Vergi Haberleri

Vatandaştan yüzde 10 alıp, devlete yüzde 1 verdiler: Bakanlık tek tek ortaya çıkardı: Maliye’den Bankalar Birliği’ne ‘pos cihazı’ talimatı

İnternetten yemek siparişlerinde ve kayıt dışı POS ile satışlarda belge düzenlenmediğini tespit eden Hazine ve Maliye Bakanlığı, Türkiye Bankalar Birliği’nden pos cihazı verilerini istedi. Kayıt dışı satışları mercek altına altına alan Bakanlık, işletmelerin yüzde 10 olarak tahsis ettiği KDV’yi yüzde 1 olarak beyan ettiklerini ortaya çıkardı.

Finans 19-09-23 13:45

Fatih Portakal'dan MTV ile ilgili açıklama: Kabul edilemez bir durum

Hükümetin 6 Şubat depremini gerekçe göstererek ek MTV vergisi getirmesine Fatih Portakal tepki gösterdi. Portakal, yaptığı paylaşımda, 'Ek MTV’yi ödemiyorum. Çünkü kabul edilemez bir durum.' diye konuştu.

Haber 07-09-23 13:54

Vergi borcu olanları ilgilendiriyor! Hacizler başlatıldı: Hazine ve Maliye Bakanlığı harekete geçti, yılbaşına kadar…

1 trilyon liralık vergi alacağı için Hazine ve Maliye Bakanlığı büyük bir borç tahsilat hamlesi yaptı. Bakanlık borçlu mükellefleri görüşmeye çağırırken, borcun yarısını peşin kalanının da yılbaşına kadar ödenmesini istedi. Birçok vergi dairesinin ise bu durumdaki mükelleflere haciz işlemi başlattığı bildiriliyor.

Finans 28-08-23 08:42

Gençler merakla bekliyor! Vergisiz telefon düzenlemesi hangi markalarda olacak? İşte indirim beklenen marka ve modeller...

Gençlere vergisiz telefon düzenlemesinde detaylar netleşiyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan dün yaptığı açıklamada "Sözlerimizin arkasındayız" derken, AK Parti il başkanları toplantısında konunun gündeme geldiği öğrenildi. Kritik toplantıda söz konusu indirimin hangi telefonlara yapılacağının masaya yatırıldığı ve Erdoğan'a bilgi verildiği öğrenildi. İşte gençlere vergisiz telefon düzenlemesi kapsamında olması beklenen markalar ve modeller...

Finans 25-08-23 12:51

Mehmet Şimşek'ten 'vergi' açıklaması: 'Enflasyonist ama' diyerek izah etti: 'Bir kısmı bu sene içerisinde...'

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek vergilerde yapılan artışa ilişkin önemli bir açıklamada bulundu. "Amacımız geçiş dönemi sonrası enflasyonu kalıcı aşağı çekmek" diyen Bakan Şimşek, "Vergi düzenlemeleri enflasyonist ama tekrarlanmayacak" dedi. Kaynak girişi sayesinde cari açığın azalıp kurun istikrar kazanacağını belirten Şimşek, “Bu da enflasyonu ve beklentileri olumlu yönde etkileyecek” diye konuştu.

Finans 10-08-23 09:19

Emeklilerin tepkisine hak veren Cumhur İttifakı ortağı Destici'den ÖTV çıkışı! Onlardan asla vergi alınmamalı

Seçimlerin ardından birçok kalemdeki vergiler artırıldı, bazı yeni vergiler de düzenlemeye alındı. Son olarak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, doğrudan vergilerin artırılıp dolaylı vergilerin azaltılması gerektiğini savundu. Cumhur İttifakı ortaklarından Büyük Birlik Partisi (BBP) lideri Mustafa Destici, geliri az olanlardan ve özellikle tarım ile üretimde ÖTV alınmaması gerektiğini kaydetti. Ayrıca emeklilerin maaş zammına tepkilerine hak veren Destici, "Adaletsizlik düzeltilmeli" dedi.

Haber 09-08-23 15:24

'Hem işçi hem işverenin ortak talebi' dedi! Cevdet Yılmaz'dan vergi sisteminde değişiklik mesajı: 'Bu yönde çalışma yapılması gerekiyor...'

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, "Doğrudan vergilerin artırılıp dolaylı vergilerin azalması hem işçi kesiminin hem işveren kesiminin ortak talebi. Bunu ben de destekliyorum. Önümüzdeki dönemde bu yönde birtakım çalışmalar yapılması gerekiyor" dedi. Cevdet Yılmaz ayrıca kamuda daha fazla tasarruf yapılması yönünde beklentileri olduğunu belirtti.

Finans 08-08-23 11:12

Son dakika: Açıklama geldi... Vergi borcu yapılandırması o tarihe kadar uzatıldı!

Son dakika haberine göre, Gelir İdaresi Başkanlığı, vergi borcu yapılandırma ile MTV ikinci taksit ödeme süresinin 4 Ağustos Cuma günü sonuna kadar uzatıldığını açıkladı. Öte yandan Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) da, yapılandırma, cari dönem prim borçları ve diğer her türlü borçların son ödeme süresinin 3 Ağustos'a kadar uzatıldığını duyurdu.

Finans 31-07-23 18:28

İlave vergi ve Kur Korumalı Mevduat için net konuştu: Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz canlı yayında açıkladı: ‘Yıl sonuna kadar…’

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, yıl sonuna kadar ek bir vergi artışı olmayacağını belirtti. Dövizdeki artış için "Kur reel bir zemine gelmiş oldu" ifadelerini kullanan Yılmaz, kur korumalı mevduatın sona ermesinin de şimdilik gündemde olmadığını kaydetti.

Finans 29-07-23 07:54

Futbolculardan kesilen vergi ücretleri için yeni dönem! Resmi Gazete'de yayımlandı...

Türkiye Futbol Federasyonu tarafından futbol spor dalında düzenlenen Süper Lig, birinci lig, ikinci lig ve üçüncü ligin altyapı takımlarına ilişkin faaliyetler, amatör spor faaliyetleri kapsamında değerlendirilecek. Sporculara yapılan ücret ödemeleri üzerinden tevkif edilen vergilerin, spor kulüplerine iade edilebilmesi için bu vergilerin süresinde beyan edilmesi ve ödenmesi gerekiyor.

Spor 22-07-23 11:31

Vergi zamları siyasette istifayı getirdi! Yeniden Refah Partili Fındık hayal kırıklığı diyerek açıkladı: 'Milletimizi temsil ettiğimizi düşünmüştüm'

Son dönemlerde peş peşe gelen MTV ödemesi, akaryakıta ÖTV zammı gibi gelişmelerle vergiler gündemdeki yerini korurken Yeniden Refah Partisi'nde (YRP) istifa yaşandı. Seçimlere İstanbul'dan milletvekili olarak katılan YRP'li Serhat Fındık, "hayal kırıklığı" yaşadığını söylerek istifasının nedenini açıklarken YRP'ye yakındı.

Haber 17-07-23 16:14

Emekli zammı, kıdem tazminatı, maaşlarda vergi kesintisi… Hepsini tek tek saydı! TÜRK-İş’ten çok konuşulacak talep

Memur ve emekli maaşlarına zam gelişmeleriyle beraber birçok kalemdeki vergilerde de artışa gidildi. TÜRK-İŞ Başkanı Ergün Atalay, vergi dilimlerinin düzenlenmesini talep ederken "Çok kazanandan çok, az kazanandan az vergi alınmalı" ifadelerini kullandı. "Emeklilerin durumu içler acısı" diyen Atalay, memur maaşı için uygulanan seyyanen zammın emekli maaşlarına da yansıtılması gerektiğini savundu. Atalay'ın dile getirdiği talepler arasında ayrıca kıdem tazminatı da vardı.

Finans 11-07-23 16:51

Hijyen ürünlerinde vergi arttı, vatandaşlar marketlere akın etti! Fiyatlar yarın ne olur bilemeyiz

Resmi Gazete’de yayımlanan kararla hijyen ürünlerindeki vergi oranının yüzde 20’lik dilime çıkmasının ardından vatandaşlar marketlere akın etti. Vatandaşlar karar yürürlüğe girmeden önce tuvalet kağıdı ve sabun gibi ürünleri sepetlerine doldurdu. Market alışverişi yapan bir vatandaş "Fiyatlar şu anda uygun yarın ne olur bilemeyiz. Bu piyasayı biz yapıyoruz" dedi.

Haber 09-07-23 23:44

Bütçeye maliyeti belli oldu! MTV detayı dikkat çekti... Milyonların gözü orada: Komisyonda görüşmeler başladı! Memur maaşı zammı, vergi düzenlemeleri...

En düşük memur maaşının 22 bin 17 liraya çıkarılması ile bazı vergi artışlarını öngören "6 Şubat 2023 Tarihinde Meydana Gelen Depremlerin Yol Açtığı Ekonomik Kayıpların Telafisi İçin Ek Motorlu Taşıtlar Vergisi İhdası ile Bazı Kanunlarda ve 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi"nin görüşmeleri, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda başladı. Memur zammının bütçeye maliyeti ve MTV'nin geliri de belli oldu. Ayrıca CHP'nin ek MTV'yi AYM'ye götüreceği öğrenildi.

Finans 07-07-23 15:41

Haberi alır almaz akın ettiler, saatlerle yarış! Vergi zamları sonrası sınır kapılarında yoğunluk: 14 bin TL fazla ödememek için...

Resmi Gazete’de yayınlanan vergi oranları artışında yurt dışından getirilen cep telefonlarının kaydedilmesi için gereken harcın 20 bin TL’ye çıkarılması kararı üzerine Artvin’deki Sarp Sınır Kapısı’nda yoğunluk yaşandı. Yeni tarih bu gece başlayacağından 20 bin lira yerine 6 bin lira ödemek için vatandaşlar saatlerle yarışmaya başladı. Öte yandan Ardahan’ın Çıldır ilçesi Aktaş Sınır Kapısı’nda da yoğunluk olurken Dilucu Sınır Kapısı'nda da cep telefonlarını kayıt altına aldırma kuyruğu görüldü.

Haber 07-07-23 13:48

Torba yasadan akaryakıta ÖTV çıktı! İşte madde madde yeni vergi artışları

Torba yasada yer alan teklife göre; akaryakıt ve doğal gazın içinde yer aldığı ÖTV listesine, maktu vergi tutarlarının 6 aylık Yİ-ÜFE oranında otomatik olarak artırılmasını öngören bir madde mevzuata girdi. Torba yasada ek MTV ve asgari ücrete 500 TL'lik destek de yer aldı.

Finans 05-07-23 15:33

AK Parti çalışma başlattı! Bölge bölge harita çıkarılacak, tüm Türkiye'de uygulanacak: Hayalet eve yüksek vergi geliyor...

Yüksek kira beklentisiyle bazı ev sahipleri evlerini kiraya vermek yerine boş tutmayı tercih ediyor. Fahiş kira önlemleri kapsamında düğmeye basan hükümet, Türkiye genelinde boş tutulan evlerin bölge bölge haritasını çıkaracak. Belirlenen boş evlerin ise vergileri artırılacak.

Finans 04-07-23 09:14

Vergi, MTV borcu, trafik cezası olanlar dikkat! Yapılandırma başvurusu için son gün… Süre uzatımı taksit ödemelerini değiştirdi

Borç yapılandırmada son gün! SGK borçları, vergi borçları, Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) borcu, trafik cezaları… Milyonlarca kişi için yapılandırma başvurusu bugün mesai bitimine kadar devam edecek. İlk ve ikinci taksitler Temmuz ayı içerisinde birlikte ödenecek. Süresinde ödenmeyen veya eksik ödenen taksit tutarları gecikme faizi ile birlikte tahsil edilecek. ‘2023 borç yapılandırma nasıl yapılır?’ sorusuna yanıt arayanlar içinse adres e-Devlet. İşte detaylar…

Finans 03-07-23 09:01

Vergi dilimlerine düzenleme! Ekim ayında Meclis'e geliyor: Çalışanların maaşlarını azaltan uygulamada yeni hamle...

Türkiye ekonomisinin 2024-2026 dönemine ilişkin yol haritası niteliği taşıyan yeni Orta Vadeli Program için mesai başladı. Enflasyonla kesintisiz mücadele sürecek. Fahiş fiyat ve maliyetler düşürülecek. Çalışanların ücreti vergi dilimine takılmayacak.

Finans 28-06-23 08:33

ÖĞRENCİLERE VERGİSİZ TELEFON ŞARTLARI 2023: Öğrenciye vergisiz telefon nasıl alınır? ÖTV ile KDV'siz cep telefonu ve bilgisayar şartları neler?

Öğrencilere vergisiz telefon satışı ile ilgili son dakika gelişmesi olup olmadığı merak konusu oldu. AK Parti seçim beyannamesi ile ön lisans ve lisans eğitimi gören üniversite öğrencilerine ÖTV ve KDV'siz cep telefonu ve bilgisayar müjdesi verilmişti. Yeni Kabine bugün ilk kez toplanacak. Kabine Toplantısı sebebiyle birçok kişi internette araştırma yapıyor. Peki, Öğrenciye vergisiz telefon nasıl alınır? ÖTV ile KDV'siz cep telefonu ve bilgisayar çıktı mı, şartları neler?

Finans 06-06-23 14:47

Gider pusulası nedir, nasıl kesilir? Gider pusulası örneği ve hesaplama işlemi nasıl yapılır?

Özellikle serbest meslek çalışanları için gider pusulasının önemli bir belge olarak ön plana çıktığı söylenebilir. Çünkü bu belge günümüzde elektronik ortamda da hazırlanabildiği gibi belli başlı durumlarda mutlaka oluşturulmalıdır. Gider pusulasının hangi durumlarda hazırlanması gerektiği ise Vergi Usul Kanunu kapsamında yer alan bilgilere göre açıklanmalıdır. Peki, gider pusulası nedir ve gider pusulası hesaplamaları nasıl yapılır?

Finans 22-05-23 10:12

Son dakika: Kemal Kılıçdaroğlu, 7 maddeyle açıkladı! Asgari ücret, gelir vergisi, orta sınıf... 'Yeniden düzenleyeceğiz'

Son dakika haberi... CHP Genel Başkanı ve Millet İttifakı Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu, sosyal medyadan yayınladığı son videosunda orta sınıfa dikkat çekti. Kılıçdaroğlu, çalışanlar için gelir vergisini yeniden düzenleyeceklerini ve asgari ücretlilerden vergi alınmayacağını söyledi.

Finans 30-04-23 22:16

Kılıçdaroğlu'nun 'ÖTV'siz otomobil' sözlerine Bakan Nebati'den yanıt! Vergi mevzuatından haberiniz yok

CHP Genel Başkanı ve Millet İttifakı'nın cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Kocaeli'deki mitingi sırasında sarf ettiği "Şehit ailelerine ÖTV'siz araç vereceğiz." sözlerine Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati'den tepki geldi. Sosyal medyadan paylaşımda bulunan Nebati, "'Vergi benim işim' diyorsunuz lakin vergi mevzuatından haberiniz yok." diyerek, 2016 yılında ÖTV Kanunu'nda yapılan değişiklikle şehit yakınlarının halihazırda ÖTV'siz araç alabildiğini ifade etti.

Haber 28-04-23 21:54

Dolar ve euro için de geçerli olacak! Resmi Gazete’de yayımlandı: Vergi istisnası…

Kurumlar vergisi istisnasının, kurumların bilançolarında yer alan yabancı paralar için de uygulanmasına ilişkin karar Resmi Gazete'de yayımlandı.

Finans 25-04-23 08:21

Erdoğan'dan esnaflara müjde: Vergi ve ÖTV muafiyetinde kapsam genişliyor: 320 bin liradan 700 bin liraya yükseldi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Gemlik'te SIRO Batarya Geliştirme ve Üretim Kampüsü Temel Atma Töreni öncesinde yaptığı açıklamada "Evlerde ürettikleri ürünleri internette satanları vergi muafiyeti kapsamına alıyoruz" dedi. Erdoğan ayrıca ticari aracını yenilemek isteyenler esnafın ÖTV'den muaf tutulacağını da açıkladı. Öte yandan Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati de taksi, dolmuş ve otobüs işletmecilerine sağlanacak ÖTV muafiyetinin detaylarını paylaştı.

Finans 24-04-23 14:31

Ek kurumlar vergisinde değişiklik! 20 bine yakın mükellefi ilgilendiriyor: Resmi Gazete'de yayımlandı...

Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun ile tek seferlik ihdas edilen ek kurumlar vergisinin uygulanmasına yönelik esaslar belirlendi. Söz konusu vergi, 2022 yılı verilecek kurumlar vergisi beyannamesinde indirim konusu yapılan indirim ve istisnalar üzerinden alınacak. Karar yaklaşık 20 bin mükellefi ilgilendirirken, vergilerin iki taksit halinde ödeneceği ifade edildi.

Finans 15-04-23 09:56

Cep telefonları fiyatlarını vergi muafiyeti nasıl etkileyecek? Tek tek hesaplandı: Yüzde 50 indirim...

AK Parti'nin Ankara'da düzenlenen programda seçim beyannamesini açıklaması sonrasında gözler cep telefonlarındaki vergi oranına ve ne kadar indirim uygulanacağına çevrildi. Gençlerin 1 defaya mahsus olmak üzere vergiden muaf tutulacak olması vaadi sonrası piyasadaki telefonlarda ne kadar indirim olacağı belli oldu. Fiyatlardaki yüzde 50'ye yakın düşüş dikkat çekti.

Finans 12-04-23 16:43

Bakan Nebati'den Kılıçdaroğlu'na 'Vergi Konseyi' yanıtı: İyi bir danışman size artık şart olmuştur

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun açıklamalarına tepki gösterdi. Bakan Nebati, paylaşımında "İcraatlarımız hakkında güncel ve sağlıklı bilgiler edinebileceğiniz iyi bir danışman size artık şart olmuştur." ifadelerini kullandı.

Finans 20-03-23 17:11

Kırmızı kart gören futbolculara vergi cezası! Federasyon, kulüplerle görüşmeye başladı

Belçika'da liglerde kırmızı kart gören futbolculardan vergi alınması için çalışma başlatıldı

Spor 11-03-23 15:31

TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi! Deprem için tek seferlik ek vergi geliyor

Borçların yapılandırılması teklifine, Kahramanmaraş merkezli 11 ilde yıkıma yol açan depremlerin etkilerinin giderilmesine yönelik maddeler eklendi. Buna göre kurumlara tek seferlik deprem vergisi geliyor. Öte yandan işverenlerin, depremden etkilenen çalışanlarına yardım için sağladıkları menfaatler üzerinden vergi ve prim kesintisi yapılmayacak. Depremde kullanılamaz duruma gelen taşıtlara ilişkin vergi ve katkı payları ile varsa bu alacaklara ilişkin feri alacakları terkin edilecek.

Finans 08-03-23 23:13

Sermaye artırımlarına kurumlar vergisi indirimi

Kurumlar Vergisinde yurt dışından getirilen sermaye artışlarında indirim oranı yüzde 75 olarak düzenlendi. Karar Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlandı.

Finans 01-03-23 08:10

Arda Turan'a büyük şok, İspanyol hükümeti peşine düştü! Vergi kaçakçılığı suçlaması...

Daha önce İspanyol ekibi Atletico Madrid'de top koşturan Arda Turan için çok konuşulacak bir iddia ortaya atıldı. İspanya'da yayın yapan Sport'un 'Vozpopuli'den aktardığına göre Atletico Madrid ve Barcelona'da oynayan Arda Turan hakkında vergi suçu iddiasıyla soruşturma başlatıldı. İşte detaylar...

Spor 27-02-23 21:02

1 milyon TL yerine 800 bin... Deprem yardımları vergiden düşecek iddiasına yanıt geldi: 'Yaygın ama yanlış' diyerek örnek verdi

85 milyon Kahramanmaraş'taki deprem felaketinin açtığı yaraları sarmak için tek ses, tek yürek oldu. Dün akşamki ortak canlı yayında 115 milyar 146 milyon TL'lik yardım toplanırken, şirketlerin yaptığı bağışların vergilerden düşüp düşmeyeceği tartışma konusu oldu. Sosyal medyada yer alan iddialar sonrası Gelir İdaresi Başkanlığı bir açıklama yaparken, gazeteci Mehmet Akif Ersoy da durumu verdiği örnekle açıkladı.

Finans 16-02-23 14:41

Devlete borcu olanın gözü bugün Beştepe'de! 24 taksit ve 48 ay vadeyle ödeme seçeneği masada... Vergi ve cezalara affın detaylarını Cumhurbaşkanı Erdoğan duyuracak

Devlete borcu olanlar bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yapacağı açıklamayı bekliyor. Cumhuriyet tarihinin en kapsamlı yapılandırma paketi olarak adlandırılan düzenleme Beştepe'deki Kabine Toplantısı'nda ele alınacak. Detaylarını Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamasının beklendiği düzenleme ile taksit sayısının 24, vadenin de 48 aya çıkması bekleniyor. İşte milyonları ilgilendiren düzenlemeyle ilgili tüm detaylar...

Finans 23-01-23 06:30

Vergi ve SGK borçlarına af iddiası! Ankara kulisleri bunu konuşuyor: 'Şubat veya Mart ayında çıkması muhtemel...'

"2023'te vergi affı var mı? Vergi affı ne zaman gelir?" soruları milyonlarca vatandaşın gündeminde yer alırken Ankara kulislerinde dikkat çeken bir iddia gündeme geldi. Hükümetin SGK ve vergi borçlarında af ve yapılandırma için hazırlık içinde olduğu öğrenildi. Öte yandan çek ve ehliyet düzenlemelerinin de hükümetin gündeminde olduğu belirtildi.

Finans 11-01-23 12:59

Bakan Nebati grafiklerle tek tek açıkladı: Vergi kaçakçılığına geçit yok: Tam 76 milyar TL!

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati vergi denetimleri ve kesilen cezalara ilişkin açıklamada bulundu. 2022 yılı boyunca yapılanları tek tek grafikle açıklayan Bakan Nebati, "İncelenen mükellef sayısı, düzenlenen rapor sayısı, önerilen vergi ve ceza tutarları ile vergi kaçakçılığı nedeniyle bulunulan suç duyurusu sayılarında Cumhuriyet tarihinin bir yıldaki en yüksek seviyesine ulaşarak rekor kırdık” dedi. Denetimlerde 76 milyar TL'lik kamu zararının önüne geçildi.

Finans 07-01-23 10:45

Vergide yeni dönem başlıyor! Ev sahipleri, şirketler... Dikkat çeken bir milyon 900 bin lira detayı

2023 yılıyla beraber vergide yeni bir dönem başladı. Yeni dönem, gelirleri çok konuşulan youtuber'ları da yakından ilgilendiriyor. Youtuber'ların geçtiğimiz yılki kazançlarının 880 bin lirası gelir vergisinden istisnaydı. Bu rakam 2023 yılında değişti. Yeni yılda vergide yapılan değişiklikler ev sahipleri ve araç kiralayan şirketleri de ilgilendiriyor. İşte detaylar...

Finans 02-01-23 21:01

Dünya gündemine oturdu! Trump son görev yılında hiç gelir vergisi ödememiş

Eski ABD Başkanı Donald Trump'ın vergi beyannameleri, ABD Temsilciler Meclisi Komitesi tarafından kamuoyuna açıklandı. Donald Trump'ın görevinin son yılı olan 2020'de hiç gelir vergisi ödemediği ortaya çıktı.

Haber 30-12-22 21:04

Son dakika: 2023 yılı vergileri belli oldu! İstisna ve indirim tutarlarında büyük artış

Son dakika haberine göre, milyonlarca vatandaşın merakla beklediği Gelir Vergisi Kanunu'nda detaylar belli oldu. Gelir Vergisi Kanunu'nda yer alan indirim ve istisna ve muafiyetlere ilişkin tutarlar ve basit usulde vergilendirmeye ilişkin had ve tutarlar yeniden belirlendi. Yemek parası 51 liradan 110 liraya, 25,5 lira olan yol parası da 56 liraya çıkarıldı. Binek otomobiller için ödenen aylık kira gideri 8 bin liradan 17 bin liraya yükseldi. İşte son dakika haberinin detayları...

Finans 30-12-22 19:22

MTV, emlak, konaklama, eğlence vergisi, trafik cezası, harç, pasaport ücretleri… 1 Ocak’tan itibaren hepsi değişiyor! İşte 2023’ün vergi defteri…

Vergi ve harçlarda ödenecek tutarlar yeni yıldan itibaren artıyor. 1 Ocak 2023'ten itibaren geçerli olacak yeni vergi düzenlemeleri birer birer hayata geçecek. Eğlence vergisi oranı da yüzde sıfır olarak uygulanacak. Konaklama vergisi de yeni yıldan itibaren hayatımıza dahil olacak. Bunların yanında motorlu taşıtlar vergisi, emlak vergisi, ehliyet harcı, pasaport harcı, kırmızı ışıkta geçme cezaları yeni yıl itibarıyla artacak. İşte kalem kalem 2023 yılında ödenecek vergi ve harçlar…

Finans 29-12-22 12:50

Asgari ücret üzerinde brüt maaş alanları ilgilendiriyor! Bakanlık çalışma başlattı: Vergi dilimleri değişiyor! Ocak-Aralık farkı azalacak…

Hazine ve Maliye Bakanlığı işçi, işveren ve memur sendikalarının uzun süredir talep ettiği işçi ve memurların ücretinden kesilen vergide indirim yapılması konusunda çalışma başlattı. Buna göre seçenekler arasında ilk vergi diliminin yüzde 10’a indirilmesi söz konusu. Böylece asgari ücret üzerinde maaş alanların Ocak ayı ile Aralık ayı arasındaki vergi kesintileri azalacak.

Finans 27-12-22 12:11

Son dakika: Eğlence vergisi kaldırıldı! Cumhurbaşkanı Erdoğan imzaladı, Resmi Gazete'de yayımlandı

Son dakika: Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre, film gösterimi, spor müsabakaları, at yarışları ve konserlerde alınan eğlence vergisi sıfırlandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan imzasıyla yayımlanan karar 1 Ocak'ta yürürlüğe girecek.

Finans 21-12-22 05:56

Hazine ve Maliye Bakanlığı duyurdu! Ödemeler 1 ay erteledi

Hazine ve Maliye Bakanlığı, Antalya ilinin Demre, Finike ve Kumluca ilçelerinde meydana gelen selden etkilenen mükelleflerin Aralık ayı sonuna kadar vermeleri gereken beyanname ve bildirimlerin sürelerini 1 ay erteledi.

Finans 13-12-22 16:11

10 metre uzunluğundaki 120 makbuzu boynuna doladı: Ödedim, huzurlu ve mutluyum

Aydın'ın Efeler ilçesinde yaşayan 33 yaşındaki Yusuf Siyahkaya, kiraladığı 15 otomobilin 2022 yılı vergisi olan 100 bin lirayı ödedikten sonra yaklaşık 10 metre uzunluğundaki 120 makbuzu boynuna doladı. Herkesi vergi ödemeye davet eden Siyahkaya, o anları sosyal medyada paylaştı.

Haber 11-12-22 15:40

Gelir İdaresi Başkanlığı hazırladı: Vergi Kanunu’nda önemli değişiklik! 5 bin liranın altında olanlar için artık gerekli değil

Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) Vergi Kanunu’nda değişiklik yapıldığını Resmi Gazete’den duyurdu. Buna göre tüm alış veya satışları 5 bin liranın altında olan ya da alış veya satışlarını e-Belgelerle gerçekleştiren mükelleflerin artık "Ba-Bs formu" vermeleri gerekmeyecek.

Finans 03-12-22 10:26

Evi, arsası, yazlığı olanlar dikkat! Emlak vergisinde son gün bugün! Cezası var

Son dakika: Evi, arsası, yazlığı, bağı, bahçesi olan milyonlarca kişi için son gün geldi. Emlak vergisi ikinci taksit ödemeleri bugün sona erecek. Emlak vergisini geciktirenler ise faizi ile birlikte ödeme yapmak zorunda kalacak. Ödemeler belediyelere havale yoluyla ya da e-Devlet üzerinden yapılıyor. İşte emlak vergisinde bilmeniz gerekenler…

Finans 30-11-22 09:37

Evi, arsası, yazlığı olanlar dikkat, son gün 30 Kasım! Emlak vergisi yüzde 61,5 zamlandı: Cezası var, indirimi yok…

Emlak vergisi 2. Taksit ödemeleri için son gün 30 Kasım 2022. Yeniden Değerleme Oranı’nın yüzde 122,93 olarak açıklanması sonrası emlak vergisi 2023 yılı için yüzde 65,5 daha da artacak. Emlak vergisini zamanında ödemeyenler ise faizi ile birlikte gecikme zammı ödemek zorunda. Üstelik ilan edilen yeniden değerleme oranları cezalarda değiştirilemiyor.

Finans 25-11-22 14:01

SON DAKİKA | 2023 vergi, ceza ve harçlara zam geliyor! Yüzde 122,93 olan değerleme oranı Resmi Gazete'de

Son dakika haberi: Milyonları ilgilendiren vergi, ceza ve harçlarda 2023 yılı için uygulanacak zam tarifesi için yeni bir gelişme yaşandı. Yeniden değerleme oranı yüzde 122,93 olarak Resmi Gazete'de yayımlandı. Vergi, ceza ve harçlarda yeniden değerleme oranı kapsamında zam yapılması beklenirken, 2022 için geçerli olan oran yüzde 36,2 olarak gerçekleşmişti. Gözler şimdi değerleme oranını yüzde 50 azaltma ve artırma yetkisi olan Cumhurbaşkanı Erdoğan'a çevrildi.

Finans 24-11-22 07:41

SON DAKİKA | Bakanlık duyurdu! Düzce'deki mükellefler için yeni karar 1 ay ertelenmiştir

Son dakika haberi: Düzce depremi tüm Türkiye'de büyük paniğe yol açtı. Herkesin gelişmeleri merak ettiği depreme ilişkin Hazine ve Maliye Bakanlığı'ndan da açıklama geldi. Açıklamada 23 Kasım'da meydana gelen deprem nedeniyle Düzce'de faaliyet gösteren mükelleflerin Kasım ayının sonuna kadar vermeleri gereken beyanname ve bildirimlerin verilme süreleri ile bu beyannameler üzerine tahakkuk edecek vergilerin ödeme sürelerinin 1 ay ertelendiği belirtildi. İşte son dakika gelişmesinin detayları...

Finans 23-11-22 17:32