E-Ticaret Haberleri

Torba yasayı işaret etti! Bakan Bolat bu sözlerle net şekilde uyardı: 'Cezalar katmerli şekilde artırılacak...'

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, haksız fahiş fiyatlar ve stokçuluk gibi konuların yeni torba yasada yer alacağını söyledi. Bolat, "Bunları yapanlara ağır cezalar uyguluyoruz. Önümüzdeki torba yasada da bu konuda cezalar katmerli şekilde artırılacak" dedi.

Finans 11-11-23 15:55

İnternet alışverişi yapanlar dikkat! Yeni sistem devreye alınıyor: Etkin denetim, sıkı kural...

İnternetten siparişi verilen ürünlere yönelik etkin piyasa ve gözetim mekanizması için bu alandaki mevzuat düzenlemeleri tamamlanarak, e-Ticarette Ürün Güvenliği Projesi devreye alınacak. Uzaktan iletişim araçları yoluyla piyasaya arz edilen ürünlerin piyasa gözetim ve denetimine dair hayata geçirilecek projede denetlenen ürünlerden tüketiciyi aldatıcı ve yanıltıcı olanları tespit edilerek gerekli süreç başlatılacak.

Finans 07-11-23 14:20

Kargodan siparişini almaya geldi, polis o sırada yakalayıp götürdü! Trafik cezasını ödemek isteyenlerin kart bilgilerini çalan şüpheli bakın ne sipariş etmiş

Trafik cezasını ödemek isteyenler kart bilgilerini ona kaptırıyor, o ise çalıntı kart bilgileriyle e-ticaret sitelerinden alışveriş yapıyordu. Yine bu şekilde sipariş ettiği ziynet eşyası ve cep telefonlarını kargo şirketinden almaya gelen şüpheli suçüstü yakalandı. Kurduğu sahte trafik cezası ödeme sitesi üzerinden Türkiye genelinde birçok kişiyi dolandıran A. K.'nin gözaltına alındığı anlar polis kamerasına yansıdı.

Haber 29-01-23 12:20

Türkiye'nin e-ticaret hacmi ilk 6 ayda 348 milyar liraya ulaştı

Türkiye'nin e-ticaret hacmi bu yılın ocak-haziran döneminde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 116 artışla 348 milyar liraya ulaştı.

Finans 14-11-22 17:20

E-ticaret sitesi üzerinden dev vurgun! Yüzlerce kişiyi tuzağa düşürdüler, 15 milyon dolandırdılar

Türkiye'nin en büyük e-ticaret sitelerinden birini hackleyen ve kullanıcıları, kurdukları sahte ödeme sitesinde yönlendiren çetenin, 15 milyon liralık vurgun yaptığı tespit edilmişti. 500 kişiyi tuzağa düşürdüğü ortaya çıkan çeteye yönelik düzenlenen operasyonda gözaltına alınan 77 zanlıdan 17'si tutuklandı.

Haber 25-10-22 10:33

İnternetten alışveriş yapan herkesi ilgilendiriyor! Bakanlık harekete geçti: E-Ticaret’te kanun değişiyor

E-ticaret platformlarında kurallar değişiyor. Kanun’da önemli değişiklikler içeren taslak sektörün görüşüne sunuldu. Buna göre Rekabet Kanunu’na yeni maddeler eklenerek tekelleşmenin büyük ölçüde önüne geçilmesi amaçlanıyor. Ayrıca yurt dışında olan platformlar da son kullanıcısı Türkiye olması yönünden sisteme dahil edildi.

Finans 18-10-22 07:32

Kastamonu'da akademisyenler e-ticareti geliştirmek için çalışacak

Kastamonu'da akademisyenler e-ticareti geliştirmek için çalışacak

Yurthaber 04-10-22 17:14

Bursa'da üretim yapan firma 46 ülkeye ev tekstili ürünleri ihraç ediyor

Firma sahibi Refik Ceylan: - "Bizim için önemli olan ürünlerimizi nihai tüketiciye kendimiz ulaştırabilmemiz, direkt evlere kadar kendi markamızı sunabilmemiz. Şu anda e-ihracata odaklanmış vaziyetteyiz" - "Son birkaç haftada Avrupa'daki çoğu müşterimiz battaniye, yorgan istiyor. Demek ki oradaki üretim daralıyor ve burada bize fırsat var. Yeter ki biz o krizlerin arkasındaki fırsatları görebilelim"

Yurthaber 29-09-22 11:43

AK Parti'li Hamza Dağ AK İcraat İzmir sergisini açtı

AK Parti'li Hamza Dağ "AK İcraat İzmir" sergisini açtı

Yurthaber 17-09-22 15:56

Salgın döneminde artan e-ticarette bu yıl da beklenti büyük

ELİDER Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Nüket Dokuz: - "2022 yılında e-ticaret büyüklüğünün geçen yıla göre yüzde 100 artacağı öngörülüyor"

Yurthaber 14-09-22 11:04

E-ticaret siteleri sağladığı pek çok avantajla cazip geliyor

Üsküdar Üniversitesi İletişim Fakültesi Reklamcılık Bölüm Başkanı Doç. Dr. Özgül Dağlı: - "E-ticaret, günümüzde pandemi ile birlikte sağlık ve hijyenik koşulların sağlanması, sosyal mesafenin alışveriş merkezlerinde korunabilmesinin imkansızlığı, yoğun çalışma hayatı, kentleşmenin etkisi, ulaşım problemlerinin ortaya çıkması gibi belirli başlı nedenlerden dolayı tüketicilerin dikkatini çekmekte ve onlara avantajlar sağlamaktadır. Özellikle hızlı ve pratik olması, e-ticaret sitelerinin en önemli avantajlarından biri olarak gösterilebilmektedir"

Yurthaber 01-09-22 12:53

Türkiye'de 54,5 milyon kişi online alışveriş yapıyor

Ozon Global Üst Yöneticisi Stepan Gusamov: - "Türkiye ve Rusya'nın nispeten gelir seviyeleri birbirine benziyor. Nüfusun yüzde 80'inin internete erişimi var. Yüzde 70'i de aktif olarak online interneti kullanıyor. İki ülkenin trendleri aynı e-ticaret her yerde kullanıma uygun çok hızlı büyüyor"

Yurthaber 11-08-22 12:59

2022 yılı ek bütçesi ile e-ticarete yönelik kanun Resmi Gazete'de yayımlandı

2022 yılı ek bütçesi ile e-ticarete yönelik kanun Resmi Gazete'de yayımlandı

Yurthaber 07-07-22 03:51

E-ticarette dengeler değişiyor! Resmen kabul edildi: İşte yeni yasa ile değişecekler...

Haksız rekabet ve tekelleşmenin önüne geçecek, sektörü kontrol altına alarak tüketiciyi koruyacak e-ticaret düzenlemesi Meclis’ten geçerek yasalaştı. Yeni kanun ile e-ticaretle uğraşanlar, sattıkları maldan sorumlu olacak. Markaların taklit ürünleri artık internet sitelerinde satılamayacak.

Finans 01-07-22 15:17

E-ticarete yeni yasa! Artık bunu yapana 100 bin lira ceza var...

E-ticarette haksız rekabetin ve tekelleşmenin önüne geçilerek pazara yeni aktörlerin girişinin kolaylaştırılması ve pazarın dengeli ve sağlıklı büyümesinin sağlanması amacıyla, ölçekler de dikkate alınarak elektronik ticaret aracı hizmet sağlayıcı ve elektronik ticaret hizmet sağlayıcılara yönelik düzenleme geldi. E-ticaretle uğraşanlar, sattıkları maldan sorumlu olacak. Markaların taklit ürünleri artık internet sitelerinde satılamayacak.

Finans 30-06-22 09:51

Elektronik ticarete yönelik düzenlemeler içeren teklif komisyonda

AK Parti İzmir Milletvekili Hamza Dağ: - "Kanun teklifi, sektördeki rekabeti bozucu uygulamaların önlenmesi, sektörün sağlıklı ve dengeli şekilde büyümesinin sağlanması ve e-ticaret pazar yerleri ile satıcılar arasında asimetrik pazarlık gücünden kaynaklanan sorunların giderilmesi için hazırlandı"

Haber 29-06-22 13:09

Bursa'da e-ticaret ve e-ihracat konulu konferans gerçekleştirildi

Bursa'da e-ticaret ve e-ihracat konulu konferans gerçekleştirildi

Yurthaber 16-06-22 12:31

Toptancılıkla başladıkları bebe tekstilinde ihracatçı oldular

Kayseri'de al-sat yaparken stok sorunu yaşayan ve imalatçı olma kararı alan e-ticaret firması, tasarımlarını yaptığı bebek odası tekstili ve yeni doğan bebek gereçlerini yurt içine ve 5 ülkeye satıyor - Firmanın Genel Müdürü Nazlı Temiz: - "Oyun çadırları, bebek salıncakları, yeni doğan gereçlerinde yataklar, puset örtüleri, polar battaniye gibi ürünler üretip satıyoruz. En çok bebek yuvası (babynest) ürünlerimiz seviliyor ve tercih ediliyor"

Yurthaber 13-06-22 11:52

Ticaret Bakanı Muş Türkiye İhracat Seferberliği Zirvesi Özel Oturumunda konuştu: (2)

"(e-ticaret düzenlemesi) Bir noktaya kadar geldik, değerlendirmelerimizi, çalışmalarımızı yapıyoruz, milletvekillerimize destek veriyoruz. Haziran ayı içinde biz gelmesini bekliyoruz ve TBMM'de bunun yasalaşmasıyla alakalı bir beklenti içindeyiz"

Yurthaber 31-05-22 13:46

İnternet satışına 'müdahale' için yasal düzenleme: Eğer bu şartlar sağlanmazsa...

E-ticarette yaşanan mağduriyet ve şikâyetleri sona erdirmeyi amaçlayan adım için düğmeye basıldı. Şirketler e-ticaret firmalarına müdahalede bulunabilecek. Yeni gelecek önlemler ile güvenli ödeme, çağrı merkezi gibi bazı şartlar sağlanmıyorsa firmalar ürünlerinin e-ticaret platformları üzerinde satışına engel olabilecek.

Finans 11-05-22 10:27

Trabzon'dan 1400 satıcının ürünü Trendyol ile pazarlanıyor

Trabzon'dan 1400 satıcının ürünü Trendyol ile pazarlanıyor

Yurthaber 14-04-22 16:18

Antalya'da e-ticaret yapan işletme sayısı 16 bin 123'e ulaştı

Antalya'da e-ticaret yapan işletme sayısı 16 bin 123'e ulaştı

Yurthaber 13-04-22 16:44

Hızlı büyümeye zorunlu düzenleme! E-ticaret yasası mayısta Meclis'te

Hükümet, tüketicilerin korunmasına yönelik tedbirleri içeren düzenlemenin yasalaşmasından sonra şimdi de e-ticaret için kolları sıvadı. Mayısta Meclis’e sunulacak kanun teklifi öncesinde çalışmalar hız kazanırken, online ticaret platformları ziyaret edilecek ve farklı kesimlerin görüşleri alınacak.

Finans 13-04-22 07:59

e-ticarette 381,5 milyar liralık dev ciro!

e-ticaret hacmi 2021'de 381,5 milyar TL oldu. Elektronik Ticaret İşletmecileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Ekmekçi, Türkiye'de e-ticaret sektörünün yıllık yüzde 65 büyüdüğünü belirterek, bunun sürmesini ve 2022'de sektör cirosunun 560 milyar TL'yi geçeceğini öngördüklerini bildirdi.

Finans 09-04-22 15:48

Antalya'da düzenlenen e-ticaret fuarı World Ecom Expo başladı

Antalya'da düzenlenen e-ticaret fuarı "World Ecom Expo" başladı

Yurthaber 30-03-22 10:32

Sigara izmariti çıkan paketten e-ticaret firması sorumlu tutulmadı

Sigara izmariti çıkan paketten e-ticaret firması sorumlu tutulmadı

Yurthaber 25-01-22 13:42

e-ticarette hızlı teslimatın yükselişi devam ediyor

Çevrim içi alışverişlerin teslimatında 2017 yılında ortalama süre 5 günken, bugün bu süre yeni nesil hızlı teslimat teknolojileri ile ortalama 2 güne kadar indi

Yurthaber 20-01-22 09:41

İtalya'dan Amazon kararı! Para cezası kestiler

İtalya Rekabet Kurumu (Antitrust), ünlü e-ticaret platformu Amazon'a ceza kesti. Kurum tarafından Amazon'a e-ticarette pazar hakimiyetini rakipleri aleyhine kötüye kullanmaktan 1 milyar 128 milyon avro para cezası verildi.

Haber 09-12-21 18:02

Hepsiburada'nın Efsane Kasım kampanyalarına yoğun talebin stokları bitirmesi bekleniyor

Hepsiburada Operasyon Grup Başkanı Taner Timirci: - "Hepsiburada olarak başlattığımız bu gelenekselleşen kampanyamızda artık yoğunluklar inanılmaz seviyelere geldi. Reklam yüzümüzün de söylediği gibi ciddi yoğunluk var, bu yoğunluğu da kasımın tamamı boyunca yaşamaya devam edeceğiz" - "Pazartesi günü yoğunluğumuz bir gün önceden daha fazlaydı. Bugün de dünden daha fazla yoğunluk bekliyoruz çünkü gerçekten birçok üründe yılın en uygun fiyatlarıyla aile ekonomisine katkı sağlayacak şekilde avantajlı fiyatlar sunuyoruz" - "Müşterilerimize hızlıca alışveriş listelerini yapıp alışverişlerini yapmalarını tavsiye ediyorum"

Yurthaber 09-11-21 12:50

Para kazanmak için e-ticaret uygulamasına üye oldu, 75 bin lira dolandırıldı

İstanbul'da iddiaya göre, tekstil işiyle uğraşan Ergün S. (41) arkadaşının önerisiyle telefonuna e-ticaret yapan bir uygulama indirdi. Dolandırıcıların "Satış yaptıkça komisyon alacaksınız" vaadiyle uygulamaya üye olan Ergün S. toplam 75 bin lira dolandırıldığı ve uygulamanın da kapandığını öne sürerek, şüpheliler hakkında suç duyurusunda bulundu.

Haber 09-11-21 10:00

Cloud Shopping nedir? Cloud Shopping'e neden girilmiyor?

Cloud Shopping'e giremediklerini söyleyen vatandaşların iddiaları sonrası ünlü siteye neden girilemediği merak konusu oldu. Peki Cloud Shopping nedir? Cloud Shopping'e neden girilmiyor? İşte merak edilenler...

Finans 30-10-21 20:01

E-ticaret devi Amazon 150 bin mevsimlik işçi alacak!

Dünyanın marka değeri en yüksek şirketleri listesinin başında olan Amazon, ilk tatil sezonu için 150 bin mevsimlik işçi alacağını duyurdu.

Finans 20-10-21 08:17

HepsiTürkiye'den programı Malatyalı kobilerle buluştu

Hepsiburada Kadın Girişimci ve Kooperatifler Koordinatörü Duygu Aktaş: - "Ticaret Bakanlığımızın rakamlarına göre 5,3 milyar liralık bir artış söz konusu, yüzde 283'lük bir artış var. Yani artık gıda da yöresel ürünler de kolaylıkla Hepsiburada üzerinden, diğer saygıdeğer e-ticaret platformlarından halkımız tarafından teveccüh gösterilerek alınıyor"

Yurthaber 15-10-21 18:42

E-ticaret sektöründe 1 milyon işe alım ihtiyacı! Maaşlar 5 bin TL ile 7 bin TL arasından başlıyor

Koronavirüs salgınıyla birlikte e-ticaret üzerinden yapılan alışverilerinde patlama yaşandı. Pandemi öncesinde 54 bin olan e-ticaret şirket sayısının yıl sonunda 350 bine ulaşması bekleniyor. Öte yandan e-ticaret firma sayılarının artmasıyla bu sektörde çalışacak eleman ihtiyacını da artırdı. Sektörde 1 milyona yakın çalışana ihtiyaç duyulurken maaş skalası ise 5 bin TL ile 7 bin TL bandında başlıyor.

Finans 15-10-21 14:13

Facebook resmen yasakladı! Hepsi kontrol edilecek

Facebook, e-ticaret platformu Marketplace üzerinden Amazon Yağmur Ormanları’nda arazi satışına karşı önlemler aldığını bildirdi.

Haber 09-10-21 02:53

Her 10 kişiden 6'sı internetten kitap alıyor! İşte internetten en fazla kitap siparişi veren ilk 3 il

E-Ticaret Altyapı Sağlayıcıları Derneği (EDER) Kurucu Üyesi ve Projesoft Üst Yöneticisi (CEO) Yüksel Eminoğlu, kitap, film, müzik ürün grubunda e-ticaretin geleneksel alışverişi geçtiğini belirterek, "Bu sektörde e-ticaret, yüzde 60’a yüzde 28’lik oranla geleneksel ticarete büyük bir fark atmış durumda. Yani her 10 kişiden 6’sı, bu ürün grubundaki alışverişini artık e-ticaretten yapıyor." ifadelerini kullandı. Öte yandan en fazla kitap siparişi veren iller sırasıyla Uşak, Mersin ve Rize oldu.

Finans 30-09-21 12:11

Koronavirüs aşısı olanlara 100 bin dolar nakit para ve 40 bin dolarlık araba hediye ettiler

Dünyanın en büyük online alışveriş markası Amazon, aşı olan çalışanlarını 100 bin dolar nakit ve 40 bin dolarlık otomobille ödüllendirdi. Şirket, dört depo çalışanı ve bir Whole Foods çalışanına, koronavirüs aşısı olduklarını kanıtladıktan sonra 40 bin dolar değerinde otomobil verildiğini duyurdu. Amazon'un bildirdiğine göre, bu ay 21 Ekim'e kadar yaklaşık 2 milyon dolar değerinde toplam 18 ödül verilecek.

Finans 22-09-21 11:56

Trendyol Türkiye'nin ilk 'decacorn'u oldu

E-ticaret platformu Trendyol, 16.5 milyar dolar değerleme ile 1.5 milyar dolar yeni yatırım alarak Trendyol Türkiye'nin ilk 'decacorn' şirketi oldu.

Finans 09-08-21 14:26

İnternet alışverişlerinde ortalama sepet tutarı 100 liranın altında

İnternet alışverişlerinde ortalama sepet tutarı 100 liranın altında Pandemiyle birlikte kullanımı artan e-ticarette sepet tutarları ortalama 98,5 lira olarak gerçekleşti.

Finans 09-08-21 12:06

Ticaret Bakan Yardımcısı Tuna: Her üç kişiden biri e-ticaret deneyimini yaşadı

Ticaret Bakan Yardımcısı Rıza Tuna Turagay, "Ülkemizde internet kullanan vatandaşlarımızın 3'te 1'i e-ticaret deneyimi yaşamış durumda." dedi.

Finans 04-08-21 08:56

E-ticaret sitelerine rakip fiyat takip hizmeti sunan Prisync, Litvanyalı rakibi Marguard’ı satın aldı

E-ticaret sitelerine rakip fiyat takip hizmeti sunan Prisync, Litvanyalı rakibi Marguard’ı satın aldı.13.07.2020, İstanbul -2013 yılında İstanbul’da KOSGEB desteğiyle kurulan ve 50’den fazla ülkeden e-ticaret firmalarına fiyat takip ve analiz hizmeti veren Prisync, Baltık Bölgesi’nin en büyük fiyat takip otomasyonu şirketlerinden olan Litvanyalı rakibi Marguard’ı satın alarak büyümesine hız kazandırdı.

Finans 13-07-21 13:57

E-ticaret trafiği tavan yaptı! İşte en çok alışveriş yapılan gün

Türkiye’de e-ticaret üzerinden verilen ürün ve hizmet siparişi, günlük 6,2 milyon adede ulaştı. En fazla alışveriş haftanın ilk gününde yapılırken en çok alışverişi İstanbul'da oturanlar yaptı.

Finans 28-06-21 12:09

Amazon, şirketleri platformdan teker teker siliyor

E-ticaret alanında devasa bir marka olmayı başaran Amazon, şirketleri platformdan çıkarmaya başladı. Bazı markalar firmanın hedef tahtasında.

Haber 19-06-21 11:53

Pandemide ilgi arttı! Satış rekorları kırdı

Pandemi sürecinde, kullanımı daha da yaygınlaşan teknoloji ürünleri satış rekorları kırdı. Bir online alışveriş platformunun raporuna göre 2021 yılında geride bıraktığımız beş ay içerisinde teknoloji alanında en çok; tablet, akıllı bileklik ve hard disk satıldı.

Haber 16-06-21 12:09

ABD'li e-ticaret devi Amazon'a 'antitröst' davası

ABD'de adil olmayan şekilde fiyatları artırdığı iddiasıyla Amazon hakkında dava açıldı.

Finans 26-05-21 17:02

Rapor yayınlandı: 2021’in ilk çeyreğinde yüzde 31 artış!

Gelen bir rapor; oyun, e-ticaret ve fintech sektörlerindeki uygulama kurulumlarının önemli bir büyüme kaydettiğini gösterdi. Rapora göre, mobil uygulama büyümesi 2021’in ilk çeyreğinde yüzde 31 arttı.

Haber 26-05-21 14:53

Tüketicilerin en ilginç şikayetleri derlendi: Kargom Türkiye'yi benden çok gezdi

Şikayetvar, son dönemde kullanıcılarından gelen birbirinden ilginç şikayetleri derledi. Kimi kargosunun kendinden çok gezdiğinden şikayetçi oldu, kimi dağıtım görevlisinin dış kapıyı kırdığından şikayetçi oldu.

Finans 21-05-21 14:31

Alibaba, Vietnamlı perakende devi Masan Group'a 400 milyon dolarlık yatırım yaptı

Çinli e-ticaret devi Alibaba Group ve ortakları, Vietnam holdingi Masan Group'un perakende birimine 400 milyon dolar yatırım yaptı.

Finans 18-05-21 13:19

Amazon’dan sahte ürün satışını engellemek için 700 milyon dolar yatırım

E-ticaret platformu Amazon, geçen yıl pazaryerini dolandırıcılığa yönelik girişimlerden ve kötüye kullanımdan korumak için 6 milyondan fazla şüpheli yeni satıcı hesabı oluşturma girişimini engelledi.

Finans 10-05-21 13:45