Körlük Haberleri

Çok dikkat edin! Giderek artan lazer operasyonlar körlüğe yol açabilir

Göz en hassas organlarımız arasında bulunuyor. Gözde yaşanan problemlerin giderilmesi için çeşitli operasyonlar yapılıyor. Bu operasyonlar arasında bulunan lazer tedavisi kalıcı görme kayıplarına neden olabiliyor. Uzmanlar son zamanlarda artan lazer tedavileri hakkında uyarıyor.

Haber 25-09-22 11:47

Fark etmiyorsunuz ama içten içe zehirliyor! Direkt diyabete yol açıyor

Toplumda en sık görülen hastalıklardan olan diyabet başka hastalıkları tetikleyerek ölümcül sonuçlara yol açabiliyor. Diyabet hastalarının hayatları boyunca beslenmelerine dikkat etmeleri gerekiyor. Yediğimiz bazı yiyecekler diyabete yol açıyor.

Haber 16-09-22 12:04

Yansıması bile mahvediyor! Umursamadı, kör kaldı!

Güneşin teknolojik aletlerdeki yansıması kalıcı göz hasarına neden olabilir. İspanya'daki doktorlar, görme bozukluğu ve kör noktaları olan hastaları mercek altına aldı. Güneş gözlüklerini takılmasını ve parlakken telefonlara bakmaktan kaçınılmasını istediler. Farkında olmadan telefon ve tabletlerinin ekranından güneşin yansımasına maruz kalanlardan birinin retinasında hasar oluşurken diğerinde ise kalıcı göz hasarı oluştu.

Haber 07-09-22 11:34

Kan şekeri yüksekliğine dikkat edin! Çok ciddi sonuçları var

Yüksek kan şekeri (hiperglisemi) diyabete yol açan nedenler arasında bulunmaktadır. Tekrarlayan durumlarda ciddi sonuçlara yol açan kan şekerinin yükselmesini önceden teşhis etmek ve tedaviye erkenden başlamak oldukça önemlidir. Yüksek kan şekeri belirtileri toplumda sıklıkla görülen rahatsızlıklardandır. Eğer ki bu belirtileriniz varsa mutlaka doktora görünmeniz gerekmektedir.

Haber 30-08-22 09:23

Neredeyse kör oluyordu! Saç boyası yüzünden başına gelenler dehşete düşürdü

Saçlarda zamanla beyazlamalar meydana gelebiliyor. Kadınlar saç renklerinden sıkıldığı için veya beyazlıkları kapatmak için sık sık saçını boyuyor. Saç boyalarının içinde bulunan kimyasalların vücuda birçok zararı bulunuyor. Shanika McNeil isimli bir kadın saçını boyadıktan sonra başına gelenleri paylaşarak saçını boyamak isteyen herkesi uyardı.

Haber 28-08-22 14:47

Hemen doktora koşun! Körlüğe neden olabilir

Göz en hassas organlarımız arasında üst sırada bulunuyor. Çok çeşitli göz hastalıkları var. Göz şikayetlerinin ihmal edilmesi körlüğe yol açabiliyor. Uzmanlar çeşitli göz problemleri hakkında uyarılarda bulunuyor.

Haber 28-08-22 12:02

Körlüğü tedavi edebilir! Kornea nedir? Nakil kimlere yapılabilir?

Göz en hassas organlarımızdan. Görmemize yarayan gözün çok çeşitli hastalıkları bulunuyor. Bu hastalıklar görme kaybına sebep olabiliyor. Kornea kaynaklı görme kayıpları için kornea nakli başarılı sonuçlar elde edilmesini sağlıyor.

Haber 15-08-22 14:23

Yüz körlüğü hastalığı nedir?

Amerikalı aktör Brad Pitt, yüz körlüğü hastalığına yakalandığını ancak kimsenin kendisine inanmadığını söyledi. Yüz körlüğü nadir görülen bir hastalık. İlerleyen durumlarda bu hastalığa sahip kişiler ailesindekileri bile tanıyamayabiliyor.

Haber 07-07-22 19:00

Kalıcı problemlere neden oluyor! Bu hastalık için tek çözüm aşı olmak

Meningokok hastalığı daha çok çocuklarda ve genç yetişkinlerde görülmektedir. Bu hastalık için tek çözüm yolu aşı olmaktır. Çok ciddi sağlık sorunlarına yol açan meningokok aşı ile önlenebilen enfeksiyöz hastalıklardandır. Bu hastalık ile ilgili bilinçli olmak hayat kurtarmaktadır.

Haber 06-06-22 14:26

Görme kaybı yaşayabilirsiniz! Göz kaşıntınız varsa…

Göz en hassas organlarımız arasında yer alıyor. Gözlerimiz en ufak şeyden alerji olabiliyor. Gözlerdeki alerjilerin önemsiz görülüp göz ardı edilmesi ciddi sonuçlara yol açabiliyor. Görme kaybına dahi yol açabilen alerjiler meydan geldiğinde mutlaka doktora görünmek gerekiyor.

Haber 28-05-22 17:16

Gözleriyle değil, elleriyle görüyor! Her şey 'ağlama hastalığı' ile başladı

Bayburt'ta bir huzurevinde yaşayan görme engelli Tevhik Celep'in yüreklere dokunan türden bir yaşam öyküsü var. Annesinin ölümüyle ağlama hastalığına yakalanıp görme yetisini yitiren Celep, gözlerinin yerine getiremediği işlevin açığını elleriyle kapatarak da maharetini sergiliyor.

Haber 03-04-22 12:49

Sürekli ekrana bakanlar... Göz kaybına neden olabilir!

Gelişen teknolojiyle birlikte her yaştan insanın kullandığı telefon, tablet, bilgisayar gibi ekranlara bakmak birçok hastalığa neden oluyor. Bu hastalıklar arasında göz kuruluğu da bulunuyor. Göz kuruluğu çok ciddiye alınmayan bir hastalık olsa da tedavi edilmezse görme kaybına sebep olabiliyor.

Haber 15-03-22 10:35

Uzmanlar uyarıyor: Belirti göstermiyor ve körlüğe neden olabiliyor…

Göz tansiyonu, belirti vermeden sinsice ilerleyen bir hastalık. Belirti vermeden ilerlemesi korkutuyor. Glokom hastalığı genellikle 40 yaşından sonra oluşuyor ama doğuştan glokom hastası olan kişiler de var. Tedavi edilmezse körlüğe neden olabilen bu hastalıktan korunmak için özellikle 40 yaşından sonra mutlaka göz tansiyonu kontrolü yaptırılması gerekiyor.

Haber 08-03-22 11:19

Duyanları korkutuyor: Bir anda görme kaybına neden olabilir

Glokom hastalığı belirti vermeden ilerliyor ve bir anda kalıcı görme kaybına sebep oluyor. Bir anda görme kaybına uğrama riskinden korunmak için risk altında olanların düzenli aralıklarla göz muayenelerine gitmeleri gerekiyor. İşte korkutan glokom hastalığında risk grubunda olan kişiler…

Haber 23-02-22 15:21

Görme engelli erkek arkadaşı olan kadın mükemmel partnerin özelliklerini sosyal medya hesabından paylaştı! İdeal ilişkiyi anlattı

İnsanlar hayatı boyunca aslında doğru kişiyi ararlar. Evlenmek ve aile kurmak toplumsal tabular içinde çoğu kişinin gerçekleştirmeyi düşündüğü bir hayaldir. Mutlu ilişki ve ideal eş aslında kişiler bağlı olarak değişen bir dinamiktir. Ancak Niya Esperanza isimli TikTok kullanıcısı, mutlu ilişkinin sırrını sosyal medya hesabından paylaştı.

Trend 15-11-21 15:58

Yönünü yarasalar gibi buluyor! Gözleri görmediği için sesler aracılığıyla hareket eden Ben Underwood’un ilginç hikayesi

Ben Underwood isimli genç adam 3 yaşındayken oldukça nadir görülen bir kanser hastalığına yakalandı. Hastalığı nedeniyle gözlerini kaybetti. Ancak onu diğer görme engelli ve tüm insanlardan ayıran benzersiz bir yeteneği ortaya çıktı. Ben, sesler aracılığıyla yön tayini yapabiliyor.

Trend 14-07-21 09:25

Diyabet kalıcı körlük sebebi olmasın! Diyabette göz sağlığı için bunlara dikkat

Diyabet hastalarına göz sağlığı konusunda uyarılarda bulunan Göz Hastalıkları Uzmanı Opr. Dr. Mustafa Duran, kontrollerde geç kalınması durumunda kalıcı görme kayıplarının ve göz hasarlarının oluşabileceğini söyledi.

Haber 10-05-21 10:21

Sınıf arkadaşının şakası hayatını kararttı!

Kayseri'de ilkokul 2. sınıftayken arkadaşının şaka amaçlı sağ gözüne kurşun kalem saplaması nedeniyle yüzde 80 oranında görme kaybı yaşayan Alperen Aslan, tedavi için yardım bekliyor. 3 yıl önce yaşanan olay nedeniyle hayatı kararan küçük Alperen'e yardım eli uzatacak doktor ve hayırsevere sesini duyurmak isteyen aile, tek isteklerinin çocuklarının sağlığına kavuşması olduğunu söyledi.

Haber 05-05-21 11:58

Tiroid hastalarına kalıcı körlük uyarısı!

Tiroid hastalıklarının vücutta birçok organa zarar verdiğine dikkat çeken Göz Hastalıkları Uzmanı Dr. Öğretim Üyesi Yasin Özcan, tiroidin gözleri de olumsuz etkilediğini söyledi. Tiroid tedavisi gerçekleştirilmediği durumlarda kalıcı görme kaybı yaşanabileceğini söyleyen Özcan, ameliyat olanların sonrasında göz muayenelerini kesinlikle aksatmamaları gerektiğini anlattı.

Haber 29-03-21 10:29

Glokom belirtilerini görmezden gelmeyin: 'Gözüm kanlandı' deyip geçmeyin!

Glokom belirtilerine dikkat çeken uzmanlar belirtilerin önemsenmemesi durumunda kalıcı körlük yaşanabileceğini söylüyor. Sinsice ilerleyen glokomun özellikle 40 yaş üzerinde kendini belli ettiğini söyleyen Göz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Can Üstündağ, hiçbir yakınma olmamasına rağmen 40 yaş sonrasında herkesin yılda 1 kez muayene olması gerektiğini söyledi.

Haber 08-03-21 10:59

Görme kaybına fotodinamik laserle son

Yaşa bağlı olarak 50 yaşın üstünde görme noktasını tutarak en sık görme kaybı sebebini oluşturan ve makula dejenerasyonuna fotodinamik laser tedavisiyle son verildiği bildirildi.

Haber 25-02-05 09:51

Yüksek tansiyonda körlük tehlikesi

Ölümlere yol açan sebepler arasında hipertansiyon dördüncü sırada yer alıyor. Yüksek tansiyonun en çok etkilediği organlardan biri de göz. Retinadaki damar tıkanıklığının en önemli sebepleri arasında sayılan hipertansiyon, özellikle teşhisinde gecikildiği zaman tehlike doğurabiliyor Tıp dilinde "hipertansif retinopati" olarak adlandırılan bu hastalığın en önemli özelliği, başlangıçta bir şikayete sebep olmaması.

Haber 19-01-05 12:40

Diyet yağlarında körlük riski

ABD'li bir grup araştırmacı, diyet için önerilen yağların aşırı tüketiminin körlükle sonuçlanabilen yaşlılığa bağlı maküler dejenerasyon (AMD) hastalığının seyrini hızlandırabileceğini öne sürdü.

Haber 30-11-99 00:00

Körlüğe yol açan sinsi hastalık

Prof. Dr. Alon Harris, halk arasında 'göz tansiyonu' olarak bilinen 'Glokom'un sinsi bir hastalık olduğunu belirterek, erken teşhis ve tedavi edilmediği takdirde körlüğe yol açtığını söyledi.

Haber 30-11-99 00:00