Besin Zehirlenmesi Haberleri

FOX Tv'de Çağla Şikel neden yok? Çağla Şikel'in hastalığı ne? Hastanelik oldu!

Çağla ile Yeni Bir Gün programı ile hafta içi her gün FOX TV izleyicisi ile buluşan ünlü manken sosyal medya hesabında dikkat çeken bir paylaşımda bulundu. Ünlü isim, cumartesi gününden beri tedavi altında olduğunu belirtti. Peki, 25 Ekim 2023 FOX Tv'de Çağla Şikel neden yok? Çağla Şikel'in hastalığı ne? İşte detaylar...

Magazin 25-10-23 11:13

Alırken iki kere düşünün! Ölümcül zehirlenmelere karşı dikkat! Bu belirtiler varsa doktora koşun

Yaz aylarıyla beraber gıda zehirlenmesi yaşayanların sayısında yaşanan artış dikkat çekiyor. Zehirlenmeye yol açan bazı besinler ve kişiyle ilişkili bazı faktörler, hastalığın zaman zaman daha ağır seyretmesine hatta ölümcül olmasına yol açabilmektedir. Havaların ısınması ve nem miktarının artması ile açıkta kalan yiyeceklerde çoğalan mikroorganizmalar besin zehirlenmesine yol açıyor. Bu nedenle besinlerin hijyenine ve saklanma koşullarına da özen göstermek gerekiyor.

Haber 29-06-22 07:05

Yeniden ısıtılan pirinç büyük tehlike taşıyor! Besin zehirlenmesine karşı etkili öneriler

Mikrop bulaşmış gıda veya suların alınmasıyla ortaya çıkan hastalık durumuna Besin Zehirlenmesi denir. Bulantı, kusma, karın ağrısı, ishal, yorgunluk, halsizlik gibi belirtiler gösterir. Besin kaynaklı hastalığa herkes yakalanabilir, ancak bazı kişiler daha duyarlıdır. Bunlar bebekler, çocuklar, gebeler, yaşlılar ve bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerdir.

Haber 29-06-22 07:03

5 yıldızlı otelde kalan 60 kolej öğrencisi hastaneye kaldırıldı

Bolu'da, 5 yıldızlı otelde konaklayan 60 lise öğrencisi yedikleri yemekten sonra rahatsızlanarak hastaneye kaldırıldı. Gıda zehirlenmesi teşhisi konulan öğrenciler tedaviye alınırken, soruşturma başlatan İl Tarım Müdürlüğü ekipleri, yemeklerden numune alarak tahlile gönderdi. Öğrencilerin aileleri haberi alarak kentteki hastanelere gelip, çocuklarının durumu hakkında bilgi aldı. Rahatsızlanan öğrencilerden birinin yakını "Çocukların çoğu tavuk yediklerini söylüyorlar." dedi.

Haber 17-11-21 03:26

Nijerya'da aile yemeğinde 24 kişi hayatını kaybetti! Tuz yerine bakın ne atılmış

Batı Afrika ülkesi Nijerya'nın Sokoto eyaletinde "yanlışlıkla gübre atıldığı" belirtilen yemekten yiyen aynı aileden 24 kişi yaşamını yitirdi, 2 kişi tedavi altına alındı.

Haber 11-08-21 02:13

Besin zehirlenmesini önlemek için 10 kurala dikkat!

Besin zehirlenmesi yaz aylarında yaygın olarak görülür. Bazen hafif bazense can kaybına yol açabilen besin zehirlenmesi, sıcaklığın arttığı aylarda zararlı mikroorganizmaların daha hızlı çoğalması nedeniyle daha çok görülüyor. Peki bu durumda nelere dikkat etmek gerekiyor? İşte besin zehirlenmesini önlemek için dikkat edilmesi gereken 10 kural...

Yemek 17-06-21 12:23

Ölmek istemiyorsanız mutfakta bu hataları yapmayın

Besin zehirlenmesine neden olan mutfakta yapılan hataların sonucu ölümcül olabilir. Milyonlarca kişinin etkilendiği besin zehirlenmesini yaşamamak için mutfakta bu hataları asla yapmayın.

Haber 28-09-20 10:15

Yazın artan besin zehirlenmelerine dikkat

havaların ısınmasıyla birlikte artan besin zehirlenmelerine karşı vatandaşları uyaran uzmanlar, özellikle yaz aylarında dışarıda açık halde satılan yiyeceklerin tüketiminden kaçınmanın, et, süt, yumurta ve balık gibi çabuk bozulma potansiyeli olan besinleri açıkta bekletmemenin, besinlerin hazırlama ve pişirilme aşamalarında hijyen kurallarına azami özen göstermenin hayati önem taşıdığını söyledi.

Haber 08-06-20 16:53

Çanakkale'de 40 öğrenci besin zehirlenmesi teşhisiyle hastaneye kaldırıldı

Çanakkale'de 40 öğrenci besin zehirlenmesi teşhisiyle hastaneye kaldırıldı

Yurthaber 10-03-20 13:51

Bakan Koca: Ispanak yedikten sonra hastaneye başvuranların sayısı 196

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: - "Burada esas bizim gördüğümüz, daha çok besin zehirlenmesi tablosuyla geldikleri ama ortak özelliği, ıspanak yedikleri şeklinde. Bununla ilgili Tarım ve Orman Bakanlığımıza da tetkik edilmesi üzerine bildirimde bulunduk" - "Vatandaşlarımızın özellikle yabani otları ayrıştırması ve sebzeleri bol yıkamasını öneriyoruz"

Haber 05-11-19 12:44

Güzelavrat otu nedir, güzelavrat otu yan etkileri nelerdir?

İstanbul ve Tekirdağ'da ıspanak zehirlenmeleri sonucu İstanbul İl Tarım Müdürlüğü, "Zehirlenmeler ıspanak içine karışan atropin ve scopalamin maddesi içeren yabancı ottan kaynaklanmıştır" şeklinde açıklamada bulundu. Açıklamanın ardından atropin ve güzelavrat otu hakkında sorular da gelmeye başladı. Güzel avrat otu nedir, güzel avrat otu nasıl anlaşılır ve güzelavrat otu yan etkileri nelerdir? Gelin hep birlikte konuyu detaylandıralım.

Yemek 04-11-19 15:33

Mutfakta bu hataları asla yapmayın

Bulantı, kusma, şiddetli karın ağrıları, kramplar, ishal… Bu yakınmalar yazın sıcak havalarda sıkça görülen besin zehirlenmesinin yol açtığı sorunlardan bazıları. Üstelik bazı durumlarda tabloya yüksek ateş, şiddetli baş ağrısı da eşlik edebiliyor. Çok daha kötüsü, nadir de olsa hastanın hayatını kaybetmesiyle sonuçlanabiliyor.

Yemek 11-07-19 10:43

Her yıl 400 bin insan bu yüzden hayatını kaybediyor

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ)bozuk gıda tüketiminin sonucunda her yıl 400 binden fazla kişinin hayatını kaybettiğini ortaya koydu. Uzmanlar bozuk olduğunu düşündüğünüz yiyeceklerin tadına bakmamanız noktasında şiddetle uyarıyor.

Yemek 21-06-19 09:27

Besin zehirlenmesinden korunmanın yolları

Diyetisyen Salih Gürel, yaz aylarında artış gösteren besin zehirlenmesi ve korunmanın yolları hakkında bilgiler verdi.

Yemek 18-06-19 11:34

Besin zehirlenmesine karşı 14 öneri

Yorgunluk, üşüme, baş ağrısı, baş dönmesi, mide sorunları, ishal, kramplar, görme sorunları… Şiddetli durumlarda bağırsak problemlerine kadar gidebiliyor, hatta zamanında müdahale edilmezse hayata bile mal olabiliyor. Bu problemlere yol açan tablonun adı, yaz aylarında sıkça görülen “besin zehirlenmesi”. Besinler içerdikleri su, protein ve karbonhidrat miktarlarıyla bakterilere üremeleri için oldukça uygun ortam oluşturuyorlar.

Haber 11-08-17 11:16

Besin zehirlenmelerine dikkat

Konya'nın Bozkır İlçesi Devlet Hastanesi Başhekimi ve Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. İdris Sütçü, sıcak havada hızla üreyen bakterilerin, gıda zehirlenmesine yol açtığını belirterek, bu konuda vatandaşlara dikatli davranmaları konusunda uyarıda bulundu.

Haber 27-07-02 12:12

Solhan'da besin zehirlenmesi

Bingöl'ün Solhan İlçesi'nde, sabah kahvaltısında peynir yiyen 7 kişi zehirlendi. Edinilen bilgiye göre, ilçeye bağlı Tarhan Köyü'nde sabah kahvaltısı yapan Koşan ailesi ve misafirleri, yedikleri peynirden zehirlendi.

Haber 13-07-02 10:24

Bakanlıktan besin uyarısı

Sağlık Bakanlığı, besinleri satın alma, hazırlama, pişirme, depolama konusunda vatandaşları uyardı. Sağlık Bakanlığı'nın internet sitesinde yer alan bilgilere göre, alışverişe çıkmadan önce satın alınacak besinler için bir liste hazırlaması gerektiği ve listede seçeneklere yer verilmesi gerektiği ifade edildi.

Haber 30-11-99 00:00

Havalar ısındı, gıda zehirlenmesine dikkat

Sıcakların başlamasıyla gıda zehirlenmelerinde artış olduğu, zehirlenme riskine karşı gıda maddesi satın alırken bazı şartlara uyulması gerektiği belirtildi.

Haber 30-11-99 00:00

Su ve besin temizliği uyarısı

Denizli İl Sağlık Müdürü Erdoğan Taş, yaz aylarında vatandaşların su ve besin temizliği konusunda daha dikkatli olmaları gerektiğini belirtti. Konu ile ilgili yazılı bir açıklama yapan Erdoğan Taş, su ve besin yolu ile bulaşan hastalıklarda mikropların ağız yoluyla alındığını ve mikropların buradan sindirim sistemine yerleştiğini kaydetti.

Haber 30-11-99 00:00