Hazımsızlık Haberleri

Şişkinlik ve kabızlığa son: Bağırsak dostu 5 besin!

Sağlıklı bir sindirim sistemi, genel sağlığımızın temel taşlarından biridir. Doğru beslenme bağırsak sağlığını olumlu yönde etkileyebilir. Şişkinlik ve kabızlık gibi sindirim problemleri, günlük yaşam kalitesini ciddi şekilde etkileyebilmektedir. Ancak, bağırsak dostu besinlerle doğru bir diyet, bu rahatsızlıkları hafifletebilir. İşte bağırsak sağlığı için önemli 5 besin...

Kadin 19-11-23 12:10

Şifa deposu: Kabızlığa son veriyor, cilt hastalıklarını hızla iyileştiriyor! İşte mucizevi faydaları

Doğada bulunan birçok besinin sağlığa pek çok faydası bulunuyor. Özellikle bağışıklık sistemine büyük katkı sağlayan kudret narı tam bir şifa deposu olarak nitelendiriliyor. Bir çok hastalığa faydalı olduğu öne sürülen kudret narı, sarı ve turuncu renklerinde pütürlü yüzeye sahip kabuğu ve kırmızı çekirdekleri ile pazar tezgahlarını süsledi.

Haber 08-10-23 08:57

Tek başına tüketildiğinde vücudu toksinlerden arındırıyor! Detoks etkisi en yüksek doğal besinler

Etrafta dolaşan toksin ve toksik maddeler insan vücudunu etkisi altına alıyor. Vücudu toksinlerden arındırmanın en kolay yolu detoks yapmaktan geçiyor. Doğru bir şekilde uygulanan detoks uygulamaları bağışıklık sistemini ve sindirim sistemini güçlendirebilir, vücudun doğal detoks sürecini rahatlatabilir ve fazla kilolardan kurtulmaya yardımcı olabilir. İşte detoks etkisi en yüksek doğal besinler...

Kadin 14-09-23 11:07

Mucize etkili doğal ilaç: Kolayca zayıflatıyor, tansiyonu dengeliyor! Hazımsızlığa son

Açlık otu Osmanlı'dan günümüze gelen ve genellikle çay olarak kullanılan bir tür bitkidir. Özellikle kilo verme problemine yardımcı olan açlık otu ayrıca sindirim sistemine de iyi gelir. Açlık otunun metabolizmayı çalıştırarak tok tutma özelliği bilinir. Zahmetsizce zayıflatması ve kabızlık gibi bağırsak sorunlarına olan desteği ile oldukça sevilen bir bitkidir.

Haber 07-08-23 22:03

Şişkinliğe ve hazımsızlığa iyi gelen bitki çayları nelerdir? Mide ve bağırsaklara iyi gelen çaylar

Şişkinlik genellikle mide bölgesinde aşırı gaz, sıvı veya katı yiyeceklerin neden olduğu rahatsız edici bir durumdur. Karın bölgesinde şişkinlik hissi, birçok kişi tarafından can sıkıcı ve hatta acı verici bir durum olarak algılanabilir. Şişkinlik kötü beslenme alışkanlıklarından, yavaş sindirimden veya stresten kaynaklanabilir. Ayrıca bazı sağlık sorunları da şişkinliğe neden olabilir. Peki, mide ve bağırsaklara iyi gelen çaylar nelerdir?

Haber 28-04-23 15:05

Bu belirtiye dikkat! Kalp krizi geçirmeden haftalar önce görülüyor

Kalp krizi her yıl milyonlarca insanın hayatını kaybetmesine neden oluyor. Kap krizinin belirtileri göğüs sıkışması ve terleme gibi belirtiler olduğu bilinse de kalp krizinden haftalar önce ortaya çıkan ve görmezden gelinen önemli bir belirti bulunuyor. Kalp krizi geçiren kadınların %40'ı aynı belirtiyi yaşamış.

Haber 30-01-23 16:19

En ölümcül kanser türü olarak biliniyor! Hayatınızı kurtarmak için belirtilere dikkat edin

Kanser çağımızın en tehlikeli hastalıkları arasında bulunuyor. Her yıl milyonlarca insanın hayatını kaybetmesine neden olan kanseri erken teşhis etmek hayati önem taşıyor. Özellikle en ölümcül kanser olarak bilinen pankreas kanserinin belirtileri hakkında bilinçli olmak hayatı kurtarabiliyor.

Haber 17-12-22 09:21

İçenler kışın doktor yüzü görmüyor! En doğal probiyotik: Vücudu zırh gibi koruyor

Kışın artış gösteren hastalıklar yaşam kalitesinin düşmesine neden oluyor. Grip, soğuk algınlığı nedeniyle birçok kişi iş ve okula gitmekte zorluk çekiyor. Bu tarz hastalıklara yakalanmamak için bağışıklığı güçlü tutmak ve kalabalık ortamlarda korunmak oldukça önem taşıyor. Hemen hemen her evde bulunan bir içecek birçok hastalığın şifası oluyor.

Haber 15-12-22 09:22

Mide hazımsızlığına ne iyi gelir, şişkinlik nasıl geçer? Midede hazımsızlık neden olur, evde doğal ve bitkisel tedavi ile nasıl geçer?

Hazımsızlık, midede yaşanan sindirim problemleri ile ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Bir besini midenin sindirememesi, midenin üşütülmesi veya besinin mideyi rahatsız etmesi gibi durumların sonucunda yaşanabilir. Mide hazımsızlığı besin kaynaklıysa bazı doğal yöntemlerle bu rahatsızlık düzeltilebilir. Ancak doğal yöntemler hazırlamak için hazımsızlığın sebebi bilinmelidir. Peki, doğal yöntemlerde hazımsızlığın geçmesi için neler yapılabilir?

Haber 09-12-22 17:11

Bir yudum için: Anında tüm sıkıntınızı giderir! Sindirim güçlüğü ve hazımsızlık problemini anında keser

Hazımsızlık olarak da bilinen dispepsi, yemeğe başladıktan kısa bir süre sonra tokluk hissi, yemekten sonra rahatsız edici doygunluk, karın ağrısı, şişkinlik, gaz ve mide bulantısı ile kendini gösterir. Oldukça yaygın görülen hazımsızlık problemi için nelere dikkat edilmelidir?

Haber 06-10-22 20:18

Hazımsızlığa anında çözüm! Tek malzeme ile hazımsızlıktan kurtulabilirsiniz

Hazımsızlık oldukça rahatsız edici olabiliyor. Genellikle akşam yemeklerinden sonra yaşanan hazımsızlık sorunu hareketlerin kısıtlanmasına neden olarak yaşam kalitesini düşürüyor. Evde hazımsızlık için etkili sonuç verecek yöntemler arıyorsanız fesleğenden yararlanabilirsiniz.

Haber 08-09-22 10:47

Dikkat edin! Sessizce ölümünüze neden olabiliyor

Kalp hayati önem taşıyan organlarımızdandır. Kalp krizi en sık yaşanan ölüm nedenleri arasında yer almaktadır. Her yaşta görülebilen kalp krizi yaşamı tehdit etmektedir. Kalp krizinin bazı belirtileri bilinmemekte ve önemsiz görülmektedir. Kalp krizinin tüm belirtileri hakkında bilinçli olarak hayatını kurtarabilirsiniz.

Haber 23-08-22 10:57

Herkes bu durumdan şikayetçi! Mide kanseri belirtisi...

Ağır yemeklerden sonra midede yaşanan rahatsızlıklar hazımsızlığa yol açmaktadır. Toplumda sıklıkla yaşanan hazımsızlık sorunu göz ardı edilip maden suyu ile geçiştirilmeye çalışılsa da sürekli olarak yaşanıyorsa mutlaka doktora başvurmak gerekmektedir. Hazımsızlık probleminin altında yatan neden çok ciddi hastalıklar olabilir.

Haber 19-08-22 14:35

Biberin faydaları nelerdir? Etkileri saymakla bitmiyor...

Daha sağlıklı olabilmek için yenilen yiyeceklere dikkat etmek gerekiyor. Sağlıklı olabilmenin yolu bol bol sebze ve meyve yemekten geçiyor. Yemeklerde sıklıkla kullanılan yeşil biberin sağlık için öyle faydaları bulunuyor ki öğrenince her gün tüketmek isteyeceksiniz.

Haber 09-08-22 15:52

Kurban etinin 24 saat dinlendirilerek tüketilmesi önerildi

Trakya Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü Dr. Öğretim Üyesi Merve Pehlivan: - "Özellikle hazım problemi olan kişilerde, etin kesildiği gibi tüketilmesi çok büyük sıkıntılara neden olabilir"

Yurthaber 08-07-22 09:09

Şişkinlik yaşıyorsanız dikkat! Bu belirtiler varsa…

Yemeklerden sonra şişkinlik yaşanabiliyor. Yaşanan şişkinlikler rahatsız edici durumlara sebep olabiliyor. Bu şişkinlikler genellikle önemsiz görülüp göz ardı edilse de şişkinlikler riskli durumlara yol açabiliyor. Uzmanlar yaşadığınız şişkinliğinizde bir sorun olabileceğini gösteren belirtileri açıkladılar. Eğer şişkinlik yaşarken bu belirtileri gösteriyorsanız mutlaka doktora görünmeniz gerekiyor.

Haber 27-06-22 10:07

Hazımsızlığa ne iyi gelir? Hazımsızlık nasıl geçer, evde doğal çözümler

Midedeki birçok şikayetin ifadesi için kullanılan bir tanım olan hazımsızlığa ne iyi gelir? Hazımsızlık söz konusu olduğunda üzerinde durulması gereken nokta diğer hastalıklardan nasıl ayırt edileceğidir. Hazımsızlık tedavisi ve belirtileri ile ilgili bilinmesi gerekenleri anlatan Gastroenteroloji, Fitoterapi Uzmanı, Farmakognazi Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Hakan Güvenli'nin yönlendirmeleriyle hazımsızlık nasıl geçer? Evde hazımsızlık için uygulanabilecek doğal çözümler nelerdir?

Haber 20-05-22 17:04

Önemsenmiyor ama sonuçları çok ciddi: Hazımsızlık nedir, belirtileri nelerdir?

Bir diğer adı dispepsi olmakla beraber insanların yemek yemeleri sırasında gelişen bir rahatsızlıktır. Bunun yanı sıra, enfeksiyonlar veya kullanılan birtakım ilaçlara bağlı olarak gelişmesi de söz konusudur. Birçok kişinin aklında hazımsızlık nedir sorusu bulunuyor. Karnın üst bölgesindeki ağrı ve şişkinlik hissi olarak tanımlanabilir. Her ne kadar bazı kişiler hazımsızlığı önemsemese de ciddi sonuçlara rastlanabilir.

Haber 06-04-22 14:01

Bir daha asla atmayacaksınız! İnanılmaz faydaları...

Yoğurt özellikle Türk mutfağı için vazgeçilmez bir besin. Yoğurt olmadan yemek yiyemem diyenlerden misiniz? Peki ya yoğurt suyu? Yoğurt oldukça lezzetli ve faydalı görülüp tüketiliyor fakat yoğurt suyu atılıyor. Fakat bu haberden sonra yoğurt suyunu atmayı bir daha düşünmeyeceksiniz...

Haber 21-02-22 17:42

Karın şişliği neden olur? Sabahları bu şikayetlerle uyanıyorsanız...

Karnın hava ve gazla dolması neticesinde meydana gelen karın şişkinliği, bölgenin daha büyük veya şişmiş görünmesine neden olur. Sağlık durumu, yaşam tarzı, hormonal değişiklikler gibi sebeplere bağlı olarak gelişebilen bu durum, günün her saatinde gözlenebilir. Sabahları daha yoğun şekilde de gözlenebilen karın şişkinliği neden kaynaklanır? Uzman Diyetisyen Aslıhan Küçük Budak anlattı.

Haber 31-10-21 17:13

Uzman isim uyardı: Bayramda hazımsızlık yaşamamak için eti dinlendirin

Kurban Bayramı öncesi beslenme alışkanlıkları ile ilgili uyarılar yapan Beslenme Uzmanı Seda Uşarer, hazımsızlık yaşamamak için kesilen etin en az 24 saat dinlendirilmesi gerektiğini belirtti.

Yemek 19-07-21 12:11

Hazımsızlık: Neden olur, nasıl geçer?

Hazımsızlık aslında kısa süreli bir sindirim problemi olarak görülse de ciddi sağlık sorunlarının bir belirtisi niteliği taşıyor olması da mümkün.

Haber 24-06-20 10:29

Hazımsızlık mı yaşıyorsunuz?

İç Hastalıkları, Gastroenteroloji ve Hepatoloji Uzmanı Prof. Dr. Yüksel Gümürdülü, hazımsızlığın, karnın üst bölgesinde ağrı, erken doyma, şişkinlik ve bulantı hissi gibi yakınmalara dayalı sağlık sorunu olduğunu belirterek, bilinçsiz beslenme ve ülser, reflü, safra kesesi hastalığı gibi durumların hazımsızlık sorununa neden olabileceğini kaydetti.

Yemek 27-06-19 10:05

Uykusuzluk nedenleri nelerdir? Uykusuzluk ile hazımsızlık arasındaki gizli ilişki

Hayatınızın bir döneminde ya da tekrar eden belli dönemlerde karşılaştığınız uykusuzluk sorununun ardında yatan nedenleri düşündünüz mü? İnsanların yaşam kalitesini doğrudan etkileyen uykusuzluk araştırmalara göre kronik bir hale gelmiş durumda. Üstelik 10 kişiden 1'inde görülen uykusuzluk sorunu giderek artmaya devam ediyor. Peki hızla yayılan bu rahatsızlığın ardında hangi neden ya da nedenler yatıyor? İşte bu sorunun cevabı...

Haber 03-01-19 11:09

Yemek yerken fazla konuşmayın! Bu alışkanlıklar hazımsızlık yapıyor

Genellikle yemek yerken ya da sonrasında karnın üst bölgesinde gelişen şişkinlik, bulantı, karın ağrısı ile erken doyma hissi… Sık sık geğirmek ve bağırsak gazında artışa eşlik edebilen kabızlık…

Yemek 19-12-17 14:41

Bu alışkanlıklar hazımsızlık yapıyor!

Genellikle yemek yerken ya da sonrasında karnın üst bölgesinde gelişen şişkinlik, bulantı, karın ağrısı ile erken doyma hissi… Sık sık geğirmek ve bağırsak gazında artışa eşlik edebilen kabızlık… Yol açtığı bu tür sorunlarla yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyen, hatta sosyal hayattan bile koparabilen “hazımsızlık” günümüzde oldukça sık görülen bir problem.

Haber 19-12-17 10:44

Oruç ile mide ve bağırsak ilişkisi

Ramazan ayında hazımsızlık, karın şişkinliği, mide kanaması ve mide delinmelerinin arttığı belirlenmiştir. Oruç tutma süresinin uzadığı yaz aylarında mide delinmelerinin daha fazla görüldüğü saptanmıştır. Brunei Sultanlığındaki bir çalışmada Ramazan ayında mide endoskopisi veya gastroskopi yapılan hastaların Ramazan öncesi döneme göre yüzde 30 oranında arttığı belirlemiştir.

Haber 22-05-17 08:32

Hazımsızlığı önemseyin

Sık görülen bir sağlık sorunu olan hazımsızlığın çok iyi araştırılması gerektiğini belirten uzmanlar, psikolojik nedenlerin ya da yanlış beslenme alışkanlıklarının sonucu olarak gelişebilen hazımsızlığın, diyabet, tiroid hastalığı, safra kesesi taşı, bağırsak hastalıkları ve kanserlerinin de habercisi olabildiğine dikkat çekiyor.

Haber 26-03-05 14:40