Kızamık Haberleri

Kızamık nedir, nasıl bulaşır? Kızamık belirtileri nelerdir? Sağlık Bakanlığı'ndan 81 ile yazı gönderildi

Kızamık ile ilgili flaş bir gelişme yaşandı. Bakanlık, 81 ilin il sağlık müdürlüklerine yazı gönderdi. Bu gelişme sonrası birçok kişi salgına ilişkin araştırma yapmaya başladı. Peki, kızamık nasıl bulaşır? Kızamık nedir? İşte, Sağlık Bakanlığı tarafından 81 ilin il sağlık müdürlüklerine gönderilen yazı...

Haber 18-08-23 11:50

Pandemi sonrası bu hastalıklar coştu! Bu belirtilere dikkat: 'Koronavirüsten 5-6 kat daha bulaşıcı'

Koronavirüs sonrası viral hastalıklarda artış yaşanıyor. Prof. Dr. Şevket Özkaya kızamık ve zona hastalıklarında yaşanan artışa dikkat çekti. Kızamık hastalığının kesin bir tedavi yöntemi bulunmamakla birlikte bazı semptomatik şikayetlere yönelik tedaviler uygulanabildiğini kaydeden Özkaya, “Her ne kadar sayılar artsa da halkımızın paniğe sevk edecek, ölümcül bir salgın beklemiyoruz" dedi.

Haber 24-07-23 10:06

Prof. Dr. Şener'den hızla artan kızamık vakalarına karşı göçmen nüfus uyarısı! Masum bir hastalık değil

İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı'nda görevli Prof. Dr. Alper Şener, Türkiye'de hızla artan kızamık vakalarına karşı uyarılarda bulunup, masum bir hastalık olmadığını söyledi. Türkiye’deki göçmenlerin bulaşıcı hastalıklar açısından ciddi bir tehdit oluşturduğunu söyleyen Prof. Dr. Şener önemli açıklamalarda bulundu.

Haber 22-07-23 12:07

Vakalar en çok İstanbul'da! Avrupa yakasında tehlike daha fazla... 'Kızamık için korkutan uyarı: Son 3-4 haftadır yoğunlaştı'

Son dönemlerde vakalardaki artış ve Türkiye'nin vaka sayısında Avrupa birinciliğine yükselmesiyle birlikte kızamık yeniden gündem oldu. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca geçtiğimiz günlerde vakaların çoğunun İstanbul'da olduğunu duyurmuştu. Dr. Çınla Nişli Kaya da son 3-4 aydır vakalarda artış olduğunu, son 3-4 haftadır ise vakaların daha yoğun yaşandığını açıkladı. Kaya, İstanbul'daki kızamık vakaları için Avrupa yakasını işaret etti ve okulların açılacağı döneme dikkat çekip uyarıda bulundu.

Haber 16-07-23 11:21

Salgın iddiaları sonrası vakalar duyurulmuştu! Cinayetle eş değer buluyorum deyip şaşırtan nedenini açıkladı: Kızamık aşısında Eşim izin vermiyor anlaşmazlığı...

Türkiye'nin gündemindeki önemli konulardan biri de son zamanlarda kızamık oldu. Uzmanlara göre kızamık 10 çocuktan 1'inin ölümüyle sonuçlanıyor. Geçtiğimiz günlerde kızamık vakalarının salgına dönüştüğü iddiaları gündeme geldi. İddiaya yanıt veren Sağlık Bakanı Fahrettin Koca vakaların dağılımıyla ilgili açıklama yapmıştı. Aşı karşıtlığının Türkiye'de son yıllarda arttığına dikkat çeken Dr. Şenol Atakan'a göre bunun en büyük nedenlerinden biri çok duydukları "Eşim izin vermiyor" söylemi...

Haber 10-07-23 11:06

Son dakika | Türkiye'de kızamık salgını var mı? Bakan Koca İstanbul'daki vakalara dikkat çekti! Oran verip açıkladı: Ağırlıklı olarak...

Son dakika haberi: Sağlık Bakanı Fahrettin Koca 4 bin Suriyeli sağlıkçının istihdam edilmesinin gündeme gelmesiyle ilgili yeni açıklamada bulundu. Koca, daha önce yaptığı bir konuşmasındaki sözlerinin çarpıtıldığını söyledi. Koca ayrıca yerli aşı üretiminde son gelişmelere dair de bilgi verdi. Öte yandan gündemdeki kızamık vakalarının salgına dönüşüp dönüşmediğiyle ilgili açıklamalarda bulunan Bakan Koca, "Vakaların yüzde 86'sı İstanbul'da" dedi.

Haber 04-07-23 12:07

Vakalar gündem olmuştu! Sağlık Bakanlığı'ndan 81 ile 'kızamık' yazısı! 'Önlemleri artırın'

Türkiye'de son aylarda kızamık vakalarındaki artış gündeme gelmişti. Hatta hastalık nedeniyle ölümler gerçekleştiği iddia edilmişti. Söz konusu ölüm iddiaları Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından yalanlanmıştı. Kızamık vakalarıyla ilgili olarak Sağlık Bakanlığı'nın 81 ile yazı gönderdiği belirtildi. Bakanlık, yazıda vakaların artığına dikkati çekerek, önlemlerin artırılmasını istedi.

Haber 26-06-23 14:05

Yeni salgın tehlikesine dikkat! Kızamık vakaları sonrası uzman isim “Yüzde 99 koruyor” diyerek uyardı

Kızamık hastalığı son günlerde Türkiye’nin gündemi arasında yer alıyor. Artan vakaların ardından Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) Genel Başkanı Nurten Saydan konu ile ilgili uyarıda bulundu. Saydan kızamık vakalarının önüne geçmek için çocukluk çağı aşılamalarının eksiksiz yapılması gerektiğini vurguladı.

Haber 22-06-23 12:01

Son dakika | 'Kaygı uyandıran iddialar' diyerek detayları paylaştı: Bakan Koca'dan kızamığa bağlı ölüm açıklaması! O hastanın vefat nedenini açıkladı

Son dakika haberi: Son günlerde gündeme gelen "kızamığa bağlı ölüm" iddialarıyla ilgili Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'dan flaş bir açıklama geldi. Bakan Koca sosyal medya hesabından iddiaları yalanladığı bir açıklama paylaştı. İddiaların asılsız olduğunu vurgulayan Fahrettin Koca, "Öncelikle şu önemli bilgiye dikkat çekmek istiyoruz" diyerek iddialarda bahsi geçen hastayla ilgili detayları da açıkladı.

Haber 19-06-23 10:03

Sadece çocuklarda değil yetişkinlerde de görülmeye başladı! Yaklaşan kızamık tehlikesine dikkat

Kızamık hastalığı son günlerde Türkiye'nin gündemleri arasında yer alıyor. Türkiye'de salgın haline gelen kızamık sadece çocukları değil yetişkinleri de etkiliyor. Çocukken aşı yaptırmasına rağmen 35 yaşında kızamık olan Gülşah Becerikli Aksan, yaşadığı kızamık belirtilerini anlattı.

Haber 18-06-23 10:04

Koronavirüs zannetti! Günlerce ateşi düşmedi, öksürüğü kesilmedi... 35 yaşında kızamık oldu

Kızamık bir çocukluk çağı hastalığı olarak bilinirken özellikle yetişkinlik dönemlerinde yakalanan kişiler için hastalığın seyri ciddi bir şekilde ilerliyor. Kocaeli Üniversite Klinik Araştırmalar Koordinatörü Gülşah Becerikli Aksan çocukken aşı olmasına rağmen 35 yaşında kızamık oldu ve 5 gün boyunca hastanede kalarak tedavi altına alındı. Uzmanlar aşılara özen gösterilmesi konusunda uyarılarda bulundu.

Trend 17-06-23 15:50

Salgın kızamık hastalığına dikkat! Vakalar giderek artıyor... Bir an önce ciddi tedbirler alınmalı!

Kızamık, hava yoluyla kişiden kişiye bulaşan riskli enfeksiyon hastalığıdır. Oldukça bulaşıcı olan kızamık hastalığından korunmak için doğru önlemleri almak gerekiyor. Giderek artan kızamık vakaları hakkında bilgilendirmelerde bulunan Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, kızamık hastalığında önlem alınmazsa gerçekleşebilecek sonuçları paylaştı.

Haber 03-04-23 14:44

'Bir salgından söz edebiliriz' Prof. Dr. Yavuz uyardı: İstanbul'dan çok fazla vaka bildirimi gelmeye başladı

KLİMİK Başkanı Prof. Dr. Serap Şimşek Yavuz, kızamık vakalarında büyük artış yaşandığını söyledi. Yavuz, kliniklerinde tedavi gören 2 erişkin hastadan 1'inin öğretmen olduğuna dikkat çekip "İstanbul'dan çok fazla vaka bildirimi gelmeye başladı, bir salgından söz edebiliriz gerçekten. Aşılama takviminde bir an önce eski oranlarımıza ulaşmamız gerekiyor" dedi. Kovid 19’un mevsimsel grip gibi görülemeyeceğini aktaran Yavuz, bazı merkezlerde test pozitiflik oranının yüzde 50'lere ulaştığını söyledi.

Haber 01-04-23 11:48

ABD'de dini etkinliğe katılan 20 bin kişiye kızamık salgını uyarısı!

ABD'nin Kentucky eyaletinde düzenlenen dini bir etkinlikte, yaklaşık 20 bin kişinin kızamık salgını riskine maruz kalmış olabileceği belirtildi.

Haber 08-03-23 23:42

Kızamık yeniden hortladı, Sağlık Bakanlığı harekete geçti! Anne ve babalar dikkat: 'Anahtar deliğinden bile bulaşır'

Son dönemlerde kızamık vakaları yeniden arttı. Özellikle İstanbul vakaların en yoğun görüldüğü şehir. Kızamık nedeniyle bir çocuğun yoğun bakıma alındığı belirtildi. Sağlık Bakanlığı harekete geçerken, uzman isimler, uzun zaman sonra hastalığın yeniden hortlaması ile ilgili olarak çocukluk döneminde yapılmayan aşıları neden olarak gösterdi. Prof. Dr. Haluk Cezmi Çokuğraş, "Kızamık çok bulaşıcı bir hastalık. Bize eski hocalar, 'Anahtar deliğinden bile bulaşır' derlerdi" dedi.

Haber 02-02-23 08:37

Giderek artan kızamık vakaları endişe yarattı! Ölümcül salgın yeniden başlayabilir

Kızamık hastalığı özellikle çocuklarda görülen enfeksiyon hastalıkları arasında yer alıyor. Oldukça bulaşıcı olan kızamık hastalığında aşının önemi her fırsatta belirtiliyor. Giderek artan kızamık vakaları hakkında uyarılarda bulunan uzmanlar bu durumun ölümcül sonuçlar doğurabileceği konusunda uyarıyor.

Haber 01-02-23 11:54

Kızamık belirtilerine karşı dikkatli olun: Milyonlarca çocuk ölebilir

Kızamık yeniden yükselişe geçti. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), artan kızamık vakalarına karşı açıklama yaptı. Koronavirüs vakaları ile beraber kızamık hastalığının da yeniden hortlaması dünya çapında panik yarattı. Bu kış ayının dünya için oldukça zor geçeceğinin altını çizen uzmanlar, çocukları kızamık salgınından korunması gerektiğinin altını çizdi.

Haber 26-11-22 09:42

O ülkede kızamık salgını alarmı! Vaka sayısı 35'e yükseldi

Koronavirüs ve maymun çiçeği virüsü dünya gündeminde hala yerini korurken bu kez de kızamık salgını haberi endişeye neden oldu. Güney Afrika Cumhuriyeti'nde kızamık salgının nedeniyle 35 vakanın tespit edildiği bildirildi. Ulusal Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü'nden yapılan açıklamada, kızamık vakalarının daha çok 5 ila 9 yaş aralığında görüldüğü ifade edildi.

Haber 10-11-22 23:22

Kızamık vakalarında yüzde 80'lik artış

Dünya çapında kızamık vakalarının bir yılda yüzde 80 arttığı bildirildi.

Haber 27-04-22 22:25

Her yıl 1,5 milyon insan bu sebeple hayatını kaybediyor…

Dünyada ve ülkemizde görülen çok sayıda hastalık bulunuyor. Bu hastalıkların bazılarının çözümü aşı sayesinde aşılama düzeyinin yeterli seviyede olmaması birçok bebeğin ve kişinin ölümüne sebep oluyor. Her yıl 1,5 milyon kişi yeterli aşılama yapılmaması nedeniyle hayatını kaybediyor. Bu nedenle aşılara önem verilmesi gerekiyor.

Haber 25-04-22 10:40

İngiltere'de uyarı: Covid salgını sürecinde aşı oranının düşmesi nedeniyle çocuklarda kızamık vakaları artabilir

İngiltere'de veriler, okula başlama çağındaki her 10 çocuktan birinin aşılarını yaptırmadığı için kızamık riski altında olduğunu gösteriyor.

Haber 01-02-22 13:18

Kongo Demokratik Cumhuriyeti'nde kızamık salgını başladı: Desteğe ihtiyaç var

Kongo Demokratik Cumhuriyeti'nin Maniema vilayetinde kızamık salgınının başladığı bildirildi. 458 vaka ve 17 ölümün kaydedildiği ülkede uluslararası sağlık kuruluşlarının desteğine ihtiyaç duyuluyor.

Haber 13-11-21 08:28

Canlı yayında söyledi, tepki yağdı: Bebeklere kızamık yerine koronavirüs aşısı yapıldı

Aile hekimliklerinde bebeklik döneminde uygulanan kızamık ve hepatit aşısı yerine yanlışlıkla koronavirüs aşısı uygulandığını ifade eden Prof. Dr. Zafer Kurugöl'e tepki yağdı. Aile Hekimleri Federasyonu, tartışma yaratan iddia hakkında açıklama yaptı.

Haber 23-09-21 10:05

Afganları ABD'ye getiren uçuşlar durduruldu! Sebebi bir hastalık

Beyaz Saray, son dönemde ülkeye getirilen bazı Afganlarda kızamığa rastlanması nedeniyle Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezinin (CDC) tavsiyesi üzerine Afganistan'dan tahliye edilenlerin ABD'ye nakledildiği uçuşları geçici olarak durdurduklarını bildirdi.

Haber 11-09-21 01:58

Beyin tahribatına yol açan SSPE nedir?

SSPE hastalığı nedir, belirtileri nelerdir? SSPE tedavisi nasıl olmalıdır gibi soruların yanıtlarını ve daha fazlasını bu yazıda sizin için derledik.

Haber 24-12-20 10:29

Koronavirüs kısıtlamaları 'kızamık' vakalarını artırdı

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından hazırlanan raporda, koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında getirilen kısıtlamalar nedeniyle aşılama seviyelerinin kritik seviyelere düştüğü ve kızamık vakalarında çeyrek yüzyılın en kötü artışının yaşandığına dikkat çekildi.

Haber 12-11-20 22:53

Aşılar koronavirüs nedeniyle aksatılıyor ama... Çocuklarda o hastalıklara dikkat

Korona pandemisi nedeniyle birçok ailenin çocuklarının düzenli aşılarını ertelemesi nedeniyle difteri, kızamık ve çocuk felci gibi hastalıklarda artışa yol açabileceğini söyleyen Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Deniz Kulak Gedik, salgın hastalıklardan korunmada aşının önemine dikkat çekti.

Kadin 09-07-20 17:00

Kızamık: Nedenleri, belirtileri, tedavisi

Kızamık virüs sebebiyle meydana gelen bir enfeksiyon hastalığıdır.

Haber 24-06-20 10:26

Gazze'de hazirandan beri 200 kızamık vakası tespit edildi

Gazze'de hazirandan beri 200 kızamık vakası tespit edildi

Haber 04-01-20 18:45

Samoa'daki kızamık salgınında ölü sayısı 76'ya yükseldi

Samoa'daki kızamık salgınında ölü sayısı 76'ya yükseldi

Haber 18-12-19 18:35

Aile hekimleri, Samoa'daki kızamık salgını üzerine aşı uyarısı yaptı

Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu Yönetim Kurulu Başkanı Özlem Sezen: - "Aşılamalar ve yüksek aşılanma oranları sayesinde kızamık gibi bulaşıcı hastalıklar ve ne kadar ölümcül olabilecekleri unutuldu. Yeni salgınlar baş gösterdiğinde bunun hesabını kim verecek"

Haber 13-12-19 12:28

Samoa'da kızamık salgınında ölü sayısı 63'e yükseldi

Samoa'da kızamık salgınında ölü sayısı 63'e yükseldi

Haber 06-12-19 09:54

Samoa'daki kızamık salgınında ölü sayısı 53'e yükseldi

Samoa'daki kızamık salgınında ölü sayısı 53'e yükseldi

Haber 02-12-19 15:42

Samoa'daki kızamık salgınında ölü sayısı 39'a çıktı

Samoa'daki kızamık salgınında ölü sayısı 39'a çıktı

Haber 28-11-19 10:57

Kongo Demokratik Cumhuriyeti'nde bu yıl 5 bin 110 kişi kızamıktan öldü

Salgın hastalıklarla mücadele eden Kongo Demokratik Cumhuriyeti'nde (KDC) bu yıl başından beri 5 bin 110 kişinin kızamık nedeniyle hayatını kaybettiği bildirildi.

Trend 28-11-19 03:31

Samoa'daki kızamık salgınında ölü sayısı 25'e yükseldi

Samoa'daki kızamık salgınında ölü sayısı 25'e yükseldi

Haber 25-11-19 10:12

Nijerya'da 28 milyon çocuk aşılanacak

Nijerya'da 28 milyon çocuk aşılanacak

Trend 16-11-19 22:54

Kızamık vücuda enfeksiyonla mücadeleyi unutturuyor

Kızamık virüsünün vücuda enfeksiyonla mücadele etmeyi unutturduğu bildirildi. İşte detaylar...

Trend 01-11-19 11:48

Kongo Demokratik Cumhuriyeti'nde 2019'da kızamıktan 4 bin kişi öldü

UNICEF, Kongo Demokratik Cumhuriyeti'nde 9 ayda 4 bini ölümle sonuçlanan 203 bin 179 kızamık vakası görüldüğünü açıkladı

Haber 10-10-19 15:22

Kızamığın yayılmasına karşı en önemli tedbir aşılama

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Vefik Arıca: - "Kızamık tedavisinde çocuklara rutin olarak 2 doz aşı yapılıyor. İlk doz, çocuk 1 yaşına geldiğinde yapılmalıdır. Sık gözlenen bölgelerde 9 aylıkken ilk doz uygulanabilir. İkinci doz ise 4-6 yaş aralığında yapılmalıdır" - "Dünya Sağlık Örgütü'nün kızamıkla son raporuna göre, 2019 yılının ilk 3 ayında 170 ülkede 112 bin 163 kızamık vakası görüldü. Geçen yılın aynı döneminde ise 163 ülke 28 bin 124 kızamık vakası rapor edilmişti. Bu ortalama alındığında, küresel çapta hastalık yüzde 300 arttı demektir" - "Türkiye'de en çok vaka 2013 yılında rapor edildi. Resmi verilere göre 2018 yılında 568 kızamık vakası görüldü. Son 10 yılda en az kızamık vakasının yaşandığı yıl 2016 oldu. Hastalık en çok 4 yaşın altındaki çocuklarda görülüyor"

Haber 17-09-19 11:18

Yeni Zelanda'da kızamık vakası bini geçti

Yeni Zelanda'da kızamık vakası bini geçti

Haber 05-09-19 14:12

Kongo Demokratik Cumhuriyeti'nde kızamık Ebola'dan daha fazla can alıyor

Dünya Sağlık Örgütü, Kongo Demokratik Cumhuriyeti'nde bu yılın ilk yarısında 2 bin 581'i ölümle sonuçlanan 137 bin 154 kızamık vakası görüldüğünü açıkladı - Ebola, son 1 yılda bin 755 kişinin ölümüne yol açtı

Haber 06-08-19 15:45

Çocuklarda kızamık hastalığına dikkat

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Erkan Hüner kızamık hastalığının tehlikeleri, korunma yöntemi, risk gurubu, belirtileri, süresi ve ciddiyeti hakkında uyarılarda bulundu.

Kadin 30-07-19 11:10

New York'ta çocuk aşısında dini muafiyet kalktı

New York'ta çocuk aşısında dini muafiyet kalktı

Haber 14-06-19 20:40

Yayılmaya devam ediyor! Sayı 1022'ye ulaştı

ABD'de yıl başından bu yana devam eden kızamık salgınının görüldüğü eyalet sayısı 28'i bulurken, vaka sayısı da 1022'ye ulaştı.

Haber 11-06-19 13:59

Hızla yayılıyor! Vaka sayısı 1022'ye ulaştı

ABD'de yıl başından bu yana devam eden kızamık salgınının görüldüğü eyalet sayısı 28'i bulurken, vaka sayısı da 1022'ye ulaştı.

Haber 11-06-19 02:52

ABD'de kızamık görülen eyalet sayısı 28'e çıktı

ABD'de kızamık görülen eyalet sayısı 28'e çıktı

Haber 10-06-19 20:56

ABD'deki kızamık salgınında vaka sayısı artıyor

New York başta olmak üzere ABD'nin 26 eyaletinde görülen kızamık salgınında bu yıl başından beri kaydedilen vaka sayısı bin 1'e ulaştı - Bu sayı, ülkede son 27 yılda görülen kızamık vakalarındaki en yüksek oranı teşkil ediyor

Haber 06-06-19 01:58

ABD'deki kızamık salgınında vaka sayısı 971'e çıktı

ABD'deki kızamık salgınında vaka sayısı 971'e çıktı

Haber 30-05-19 22:16