Mide Ağrısı Haberleri

Mide ağrısı ne zaman tehlikeli olur? Şiddetli mide ağrısı neyin, hangi hastalıkların belirtisi?

Mide ağrısı günlük yaşantımızda sık karşılaşılan bir durumdur ve genellikle basit sindirim sorunlarından kaynaklanırken, bazı durumlarda tehlikeli bir hale gelebilir. Özellikle şiddetli, sürekli ve ani başlayan mide ağrıları ciddi bir sağlık sorununun habercisi olabilir. Ülser, pankreatit, safra kesesi taşları veya iltihabı, apandisit gibi ciddi rahatsızlıklar mide ağrısına sebep olabilir.

Haber 31-07-23 19:26

Gece mide ağrısı nedenleri nelerdir? Gece mide ağrısı ile uyanmak neden olur?

Gece olan mide ağrısı uyku saatlerinde ortaya çıkan rahatsız edici bir durumdur ve kişinin uyku kalitesini olumsuz etkileyebilir. Gece mide ağrısı çeşitli nedenlerden kaynaklanabilir ve bu nedenler genellikle beslenme alışkanlıkları, sindirim sistemi problemleri veya altta yatan tıbbi durumlar olabilir.

Haber 31-07-23 19:16

Evde mide ağrısı için ne yapılır? Mide ağrısına iyi gelen şeyler, ilaçlar, yiyecekler, bitkiler

Mide ağrısı günlük yaşamda sıkça karşılaşılan bir rahatsızlıktır ve çeşitli nedenlerle ortaya çıkabilir. Bazı durumlarda, mide ağrısı geçici ve zararsız olabilirken, diğer durumlarda altında ciddi bir sağlık sorunu yatabilir. Hafif mide ağrıları için doğal yöntemler rahatlama ve geçici rahatlama sağlamak için kullanılabilir. Peki, evde karın ağrısı için ne yapılabilir?

Haber 31-07-23 17:35

Mide ağrısı nereye, hangi organlara vurur? Mide ağrısı bele, sırta, kalbe vurur mu?

Mide ağrısı insanların günlük yaşantısını olumsuz etkileyen yaygın bir şikayettir. Çeşitli nedenlerden kaynaklanabilen mide ağrısı, karın bölgesindeki organlarda meydana gelen sorunlardan dolayı ortaya çıkabilir. Sindirim sisteminin bir parçası olan mide, besinlerin sindirilmesi için asit ve enzimler üretir. Ancak, mide ağrısının birden fazla sebebi olabilir.

Haber 31-07-23 17:09

Mide ağrısına ne iyi gelir? Mide ağrısı neden olur ve nasıl geçer?

Mide ağrısı birçok insanın günlük yaşamını olumsuz etkileyen yaygın bir şikayettir. Sindirim sistemi sorunları, ülserler, enfeksiyonlar, gastrit veya stres gibi birçok faktörden kaynaklanabilir. Şiddetli ve rahatsız edici olabilen bu ağrı, hayat kalitesini düşürebilir. Neyse ki, doğru teşhis ve tedavi ile mide ağrısı hafifletilebilir. Bir uzmana başvurarak, ağrının nedenini belirleyebilir ve uygun tedavi yöntemlerini öğrenebilirsiniz.

Haber 29-06-23 19:08

Midede dayanılmaz ağrılara neden oluyor! Sindirimi en zor yiyecekler

Toplumda sıklıkla görülen mide ağrıları özellikle yemeklerden sonra dayanılmaz hale gelebiliyor. Sindirimi zor yemekler hazımsızlığa ve ağrıya neden oluyor. Bazı yiyecekler oldukça sağlıklı olsa da mide için olumsuz durumlar yaratabiliyor. Uzmanlar sindirimi zor olan yiyecekleri sıralayarak bu gıdalar hakkında uyarıyor.

Haber 19-04-23 16:45

İbn-i Sina şifa kaynağını yıllar önce önermiş! Her gün bir avuç yemek mide ağrılarını gideriyor, tıkanıklıkları açıyor

İslamiyet'in en önemli alimlerinden olan İbn-i Sina'nın tarifleri ve önerileri aradan yıllar geçmesine rağmen büyük ilgi görüyor. Kitabında hastalıklar için doğal gıdaların şifalarını sık sık yazan İbn-i Sina, birçok sağlık sorununa çözüm buluyor. ‘’Küçük Tıp Kanunu’’ adlı kitabında beyaz leblebinin faydalarından bahseden İbn-i Sina'nın önerilerine göre beyaz leblebi çeşitli dertlere deva oluyor.

Haber 12-10-22 07:05

Aylarca süren gizemli hastalığının şifasını Facebook’ta buldu

İngiliz genç kadın Annie Marshall, bir yılı aşkın süre boyunca mide ağrısı çekti. Ağrıları yüzünden defalarca hastaneye başvuran genç kadına doktorlar mide felci (gastroparezi) teşhisi koysa da tedavisi bir türlü başarılı olmadı. Dayanılmaz ağrılar çeken genç kadın durumunu anlatan bir gönderiyi Facebook’ta paylaştı. O günden sonra hayatı değişti...

Haber 24-06-22 08:04

Reflü oluşumunu engellemek çok kolay! Sadece iki bardak içerek…

Reflü hastaları gündelik yaşamda birçok sıkıntı yaşamaktadırlar. Reflü hastaları için bazı yiyecekleri yemek oldukça sorunlara neden olabilmektedir. Hastalığın gösterdiği problemleri azaltmak adına beslenmeye dikkat etmek gerekmektedir. Uzmanlar reflü hastalığının tedavisi için yaşam alışkanlıklarının değiştirilmesini öneriyorlar.

Haber 20-06-22 12:30

Hazımsızlığa ne iyi gelir? Hazımsızlık nasıl geçer, evde doğal çözümler

Midedeki birçok şikayetin ifadesi için kullanılan bir tanım olan hazımsızlığa ne iyi gelir? Hazımsızlık söz konusu olduğunda üzerinde durulması gereken nokta diğer hastalıklardan nasıl ayırt edileceğidir. Hazımsızlık tedavisi ve belirtileri ile ilgili bilinmesi gerekenleri anlatan Gastroenteroloji, Fitoterapi Uzmanı, Farmakognazi Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Hakan Güvenli'nin yönlendirmeleriyle hazımsızlık nasıl geçer? Evde hazımsızlık için uygulanabilecek doğal çözümler nelerdir?

Haber 20-05-22 17:04

Mide gazına ne iyi gelir? Mide gazı nasıl geçer?

Zaman zaman birçok kişinin muzdarip olduğu mide gaz sancısı kişilerin hayatını kötü etkiler. Neden oluştuğunu ve tedavisi için nasıl bir yöntem izlenmesi gerektiği araştırılan mide gazına ne iyi gelir? Mide gazı ciddi sancılara neden olan bir gazdır. Bu nedenle kurtulmak için doktor önerilerine uymak ve dikkatle yerine getirmek gerekir. Paketli gıdalar, yağlı ve karbonhidratlı besinlerin tüketilmesiyle meydana gelen mide gazı nasıl geçer?

Haber 16-05-22 17:52

Mide şişkinliğine ne iyi gelir? Mide şişkinliği neden olur ve bitkisel çözümlerle nasıl geçer?

Hemen hemen herkesin yaşayabileceği bir rahatsızlık olan mide şişkinliği, çoğu zaman sadece sindirim problemlerinden kaynaklanır. Ancak uzun süreli rahatsızlıklarda mutlaka bir hekime danışılmalıdır. Peki mide şişkinliği nedenleri nelerdir, mide şişkinliği nasıl geçer? İşte tüm merak edilenler...

Haber 16-05-22 11:50

Mide ağrısına ne iyi gelir? Mide ağrısı tedavisinde evde uygulanabilecek doğal yöntemler nelerdir?

Mide ağrısı bazen basit bir problem nedeniyle ortaya çıkarken bazen de farklı hastalıkların habercisi olabilir. Dolayısıyla belirtileri takip ederek çözüm yolları aramak gerekir. Fiziksel sebeplerin yanı sıra psikolojik nedenlere bağlı olarak da ağrı oluşabilir. Şiddetli mide ağrısı yaşandığı zaman hekime başvurmak önem taşır. Mide ağrısına ne iyi gelir? Mide ağrısı tedavisinde evde başvurulabilecek doğal yöntemler nelerdir?

Haber 13-05-22 13:33

Mide ağrısına ne iyi gelir? Mide ağrısına hangi yiyecekler iyi gelir, neden olur?

Mide ağrısı, gün içerisinde karşılaşabileceğimiz rahatsızlıklardan biridir. Mide ağrısının nedeni sorgulandığında ilk olarak beslenme alışkanlığı üzerinde durulur. Ancak çok farklı sebepler de mide ağrısına neden olabilir. Rahatsızlığı yaşayan kişiler nedenleri göz önünde bulundurularak mide ağrısına ne iyi gelir, evde doğal yöntemlerle tedavisi mümkün müdür suallerini de irdeler. Bu noktada ilk odaklanılansa yiyeceklerdir. Mide ağrısına hangi yiyecekler iyi gelir?

Kadin 13-05-22 11:25

Boşuna acı çekmeyin! Şişkinliği azaltmanın pratik yolu var

Sağlıklı bir vücudun en önemli noktalarından biri sindirim sistemdir. Sağlam bir bağışıklık sistemi kadar düzenli çalışan bir sindirim sistemi de sağlık için çok önemlidir. Sindirim sistemi düzgün çalışmadığında farklı farklı birçok rahatsızlık görülebilir. En sık rastlanan şikayetlerin başında ise şişkinlik yer almaktadır. Şişkinliği hızla azaltmaya yardımcı olacak birbirinden pratik yöntemler bulunmaktadır.

Haber 27-04-22 15:07

Tüp mide ameliyatı sonrası cinsel ilişkiye girilir mi? Tüp mide ameliyatı sonrası beslenme nasıl olmalı?

Son yılların popüler uygulamalarından tüp mide ameliyatıyla ilgili akıllarda birçok soru yer alıyor. Tüp mide ameliyatı; İleri derece obez olan kişiler, 35-40 arası vücut kitle indeksine sahip olup aşırı şişmanlığa bağlı hipertansiyon, uyku apnesi, tip 2 diyabet vb. rahatsızlıklar yaşayanlar için uygundur. Tüp mide ameliyatı sonrası cinsel ilişki kişinin sağlığı açısından önerilmemektedir. Ameliyattan 2 hafta sonra daha uzun bir yürüyüşe çıkabilir veya yüzebilirsiniz.

Haber 08-04-22 15:18

Bu belirtiler varsa hemen doktora gidin!

İnsanların büyük bir bölümü mide ağrısıyla yaşamlarının belli dönemlerinde karşılaşabiliyor. Özellikle Ramazan ayında beslenme düzenindeki değişiklikler nedeniyle mide ağrısı şikayetleri artış gösterebiliyor. Geçmeyen mide ağrısı sorunundan kurtulmak için ağrının kaynağının belirlenmesi gerekiyor. Problemin kaynağına göre uzman hekimler tarafından verilen bazı ilaçlar mide ağrısını giderirken, her evde bulunabilen bazı besinler ile bitki çayları ağrıyı süreli olarak hafifletebiliyor.

Haber 05-04-22 10:36

Lokman Hekim’in mucize ilacı: Mide ağrısını şıp diye kesiyor

Lokman Hekimin yazdığı reçeteler bin yıldır hastalıklara deva oluyor. Lokman Hekim, tıp alanında hekimliğin atası olarak biliniyor. Kur'an-ı Kerim'de aynı isimli surede iki kez adı geçen ve rivayetlere göre bir yandan hastaları tedavi ederken bir yandan da hikmetli sözleri ile nefisleri iyileştiriyordu. Mide ağrısına karşı Lokman Hekimin verdiği iddia edilen reçete ağrıları şıp diye kesiyor.

Haber 12-03-22 14:53

Koronavirüs geçirenler dikkat! Her 2 kişiden birinde bu belirti kalıyor

Uzun zamandır hayatımızda olan koronavirüs, milyonlarca insana bulaştı ve çok sayıda kişinin ölümüne neden oldu. Hâlâ hakkında araştırmalar yapılan ve yeni bilgiler ortaya çıkan virüsle ilgili en merak edilen şey ise insanda bıraktığı hasar ve kalıcı belirtiler. Konuyla ilgili açıklama yapan Gastroenteroloji Uzmanı Dr. Berat Ebik, "3 bin koronavirüs hastasını inceledik. Her 2 koronavirüs hastasından en az 1'inde gastrointestinal (mide-bağırsak) sistemle ilgili belirti kalıyor." dedi.

Haber 29-12-21 09:42

Kabızlık, gaz veya ishal şikayetiniz varsa nedeni bu olabilir

Prof. Dr. Vedat Göral, “Lodos, insanların psikolojisi ve fiziksel enerjisi üzerinde de bir takım değişikliklere sebep olmaktadır. Psikolojik bozukluklar, kişide gaz, midede rahatsızlık kabızlık veya ishal şikayetlerinde bozulmalara neden olabilir” dedi.

Haber 01-12-21 09:55

Akalazya hastalığı nedir, tedavisi nasıl yapılır?

Yemek borusu ile mide arasında bulunan kapakçık, midenin kasılması sırasında kapanarak midenin asit içeriğinin yemek borusuna kaçmasını önler. Mideye inen besinleri önlemeyen mide kapakçığı, yemek borusuna geçişi en aza indirir. Akalazya hastalığında da bu durum mümkün olmaz. Kapakçık sürekli kasıldığından mideye hiçbir besin geçişi sağlanamaz. Peki akalazya tedavisi nasıl gerçekleştirilir? Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Fahri Yetişir konu hakkında bilgiler verdi.

Haber 07-09-21 16:06

Mide rahatsızlıklarına iyi gelen bitki çayları! Reflü ve gastrit hastaları dikkat

Doğanın şifa dağıtan bitkileri çay olarak tüketildiğinde mide rahatsızlıklarına iyi gelir. Etkileriyle mucizevi sonuçlar elde etmeyi sağlayan bitki çayları mide rahatsızlıkları için yaygın şekilde kullanılsa da dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Bitki çayları bilinçsiz şekilde kullanıldığında bir takım rahatsızlıklara neden olabilir. Bu nedenle mutlaka doktora ya da diyetisyene danışarak kullanmak gerekir.

Yemek 15-06-21 16:03

Kalp krizi belirtileri kadın ve erkekte fark gösteriyor! Kalp krizinin 4 belirtisine dikkat

Kadın ve erkekte farklı sinyallerle ortaya çıkan kalp krizi belirtileri mide ağrısı ile karıştırılabiliyor. Kalp krizinde göz önünde bulundurulması gereken belirtilere dikkat çeken Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Refik Erdim, kadınlarda kalp krizi başlangıç şikayetlerinin daha belirsiz olması nedeniyle geç kalınma ihtimalinin daha yüksek olduğunu söyledi.

Haber 12-04-21 11:45

Dumping Sendromu nedir? İşte Dumping Sendromu belirtileri...

Seren Serengil'in hastalığı Dumping Sendromu'nun belirtileri ve tedavisi araştırılıyor. Mide bypass ameliyatı sonrasında rastlanabilen Dumping Sendromu'nun en yaygın belirtileri arasında baş dönmesi, ishal, çarpıntı, mide ağrısı gibi şikayetler yer alıyor. İşte, Dumping Sendromu hastalığı ve tedavisi hakkında tüm detaylar...

Haber 01-04-21 22:16

Türk genci Polonya’da ölümden döndü, 2 ayda 13 ameliyat oldu!

Polonya’da yaşayan Erkan Sezgin adındaki Türk genci, mide delinmesi teşhisi ile kaldırıldığı hastanede 2 ay içinde 13 ameliyat geçirerek ölümden döndü.

Haber 31-03-21 09:45

Mide koruyucu uyarısı: Zararları saymakla bitmiyor!

Güvenli olduğu düşünülen mide koruyucular, uzun süreli kullanıldığında ciddi sağlık sorunlarına neden olabiliyor. Asit baskılayıcı ilaç olduğu için 1 yıldan uzun süre yüksek dozla kullanıldığında kemik yoğunluğunda azalmaya, kırıklara, bağırsak ve akciğer enfeksiyonlarına neden oluyor. Magnezyum, vitamin ve B12 eksikliğine sebep olan mide koruyucuların doğru kullanılması büyük önem taşıyor.

Haber 25-03-21 11:20

Pankreas kanseri belirtilerini mide ağrısıyla karıştırmayın! İşte tedavi yöntemleri

Pankreas kanseri belirtileri ile ilgili bilgi veren Prof. Dr. Onur Yaprak, arılık gelişimi, bulantı, şişkinlik, hazımsızlık, sırta vuran ağrı gibi rahatsızlıkların pankreas kanserinin erken belirtileri olduğuna dikkat çekti. Özellikle 50 yaş üstü kişilerde bu belirtilere dikkat edilmesi gerektiğini söyleyen Yaprak, pankreas kanseri tedavisi ile ilgili bilgi de verdi.

Haber 23-02-21 10:53

Mide hastalıklarının belirtisi ağız kokunuz olabilir!

Mide hastalıkları belirtileri arasında ağız kokusunun da bulunduğunu söyleyen uzmanlar, ağız kokusu şikayeti ile gelen kişilerin doğru yönlendirilmesinin büyük önem taşıdığını söyledi. Reflü ve helikobakterinin ağız kokusuna neden olabileceği göz önünde bulundurularak endoskopi yapılan hastalar, patoloji saptanmaması durumunda ağız, boğaz, diş ve göğüs hastalıkları muayenesine yönlendirilir. İşte konu ile ilgili detaylar...

Haber 17-02-21 12:19

Uzmanlar uyardı: Soğuk havalar da tetikliyor! Midede gaz oluşumunu önlemek için...

Soğuk gıda ve içeceklerin midede gaz oluşumunu artıracağı gibi soğuk havaların da bağırsaklarda şişkinliğe neden olabileceğini söyleyen Prof. Dr. Vedat Göral, 'Soğuk günlerde mide gazı daha çok oluşur. Bu günlerde sıcak içecekleri bolca tüketip bedeninizi de sıcak tutabilirsiniz' dedi.

Haber 15-02-21 11:02

Geceleri mide ağrısı ile uyanıyordu! Böyle kurtuldu

Uzun yıllardır gastroozofagial reflü hastası olan 60 yaşındaki Sebahat Erdoğan hastalığı nedeniyle sürekli midesinde yanma ve hazımsızlık yaşamaya başladı. Son 10 yılda ise yanmalar kendi deyimiyle dayanılmaz hale geldi, sürekli kullandığı ilaçlardan artık fayda görmüyordu.

Haber 16-07-20 12:31

Mide ağrısı nedenleri nelerdir? Mide ağrısı için ne yapmalı?

Ağrı kesici ve fazla alkol alımının mide rahatsızlıklarını beraberinde getirdiğini söyleyen Özel Hatem Hastanesi Gastroenteroloji Uzmanı Dr. Muzaffer Ertürk, mide ağrısı nedenleri ile ilgili bilgi verdi. Midede en çok görülen hastalıkların ülser, reflü ve kanser olduğunu söyleyen Ertürk, ağrı kesici ilaçların midede kanamaya sebep olabildiğini söyledi. İşte mide ağrısına yol açan hastalıklar ve detayları...

Haber 27-01-20 11:05

Antalya'da mide ağrısı nedeniyle hastaneye gitti! Karnından 1.5 kilo saç çıktı!

Antalya'da mide ağrısı şikayetiyle hastaneye giden Seda Nur Saygı'nın (20) midesinden 1,5 kilogram saç çıkarıldı. Saygı'nın küçük yaştan bu yana saçlarını yediği belirtildi.

Haber 01-06-18 19:34

Mide Ağrısına İyi Gelen Yiyecekler

Mide, düz kaslardan oluşmaktadır ve yemek borusu ile ince bağırsaklar arasında konumlanmaktadır.

Yemek 03-04-16 17:23

Türkiye'de 9 milyon reflü hastası var

Ülkemizde her 5 kişiden birinde 'reflü' görüldüğünü belirten Ege Üniversitesi (E.Ü.) Tıp Fakültesi Gastroenteroloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Serhat Bor, "Reflü, hekim tedavisi ve birtakım önlemlerin alınması ile kolaylıkla iyileşebilen bir hastalıktır. Fakat tedavi kesilince, hastaların yarısında yakınmalar tekrarlayabilir. Ömür boyu ilaç kullanmamak için yaşam biçiminde değişiklik yapmak gerekmektedir" dedi.

Haber 25-12-04 10:48

Alkol ve sigara ülsere sebep oluyor

Ülserin iyi bir tedavi sonucu tamamen ortadan kaldırılabileceğini söyleyen İç Hastalıkları ve Gastroentroloji Uzmanı Doç. Dr. Orhan Özgür, bu hastalığın oluşumuna zemin hazırlayan sigara ve alkolden uzak durmanın ve stressiz bir hayat sürmenin şart olduğunu söyledi.

Haber 01-08-02 12:12

Ülser tedavisinde yeni buluş

Yeni uygulanan tedavi yöntemleri ile ilgili bilgi veren Prof. Dr. Vedat Göral, ülser hastalığının önümüzdeki yıllarda ortadan kalkacağını söyledi. Prof. Dr. Göral, ülser hastalığının tedavisinde elde edilen başarının "Helicobakter Pylori" adlı mikro organizmanın bulunmasından sonra elde edildiğini belirtti.

Haber 12-07-02 17:15

Az gelişmiş ülkelerde ülser yaygın

Gelişmekte olan veya az gelişmiş ülkelerde mide ve bağırsak ülserinin çok daha yaygın olduğu saptandı. Prof. Dr. Vedat Göral, ülser hastalığına neden olan bulaşıcı Helicobacter pylori adlı mikrobun, altyapı eksikliği ve hijyene önem verilmeyen yoksul semtlerde daha çok yayıldığını kaydetti.

Haber 30-11-99 00:00

Gastroözefageal Reflü hastalığı nedir?

Mide içeriğinin (asidinin) patolojik şekilde mideden özefagusa (yemek borusuna) doğru geri kaçışı gastroözefageal reflü'dür. Hastalar göğüs kafesinin arkasında yanma (heartburn) şikayeti ile başvurabilirler. Bazen yemek borusunun arkasındaki yanmanın yanı sıra ağza gıdaların ve acı suyun gelmesidir. Özefageal reflü sıklıkla yemeklerden sonra olur.

Haber 30-11-99 00:00