Orhan Pamuk Haberleri Ve Son Dakika Orhan Pamuk Haberleri

Orhan Pamuk Haberleri Ve Son Dakika Orhan Pamuk Haberleri

Orhan Pamuk 7 Haziran 1952′de varlıklı bir ailenin son çocuğu olarak İstanbul’un Nişantaşı semtinde doğdu.

Babası dedesi ve amcası gibi yüksek mühendisti. Aile servetinin temelini dedesi atmıştı. Babası IBM firmasının Türkiye bölümünde genel müdürlük yapmış olan Gündüz Pamuk, annesi 1700′lü yıllarda Girit valiliği yapmış olan İbrahim Paşa’nın soyundan gelen Şeküre Hanım’dır.

Orhan Pamuk, Cevdet Bey ve Oğulları (1982) kitabındaki gibi bir ev ve ailede, İstanbul’un Nişantaşı semtinde büyüdü. Uzun yıllar ressam olma hayali kurarak Robert Kolej’de okudu. İstanbul Teknik Üniversitesi’nde okurken, mimar ya da ressam olamayacağına karar verip okulu bıraktı. Devam zorunluluğu olmadığı için yazıya daha çok vakit ayırabileceğini düşünerek İ.Ü. Gazetecilik Enstitüsü’ne girdi ve buradan mezun oldu. Ardından başladığı yüksek lisans eğitimini yarım bıraktı. Fakat Kar romanı dışında bu meslekte hiç çalışmadı.

Orhan Pamuk 1982 yılında Aylin Türegün’le evlendi. 1991′de Rüya isimli bir kız çocuğu sahibi olan çift 2001 yılında boşandı. Orhan Pamuk’un ağabeyi Şevket Pamuk İktisat tarihçisi olup Boğaziçi Üniversitesi’nde öğretim üyesi olarak görev yapmaktadır. Orhan Pamuk 1985-1988 yılları arasında Iowa Üniversitesi tarafından verilen International Writing Program (IWP) kursuna katıldı. Amacı dünyanın değişik bölgelerinden gelen ve gelecek vaat eden yazarların Amerikan hayatını tanımaları ve kitaplarını yazabilecek güzel bir ortama kavuşmaları olan kurs sonrasında kendi deyimiyle “hayatı değişti”.

İlk kitabından itibaren yurtiçinde ve yurtdışında ödüller aldı. Kitapları hem çok sattı hem de edebi açıdan olumlu tepkiler aldı. Orhan Pamuk yazarlığa 1974 yılında başladı. 1979 yılında ilk romanı olan Karanlık ve Işık ile katıldığı Milliyet Roman Yarışmasında birincilik ödülünü Mehmet Eroğlu ile paylaştı. Aynı romanı 1982 yılında Cevdet Bey ve Oğulları adı altında tekrar yayımlandı. Bu sefer 1983 yılında bu kitapla Orhan Kemal Roman Ödülüne layık görüldü.

Orhan Pamuk’un bundan sonra yazdığı kitaplar çok sayıda ödüller kazanmaya devam etti. Orhan Pamuk İkinci romanı olan Sessiz Ev 1984 yılında Madaralı Roman Ödülünü kazandı. Bu romanın Fransızca tercümesi ise 1991 yılında Prix de la Découverte Européenne ödülüne hak kazandı. 1985 yılında yayımlanan tarihi romanı Beyaz Kale 1990 yılında ABD’de Independent Award for Foreign Fiction ödülünü kazandı ve Türkiye dışında daha geniş bir şekilde tanınmasını sağladı. Orhan Pamuk, 2002 yılında yayımlanan Kar kitabını, Türkiye’nin etnik ve politik meseleleri üzerine kurulu bir politik roman olarak tanımlamaktadır. Kar adlı kitabı Amerika’da 2004 yılında “yılın en iyi 10 kitabından biri” olarak gösterilmiştir. Yıllar geçtikçe Orhan Pamuk’un Türkiye dışındaki ünü artmağa devam etti. 1998 yılında yayımlanan Benim Adım Kırmızı 24 dile çevrildi ve 2003 yılında İrlanda’nın ünlü International IMPAC Dublin Literary Award ödülünü kazandı.

Romanlarının dışında, yazılarından ve söyleşilerinden seçmelerin ve bir hikâyesinin yer aldığı Öteki Renkler (1999) ve Ömer Kavur’un yönettiği Gizli Yüz adlı filmin senaryosu (1992) vardır. Bu senaryo, 1990 yılında yayımladığı Kara Kitap romanındaki bir bölümden yola çıkılarak yazılmıştır.

Orhan Pamuk, romancılığının yanısıra insan hakları, düşünce özgürlüğü, demokrasi ve benzeri konulardaki düşüncelerini makaleler ve söyleşiler yoluyla aktarmaktadır. Şubat 2005 tarihinde İsviçre’de yayımlanan Tages-Anzeiger, Basler Zeitung, Berner Zeitung ve Solothurner Tagblatt adlı gazetelere haftalık ek olarak çıkan Das Magazin dergisine verdiği demeçte ifade ettiği Orhan Pamuk 'un ''Bu topraklarda 30 bin Kürt ve 1 milyon Ermeni öldürüldü ama hiç kimse bunları konuşmağa cesaret edemiyor''sözleri Türkiye içinde büyük eleştirilere neden oldu. Yazar, Kürt sorunu ve Ermeni soykırımı iddiaları ile ilgili bu sözleri yüzünden Türklüğe hakaret suçuyla 6 ay ila 3 yıllık hapis istemiyle mahkemeye verildi. Mahkeme dünya çapında büyük ilgi uyandırdı.

Orhan Pamuk’a karşı açılan bu dava T.C. Adalet Bakanlığının onayını gerektiriyordu. Bu onay verilmeyince 23 Ocak 2006 tarihinde mahkeme yetkisizlik kararı verdi ve dava düştü.

Orhan Pamuk ABD’de yayımlanan Time dergisinin 8 Mayıs 2006 tarihindeki kapak yazısında yer aldı. “Time 100: Dünyamızı Biçimlendiren Kişiler” başlıklı yazıda tanıtılan 100 kişiden biri oldu.

Orhan Pamuk’un yazarlık kariyeri 12 Ekim 2006 tarihinde Nobel Edebiyat Ödülü’nü kazanmasıyla zirveye erişti. Kazandığı bu ödülle Nobel Ödülünü kazanan ilk Türk vatandaşı olarak tarihe geçti. Nobel ödüllerini dağıtan İsveç Akademisine (Svenska Akademien) yakın çevreler Orhan Pamuk’tan ziyade Adonis adıyla tanınan Suriyeli şair Ali Ahmet Said’e şans tanımaktaydılar.

Ancak Akademinin 12 Ekim 2006 günü saat 14:00 civarında yayımladığı basın bildirisinde 2006 Nobel Yazın Ödülü “Kentinin melankolik ruhunun izlerini sürerken kültürlerin birbiriyle çatışması ve örülmesi için yeni simgeler bulan” Orhan Pamuk’a verilmiştir sözleriyle Nobel Edebiyat Ödülünün Orhan Pamuk’a verildiği resmen açıklandı.

Orhan Pamuk’un romancılığı postmodern roman kategorisinde değerlendirilmektedir. Eleştirmen Yıldız Ecevit Orhan Pamuk’u Okumak adlı kitabında onun avangard romancılığını değerlendirmektedir. Özellikle Beyaz Kale, Kara Kitap, Yeni Hayat, Benim Adım Kırmızı, Kar romanları postmodern romanın özgün örnekleri olarak sayılmaktadır. Bu kitaplarda Pamuk hem edebiyat türleri arasında geçişkenlik sağlamakta, hem de geçmiş-bugün, doğu-batı, gelenek-modernlik, eski-yeni geçişkenlikleriyle yapıtlarını üretmektedir. Bunu yaparken Pamuk özellikle postmodern romanın önemli bir ögesi olan üst kurmaca tekniğini kullanmasıyla önem kazanmaktadır. Pamuk dilsel oyunlara rağbet etmemekle birlikte, yapıtlarında çoğulluk görülür ve bir çok karakter söz alarak anlatıyı farklı yönlerden geliştirir. Özellikle Benim Adım Kırmızı romanının her bölümde yeni bir anlatıcı karşımıza çıkar ve bize kendisini ve olayların gelişimini anlatır. Aynı şekilde edebiyat tarihçisi Jale Parla da Don Kişot’tan Günümüze Roman adlı kapsamlı yapıtında, Benim Adım Kırmızı’dan hareketle Orhan Pamuk’un romancılığını karşılaştırmalı edebiyat bağlamında irdeler.

Parla’ya göre Pamuk, Türk romanının aldığı önemli dönemeçlerin sahibi olan bir yazardır. Doğu-batı sorunsalıyla estetik düzeyde hesaplaşmaya yönelen Ahmet Hamdi Tanpınar ve Oğuz Atay gibi önemli yazarlardan birisidir Pamuk; bu sorunsalı kültürel ve felsefi içerimleriyle edebiyatına taşımış, özellikle Kara Kitap’ta bu tema bağlamında önemli, çok katmanlı bir edebi metin örneği sergilemiştir.

Eserleri;

Cevdet Bey ve Oğulları, roman, İstanbul, Can Yayınları, 1982 Sessiz Ev, roman, İstanbul, Can Yayınları, 1983 Beyaz Kale, roman, roman, İstanbul, Can Yayınları, 1985 Kara Kitap, roman, İstanbul, Can Yayınları, 1990 Gizli Yüz, senaryo, İstanbul, Can Yayınları, 1992 Yeni Hayat, roman, İstanbul, İletişim Yayınları, 1995 Benim Adım Kırmızı, roman, İstanbul, İletişim Yayınları, 1998 Öteki Renkler, yazılarından ve söyleşilerinden seçmeler, 1999 Kar, roman, İstanbul, İletişim Yayınları, 2002 İstanbul: Hatıralar ve Şehir, anı, İstanbul, Yapı Kredi Yayınları (YKY), 2003

İngilizce Çeviriler
The White Castle, (Beyaz Kale) Türkçesinden çeviren Victoria Holbrook, New York: Braziller, 1991.
The Black Book, (Kara Kitap) Türkçesinden çeviren Güneli Gün, New York: Farrar, Straus, 1994.
The New Life, (Yeni Hayat) Türkçesinden çeviren Güneli Gün, New York: Farrar, Straus, and Giroux, 1997.
My Name is Red, (Benim Adım Kırmızı) Türkçesinden çeviren Erdağ M. Göknar, New York: Knopf, 2001.
Snow, (Kar) Türkçesinden çeviren Maureen Freely, New York: Knopf, 2004.
Istanbul: Memories and the City, (İstanbul: Hatıralar ve Şehir) Türkçesinden çeviren Maureen Freely, New York: Knopf, 2005.

Fransızca Çeviriler
La maison du silence, trad. du turc par Münevver Andaç., Paris : Gallimard, 1988. (Traduction de: Sessiz Ev) Le livre noir,

trad. du turc par Münevver Andaç., Paris : Gallimard, 1994., (Traduction de: Kara Kitap) Le château blanc, trad. du turc par

Münevver Andaç., Paris : Gallimard, 1996. (Traduction de: Beyaz Kale) La vie nouvelle, trad. du turc par Münevver Andaç., Paris

: Gallimard, 1998. (Traduction de: Yeni Hayat) Mon nom est Rouge, trad. du turc par Gilles Authier., Paris : Gallimard, 2001.

(Traduction de: Benim Adım Kırmızı) Neige, traduit du turc par Jean-François Pérouse., Paris : Gallimard, 2005. (Traduction de:

Kar)

Almanca Çeviriler
Die weisse Festung, (Orjinal adı:Beyaz Kale), Türkçeden çeviren: Ingrid Iren., Frankfurt am Main : Insel, 1990.
Das schwarze Buch, (Orijinal adı: Kara Kitap), Türkçeden çeviren: Ingrid Iren., Münih : Hanser, 1995.
Das neue Leben, (Orijinal adı: Yeni Hayat) Türkçeden çeviren: Ingrid Iren., Münih : Hanser, 1998.
Rot ist mein Name, (Orijinal adı: Benim Adım Kırmızı), Tükçeden çeviren: Ingrid Iren., Münih : Hanser, 2001.
Schnee, (Orijinal adı: Kar) Türkçeden çeviren: Christoph K. Neumann., Münih : Hanser, 2005.
Der Blick aus meinem Fenster, (Orijinal adı: Pencereden bakmak), Gözlemler, Münih : Hanser, 2006

Ödülleri
1979 Milliyet Roman Yarışması Ödülü Karanlık ve Işık (iki yazarlı)
1983 Orhan Kemal Roman Ödülü Cevdet Bey ve Oğulları
1984 Madaralı Roman Ödülü Sessiz Ev
1990 Independent Yabancı Roman Ödülü (Birleşik Krallık) Beyaz Kale
1991 Prix de la Découverte Européene (Fransa) Sessiz Ev (Fransızca çevirisi nedeniyle)
1991 Antalya Altın Portakal film festivali en iyi senaryo Gizli Yüz
2002 Prix du Meilleur Livre Etranger (Fransa) Benim Adım Kırmızı
2003 Premio rinzane Cavour (İtalya) Benim Adım Kırmızı
2005 Alman Kitap Sanatı’nın Barış Ödülü (Almanya)
2005 Prix Medicis Etranger (Fransa) Kar
2006 Nobel Edebiyat Ödülü

Orhan Pamuk Haberleri

Orhan Pamuk komşularıyla mahkemelik oldu! 'Çürük' savunması yeterli olmadı... Apartmanda keşif yapılacak

Nobel ödüllü yazar Orhan Pamuk, Cihangir'in Taray Apartmanı'nındaki komşularıyla mahkemelik oldu. Apartmanın riskli olduğunun tespit edilmesinden sonra komşuları yapının güçlendirilmesi için dava açarak yıkılmaması için ihtiyati tedbir kararı aldırdı. 18 daireli apartmanda 6 dairesi bulunan ünlü yazar ise ihtiyati tedbirin kaldırılarak binanın yıkımına karar verilmesini istedi. Yıkımın durdurulmasına yönelik tedbirin devamına karar veren mahkeme, Taray Apartmanı'nda keşif yapacak.

Magazin 01-11-23 14:23

Masumiyet Müzesine 6 yeni eser eklendi

Yazar Orhan Pamuk: - "Umberto Eco'dan Nobel Ödülü almış Mo Yan'a kadar pek çok kişi geldi. Dünyanın en ünlü sanatçılarından Jeff Koons gelecek. Entelektüel dünyadan müzemize büyük ilgi var" - "Belki de gençliğimde, 22 yaşıma kadar ressam olmak istediğim için, yazdığım bir romana tekabül eden, onu resimleyen, illüstre eden değil tekabül eden, onunla ilişkiye geçen bir şey yapma işini (romana) koymayı seviyorum. Şimdi bir roman yazıyorum, adı Kağıt Oynayanlar"

Yurthaber 10-09-22 10:34

Aslı Akyavaş kimdir? Orhan Pamuk'la evlenen Aslı Akyavaş kaç yaşında, mesleği nedir?

Nobel ödüllü yazar Orhan Pamuk ile dünyaevine giren Aslı Akyavaş kimdir, kaç yaşında, mesleği nedir? Pamuk, yaklaşık 10 yıldır birlikte olduğu Aslı Akyavaş ile sade bir törenle evlendi. Pamuk, ilk evliliğini yaptığı Aylin Türegün'den 2001 yılında boşanmıştı.

Magazin 07-04-22 14:14

Orhan Pamuk ile Aslı Akyavaş evlendi

Nobel Edebiyat Ödülü’nü Türkiye’den kazanan (2006) tek isim olan Orhan Pamuk, uzun yıllardır birlikte olduğu Aslı Akyavaş'la evlendi. Nikâh töreni aile içinde yapıldı.

Magazin 06-04-22 20:40

Orhan Pamuk

Orhan Pamuk Hakkındaki Haberler Mynet'te. Orhan Pamuk Hakkındaki Son Dakika Gelişmelerini Mynet'te Takip Edin.

Orhan Pamuk hakkında soruşturma

Yazar Orhan Pamuk hakkında, "Mustafa Kemal Atatürk'e ve Türk bayrağına hakaret" suçlaması sonrası verilen takipsizlik kararı, nöbetçi sulh ceza hakimliğince kaldırıldı. İtiraz üzerine savcılık, Orhan Pamuk hakkında tekrar soruşturma başlattı.

Haber 08-11-21 16:28

Orhan Pamuk'un sözleri ve bir Türk atasözü NASA'nın Lucy uzay aracında

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), Jüpiter'e gönderdiği uzay aracı Lucy'ye özel bir plaka yerleştirdi. Jüpiter'in etrafındaki Truva asteroitlerini inceleyecek olan uzay aracı Lucy’deki plakada aralarında Nobel ödüllü Orhan Pamuk’un da olduğu önemli yazarlar, bilim insanları ve düşünürlerden alıntılar yer aldı. Ayrıca plakada bir Türk atasözü de var.

Haber 19-10-21 17:35

Orhan Pamuk'a referandum sorusu! Yetmez ama evet dediği için pişman mı?

Nobel ödüllü yazar Orhan Pamuk, sosyolog Nilüfer Göle, tarihçi Edhem Eldem, ekonomist Seyfettin Gürsel ve siyaset bilimci Ahmet İnsel, Fransa'da katıldıkları bir panelde, "2010 yılında Anayasa referandumuna 'Yetmez ama evet!' deyip oy vermeleriyle ilgili soruyu yanıtladı.

Haber 06-10-21 09:53

Bilim dünyasının en prestijli ödülüne ismini veren bir dahi: Alfred Nobel

Bilim dünyasının en prestijli ödülü denildiğinde pek çok kişinin aklına Nobel Ödülü gelir. Ülkemizden sadece Orhan Pamuk ve Aziz Sancar'ın almaya hak kazandığı bu ödülün kurucusu olan Alfred Nobel'in hayatını sizler için araştırdık.

Trend 14-04-21 14:16

Karolin Fişekçi'den yıllar sonra gelen Orhan Pamuk itirafı! 'Benimle keyif yapıp onunla dolaşıyordu'

Yıllar önce Orhan Pamuk’la aşk yaşadığı iddiasıyla uzun süre gündem olan ressam Karolin Fişekçi, yeni sosyal medya uygulaması 'clubhouse' üzerinden ünlü yazarla ilişkisini anlattı. Fişekçi, 'Benimle keyif yapıp, Hint yazar Kiran Desai ile resmi davetlere gidiyordu' diyerek o dönem yaşadıklarını anlattı.

Magazin 06-02-21 09:44

Cüneyt Özdemir'in 'Hangisi daha yakışıklı?' anketi gündem oldu!

Cüneyt Özdemir'in başlattığı ve kendisiyle birlikte Orhan Pamuk, Ertuğrul Özkök ve Rasim Ozan Kütahyalı'nın yer aldığı "Hangisi daha yakışıklı?" anketi gündem yarattı. Sonuçları paylaşan Özkök ise "sonuçlara itiraz edeceğim "diyerek okuyucusunu gülümsetti.

Haber 31-01-21 09:12

Kübra Par ile Rasim Ozan Kütahyalı birbirine girdi

Güneş gazetesi yazarı Rasim Ozan Kütahyalı ile Habertürk yazarı Kübra Par arasında, Orhan Pamuk fotoğrafı üzerinden tartışma yaşandı. Kübra Par bugünkü yazısında, Rasim Ozan Kütahyalı ile resmi var diye Orhan Pamuk'a yapılan lincin haksızlık olduğunu yazdı. Par’ın yazısı üzerine, Rasim Ozan Kütahyalı’dan yanıt geldi. Twitter’dan açıklamada bulunan Kütahyalı, isim vermeden Par’ı eleştirdi. Kübra Par Twitter hesabından yaptığı açıklamayla, Rasim Ozan Kütahyalı’nın sözlerine tepki gösterdi.

Haber 29-01-21 17:01

Dua Lipa'dan Orhan Pamuk paylaşımı

Dünyaca ünlü şarkıcı Dua Lipa, Orhan Pamuk'un Kar romanını Instagram hesabından paylaştı.

Magazin 14-03-20 16:02

Orhan Pamuk, 21. yılında Benim Adım Kırmızıyı anlattı

Orhan Pamuk: - "Resme bakarak hikaye anlatmak, bir resmin, bir hikayenin başlangıcı olması önemli. Benimkinde bir romanın başlangıcıdır ama daha devam ediyoruz" - "Klasik hikayelerde Şirin üçüncü kere Hüsrev'in resmini görünce aşık olur. Ben bu masalı kullanmak istemiyorum, eski hikayelerden yararlanarak çağdaş roman yazıyordum. Ben o zaman birinci seferde, ilk seferde görsün ve aşık olsun istedim. Günümüze daha uygun"

Haber 21-01-20 23:21

Altun: Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ifadeleri Orhan Pamuk'a yönelik değil

İletişim Başkanı Fahrettin Altun: - "Sayın Cumhurbaşkanımızın bugünkü konuşmasında yer alan 'Türkiye'den teröriste ödül vermişlerdir' şeklindeki ifadeleri herhangi bir şekilde sayın Orhan Pamuk'a yönelik değildir" - "Sayın Cumhurbaşkanımız, Türkiye düşmanı ideolojik yaklaşımları ve terör faaliyetleri bilindiği halde Nobel'e aday gösterilen ya da farklı uluslararası örgütlerce ödüllendirilen isimleri kastetmiştir"

Haber 10-12-19 18:46

İletişim Başkanı Fahrettin Altun'dan Orhan Pamuk açıklaması

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun paylaştığı mesajla, "Sayın Cumhurbaşkanımızın bugünkü konuşmasında yer alan “Türkiye’den teröriste ödül vermişlerdir” şeklindeki ifadeleri herhangi bir şekilde sayın Orhan Pamuk’a yönelik değildir." ifadelerini kullandı.

Haber 10-12-19 18:30

Orhan Pamuk'un Balkon Fotoğraflar sergisi açıldı

Yazar Orhan Pamuk: - "Çocukluğumdan beri fotoğraf çekiyorum. Dijital fotoğraf çıktıktan sonra da tekrar yeni bir heyecanla fotoğraf çekmeye sarıldım" - "Fotoğraf çekiyordum ama niçin çektiğimi bilmediğim gibi bir gün bir fotoğraf kitabı çıkarırım gibi bir fikrim de yoktu. Yavaş yavaş onları da düşe kalka yapmaya başladım" - Yayıncı ve küratör Gerhard Steidl: - "Fotoğrafların sıralamasına baktığınızda bir öyküyü ya da romanı andırdığını göreceksiniz. Görsel açıdan da değerlendirdiğinizde adeta bir çizgi roman gibi. Fotoğrafların kitaptaki sunuş formatının aynısını sergide de görebilirsiniz. Orhan Pamuk'un kitapta oluşturduğu tasarım unsurlarını da sergiye taşıdım"

Haber 05-02-19 22:22

Orhan Pamuk'un Masumiyet Müzesi kitabını öneren öğretmene soruşturma

İstanbul’da bir lisede edebiyat öğretmeninin Orhan Pamuk’un Masumiyet Müzesi romanını önerdiği için hakkında ‘müstehcen kitap önermek’ten soruşturma açıldı.

Haber 18-10-18 08:37

Trump Orhan Pamuk okuyor!

ABD Başkanı Donald Trump'ın, 2005 yılında New York Times gazetesine gönderdiği bir mektupta okuduğu yazarlar arasında John Updike, Philip Roth ve Orhan Pamuk'u saydığı ortaya çıktı.

Haber 15-02-18 21:22

Karolin Fişekçi açıkladı! Boşnaklarla ilgili infial yaratan söz nereden çıktı?

Rasim Ozan Kütahyalı'nın infial yaratan "Kusturmalı Boşnak s...su" sözünün yarattığı gerilim sürüyor. Peki bu tabir nereden çıktı? Bu sorunun yanıtını adını ünlü yazar Orhan Pamuk'la yaşadığı aşkla duyuran ressam Karolin Fişekçi verdi. Fişekçi, bu sözün ilk kez Şerif Faysal Yıldırım adlı bir Twitter kullanıcısı tarafından kullanıldığını belirtti.

Haber 21-11-17 15:15

'Dünyanın en etkili Müslümanları' listesinde Erdoğan, Gülen ve Pamuk var

Dünya gazetesi yazarı Kerim Ülker, bugünkü “Erdoğan, Sabancı ve Orhan Pamuk en etkili Müslümanlar arasında” başlıklı yazısında, “Dünyanın en etkili Müslümanları” listesinin ayrıntılarına yer verdi. “Dünyanın en etkili Müslümanları” listesinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Fethullah Gülen ve Orhan Pamuk’un yanı sıra çok sayıda isim yer aldı.

Haber 14-11-17 12:03

Orhan Pamuk: Politik bakımdan artık İstanbul’da yaşayamam

İtalya’da yayımlanan La Stampa gazetesinin kitap ekine bir söyleşi veren Nobel ödüllü yazar Orhan Pamuk, politik bakımdan artık İstanbul’da yaşayamayacağını, çok fazla dikkat çekmemek için oraya sessizce gittiğini söyledi. Orhan Pamuk, “Hatıralarımın yok edildiği İstanbul’un bu yeni halini sevmiyorum” ifadelerini kullandı.

Haber 15-10-17 23:33

Pamuk'tan 'Erdoğan' tepkisi! 'Altı yıl çalışıp 650 sayfa yazıyorsun...

Nobel ödüllü yazar Orhan Pamuk, Fransız gazetesi Libération’a verdiği söyleşide kendisine Erdoğan'ın sorulmasına "Altı yıl boyunca çalışıyorsun, 650 sayfa yazıyorsun ve ilk soru Erdoğan" sözleriyle tepki gösterdi.

Haber 05-09-17 19:16

Almanya Cumhurbaşkanı'ndan Orhan Pamuk'a doğumgünü tebriği

Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier, Orhan Pamuk'un doğumgünü dolayısıyla kamuya açık bir kutlama mesaj yayımladı. Steinmeier, "65. doğum gününüz dolayısıyla, büyük bir hikayeci, tutkulu bir Avrupalı, siyaset ve toplumun eleştirel tahlilcisi ve keskin zekalı bir deneme yazarı olan sizi kutlarım. Sizin kitaplarınızı okurken, Stéphane Mallerme’nin 'Dünyadaki her şey bir kitaba girmek için vardır' sözü aklıma geliyor" ifadelerine yer verdi.

Haber 05-06-17 10:52

Forbes açıkladı! İşte en çok kazanan yazarlar

Forbes, 2016 yılının en çok kazanan Türk yazarlarını sıraladı. İşte o liste...

Haber 04-05-17 18:27

Orhan Pamuk, Moskova’da Yasyana Polkaya Edebiyat Ödülü'nü aldı

Orhan Pamuk bugün Rusya Devlet Kütüphanesi’nde ödülünü aldı.

Haber 24-02-17 16:03

Hürriyet, Orhan Pamuk’un röportajını ‘hayır’ dediği için yayımlamadı

Nobel Ödüllü yazar Orhan Pamuk'un verdiği son röportajın yayımlanmadığı ortaya çıktı

Haber 15-02-17 13:59

Orhan Pamuk'a İtalya'dan şeref doktorası

İtalya'nın en köklü sanat üniversitelerinden biri olan Milano'daki Accademia di Belle Arti di Brera, Nobel ödüllü yazar Orhan Pamuk'a şeref doktorası verecek.

Magazin 17-01-17 17:02

Yasin Hayal, Dink Ailesi'nden ve Orhan Pamuk'tan özür diledi

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink suikastına ilişkin olarak, "Kamu görevlilerin ihmali olduğu" iddiasıyla ana davayla birleştirilen toplam 35 sanıklı davanın 4. duruşması devam ediyor.

Haber 26-05-16 17:27

Orhan Pamuk'un kitabına suç duyurusu

Sakarya'nın Hendek ilçesinde yaşayan Yavuz Konuk, yazar Orhan Pamuk hakkında Düzce Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulundu.

Haber 31-03-16 22:39

Orhan Pamuk’un ‘Masumiyet Müzesi’ belgesel oldu: Hatıraların Masumiyeti

Nobel ödüllü yazar Orhan Pamuk’un 2008 yılında yayımlanan‘Masumiyet Müzesi’ isimli romanı Britanyalı yönetmen Grant Gee tarafından ‘Hatıraların Masumiyeti’ adıyla belgesele dönüştürüldü.

Haber 27-03-16 12:21

Orhan Pamuk’tan uyarı: Sakın ha...

Pamuk, HDP’li milletvekillerinin Meclis’ten uzaklaştırılmak istendiğini belirterek, “Sakın ha böyle bir şey yapmayalım. Bunu yapmak geri dönüşsüz bir hataya doğru gitmek olur” diye konuştu.

Haber 12-03-16 23:21
Magazin 01-02-16 11:49

Orhan Pamuk: “Türkiye’de iç savaş yaşanmasından korkuyorum”

Nobel Ödüllü Yazar Orhan Pamuk, Ankara’daki terör saldırısına ilişkin İtalyan gazetesi La Repubblica’ya çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Haber 12-10-15 19:04

Masumiyet Müzesi filmi, Venedik Film Festivali'nde

Orhan Pamuk'un 2012'de açılan Masumiyet Müzesi'nden yola çıkan ve yönetmenliğini İngiliz belgesel yönetmeni Grant Gee'nin yaptığı "Hatıraların Masumiyeti", 72. Venedik Film Festivali'nde gösterilecek.

Magazin 27-07-15 12:05

Orhan Pamuk'tan hükümete sert eleştiri

Nobel ödüllü yazar Orhan Pamuk, AFP’ye verdiği röportajda, Türkiye’de 'otoriter askerlerin dışarı itildiğini', onun yerine 'otoriter ve İslamcı bir hükümetin' geçtiğini öne sürdü.

Haber 14-02-15 14:33

Orhan Pamuk ‘Kafamda Bir Tuhaflık’ kitabını imzaladı

Yazar Orhan Pamuk, ‘Kafamda Bir Tuhaflık' adlı yeni kitabını Bursa'da imzaladı.

Haber 07-02-15 16:10

Orhan Pamuk'tan Avrupa'ya Tuzağa düşmeyin çağrısı

İtalyan La Repubblica gazetesi için bir makale kaleme alan yazar Orhan Pamuk, Charlie Hebdo saldırısı için "Müslümanların Avrupa'da Hristiyanlarla yan yana barış içinde yaşayabileceğine inanan benim gibi kişilere bir darbe oldu" dedi.

Haber 13-01-15 18:30

Orhan Pamuk: Dürüst olanın hükümeti eleştirmemesi olanaksız

Orhan Pamuk: Hükümetin ağır ihmali yüzünden Soma madeninde 300 hatta belki de 400 kişi öldü

Haber 22-05-14 09:17

Orhan Pamuk sessizliğini bozdu

Türkiye’nin tek Nobel Edebiyat Ödüllü yazarı Orhan Pamuk, AKP ve Erdoğan’ın uygulamalarını eleştiren bir açıklamaya imza attı.

Haber 28-03-14 12:49

Orhan Pamuk: Türkiye'deki durum kötüden daha kötüye gidiyor

Nobel Ödüllü yazar Orhan Pamuk, Türkiye'deki durumunun "kötüden daha da kötüye gittiğini" savundu.

Haber 28-03-14 09:46

Pen'den Twitter ve YouTube yasağını kaldırma çağrısı

Dünya Yazarlar Birliği Pen, Türkiye'de ifade özgürlüğüne yönelik sınırlamalardan duyduğu kaygı yansıtan bir açık mektup yayımladı. Mektupta aralarında Orhan Pamuk, Elif Şafak, Salman Rüşdi ve Günter Grass'ın da bulunduğu çok sayıda yazarın imzası var.

Haber 28-03-14 03:00

Karolin Fişekçi'den Orhan Pamuk'a şok sözler

Nobel ödüllü yazar Orhan Pamuk, 3 yıl önce New York'taki bir alışveriş merkezinde ressam Karolin Fişekçi ile kol kola fotoğraflanmıştı.

Magazin 23-03-14 15:14

Orhan Pamuk'tan Yunus Emre'ye ziyaret

Bakur Sulakauri Yayınevi'nin davetlisi olarak Tiflis'e giden Pamuk, Yunus Emre Enstitüsü'nü ziyaret etti.

Magazin 16-03-14 22:11

Nobelli Çinli yazar Ayasofya'yı yazacak

Nobelli Çinli yazar Mo Yan Topkapı'yı gezdi, Boğaz'da keyif çattı. Hayran olduğu Ayasofya'yla ilgili projeyi açıkladı: Sonraki eserlerimde olacak.

Magazin 24-02-14 19:27

Mo Yan gazetecilerle buluştu

2012 Nobel Edebiyet Ödüllü Çinli yazar Mo Yan, İstanbul'da gazetecilerle bir araya geldi. Yazar Yan, Türkiye'nin gerçekten huzurlu bir yer olduğunu belirterek, Türkiye'de çok büyük değişim olduğunu söyledi.

Magazin 22-02-14 20:12

İstanbul'da Nobel zirvesi

Nobel Edebiyat Ödülü'nü 2006'da kazanan Orhan Pamuk ile 2012'de bu ödülü kazanan Çinli Mo Yan İstanbul'da buluştu.

Magazin 21-02-14 19:51

Orhan Pamuk'tan Obama'ya mektup

Nesli tükenmeye başlayan “Kral Kelebek” için aralarında Nobel Edebiyat Ödüllü Orhan Pamuk dahil 150 aydın seferber olarak ABD Başkanı Obama’ya mektup gönderdi.

Haber 15-02-14 13:01

Üsküp'ten Orhan Pamuk'a edebiyat ödülü

Uluslararası 2013 Tabernakul Edebiyat Ödülü bu yıl Orhan Pamuk'a verildi.

Magazin 27-12-13 22:01

Orhan Pamuk kimdir?

Orhan Pamuk 7 Haziran 1952′de varlıklı bir ailenin son çocuğu olarak İstanbul’un Nişantaşı semtinde doğdu.

Haber 31-10-13 15:31