022 11:56

Şirket nasıl kurulur? Limited, anonim, bireysel şirket kurulum şartları nelerdir?

Kendi şirketinizi kurup fikrinizi paraya dönüştürmek istiyor ama nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız doğru yerdesiniz. Sizin için hazırladığımız bu rehber sayesinde "Sıfırdan nasıl kurulur?" sorusunun yanıtını öğrenebilir ve kendi girişimcilik yolculuğunuza başlayabilirsiniz. İşte, firma nasıl kurulur sorusunun cevabı ve tüm detaylar.

Haber 01-04-2022 10:10

Emeklilikte yaşa takılanlarda (EYT) ne zaman çıkacak? EYT son tarih belli oldu mu?

Emeklilikte yaşa takılanlar 2022'de konunun çözüme kavuşturulup kavuşturulmayacağını öğrenmek için EYT'de son durumu araştırıyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin konuya ilişkin önemli açıklamalarda bulunmuştu. Peki Emeklilikte yaşa takılanlarda (EYT) ne zaman çıkacak? EYT son tarih belli oldu mu? İşte ayrıntılar...

Finans 30-03-2022 23:27

Tarım dışı istihdam nasıl yorumlanır? ABD tarım dışı istihdam verileri altını nasıl etkiler?

Küresel ve lokal çapta finansla uğraşan birçok uzmanın dikkatle takip ettiği tarım dışı istihdam verisi oldukça önemli bir makro analiz verisidir. ABD'deki tarım dışı istihdam verileri özellikle altın yatırımcılığında önemli bir veri olarak kullanılmaktadır. Altın yatırımcılarının da yakından takip ettiği tarım dışı istihdam verisi nasıl yorumlanır ve ABD tarım dışı istihdam verileri altını nasıl etkiler?

Finans 18-03-2022 17:20

Dev dünya markaları Antalya'da ihracatçı ve tedarikçilerle buluşacak

Dev dünya markaları Antalya'da ihracatçı ve tedarikçilerle buluşacak

Yurthaber 18-03-2022 15:36

Türk Ekonomi Heyeti Washington’da

Türkiye ve Amerika arasındaki ticaret hacminin 100 milyar dolara çıkarılması hedefi kapsamında resmi yetkililer ve işadamlarından oluşan Türk heyeti, Washington'da temaslarda bulunuyor

Haber 16-03-2022 01:31

Özgür Demirtaş kimdir? Nereli ve kaç yaşında? Özgür Demirtaş ne mezunu?

Ünlü finans profesörü, akademisyen ve yazar Özgür Demirtaş ekonomi uyarısı ve siyasete geri döneceği söylenen eski Başbakan Tansu Çiller ile ilgili paylaşımının ardından vatandaşlar tarafından merak konusu oldu. Peki Özgür Demirtaş kimdir? Nereli ve kaç yaşında? Özgür Demirtaş ne mezunu? İşte ünlü finans profesörünün hayatı ve biyografisi...

Haber 12-03-2022 12:03

DOKAP'tan üretici ve çiftçiye 4 yılda 35 milyon lira destek

Doğu Karadeniz Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı, sorumluluğundaki 7 ilde üretici ve çiftçilere makine alımı, laboratuvar kurulumu, meyve ve sebze fidanı ile hayvanlar için aşı dağıtımı desteği sağlıyor

Yurthaber 09-03-2022 12:10

Rus ekonomisi ne kadar dışa bağımlı, yaptırımlar Rusya'yı nasıl etkileyebilir?

Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinin ardından Moskova'ya yönelik ekonomik yaptırımlar artmaya devam ediyor. Peki Rus ekonomisi dışarıya ne kadar bağımlı? Yaptırımlar Rusya'yı nasıl etkileyebilir? Verileri ve uzman yorumlarını inceledik.

Haber 08-03-2022 06:46

Son dakika: Ekonomi Koordinasyon Kurulu toplanıyor

Son dakika haberi: Ekonomi Koordinasyon Kurulu yarın toplanacak. Toplantıya Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay başkanlık edecek.

Finans 07-03-2022 21:14

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, Konya'da gazetecilerle bir araya geldi

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, Konya'da gazetecilerle bir araya geldi

Yurthaber 07-03-2022 16:29

“Savaşın Küresel Ekonomiye Etkisi Ağır Olacak”

Uluslararası Para Fonu, Ukrayna’daki savaşın küresel ekonomi üzerinde ağır bir etkisi olacağı konusunda uyardı. IMF, Ukrayna’ya acil finansman konusunun önümüzdeki hafta gündeme geleceğini açıkladı

Haber 05-03-2022 23:21

Yeni ekonomi modelinin beş maddede bilançosu

Hükümet, enflasyonla mücadele kapsamında KDV indirimi, gübre desteği gibi "müjdeler" açıklıyor. Peki bu adımlar ne kadar etkili? Ekonomistler alınan önlemlerin bir bilançosunu çıkardı.

Haber 03-03-2022 16:47

Ukrayna krizinin faturası Laleli'ye çıktı

Ukrayna krizinin faturası hazır giyim sektörünün kalbi olan Laleli'ye çıktı.

Haber 03-03-2022 08:27

Fransa Maliye Bakanı: 'Rusya ile bir ekonomik savaş başlattık'

Fransa Maliye Bakanı Bruno Le Maire, "Rusya ile bir ekonomik savaş başlattık" ifadelerini kullandı. Uygulamaya konan yaptırımlarla birlikte Rus ekonomisinin bir çöküş ile karşı karşıya kalacağını bildirdi.

Finans 01-03-2022 15:21

1 mart 22 ayar altın bilezik fiyatları ne kadar oldu? 22 Ayar bilezik kaç TL? İşte 1 Mart 2022 Salı 14, 18 ve 22 ayar bilezik ve altın fiyatları!

1 Mart 22 ayar altın bilezik fiyatları ve ekonomide son durum Rusya - Ukrayna arasında yaşanan gerilim dolayısıyla vatandaşlar tarafından ilgiyle takip ediliyor. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Ukrayna konusundaki tutumu piyasaları karıştırdı. Peki 1 Mart 22 ayar altın bilezik fiyatları ne kadar oldu? 22 Ayar bilezik kaç TL? İşte 1 Mart 2022 Salı 14, 18 ve 22 ayar bilezik ve altın fiyatları...

Finans 01-03-2022 07:36

Steve Hanke kimdir? Nereli ve kaç yaşında? Steve Hanke mesleği nedir?

Steve Hanke, Rusya - Ukrayna savaşı üzerine sosyal medya hesabında yaptığı Atatürk paylaşımı dolayısıyla gündem oldu. Mustafa Kemal Atatürk'ün “Ulusun hayatı tehlikeye girmedikçe, savaş bir cinayettir” sözünü İngilizce olarak paylaşan Steve Hanke hakkında internette araştırma yapılmaya başlandı. Peki Steve Hanke kimdir? Nereli ve kaç yaşında? Steve Hanke mesleği nedir? İşte Steve Hanke hayatı ve biyografisi...

Haber 26-02-2022 23:45

Hazine Bakanlığı'ndan açıklama: 'Gerekli tüm tedbirler kararlılıkla alınacaktır'

Hazine ve Maliye Bakanlığı'ndan Rusya'nın Ukrayna operasyonunun ekonomik etkilerine ilişkin son dakika açıklaması geldi. Bakanlık, Rusya Federasyonu’nun Ukrayna’ya askeri müdahalesinin muhtemel ekonomik ve finansal etkilerinin tarım, turizm, dış ticaret, enerji ve müteahhitlik dahil her boyutuyla istişare içinde takip edildiğini ve tedbirlerin kararlılıkla alınacağını bildirdi.

Finans 24-02-2022 16:30

Geleceğini Kuran Genç Kadınlar Projesi tanıtıldı

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Çalışma Genel Müdürü Önder: - "Kadınların ekonomik hayata katılımının sadece toplumsal ve ekonomik kalkınmanın destekleyicisi değil, hayati bir unsur olduğu gerçeğini de göz ardı etmememiz gerekiyor" - "Araştırmalar gösteriyor ki kadınların iş yaşamında varlıklarını artırmasıyla yoksullukların azalması, yukarı eğilimli bir ekonomik gelişme, yönetişim ve daha sağlam toplumsal ilişkiler arasında kuvvetli bir bağ kurulmakta"

Yurthaber 23-02-2022 14:58

Mersin Ticaret Borsası

Mandalinanın kilogramı en yüksek 9 liradan işlem gördü

Yurthaber 22-02-2022 11:27

"Doğu'nun Çukurovası" yeni doğan kuzu ve oğlaklarla şenleniyor

Yaklaşık 1 milyon 405 bin küçükbaş hayvanın bulunduğu Iğdır'da, 475 bine yakın kuzu ve oğlak doğumu bekleniyor - Çiftçi Hamit Karadağ: - "Ekonomik olarak ülkemizdeki en güzel mesleklerden birisi hayvancılık. Her şeyin bir zorluğu var ama biz atamızdan, babamızdan kalan mesleği sürdürmeye çalışıyoruz"

Yurthaber 22-02-2022 11:04