Gayrimenkul Haberleri

Ev alacaklar dikkat! 'Kredi çekilmese bile...' Uzman isim uyardı 'Artık çok daha zor' diyerek o detaya vurgu yaptı

Ev almayı düşünen vatandaşlara önemli uyarılar geldi. Gayrimenkul Uzmanı Şule Alp, güvenilir firmaların tercih edilmesinin önemine dikkat çekerek, “uzmanlık alanı inşaat olan ve bu alanda deneyimli olan firmaların tercih edilmesi önemli” dedi. Ev alırken depreme dayanıklılık ve iskan raporuna bakılması gerektiğini söyleyen Alp, "İkinci el evlerde iskan almak artık çok daha zor" ifadelerini kullandı. Alp, kredi çekilmese bile bankaların eksperinin de mutlaka kullanılması gerektiğini söyledi.

Finans 30-06-23 10:55

Başvurular e-Devlet'ten! Gayrimenkul satışına 'noter' ayarı... 'Ek maliyeti' var diyerek açıkladı: 'Hafta sonu' detayına dikkat

Gayrimenkul satışlarında hayata geçen yeni uygulama beraberinde birçok yeniliği de getirdi: Artık taşınmaz satışları hafta sonlarında da noterlerde gerçekleştirilebilecek. 1 Ocak'ta yürürlüğe girmesi beklenen uygulamanın başlama tarihi Adalet Bakanı Yılmaz Tunç'un açıklamasıyla 4 Temmuz olarak belirlendi. Uygulamayla özellikle büyükşehirlerde noterlerin tapu dairelerine alternatif olacağı değerlendirilirken noterde gayrimenkul satışı başvurusu ve maliyeti detayları da ortaya çıktı.

Finans 23-06-23 09:28

'Kiralar düşecek' diyen uzman isim gerekçesini böyle açıkladı 'Boşaltacakları kiralık evler...'

Son dönemde gündemin en çok konuşulan konularından bir tanesi yüksek kiralar ve kiracı ile ev sahibi anlaşmazlıkları. Fahiş kiralarla ilgili çeşitli önlem planları hazırlanırken sektördeki son durum da merak ediliyor. Gayrimenkul Uzmanı Şule Alp, “Cumhurbaşkanının yeni dönemde yapılacaklarla ilgili açıklayacağı çalışmaların başında gayrimenkul alanında birçok müjde vereceğini düşünüyorum” dedi. Ayrıca Alp, tamamlanacak TOKİ konutlarının kiraları da düşüreceğini düşündüğünü söyledi.

Finans 02-06-23 11:05

Emlak ve Emlak Yönetimi mezunları ne iş yapar, iş olanakları nedir? Emlak ve Emlak Yönetimi bölümü mezunları iş imkanları nelerdir, nerelerde çalışır?

Üniversitelerde pek çok bölüm bulunur. Bu bölümleri tercih ederken iyi düşünmek gerekir. Çünkü tercih edilen bölüm, meslek hayatını etkiler. Öğrencilerin en çok tercih ettiği bölümler arasında emlak ve emlak yönetimi (MYO) de yer alır. Bu bölümden mezun olan kişilerin iş bulma konusunda sıkıntı yaşamamaları da bölümün çok fazla tercih edilmesinde etkilidir. Peki emlak ve emlak yönetimi (MYO) bölümü mezunları ne iş yapar, nerelerde çalışır?

Egitim 30-03-23 17:08

Notere gidip eli boş dönmemek için dikkat! Ev ve arazi alıp satacaklar yeni sistemde artık onlar devrede olacak

Ev ve arazi alıp satmayı düşünenleri ilgilendiren düzenleme geliyor. Tapuda ekspertiz süreci başlıyor. Cumhurbaşkanlığı 2023 yılı programında gayrimenkul alacakları ilgilendiren bir planlama yayınlandı. Sisteme göre gayrimenkulün satış bedelini ekspertiz belirleyecek. Peki, tapuda ekspertiz zorunluluğu nedir? İşte tüm detaylar...

Finans 09-12-22 15:39

Tapuda yeni dönem! Tamamen değişiyor... 81 ilde başlayacak

Ev alım satımında yeni dönem başlıyor. Vatandaşların almak istediği gayrimenkul ile ilgili alım satım süreçlerinde 3 boyutlu döneme geçiliyor. Uygulama bütün illerde yaygınlaştırılacak. İşte projeyle ilgili tüm detaylar…

Finans 28-11-22 17:00

Kiracılar mağdur olmamak için bu yönteme başvuruyor! Mantıklı bir çözüm diyerek anlattı: Ev sahipleri taşınma masraflarını bile ödüyor

Konut fiyatlarındaki artış kiracıların ev sahipleriyle tartışmalarına yol açabiliyor. Son dönemde bu tür anlaşmazlıklara sık sık denk geliniyor. Ev sahipleri zaman zaman mevcut kiracılarını çeşitli nedenlerle evden çıkartıp konutu daha yüksek bir fiyattan kiralama yolunu tercih ediyor. Evden çıkmak durumunda kalan kiracının mağduriyetini gidermek adına kimi ev sahipleri 'hava parası' veriyor. Peki hava parası yasal mı? Kiracı ev sahibinden hava parası isteyebilir mi? İşte ayrıntılar...

Finans 20-09-22 15:55

Helmann Yönetim Kurulu Başkanı Özgün: Antalya, yabancıya konut satışında 8 ayda 2021'i geride bıraktı

"Yabancıların en çok konut yatırımı yaptığı iller sıralamasında Antalya, iki aydır üst üste zirvede yer alıyor. Bu ilimizden yabancılara yapılan konut satış adedi 8 ayda yüzde 122 artarak 13 bin 71'e yükseldi"

Yurthaber 16-09-22 12:45

AOÇ, bazı arazilerin satıldığı veya devredildiğine ilişkin iddiaların gerçeği yansıtmadığını bildirdi

AOÇ, bazı arazilerin satıldığı veya devredildiğine ilişkin iddiaların gerçeği yansıtmadığını bildirdi

Yurthaber 10-09-22 17:03

Avrupa'da yabancıya konut satış oranı Türkiye'nin iki katı

Gayrimenkul Yurtdışı Tanıtım Derneği (GİGDER) Başkanı Faruk Akbal, geçen yıl bazı Avrupa bazı ülkeleri ile Kanada ve ABD'de yabancıların toplam konut Gayrimenkul satışından aldığı payın yüzde 10 civarında olduğunu belirterek, "Avrupa'da yabancıya satış oranı Türkiye'nin iki katı." ifadesini kullandı.

Finans 19-08-22 15:45

Konut satışında tapu harcı detayı! Sadece bir ayda 2 milyar 603 milyon...

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü yetkililerinden edindiği bilgiye göre, geçen ay 222 bin 578 gayrimenkul satış işlemi yapıldı, 2 milyar 603 milyon 208 bin 300 lira tapu harcı geliri sağlandı.

Finans 09-08-22 11:41

Konut fiyatları arttı yatırımcı arsaya yöneldi!

Konut piyasasında fiyatların yükselmesiyle birlikte yatırımcılar arsa alımlarına yöneldi. Arsa ve araziye olan talep, bir önceki yıla göre yüzde 72,4 arttı.

Finans 25-07-22 14:23

Sosyal medya bunu konuşuyor: Konut kiralarında fahiş artış krizi derinleşiyor! Sözleşme süresi detayı…

Konut kiralarına yapılan fahiş artış krizi derinleşiyor. Yüzde 25 artış sınırı getirilmesine rağmen ev sahipleri çeşitli yollarla kiracılar üzerinde baskı oluşturarak yüzde 80’lere varan artış talep ediyor. Zam oranları kabul edilse bile birkaç ay sonra kiralarda gecikmeler başladı. Vatandaşlar tepkisini sosyal medyadan dile getirirken hukukçular ise kira sözleşmelerinde dikkat edilmesi gereken 5 önemli kurala dikkat çekti.

Finans 21-07-22 19:04

Fahiş kira artışları ev sahiplerinin başına dert açtı! Evdeki bulgurdan da oldular...

Konut kiraları artmaya devam ederken fahiş fiyat artışı yapan ev sahipleri kiraları tahsil edememeye başladı. Kira davalarında son bir senede büyük bir artış var. Emlak sektörü temsilcileri geçen yıla göre 3-4 kat artan kira bedelleri nedeniyle daireye istenen yüksek kiraların başlangıçta ödenebildiğini ancak daha sonra tahsilatta sıkıntılar yaşandığını dile getiriyor. Rayiç bedelin üzerinde yabancıya kiraya verilen konutlarda ise durum farklı bir boyuta taşınmış durumda.

Finans 19-07-22 11:36

Satılık ve kiralık konut fiyatlarında yeni perde! Türkiye Avrupa’yı solladı: Konut fiyatlarındaki artış raporlara böyle yansıdı!

AB İstatistik Ofisi (Eurostat) 2021 ile 2022 ilk çeyrekleri arasında konut ve kira fiyatlarının yıllık ne kadar yükseldiğini açıkladı. Satılık ev fiyatlarındaki artış ile Avrupa’da zirveye oturan Türkiye, kiralık konutta da üçüncü sırada yer aldı. İnşaat maliyetlerinde yaşanan artış ise fahiş artışın tek sebebinin arz açığı olmadığını ortaya koydu. Öte yandan fahiş kiralar nedeniyle birçok kişi kirasını geciktirirken ev sahipleri ile tahliye davaları sayısında bu nedenle artış yaşandı.

Finans 14-07-22 10:18

Evi olan herkesi ilgilendiriyor! Meclis'te yasalaşmayı bekliyor: İmar affına benzer düzenleme geliyor

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) yoğun mesaisini dün geç saatlere kadar sürdürdü. Plan ve Bütçe Komisyonu’nda toplam 57 maddeden oluşan kanun teklifleri için Meclis’in tatile girmeden yasalaştırması bekleniyor. Milyonlarca kişiyi etkileyecek kararlar doğrultusunda kritik bir konu masaya geldi. Yeni kanun teklifine göre imar affı niteliğinde düzenleme yapılacağı ifade edildi. Böylece 2022 öncesi yapılarda ruhsat şartı aranmayacak.

Finans 30-06-22 08:45

Hukukçular konut kirasında yüzde 25 düzenlemesini olumlu buldu

Avukat Mehmet Baykurt: - "TÜFE artışının son dönemlerde yüzde 25 oranının çok üzerinde olduğu ve kiraya verenlerin emlak değerlerindeki artışı ileri sürerek fahiş kira artış taleplerinde bulundukları düşünüldüğünde bu düzenlemenin kiracının lehine olduğu açık" - TÜRKAD Başkanı Av. Mehmet Sarı: - "Özellikle 5 yıldan uzun süreli bir kira kontratı söz konusu olmuşsa bu durumda kira tespiti davası açıldığında mahkemeler, 1 Temmuz'a (2023) kadar olan yeni kira sözleşmelerinin güncellenmesinde yüzde 25'i yasal zorunluluk gereği esas almak durumunda kalacaklar"

Yurthaber 14-06-22 11:17

Ünlü gayrimenkul zengini Tülin Enbiyaoğlu hayatını kaybetti

Eski erkek bakıcısı tarafından mirasına el konulmak için geçen 19 Kasım'da kaçırıldığı ileri sürülen ve 3 gün sonra polis tarafından bulunan ünlü gayrimenkul zengini Tülin Enbiyaoğlu'nun (87) 7 Haziran'da tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybettiği ortaya çıktı.

Haber 10-06-22 18:11

90 metrekarelik evin kirası asgari ücreti solladı: Raporda İstanbul detayı dikkat çekti

Kiralık konut fiyatlarında yıllık artış oranı yüzde 200’e yaklaşırken metrekare fiyatları da alıp başını gitti. Yapılan araştırmaya göre kiralık konutta metrekare fiyatı 50 liraya yaklaştı. Böylece 90 metrekarelik bir bir ev kiralamanın bedeli asgari ücreti geçti.

Finans 27-05-22 15:16

Konutta yeni uygulamanın detayları netleşiyor: Fahiş kira artışı yapan devletin 'kara liste'sine girecek!

Konutta fahiş kiraya karşı harekete geçen hükümetin bu kapsamda atacağı adımlara ilişkin detaylar da netleşmeye başladı. Son olarak 0,89 ve 0,99 faizli kredi destek paketi ile vatandaşın konuta daha kolay ulaşmasını sağlanırken, şimdi de fahiş kira artışı yapanların 'devletinkara listesi'ne alınacağı öğrenildi. Yapılan çalışmalar kapsamında Kiracı Şikayet Hattı mekanizması gündemde...

Finans 26-05-22 08:07

Konutta spekülatif hareketler piyasaya zarar veriyor

Gayrimenkul sektörü temsilcileri, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan üç ayaklı konut finansman paketinin ardından yaşanan spekülatif hareketlerin sektöre zarar verdiğini belirtti.

Finans 25-05-22 15:29

Konutta talep 1+1 ve 2+1'lere kayıyor

Demir, çimento, arsa maliyeti, işçilik ve benzeri girdi maliyetlerinin artması konut fiyatlarını yükseltirken hem oturmak hem de yatırım için ev almak isteyenler küçük metrekareli dairelere yöneliyor - Geniş aileler konut seçimlerinde ısıtma, temizlik ve aidat giderlerini dikkate alırken 3+1 ve 4+1 ev almak isteyenler de emsallerine göre daha küçük konutlara yatırım yapmayı tercih ediyor

Yurthaber 09-05-22 11:03

Ev sahipleri ve kiracılar dikkat! Konut alan içindeki kiracıyı çıkarabilir...

Kiralık ve satılık ev fiyatlarındaki sert artışlar beraberinde şikayetleri de getirdi. Tahliye taahhüdü, beş yılı doldurmadan kiracıyı çıkarmak ya da satışın tapudan dönmesi gibi sorunlar son dönemde katlandı. Bu durum dikkatleri kiracı ve ev sahibi haklarına çevirdi. İşte konut alırken ya da kiralarken bilmeniz gerekenler...

Finans 25-04-22 11:51

Konutta büyük oyun! Akıllara durgunluk verdiler! Lüks mekanlar, yatlar...

Konut fiyatlarındaki artışı fırsat bilen dolandırıcıların yeni yöntemi ‘bu kadar da olmaz’ dedirtti. Evini yüksek fiyattan yabancıya satmak isteyen ev sahiplerini hedef alan dolandırıcıların ‘yabancı zengin müşteri’ imajı ile alıcı getirdiği, ev sahibinin gözünü lüks mekanlar, yatlar ile boyadığı öğrenildi. Şikayetler günden güne artarken bu yöntemle şimdiye kadar 30 kişinin dolandırıldığı ifade ediliyor.

Finans 20-04-22 08:16

Konutta 'ucuz ev' oyunu! “Tabiri caizse çatır çatır evler satılıyor”

Konut fiyatlarındaki artış vatandaşları ‘ucuz ev’ arayışına sokarken dolandırıcı emlakçılar boş durmadı. İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Nizameddin Aşa, yetki belgesiz emlakçılara dikkat çekerek uyarılarda bulundu. Ayrıca fiyatlarda yaşanan yükselişe rağmen konut satışlarının tüm hızıyla sürdüğünü kaydeden Aşa, “Tabiri caizse çatır çatır evler satılıyor” dedi.

Finans 14-04-22 08:32

Sonunda bu da oldu! Kiralık ev bulamayanlar ona yöneldi: Daire fiyatına...

Ev kiralarında son 1 yılda yaşanan artış vatandaşı oda kiralamaya yöneltti. Emlakçılar son dönemde oda kiralama ilanlarındaki artışı işaret ederek, fiyatların ise normal kiralarla eşdeğer olduğunu söyledi. Temmuz, ağustos ve eylül aylarının kiralık ev zamanı olduğunu kaydeden emlakçılar, kiraların bir miktar daha yükseleceğini öngörüyor.

Finans 13-04-22 09:59

Kiralık ev fiyatları ikiye katlandı! 1000 TL'nin altında kiralık daire sadece 16 şehirde kaldı

Kiralık konut fiyatları mart ayı itibariyle ikiye katlandı. İstanbul’da ise kiralık ev fiyatları Türkiye ortalamasının iki katının da üzerine çıktı. Türkiye genelinde il bazında 1000 TL altında kiralık konut bulunan şehir sayısı ise 16’ya düştü. Ayrıca vatandaşın gelirinin yüzde 61’inin kira masrafına ayırdığı ifade edildi.

Finans 06-04-22 08:36

Konutta KDV indirimi geldi! 'Ev fiyatları düşecek mi?' diyenler için şok gelişme... 'İşe yaramayacak, haziranda yeniden...'

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğam dün akşam Kabine toplantısı sonrasında konut fiyatlarına ilişkin önemli bir adım atıldığını duyurdu. Buna göre 150 metrekarenin üzerindeki konutun satışında KDV yüzde 18'den yüzde 8'e düşürüldü. Vatandaşlar karar sonrası, "KDV indirimi ile ev fiyatları düşecek mi?" diye merak ederken sektör temsilcilerinden üzecek bir açıklama yapıldı. İşte konut fiyatları ve KDV indirimine ilişkin son dakika haberinin detayları...

Finans 29-03-22 07:27

Konut satışında yeni dönem! KDV istisnasında değişiklik yapılacak…

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda bu haftanın en önemli konularından biri olan ‘vergi ve ekonomi paketi’ görüşülecek. En ilgi çekici konulardan biri ise yabancıların iş yeri ve konut satışlarına ilişkin alınacak karar olacak. Buna göre yabancılara konut veya iş yeri teslimlerinde KDV'den istisna tutulmak için bir yıllık elde tutma şartı 3 yıla çıkarılacak.

Finans 27-03-22 15:52

Ev sahipleri dikkat! Bunu yapmazsanız cezası var... 31 Mart son gün

Milyonlarca gayrimenkul sahibini ilgilendiren gelir vergisi beyanname verme süresi 31 Mart 2022 tarihinde sona eriyor. 2021 yılında elde edilen konut kira geliri 7 bin TL'yi aşanlar beyanname verecek. Vergisini zamanında ödemeyenler ise, kira geliri üzerinden verginin bir katı tutarında ceza alacak.

Finans 27-03-22 11:09

Konutta fark yüzde 10'a kadar geriledi! Ev fiyatları için dikkat çeken gelişme...

Konutta artan maliyetler nedeniyle ev fiyatlarının yeniden yükselişe geçmesi gündemde. Sektör temsilcileri orta sınıfın konut almasının giderek zorlaştığını belirtirken, firmaların azalan arzdan dolayı gelen zamları konut fiyatlarına yansıtacağını söyledi. Öte yandan eski ve yeni konut arasındaki fiyat farkı da yüzde 10'a kadar geriledi.

Finans 23-03-22 09:33

Konutta KDV'yi düşürecek adım! İkili sistem geliyor: Fahiş fiyat bitecek!

Konut fiyatlarında özellikle son 1 yıldır yaşanan artışlar Hazine ve Maliye Bakanlığı’nı harekete geçirdi. Konut sektöründe KDV'nin sadeleştirilmesine yönelik çalışmanın tamamlamasıyla gözler Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a çevrildi. Hazırlanan çalışmada ikili sistem modeli kapsamında 150 metrekarenin üzerindeki evlerde yüzde 18'lik KDV yükünün azaltılması bekleniyor. Hesaplama konutun satılık değeri ile metrekare birim fiyatı üzerinden hesaplanacak.

Finans 21-03-22 08:20

Kredi faizleri düştü, talep patladı! İpotekli ev satışı…

Kredi faizlerinin düşmesiyle ev almak için harekete geçen vatandaşlar ipotekli satışları patlattı. Ocak-şubat döneminde ipotekli satışların toplam içerisindeki payı yüzde 16,7'den yüzde 20,5'e yükseldi. İstanbul İnşaatçılar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım, "İkinci el konut satışlarında şubatta son 10 yılın en yüksek ikinci rakamı görülmüş. Dövizden ve altından çıkanların gayrimenkule yöneldiğini görüyoruz" dedi.

Finans 15-03-22 14:57

Ev almayı düşünenler dikkat! Eğer bu eksikse evinizi yıkabilirler...

Ön ödemeli konut satışlarına ilişkin önemli düzenlemeler getirilmesi için harekete geçildi. Yasanın çıkması durumunda devir veya teslim süresinin sözleşme tarihinden itibaren 48 ayı geçmesi durumunda, teslim edilmeyen her konut için 70 bin lira idari para cezası uygulanacak. Ev alırken iskana uygunluğuna dikkat edilmesi gerektiğinin altını çizen Tüketici Konfederasyonu Başkanı Aydın Ağaoğlu, “Yetkili merciler gerekirse o yapıyı yıkabilir” uyarısında bulundu.

Finans 11-03-22 11:21

Faizsiz finans ile binlerce kişi mağdur olmuştu! 'Evim' mağdurları için harekete geçildi: Paraları TMSF ödeyecek

El birliği sistemi ile çalışan ancak getirilen kriterleri yerine getirmediği için tasfiye edilen şirketler nedeniyle mağdur olanlara yönelik yeni bir adım atılacağı öğrenildi. BDDK tarafından tasfiye edilen 21 şirkette parasını yatıran 49 bin 419 evim mağdurunun paralarının bir kısmı, tasfiye edilen şirketlerin araç satışıyla karşılanırken, bir bölümünün de TMSF tarafından karşılanması planlanıyor.

Finans 24-02-22 08:26

Son dakika: Konut fiyatlarında yeni rekor! Yüzde 60'a dayandı: En sert artış

Son dakika: Merkez Bankası Aralık ayına ilişkin konut fiyat endeksini yayımladı. Buna göre konut fiyatları 2021 Aralık ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 59,6 arttı.

Finans 16-02-22 14:46

Konutta KDV bilmecesi! 'Kesinlikle kabul edilemez'

Konutta KDV sisteminde yeni bir model devreye girecek. Karar ile 1 milyon liralık 151 metrekare evde kâr 100 bin lira olacak. Tüketiciler durumu olumlu karşılasa da inşaat malzemelerindeki yüksek maliyet nedeniyle müteahhitler bunun kesinlikle kabul edilemeyeceğini ifade etti. Türkiye’de dairelerin yüzde 95’inin 150 metrekare altında olduğunu söyleyen sektör temsilcileri, müteahhitin üzerine yüzde 7’lik yük binmesinin söz konusu olduğunu, bunun da tüketiciye olumsuz yansıyacağını söyledi...

Finans 16-02-22 14:29

Son dakika: Ev alacaklar dikkat! Sırada konutta KDV indirimi var: Yeni sistem ile değişecek… İşte detaylar

Son dakika: Gıdada KDV oranlarının düşürülmesinden sonra ev alma hayali kuranlar konutta da KDV indirimi beklentisine girdi. Hükümet konutta KDV indirimi yapmak için harekete geçerken, 150 metrekareyi aşan konutlarda ikili KDV sistemi geleceği ifade edildi. Örneğin 155 metrekare bir dairede mevcut sistemde olduğu gibi 150 metrekareye kadar olan kısım için yüzde 1-8 KDV söz konusu olacak…

Finans 16-02-22 08:08

Ev alacaklar dikkat! Fiyatlar birkaç ay sonra...

Ev almak için sektörden gelecek haberlere odaklanan vatandaşlara kritik bir uyarı geldi. Türkiye Tüm Emlak Müşavirleri Federasyonu Başkanı Hacı Ali Taylan, "Gayrimenkul fiyatları 2-3 ay içinde yüzde 60 civarında yükseldi. Fiyatların oturması da birkaç ay sürebilir" dedi.

Finans 15-02-22 11:40

TOKİ duyurdu! İstanbul'a yeni konut projeleri geliyor

TOKİ İstanbul, Kocaeli ve Şanlıurfa’daki 49 arsayı açık artırmayla satışa sundu. Konut, ticaret, sanayi tesisi alanı, bakım akaryakıt servis istasyon alanı, konaklama tesisi alanı, , park, dini tesis, otopark, dinlenme alanı niteliğindeki arsalara, yüzde 15, 25 peşinat 60 ay vadeyle sahip olunabilecek.

Finans 25-01-22 11:23

Konut satışında ilk kez! Çareyi tarlada buldular...

Türkiye genelinde arsa, tarla ve iş yeri gibi konut dışı gayrimenkul satışları 2021'de önceki yıla göre yüzde 29,6 artarak 1 milyon 528 bin adede ulaştı ve tüm zamanların rekorunu kırdı. Böylelikle konut dışı gayrimenkulün, konut satışlarını ilk kez geride bıraktığı görüldü.

Finans 23-01-22 12:40

Kira fiyatları uçtu! İstanbul'da yüzde 85...

Kira fiyatlarındaki yıllık artış oranı geçen aya göre 5 puan artarak 68,7’e yükselirken, ortalama kiralık konut ilan m2 fiyatı 26 TL'ye çıktı. Yıllık kira artış oranı İstanbul’da yüzde 84,6, Ankara’da yüzde 62,6, İzmir’de ise yüzde 56 oldu.

Finans 20-01-22 14:58

TÜİK duyurdu: Konut satışlarında yüzde 113’lük artış

TÜİK konut satışlarına ilişkin verileri yayımladı. Buna göre aralıkta konut satışı yüzde 113 artarken, geçen yıla göre ise yüzde 0,5 azalış görüldü. İpotekli konut satışları ise Aralık'ta bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 209,3 artış göstererek 45 bin 260 oldu.

Finans 18-01-22 14:22

Konut alacaklar dikkat! Tüketici haklarında değişiklik yapıldı

Tüketici Kanunu’nda yapılan değişikliklerle vatandaş hakları daha güçlü korumaya alındı. BTK tarafından yapılan değişiklik Resmi Gazete'de yayımlanırken yeni düzenlemeyle taahhüde aykırı internet hızı alan abonelerin ise sözleşmeyi cezasız feshedebileceği kaydedildi. Tüketici Kanunu’nda yapılacak değişikliklerle gayrimenkul alım satım sözleşmelerinin noter huzurunda yapılması mecburiyeti getirilirken kat irtifakı kurulmadan gayrimenkul satışının yapılmasının önüne geçilecek.

Finans 18-01-22 08:04

Ev alamayan vatandaş bakın neye yöneldi!

Son dönemde satılık konut fiyatlarının yüzde 100'e varan artış yaşamasıyla vatandaş ev hayalini sonlandırdı. İstanbul’da ev alamayanlar çevre illerdeki arsalara yöneldi.

Finans 11-01-22 09:33

Ziraat Bankası duyurdu! Devreye alındı! Gayrimenkul satışlarında...

Milyonlarca kişiyi ilgilendiren önemli gelişme! Gayrimenkul alıp satarken yaşanan olumsuzlukları ortadan kaldıracak, güvenli şekilde ödeme yapabilecekleri yeni uygulama hayata geçti. Ziraat Bankası ile Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü (TKGM) iş birliğiyle "Tapu Güvenilir Hesap Uygulaması" devreye alındı.

Finans 06-01-22 11:11

Nef, yeni ülkelere açılacak

Nef Yönetim Kurulu Başkanı Erden Timur: - "10'a yakın ülkede çalışacağız. Bu ülkeleri tespit etmek için 35 ülkeyi araştırdık" - "Konut tarafında bu seneki gelirimizin neredeyse yüzde 60'ının yurt dışından gerçekleşeceğini düşünüyoruz. Bu kadar yüksek olmasının sebebi ABD'deki iyi satışlar" - "(Kısa süre içerisinde tanıtılacak Nef Arsa ile) Büyük arsalar alıp ana plan üzerine çalışmaya başladık. 300 ve 500 metrekare parsellerle planlamalar yapıyoruz. 50-70 bin liradan 500-600 bin liralara kadar bir ürün çıkardık" - "Londra'daki projelerimiz bitti. Kazakistan'da projemiz devam ediyor, ilk iki etabı bitmek üzere. Almanya'da da projemiz başlayacak"

Yurthaber 23-11-21 13:48

Ev alım satımında yeni dönem! Konutta değerleme sistemi değişti

Ev alım satımında yeni dönem başlıyor. Vergide adaleti pekiştirmek için gayrimenkul sahipliği üzerinden alınan vergiler yeniden değerlendirilecek. Türkiye'de ilk niteliğinde tapuya entegre bir Gayrimenkul Değer Bilgi Merkezi kurulacak. . Emlak Uzmanı Mustafa Hakan Özelmacıklı, "Değerlemeci seçiminde sistem tekrar değişti. Artık otomatik atama yerine değerleme firması seçimi yapılabilecek" dedi.

Finans 16-11-21 12:04

Ev alım-satımında yeni düzenleme!

Ev alım satımında yeni dönem başlıyor. Vergide adaleti pekiştirmek için gayrimenkul sahipliği üzerinden alınan vergiler yeniden değerlendirilecek. Değerlendirme yapılırken diğer tasarruf araçlarının vergilendirilmesi dikkate alınacak. Türkiye'de ilk niteliğinde tapuya entegre bir Gayrimenkul Değer Bilgi Merkezi kurulacak. Yurtdışında da tapu ve kadastro temsilcilikleri açılacak.

Finans 09-11-21 09:20