İnfluenza Haberleri Ve Son Dakika İnfluenza Haberleri

İnfluenza Haberleri Ve Son Dakika İnfluenza Haberleri

İnfluenza ya da bilinen adıyla grip, sonbahardan ilkbahara kadar sık sık rastlanan mevsimsel ve bulaşıcı bir hastalıktır. İnfluenza virüsünün yol açtığı hastalık, bu dönemlerde toplumun büyük bir kısmını etkisi altına alır. Korunmak için bu dönemler gelmeden yapılması gereken grip aşıları önerilir. İnsanların hastalanmasına neden olan virüslerin çoğu influenza A ve influenza B tipleridir. Bir dönem dünyayı saran domuz gribinin etkilerinin azalmış ve pandemiye dönüşme riskini kaybetmiş halidir. Mevsimsel grip halini aldığı için artık domuz gribi olarak adlandırılmamaktadır. Damlacık yoluyla yüzeylerden, havadan ve doğrudan insanlara bulaşabilir. Kimilerinde hafif bir kırgınlık gibi hissedilen influenza, kimilerinde ishal, nefes darlığı, yüksek ateş, kusma gibi zorlayıcı belirtilerle kendini gösterebilir. Şiddetine göre Antiviral ilaçlarla tedavi edilmektedir.

Influenza Haberleri

Türkiye'de enfeksiyonlarda artış görülüyor! İnfluenza virüsü belirtilerine dikkat

Yaşanan hava değişimleri nedeniyle enfeksiyonlarda artış meydana geldiğini belirten uzmanlar influenza virüsünde yanlış tedavi yöntemi izlendiğini belirtiyor. Diğer hastalıklarla karıştırılmaması gerekilen influenza virüsünün belirtileri hakkında uyarıyor.

Haber 17-04-23 14:27

Grip olduğunu sanarak doktora giden genç futbolcunun kariyeri bitti! İki bacağı da kesildi...

Grip sanılan belirtiler çok ciddi hastalıkların başlangıcı olabiliyor. İngiltere'de yaşayan 21 yaşındaki genç futbolcu grip olduğunu düşünerek doktora gitti. Doktorda acı gerçekle karşılaşan genç futbolcunun iki bacağı da kesildi.

Haber 31-01-23 13:43

Çocuklarda üst üste tekrar eden gribin sebebi belli oldu

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Mümine Türksoylu, ilkokul çağındaki çocukların kısa dönem içerisinde tekrar tekrar üst solunum yolu enfeksiyonuna yakalanmasına ilişkin açıklama yaptı. Çocukların tek bir enfeksiyon geçirmediğini birçok viral hastalığı ardı ardına yaşadığını belirten Türksoylu, İnfluenza A ve B, Covid, RSV ile solunum yolu hastalığına neden olan birçok virüsün neden olduğunun altını çizdi.

Haber 10-12-22 16:05

Eğitime grip arası verildi: Anne babalar tedirgin! Uzmanlar net konuştu: Hasta çocuk...

Influenza (grip), RSV (Respiratuar Sinsityal Virüs), Covid-19 gibi solunum yolu enfeksiyonları artış göstermeye devam ediyor. Bitmeyen öksürük, ateş, halsizlik ve daha bir çok belirtiyle ortaya çıkan bu hastalıkları özellikle çocukları etkiliyor. Öyle ki Isparta’nın Sütçüler ilçesinde okullara mecburi grip arası verildi. Anne babalar hastalıklara karlı tedirgin iken, uzmanlar bulaşın aktif olduğu ilk 3 gün çocukların okula gönderilmemesi gerektiğini söylüyor.

Haber 08-12-22 08:57

Influenza

İnfluenza Hakkındaki Haberler Mynet'te. İnfluenza Hakkındaki Son Dakika Gelişmelerini Mynet'te Takip Edin.

Hastalık her geçen gün yayılıyor! Grip vakaları koronavirüsü solladı: Aralık ayı için uyarı

Türkiye'de son haftalarda artan öksürük, boğaz ağrısı ve halsizlik gibi şikayetler endişeye neden oldu. Vatandaşlar, çevrelerinde birçok kişide benzer belirtilerin görüldüğünü ifade ederken adeta viral enfeksiyon patlaması yaşandı. Okulların da açılmasıyla birlikte bulaş riski evlere ulaştı. Hem kovid hem de grip testi negatif çıkan kişiler 'soğuk algınlığı' diye geçiştirirken maske takılmaması hastalığı iyice yaydı.

Haber 10-11-22 07:55

Bu belirtilere dikkat! Çocukları domuz gribinden korumanın 10 kuralı

Okullarda yarıyıl tatili sona erip milyonlarca öğrenci için ders zilinin çalmasıyla kalabalık ortamlarda geçirilen süre artacağından enfeksiyonlara karşı çok daha dikkatli olmak gerekiyor. Covid-19 pandemisinin gölgesinde geçirdiğimiz kış mevsiminde bir yandan da kışın önde gelen hastalığı grip (influenza) hızla yayılıyor. Uzmanlar, okullarda ikinci eğitim öğretim dönemiyle birlikte kalabalık ortamlarda geçirilecek sürenin artması konusunda anne babaları uyarıyor.

Haber 04-02-22 12:28

Okula giden çocuklar risk altında: Ateşi yok diye yanılgıya düşmeyin!

Covid-19'un yanı sıra nezle, influenza (domuz gribi) ve üst solunum yolu enfeksiyonları ile ilgili salgınların hızla yayılması çocukları risk altına aldı. Pandeminin yanı sıra kış mevsiminin de etkisiyle daha çok hastalıkla baş etmek zorunda kalan çocukların sağlığı için belirtilerin gözlenmesi gerektiğine dikkat çeken Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Demet Matben, ebeveynlere seslenerek, çocukların ateşi yok diye yanılgıya düşmemelerini söyledi.

Haber 10-01-22 11:56

Kuluçka süresi 2-3 güne düştü! Omicron'da bu belirtilere dikkat, vakalarda...

Koronavirüs ve influenza belirtilerinin birbirine benzemesi nedeniyle hastalıklar karıştırılabiliyor. Konuyla ilgili açıklama yapan Prof. Dr. Kıvanç Şerefhanoğlu, zatürrenin koronavirüste daha çok görüldüğünü belirterek "Omicron'da kuluçka süresi 2-3 güne düşmüştür. Bulgular daha çok boğaz, burun gibi üst solum yollarında görülmektedir" diye konuştu.

Haber 06-01-22 11:17

Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Şener'den grip uyarısı:

"Maske ve mesafe gibi önlemlere yeterince uymuyoruz, buna bağlı olarak Kovid-19 yanında paralel olarak, grip ve influenza ve solunum yolları ile buna benzer virüslerde artış yaşandı"

Yurthaber 05-01-22 11:16

Çocuklarda grip vakalarında artış yaşanıyor

Kayseri Şehir Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü İdari Sorumlusu Uzman Doktor Binnaz Çelik: - "Son bir aydır vaka sayılarında ciddi artış vardı, bir haftadır da influenzadan kaynaklı acil başvurumuzda yüzde 100 artış yaşanıyor" - Kayseri Aile Hekimleri Derneği Başkanı Dr. Ümit Işıldak: - "Omicron varyantının şikayeti de gribe benziyor. Çocukları teste gönderdiğimizde çok az pozitif vaka çıkıyor"

Yurthaber 05-01-22 11:12

Koronavirüs, influenza grip vakalarını sıfırladı

Koronavirüs salgınına karşı alınan tedbirler, mevsimsel grip vakalarını büyük oranda düşürdü. Ankara Sağlık Bilimleri Üniversitesi Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Ümit Savaşçı, koronavirüse karşı alınan tedbirler nedeniyle şu anda grip vakalarının 'sıfır' olduğunu söyledi.

Haber 29-01-21 10:50

Grip aşısı olacaklar dikkat! Sakın rehavete kapılmayın

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Öğretim Üyesi Farmakoloji Uzmanı Doç. Dr. İsmail Mert Vural, "Grip aşısı olduktan sonra, 'ben aşı oldum' diye sakın rehavete kapılmayın. Grip aşıları, bütün griplere karşı koruyucu değildir. Geçen yıl en çok grip yapan influenza türlerine karşı koruyor olacaktır. Onun haricinde grip ve benzeri enfeksiyon yapan virüslere karşı koruyucu olmayacaktır, Covid-19'a ilişkin de koruyucu olmayacaktır" dedi.

Haber 21-10-20 09:29

Sağlık Bakanı Koca'dan 'influenza' uyarısı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, influenza virüsü hakkında uyarılarda bulundu. Koca, "Koronavirüse karşı alınan üç tedbiri sıkı uygularsak, grip vakalarını da azaltmış oluruz" ifadelerini kullandı.

Haber 20-09-20 13:35

Gripten nasıl korunuruz? İşte gribe karşı alınacak 10 önlem

Çoğu zaman 1-2 hafta içinde yatak istirahati ve bol sıvı alımıyla geçen grip çocuk, yaşlı ve bağışıklık sistemi düşük kişilerde dikkat edilmezse hayati tehlikelere yol açabiliyor. Gripten korunmak için bazı kişisel önlemlerin alınması önem taşıyor.

Haber 03-02-20 10:34

İnfluenza virüsünden nasıl korunuruz?

İnfluenza yani grip virüsünün her yıl farklı şekillerde ortaya çıktığını söyleyen uzmanlar, hava yolları taşımacılığının artmasının çeşitli enfeksiyonların farklı coğrafyalarda görülmesine sebep olduğunu söylüyor. Peki influenza (grip) virüsünün daha hızlı ve farklı noktalara yayılmasına neden olan bu durum karşısında nasıl önlem alınması gerekiyor? İşte influenza (grip) virüsünden korunmanın yolları...

Haber 22-01-20 09:42

Domuz gribi vakaları arttı! İşte hastalığa yakalanmamak için dikkat edilmesi gerekenler...

Son günlerde hava sıcaklığının hızla düşmesi hastalıklara davetiye çıkardığı gibi domuz gribi vakalarında da artışa sebep oldu. Dr. Hakani Hazar, "Son bir ayda 10’dan fazla kişinin halk arasında domuz gribi diye adlandırılan hastalığa yakalandığını gördük" diye konuştu.

Haber 10-01-20 10:46

Influenza nedir? Influenza belirtileri nelerdir?

'Influenza (grip) nedir?' sorusunun cevabı en çok aranan sorular arasında yer alıyor. Grip virüsü olarak tanımlanan influenzanın özellikle sonbahar ve kış aylarında salgınlar yapan viral bir hastalık olduğu biliniyor. Peki, Influenza (grip) nedir? Influenza belirtileri nelerdir? Influenza'dan nasıl korunulur?

Haber 09-01-20 17:36

Sağlık Bakanlığı: Üst solunum yolu hastalıklarında öncelik aile hekimi

Sağlık Bakanlığı'nca, üst solunum yolu enfeksiyonlarının mevsimsel artışının geçen yıllarla benzer oranda seyretmesine rağmen, Kasım ve Aralık aylarında acil servislere başvuranların sayılarında geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 10'luk bir artış olduğu belirtilerek, "Grip ve benzeri üst solunum yolu hastalıklarında vatandaşlarımızın öncelikle acil servislere değil, aile hekimine müracaat etmesi gerekmektedir" denildi. İşte detaylar...

Haber 06-01-20 09:44

Cumhurbaşkanlığı'ndan 'küresel grip salgını' genelgesi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla yayımlanan genelgede, influenza virüslerinin yol açtığı bir solunum yolu hastalığı olan, özellikle sonbahar ve kış aylarında görülen ve mevsimsel olarak seyreden influenzanın (grip) zaman zaman pek çok kişinin ölümüyle sonuçlanan salgınlara neden olduğu, zaman zaman da küresel çapta görülen ve pandemi olarak adlandırılan salgınlara yol açabildiği belirtildi.

Trend 13-04-19 06:38

İnfluenza nedir, belirtileri nasıldır? İnfluenza ile baş etmek için öneriler...

Son günlerde çevremizdeki pek çok insan yüksek ateş, halsizlik, boğaz ağrısı ve öksürük şikayetleri yaşıyor. Özellikle çocuklarda yatağa düşüren ve hastanede kalma nedenleri arasında ilk sıralara yükselen bu tablo, influenza A adı verilen bir virüsten kaynaklanıyor. İşte influenza virüsünden korunma yolları...

Trend 31-01-19 09:33

Herkes bunu konuşuyor! Sağlık Bakanlığı'ndan 'grip salgını' açıklaması

Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, "Son haftalarda Avrupa'da ve Kuzey Yarım Küre'de yer alan ülkelerde olduğu gibi ülkemizde de grip olan hasta sayılarında artış görülmektedir ve artış devam edebilir. Grip hasta sayılarındaki artış olağan bir durum olup geçmiş grip sezonları ile kıyasladığımızda benzer olduğu görülmektedir" denildi. Salgınla ilgili olarak "Hayvanlardaki grip virüsleri insanlara geçiş özelliği kazanabilmektedir" ifadeleri kullanıldı.

Trend 14-01-19 13:56

Bakanlıktan gripli hasta sayısındaki artış olağan açıklaması

Sağlık Bakanlığı yetkilileri, geçmiş grip sezonlarındakilerle benzerlikler gösteren gripli hasta sayısındaki artışın olağan olduğunu bildirdi - Bakanlık yetkilileri "domuz gribi" ifadesinin sadece tüm dünyayı etkilediği salgın döneminde kullanıldığına dikkati çekerek, "Bu artık, salgın sonrasındaki yıllarda mevsimsel grip etkenleri arasında yer almaktadır, domuz gribi olarak tanımlanmamaktadır" vurgusunu yaptı

Haber 14-01-19 11:09

'İnfluenza' virüsünde artış! 'Ölüme bile neden olabiliyor' uyarısı

Halk arasında grip olarak bilinen 'influenza' virüsü kaynaklı hastalığa yakalananların sayısı son günlerde daha da arttı. Dr. Alpay Azap özellikle 'influenza' adlı grip virüsü tanısı konulan kişi sayısındaki artışı değerlendirerek, önemli uyarılarda bulundu.

Trend 10-01-19 08:00

Prof. Dr. Çiçek: H1N1 virüsünden korunmanın en iyi yolu grip aşısı

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Candan Çiçek, grip virüsü ve bu hastalığa karşı alınması gereken önlemlere ilişkin bilgiler verdi.

Haber 15-01-16 16:30

Grip, her yaşta karşılaşılan sağlık sorunu

Uzmanlar gribin, "influenza" denilen virüsün solunum yoluyla insan vücuduna girerek, özellikle sonbahar sonu, kış ve ilkbahar başında salgınlara neden olduğu bir infeksiyon hastalığı olduğunu belirtti.

Haber 27-11-05 15:34