Adalet Bakanlığı Haberleri Ve Son Dakika Adalet Bakanlığı Haberleri

Adalet Bakanlığı Haberleri Ve Son Dakika Adalet Bakanlığı Haberleri

Adalet ve yargı işlerinden sorumlu olan Adalet Bakanlığı, hükümetlere bağlı olarak görevlerini yerine getirir. Meclisin yargı kolu olarak çalışan bu bakanlık, adalet hizmetleriyle ilgili tüm işlerden sorumludur. Hizmetleri yerine getirirken düzenleme, denetleme ve yargılama gibi faaliyetleri yürüten Adalet Bakanlığı, kanunlarda belirtilen görevleri yapmakla yükümlüdür. Merkez ve taşra olmak üzere iki teşkilatı bulunan bu bakanlığın bünyesinde çalışan birçok kurum vardır. Adli Tıp Kurumu, Adalet Akademisi, Ceza ve İnfaz Kurumlarıyla Tutukevleri İş Yurtları Kurumu Adalet Bakanlığı'na bağlı kuruluşlar arasında yer alır. Ülkenin adalet gibi temel bir fonksiyonunu yerine getirmeye çalışan bu bakanlık, adalet kurumlarını planlayarak idari tüm görevlerini denetler. Adalet mevzuatıyla ilgili görüşlerini bildirir, alınan kararların ülkenin hukuk sistemine olan uygunluğunu değerlendirir.

Adalet Bakanlığı Haberleri

Yeni dönem başlıyor! Resmi Gazete'de yayımlandı... Çocuk teslimine ilişkin yönetmelik değişti

Birçok kez gündeme gelen 'icra yoluyla çocuk teslimi' tarihe karışıyor. Adalet Bakanlığının bu uygulamasını sona erdiren yönetmelik, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yeni dönemde ebeveynler, çocuklarını görebilmek için icra daireleri yerine uzmanların görev yaptığı adli destek ve mağdur hizmetleri müdürlüklerine başvuracak.

Haber 04-08-22 10:47

25 çocuk görüşme merkezi daha hizmete girdi

Bugün faaliyete başlayanlarla birlikte ülke genelindeki merkez sayısı 50'ye ulaştı

Yurthaber 01-08-22 09:51

Kredi ve kredi kartı borçlularına yeni düzenleme! Hükümet düğmeye bastı

Dar gelirli vatandaşlar için hükümet düğmeye bastı. Hazine ve Maliye ile Adalet Bakanlıkları bir araya gelerek yürüttükleri çalışmada son aşamaya gelindi. Yeni düzenleme birçok kredi kartı ve kredi borçları nedeni ile takibe düşen dar gelirlileri ilgilendiriyor. Düzenlemenin detaylarının, kabine toplantısı sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından kamuoyuna açıklanması bekleniyor.

Finans 29-07-22 16:42

Çocuk görüşme merkezleri 13 il ve 12 ilçede daha hizmete giriyor

Velayet altındaki çocukların teslimi ve çocukla kişisel ilişki kurulması işlemlerinin yapılacağı yeni merkezlerin 1 Ağustos'ta faaliyete başlamasıyla, ülke genelindeki çocuk görüşme merkezi sayısı 50'ye çıkacak

Yurthaber 29-07-22 11:40

İki bakanlık harekete geçti! Dar gelirli vatandaşlar için düğmeye basıldı

Artan hayat pahalılığı ve yükselen fiyatlar vatandaşın gündeminden düşmüyor. Dar gelirli vatandaşlar için hükümet düğmeye bastı. Hazine ve Maliye ile Adalet Bakanlıkları bir araya gelerek yürüttükleri çalışmada son aşamaya gelinirken, iki bakanlığın yetkilileri bugün son bir toplantı yapacak. Dar gelirli vatandaşları ilgilendiren düzenlemenin detaylarının, kabine toplantısı sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından kamuoyuna açıklanması bekleniyor.

Finans 27-07-22 11:01

Yeni kira artış oranı ne kadar oldu? Bakan Bozdağ açıkladı! Kiralara ne kadar zam yapılacak?

Yeni kira artış oranı Adalet Bakanı Bekir Bozdağ tarafından 8 Haziran Çarşamba günü yapılan açıklama sonrası vatandaşlar tarafından günün en çok araştırılan konuları arasında yer alıyor. Ev sahibi ve kiracıları yakından ilgilendiren açıklamanın ayrıntılarını öğrenmek isteyen kişiler 'Yeni kira artış oranı ne kadar oldu?', ' Kiralara ne kadar zam yapılacak?' soru ve konu başlıklarını arama motorlarında sorguluyor. İşte Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'ın yaptığı açıklama....

Finans 08-06-22 13:31

Tutukluların parası faize yatırıldı iddiasına açıklama geldi

Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü, Diyarbakır 4 Nolu T Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumunda tutukluların parasının faize yatırıldığına ilişkin haberlerin gerçek dışı olduğunu bildirdi.

Haber 05-06-22 22:29

Hacizli malların elektronik ortamda açık artırmayla satışı üç ilde başlıyor

Adalet Bakanlığınca 15 Mart 2022'de Ankara Batı İcra Dairesi'nde pilot uygulaması başlatılan yöntem, 1 Haziran'dan itibaren Ankara, Bursa ve Kayseri il merkezleri ile ilçelerindeki satışlar için de hayata geçirilecek - Uygulama, ülke genelinde 2023'ün Mart ayına kadar yaygınlaştırılacak

Yurthaber 23-05-22 11:01

Açık cezaevi izinleri uzatıldı mı, izinler ne zaman bitecek? Gözler Adalet Bakanlığı açık cezaevi kararlarında!

Açık cezaevi izinleri uzatıldı mı, açık ceza evi izinleri ne zaman bitecek sorusunun yanıtı, birçok mahkum ve ailesi tarafından sorgulanan konular arasında yer alıyor. 15 Nisan 2020 tarihinde koronavirüs pandemisinde salgının seyrini azaltmak için alınan kararla, açık cezaevi mahkumları kendi evlerine gönderilmişti. Bu karar geçtiğimiz yıllar içinde birçok kez uzatılırken, mahkumlar alınacak olan yeni kararı merakla bekliyor. Peki, açık cezaevi izinleri uzatıldı mı, izinler ne zaman bitecek?

Haber 23-05-22 10:12

ABD Adalet Bakanlığı Maske Kararını Temyize Götürüyor

ABD Adalet Bakanlığı, toplu taşıma mekanları ve uçaklarda maske zorunluluğunu sona erdiren mahkeme kararını temyize götüreceğini açıkladı. Bakanlık sözcüsü, temyiz kararının, CDC'nin maske uygulamasına hala gerek olduğu şeklindeki değerlendirmesi üzerine alındığı bilgisini verdi

Haber 21-04-22 04:41

Yargıdaki yeni adım hakim ve savcı yardımcılığının detayları belli oldu

Hakim ve savcı yardımcıları, eğitici hakim ve savcıların bulunduğu adliyelerde "usta-çırak" ilişkisinde görev yapacak, 3 yıllık yardımcılık sürecinin sonunda yapılacak sınavda başarı sağlayanlar hakim ve savcı olabilecek - Yardımcılığa girişte mezunlar için adaylıkta olduğu gibi 35 yaş sınırı korunacak, avukatlıktan hakim ve savcılığa alınacaklar için üst yaş sınırı 45'ten 40'a düşürülecek

Haber 13-04-22 11:17

Adalet Bakanlığı personel alımı sonuçları ne zaman açıklanır? Adalet Bakanlığı 12.823 personel alımı sonuçları belli oldu mu?

Adalet Bakanlığı personel alımı sonuçları ne zaman açıklanır? Adalet Bakanlığı 12.823 personel alımı sonuçları arama motorlarında sorgulanıyor. Mart ayında alınan başvuruların ardından bakanlık bünyesine toplam 12 bin 823 personel alınacak. İlan edilen personelin 3 katı kadar adaylar boy ve kilo ölçümüne alınacak.

Haber 07-04-22 11:52

SON DAKİKA | Yarın 11 ilde başlıyor! 90 yıllık uygulama resmen sona eriyor

Son dakika haberi: Boşanan ve boşanma aşamasındaki çocukların durumuyla ilgili yeni uygulama yarın resmen başlıyor. Adalet Bakanlığının 11 ilde başlatacağı uygulamayla çocuk teslimine ilişkin işlemler artık uzmanlar eşliğinde, çocuklar yararına dizayn edilen ve hazırlanan çocuk teslim merkezlerinde yerine getirilecek. Çocuk teslimine ilişkin işlemler bugüne kadar icra müdürlükleri aracılığıyla yapılıyordu.

Haber 03-04-22 14:06

Açık cezaevi izinleri uzatıldı mı? 2022 CTE açık cezaevi izinleri ne zaman bitecek?

Açık cezaevi izinleri uzatıldı mı? sorusunun yanıtı yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını sebebiyle belirli süreliğine izin verilen mahkumlar tarafından merak konusu oldu. Açık cezaevi izinleri uzatıldı mı? 2022 CTE açık cezaevi izinleri ne zaman bitecek? günün en çok araştırılan konuları arasında yer alıyor. Konuya ilişkin ayrıntıları sizler için derledik...

Haber 30-03-22 10:36

2022 İcra Sınav giriş belgeleri açıklandı mı? İcra Sınav giriş belgesi nasıl sorgulanır?

2022 İcra Sınava giriş belgeleri ile ilgili Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi'nden (ÖSYM) son dakika açıklamasında bulundu. Yapılan açıklamanın ardından 2022 İcra Sınav giriş belgeleri açıklandı mı? İcra Sınav giriş belgesi nasıl sorgulanır? soru ve konu başlıkları vatandaşlar tarafından araştırılmaya başlandı. Konuya ilişkin ayrıntılar haberimizde...

Haber 24-03-22 14:22

Kayseri 1 Nolu T Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumuyla ilgili iddialara yalanlama:

Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü: - "Sayımların hiçbirinde insanlık dışı muamele ve onur kırıcı herhangi bir davranışın olmadığı, haberlerde bahsi geçen iddiaların kurum işleyişi ile alakası olmayan, gerçeklikten uzak iddialardan ibaret olduğu kamuoyuna saygıyla duyurulur"

Yurthaber 06-02-22 22:02

Adalet Bakanlığı 12 bin 933 personel alımı yapacak

Adalet Bakanlığı 12 bin 933 personel alımı yapacak

Yurthaber 04-02-22 14:21

Adalet Bakanlığı Hukuk Eğitimi Sempozyumu düzenleyecek

Adalet Bakanlığı "Hukuk Eğitimi Sempozyumu" düzenleyecek

Yurthaber 12-01-22 12:26

Geçen yıl 40 milyondan fazla tebligat elektronik ortamda gönderildi

Geçen yıl 40 milyondan fazla tebligat elektronik ortamda gönderildi

Yurthaber 10-01-22 09:32

Mesai saatleri dışında yakalanan 17 bin 831 kişi, taahhütle serbest bırakıldı

Mesai saatleri dışında yakalanan 17 bin 831 kişi, taahhütle serbest bırakıldı

Yurthaber 06-01-22 10:26

Açık cezaevleri izinleri uzatıldı mı? Mahkumların izinleri ne zaman bitecek? Gözler CTE’de!

Dünyayı ve Türkiye’yi etkisi altına alan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını döneminde, açık cezaevinde yatan mahkûmlar, denetimli serbestlik tedbiri uygulanmak üzere cezalarının infazına karar verilen yükümlüler hakkındaki izin süreleri değişmişti. Salgın şartları, virüsün yayılımını önlemek amacıyla izne çıkarılan açık cezaevinde yatan mahkûmların izinlerinin biteceği tarih açıklandı.

Haber 12-11-21 15:33

Adalet Bakanlığınca Masumiyet Karinesi ve Lekelenmeme Hakkı Sempozyumu düzenlendi

Anayasa Mahkemesi Başkanı Arslan: - "Hepimize düşen, hüküm verirken giydiğimiz cübbelerin mehabetine, vakarına uygun şekilde davranmaktır. Aynı şekilde yasama ve yürütme mensuplarının da yargıyı etkilemeye veya itibarsızlaştırmaya yönelik söz tutum ve davranışlardan uzak durması gerekir"

Yurthaber 08-11-21 14:10

Yargıda dijital dönüşüm çalışmalarına 'UYAP Mobil' uygulaması da eklendi

Yargı Reformu Stratejisi kapsamında yargılamaların hızlandırılması ve adalete erişimin kolaylaştırılmasını sağlayan yargıda dijital dönüşüm çalışmalarına Ulusal Yargı Ağı Bilişim Sistemi (UYAP) mobil uygulaması da eklendi.

Haber 22-10-21 02:25

Cezaevinde aldığı kursla kendi işinin patronu oldu

Ceza infaz kurumunda kaldığı süreçte unlu mamuller ve pastacılık kursuna katılan Murat Kalyoncu, tahliyesinden sonra devletin sağladığı hibeyle memleketi Sinop'ta pastane açtı - Kalyoncu, üçüncü şubesini açtığı pastanesinde, 8'i kendisi gibi eski hükümlü 40 kişiye istihdam sağlıyor

Yurthaber 16-10-21 11:35

Adalet Bakanlığı 1000 hakim ve savcı alımı başvurusu ne zaman? Başvuru şartları neler?

Adalet Bakanlığı, üç farklı branşta 1000 hakim ve savcı alımı yapacağını açıkladı. Başvuru kılavuzuna ise Bakanlığın sayfasından ulaşılacağı belirtildi. Ayrıca başvuru şartlarının neler olduğu ve kontenjan bilgisi de paylaşıldı. Başvurular Ölçme, Seçme, Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) üzerinden alınacak. İşte merak edilenler...

Haber 14-10-21 12:56

Adalet Bakanı Gül, Eğitim Dairesi Başkanlığının Hizmet İçi Eğitim Kapanış Programı'nda konuştu:

"Adliyelerde ve ilgili birimlerde görev yapan personel sayımız 19 yıllık süreçte yüzde 184 artışla 2021 yılı eylül ayı itibarıyla 74 bin 802'ye çıkmıştır" - "Ceza infaz kurumlarında çalışan personelimizin sayısı aynı dönemde yüzde 177,52 artışla 70 bin 510'a yükselmiştir"

Yurthaber 01-10-21 12:25

Türkiye genelinde e-duruşma uygulanan mahkeme sayısı 915'e ulaştı

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül: - "Bugün itibarıyla Ankara Adliyesi'ndeki tüm hukuk mahkemelerinde e-duruşma başladı. Türkiye genelinde e-duruşma uygulanan mahkeme sayısı 915'e ulaştı"

Yurthaber 29-09-21 11:17

Demet Akalın ağzını bozunca olay oldu! Adalet Bakanlığı'na da seslendi!

Gündemde yaşanan her olaya dair son dönemde açık açık konuşan ünlü isimler arasında bulunan Demet Akalın son paylaşımıyla olay oldu. Kadına şiddet haberlerini görünce çileden çıkan Akalın ağzını bozdu.

Magazin 09-09-21 09:19

Adalet Bakanlığının e-Tebligat uygulamasıyla 43 binden fazla ağaç korunmuş oldu

Uygulama ile yaklaşık 1 milyar lira tasarruf sağlandı

Yurthaber 24-08-21 09:41

Adli tatil ne zaman bitecek? Mahkemeler ne zaman açılacak?

Her sene 20 Temmuz itibarıyla başlayan adli yılın bitmesine az bir süre kaldı. Adli tatilde birçok mahkeme ve dava görülmüyor. Bunların dışında nüfus kayıt, ihtiyati tedbir, haciz gibi birçok mahkeme ve dava, görülmeye devam ediyor.

Haber 16-08-21 16:47

Açık cezaevi izinleri uzatıldı mı? Açık cezaevi izinleri Resmi Gazete’de!

Açık cezaevi izinleri için gözler Adalet Bakanlığı’na çevrildi. Koronavirüs sebebiyle denetimli serbestlikten yararlanan mahkumlar, yayımlanan son karar ile beraber 31 Temmuz tarihine kadar izinliydi. Temmuz ayının sonuna geldiğimiz günlerde ise Açık cezaevi izinleriyle ilgili araştırmalar da arttı. Açık cezaevi izinleri için yeni bir karar alınıp alınmadığı merak ediliyor.

Haber 30-07-21 15:28

8 dile tercüme edilmişti! Sabıka kaydına e-Devlet'ten 850 bin erişim!

Adalet Bakanlığı yargı hizmetlerinde dijital dönüşüm çalışmaları kapsamında uygulamayı hayata geçirdi. Bu uygulama ile 850 binden fazla kişi, e-Devlet üzerinden 8 dile tercüme edilen sabıka kaydına ulaştı. Uygulamanın başlangıcından bu yana en fazla İngilizceye çevrilen sabıka kaydı alındı.

Haber 22-07-21 16:45

Müşteri bilgilerini paylaşan bankaya ceza

Bir banka çalışanı, 346 müşteriye ait hesap bilgilerini arkadaşının çalıştığı yatırım firmasına iletti. Durumun ortaya çıkmasıyla müşteriler Kişisel Verileri Koruma Kurulu’nun (KVKK) kapısını çaldı. Kurul, bankaya 275 bin TL ceza kesti.

Finans 22-07-21 10:01

Farah Zeynep Abdullah'tan sitem dolu sözler: 'Gerçekten siz mutlu musunuz?'

Son olarak Masumlar Apartmanı adlı dizide İnci karakterine hayat vererek adından söz ettiren başarılı oyuncu Farah Zeynep Abdullah, sosyal medya hesabından kendisini gelen 'memnun değilsen, geldiğin ülkeye dön' yanıtlarına isyan etti. Ünlü oyuncu kendisine yorum yapan kişileri hedef alarak 'Gerçekten siz mutlu musunuz?' ifadelerini kullandı.

Magazin 01-07-21 10:16

Açık cezaevleri izinleri uzatıldı mı? 2021 açık cezaevleri izinleri bitti mi, ne zaman bitecek?

Vatandaşlar koronavirüs sürecinde alınan kararlara göre açık cezaevi izinleri uzatıldı mı sorusunun yanıtı merak ediyor. En çok sorgulanan konular arasında bulunan açık cezaevlerinde, koronavirüs salgını sebebiyle mahkumlarının evlerine dönmesine izin verilmişti. Mahkum ve mahkum yakınları tarafından merakla takip edilen açık cezaevi izin tarihleri ile ilgili önemli açıklama geldi. Peki açık cezaevleri izinleri uzatıldı mı? 2021 açık cezaevleri izinleri bitti mi, ne zaman bitecek? İşte yanıtı...

Haber 17-06-21 13:57

Hükümlü ve tutuklular, çevre dostu uygulamalarla topluma kazandırılıyor

Yükümlüler, ağaç dikimi, park ve bahçe düzenlemesi, cadde ve sokak temizliği gibi hizmetlerle cezalarını tamamlarken, ceza infaz kurumlarındaki hükümlüler de ağaç dikimi, bakımı ve hatıra ormanı oluşturma faaliyetleriyle topluma kazandırılıyor

Yurthaber 05-06-21 14:42

Ceza ve Tevkifevleri personelinin Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Sınavı 4 Eylül'de yapılacak

Ceza ve Tevkifevleri personelinin Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Sınavı 4 Eylül'de yapılacak

Yurthaber 01-06-21 17:01

Adalet Bakanlığından, Adnan Oktar hakkındaki iddiaya yalanlama

Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü, Adnan Oktar'ın "Batman iline sevk edildiği ve Batman Ceza İnfaz Kurumuna yerleştirildiği" yönündeki haberlerin, gerçeği yansıtmadığını bildirdi.

Haber 25-05-21 20:23

Adalet Bakanlığı Mağdura Yaklaşım Kılavuzu yayımladı

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül'ün imzasıyla uygulayıcılara gönderilen kılavuzda, adaletin, hakkın hak sahibine tesliminin yanında, mağdurun gözyaşının silinmesi ve vicdanların teskin edilmesi gerektiği vurgulandı - Mağdurun, mazlumun ve güçsüzün adli süreçte hak ve hukuk temelinde korunması gerektiğinin belirtildiği kılavuzda, mağdurlara kırılganlık durumlarına uygun şekilde yaklaşım sergilenmesi ve mağdurların adli süreçte ikincil örselenmelerine izin verilmemesi istendi - Hazırlanan kılavuz ile adli süreçte görev alan ve mağdurlara birebir hizmet veren görevlilerin, mağdur ile iletişimde belirlenen ilkeler ışığında hizmet sunmaları öngörülüyor

Yurthaber 18-05-21 13:04

Türkiye genelinde 679 mahkemede e-Duruşma uygulanmaya başladı

Adliyelerde 96 tüketici, 184 icra hukuk, 32 kadastro, 81 asliye hukuk, 59 sulh hukuk, 63 aile, 116 iş, 42 asliye ticaret, 6 fikri ve sınai haklar mahkemesinde e-Duruşma'ya geçildi, 10 bin 324 duruşma yapıldı - Adalet Bakanı Abdülhamit Gül: - "e-Duruşma'yı bugün itibariyle Bakırköy ile birlikte İstanbul Çağlayan ve Anadolu adliyelerindeki tüm hukuk mahkemelerinde aktif hale getirdik. Sisteme talepte bulunan avukat meslektaşlarımız, 18 Mayıs Salı gününden itibaren duruşmalara bürolarından katılabilecek"

Yurthaber 12-05-21 18:25

Lekelenmeme hakkı kapsamında yaklaşık 359 bin dosyada soruşturmaya yer olmadığına hükmedildi

Lekelenmeme hakkı kapsamında yaklaşık 359 bin dosyada "soruşturmaya yer olmadığına" hükmedildi

Yurthaber 04-05-21 17:01

Adalet Bakanlığı hukuk tarihine ışık tutacak 3 kitap yayımladı

Adalet Bakanlığı hukuk tarihine ışık tutacak 3 kitap yayımladı

Yurthaber 20-04-21 16:11

Ankara Barosu hakkında kovuşturma talebi

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'la ilgili yaptığı açıklaması nedeniyle Ankara Barosu yönetimi hakkında, 'halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri aşağılama' suçundan yürüttüğü soruşturmayı tamamladı. Dosya, kovuşturma izni verilmesi talebiyle, Adalet Bakanlığı'na gönderildi.

Haber 16-04-21 10:15

CTE Genel Müdürlüğü sözleşmeli personel alımı başvuru şartları belli oldu

Adalet Bakanlığı tarafından CTE personel alımı duyurusu yayımlandı. Duyuruda CTE farklı kadrolarda istihdam etmek üzere personel alımı yapılacağı ifade edildi. Alımlar KPSS puanı ile yapılırken, başvurmak isteyen vatandaşlar CTE Genel Müdürlüğü sözleşmeli personel alımı başvuru şartlarını araştırmaya başladı. Peki CTE Genel Müdürlüğü sözleşmeli personel alımı başvuru şartları nelerdir? İşte yanıtı...

Haber 31-03-21 17:09

Açık cezaevi izinleri uzatıldı mı? Hükümlülerin Kovid-19 izni ile ilgili yeni karar

Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü, Kovid-19 salgını nedeniyle izne gönderilen açık ceza infaz kurumlarındaki hükümlülerin izin sürelerinin 31 Mart'tan itibaren iki ay süreyle uzatıldığını bildirdi.

Haber 30-03-21 20:42

Adliyelerdeki ön büro ve danışma masaları sayesinde işlem süreleri kısaldı, fiziki temas azaldı

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül: - "Vatandaşlarımız, dosya/evrak için kapı kapı gezmek zorunda kalmıyor. Ortalama üç dakikada işlemini yapabiliyor. Halihazırda 73 adliyede, yakında tüm Türkiye'de"

Yurthaber 27-03-21 14:34

Hak ve özgürlüklerin standartları İnsan Hakları Eylem Planı ile güçlendirilecek (1)

Plana göre, Avrupa Birliği'ne üyelik süreci karşılıklı hak ve yükümlülükler çerçevesinde, ortaklık hukukunun yenilenme ihtiyaçları da gözetilerek kararlılıkla sürdürülecek, özellikle Vize Serbestisi Diyaloğunda karşılanması beklenen hususlara yönelik çalışmalara hız verilecek - Ceza infaz kurumlarının denetimleri ile takibinin uluslararası standartlarda daha etkili bir şekilde yapılabilmesi amacıyla barolar, sivil toplum kuruluşları ve üniversitelerden de temsilcilerin katılımıyla bağımsız bir "Ceza İnfaz Kurumları İnsan Hakları İzleme Komisyonu" kurulacak - Adalet bakanının, hakimleri başka bir yargı çevresinde geçici olarak yetkilendirebilmesine ilişkin hüküm kaldırılacak. Hakim ve savcılar için coğrafi teminat sağlanacak, hakimlik teminatı güçlendirilecek - İş davalarında hakimlerin dava konusuyla sınırlı olmak üzere SGK'nin tüm kayıtlarına bilişim sistemi üzerinden erişebilmesi suretiyle davaların daha hızlı sonuçlandırılması sağlanacak. Bozma kararı verilen dosyaların, öncelikle ve ivedilikle görülmesi sağlanacak - "e-Duruşma" uygulaması yaygınlaştırılacak, tüm hukuk mahkemelerindeki duruşmalara bu uygulama üzerinden katılım imkanı sağlanacak - Türk Ticaret Kanunu'nda yer alan tasfiye hükümleri gözden geçirilecek ve ticaret şirketlerinin tasfiye kararı almaları halinde uygulanacak tasfiye yöntemleri basitleştirilecek - Hükmün açıklanmasının geri bırakılması ve cezaların ertelenmesine ilişkin hükümler, bir bütün olarak ele alınacak ve ceza adaletinin geliştirilmesi amacıyla yeniden düzenlenecek - Boşanma sürecinde özellikle kadın ve çocukların örselenmelerini önlemek için uluslararası sözleşmelerdeki standartlar da dikkate alınarak mahkeme temelli aile arabuluculuğu müessesesi oluşturulacak

Yurthaber 02-03-21 16:18

İnsan Hakları Eylem Planı için tarih ve detaylar belli oldu (Kamuda mülakat kaldırılıyor)

Merakla beklenen İnsan Hakları Eylem Planı’nın açıklanacağı tarih 2 Mart olarak belirlendi. Geniş bir hazırlık sürecinin ardından hazırlanan İnsan Hakları Eylem Planı'nı Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklayacağı öğrenilirken, söz konusu planda kamuda mülakatların kaldırılması, bekçilere insan hakları eğitimi, kadına şiddet, boşanma davalarında yeni dönem ve güvenli gıda gibi konu başlıkların olduğu belirtiliyor.

Haber 24-02-21 12:05

Son Dakika: Bakan duyurdu! 13 bin 202 personel alınacak

Son dakika haberine göre Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, çeşitli kadrolarda görevlendirilmek üzere 13 bin 202 yeni personel alımı yapılacağını bildirdi.

Finans 22-02-21 09:59