Besteci Haberleri

ÇDSO besteci Fikret Amirov anısına konser verecek

ÇDSO besteci Fikret Amirov anısına konser verecek

Yurthaber 05-10-22 12:07

Burak Kut: Kendimi korumak için sırlarım var

Popçu Burak Kut, dün akşam Bomonti'deki bir mekanda dinleyicileriyle buluştu. Fit görünümüyle dikkat çeken Kut, "Kendime çok dikkat ediyorum. Kendimi korumak adına belli başlı sırlarım var." diye konuştu.

Magazin 17-09-21 14:04

TRT sanatçısı Yılmaz Yüksel yaşamını yitirdi

TRT sanatçısı bestekar Yılmaz Yüksel'den acı haber geldi. Yüksel, 84 yaşında yaşamını yitirdi

Magazin 09-08-21 12:04

Ölüm yıldönümünde anılıyor: Harun Kolçak kimdir? Harun Kolçak neden öldü?

Popüler müziğin unutulmaz isimleri arasında yer alan Harun Kolçak, ölüm yıldönümünde sevenleri tarafından anılıyor. 90’lı yılların sevilen isimlerinden olan Harun Kolçak özellikle, ‘Gir Kanıma’, ‘Gitme Seviyorum’ ve ‘Yanımda Kal’ gibi şarkılarla hafızalara kazındı. 62 yaşında hayatını kaybeden başarılı sanatçı, aynı zamanda iyi bir de söz yazarıydı. Harun Kolçak’ın ölmeden önce sosyal medyada yaptığı son paylaşım ise sevenlerini oldukça üzmüştü.

Magazin 19-07-21 00:22

Gündoğdu Duran kimdir? İşte Gündoğdu Duran hayatı ve besteleri...

Türk bestekar Gündoğdu Duran 84 yaşında hayatını kaybetti. Gündoğdu Duran'ın hayatı araştırılmaya başlandı. Gündoğdu Duran kimdir? İşte Gündoğdu Duran hayatı ve besteleri...

Magazin 15-06-21 00:09

3 bin 400 yaşındaki dünyanın en eski şarkısının günümüze ışık tutacak ilginç hikayesi

Dünyanın en eski şarkısının ne olduğunu hiç düşündünüz mü? Bundan tam 3 bin 400 yıl öncesinde ortaya çıkartılan bu şarkı günümüzün şartlarındaki notalarla yorumlandığında hala mükemmel bir beste olma özelliğini koruyor. Dünyaca ünlü arkeologlar tarafından uzun süren çalışmaların sonucunda yorumlanan tablet notalarındaki bu eser dünyanın eski şarkılarından biri olarak kabul edildi.

Trend 07-04-21 16:23

Bir kenti savaşı kazanmaya ikna eden tarihi beste: Şostakoviç’in 7. Senfonisi

Müzik bütün toplumlar için iyileştirici bir güce sahiptir. Öyle ki tıbbın henüz bu kadar gelişmediği ve yoğun olmadığı dönemlerde müzik kimi hastalıkların tedavi edilmesinde etkin rol oynuyordu. İkinci Dünya Savaşı’nın yıkıcı yıllarında bir beste insanların adeta ruhunu iyileştirdi ve onları savaşı kazanmaya teşvik etti.

Trend 06-04-21 14:35

Hiçbir komutanın emri olmadan savaşı durdurmayı başarabilen meşhur şarkı: Lili Marlen Türküsü

Tarih kitaplarında görülen savaşlar sadece ölen insanlar ve anlaşmalardan ibaret değildir. Günümüzde geçmiş dönemler dair bilgileri genellikle kitaplardan öğreniriz. Bu kitapların içerisinde yer alan belgelerde ise akıllara durgunluk verecek kimi notlarda bulunur. İşte savaşın ortasında yazılan Lili Marlen türküsünün hikayesi de bu ilginç olaylar kategorisinde yer alır.

Trend 05-04-21 16:45

Azerbaycanlı piyanist, İstanbul'da kendi orkestrasını kurmak istiyor

Turan Manafzade: - "Ben 10 yaşlarımda kendi beste yapma yeteneğimi ilginç bir şekilde keşfettim ve insanlar tarafından çok beğenilince devam etmek istedim" - "Kaç yaşına gelmiş meşhur müzisyenler var ve hakikaten kulisten asla sahneye çıkmak istemiyorlar, streslerini bir türlü atamıyorlar. Çünkü insan zaman geçtikçe müziğin derinlikleri ve detaylarında çok fazla bir şeyler aramaya, işin felsefi kısmına çok daha fazla inmeye başlıyor" - "Piyanonun yanı sıra ben orkestra şefliğinde de dünyada çok önemli yerlere gelmek isterim. İstanbul'da kendi orkestramı kurmak istediğim için bununla ilgili çalışmalar yapmak istiyorum"

Magazin 14-11-19 11:55

Antalya DOB, Rus bestecilerin eserlerini seslendirecek

Antalya DOB, Rus bestecilerin eserlerini seslendirecek

Yurthaber 17-04-19 11:48

Antalya DOB, Rus bestecilerin eserlerini seslendirecek

Antalya DOB, Rus bestecilerin eserlerini seslendirecek

Haber 17-04-19 11:48

Gagauz Türkü müzisyenin Türkiye sevgisi

Türkiye'ye 26 yıl önce burs kazanarak gelen Ankara Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. İvan Çelak, Türkiye'ye büyük sevgi duyuyor - Gagauz besteci ve akordeoncu Dr. İvan Çelak: - "Türkiye, kapılarını açtı, okuttu, imkanlar sağladı. Şahsım ve bütün Gagauzlar adına Türkiye'ye ve Türk milletine teşekkür ediyorum. Türkiye'ye bir vefa borcum var" - "Toprağını unutmazsan ancak kendini bulabilirsin. Ben de bir Gagauz Türkü olarak kendi toprağımdan hareket etmeye gayret ediyorum. Bestelediğim eserlerde Gagauz kültürünü yaşatmaya çalıyorum" - "Babam bana akordeon oyuncağı aldığı için müzisyen olabildim. Tabanca alsaydı kim bilir ne olurdum. Toplumun sağlıklı olmasını istiyorsanız hayata sanatı dahil etmelisiniz"

Haber 19-01-19 11:13

Türk bestecileri opera bestelemeleri için teşvik etmeliyiz

Devlet Opera ve Balesi (DOB) Genel Müdürü ve Genel Sanat Yönetmeni Murat Karahan: - "Türk bestecileri, opera bestelemeleri için teşvik etmenin yollarını arayacağız. Bestecilere maddi bir motivasyon sağlanması gerektiğini düşünüyorum" "(Sponsor) Henüz kapımızı büyük firma anlamında çalan olmadı. Büyük bir heyecanla bekliyoruz" - "Muhlis Sabahattin Ezgi'nin 'Ayşe' opereti var. İnanılmaz müzikler, tam bizim yerli motiflerimizle dolu. Bugüne kadar hiç kullanılmamış. Yeni sezonun en büyük sürprizlerinden biri bu olabilir, Ayşe'yi de ilk kez sahnelemeyi planlıyoruz" - "Münir Nurettin Selçuk, Neşet Ertaş'la giderek sonra da belki Sezen Aksu'ya kadar uzanabileceğimiz bir yelpazede yurt dışında gerçek anlamda bir tanıtım sağlayacak konserler serisi yapmayı planlıyorum" - "Bozmak istediğim ezberlerden biri de 'Operayı halka indireceğiz, halkı operaya çıkartacağız.' Kimse aşağıda veya yukarıda değil. Halkımız da çok yüksekte, opera da çok yüksekte bir sanat" - "(DOB kapanıyor iddiaları) Biz en başından itibaren devletimizin bu köklü kurumlarının faaliyetlerine aynı şekilde hatta eskisinden daha da büyük bir heyecan, başarı ve keyifle devam edeceğini söyledik. Bu şekilde de devam ediyor"

Haber 19-08-18 11:19

Ünlü bestekar Ferid Alnar'a vefa

Kanun virtüözü ve çağdaş Türk müziği bestecisi Hasan Ferid Alnar, vefatının kırkıncı yılında mezarı başında anıldı - Prof. Dr. Ruhi Ayangil: "Musiki, bir milletin ses genetiğidir, ses mirasıdır. Değerli sanatçımız bize bir miras bırakmıştır ve bu büyük mirası geleceğe taşımamız gerekiyor”

Haber 27-07-18 17:23

Ünlü besteci korkuttu

Ünlü müzik adamı Attila Özdemiroğlu, önceki gün hastaneye kaldırıldı.

Magazin 06-12-14 09:41

Polonyalı besteci Wojciech Kilar öldü

Roman Polanski'nin Oscar ödüllü "Piyanist" ve Francis Ford Coppola'nın "Drakula" filmlerinin müzikleri dahil olmak üzere çok sayıda klasik müzik eserinin bestecisi Wojciech Kilar hayatatını kaybetti.

Haber 29-12-13 18:38

Telegraph: Fazıl Say tutuklanırsa..

Dünyaca ünlü piyanist ve besteci Fazıl Say'ın ateist olduğu açıklamaları İngiliz basınında da yer aldı.

Haber 24-04-12 14:09

Oscar ödüllü besteci Sherman öldü

Bugün birer klasik haline gelmiş olan pek çok Disney filminin müziklerinin Oscar ödüllü bestecisi Robert B. Sherman 86 yaşında öldü.

Haber 06-03-12 17:39

James Bond filmlerinin bestecisi öldü

James Bond filmleri için yaptığı müziklerle tanınan, 5 Oscar ödülü sahibi kompozitör John Barry yaşamını yitirdi.

Haber 31-01-11 11:51

Chopin veremden ölmemiş!

Romantik dönemin önde gelen Polonyalı piyanist ve bestecisi Frederic Chopin'in sanılanın aksine veremden değil, akciğeri etkileyen kalıtsal bir hastalıktan ölmüş olabileceği iddia edildi.

Haber 24-01-11 13:53