Ekonomi Haberleri Ve Son Dakika Ekonomi Haberleri

Ekonomi Haberleri Ve Son Dakika Ekonomi Haberleri

İnsan ihtiyaçlarının karşılanmasında önemli bir rol üstlenen ekonomi sözcüğünün kökeni Yunanca'dır. Hane halkı anlamında kullanılan oikos sözcüğünden türemiştir. Ekonomi kavramı "ev yönetimi" anlamında kullanılırdı. İnsanların hayatlarını devam ettirebilmek adına yürüttükleri üretim, tüketim, ticaret ve dağıtım gibi faaliyetlerinin tümü olarak ifade edilir. Tarihsel gelişmelere bağlı olarak ekonomi kavramı farklı şekillerde anlam kazanmıştır. İlkel yaşamdan itibaren insanların ihtiyaçlarını karşılama düşüncesiyle ekonomi kavramı gündeme gelmiştir. Çeşitli ihtiyaçların giderilmesi için sağlanan çabanın bir ürünü olarak anlaşılmıştır. Sınırsız ihtiyaç ve beklentilerin kısıtlı kaynaklar ile karşılanması şekilde açıklanmıştır. Ekonomi kavramı, tarih boyunca üretim ve bölüşüm faaliyetlerinin tümünü içermiştir. Üretim faaliyetlerinin yanı sıra üretilen mal ve hizmetlerin bölüşümü de oldukça önemli görülmüştür. Sosyal bilimlerin arasında yer alan ekonomi, kıt kaynakların kullanılması noktasında alternatif kullanım şekillerini inceler.

Ekonomi Haberleri

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Edirne'de grup toplantısında konuştu: (2)

"Sanayiciler özellikle katma değeri yüksek ürünler ürettikleri sürece yanlarında olacağız"

Yurthaber 09-08-22 17:58

Çanakkale Ticaret Borsası

Çanakkale Ticaret Borsası

Yurthaber 04-08-22 14:14

Bakan Nebati canlı yayında tarih verdi! Cumhurbaşkanı Kabine'de açıklayacak

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati katıldığı bir televizyon yayınında önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Nebati, dar gelirlilerle ilgili çalışmalara değinerek, "Dar gelirlilerle ilgili birçok yeni çalışmalarımız var. Bu Kabine toplantısına yetişmedi ama önümüzdeki Kabine toplantısında büyük ihtimalle Sayın Cumhurbaşkanımız dar gelirlilerin sıkıntılarını da giderecek çok önemli şeyler açıklayacak." dedi. Öte yandan Bakan Nebati, 'Enflasyon ne zaman düşecek?' sorusuna da yanıt verdi.

Finans 03-08-22 21:10

Ticaret Bakanı Muş, AK Parti Konya İl Başkanlığını ziyaretinde konuştu:

"Fiyatlarda istikrarsızlık söz konusu. Bir gün içinde bir bakıyorsunuz petrolün varil fiyatları 95'e düşüyor, bir 100'e çıkıyor, bir 105'e çıkıyor. Tüm bu olanlara rağmen Türkiye bir şeyleri başarmaya çalışıyor. Dünyada büyümeler aşağı doğru revize ediliyor. Biz hala ortaya koyduğumuz hedefleri yakalamaya çalışıyoruz"

Yurthaber 03-08-22 14:57

Çanakkale Ticaret Borsası

Çanakkale Ticaret Borsası

Yurthaber 03-08-22 14:23

KAYSO Başkanı Büyüksimitci, Kayseri Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Kösedağ'ı ziyaret etti

KAYSO Başkanı Büyüksimitci, Kayseri Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Kösedağ'ı ziyaret etti

Yurthaber 03-08-22 13:27

Çanakkale Ticaret Borsası

Çanakkale Ticaret Borsası

Yurthaber 02-08-22 12:43

Son dakika: Abdullah Gül’den bomba açıklamalar! ‘Erdoğan’ın yerinde olsam...'

Eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül yüksek enflasyon ve ekonomideki gelişmelerle ilgili dikkat çeken açıklamalarda bulunurken Gül, ‘Erdoğan’ın yerinde siz olsanız ne yapardınız?’ sorusuna da yanıt verdi. Gül açıklamasında “Erdoğan’ın yerinde olsam herkesin ‘helal olsun’ diyeceği bir ekip kurardım" ifadelerini kullanırken enflasyonun bu kadar hafife alınmasına da hayret ettiğini söyledi. İşte Abdullah Gül’ün yaptığı son dakika açıklamalarının detayları…

Haber 02-08-22 09:30

Çanakkale Ticaret Borsası

Çanakkale Ticaret Borsası

Yurthaber 01-08-22 12:50

Bakan Kirişci, Bursa'da Türkiye'nin Tarım Stratejileri toplantısında konuştu:

"Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin Venezuela'dan kendi hesabına aldığı bir metrekare toprak yok, olmayacaktır da. Kaldı ki o ülkenin mevzuatında da toprak ancak kiralanabiliyor. Biz devlet olarak kiralayan değil, kendi üreticimizin bilgisini oralara taşıyan, buna rehberlik hizmeti veren bir Tarım ve Orman Bakanlığı olacağız" - "Dolayısıyla küresel oyuncu olmak, gıda güvenliği konusunda dünya genelinde söz sahibi olmak gibi bir mecburiyetimiz var

Yurthaber 31-07-22 14:28

Opsiyon sözleşmesi nedir? Opsiyon sözleşmelerinin özellikleri nelerdir?

Ekonomi diline özel olarak kullanılan bazı ifadeler vardır. Bunlardan biri de opsiyondur. Opsiyon iki tarafın belirlediği tarih ve fiyat üzerinden yapılacak alım ya da satış işlemine dair bir sözleşmedir. Alıcı ile satıcı arasında yapılan bu sözleşmelerin bazı özellikleri vardır. Opsiyon sözleşmesi nedir, özellikleri nelerdir?

Finans 29-07-22 00:01

BCG matrisi nedir? BCG matrisi nasıl kullanılır, neye göre belirlenir?

Farklı bileşenleri bulunan BCG Matrisi, Boston Consulting Group tarafından geliştirilmiştir. Bu matris sayesinde pazarda market lideri konumuna ulaşılması için en doğru yol çizilebilmektedir. BCG Matrisi ne demek, nasıl oluşturulur?

Finans 28-07-22 23:35

Opsiyon ne demek? Ekonomi terimi olarak opsiyon nedir?

Ekonomi alanında kullanılan birçok terim ve kısaltma kodları vardır. Yatırımcıların, para piyasalarındaki hareketleri takip ederken ve işlem yaparken bilmeleri gereken bu terim ve kısaltmalara aynı zamanda hâkim olmalar, işlerini kolaylaştırır. Opsiyon da bu terimlerden biridir. Bir ekonomi terimi olarak kullanıldığında; opsiyon ne demek?

Finans 28-07-22 21:27

İYİ Parti Genel Başkanı Akşener, Anlat İstanbul Projesi'nin basın lansmanında konuştu:

"Net bir tarifimiz var. O da biz makulün temsilcisiyiz ve makulün peşinden yürümeye devam edeceğiz" - "Sonuç olarak 'Seçmen velinimettir'i eğer siyasilerin alnına çakabilirsek o zaman demokrasi gerçekten işler. Çözüm önerileri üzerinden, rekabet eden bir siyaset hiç kimseyi birbiriyle dövüştürmez"

Yurthaber 28-07-22 15:20

Gurbetçiler baba ocağı Kuluforniyanın nüfusunu her yaz üçe katlıyor

Konya'nın gurbetçilerce "Kuluforniya" olarak anılan 50 bin nüfuslu ilçesi Kulu, memleket hasretini gidermek için yurt dışından gelenler sayesinde en hareketli günlerini yaşıyor - Kulu Belediye Başkanı Murat Ünver: - "Kulu adeta bir turistik belde gibi oldu. Hazirandan eylüle kadar yurt dışıyla sürekli bir sirkülasyon yaşanıyor. Üstelik gelen insanların burada da yerleşik hayatı var. Düğünlerini yapıyorlar, evlerini tamir ediyorlar, evi olmayan ev alıyor. Kulu'nun esnafına da büyük katkıları var"

Yurthaber 28-07-22 11:45

Türk tarımının silikon vadisi ilk girişimcilere hazırlanıyor

İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli: - "Bu merkez, Türk tarımının Silikon Vadisi olacak. Yeni nesil teknolojilerin tarımsal üretime katılmasını sağlayacak. Üretimde verimliliği artırırken, su tüketiminde ve emek gücünde tasarrufu getirecek" - İzmir Ticaret Borsası Genel Sekreteri Erçin Güdücü: - "Savunma sanayi teknolojilerinde Türkiye'nin gösterdiği yerli ve millileşmeyi, bu merkezde tarım teknolojilerinde de gerçekleştirmeyi hedefliyoruz

Yurthaber 26-07-22 12:10

Çanakkale Ticaret Borsası

Çanakkale Ticaret Borsası

Haber 25-07-22 17:13

Kar zarar ortaklığı belgesi nedir? Kar zarar ortaklığı belgesi hangi hesapta muhasebeleştirilir?

118 Menkul Kıymetler Hesabı ile izlenen KOB, kar zarar ortaklığı belgesinin kısaltmasıdır. Bu menkul kıymet, anonim ortaklıkların finansman ihtiyaçlarını gidermek için ihraç edebilecekleri kar ve zarara katılım hakkını göstermektedir. Kar zarar ortaklığı belgesi ne demek, KOB nasıl muhasebeleştirilir?

Finans 24-07-22 18:37

AK Parti Genel Başkanvekili Yıldırım, Samsun'da 89. İl Danışma Meclisi Toplantısı'na katıldı:

"(Tahıl koridoru anlaşması) Hemen bu anlaşma imzalanır imzalanmaz uluslararası piyasada tahıl fiyatları savaş öncesi rakamlara geri geldi, bu bile başlı başına insanlığa yapılacak en büyük hizmettir"

Yurthaber 24-07-22 15:58

Çanakkale Ticaret Borsası

Çanakkale Ticaret Borsası

Yurthaber 22-07-22 10:56

Revalüasyon nedir? Revalüasyon neden yapılır?

Ülkelerin ekonomik durumlarında dalgalanmalar yaşanabilir. Bu dalgalanmalar sonucunda ülkelerin para birimlerinin değerlerinde düşüşler ya da artışlar görülür. Para birimi değerini kaybetmeye başlar. Revalüasyon böyle durumlarda uygulanan bir yöntemdir.

Finans 20-07-22 19:58

Hiçbir şey pahalı değil, herkes alıp yiyor diyerek CHP heyetine tepki gösterdi: Zamları Tayyip Erdoğan mı yapıyor?

CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak başkanlığında 10 milletvekilinin katılımıyla oluşan CHP Ekonomi Masası heyeti Elazığ’daki ziyaretlerine devam etti. Basın mensuplarıyla bir araya gelen heyet daha sonra tarihi Kapalıçarşı'da esnaf ziyareti yaptı. Bu sırada yanlarına gelen emekli bir kadın "Zamları zenginler yapıyor, Tayyip Erdoğan mı yapıyor?" diyerek heyete tepki gösterdi. Emekli kadın ayrıca, "Niye ortalığı katıyorsunuz? Hiç bir şey pahalı değil, herkes alıp yiyor." ifadelerini kullandı.

Haber 20-07-22 19:32

Enflasyon baz etkisi nasıl hesaplanır? Ekonomide baz etkisi hangi faktörlerden etkilenir?

Baz etkisi ekonomi haberlerinde sıklıkla duyduğumuz kavramlardan biridir. Baz etkisi iki farklı dönem arasında hesaplanması gereken değişim oranına, o dönemdeki olağan dışı artış ya da azalışların yaşanması halinde, değişimin hesaplandığı dönemlere yansıyan etkiyi ifade eder. Peki, enflasyon baz etkisi nasıl hesaplanır?

Finans 20-07-22 17:47

Türk ve Rus iş insanları Antalya'da buluşacak

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Üyesi Cahit Şahin: - "2022 yılının 7 ayı itibarıyla kurulan her 4 yabancı şirketten biri Rusya menşelidir. Antalya ve Rusya arasında ticaretin artması, ülkelerimiz arasında ilişkilerin gelişmesi adına bu buluşmayı çok önemsiyoruz"

Yurthaber 20-07-22 16:08

Ekonomi taban puanları 2022! Tüm üniversitelerdeki Ekonomi bölümü taban puanları, başarı sıralamaları ve kontenjanları

Ekonomi taban puanları, sınav sonuçlarının açıklanmasının ardından vatandaşlar tarafından merak konusu oldu. Üniversite sınavı ile ilgili yapılan açıklamanın ardından vatandaşlar internette yaptıkları araştırmalara hız verdi. Ekonomi taban puanları açıklandı mı? Tüm üniversitelerdeki Ekonomi bölümü taban puanları, başarı sıralamaları ve kontenjanları ile konuya ilişkin detaylar haberimizde...

Egitim 20-07-22 12:42

Çanakkale Ticaret Borsası

Çanakkale Ticaret Borsası

Yurthaber 20-07-22 12:33

Tarımsal atıklar kompost gübre ve malça dönüştürülerek ekonomiye kazandırılıyor

Düzce Üniversitesinde tarımsal atıkların ekonomiye kazandırılması amacıyla fındık, pirinç, talaş, buğday ve mısır sapları kullanılarak laboratuvarda üretilen kompost gübre ve malçlar, talep üzerine mantar yetiştiricileri ile belediyelere satılıyor - Tarımsal Atıkların Endüstriye Geri Kazanımı Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdür Yardımcısı Çağlar Akçay: - "Vatandaşlar bu tarımsal atıkları gübre olarak değerlendirdiklerinde maliyetlerini aşağı indirmiş olacaklar"

Yurthaber 14-07-22 11:07

Bedelsiz sermaye artırımı nedir? Bedelsiz sermaye artırımı neden uygulanır, nasıl hesaplanır?

Ticaretten reklam dünyasına pek çok farklı alanda etkinlik gösteren şirketler, çeşitli yollar ile kar elde etmeye çalışır. Hisse senetlerinin bir karşılık alınmaksızın ortaklar arasında dağıtılması yöntemine dayanan bedelsiz sermaye artırımı, şirket stratejilerinden biri olur. Bu yöntemin avantajları, detayları ve seçenekleri ile alakalı tüm detayları sizler için bir araya getirdik.

Finans 13-07-22 17:39

Alternatif maliyet nedir, örnekleri nelerdir? Alternatif maliyet hesaplama nasıl yapılır?

Kişinin veya toplumun, elde etmek istediği şeye ulaşmak için vazgeçtiği diğer opsiyonlar; alternatif maliyet ile açıklanabilmektedir. Bu kavram aynı zamanda fırsat maliyeti ve almaşık maliyet olarak da adlandırılmaktadır. Alternatif maliyet nasıl hesaplanır, örnekleri nelerdir?

Finans 13-07-22 15:59

Fırsat maliyeti nedir, ilişkili olduğu durumlar nelerdir? Fırsat maliyeti hesaplama nasıl yapılır?

Bir malın üretiminin artırılması amacıyla diğer maldan hangi oranda vazgeçildiği, fırsat maliyetinin hesaplanmasını mümkün kılmaktadır. Dolayısıyla fırsat maliyeti kavramı, istenilenleri elde etmek için vazgeçilen diğer en iyi alternatifleri içermektedir. Fırsat maliyeti nedir, fırsat maliyeti nasıl hesaplanır?

Finans 13-07-22 15:58

Reeskont nedir, nasıl hesaplanır? Reeskont faizi nerede uygulanır?

Tekrar iskonto anlamına gelen reeskont, bir bankanın elinde var olan ve ödeme zamanı henüz gelmemiş olan bir senedi kendine özgü belirlediği şartlar karşılığında iskonto ettirerek paraya çevirmesine denir.

Finans 13-07-22 15:56

DTH nedir? Döviz tevdiat hesabı (DTH) özellikleri nelerdir?

DTH yani döviz tevdiat hesabı, yurtiçi ve yurt dışında yaşayan kişilerin ticari bankalarda açtıkları yabancı para cinsinden olan mevduata verilen isimdir. İster yurt içinde ister yurt dışında yerleşik olarak yaşayan gerçek kişiler hiçbir kısıtlama olmadan bankalarda hem vadeli hem de vadesiz TL ya da döviz tevdiatı hesabı açabiliyor.

Finans 13-07-22 15:54

Disponibilite nedir? Disponibilite oranı ne demek, ankes ile farkı ne?

İhtiyari karşılık anlamına gelen disponibilite kavramı, hazır para ve kasada nakit bulundurma olarak tanımlanabilmektedir. Disponibilite oranı, Merkez Bankası tarafından belirlenmektedir. Bankaların Merkez Bankası’na yatırdığı mevduat munzam karşılığının haricinde kendi kasalarında tuttukları parasal varlık, disponibilite olarak adlandırılmaktadır. Disponibilite oranı ne demek, ankes ve disponibilite farkı nedir?

Finans 11-07-22 16:53

Damping nedir, nasıl yapılır? Damping çeşitleri nelerdir?

Bir malın normal değerinden daha düşük satılması, damping uygulaması olarak ifade edilmektedir. Damping terimi daha çok uluslararası ticarette kullanılmaktadır. Düşürmek veya indirmek manalarını taşıyan damping uygulamasından çoğu şirketin ithalat ve ihracat yaptığı durumlarda bahsedilmektedir. Damping nedir, çeşitleri nelerdir?

Finans 11-07-22 16:50

Korelasyon nedir? Ekonomi terimi korelasyon ne demek?

Korelasyon, iki rassal değişken arasındaki ilişkinin gücünü belirten bir ekonomi terimi olarak kullanılır. Korelasyonlar, basit korelasyon ve çoklu korelasyon olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Korelasyon nedir, ekonomide korelasyon ne demek?

Finans 09-07-22 01:31

Politika faizi nedir? Politika faizi ne demek, ne işe yarar?

Politika faizi, Merkez Bankasının belirli bir vade sonrasında geri almak üzere verdiği borçlara uyguladığı faizdir. Bu faiz genellikle uzun süre sabit kalmaz, değişkenlik gösterebilir. Politika faizi nedir, ne işe yarar?

Finans 09-07-22 01:13

Anti damping nedir? Anti damping vergisi uygulanan ürünler nelerdir?

Dış pazarlarda herhangi bir malın daha ucuza satılmasını engellemek amacıyla hükümetler tarafından ithalat üzerinde bazı kısıtlamalar uygulanmaktadır. Ülkeler yerli satıcılarını ithalat aracılığı ile yapılan haksız rekabete karşı korumak için ticaret politikası savunma araçlarını kullanmaktadır. Bu ticaret politikalarından biri anti damping uygulamasıdır.

Finans 08-07-22 16:59

Çanakkale Ticaret Borsası

Çanakkale Ticaret Borsası

Yurthaber 08-07-22 15:04

Marjinal fayda nedir? Marjinal fayda formülü nedir?

Marjinal, matematikte son birim manasını taşırken fayda ise insanlara hoşnutluk yaratan bir durum anlamına gelir. Marjinal fayda, ekonomi biliminde neo-klasik değer teorisinin ana temelini oluşturmaktadır. Son tüketilen malın tüketilen toplam ürünlere yararı olup olmadığını ölçmek için kullanılır. Marjinal fayda nedir?

Finans 07-07-22 20:27

Çanakkale Ticaret Borsası

Çanakkale Ticaret Borsası

Yurthaber 07-07-22 10:14

Çanakkale Ticaret Borsası

Çanakkale Ticaret Borsası

Yurthaber 06-07-22 09:49

Çanakkale Ticaret Borsası

Çanakkale Ticaret Borsası

Yurthaber 04-07-22 18:27

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Erzurum'da partililerle buluştu:

"Dünyada yavaşlayan imalatlardan ve üretimlerden, arzın talebi karşılayamamasından dolayı arz kaynaklı bir enflasyon sorunu yaşanıyor" - "(Enflasyonla mücadele) Hem dünyada alınan tedbirler hem de Türkiye'de alınan tedbirler neticesini verecektir. Bu enerji fiyatlarındaki aşırı yükselmeler mutlaka bir noktadan sonra gevşemeye gelecektir"

Yurthaber 02-07-22 11:58

Kilis'te Sıfır Atık projesiyle ekonomiye 15 milyon lira katkı

İl bazında "Sıfır Atık" projesinin uygulandığı tek il konumundaki Kilis'te, belediye tarafından yürütülen proje kapsamında atık malzemeler ekonomiye kazandırılıyor

Yurthaber 02-07-22 11:02

Çanakkale Ticaret Borsası

Çanakkale Ticaret Borsası

Yurthaber 01-07-22 11:26

Hatay'da meslek lisesi öğrencileri yaptıkları üretimle ekonomiye katkı sağlıyor

Recep Atakaş Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Emin Bölükbaşı: - "Bu yıl döner sermaye kapsamında ilk 5 ayda 8 milyonun üzerinde ciro yaparak Türkiye'deki meslek liseleri arasında üçüncü olduk"

Yurthaber 30-06-22 12:13

Çanakkale Ticaret Borsası

Çanakkale Ticaret Borsası

Yurthaber 30-06-22 10:10

Bakan Nebati, TOBB Türkiye Ekonomi Şurası'nda iş insanlarıyla bir araya geldi

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, TOBB Türkiye Ekonomi Şurası'nda iş insanlarıyla bir araya geldi. Bakan Nebati, 'Ülkemizin büyümesi ve kalkınması için kamu ile özel sektör arasındaki güçlü iş birliği ve koordinasyonu önemsiyor, adımlarımızı katılımcı bir anlayış ilkesiyle atmaya devam ediyoruz' dedi.

Finans 29-06-22 16:53

Çanakkale Ticaret Borsası

Çanakkale Ticaret Borsası

Yurthaber 29-06-22 09:33