Folik Asit Haberleri

Folik asit nedir? Folat düşüklüğü neden olur?

Folik asit B vitaminlerinden biri olan ve vücut için hayati öneme sahiptir. Ayrıca folat olarak da adlandırılır. Folik asit hücre bölünmesi, DNA sentezi ve onarılmış hücrelerin yeniden üretilmesi gibi birçok temel biyolojik işlevde kritik bir rol oynar. Bu nedenle hamilelik döneminde bebeklerin sağlıklı bir şekilde gelişmesi için çok önemlidir. Folik asit sağlık profesyonelleri tarafından özellikle hamilelik döneminde ve bebeklerin doğum öncesi gelişimini desteklemek amacıyla önerilir.

Haber

Folik asit faydaları nelerdir, hangi besinlerde var? Folik asit ne işe yarar, folik asit hamile kalmayı kolaylaştırır mı?

Folik asit B vitamini ailesine ait bir vitamindir ve vücut için hayati öneme sahiptir. Folik asit hücrelerin büyümesi ve çoğalması için kritik bir rol oynar ve DNA sentezi, protein sentezi ve kırmızı kan hücresi üretimi gibi birçok temel biyolojik süreci destekler. Ayrıca gebelikte önemli bir vitamindir çünkü bebeklerin nöral tüp defekti gibi doğum kusurlarını önlemeye yardımcı olabilir. Folik asit eksikliği durumunda ise bazı sağlık sorunları ortaya çıkabilir.

Haber

Oldukça şaşıracaksınız! Bu besinler ikiz bebeklere sahip olma oranını yükseltiyor

İkiz bebekler herkesin ilgisini çekiyor. Bazı insanlar ikiz bebeklere sahip olmak istese de bazıları bunun oldukça yorucu ve masraflı olduğunu düşünerek kaçınıyor. İkiz bebeklerin oluşmasında birçok etken bulunuyor. Şaşıracaksınız ama yapılan araştırmalar beslenmenin de ikiz bebek şansını artırdığını buldu.

Haber

Dikkat edin! Gebeliğin ilk üç ayı nasıl olmalıdır?

Kadınlar gebelik sürecinde oldukça heyecanlı ve stresli olabiliyorlar. 9 ay süren bu meraklı bekleyişin sağlıklı bir şekilde yönetilmesi hem anneyi hem de bebeği sağlık açısından oldukça etkiliyor. Daha sağlıklı bebekler için anne adaylarının özellikle ilk 3 ayda oldukça dikkatli olması gerekiyor.

Kadin

Folik Asit

Folik Asit Hakkındaki Haberler Mynet'te. Folik Asit Hakkındaki Son Dakika Gelişmelerini Mynet'te Takip Edin.

Eksikliği varsa dikkat! Bebeklerde risk oluşturuyor

Hamilelikte sağlığın düzenli takip edilmesi gerekiyor. Hamilelerin yedikleri hem anne adaylarını hem de bebekleri etkiliyor. Hamilelikte folik asit eksikliği bebeklerde ölüme neden olabilecek hastalıkların oluşmasına zemin oluşturuyor. Anne adaylarının hamilelikte folik asit takviyelerine dikkat etmeleri gerekiyor.

Kadin

İngiltere'de unlara folik asit katılacak! Doğum kusurlarını önlemesi hedefleniyor

İngiltere’de hükümet, doğacak bebeklerde sağlık sorunlarını önlemek amacıyla unlara folik asit katılacağını açıkladı. Söz konusu uygulamanın, yılda 200’e kadar doğum kusurunu önleyebileceği tahmin ediliyor.

Haber

Folik asidin vücut için önemi nedir?

Folik asit alımı özellikle anne adayları için oldukça önemlidir. Peki folik asit nedir, neden özellikle adayları için önemlidir? Vücut için ne gibi faydaları vardır? Tüm detaylara yazımızda ulaşabilirsiniz.

Haber

Gebelikte folik asit kullanımı hakkında bilmeniz gerekenler

Protein sentezi, hücre çoğalması ve yenilenmesi, DNA ve kan hücrelerinin çoğalması ve kaslar için, dışarıdan B vitamini takviyesi almak gerekir. Bu ihtiyaçları başlı başına sağlayacak olan B vitamini de folik asittir.

Kadin

Vitaminler kansere davetiye çıkarıyor

Milyonlarca insanın ‘kansere yakalanmayalım, kalp hastası olmayalım, daha uzun ve sağlıklı yaşayalım' diye her gün avuç avuç kullandıkları vitamin ve antioksidanların kanser ve kalp hastalıkları riskini azaltmadığı, erken ölümleri engellemediği gibi tam aksine kanser riskini artırabileceğini gösteren araştırmalara her geçen gün bir yenisi ekleniyor.

Haber

Folik asit kansere davetiye çıkarıyor

Milyonlarca insanın ‘kansere yakalanmayalım, kalp hastası olmayalım, daha uzun ve sağlıklı yaşayalım' diye her gün avuç avuç kullandıkları vitamin ve antioksidanların kanser ve kalp hastalıkları riskini azaltmadığı, erken ölümleri engellemediği gibi tam aksine kanser riskini artırabileceğini gösteren araştırmalara her geçen gün bir yenisi ekleniyor. Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta, Mynet okurları için yazdı.

Haber

Folik asit kanseri önlemiyor

Folik asit, B6 ve B12 vitaminlerinin kalp-damar hastalığına yakalanma riski yüksek kadınlarda kanser riskini azaltmadığı bildirildi.

Haber

Günlük folik asit, kalp krizi ve felci engelliyor

İngiltere'de yapılan araştırmaların sonuçlarına göre, günlük folik asit alımı kalp krizi ve felç vakalarının önlenmesinde etkili oluyor.

Haber

B vitaminleri kalp krizi riskini azaltmıyor

Araştırmacılar, B vitaminleriyle folik asitin kalp krizi riskini azaltmadığını ortaya koydu.

Haber