Manisa Celal Bayar Üniversitesi Haberleri

Bozkurt ilçesindeki selin nedenleri ve alınabilecek tedbirler araştırıldı

Manisa Celal Bayar Üniversitesi Öğretim Görevlisi Dr. Osman Salih Yılmaz: - "Özellikle sel gibi can ve mal kaybına neden olan afet bölgelerinde taşkın duyarlılık haritalarının üretilmesi, yönetim ve stratejik planlama açısından oldukça önemli. Bu haritalar erken uyarı sistemleri, taşkınlara hızlı müdahale, güvenli alanların önceden belirlenmesi, gerekirse barınakların tasarlanması, taşkından korunma için önem taşıyor"

Yurthaber 07-09-22 12:01

STREAM It Up! projesi ile öğrencilere yapay zeka eğitimi verilecek

STREAM It Up! projesi ile öğrencilere yapay zeka eğitimi verilecek

Yurthaber 02-09-22 12:46

Pavo Group, Manisa Celal Bayar Üniversitesinde Network Laboratuvarı açıyor

Pavo Group, Manisa Celal Bayar Üniversitesinde "Network Laboratuvarı" açıyor

Yurthaber 20-08-22 17:15

Manisa Celal Bayar Üniversitesi taban puanları 2022: ÖSYM Manisa Celal Bayar Üniversitesi taban puanları, başarı sıralaması ve kontenjanları için liste açıklandı mı?

Manisa Celal Bayar Üniversitesi taban puanları merak konusu oldu. YKS 2022 sonuçları 18 Temmuz tarihinde açıklandı. Tercih yapacak adaylar taban puanları, başarı sıralamaları ve üniversitelerin kontenjanlarının bulunduğu listelere ulaşmak istiyor. Manisa Celal Bayar Üniversitesi'nde eğitim almak isteyen adaylar bu soruların cevabını merak ediyor. Peki Manisa Celal Bayar Üniversitesi 2022 taban puanları, başarı sıralaması belli mi? İşte detaylar...

Egitim 19-07-22 09:55

Manisa Celal Bayar Üniversitesi

Manisa Celal Bayar Üniversitesi Hakkındaki Haberler Mynet'te. Manisa Celal Bayar Üniversitesi Hakkındaki Son Dakika Gelişmelerini Mynet'te Takip Edin.

Manisa'da üniversiteliler mezuniyet töreninde 500 metrelik Türk bayrağıyla yürüdü

Manisa'da üniversiteliler mezuniyet töreninde 500 metrelik Türk bayrağıyla yürüdü

Yurthaber 10-06-22 18:49

Manisa'daki eski şifahane 9 yıldır tıp tarihi meraklılarını ağırlıyor

Yüzyıllarca şifahane olarak hizmet veren ve 9 yıl önce müzeye dönüştürülen Hafsa Sultan Şifahanesi'nde Osmanlı döneminde tıp alanında kullanılan aletler ve ilaçlar sergileniyor - Ziyaretçiler, geçmişte akıl hastalarının el işleri, müzik ve su sesiyle tedavi edildiği binayı, müzik eşliğinde ücretsiz gezebiliyor

Yurthaber 30-01-22 11:16

Sinovac aşısı olan sağlıkçıların 3. ay antikor seviye sonuçları paylaşıldı

Manisa Celal Bayar Üniversitesi (MCBÜ) "Bilimsel Araştırma Projeleri Birimi", Türkiye’de uygulanan iki doz Sinovac SARS-CoV-2 inaktif aşısının etkinliği ve antikor düzeyi takip çalışması kapsamında, iki doz aşı sonrası 3. ay sonuçlarını kamuoyuyla paylaştı.

Haber 25-06-21 19:29

Manisa Celal Bayar Üniversitesi Sinovac aşısı 3. ay izlem sonuçlarını açıkladı

Manisa Celal Bayar Üniversitesi "Sinovac aşısı 3. ay izlem" sonuçlarını açıkladı

Yurthaber 25-06-21 18:49

Müsilajın yayılımını uydu üzerinden takip eden kod yazıldı

Manisa Celal Bayar Üniversitesi (MCBÜ) akademisyenlerinden oluşan çalışma gurubu, müsilajı uydu görüntüleri üzerinden takip eden kod yazdı.

Haber 15-06-21 13:54

Anadolu'da çoğunluğu avcı ve tarım yararlısı 44 böcek türü keşfedildi

Manisa Celal Bayar Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sinan Anlaş: - "Geçen seneden bu yana Akdeniz, Marmara ve Karadeniz bölgesinde çalışıyoruz. Bu alandaki çalışmalarımız 2022'de sona erecek" - "3 yıl önce 20 yeni türü açıklamıştık. Bunların üzerine 44 yeni tür daha ekledik. Böylece şu ana kadar Türkiye'de 64 tane bilinmeyen yeni böcek türünü keşfettik"

Yurthaber 10-06-21 11:33

Manisa'da keşfedilen yeni böcek türüne Aziz Sancar'ın adı verildi

Böceklerin tarımsal, ekolojik ve tıbbi önemleri konusunda araştırmalar yapan Manisa Celal Bayar Üniversitesi'nden (MCBÜ) bir grup akademisyen, İç Anadolu Bölgesinde bulduğu ve tarım yararlısı olduğu belirlenen yeni böcek türüne, Nobel ödüllü bilim insanı Prof. Dr. Aziz Sancar'ın isminden hareketle, "lobrathium azizsancari" ismini verdi.

Haber 05-06-21 11:53

Anadolu'da yeni keşfedilen yararlı böcek türü, Aziz Sancar'ın ismiyle anılacak

MCBÜ Öğretim Üyesi Doç. Dr. Sinan Anlaş: - "Sayın Sancar, ülkesindeki her türlü bilimsel çalışmayı desteklediğini, gurur duyduğunu belirterek, onore olduğunu ve büyük memnuniyet duyduğunu bize bildirdi. Biz de bunun üzerine türün yayımlanması çalışmalarına başladık. Bu yeni türe 'lobrathium azizsancari' ismini verdik"

Yurthaber 04-06-21 11:19

Sinovac aşısının bağışıklığı yüzde 99 kuvvetlendirdiği kanıtlandı

Manisa Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi sağlık çalışanlarının yürüttüğü 'SARS CoV-2 İnaktif (Sinovac-Coronavac) aşısının bağışıklık yanıtı' araştırması sonuçlandı. Araştırmaya göre aşının ikinci dozundan sonra kadınlarda yüzde 99.2, erkeklerde ise yüzde 95.7 oranında etkili antikor yanıtı tespit edildi.

Haber 05-04-21 21:19

Ayda bebeğin annesinin hatırası mezun olduğu üniversitede yaşayacak

İzmir depreminde 91 saat sonra enkaz altından sağ olarak çıkarılan Ayda bebeğin aynı depremde vefat eden annesi Fidan Gezgin Keskin’in adı, mezun olduğu Manisa Celal Bayar Üniversitesinde (MCBÜ) yaşatılacak.

Haber 10-03-21 17:57

CoronaVac aşısının ciddi bir yan etkisi olmadığı bilimsel olarak da kanıtlandı

Manisa Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi sağlık çalışanları tarafından yürütülen 'Sağlık çalışanlarında inaktive Covid-19 aşılanması sonrasında antikor yanıtı ve etkinlik takibi' isimli CoronaVac aşısının güvenlik ve koruyuculuğunun izlenmesi konusundaki bilimsel araştırmada katılımcıların sadece yüzde 1,5'inin sağlık kurumlarına başvurduğu ve hiçbirinin ciddi bir yan etki göstermediği tespit edildi.

Haber 06-02-21 08:57

Futbolcular 12. adamdan etkileniyor

Profesyonel futbolcularla gerçekleştirilen "Sporda Seyirci Etkileri: Futbolcu ve Taraftar İkilemi" araştırmasına göre, taraftarların oyuncuları olumlu veya olumsuz anlamda etkilediği belirlendi - MCBÜ Spor Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Pınar Güzel: "Futbolcular tecrübe kazandıkça taraftar baskısını daha kontrol edebilir hale geliyor. Taraftarların motivasyon, fizyolojik ve psikolojik anlamda güçlenme gibi olumlu anlamları varken, fizyolojik düşüş ve stres gibi olumsuz anlamları olduğunu gördük" - (A Milli Takım'ın 2020 Avrupa Futbol Şampiyonası'na katılması) "12. adam motivasyonu bizim futbolumuza da yansıdı ki başarımızda, hem ev sahibi olduğumuz hem de deplasmandaki maçlarda çıtanın yükselerek arttığını görüyoruz"

Spor 16-11-19 11:41

Güneş panellerini robot temizleyecek

Güneş enerjisini elektriğe çeviren santrallerde panellerin kirlenmesi nedeniyle oluşan verim kaybının önüne geçmek için Manisa Celal Bayar Üniversitesi ile bir mühendislik firmasının iş birliğiyle temizleme robotu geliştirildi - Mühendislik firması yöneticisi Barış Bişen: - "Otonom robotun güneş panellerinin verimliliğini yüzde 30 ile 40 arasında artırmasını bekliyoruz"

Yurthaber 20-09-19 11:36

Güneş panellerini robot temizleyecek

Güneş enerjisini elektriğe çeviren santrallerde panellerin kirlenmesi nedeniyle oluşan verim kaybının önüne geçmek için Manisa Celal Bayar Üniversitesi ile bir mühendislik firmasının iş birliğiyle temizleme robotu geliştirildi - Mühendislik firması yöneticisi Barış Bişen: - "Otonom robotun güneş panellerinin verimliliğini yüzde 30 ile 40 arasında artırmasını bekliyoruz"

Finans 20-09-19 11:31

Manisa’da Teknokent-Vestel ArGeTa açıldı

Manisa’da "Teknokent-Vestel ArGeTa" açıldı

Haber 18-04-19 16:31

Anadolu'da 20 yeni böcek türü bulundu

Manisa Celal Bayar Üniversitesinde böcekler konusunda araştırma yapan bir grup akademisyen, Ege ve İç Anadolu bölgelerinde 20 yeni böcek türü keşfetti - MCBÜ Alaşehir Meslek Yüksekokulu Öğretim Üyesi Doç. Dr. Sinan Anlaş: - "Bulduğumuz yeni türlerle ilgili sistematik, ekolojik, tarımsal ve tıbbi araştırmalarımız devam ediyor. 20 yeni türü yayın aşamasına getirip bilim dünyası ile paylaşacağız"

Haber 06-07-18 11:08

Ersun Yanal 33 yıl sonra diplomasını aldı

Teknik direktör Yanal, 33 yıl önce mezun olduğu üniversiteden diplomasını aldı.

Spor 03-05-18 14:18

Teknik direktör Ersun Yanal, 33 yıl sonra diplomasını aldı

Teknik direktör Ersun Yanal, 33 yıl sonra diplomasını aldı

Haber 03-05-18 13:27

Manisa merkezli FETÖ/PDY operasyonu

Örgütün Manisa Celal Bayar Üniversitesindeki yapılanmasına yönelik operasyonda 8 kişi gözaltına alındı

Haber 22-02-18 17:39

Raptiyeli Hafsa Sultan portresi Guinness'e girecek

Manisa Celal Bayar Üniversitesi (CBÜ) Optimum Kulübü'nün Birlik Projesi kapsamında 30 bin raptiyeden yapılan Hafsa Sultan portresi Guinness Rekorlar Kitabı'na girmeye hazırlanıyor.

Haber 16-05-15 18:48

Dekandan Soma yorumu: Mafya hesaplaşmasında da ölebilirlerdi

Manisa Celal Bayar Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Güç, Soma’daki faicada 301 madencinin ölümünü ’Allah’ın taktiri’ olarak niteledi.

Haber 13-05-15 20:36

Midibüsün camından fırlayan Seher öldü

Manisa Celal Bayar Üniversitesi servis midibüsü, eğimli yolda freni boşalınca kontrolden çıkıp devrildi. Kazada 18 yaşındaki öğrenci Seher Dayı hayatını kaybederken, 15 öğrenci de yaralandı.

Haber 12-11-13 09:06

Atanamayan öğretmen okul önünde mısır satıyor

Manisa Celal Bayar Üniversitesi Eğitim Fakültesi Sosyal Bilgiler Öğretmenliği bölümü mezunu Mesut Kazancı,okul önünde mısır satıyor.

Yurthaber 18-11-11 11:28

Celal Bayar Üniversitesi'nde yangın

Celal Bayar Üniversitesi (CBÜ) İdari ve İktisadi Bilimler Fakültesi binasının çatı onarımı sırasında çıkan yangın, itfaiyenin kısa sürede müdahalesiyle büyümeden söndürüldü. Yangının, işçilerin kaynak yaptığı sırada alevlerin rüzgarın etkisiyle çatı izolasyon maddesini tutuşturmasıyla çıktığı belirtildi.

Haber 13-08-02 17:02