Çırak Haberleri

Çıraklarına yarı çıplak şınav çektirip süründürmüştü! Kuaförün cezası belli oldu

Iğdır'da iş yerinde çalışan çırakları yarı çıplak halde şınav çektirip, süründüren kuaförün görüntüleri sosyal medyada gündem olmuştu. Kuaför salonu sahibi Erdi Döner'in cezası belli oldu. Döner, 4 ay ev hapsi cezasına çarptırıldı.

Haber 28-09-23 22:26

Alanya'da 16 yaşındaki genç kız, baba mesleği anahtarcılığa el attı

Antalya'nın Alanya ilçesinde babasına ait anahtar dükkanında çalışan 16 yaşındaki Dilara Züleyha İnal, yeteneği ve işine olan tutkusuyla dikkati çekiyor.

Yurthaber 10-08-23 11:21

Aydın'da ilin ahisi şed kuşandı

Aydın'da "ilin ahisi" şed kuşandı

Yurthaber 12-09-22 15:40

Gaziantep'teki mesleki eğitim öğrencilerinin harçlıkları hem devletten hem belediyeden

Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu: - "Çocuğunu mesleki eğitim merkezine gönderen annelerin hesabına ayda 500 lira yatırmaya başladık. Bu yardım 12 ay ve eğitim hayatı boyunca devam edecek"

Yurthaber 12-07-22 11:09

15 bin volt akıma kapılıp uzun süre tedavi görse de mesleğinden vazgeçmedi

Muğla'da mesleğinin ilk yıllarında akıma kapılarak ağır yaralanan ve 2 yıl çalışamayan elektrik ustası Halil İbrahim Gözcü, onlarca çırağı mesleğe kazandırdı - 73 yaşındaki Gözcü: - "İki ay bitkisel hayatta kaldım. Mesleğime geri dönmek için azmettim, bu beni hayata bağladı"

Yurthaber 11-07-22 11:04

Tenekeci Durmuş, mesleğin yok olmasından endişe ediyor

Muğla'da uzun yıllardır tenekecilik mesleği ile uğraşan ve "Tenekeci Durmuş" olarak tanınan Durmuş Ali Abra: - "Müşteriler zamanında dükkanın önünde 'Şunu yapıver, bunu yapıver' diye sıra beklerdi. Şimdi ise makineleşme nedeniyle işler çok düştü" - "Muğla'da bu işin erbabı olarak sadece 4 kişi kaldık. Mesleği devam ettirmek istiyorum ama çırak yetişmiyor. Çıraklık işi öldü"

Yurthaber 28-04-22 12:34

Protez ustası 57 yılda yaklaşık 8 bin engellinin hayatına dokundu

Bir bacağı diğerinden kısa dünyaya gelen, ameliyatla sağlığına kavuştuğu hastanede protez yapımını öğrenen 73 yaşındaki Mustafa Ünlü, 16 yaşında başladığı mesleğini aynı heyecanla sürdürüyor - Protez ustası Mustafa Ünlü: - "Meslek hayatım boyunca yaklaşık 40 kişiye mesleği öğrettim, bunların içinde kendi atölye ve fabrikalarını açanlar var"

Yurthaber 17-01-22 11:25

Çırak olarak girdi, patron oldu! Yanında çalışacak eleman bulamıyor

Aydın'da ayakkabı tamirci dükkanına çırak olarak giren Murat Yardım, 34 yıl sonra iş yerinin patronu oldu. İşini çok sevdiğini belirten 46 yaşındaki Yıldırım, herkesin işsizlikten dert yandığı dönemde en büyük sıkıntının çalışacak eleman sıkıntısı bulamamak olduğuna dikkat çekti. "Herkesin diploması var. Ama kimse meslek edinmiyor. Çırak bulunmadığı için bu meslek de bitme noktasına geldi" diyerek mesleğinin bitme noktasına gelmesinden dert yandı.

Haber 06-12-21 14:07

14 yaşındaki çırağa yanlış tıraş dayağı! Copla vurdu, tehdit savurdu: Komalık ederim seni

Konya’da 2 hafta önce berberde çırak olarak işe başlayan E.K. (14), iddiaya göre müşterinin favori ve ensesini eğri kestiği için ustası Z.B.G. tarafından demir copla dövüldü. Bacaklarında morluklar oluşan E.K., ''Ben daha tıraş yapmayı bilmiyorum, dedim. O da ‘Yapacaksın’ dedi. Sakal tıraşını yanlış yapınca enseme ve yüzüme tokat attı. Ağlamaya başladım. ‘Ağlama, 'Saç tıraşına geç. 'Seni komalık edene kadar döverim' dedi. Yanlış kesince copla bacaklarıma vurdu'' şeklinde konuştu.

Haber 13-11-21 14:19

Ustası tarafından hortumla dövülmüştü! Yeni gelişme

Şanlıurfa’da oto lastikçide çalışan çırağı M.K.’nin işten ayrılması isteği üzerine boş bir odada kompresör hava hortumuyla dayak attığı iddiasıyla gözaltına alınan usta Mustafa D., adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Haber 27-10-21 16:25

Lastikçiden çırağa hortumlu dayak! Usta vurma, ben çalışmıyorum

Şanlıurfa'da oto lastik ustası tarafından çırağın hortumla dövüldüğü anlar, cep telefonu kamerasıyla kaydedildi. Sosyal medyada paylaşılan ve tepkilere neden olan görüntülerde çırağın "Usta vurma, ben çalışmıyorum" dediği duyuluyor.

Haber 26-10-21 12:21

Milyonlarca kişiyi etkileyen emsal karar! Bunu çırağına yapan usta yandı

Bursa’da, otomobil bakım servisindeki kaporta ustası, çırağa ‘Şerefsiz’ deyince tazminatsız kovuldu. İş Mahkemesi’nin ‘mağdur oldu’ kararını Yargıtay bozdu. Yüksek Mahkeme, davacı işçinin şirket çalışanına yönelik kullandığı ’şerefsiz’ kelimesinin hakaret olup, davacının iş akdinin işverenin başka bir işçisine açıkça hakaret etmesi nedeni ile feshinin yerinde olduğuna hükmetti.

Finans 22-06-21 11:12

Konya'da triger kayışı ile çırağını döven ustaya hapis cezası

Konya'da "triger kayışı" ile çırağını döven ustaya hapis cezası

Yurthaber 27-01-21 18:28

Konya'da 15 yaşındaki çırağa palangalı işkence davası

Tanık olarak dinlenen müştekinin ağabeyi H.H.Y: - "Geçim sıkıntısı çektiğimiz için olaydan sonra iş yerlerinde bir süre daha çalıştım. Olaydan yaklaşık 1,5 ay sonra sanıklar beni de dövdüler. Ben de dayanamadım babama anlattım, kardeşime yaptıklarını da söyledim. Babam da gidip şikayetçi oldu"

Yurthaber 23-12-20 14:05

Demirci çırağı Emine, zorlu baba mesleğini gururla sürdürüyor

Mersin'de babasına destek amacıyla 8 yıl önce demircilik yapmaya başlayan Emine Kalkan, zorlu mesleği başarıyla sürdürüyor - Demirci Emine Kalkan: - "'Bir kadın bu işi nasıl yapar' diyenler, küçümseyenler de oldu. 8 yılda bu küçümsemeleri aştım. Artık alıştılar" - "Zoru başarmak kadar güzel bir şey yok. İş konusunda kadın erkek ayrımı olmamalı. Herkes her işi yapabilir"

Yurthaber 01-10-20 11:09

Geçirdiği trafik kazasının ardından fark ettiği el becerisi geçim kapısı oldu

Adıyaman'da, geçirdiği trafik kazasının ardından 1 yıl süren tedavi sürecinde izlediği videolardan etkilenip, hobi olarak tespih yapımına başlayan Tolga Tuncer, şimdi kurduğu atölyede yaptığı tespihlerin internet üzerinden satışına başladı - Tespih ustası Tolga Tuncer: "Kaza yapmadan önce bir firmada müşteri temsilcisi olarak çalışıyordum. Yaşadığım kazanın kötü anıları oldu ama ben pes etmedim, el becerimi geliştirdim. Bu sayede kurduğum atölyemde ekmek paramı kazanıyorum"

Yurthaber 14-06-20 11:26

Kırıkkale’nin tek down sendromlu oto lastik ustası

Kırıkkale’de down sendromlu Osman Kabucu’yu gören müşteriler şaşkınlıklarını gizleyemiyor down sendromlu 30 yaşındaki Kabucu, 10 yıl önce aile şirketinde çırak olarak lastik satış ve tamir işlerine bakmaya başladı. Şimdi ise dükkanda ustalık yapıyor.

Haber 27-01-20 10:43

Ayakkabı profesörünün çeyrek asırlık meslek aşkı

Malatya'da, babasından öğrendiği ayakkabı tamirciliğini çeyrek asırdır sürdüren Mehmet Ceyhan, dört metrekarelik dükkanda işini ilk günkü heyecanla sürdürüyor - Mehmet Ceyhan: - "Mesleğime aşığım. Tekrar dünyaya gelsem yine ayakkabı tamircisi olmayı isterim" - "Meslek demek altın demektir. Bir insanın kolunda altın bileziği varsa o adam hiçbir zaman aç kalmaz"

Magazin 11-01-20 11:12

Çırağı palangaya bağlayıp işkence etmişlerdi! 2 kardeş serbest bırakıldı

Konya'da araç yedek parça satışı yapılan iş yerinde çırak olarak çalışan E.A.Y.'yi (15), alacağı vidanın numarasını unuttuğu gerekçesiyle halk arasında ‘caraskal’ olarak bilinen palangaya bağlayıp, tavana astığı iddia edilen iş yeri sahibi kardeşler, 'çocuğa karşı eziyet' suçundan çıkarıldıkları mahkemece, adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Trend 28-12-19 18:55

Yarım asırlık kaval ustası zanaatını sürdürecek çırak bulamıyor

İstanbul'daki atölyesinde babasından devraldığı üflemeli çalgı ustalığını 50 yıldır büyük bir aşk ve özenle sürdürerek ağaçlara "ses" veren Ali Rıza Acar, mesleğini sürdürecek çırak bulamadığı için zanaatının unutulmasından korkuyor - Ali Rıza Acar: - "Çırak dediğin zaman 13-14 yaşında gelecek, 20 yaşına kadar bizim yanımızda çalışacak. Şu anda çırak bulmak zor. Bu iş tozlu, talaşlı olduğu için çırak yetişmiyor artık, biz bu işin son ustalarıyız"

Haber 16-11-19 11:04

Çırak olarak başladığı sabunculuk işinde usta oldu! 4 ülkeye sabun ihraç ediyor

Adana’da çırak olarak başladığı sabunculuk işinin ustası olan Hıdır Tunç, Almanya, Hollanda, İsveç ile Amerika’ya bıttım, eşek sütü ve ardıç katranı sabunu ihraç ediyor. Tunç, “4 ülkeye aylık 750 kilogram sabun gönderiyorum. Sabunlara rağbet şu an çok yüksek” dedi.

Finans 06-11-19 12:09

Kayseri'deki ‘Çırağa istismar’ davasında yeni gelişme! 'O baygınken ben kendisine mastürbasyon yaptım'

Kayseri’nin Yahyalı ilçesinde çırak olarak yanında çalıştırdığı 18 yaşındaki erkek çocuğuna cinsel istismarda bulunduğu iddiası ile tutuklanan 72 yaşındaki kahvehane işletmecisine 6 yıl 8 ay hapis cezası verildi. Mağdur erkek çocuğu K.B. ise mahkemede verdiği ifadede sanığa iftira attığını belirterek "O baygınken ben kendisine mastürbasyon yaptım. O sperm kalıntılarını da kendi baksırıma silmiştim, bana herhangi bir saldırıda bulunmadı, o baygınken evdeki parayı aldım, iftira attım" dedi.

Trend 24-10-19 12:48

60 yıllık terzi mesleğini şevkle sürdürüyor

Ankara'nın Çubuk ilçesinde yaşayan 70 yaşındaki Avşar Saka, terzilik mesleğini 60 yıldır büyük şevkle yapıyor - Avşar Saka: - "Eskiden ayda 20 takım elbise dikiyordum, şimdi 2 veya 3 tane ancak dikiyorum. Eskiden 45 terzi vardı, şimdi 3 terzi kaldık"

Haber 02-10-19 10:56

60 yıllık terzi mesleğini şevkle sürdürüyor

Ankara'nın Çubuk ilçesinde yaşayan 70 yaşındaki Avşar Saka, terzilik mesleğini 60 yıldır büyük şevkle yapıyor - Avşar Saka: - "Eskiden ayda 20 takım elbise dikiyordum, şimdi 2 veya 3 tane ancak dikiyorum. Eskiden 45 terzi vardı, şimdi 3 terzi kaldık"

Yurthaber 02-10-19 10:56

Çırak sayısı 1 yılda yüzde 10 azaldı

TESK Genel Başkanı Palandöken: - "Çırak sayısı 2018'de bir önceki yıla göre yüzde 10 düşerek 119 bin 451 oldu"

Finans 26-09-19 11:12

50 yıllık yorgan ustası teknolojiye direniyor

Sakarya'nın Karasu ilçesinde 50 yıldır yorgan diken 65 yaşındaki İsmail Koçver, fabrikasyon üretimin yaygınlaşmasına rağmen hazırladığı motiflerle teknolojiye direnmeye çalışıyor - Yorgan ustası İsmail Koçver: - "Eskiye göre işlerimiz çok azaldı, mesleğimiz bitmeye doğru gidiyor. Bizler yorgancılığın son ustalarıyız. Eskisi gibi artık çırak da bulamıyoruz"

Haber 23-09-19 11:03

50 yıllık yorgan ustası teknolojiye direniyor

Sakarya'nın Karasu ilçesinde 50 yıldır yorgan diken 65 yaşındaki İsmail Koçver, fabrikasyon üretimin yaygınlaşmasına rağmen hazırladığı motiflerle teknolojiye direnmeye çalışıyor - Yorgan ustası İsmail Koçver: - "Eskiye göre işlerimiz çok azaldı, mesleğimiz bitmeye doğru gidiyor. Bizler yorgancılığın son ustalarıyız. Eskisi gibi artık çırak da bulamıyoruz"

Yurthaber 23-09-19 11:03

Dört kuşaktır el yapımı bıçak üretiyorlar

Malatya'da dedesinden öğrendiği bıçakçılığı ilk günkü heyecanla devam ettiren Hüseyin Akyalçın, mesleğini gelecek kuşaklara aktarmak istiyor - Bıçak ustası Akyalçın: - "Ham maddeyi alıp burada el emeği göz nuruyla çeliğinden sapına kadar elimizle tek tek üretiyoruz" - "Sağlığım el verdiği sürece mesleğimi sürdürüp gelecek nesillere aktaracağım"

Haber 19-07-19 11:10

Dört kuşaktır el yapımı bıçak üretiyorlar

Malatya'da dedesinden öğrendiği bıçakçılığı ilk günkü heyecanla devam ettiren Hüseyin Akyalçın, mesleğini gelecek kuşaklara aktarmak istiyor - Bıçak ustası Akyalçın: - "Ham maddeyi alıp burada el emeği göz nuruyla çeliğinden sapına kadar elimizle tek tek üretiyoruz" - "Sağlığım el verdiği sürece mesleğimi sürdürüp gelecek nesillere aktaracağım"

Yurthaber 19-07-19 11:10

Amasya'dan 15 ülkeye ihracat başarısı

Amasya'nın Merzifon ilçesinde 62 yaşındaki iş adamı İsa Gül, 15 yaşında torna atölyesinde çırak olarak girdiği sektörde, bugün sahip olduğu fabrikada 110 kişiye istihdam sağlıyor - İş insanı İsa Gül: -"Şu an ihracat yapan bir fabrikamız var. Ürettiğimiz ürünlerin yüzde 60'ını 15 ülkeye ihraç ediyoruz, milli ekonomiye katkı sağlıyoruz"

Yurthaber 25-03-19 11:05

Amasya'dan 15 ülkeye ihracat başarısı

Amasya'nın Merzifon ilçesinde 62 yaşındaki iş adamı İsa Gül, 15 yaşında torna atölyesinde çırak olarak girdiği sektörde, bugün sahip olduğu fabrikada 110 kişiye istihdam sağlıyor - İş insanı İsa Gül: -"Şu an ihracat yapan bir fabrikamız var. Ürettiğimiz ürünlerin yüzde 60'ını 15 ülkeye ihraç ediyoruz, milli ekonomiye katkı sağlıyoruz"

Finans 25-03-19 11:05

Çıraklıkla başladı 3 bin parçalık koleksiyonu oldu

Bursa'da 13 yaşındayken çırak olarak yanında işe başladığı ustasının koleksiyonlarını dizerek ve bakımını yaparak iğne oyasıyla tanışan İbrahim Koca, 38 yılda yaklaşık 3 bin parçalık iğne oyası koleksiyonu oluşturdu - İbrahim Koca: - "Nereden, kimden ve hangi yöreden aldık, bu oyanın adı nedir gibi bilgileri kaydettim. Öyle büyüdüm ve güzel bir koleksiyona sahip oldum. İğne oyası koleksiyonumda özellikle Bursa yöresini ele aldım"

Yurthaber 25-02-19 11:16

Aydın'da kamyonun altında kalan tamirci çırağı hayatını kaybetti

Aydın'da kamyonun altında kalan tamirci çırağı hayatını kaybetti

Haber 10-12-18 13:03

Çırak bulamayan yorgancıların mücadelesi

Yorgancılık mesleği, fabrikasyon üretim olmadığı ve yeni çırak yetişmediği için, ülke genelinde olduğu gibi Bursa'da da yok olma tehlikesiyle karşı karşıya - 50 yıllık yorgancı Erkan Genç: "Yorgancılığı sürdüren az da olsa bazı kişiler var ama sanat gibi yapan azaldı. Yetişen de yok. Meslek tükenmek üzere. Devletimiz zaten korumaya aldı, vergi almıyor" - "Yorganın iyisi ya pamuk olacak ya da yün olacak. Sağlıklısı bu"

Haber 24-10-18 11:18

Fabrika'da iş garantili eğitim

Manisa'da otomotiv sektörüne kalıp ve yedek parça üreten bir firma, kalifiye eleman bulamayınca fabrikasında kurduğu çıraklık merkezinde öğrencileri hem eğitiyor hem de istihdam ediyor - Firmanın Yönetim Kurulu Başkanı Levent Sarıgözoğlu: - "Biz kaliteli, vasıflı eleman bulamadık. Meslek lisesi mezunları bile olsa bizim özel kalıpçılık alanımızda yetişmiş çok fazla eleman olmadığı için biz yetiştirmek zorunda kaldık" - "Biz bütün çıraklarımızı yüzde 100 iş garantili olarak alıyoruz. Bu sayede kalifiye eleman sorunumuzu da çözdük"

Finans 10-10-18 16:53

Çıraklara bin 602 TL harçlık

Hükümetten gençlere bir müjde daha geldi. Devlet çıraklık eğitimi alanlara hem aylık 1602 lira harçlık verecek hem de gençlerin primlerini yatıracak.

Finans 05-10-18 10:17

Tamir için gittiği evde hırsızlık yaptığı iddiası

Adana'da su tesisatı tamiri için gittiği evden pırlanta işlemeli altın tespih, 2 altın yüzük ve 2 gümüş tespih çaldığı iddia edilen şüpheli tutuklandı

Haber 08-09-18 09:52

Staj ücretine devlet katkısı üç eğitim yılı uzatıldı

Aday çırak ve çıraklar ile işletmelerde mesleki eğitim gören, staj ve tamamlayıcı eğitime devam eden öğrencilerin ücretlerine yapılan devlet katkısı ödemelerinin 2018-2019'dan itibaren üç eğitim ve öğretim yılı uzatılmasına karar verildi

Haber 16-08-18 07:46

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Çırağa dükkan, bunlara ülke teslim edilmez

Malatya'da TESK iftarında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan "Çırağa dükkan teslim edilmez. Siyasetin çıraklarına da Türkiye emanet edilmez" dedi. Erdoğan, vatandaşlara "sistem dışındaki" paralarını da varlık barışından faydalanarak Türkiye'ye getirmelerini tavsiye etti.

Haber 31-05-18 21:18

Karadeniz'in emektar tekne ustaları

Karadeniz'de geçimini denizden sağlayanların vazgeçilmezi olan el yapımı ahşap balıkçı tekneleri, gelişen teknolojiye rağmen ustalar tarafından üretilmeye devam ediyor - Ahşap tekne ustası Muzaffer Turan: "Artvin, Rize, Trabzon, Giresun, Ordu ve Samsun'a tekne yapıp gönderdik. İzmir'den şu anda sipariş verildi, tekne yapıyoruz, göndereceğiz. Müşteriler bizi buluyor, sosyal medyadan olsun, tanıdıkların vasıtasıyla olsun, bir şekilde ulaşıyorlar" - Yaklaşık 10 yıldır tekne yapan Hamdi Ulu: "Kayık işi çok teferruatlı. Yaşım 64, Allah ömür verirse belki 90 yaşıma kadar usta olurum diye düşünüyorum"

Haber 24-05-18 11:41

Çırak sayısı 1 yılda yüzde 85 arttı

TESK Genel Başkanı Palandöken: - "Çırak sayısı 2017'de bir önceki yıla göre yüzde 85 artışla 75 bin 500'den 139 bine yükseldi"

Finans 07-05-18 11:22

Esnafa destek meyvesini verdi

TESK Genel Başkanı Palandöken: - "Devletimizin esnaf ya da ustamızın mesleğini bir başka kişiye öğretmek amacıyla yanında çalıştırdığı çırak, gerekse kalfa ve ustanın ücretini sigorta maliyeti de dahil olmak üzere bir yıl süreyle karşılaması çırak sayısını artırdı" - "Çırak sayısı 75 binden 130 bine çıktı"

Haber 25-02-18 10:26

Bursa’da çırak pompalı tüfekle dehşet saçtı: 2 yaralı

Bursa'da 2 gün önce işini yavaş yaptığı gerekçesiyle ustasıyla tartışan bir genç dehşet saçtı.

Haber 07-07-14 13:25

Bu beldede kadınlar usta, erkekler çırak

Birçok ailenin geçimini çömlekçilikle sağladığı Çine'ye bağlı Akçaova beldesinde erkekler, çömlek ustası eşlerinin yanında çamur hazırlayıp pişirme işlerinde çalışıyor.

Haber 05-03-14 11:14

Kuyumcu çırağının gasp oyununu polis bozdu

Adana'da, patronunun bankadaki 135 bin lirasını çektikten sonra arkadaşlarına kendini bıçaklatan kuyumcu çırağı, gasp edildiğini öne sürdü.

Haber 13-07-13 09:56

Çırak ve stajyerleri sevindirecek teklif

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, çırak ve stajyer öğrencilerin emeklilik borçlanması yapabilmesine ilişkin kanun teklifi verdi.

Haber 11-02-13 10:59

Berber, KPSS'den 80 alan çırak arıyor!

Bitlis'te berber Eren Erat, iş yerinde çalıştırmak üzere aradığı çırak için 'KPSS'den en az 80 puan almış ve İngilizce dil bilme' şartı koştu.

Haber 21-09-12 11:10

Berber, KPSS'den 80 alan çırak arıyor!

Bitlis’in Tatvan ilçesinde bir berber, iş yerinde çalıştırmak üzere aradığı çırak için 'KPSS’den en az 80 puan almış ve İngilizce dil bilme' şartı koştu.

Yurthaber 21-09-12 10:45