Tarihçi Haberleri

Prof. Dr. İlber Ortaylı'dan gençlere yaşlılarla ahbaplık edin tavsiyesi:

"Bir ninenin çantasını taşısan ya da bir yaşlıyı karşıdan karşıya geçirsen bu ahbaplığın başı olur"

Yurthaber 05-06-22 17:07

Pelin Batu'nun eşi Macit Bitargil kimdir? Macit Bitargil nereli ve kaç yaşında? Ne iş yapıyor?

Pelin Batu'nun eşi Macit Bitargil basında yer alan haberlerin ardından vatandaşlar tarafından merak konusu oldu. Ünlü oyuncu eşine uzaklaştırma kararı aldırdı. Bu kapsamda Pelin Batu'nun eşi Macit Bitargil kimdir? Macit Bitargil nereli ve kaç yaşında? Ne iş yapıyor? soru ve konu başlıkları internette araştırılmaya başlandı. İşte detaylar...

Magazin 23-03-22 10:11

Pelin Batu kimdir? Nereli ve kaç yaşında? Evli mi? Pelin Batu'nun eşi kimdir?

Pelin Batu basında yer alan haberlerin ardından günün en çok araştırılan ünlü isimleri arasına girdi. Ünlü oyuncunun, eşi Macit Bitargil'e uzaklaştırma kararı aldırdığı öğrenildi. Bu kapsamda Pelin Batu kimdir? Nereli ve kaç yaşında? Evli mi? Pelin Batu'nun eşi kimdir? soru ve konu başlıkları internette araştırılmaya başlandı. İşte detaylar...

Magazin 23-03-22 10:05

Tarihçi Prof. Dr. Kemal Karpat vefatının 3. yılında anılıyor

İstanbul Medipol Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet İpşirli: - "Kemal Karpat uzun yıllar ABD'de yaşadı ama hiçbir zaman Müslüman ve Türk kimliğini unutmadı. Hatta o kimliği bizim aramızda olanlardan çok daha canlı bir şekilde temsil etti"

Yurthaber 20-02-22 11:13

Tarihçi

Tarihçi Hakkındaki Haberler Mynet'te. Tarihçi Hakkındaki Son Dakika Gelişmelerini Mynet'te Takip Edin.

Tarihçi Mehmet Genç hayatını kaybetti

Tarihçi Mehmet Genç, tedavi gördüğü hastanede 87 yaşında hayatını kaybetti.

Haber 18-03-21 23:18

15 saat sonra bulundu, ilk bu soruyu sordu

Kitabını yazdığı Likya yolunda kaybolan amatör tarihçi Kate Clow, 15 saat sonra bulundu. Clow'un, yaşadığı su ve tuz kaybı nedeniyle jandarma ekiplerine ilk olarak 'Tuzunuz var mı?' diye sorduğu öğrenildi.

Haber 20-05-20 16:21

Başkentte Balkan Kaybı: 93 Harbi'nin Unutulmuş Muhacirleri konferansı

Amerikalı tarihçi William Holt: - "Batı, Türkleri hiçbir zaman kurban, mazlum olarak görmedi ve Batılılar Türklerin çektikleri acılardan bahsederken bu acıları daima küçümsedi" - "Batı'da Müslümanların maruz kaldığı bu katliamlar, çektikleri acılar neredeyse hiç bilinmiyor. Balkanlarda ise bu olaylar inkar ediliyor"

Magazin 21-11-19 18:14

Sırt çantasından kol çıkan Rus profesör sevgilisini öldürdüğünü itiraf etti

Rusya'da, içinde kadın kolu bulunan bir sırt çantası ile gözaltına alınan tanınmış tarihçi, polis sorgusunda sevgilisini öldürdüğünü itiraf etti.

Haber 11-11-19 05:18

Afrika Yasir Arafat Ödülü Gineli tarihçiye gitti

Gineli tarihçi ve yazar Djibril Tamsir Niane'ye ödülü, Yasir Arafat'ın ölüm yıl dönümü dolayısıyla 11 Kasım'da düzenlenecek törende takdim edilecek

Haber 08-11-19 14:08

Bilecik'te tarihi yol kalıntıları bulundu

Osmaneli ilçesinde 6 bilim adamının yürüttüğü yüzey araştırmalarında, tarihi milattan sonra 69-79 yıllarına dayandığı değerlendirilen yolun kalıntılarına rastlandı - Marmara Üniversitesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hüseyin Sami Öztürk: - "Haçlılar, Anadolu'ya geçerken bu yoldan geçtiler. Türkler ve Osmanlı da bu yolu kullandı. Aslında çok önemli bir yol ama belli bir bölümü günümüze ulaşmış, birçoğu yok" - "77 metrelik bölümünü keşfettik. Farklı farklı noktalardaki tespit ettiğimiz kısa yolların nasıl birleştiğini bulmaya çalışıyoruz"

Yurthaber 02-09-19 11:45

Bilecik'te tarihi yol kalıntıları bulundu

Osmaneli ilçesinde 6 bilim adamının yürüttüğü yüzey araştırmalarında, tarihi milattan sonra 69-79 yıllarına dayandığı değerlendirilen yolun kalıntılarına rastlandı - Marmara Üniversitesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hüseyin Sami Öztürk: - "Haçlılar, Anadolu'ya geçerken bu yoldan geçtiler. Türkler ve Osmanlı da bu yolu kullandı. Aslında çok önemli bir yol ama belli bir bölümü günümüze ulaşmış, birçoğu yok" - "77 metrelik bölümünü keşfettik. Farklı farklı noktalardaki tespit ettiğimiz kısa yolların nasıl birleştiğini bulmaya çalışıyoruz"

Haber 02-09-19 11:45

Bursa'da koç başı figürlü mezar taşları bulundu! 'Kayıp Türkler' ihtimali

Bursa'da tarihçi Doç. Dr. Celil Bozkurt, metruk bir kabristanda yaptığı araştırmada, koç başı figürlü mezar taşları buldu. Koç başlı kabir taşlarının Türk dünyasının değişik bölgelerde görüldüğüne dikkat çeken Celil Bozkurt, Bölgede yapılacak disiplinler arası araştırmalar, kayıp Türkler olarak bilinen Kıpçaklar hakkında yeni bilgilere ulaşmayı sağlayabileceğini belirtti.

Trend 24-08-19 10:28

Ölü taklidi yaptı manastırdan firar etti

Tarihçiler Orta Çağ arşivlerinde bir rahibenin kendini ölü olarak göstererek manastırdan kaçış öyküsünü ortaya çıkardı. 'Dünyevi arzuların yolunu' izleyen rahibenin kendine öldü süsü verip vücuduna benzeterek hazırladığı kuklayı yaktırması sonrası manastırdan firarı, dönemin Latince kayıtlarından öğrenildi.

Trend 14-02-19 09:39

Tarihçi yazar Talha Uğurluel, firari FETÖ yöneticileri ile irtibatlı çıktı

Erzincan'da, FETÖ/PDY'nin medya yapılanmasına ilişkin soruşturmada tutuklanan tarihçi yazar Talha Uğurluel'in, savcılıktaki ifadesinde 9 yıldır örgütle irtibatını kestiğini öne sürmesine rağmen 3 yıl öncesine kadar örgütün sözde üst düzey yöneticileri olan ve firari olarak aranan mensupları ile irtibatlı olduğu tespit edildi - Soruşturma sonucu Uğurluel'in, firari sanıklardan örgütün yüksek istişare heyetindeki sözde Avrupa imamı Abdullah Aymaz, sözde Batı Avrupa sorumlusu Süleyman Tiftik, örgüt elebaşı Fetullah Gülen'in operasyon ekibinden olup örgütün molla yapılanmasında yer alan Selman Kuzu ile irtibatlı olduğu belirlendi - Savcılık, FETÖ elebaşı Gülen'in danışmanlığının yanı sıra örgütün İsrail ve Ortadoğu imamlığını yürüten ve İsrail'deki bağlantılarını sağlayan Harun Tokak ile de iletişim halinde olduğu anlaşılan Talha Uğurluel'in Kudüs'e düzenlediği turlarda Tokak'tan destek almış olabileceğini değerlendiriyor

Haber 13-12-18 11:15

Röportaj sırasında kedisinin gazabına uğradı

Polonyalı tarihçi Dr. Jerzy Targalski, bir televizyon kanalına röportaj verdiği sırada, sevimli kedisinin gazabına uğradı.

Trend 09-07-18 09:55

İstanbul aşığı: Semavi Eyice

Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü sahibi, sanat ve kültür tarihçisi Prof. Dr. Semavi Eyice'nin bini aşkın kitapta makale, ansiklopedi maddesi ve araştırması yayımlandı - "İstanbul aşığı" olarak tanınan Eyice, Türkiye'de Bizans sanatının tanınmasında ve Osmanlı sanatıyla karşılaştırılmasında önemli rol oynadı

Haber 29-05-18 13:32

Bernard Lewis hayatını kaybetti! Bernard Lewis kimdir, nerelidir, kaç yaşında?

İngiliz asıllı ABD'li oryantalist tarihçi Bernard Lewis, 101 yaşında hayatını kaybetti.

Haber 20-05-18 03:41

Rumen tarihçinin Atatürk hayranlığı

Romanya'nın Craiova Üniversitesi tarih akademisyenlerinden Mitu Razvan, Dünya Tarihçileri Kongresi'nde askeri ve politik hayatıyla ilgili sunum yaptığı Büyük Önder Atatürk'ün devlet adamlığını konu alan bir kitap yazıyor - Razvan: - "Hayata geçirdiği reformlar ilgimi çektiğinden Atatürk hakkında araştırma yapmaya karar verdim. Eserimle Atatürk'ün devlet adamlığına dikkati çekmek istiyorum. Atatürk'ün askeri ve politik hayatını araştırdıkça hayranlığım artıyor"

Haber 13-05-18 11:07

İlber Ortaylı'dan herkesi şoke edecek açıklama

Kayseri’deki okurları ile konferansta bir araya gelen Prof. Dr. İlber Ortaylı, tarih profesörü olmasına rağmen, tarih ders kitaplarının hiç birini okumadığını söyledi. Ortaylı, "İstanbul mimari dolayısıyla Sinan camiinin 5 adedi yıkıldı. ‘Camimi yok’ diyoruz. Cami yok, varsa da beni alakadar etmez; öylesi yok. Tabi o öyle yaptı diye sanki öbürküler çok masum. O mimarlar, ukala hocalar Bir tanesinin bir röloveyi aldığı, doğru dürüst bir fotoğraf albümü yaptığı görülmemiş." açıklamasını yaptı

Haber 16-10-17 16:04

Ünlü tarihçi Halil İnalcık hayatını kaybetti

Dünyaca ünlü tarihçi Halil İnalcık, 100 yaşında hayatını kaybetti.

Haber 25-07-16 20:29

Tarihçi Erik Jan Zürcher, Türkiye’den aldığı şeref madalyasını iade etti

Türkiye üzerine çalışmalarıyla bilinen tarihçi Erik Jan Zürcher, dönemin dışişleri bakanı Abdullah Gül’den aldığı ‘Şeref Madalyası’nı Türkiye’deki ‘diktatoryal yönetim’i gerekçe göstererek iade etti.

Haber 10-05-16 10:58

Fransa'nın ünlü tarihçisi intihar etti

Fransa'nın ünlü tarihçilerinden Dominique Venner, Paris'in ünlü Notre Dame Katedrali'nde yaşamına son verdi.

Haber 21-05-13 22:18

'Arap dünyasının lideri Türkiye değil, Mısır'

İsrailli tarihçi Ehud Toledano, Arap Baharı’nda Türkiye ve İsrail arasında “medeni bir diyolog” çağrısı yapıyor.

Haber 05-12-11 09:27

27 kadının cesedini evinde sakladı

Rusya'da polis, 27 kadının cesedini evinde saklayan bir kişiyi gözaltına aldı.

Haber 05-11-11 21:48

Kanuni zafer kazandığında ne yapardı?

Tarihçi-Yazar Talha Uğurel, Mohaç Meydan Muharebesi'ni iki buçuk saatte kazanan Padişah Kanuni Sultan Süleyman'ın zafer sonrası yaptıklarını anlattı

Haber 24-01-11 17:09

Osmanlı tarihçisi Stanford Shaw vefat etti

Osmanlı tarihi alanında yaptığı çalışmalarla tanınan Prof. Dr. Stanford Shaw, bugün vefat etti.

Haber 15-12-06 19:03