Vergi Haberleri

Yüzde 1066 oranında zamlanacak… AK Partili isimler yeni vergileri anlattı: 1, 2 değil 60 madde, bayram sonu Meclis'te...

Hazine’ye 226 milyar liralık kaynak! Yeni vergi paketinin detayları gündem yarattı... Yurt dışı çıkış harç ücretinden kripto paradan işlem vergisine, asgari kurumlar vergisinden doktora, mali müşavire gelir vergisine kadar konularda hazırlanan 60 maddelik yeni vergi paketinin detaylarını AK Partili kaynaklar anlattı.

Finans

Fitch: Çinli otomobil ithalatına ek vergi getirilmesi Avrupa pazarını etkilemez

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Avrupa Birliği'nin (AB), Çin'de üretilen elektrikli otomobillere ek vergi getirilmesini değerlendirdi.

Finans

Yeni düzenleme yolda: Vergilerle ilgili iddialara her gün bir yenisi ekleniyor! Kuryeler, yurt dışı çıkış harcı... 150 TL'den 1500 TL'ye yükseliyor!

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in yakında TBMM'ye geleceğini duyurduğu vergi düzenlemesinin ayrıntıları belli oldu. Pakette kuryelere vergi getirileceği ve yurt dışı çıkış harcının da 150 TL'den 1500 TL'ye yükseltileceği öne sürüldü.

Finans

Borsa güne yükselişle başladı

Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi, güne yüzde 1,32 yükselişle 10.528,92 puandan başladı. Sektör endeksleri arasında en çok kazandıran yüzde 2,36 ile iletişim olurken, tek kaybettiren yüzde 0,18 ile elektrik oldu.

Finans

Vergi

Vergi Hakkındaki Haberler Mynet'te. Vergi Hakkındaki Son Dakika Gelişmelerini Mynet'te Takip Edin.

Türkiye, Avrupa, ABD otomobile 'Çin seddi' çekmişti: Ek vergiye karşı ilk hamle geldi! 'Haklarımızı savunmak için gerekeni yapacağız'

Yüzde 40 ek vergi ve en az 7000 dolar kararı alınmıştı. Çin'den otomobil ithalatında tüm yakıt tipleri için alınan ek vergi kararına Çin Ticaret Bakanlığı'ndan ilk kez resmi bir açıklama geldi. Bakanlık, Türkiye'nin Çin malı binek araçlara uyguladığı tarifenin kaldırılması çağrısında bulundu.

Finans

Tarihi zirve sonrası AK Parti ve CHP'den ortak çalışma! 'Vergide adalet' teklifi sunuldu, Bakan Şimşek'le görüşülecek!

CHP Genel Başkanı Özgür Özel ile Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 18 yıl sonra CHP Genel Merkezi'nde gerçekleşen zirvesinde masadaki konular gündem olmaya devam ediyor. Özel, emekli maaşı ve asgari ücretin yanında zirvede bir de 'vergide adalet' konuşulduğunu dile getirdi. AK Parti ve CHP'den ortak çalışma geliyor.

Finans

Merakla beklenen otomobil kararı! Türkiye’den sonra onlar da yüzde 38 ek vergi getirdi: Marka marka oranları açıkladılar

AB, Çin'den elektrikli araç ithalatına yüzde 38,1'e varan vergi uygulayacak. Böylece ABD ve Türkiye’den sonra Çinli otomobil markaları Avrupa’da da daha yüksek vergi ödeyecekler. AB Komisyonu hangi markadan ne kadar vergi alınacağına ilişkin marka ve oranları tek tek paylaşırken, soruşturmada iş birliği yapan diğer şirketlere yüzde 21, işbirliği yapmayan şirketlere ise yüzde 38,1 oranında tarife uygulanacağını bildirdi.

Finans

Peş peşe ek vergi kararı sarstı! Hisseleri değer kaybetti

Çin otomotiv firmalarının hisseleri, Türkiye ve ABD'nin ardından AB ülkelerinin de Çin'de üretilen elektrikli otomobillere yönelik gümrük vergilerini artırma kararı alacağı endişesiyle sert düştü. Hong Kong Menkul Kıymetler Borsası'nda işlem gören Çin elektrikli otomobil üreticilerinin hisseleri ciddi ölçüde geriledi.

Finans

Gelir İdaresi Başkanlığı'ndan karar: Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği değişti

Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği'nde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ, Resmi Gazete'de yayımlandı. Buna göre; finansman ve tasarruf finansman şirketleri ile ödeme ve elektronik para kuruluşları; Banka ve Sigorta Muameleleri Vergisi’ne (BSMV) tâbi işlemleri için dekont, BSMV’ye tabi olan işlemleri dışında kalan KDV'ye tâbi teslim ve hizmetleri için fatura düzenleyecek.

Finans

Türkiye'den sonra sıra onlarda! Yarın duyurulacak! Ek vergi getiriliyor

Türkiye'nin ardından AB, Çin'in elektrikli otomobillerine ek vergi getirmeye hazırlanıyor. Çinli markaların AB'de satılan elektrikli araçlardaki payı hızla yükseliyor. AB'nin bu araçlara yüzde 10 ila 25 arasında ilave vergi uygulaması bekleniyor.

Finans

1 milyon 115 bin liralık hesapla gündem olan işletmenin hiç vergi vermediği iddia edildi! Ağırel isyan ederek açıkladı: Sayın Şimşek kusura bakmasın ağır konuşacağım

Geçtiğimiz günlerde Bodrum'da yer alan bir işletmenin adisyonu ağızları açık bırakmış ve toplam 1 milyon 115 bin lira hesap gelmişti. Gazeteci Murat Ağırel bu işletmeyi araştırdı ve hiç vergi ödemediğini savundu. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'e seslenen Ağırel, 'Sayın Şimşek kusura bakmasın ama biraz ağır konuşacağım' diyerek sert eleştiriler yöneltti.

Finans

Borsa güne yükselişle başladı

Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi, güne yüzde 0,05 yükselişle 10.003,41 puandan başladı. Sektör endeksleri arasında en çok kazandıran yüzde 1,66 ile bilişim olurken, en çok kaybettiren yüzde 2,15 ile menkul kıymet yatırım ortaklığı oldu.

Finans

Ev sahibi ve kiracıların tepkisini çekti: AK Parti’de de rahatsızlık yarattı! Paketten çıkarıldı

Vergi reformu çalışmalarında kira geliri elde eden ev sahiplerinin vergi istisnasının kaldırılmasını öngören madde, büyük tepkilere neden olmuştu. 33 bin liralık istisnanın kaldırılması ile özellikle tek evini kiralayarak geçimini sağlayanların vergilerinin artması ve kiralara zam gelmesi olasıydı. Ancak milyonlarca vatandaşın tepkisi ve AK Parti içindeki rahatsızlık üzerine maddenin taslaktan çıkarıldığı öğrenildi.

Finans

7000 dolarlık ek vergiye 700 bin TL zam! 8 Temmuz trafiği: Kapora verseniz bile fazla para ödeyebilirsiniz

Çin’den ithal araçlara getirilen yüzde 40’lık ek verginin otomobil piyasasına etkisini sektör temsilcileri açıkladı. En düşük model sıfır otomobile 300, en yüksek modele ise 700 bin TL zam geleceği konuşuluyor. 8 Temmuz’da uygulamaya girecek karar öncesi zamlara yakalanmak istemeyenler bayilere akın etti ama bu kez da araç bulamadı. Kapora verenlerin teslim süreci 8 Temmuz sonrasına sarkarsa, onları daha büyük bir sürpriz bekliyor.

Finans

Türkiye'de ve dünyada bugün neler yaşandı?

Türkiye'de ve dünyada bugün neler yaşandı? İşte günün özeti...

Haber

Otomobilde ‘Chery vergisi’ne ilk açıklama: 8 Temmuz ve sonrasında fiyatlar ne olacak? Çinli markalar Türkiye planını tek tek anlattı

Çin üretimi benzinli, dizel ve hibrit otomobiller yüzde 40 ek vergi ile ülkeye giriş yapacak. Karar haftasonu Resmi Gazete’de yer aldı. Bu durum sosyal medyada ‘Chery vergisi’ olarak yorumlanmıştı. Pazar payı hızla yükselen Çinli markalardan ilk açıklama geldi. Chery, karar saygı duyguklarını ve üretimi Türkiye’ye kaydırmak istediklerini dile getirdi. MG içinse özel destek alınarak fiyatların 8 Temmuz ve sonrası için mümkün mertebe dengelemeye çalışılacağı bildirildi.

Finans

Borsa ve kripto paralar için işlem vergisi iddiası gündem olmuştu! Bakan Şimşek'ten açıklama geldi

Borsa ve kripto paralara işlem vergisi uygulamasına ilişkin çalışmaların son aşamada olduğu iddiası gündem oldu. İddiaların ardından Borsa İstanbul'da satıcılı seyir izlendi. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'ten ise iddialara yalanlama geldi.

Finans

Türk İş Başkanı'ndan konuşulacak çağrı: Az kazanandan az, çok kazanandan çok vergi alınmalı

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay yüksek enflasyonu hatırlatarak vergide adalet çağrısında bulundu. Atalay düzenleme yapılması gerektiğini belirterek, az kazanandan az, çok kazanandan çok vergi alınması gerektiğini söyledi.

Finans

Bazı ülkeler yüzde 42 alıyor bazısı yüzde 18! Sıra Türkiye'de mi? Kripto para ve borsa için 'çalışmalar nihai noktaya geldi' dediler: 'İşlem vergisi'nin adı bile yetti

Kripto para yasa teklifi Meclis Komisyonu tarafından kabul edilmişti. Bu gelişmenin üzerine son günlerin en çok ses getiren iddiası kripto paralarda işlem vergisi getirileceği oldu. Reuters’a konuşan yetkili bir isim çalışmaların nihai noktaya geldiğini belirtti. Ayrıca Borsa İstanbul için de aynı iddia gündeme gelirken, iki gündür BIST 100 endeksinde satışların yoğunlaştığı görüldü.

Finans

‘Peşin vergi’ formülü bile korku saldı! İvedilikle incelemeye alındılar: ‘Enayi gözüyle bakılıyordu, Mehmet Şimşek üzerlerine gidiyor…’

Sabit gelirli düzenli ödeme yaparken, para basan işletmeler vergi kaçırmada çığır açtı. Bu kapsamda Hazine ve Maliye Bakanlığı vergi kaçakçılığı ile ilgili çalışmalarına hız verdi. Bu doğrultuda milyonlarca kişi ve kurum denetimden geçecek. Doktorlar, avukatlar, güzellik merkezi sahipleri için vergide ‘peşin ödeme’ formülü gündemde…

Finans

Detay vermedi ama yeni çalışmayı duyurdu! Hepsinin kapısını çalacak… 5 yıl sonra da 10 yıl sonra da satılsa yüzde 40’a kadar vergi…

Hazine ve Maliye Bakanlığı, vergilendirmede daha adaletli ve dengeli bir modeli yaşama geçirmek için yasa değişikliği üzerinde çalışıyor. Bu kapsamda Maliye, kira gelirleri, gayrimenkul satışındaki vergi istisnaları gibi bir dizi konuda önemli düzenlemeleri yaşama geçirmeye hazırlanıyor.

Finans

Cumhurbaşkanı Erdoğan'a sunuldu: Evi, arsası, yazlığı olanları ilgilendiriyor, tapuda yeni dönem! 100'ün üzerinde maddesi var

Bir süredir gayrimenkulde vergi düzenlemesi yapılacağı yönünde haberler konuşulurken, dikkat çeken bir gelişme yaşandı. Bu kapsamda emlak vergileri ve tapu harçları artık gayrimenkullerin emlak vergisine esas değeri değil bölgesel rayiç bedeli üzerinden hesaplanacak. Konuya ilişkin ekonomi yönetiminin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a 100 maddelik bir taslak sunduğu ifade ediliyor.

Finans

Hükümet düğmeye basmıştı! AK Partili kurmaylar açıkladı: O meslek gruplarına peşin vergi geliyor

Hükümet yeni vergi paketi üzerinde çalışmalarına devam ederken AK Partili kurmaylar da bazı meslek gruplarına gelecek peşin vergi hakkında konuştu. AK Parti etki analizi yaptı, bazı meslek gruplarının kazançlarıyla vergileri arasında uyumsuzluk olduğu belirtildi. Çalışmaya göre önce vergi alınacak sonra beyanname verilecek. Mahsuplaşma ise vergi dönemi sonunda gerçekleştirilecek.

Finans

'Düzenleme kaçınılmaz' dedi: Mehmet Şimşek vergi için yeni kararı açıkladı: 'Aksi halde başkası alacak'

Türkiye, çok uluslu şirketlere asgari kurumlar vergisi uygulanmasına ilişkin çalışmaları hızlandırdı. Konuya ilişkin değerlendirme yapan Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, "Türkiye'de faaliyette bulunan çok uluslu şirketlerden asgari kurumlar vergisi alınması yönünde düzenleme yapılması kaçınılmaz. Aksi halde ülkemizin almadığı vergi bir başka ülke tarafından alınacak" açıklamasını yaptı.

Finans

Tapu ve Kadastro'da yeni dönem! 4 alanda reform için çalışmalar başladı: Gereksiz vergi istisnasına son veriliyor

Kamuda tasarruf tedbirleri kapsamında ikinci mali önlemler paketi geliyor. Yeni atılacak adımların 4 aşamalı ayağında en dikkat çeken kısım vergi muafiyet ve istisnaları oldu. Bu kapsamda ekonomi yönetimi, ekonomiye katkısı olmayan indirim, istisna ve muafiyetleri listeledi. Taslağın Meclis kapanmadan yasalaştırılması planlanıyor. Ayrıca gayrimenkullerin ve arsaların gerçek değeri üzerinden alım satımının sağlanması için de bir çalışma başlatıldı.

Finans

Bakanlığın listesine girebilirsiniz! Resmi Gazete'den duyuruldu: Ağustos ve Eylül'de açıklanıyor

Hazine ve Maliye Bakanlığı vergi mükellefleri için bugün Resmi Gazete'den yeni aldığı bir kararı duyurdu. Buna göre bundan sonraki süreçte Temmuz ve Ağustos ayında hazırlanacak olan Türkiye'nin en çok vergi ödeyen mükellefleri listesi Ağustos ve Eylül ayında kamuoyuyla paylaşılacak.

Finans

Alacaklara yapılandırma kararı Resmi Gazete'de! Süre Eylül sonuna kadar uzatıldı

Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen Adıyaman, Hatay, Kahramanmaraş, Malatya ve Gaziantep'in İslahiye ile Nurdağı ilçelerindeki yeniden yapılandırma süreci devam ediyor. Yeniden yapılandırmanın ilk taksiti için verilen süre eylül sonuna kadar uzatıldı, böylece vatandaşlar bu tarihe kadar ödemeyi gerçekleştirebilecekler.

Finans

O paraların yüzde 10’u vatandaşa verilecek! Mehmet Şimşek açıkladı: Alışveriş, kira, maaş ödemesi… Hepsini kapsıyor

Vergi kaçakçılarını ihbar edenlere ikramiye geliyor. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, vergi kaçaçıranlar ile ilgili şikayetlerin sosyal medyadan iletilebileceğini açıkladı. Üstelik kaçakçıdan alınan vergiden onu ihbar edene pay verilecek. Payda oran da belli oldu.

Finans

Vergi incelemesi başlarını ağrıttı: Maliye'den 7 milyar liralık rekor ceza

Hazine ve Maliye Bakanlığı vergide usulsüzlük yapanlara göz açtırmıyor. Sektör sektör yürütülen incelemelerde bu kez sıra demir çelik sektöründeydi. Rekor bir ceza kesen Maliye iki şirkete 7 milyar liralık fatura çıkardı...

Finans

Mehmet Şimşek talimat verdi! 17 milyar liralık sahte fatura için sıkı takip: İnceleme başlatıldı

Kayıt dışı ile mücadeleyi gündeme alan hazine ve maliye bakanlığı yeni bir çalışma başlattı. Bu çalışma ile sahte fatura yoluyla gerçekleştirilen vergi kaçağı engellenecek.

Finans

Gelir İdaresi Başkanlığı'ndan uyarı! Bugün son gün: Kurumlar vergisi beyyannemesinde süre doluyor

Kurumlar vergisi mükelleflerinin, 2023 hesap dönemine ait beyannamelerinin verilme ve bu beyannameler üzerine tahakkuk eden vergilerin ödeme süreleri bugün dolacak.

Finans

IBAN'la işlem yapanlar dikkat! Bakan Şimşek talimatı vermişti, 250 kişi sahaya indi! IBAN'lar, fişler POS cihazları... Tek tek kontrol edildi

Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın vergi denetimleri devam ediyor. Ankara'da 250 kişilik ekip sahaya indi. IBAN hesapları, fişler POS cihazları teker teker kontrol edildi.

Finans

Maliyeden sonra vatandaşlar da vergi kaçakçılarının peşine düştü! İhbar edenlere milyonlarca lira ödendi

Vergi kayıp ve kaçağı ile mücadeleye vatandaşların desteği sürerken, geçen yıl vergi kaçıranları ihbar eden 176 kişiye toplam 14,8 milyon liralık ihbar ödemesi yapıldı. Bu kapsamda geçen yıl 176 kişi ödeme alırken, son 5 yılda ihbar edenlere dağıtılan ikramiye 63,5 milyon lirayı geçti.

Finans

Kredi kartı, IBAN, vergi… Bankalar komisyonu artırınca her şey değişti! ‘Bunu biz istemedik, mecbur kaldık’

Kredi kartı ile alışverişte bankalar komisyon ücretini artırınca düzen değişti. Esnaf artık IBAN kullanmaya başladı. Bankaların aldıkları komisyon ücretine 5 kat zam yapınca IBAN üzerinden ödeme kabul etmeye başlayan esnaf “Bunu biz istemedik, mecbur bırakıldık. Fiş-fatura kesmeyenler tespit edilip cezaları kesilsin” ifadelerini kullanmaya başladı. İşte kredi kartı ile IBAN çıkmazı arasında kalan esnafın isyanının detayları…

Finans

Azerbaycan'da onaylandı: Türkiye ile gelirde çifte vergilendirme kaldırılacak

Azerbaycan Milli Meclisi, "Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Azerbaycan Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Gelir Üzerinden Alınan Vergilerde Çifte Vergilendirmeyi Önleme ve Vergi Kaçakçılığı ile Vergiden Kaçınmaya Engel Olma Anlaşması"nı onayladı.

Finans

Vergi oranlarında artış! Yurt dışından eşya alanlar dikkat: 15 gün sonra...

Değeri 150 euroyu geçmeyen eşya ile 1500 euroyu geçmeyen ilacın Avrupa Birliği ülkelerinden doğrudan gelmesi durumunda uygulanan vergi oranı yüzde 18'den yüzde 20'ye yükseltildi. Karar Resmi Gazete'de yayımlandı ancak 15 gün sonra yürürlüğe girecek.

Finans

Maliye harekete geçti! IBAN ödemeleri mercek altında: KDV ve ağır vergi cezası geliyor, mahkemeye sevk edilebilirsiniz!

Maliye, kayıt dışılıkla mücadele kapsamında harekete geçti. IBAN numaralarını kiraya verenlerin peşine düşüldü. Kiralık IBAN kullanan işletmeler vergi dairesine çağrılmaya başlandı.

Finans

1,5 milyon konut için karar! Her an sizin de kapınız çalabilir: Bakan Mehmet Şimşek'ten vergi kaçırana çok net uyarı

Gelir İdaresi Başkanlığı, beyan döneminin sona ermesinin ardından kira, ücret ve değer artışı kazancı kaynaklı gelir elde etmesine rağmen beyanname vermeyen mükellefleri tespit etti. Bu mükellefler, haklarında cezalı işlem yapılmak üzere en kısa süre içinde vergi dairelerine gönderilecek. 1,5 milyon konut için fiili denetimlerin başladığını belirten Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, vergi kaçırarak haksız kazanç sağlayanların takipçisi olacağını söyledi.

Finans

Elektronik ticarete vergiler yolda: Bir dönemin sonu, tarih verildi! Vergi sonrası fiyatlar artabilir

Dünya Ticaret Örgütü Direktörü Okonjo-Iweala online film ve yazılım gibi elektronik ürünlerin ticaretine vergi getirileceğini belirtti. Okonjo-Iweala, düzenleme için tarih de verdi.

Finans

Bakanlık duyurdu: 47 milyar liralık vergi matrahı eksik beyan edildi

Hazine ve Maliye Bakanlığı Vergi Denetim Kurulu (VDK), geçen yıl incelediği 60 bin 242 mükellefin, farklı vergi türlerinde 47 milyar liralık vergi matrahını eksik beyan ettiğini belirledi. En fazla matrah farkı KDV'de oldu.

Finans

Ev sahipleri dikkat! Faturalarınızı atmayın! Bu yöntemle kira verginizi düşürebilirsiniz

Milyonlarca gayrimenkul sahibini ilgilendiren gelir vergisi beyanname verme süresi 31 Mart 2024 tarihinde sona eriyor. Vergisini zamanında ödemeyenler ise, kira geliri üzerinden verginin bir katı tutarında ceza alacak. Beyanname verirken belirteceğiniz bazı kalemler ödeyeceğiniz miktarı düşürebilir. İşte detaylar....

Finans

Ek MTV'den KDV'ye, Gelir Vergisi'nden, Kurumlar Vergisi'ne... Bakan Şimşek'ten 'vergi artışı' açıklaması! Tutumumuz net

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, 31 Mart seçimlerinin ardından orta vadeli programda öngörmedikleri bir adım atmayacaklarını belirten Şimşek, vergilerle ilgili konuya da açıklık getirdi. Şimşek, "Vergiyle ilgili tutumumuz net. Kurumlar vergisini artırmayacağız. Gelir vergisini de artırmayacağız. KDV genel oranlarını artırmayacağız" dedi.

Finans

Kirasını bu şekilde ödeyenler dikkat! Kritik ay başladı, hesaplar karşılaştırılacak!

Milyonlarca gayrimenkul sahibini yakından ilgilendiren kira beyanname verme süreci 1 Mart'ta başladı. Kira geliri elde eden mülk sahipleri 1 Mart-1 Nisan tarihleri arasında beyannamelerini verilebilecek. Kirayı elden veya bankadan vermek arasında fark var.

Finans

Halka arzlar ile yeniden 8 milyonu aşmıştı! Borsada yüzde 40 vergi iddiasına Bakan Şimşek’ten yanıt: ‘Kur Korumalı Mevduat’ örneği ile formülü anlattı

Borsada yatırımcı sayısı halka arzların gaza basması ile 8 milyon sınırını aştı. Yatırımcı sayısı artarken herkesin en çok merak ettiği ‘borsaya vergi mi geliyor?’ iddialarına Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek yanıt verdi. Bakan Şimşek hisse senedi fonları da dahil olmak üzere fonlara yönelik önceki dönemde alınan yüzde 40'a varan vergi yetkisiyle ilgili olarak "Piyasayı bozacak bir düzenleme gündemimizde değil" dedi.

Finans

DMM'den 'seçim sonrası yeni vergiler' iddialarına yalanlama

Dezenformasyonla Mücadele Merkezi seçimden sonra MTV sayısının 4'e çıkaralacağı, KDV oranlarının yükseltileceği gibi iddiaları yalanladı.

Finans

Seçim sonrası yeni vergi! Kripto parada düzenleme yolda: Her işlemde...

Kripto varlıklar tanımlanıp işlem vergisi alınacak. Denetlenebilirlik ve şeffaflık sağlanacak. Kripto para piyasasının yasal zemine oturtulması için hazırlıklarda sona gelindi. Düzenlemenin seçim sonrası Meclis'e gelmesi bekleniyor.

Finans

Kaynana vergisi tozlu raflardan iniyor, 2 milyon ev tespit edildi! Zaten yürürlükte diyerek uyardı: Amca, dayı, hala, teyze, yeğen ve arkadaş vergileri de var...

Gelir vergisi beyan döneminin yaklaşmasıyla birlikte, yaklaşık 4,5 milyon konut mercek altına alındı. Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın kira gelirlerine yönelik denetimleri başlarken, sahibi oldukları evlerde kaynanasını kira almadan oturtan gelin ve damatlar için 'vergi borcu' sürprizi geldi. 'Kaynana vergisi' olarak da adlandırılan düzenlemenin yürürlükte olduğunu hatırlatan Abdullah Tolu, ev sahiplerini uyardı. Tolu, "Amca, dayı, hala, teyze, yeğen ve arkadaş vergileri de var" diye yazdı.

Finans

Yurt dışından telefon almak isteyenler dikkat! Yüzde 100 vergi ve 32 bin liralık önlem de işe yaramadı! Kaçak cep telefonu rekoru sonrası 'Bir de tersini deneyin' önerisi

Yüzde 100’ü aşan vergi, 30 bini geçen pasaport kayıt ücreti ve sıfır taksite rağmen cep telefonunda hem ithalat rakamları hem de kayıt dışı kullanım rekor düzeye ulaştı. 11,5 milyon resmi satışa karşılık 7 milyon adede yaklaşan bir de kayıt dışı ekonomi oluştu. Sektör yetkilileri daha önceki uygulamaların çok da işe yaramadığına dikkat çekerek, “Vatandaşın telefona ulaşmasını ne kadar engellerseniz kayıt dışı da o kadar büyür. Bir de tersini deneyin” önerisinde bulundu.

Finans

Değerli Konut Vergisi beyanında geri sayım, süre doluyor: Cezalar kapıda, kimler bu vergiden muaf?

Sahip olduğu konutun değeri 9 milyon 967 bin lirayı geçenler 20 Şubat'a kadar Değerli Konut Vergisi için beyanname vergisi gerekiyor. Peki bu beyannameden kimler muaf?

Finans