Organ Yetmezliği Haberleri

Çoklu organ yetmezliğine yol açıyor! Tanı ve tedavi erken uygulanmazsa ölümle sonuçlanıyor

Bakteriyel, viral ya da fungal enfeksiyonların iltihaplanmayı tetiklemesi sonucu ortaya çıkan savunma sistemi yanıtı, vücuttaki organların hasar görmesine yol açıyor. Sepsis olarak adlandırılan tabloda vücudun fizyolojik işlevlerinin bozulduğunu belirten uzmanlar, tanıyı alan kişilerin doğru ve yeterli tedavi edilmemeleri durumunda tekli veya çoklu organ yetmezliğinin oluşabileceğine dikkat çekiyor.

Haber 26-01-22 07:38

Her 2,8 saniyede 1 kişi sepsisten hayatını kaybediyor

Enfeksiyon ve organ yetmezliği ile seyreden oldukça önemli bir sağlık sorunu olan sepsis, hastane yatışları içinde en ölümcül durumlardan bir tanesi olarak biliniyor. Her yaş grubunda ortaya çıkabilen hastalıkla ilgili açıklama yapan Prof. Dr. Sibel Temür, “Dünyada her yıl 47-50 milyon kişide sepsis gelişmektedir ve ortalama 2,8 saniyede 1 kişi sepsis nedeniyle hayatını kaybediyor. Sağ kalanların ise yaklaşık yüzde 50’sinde ömür boyu fiziksel veya psikolojik bozukluk oluşuyor” dedi.

Haber 10-09-21 09:58

Organ yetmezliğine yol açıyor! Tekrarlayan karın ağrıları FMF habercisi olabilir

Ailevi Akdeniz Ateşi’nin (FMF) en sık görüldüğü yerlerden birinin Türkiye olduğuna dikkat çeken Doç. Dr. Bülent Yaşar “FMF ataklar şeklinde tekrarlayan göğüs, karın ağrısı ve ateş şikayetleri ile karakterize kronik bir hastalıktır. Karın ve göğüs ağrısına, eklem ağrısı ve cilt döküntüleri eşlik edebilir. Tanı koymakta gecikilirse organ yetmezliklerine özellikle de böbrek yetmezliğine yol açabilir” dedi.

Haber 09-09-21 09:51

İç organ yağlanması nasıl eritilir? İç organ yağlanmasını kontrol altına almak için...

Visseral yağlanma, karın içi ve iç organlardaki yağlanma olarak özetlenebilir. İç yağlanma olarak bilinen bu durum, sağlık açısından ciddi zararları bulunan bir durumdur. İç organların çevresindeki yağ dokuları, organları korumak için görevli olsa da her şeyin fazlası gibi organ yağlanması da zararlıdır.

Haber 26-07-21 15:07

Gülay kimdir, gerçek adı nedir? Şarkıcı Gülay'ın hastalığı nedir? İşte sağlık durumu

90’lı yılların ünlü isimlerinden Gülay, daha önce iki kez kansere yakalandı. Umudunu hiç Kaybetmeyen Gülay, yakalandığı iki kanseri de yenerek tekrar hayata tutundu. Cesaretin Var Mı Aşka? Şarkısı ile bir döneme damga vuran başarılı sanatçıdan tekrar kötü haber geldi. Ünlü şarkıcı yeniden kansere yakalandı.

Magazin 10-06-21 18:47

İki yapay kalple hayata tutunan Arda, sağlığına kavuşmak için kalp nakli bekliyor

Kalp yetmezliği nedeniyle takılan iki yapay kalple yaşam mücadelesi veren 14 yaşındaki Arda Çetinkaya, sağlığına kavuşmak için nakil bekliyor. Yaşıtları gibi koşup oynamak ve günlük ihtiyaçlarını tek başına karşılamak isteyen Çetinkaya’nın en büyük hayali ise kalp nakli olmak.

Haber 26-04-21 16:10

Pandemi sürecinde organ bağışı endişesi tedaviyi aksatıyor

Organ yetmezliğine bağlı ölümlerin dünyada giderek arttığını söyleyen Prof. Dr. İbrahim Berber, koronavirüs nedeniyle çekinen hastaların virüs bulaşma endişesiyle tedavilerini yarıda bıraktığını ve organ nakli olmaktan çekindiğini söyledi.

Haber 03-11-20 11:10

2 çocuk annesi kadın, belindeki yağ bezesini aldırdıktan sonra hayatını kaybetti

Antalya'nın Manavgat ilçesinden akraba ziyareti için gittiği İstanbul'da, özel bir hastanede belindeki yağ bezesini aldıran 2 çocuk annesi Eda Kaya (41), çoklu organ yetmezliği sonucu hayatını kaybetti. Suudi Arabistan'da bir lüks konut şirketinin CEO'su olan Aykut Kaya, eşinin cenazesine özel uçakla gelebildi.

Haber 19-09-20 13:48

Hastalığını ciddiye almadı! Ağzını yemeye başladı!

6 yıl önce yakalandığı hastalığı ciddiye almayan Alex Lewis, bacaklarını ve kollarını kaybetti.

Haber 22-11-19 13:51

Efsane Türk doktor Kemal Bayazıt son yolculuğuna uğurlandı

Çoklu organ yetmezliği nedeniyle 89 yaşında vefat eden Türkiye'de ilk kalp naklini gerçekleştiren Opr. Dr. Kemal Bayazıt, sevenleri tarafından son yolculuğuna uğurlandı.

Haber 28-06-19 15:08

Liseli Belgin zayıflama hapı kurbanı mı?

Daha önce de birçok kişinin organ yetmezliği yaşamasına ve hatta ölümüne neden olan zayıflama haplarının bu kez 15 yaşındaki bir genç kızın ölümüne neden olduğu iddia edildi.

Haber 02-03-16 11:38

Nejat İşler'in doktorundan son açıklama

Acıbadem Maslak Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Çağlar Çuhadaroğlu, yoğun bakım servisinde tedavi gören oyuncu Nejat İşler'in sağlık durumu ile ilgili açıklamada bulundu.

Magazin 25-01-14 10:50

'Eğer ölürsem beni buraya gömün'

İstanbul'a nakledilen Nejat İşler'e ziyaretçi akını...

Magazin 24-01-14 08:29

Hastalığının adı belli oldu

6 gündür yoğun bakımda tutulan ve dün sabah saatlerinde ambulans uçak ile İstanbul'a sevk edilen Nejat İşler'in sağlık durumu ile ilgili hastaneden açıklama yapıldı.

Magazin 23-01-14 08:30

Nejat İşler'den iyi haber geldi

Acıbadem Bodrum Hastanesi Başhekimi Aydın Aksoy, oyuncu Nejat İşler'in uygulanan tedavilere yanıt vermeye başladığını bildirdi.

Magazin 19-01-14 22:41

Nejat İşler'in durumu ciddiyetini koruyor

Muğla'nın Bodrum İlçesi'ne bağlı Ortakent-Yahşi Beldesi'ndeki Acıbadem Hastanesi'nin yoğun bakım ünitesinde, solunum cihazına bağlı olarak tedavisi süren ünlü oyuncu Nejat İşler'in sağlık durumunun ciddiyetini koruduğu belirtildi.

Magazin 19-01-14 15:41