Demirhindi Haberleri

Yağlanmış zehir dolu karaciğeri anında temizliyor! Hastalıklara karşı kalkan oluyor

Karaciğer yağlanmasının erken fark edilmemesi ve tedavi edilmemesi siroza, karaciğer kanserine neden olabiliyor. Bu sebeple karaciğer yağlanmasını erken teşhis etmek hayati önem taşıyor. Sıklıkla tüketmediğimiz bir gıda karaciğer yağlanması için mucizevi etkiler yaratıyor. Demirhindinin faydaları sadece karaciğere olan etkileriyle sınırlı kalmıyor. İşte demirhindinin faydaları...

Haber 07-05-2023 17:07

Demirhindi faydaları nelerdir, zararı var mı? Demirhindi nasıl ve ne kadar tüketilmeli?

Demirhindi birçok kültürde tarihi bir geçmişi olan ve sağlığa faydaları sayesinde giderek daha popüler hale gelen bir bitkidir. Bilimsel adı Tamarindus indica olan bu bitki Afrika, Güney Asya ve Güney Amerika kökenlidir. Demirhindi ağacı sıcak ve nemli iklimleri sever ve tropikal bölgelerde yaygın olarak yetiştirilir. Demirhindinin faydaları arasında sindirim sistemi sağlığını desteklemesi, antioksidan özellikleri ve cilt sağlığına katkıları yer alır.

Haber 10-04-2023 11:59

İbn-i Sina binlerce yıl önce önerdi! Gün boyu tok tutuyor ve susatmıyor

İbn-i Sina'nın doğal reçeteleri aradan binlerce yıl geçmesine rağmen birçok kişi tarafından uygulanıyor. Sağlık ve sağlıklı yaşam konusunda çeşitli önerilerde bulunan İbn-i Sina'nın kitaplarından alınan bilgiler günümüze ışık tutuyor. İbn-i Sina, oruç tutan kişilerin gün boyu tok kalmasını ve susamamasını sağlayacak binbir derde deva o gıdayı açıkladı.

Haber 31-03-2023 09:17

Demirhindi ne kadar tüketilmeli, faydaları nelerdir? Demirhindi nasıl tüketilir, şerbeti nasıl yapılır?

Günümüzde birçok hastalığın artmasına bağlı olarak insanlar şifayı doğal bitkilerde aramaya başladı. Osmanlı mutfağında şerbet olarak kullanılan demirhindi birçok hastalığa fayda sağlıyor. B, C ve E vitaminlerinin yanı sıra fosfor, kalsiyum ve demir bakımından da zengin diyebiliriz. Peki, faydalı bir bitki olan demirhindi şurubu nasıl tüketilir?

Haber 09-12-2022 17:20

Demirhindi

Demırhındı Hakkındaki Haberler Mynet'Te. Demırhındı Hakkındaki Son Dakika Gelişmelerini Mynet'Te Takip Edin.

Demirhindi çayı faydaları nelerdir, neye iyi gelir? Demirhindi çayı nasıl yapılır ve demlenir?

Doğa, bitki ve meyveler bakımından oldukça zengindir ve doğal kaynaklı ürünler çeşitli şekillerde tüketilerek insan sağlığına pek çok yarar sağlar. Tarih boyunca toplumlar bitki ve meyvelerin sağladığı yararlardan faydalanmanın farklı yöntemlerini kullanmıştır. Bu yöntemlerden biri de bitki ve meyve çaylarıdır. Demirhindi de çayı da sağlığa pek çok faydası olan bitki çayları arasındadır. Peki, demirhindi çayının faydaları nedir, demirhindi çayı tarifi nedir?

Haber 31-10-2022 18:13

Karaciğeri gençleştiriyor: Yağlardan arındırıyor, demirhindinin faydalarını duyunca şaşıracaksınız

Karaciğer yağlanması sık görülen karaciğer rahatsızlıkları arasında bulunuyor. Karaciğer yağlanmasının tedavi edilmemesi çok ciddi sonuçlara yol açabiliyor. Demirhindi çayının karaciğer yağlanması tedavisinde önemli bir yeri bulunuyor.

Haber 07-09-2022 12:22

İbn-i Sina susuzluğa karşı öneriyor, Osmanlı mutfağından eksik olmazdı! Ramazan'da bol bol için!

Tıp adamı, astronom, yazar ve filozof İbn-i Sina, kaleme aldığı mucize şifalara yer verdiği kitabında aldığı notlar dikkat çekiyor. İnsan vücuduna yarayan bitkileri reçete eden alimlerin alimi İbn-i Sina, susuzluğa karşı önerdiği besinle dikkat çekti. Osmanlı mutfağında hem şerbeti hem de çayı yapılan bu besin susuzluğu gidererek Ramazan ayında rahat bir oruç tutmanızı sağlayabilir.

Haber 06-04-2022 11:31

Çayını içtiğiniz an etkisini göstermeye başlıyor

Demirhindi, Osmanlı mutfağının vazgeçilmezlerinden biridir. Afrika kökenli bir bitki olan demirhindi, toksinlerin biriktiği ve vücuttan zararlı içerikleri ortadan kaldıran karaciğeri tamamen yeniliyor. Hint hurması olarak da biliniyor. Demirhindi ağacının olgunlaşmış meyveleri baharat olarak kullanılıyor. Peki, demirhindi bitkisi nerede yetişir? Demirhindi bitkisi kilo vermeye yardımcı olur mu? İşte, demirhindi bitkisine dair detaylar...

Haber 17-02-2022 09:16

Demirhindi nedir? Demirhindi faydaları nelerdir?

12 Ağustos 2021 Perşembe günü yayınlanan MasterChef'te, yarışmacılardan demirhindiyi kullanarak tabak çıkarmaları istendi. Bunun ardından demirhindinin ne olduğu ve faydaları merak konusu oldu. Demirhindi Osmanlı'dan beri kullanılır ve yemeklerin içine ilave edilir. Demirhindinin faydaları arasında kötü kolesterol oranlarını düşürmek ve kan basıncını düzenlemek var. İşte merak edilenler...

Yemek 12-08-2021 23:02

Sağlık ve güzellik için demirhindi’nin faydaları nelerdir?

Hint hurması olarak bilinen demirhindi; hem mutfak kültürümüzde yeri olan, hem de medikal amaçlı kullanılan oldukça önemli bir bitkidir. Antioksidan açısından zengin olmakla birlikte, oldukça yararlı olan demirhindi bitkisi hakkında merak ettiğiniz her şey yazımızda...

Yemek 31-12-2020 15:28