Gergedan Virüsü Haberleri

Bu kış, çocuklarda gergedan virüsüne dikkat edin

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Nalan Deniz, bu kış soğuk algınlığında gergedan virüsü olarak da bilinen rhinovirüs virüsünün etkili olduğunu belirterek, çocuklarına dikkat etmeleri konusunda aileleri uyardı.

Kadin 11-12-2019 11:05

Uzm. Dr. Deniz: “Bu kış, çocuklarda gergedan virüsüne dikkat edin”

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Nalan Deniz, bu kış soğuk algınlığında gergedan virüsü olarak da bilinen rhinovirüs virüsünün etkili olduğunu belirterek, çocuklarına dikkat etmeleri konusunda aileleri uyardı.

Trend 11-12-2019 09:48

Gergedan virüsü nedir, nasıl etkili olur? Rhinovirüs virüsü hangi hastalıklara neden olur?

Son zamanlarda hastanelere başvuran hastaların 'Gergedan virüsü'nden dolayı yaygınlaştığı konuşuluyor. Fakat uzmanlar gergedan virüsü diye bir şey olmadığını, son günlerde görülen hastalıklara ‘Rhinovirüs’ adı verilen bakterinin yol açtığını savunuyor. Rhinovirüs virüsü nedir, nasıl etkili olur, işte cevabı...

Haber 16-01-2019 07:58

Gergedan gribi diye bir şey yok

Bazı basın yayın organlarında yer alan "gergedan virüsü" ya da "gergedan gribi" şeklinde dünyanın hiçbir yerinde bir isim olmadığı, söz konusu virüsün yıllar önce tanımlanan ve nezleye yol açan "rhinovirüs" olduğu belirtildi - HÜ Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Ceyhan: - "Maalesef tercüme ederken burunla ilgili virüs yerine gergedan virüsü diye tercüme edilmiş. Bu isimlendirme doğru değil. Ne 'gergedan virüsü' ne de 'gergedan gribi' diye bir şey var" - "Daha önce bazı griplerde bu tip isimlendirmeler kullanıldı ama bunun bir dayanağı vardı. Örneğin kuş gribi denildi çünkü kuşlardan bulaşıyordu ya da domuz gribi denildi çünkü domuzlardan bulaşıyordu ama gergedan virüsü diyemeyiz çünkü gergedandan bulaşan bir virüs yok" - "Daha tehlikeli bir isimlendirme ise 'gergedan gribi'. Halbuki rhinovirüs nezle yapar, grip yapmaz daha hafif bir hastalık yapar"

Haber 26-12-2018 11:12

Diğer Haber Etiketleri

Çocuklarda soğuk algınlığının en önemli nedeni nedir? Gergedan virüsü nedir? Nasıl tedavi edilir?

Gergedan virüsü olarak bilinen rinovirüsler, bu kış çocuklarda görülen hastalıkların en önemli nedeni oldu. Burun akıntısı ve tıkanıklığı ile başlayan hastalıktaki virüsler özellikle okul ortamında yaygın şekilde görülüyor. İşte gergedan virüsünün belirtileri ve yapılması gerekenler.

Haber 18-12-2018 12:09

Gergedan virüsü nedir? Grip ve soğuk algınlığı arasındaki fark nedir?

Sağlık Bakanlığı tarafından 21 ilden gelen örneklerin incelenmesinde kasım-aralık aylarında grip dışındaki virüslerin yüzde 41,4’ünün gergedan virüsü olduğu bildirdi. Prof. Dr. Meral Sönmezoğlu, virüsün hastalığın bitiminde farklı hastalıklara da zemin hazırladığını ve bu nedenle özellikle risk grubundakilerin dikkatli olması gerektiğini söyledi.

Haber 16-12-2018 09:11