Iyot Eksikliği Haberleri

İyotun faydaları nelerdir, iyot çözeltisi ne işe yarar? İyot ne zaman alınmalı, hangi besinlerde var?

Elzem bir mineral olan iyot sağlıklı bir yaşam için önemli bir role sahiptir. İyot vücutta tiroid hormonu üretiminde kullanılan bir elementtir ve metabolizmanın düzenlenmesine, hücrelerin gelişimine ve sinir sistemine yardımcı olur. Vücutta doğal olarak bulunmayan iyot, besinler veya takviyeler yoluyla alınmalıdır. İyot, sağlıklı bir yaşam için gerekli olan önemli bir mineraldir. Vücuttaki tiroid hormonlarının üretiminde rol oynar ve metabolizmanın düzenlenmesinde kritik bir rol oynar.

Haber 08-05-23 14:00

Bu şikayetleriniz varsa dikkat! Hemen doktora gidin

Tiroid hastalıkları herkeste görülebilen hastalıklardan. Sıklıkla karşılaşılan tiroid hastalıkları önemsiz görülüp geçiştirilse de çok ciddi sağlık sorunlarına zemin oluşturuyor. Bu sebeple tiroid hastalıklarının gösterdiği belirtilere dikkat ederek doktora başvurmak gerekiyor.

Haber 11-06-22 15:22

Putin’in tehdidi sonrası Orta Avrupa'da büyük panik! Halk eczanelere koştu...

Rusya’nın işgalinde sekizinci güne girilirken Putin’in Ukrayna işgalinde nükleer silahların kullanılması yönünde yaptığı açıklamalar sonrası Ukrayna’ya komşu ülkelerde de büyük bir panik yaşandı. Orta Avrupa’da bu açıklamaların ardından yaşanan panikle olası bir nükleer saldırıda koruyucu olabilen iyot takviyesi nedeniyle eczanelere akın etti.

Haber 03-03-22 09:34

Uzmanı uyardı! Çocuklarda zeka geriliğine yol açıyor

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Gizem Samlı, iyotlu tuzun yemekler piştikten sonra eklenmesi gerektiğini, aksi takdirde pişirme sırasında kullanılırsa iyotun bozulduğunu söyledi.

Haber 18-06-21 10:42

İyot eksikliği her yaşta büyük sorun! İyot eksikliğinden korunmak için 5 adım

Vücudun üretemediği, sofra tuzu başta olmak üzere deniz ürünleri, et, süt ve yumurta gibi besinlerden karşılanabilen iyotun fazlası da azı da zarar. Bu nedenle iyotun kararında tüketilmesi vücut sağlığı açısından büyük önem taşıyor.

Yemek 01-06-21 14:29

Tek çare iyot değil: Guatrın belirtileri nelerdir?

Halk arasında iyot eksikliğinin sebep olduğu bir hastalık olarak bilinen guatrın, az bilinen başka sebepleri ve yan etkileri de bulunur. Erken teşhisin hayati öneme sahip olduğu guatr hastalığı birden fazla çeşide sahiptir. İşte hastalık hakkında tüm merak edilenler.

Haber 24-12-20 11:34

İyot eksikliği nedir? İyot eksikliği belirtileri nelerdir?

İyot deyince hemen hemen herkesin aklına tuz gelir. Peki, gerçekten iyot sadece tuzdan ibaret midir? Siz de yazımızda “İyot nedir? Hangi besinlerde bulunur? İyot eksikliği belirtileri nelerdir?” gibi soruların cevaplarını bulabileceksiniz. İşte detaylar …

Haber 23-12-20 14:45

İyot eksikliği gebeliği tehlikeye sokabilir mi?

Kadın Doğum ve Perinatoloji Uzmanı Doç. Dr. Ali Ekiz, dünya genelinde engellenebilir zekâ geriliği probleminin en yaygın nedeninin iyot eksikliği olduğunu belirterek, konuyla ilgili önemli bilgiler paylaştı.

Kadin 30-11-20 12:24

İki yıldır inceleniyor! İyot eksikliği çocukların IQ'sunu etkiliyor

Türk Pediatri Kurumu ve Türk Neonatoloji Derneği tarafından Türkiye'nin her bölgesinden yeni doğan hekimlerinin katılımıyla yapılan çalışmaya göre, gebe annelerde iyot yetersizliği var

Kadin 02-05-19 14:59

İyot boy uzatır mı? İyotun faydaları nelerdir?

Vücut sağlığınının korunmasında en etkili maddelerin başında gelen iyot, tüm dünyada küresel bir sorun olarak karşımıza çıkıyor. Türkiye’de de durum farklı değil. Türkiye’de insanların yüzde 99,9’u iyot eksikliği çekiyor. Vücudumuz tarafından üretilmeyen, besin yolu ile temin ettiğimiz iyotun eksikliğinde birçok hastalığın oluşmasının yanı sıra zeka geriliği ve yenidoğan bebeklerde ölüm riskini de artıyor.

Trend 20-03-19 10:28

İyot eksikliği nedir? İyot eksikliğinin nedenleri ve belirtileri nelerdir?

Tiroid hastalığının baş sebeplerinden biri olan iyot eksikliği bebeklerde zeka geriliği, çocuklarda zeka ve beden gelişimine olumsuz etki ediyor. Hamilelerde düşük riskine de neden olan iyotun ilaçlar dışında besin yoluyla alınması tavsiye ediliyor. Uzmanlardan iyot eksikliğinin belirtileri ve yapılması gerekenler...

Haber 06-12-18 13:23

Gebelikte iyot eksikliği bebeğin beyin gelişimini olumsuz etkiliyor

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Aykan Yücel: - "Gebelikte ilk 3 aydan itibaren bebek beyninin gelişimi için iyota ihtiyaç vardır ve eksikliğinde kalıcı beyin hasarı söz konusudur" - "Ciddi iyot eksikliğinde, annede hipotiroidizm, düşük doğum ağırlıklı bebek, düşük, ölü ya da erken doğum, hipertansiyon gibi gebelik risklerinde artma olur. Bebekte ise gelişme ve zeka geriliği, doğumsal anomaliler, zeka skorlarında düşme ile giden bir dizi problem görülebilmektedir" - "İyot yetersizliğine karşı en etkin yöntemlerden biri sofra tuzunun iyotlanmasıdır"

Haber 19-06-18 11:22

İyot eksikliği çocuklarda zeka geriliğine neden oluyor

İyot eksikliği kişileri sanıldığından çok daha fazla etkiliyor. İyot eksikliği yaşayan kişilerin IQ'sunda azalma olduğu görülürken, bazı hastalıklara da neden olduğu bilinmektedir. Peki iyot eksikliği belirtileri ve tedavisi nedir? İyot eksikliği yaşayan kişiler neler yapmalıdır?

Haber 04-06-18 09:58

İyot eksikliği çocuklarda zeka geriliğine neden oluyor

Ufuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Pediatrik Endokrinoloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ayça Törel Ergür: - "Önlenebilir zeka geriliği nedeni olarak bilinen iyot eksikliği IQ'da 12-13 puan azalma yaratmıştır" - "İyot eksikliği, küçük ve okul çağı çocuklarda, guatr, ders başarısında düşme, dikkat eksikliği sendromu, anksiyete, depresyon, boy kısalığı, kabızlık, kilo artışı, dirençli demir eksikliği anemisi gibi geniş yelpazeye dağılan bulgulara yol açar"

Haber 02-06-18 12:40

Türkiye'de iyot tüketimi artıyor

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, İç Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Murat Faik Erdoğan, 2007 yılı rakamları itibariyle iyotlu tuz kullanımının yüzde 73'ler seviyesine çıktığını bildirdi. Tuzun yemeklerde yanlış kullanıldığını belirten Erdoğan, "Genellikle pişme aşamasındaki yemeğe katılan tuzdaki iyot, kaynamanın etkisiyle havaya karışıyor. İyottan yararlanmak için yemek piştikten sonra tuz katılmalıdır" dedi.

Haber 30-11-07 14:34

Çocuklarınız için iyotlu tuz kullanın

İyotlu tuz kullanımının yetersiz olması nedeniyle, Türkiye'de 6-12 yaş arası çocukların yüzde 31.8'inde guatr hastalığı görüldüğü bildirildi.

Haber 04-01-06 01:28

İyot eksikliği, zeka geriliğine neden oluyor

İyot yetersizliğinin anne karnında, bebeklikte, çocuklukta, gençlikte ve yetişkinlik dönemlerinde başta zeka geriliği olmak üzere birçok önemli rahatsızlığa neden olduğunu söyleyen Zonguldak İl Sağlık Müdürü Murat İlikhan, iyotlu tuz kullanılması konusunda uyarıda bulundu.

Haber 15-07-05 01:20

İyotlu tuz, IQ'yu yükseltiyor

Kilis İl Sağlık Müdürü Dr. Mahmut Songur, iyotun, gebelikte ve emzirme döneminde bebeklerin zeka gelişimi için büyük önem taşıdığını belirterek, anneleri iyotlu tuz kullanan bebeklerin IQ'sunun diğer bebeklerden 13 puan daha yüksek olduğunu bildirdi.

Haber 13-07-05 13:00

İyot eksikliği, zeka geriliği sebebi

İyot eksikliğinin zeka geriliğine yol açtığı bildirildi. Şanlıurfa Sağlık Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, İyot eksikliğinin önlenebilir zeka geriliğinin en önde gelen nedenlerinden birisi olduğu belirtildi.

Haber 11-07-05 12:53

İyot yetetersizliğine dikkat

Kahramanmaraş İl Sağlık Müdürü Sıtkı Güvenç, Türkiye'de zeka geriliğinin en önemli sebebinin iyot yetersizliği olduğunu söyledi.

Haber 08-06-05 16:59

Van Valiliği'nden iyot uyarısı

Van Valiliği'nden yapılan açıklamada, iyotun beyin ve vücut işlevleri için çok gerekli bir element olduğu belirtildi.

Haber 06-06-05 17:47

İyot yetersizliği zeka geriliği sebebi

İyot yetersizliğinin, önlenebilir zeka geriliğinin en temel nedeni olduğu bildirildi. Tokat İl Sağlık Müdürlüğü tarafından, 1-7 Haziran İyot Haftası nedeni ile yapılan açıklamada, iyot yetersizliğinin önlenebilir zeka geriliğinin en temel nedeni olduğu belirtildi.

Haber 31-05-05 12:56

İyotlu tuz, zeka geriliğini önlüyor

Şanlıurfa Sağlık Müdürlüğü, iyotlu tuz kullanımının zeka geriliğini önleyeceğini açıkladı. İyot Yetersizliği Hastalıklarının Önlenmesi ve Tuzun İyotlanması Programı'nın yürütüldüğü Şanlıurfa'da 1-7 Haziran 2005 tarihleri arasında "İyot Yetersizliği Haftası" olarak kutlanacak. Konuyla ilgili olarak yazılı bir açıklama yapan Sağlık Müdürlüğü, iyotlu tuz kullanımının önemini belirtti.

Haber 30-05-05 13:12

İyot alan hastalara, radyasyon uyarısı

Tiroit kanseri tedavisi amacıyla ağızdan İyot 31 radyoizotopu alan hastalara, 11 gün boyunca eşleriyle aynı yatağı paylaşmamaları, 25 gün boyunca çocuklarıyla yakın temasta bulunmamaları ve zorunlu haller dışında kalabalık mekanlarda bulunmamaları tavsiye edildi.

Haber 28-05-05 13:54

İyotlu tuz kullanımı tavsiyesi

Malatya Tarım İl Müdürü Ahmet Güldal, vatandaşlara iyotlu tuz kullanımı konusunda tavsiyelerde bulundu.

Haber 21-05-05 13:47

İyotlu tuzun faydaları

Erzincan Tarım İl Müdür Vekili Osman Çakır, iyot yetersizliğinin sağlık problemlerini de beraberinde getirdiğini belirterek, iyotlu tuz kullanılması tavsiyesinde bulundu.

Haber 05-05-05 11:03

Büyüme ve gelişimde iyotun önemi

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ve UNICEF'in de katkılarıyla yürütülen '2005 Yılı İyotlu Tuz Çalışma Planı' çerçevesinde 81 il düzeyinde ve 4 il merkezinde düzenlenen bilgilendirme toplantılarının ikincisi Trabzon'da gerçekleştirildi.

Haber 22-04-05 13:38

İyot yetersizliğine dikkat

Denizli İl Sağlık Müdürü Erdoğan Taş, iyot yetersizliğinin zeka geriliğine yol açabileceğini belirtti.

Haber 01-03-05 18:41

İyot eksikliği, zeka geriliğinin habercisi mi?

Kahramanmaraş İl Sağlık Müdürü Dr. Sıtkı Güvenç, zeka geriliğinin en önemli sebebinin iyot eksikliği olduğunu söyledi.

Haber 08-02-05 12:16

Bakandan iyotlu tuz tüketin çağrısı

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Türkiye'de önlenebilir zeka geriliğinin en temel nedeni olan 'iyot yetersizliği' ile mücadelede, halkın iyotlu tuz kullanımının önemli rol oynadığını belirtti.

Haber 28-12-04 11:09

Uzmanlardan iyotlu tuz uyarısı

Erzincan Anne ve Çocuk Sağlığı ve Aile Planlaması Merkezi Şube Müdürü Dr. Murat Seven, sağlıklı ve zeki nesillerin yetişmesi için iyotlu tuz kullanımının yaygınlaştırılması gerektiğini söyledi.

Haber 14-12-04 11:22

İyot eksikliği, zeka geriliğine neden oluyor

Yozgat İl Sağlık Müdürlüğü, yazılı açıklama yaparak, zeki, çalışkan, başarılı ve guatrdan uzak bir nesil yetiştirilmesi için mutlaka iyotlu tuz tüketilmesi gerektiğini belirtti.

Haber 19-11-04 16:51

İyot eksikliği guatra neden oluyor

Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Dahiliye Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Numan Tamer, iyot eksikliğinin guatra neden olduğunu belirterek, iyotlu tuz kullanılmasını tavsiye etti.

Haber 30-11-99 00:00

İyot yetersizliğine karşı balık

Sağlık Bakanlığı tarafından başlatılan 'İyot Yetersizliği Hastalıklarının Önlenmesi ve İyotlu Tuz Kullanımı' programı devam ederken, uzmanlar iyotun en doğal şekilde deniz ürünlerinden alınabileceğini belirtiyor.

Haber 30-11-99 00:00

İyotsuz tuz tüketmeyin

Van İl Sağlık Müdürü Dr. Muhammet Güzel Kurtoğlu, iyotsuz tuz kullanımının çocuklarda zeka geriliğine neden olduğunu söyledi. Kurtoğlu ayrıca, Sağlık Bakanlığı tarafından gönderilen otomatik tuz iyotlama cihazının hizmete girdiğini bildirdi.

Haber 30-11-99 00:00

İyot yetersizliği hastalıklarına dikkat

Osmaniye Sağlık Müdürlüğü Ana Çocuk Sağlığı ve Aile Planlaması (AÇSAP) Şube Müdürü Dr. Şenay Abdurrahman, iyot yetersizliğine bağlı hastalıkların ülkemizde halk sağlığı olarak hala önemini koruduğunu bildirdi.

Haber 30-11-99 00:00

İyot yetersizliğine dikkat

Ülkemizde besinlerin yetiştiği toprak ve sudaki iyot yetersizliği nedeniyle kişilerin günlük iyot ihtiyaçlarını karşılamaları için iyotlu tuz kullanmaları gerektiğini belirten Kayseri Sağlık Müdürü Dr. İzzet Kavafoğlu, kentte yüzde 86.5 oranında iyot yetersizliği tespit edildiğini kaydetti.

Haber 30-11-99 00:00