Sur Ilçesi Haberleri Ve Son Dakika Sur Ilçesi Haberleri

Sur Ilçesi Haberleri Ve Son Dakika Sur Ilçesi Haberleri

Sur, Diyarbakır’ın ilçelerinden biridir. 2008 yılında, 5747 sayılı kanunla, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi sınırları içerisinde, Diyarbakır'ın en eski yerleşim merkezinde, Karacadağ’ın lavları üzerine kurulmuştur. Sur adını, ilçe merkezi ile çevirili bulunan tarihi Diyarbakır surlarından almıştır. Yüzölçümü 438 km², rakımı 650 m, posta kodu 21300 ve 2020 TÜİK verilerine göre nüfusu 102 bin 114’tür.

Sur Ilçesi Haberleri

Diyarbakır'da fıstık hasadı başladı

Vali ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Ali İhsan Su: - "İlimizde son yıllarda yapılan çalışmalarla sert kabuklu meyve bahçeleri 48 bin dekar alana ulaşmış durumda. Her yıl bunu artırarak devam ettiriyoruz"

Yurthaber 14-09-22 12:47

TBMM Başkanı Şentop, tarihi Sur ilçesini gezdi

TBMM Başkanı Şentop, tarihi Sur ilçesini gezdi

Yurthaber 11-11-21 20:39

Diyarbakır Sur’daki kazılarda Osmanlı dönemine ait çok sayıda el bombası bulundu

Diyarbakır’ın merkez Sur ilçesinde İçkale mevkinde Amida Höyük'te devam eden kazılarda Osmanlı dönemine ait çok sayıda el bombası bulundu. Bulunan bombaların sayısının şimdilik 750 adet olduğu öğrenilirken, alanda yapılacak çalışmaların tamamlanması sonrası net sayının açıklanacağı bildirildi.

Haber 02-08-21 17:28

Tarihe saygısızlık! 2400 yıllık surlara yazılan yazıların temizlenmesi 15 günü bulacak

Bursa'nın İznik ilçesindeki tarihi surlara sprey boyalarla yazılan yazılar, kumlama yöntemiyle temizleniyor. Temizlenmesinin 15 günü bulabileceği belirtilen surların, yaklaşık 2400 yıllık olduğu tahmin ediliyor.

Haber 02-07-21 09:02

Sur Ilçesi

Sur Ilçesi Hakkındaki Haberler Mynet'te. Sur Ilçesi Hakkındaki Son Dakika Gelişmelerini Mynet'te Takip Edin.

Diyarbakır'da minibüsle otomobil çarpıştı: 3 yaralı

Diyarbakır'da minibüsle otomobil çarpıştı: 3 yaralı

Yurthaber 25-05-21 22:24

Diyarbakır'ın tarihi Sur ilçesinde inşası tamamlanan yapıların hak sahiplerine teslimi sürüyor

Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Ufuk Nurullah Bilgin: - "Sur 'daki hak sahiplerinin yüzde 90'ına ulaştık, bunların da yüzde 87'siyle uzlaştık"

Yurthaber 03-05-21 12:27

Diyarbakır'ın tarihi Küpeli Kapısı 6 yıl sonra restorasyonla geçişlere açıldı

Vali Münir Karaloğlu: - "Geçişlere açılan Küpeli Kapı'yla İçkale'deki Hazreti Süleyman Camisi ve çevresi ile Kurşunlu Cami Meydanı'nı birleştirdik" - "Surların iyi korunması, iyi restore edilmesi, etrafının nitelikli hale getirilmesi Diyarbakır'ın hem kültürel, tarihi varlığının gelecek nesillere aktarılması hem de turizm açısından çok kıymetli"

Yurthaber 24-04-21 11:19

Surlarından süt akan kale görenleri hayrete düşürüyor

Bursa'nın Karacabey ilçesine bağlı Uluabat köyündeki Süt Kalesi'nin surlarından yüz yıllardır her cuma günü hava çok kurak olsa bile süt akıyor.

Haber 03-04-21 10:10

Diyarbakır'da 'denizaltı' ile ulaşımı sağlıyorlar

Diyarbakır'ın Sur ilçesinde yaklaşık 9 yıl önce yapılan baraj nedeni ile Harmanlar Mahallesi ikiye bölündü. Ulaşımda zorluk yaşayan mahalle sakinleri sorunu denizaltında buldu. İzmir'den getirilen denizaltı, vatandaşların korkması nedeni ile su üstünde giden filikaya dönüştürüldü. Denizaltı sayesinde mahalle ile 8 mezranın ulaşımı rahata kavuştu.

Haber 07-01-21 10:03

Bayburt Kalesi ışıklandırıldı

Bayburt Kalesi ışıklandırıldı

Yurthaber 01-12-20 22:35

Diyarbakır Surlarının çevresindeki kaçak yapılar yıkılıyor

Vali Münir Karaloğlu: - "Evler zaman içerisinde surlara yapışık olarak inşa edilmiş. Bunları temizleyip daha sonra surlarla ilgili restorasyon çalışmalarımızı tamamladığımızda, UNESCO Dünya Miras Listesi'nde bulunan bu yapıyı inşallah gelecek nesillere sağlıklı bir şekilde taşımış olacağız"

Yurthaber 18-11-20 15:07

90 yıl önce 'hava gelmiyor' diye yıkılmıştı! Diyarbakır surları yeniden inşa edilecek

Diyarbakır'da 1930 yılında 'Sur içine hava girmiyor, bulaşıcı hastalıklar yaygınlaşıyor, hava sirkülasyonu olsun' denilerek top atışlarıyla yıkılan 250 metrelik surlar yeniden inşa edilecek. Dönemin Valisi Faiz Ergun'un talimatıyla gerçekleştirilen yıkımdan 90 yıl sonra yeniden inşa edilmeye hazırlanılan sur ve Dağkapı'nın turistik açıdan şehre olumlu etkiler yaratacağı düşünülüyor.

Haber 29-09-20 11:05

İzmir'in Kadifekale'si yazı tahtasına döndü!

İzmir'in simge noktaları arasında bulunan Kadifekale'yi ziyaret edenler gördükleri manzara karşısında üzülmeden edemiyor. Kadifekale'nın tarihi surlarının sprey boyalarla yazılar yazan kişiler vatandaşların tepkisini topluyor. Surların taş duvarlarına sprey boyayla yazılan yazılar tarihe zarar verirken, görüntü kirliliğine de neden oluyor. Kadifekale, kentin farklı dönemlerine ait kalıntılar taşımasıyla ön plana çıkıyor.

Haber 22-07-20 09:36

Fatih'te tarihi surların bir bölümü çöktü

İstanbul'un tarihi surlarının Sulukule Kapısı yakınlarındaki kısmında çökme meydana geldi.

Haber 15-07-20 15:35

Diyarbakır'da aynı aileden 5 sivili şehit eden PKK'lı terörist yakalandı

Bir noterde işlem yaptığı sırada yakalanan Mehmet Eliaçık, tutuklandı

Yurthaber 27-06-20 19:57

Diyarbakır surlarındaki talan için harekete geçildi

Hurriler döneminde inşa edildiği bilinen, 5 bin 800 metre uzunluğuyla Çin Seddi'nden sonra dünyanın en uzun ikinci duvarı olarak kabul edilen Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) Kültür Mirası Listesi'ndeki Diyarbakır surlarının taşlarının talan edilmesiyle ilgili hem Bakanlık hem de Belediye harekete geçti. Taşları çalanlara yönelik operasyonlar yapıldı ve yaklaşık 10 kamyon taş kontrol altına alındı. Surların oranımı için de 13 milyon 500 bin lira bütçe ayrıldı.

Haber 08-05-20 09:03

Fatih'te şaşkına çeviren görüntü: Altı tarih üstü ötel

İstanbul Fatih'te tarihi sur kalıntılarının ve tarihi çeşmenin üzerindeki 5 katlı otel görenleri şaşkına çeviriyor.

Haber 02-02-20 11:52

Bakan Kurum'dan, Diyarbakır'ın Sur ilçesinde inceleme:

"Tarihi güzellikleriyle, o bize emanet edilmiş ancak terör örgütünün zarar verdiği kültür varlıkları yeniden inşa edilmiş haliyle, evlat nöbeti tutan annelerimiz, şehit annelerimiz ve şehit babalarımız için Sur'umuzu en güzel şekilde ihya edeceğiz"

Haber 22-01-20 19:57

Diyarbakır Sur Belediyesi'ne, kaymakam Çiftçi kayyum olarak atandı

Son dakika haberine göre Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'nca yürütülen terör soruşturması kapsamında gözaltına alınan Sur Belediye Başkanı HDP’li Filiz Buluttekin’in yerine ilçe kaymakamı Abdullah Çiftçi görevlendirildi.

Haber 21-12-19 08:14

Sur Belediye Başkanı Filiz Buluttekin gözaltına alındı

Diyarbakır'ın merkez Sur Belediye Başkanı HDP'li Filiz Buluttekin ile 2 meclis üyesi, haklarındaki terör soruşturması kapsamında gözaltına alındı.

Haber 20-12-19 07:36

Sarai Sierra’nın ölü olarak bulunduğu surlar için restore çalışmaları başladı!

İstanbul Sarayburnu'ndaki surların restore çalışmaları başladı. 6 yıl önce fotoğraf çekmek için İstanbul’a gelen ABD’li Sarai Sierra’nın cesedi Sarayburnu’ndaki surların dibinde bulunmuştu.

Haber 21-11-19 09:41

2 bin yıllık surlara, sprey boyalarla yazılar yazıldı

Bursa'da, milattan önce 4'üncü yüzyıla kadar Bitinya, Roma, Selçuklu ve Osmanlı medeniyetlerine ev sahipliği yapılan İznik'teki surlara, kimliği belirsiz kişi ya da kişilerce sprey boyalarla yazılar yazıldı.

Trend 13-10-19 21:34

Diyarbakır'ın kalbinde yerleşim 8 bin yıl önce başlamış

Tarihi Sur ilçesinde bulunan ve "Diyarbakır'ın kalbi" olarak nitelendirilen Amida Höyük'te arkeolojik kazı çalışmalarının bu yılki bölümü tamamlandı - Kültür ve Turizm Bakanlığınca yürütülen kazıda, önceden höyükte milattan önce 3-4 bin yıllarında başladığı bilinen yerleşimin daha eski olduğu tespit edildi - Kazıda sarayın divanhanesi, havuz, sebil ve mozaikli su kanalı ile kabul salonunun bir bölümü gün yüzüne çıkarıldı - Kazı Heyeti Başkanı Prof. Dr. İrfan Yıldız: - "Neolitik döneme ait ele geçen kalıntı ve seramiklerden, höyükte yerleşimin milattan önce 6 bin yılından itibaren başladığını görüyoruz. Höyükte günümüzden 8 bin yıl önce yerleşimin başladığını rahatlıkla söyleyebiliriz"

Haber 07-10-19 11:13

Diyarbakır'ın kalbinde yerleşim 8 bin yıl önce başlamış

Tarihi Sur ilçesinde bulunan ve "Diyarbakır'ın kalbi" olarak nitelendirilen Amida Höyük'te arkeolojik kazı çalışmalarının bu yılki bölümü tamamlandı - Kültür ve Turizm Bakanlığınca yürütülen kazıda, önceden höyükte milattan önce 3-4 bin yıllarında başladığı bilinen yerleşimin daha eski olduğu tespit edildi - Kazıda sarayın divanhanesi, havuz, sebil ve mozaikli su kanalı ile kabul salonunun bir bölümü gün yüzüne çıkarıldı - Kazı Heyeti Başkanı Prof. Dr. İrfan Yıldız: - "Neolitik döneme ait ele geçen kalıntı ve seramiklerden, höyükte yerleşimin milattan önce 6 bin yılından itibaren başladığını görüyoruz. Höyükte günümüzden 8 bin yıl önce yerleşimin başladığını rahatlıkla söyleyebiliriz"

Yurthaber 07-10-19 11:12

Urartular depreme karşı kilitli taş kullanmış

Van'da Urartu Kralı 2. Sardur tarafından milattan önce 750 yılında inşa edilen Çavuştepe Kalesi'nde ortaya çıkarılan yapılarda, depreme karşı özel önlemlerin alındığı belirlendi - Sarsıntılar nedeniyle yıkılan bölümleri kolonlarla yeniden güçlendiren Urartuların, depremlerde yaşanacak kaymalara karşı da kilitli taşlar kullandığı tespit edildi - Prof. Dr. Rafet Çavuşoğlu: - "Urartuların en güzel özelliği, yapıları özellikle kayalık alanlar üzerine inşa etmeleri ve depreme dayanıklı şekilde yapmaları. Duvarlarda akçe geçmez durum söz konusu"

Yurthaber 27-08-19 12:05

Urartular depreme karşı kilitli taş kullanmış

Van'da Urartu Kralı 2. Sardur tarafından milattan önce 750 yılında inşa edilen Çavuştepe Kalesi'nde ortaya çıkarılan yapılarda, depreme karşı özel önlemlerin alındığı belirlendi - Sarsıntılar nedeniyle yıkılan bölümleri kolonlarla yeniden güçlendiren Urartuların, depremlerde yaşanacak kaymalara karşı da kilitli taşlar kullandığı tespit edildi - Prof. Dr. Rafet Çavuşoğlu: - "Urartuların en güzel özelliği, yapıları özellikle kayalık alanlar üzerine inşa etmeleri ve depreme dayanıklı şekilde yapmaları. Duvarlarda akçe geçmez durum söz konusu"

Haber 27-08-19 12:03

Tartıştığı 16 yaşındaki kuzenini av tüfeğiyle vurarak öldürdü

Tartıştığı 16 yaşındaki kuzenini av tüfeğiyle vurarak öldürdü

Yurthaber 26-07-19 12:36

Tartıştığı 16 yaşındaki kuzenini av tüfeğiyle vurarak öldürdü

Tartıştığı 16 yaşındaki kuzenini av tüfeğiyle vurarak öldürdü

Haber 26-07-19 12:34

Saat kulesi mescit minaresi olarak inşaa edilmiş

Erzurum Kalesi surları içerisinde bulunan Saat Kulesi'nin ilk olarak kale içerisinde yer alan kale mescidinin minaresi olarak yapıldığı ancak daha sonra yaşanan işgaller sırasında gözetleme kulesi olarak kullanıldığı belirtildi. 19. yüzyılda minareye çan ve saat yerleştirildiğinin belirlendiği belirtildi.

Haber 16-07-19 09:53

Tarihi evden asırlık değirmen taşı çıktı

Diyarbakır’ın tarihi Sur ilçesinde kafe açmak için kiralanan evde yapılan çalışmalarda 121 yıllık tarihi değirmen taşı çıktı. İşletme sahibi Alaadin Kılıç, yapılan araştırmalar sonucu buranın eskiden değirmen olduğunu ve kendilerinin de bu anlamda kapsamlı bir çalışma yaptıklarını söyledi.

Haber 13-07-19 10:40

Terör mağdurları konutlarına kavuşuyor

Diyarbakır'ın Sur ilçesinde terör mağduru aileler için Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca yaptırılan 169 konutun kura çekimi gerçekleştirildi - Vali Hasan Basri Güzeloğlu: - "Bu milletin imanlı evlatları, camisini yıkanları, Kur'an-ı Kerim'i parçalayanları unutmayacak"

Yurthaber 27-06-19 13:32

Terör mağdurları konutlarına kavuşuyor

Diyarbakır'ın Sur ilçesinde terör mağduru aileler için Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca yaptırılan 169 konutun kura çekimi gerçekleştirildi - Vali Hasan Basri Güzeloğlu: - "Bu milletin imanlı evlatları, camisini yıkanları, Kur'an-ı Kerim'i parçalayanları unutmayacak"

Haber 27-06-19 13:28

Bakan Ersoy, Tekfur Sarayı ile Anemas Zindanları'nı gezdi

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy: - "Çok kısa süre içinde Müze Kart'ın İBB'ye ait müzelerde de geçerli olmasını sağlayacağız. Böylelikle hem İstanbullunun hem tüm Türk vatandaşlarının çok ucuz ve avantajlı şekilde, sadece Kültür ve Turizm Bakanlığı müzelerinden değil İBB müzelerinden de aynı şartlarda yararlanmasını sağlayacağız" - "İstanbul çok önemli. Türkiye'ye gelen turistin üçte biri yani her 3 turistten biri İstanbul'a geliyor. Buradan da Marmara Bölgesi ile yakın bölgelere dağılıyor. Dünyanın en büyük havalimanının da İstanbul'da açılmış olmasıyla, potansiyeli çok daha arttı. Artık erişim çok kolay" - "Geçen sene çok ciddi artış yakalamıştık. Bu sene de yine yüzde 20, yüzde 30 bandında artış hedefliyoruz müze ziyaretçi sayılarında. Hem müze ziyaretçi sayıları hem tüm müzelerden elde ettiğimiz gelirler artıyor"

Haber 19-06-19 15:40

Diyarbakır'da yaz dönemi Kur'an kursları başladı

Diyanet İşleri Başkanlığınca geçen yıl düzenlenen, kentte yaklaşık 65 bin öğrencinin Kur'an öğrendiği kurslar bu yıl da "Camiler Çocuk Dolsun, Ahlakı Kur'an Olsun" sloganıyla düzenleniyor - İl Müftü Yardımcısı Nihat Koç: - "Bütün çocuklarımızı, velilerimizi Kur'an kurslarımıza, camilerimize davet ediyoruz"

Yurthaber 17-06-19 15:37

Diyarbakır'da yaz dönemi Kur'an kursları başladı

Diyanet İşleri Başkanlığınca geçen yıl düzenlenen, kentte yaklaşık 65 bin öğrencinin Kur'an öğrendiği kurslar bu yıl da "Camiler Çocuk Dolsun, Ahlakı Kur'an Olsun" sloganıyla düzenleniyor - İl Müftü Yardımcısı Nihat Koç: - "Bütün çocuklarımızı, velilerimizi Kur'an kurslarımıza, camilerimize davet ediyoruz"

Haber 17-06-19 15:37

Binali Yıldırım'ın Diyarbakır ziyaretinde dikkat çeken sözler!

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım, Diyarbakır'ın Sur ilçesinde esnafı ziyaret etti. Bir vatandaşın, "CHP'ye oy yok. Kürt kardeşlerin seni başkan yapacak." ifadeleri üzerine Yıldırım sohbet ettiği seyyar satıcılardan alışveriş de yaptı.

Haber 06-06-19 20:17

Surlu çocuklar tarihi Keçi Burcu'nda akıl ve zeka oyunlarıyla buluştu

Sur Kaymakamlığınca hayata geçirilen proje kapsamında 640 öğrenci tarihi mekanda mangala, abalone ve koridor oyunlarında mücadele etti - Kaymakam Abdullah Çiftçi: - "İstedik ki öğrencilerimizde akıl ve zeka oyunlarında farkındalık oluşsun. İlçemizde 120 okulumuza bu oyunlardan oluşan set dağıtıldı, 120 öğretmenimize eğitim verildi, 26 bin 102 öğrencimize bu oyunlar öğretildi"

Haber 16-05-19 15:28

Surlu çocuklar tarihi Keçi Burcu'nda akıl ve zeka oyunlarıyla buluştu

Sur Kaymakamlığınca hayata geçirilen proje kapsamında 640 öğrenci tarihi mekanda mangala, abalone ve koridor oyunlarında mücadele etti - Kaymakam Abdullah Çiftçi: - "İstedik ki öğrencilerimizde akıl ve zeka oyunlarında farkındalık oluşsun. İlçemizde 120 okulumuza bu oyunlardan oluşan set dağıtıldı, 120 öğretmenimize eğitim verildi, 26 bin 102 öğrencimize bu oyunlar öğretildi"

Yurthaber 16-05-19 15:27

HDP'li belediye başkanı, kayyum döneminde alınan 145 personeli kovdu

Diyarbakır’ın Sur İlçe Belediyesine kayyum döneminde alınan 145 personel, HDP’li belediye yönetimi tarafından kovuldu.

Haber 03-05-19 11:42

Diyarbakır'da Sur Belediyesi 145 işçiyi işten çıkardı

Merkez Sur Belediyesi önünde toplanan işçiler, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'nün hemen ardından işten çıkarılma kararını protesto etti - İşçilerden İlyas Hocaoğlu: - "Tek derdimiz evimize ekmek götürmek. İşten çıkarılmamız için hiçbir neden yok" - Şilan Alabaş: - "Mazbata alındıktan sonra illegal şekilde işçi alımı yapıldığı için işten çıkarıldığımız iddia ediliyor. Oysa alım kararı 3 ay önce yapılmıştı. İşimizi ve hakkımızı istiyoruz"

Yurthaber 03-05-19 11:41

Diyarbakır'da Sur Belediyesi 145 işçiyi işten çıkardı

Merkez Sur Belediyesi önünde toplanan işçiler, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'nün hemen ardından işten çıkarılma kararını protesto etti - İşçilerden İlyas Hocaoğlu: - "Tek derdimiz evimize ekmek götürmek. İşten çıkarılmamız için hiçbir neden yok" - Şilan Alabaş: - "Mazbata alındıktan sonra illegal şekilde işçi alımı yapıldığı için işten çıkarıldığımız iddia ediliyor. Oysa alım kararı 3 ay önce yapılmıştı. İşimizi ve hakkımızı istiyoruz"

Haber 03-05-19 11:39

Bazalt, gençlerin elinde sanata dönüşüyor

Diyarbakır'da Sur HEM ve Türkiye İş Kurumu İl Müdürlüğü işbirliğiyle unutulmaya yüz tutan taş işleme sanatının yeniden canlandırılması için düzenlenen kursta yeni nesil taş ustaları yetiştiriliyor - Sur HEM Müdürü Mehmet Gülsever: - "İnşallah yeni nesillere bu mesleği aktaracağız. Sur yeniden inşa ediliyor. Bu alanda kalifiye elemana çok ihtiyaç var" - Kursiyerlerden Muhammed Gündüz: - "Sertifika aldıktan sonra bir atölye açmayı düşünüyorum. Kursa katılan her birimiz usta olup, Diyarbakır'ı tanıtmak istiyoruz"

Yurthaber 26-04-19 11:50

Bazalt, gençlerin elinde sanata dönüşüyor

Diyarbakır'da Sur HEM ve Türkiye İş Kurumu İl Müdürlüğü işbirliğiyle unutulmaya yüz tutan taş işleme sanatının yeniden canlandırılması için düzenlenen kursta yeni nesil taş ustaları yetiştiriliyor - Sur HEM Müdürü Mehmet Gülsever: - "İnşallah yeni nesillere bu mesleği aktaracağız. Sur yeniden inşa ediliyor. Bu alanda kalifiye elemana çok ihtiyaç var" - Kursiyerlerden Muhammed Gündüz: - "Sertifika aldıktan sonra bir atölye açmayı düşünüyorum. Kursa katılan her birimiz usta olup, Diyarbakır'ı tanıtmak istiyoruz"

Haber 26-04-19 11:49

Tarihi Diyarbakır evleri turizme kazandırılıyor

Sur ilçesinde bazalt taştan yapılan avlulu evler devlet desteğiyle yöre mimarisine uygun restore edilerek, işletmeye dönüştürülüyor - Restorasyonu tamamlanan evler kafeterya ve restoran olarak konuklarını tarihe yolculuğa çıkarıyor - Evini devlet katkısıyla restore eden İbrahim Ezilmez: - "Cumhurbaşkanımız Sur'a büyük önem veriyor. Sur'u canlandırmak, turizme kazandırmak, buranın ekonomisini canlandırmak istiyor. Vatandaş olarak gerekli yatırımı yaptık" - Vatandaşlardan İzzet Akdamar: - "Restorasyonlar ve devletin bu yönde adım atması, Sur'un tekrar halka açılması güzel. İnsanlar şimdi Diyarbakır'ı konuşuyor"

Yurthaber 21-03-19 12:00

Tarihi Diyarbakır evleri turizme kazandırılıyor

Sur ilçesinde bazalt taştan yapılan avlulu evler devlet desteğiyle yöre mimarisine uygun restore edilerek, işletmeye dönüştürülüyor - Restorasyonu tamamlanan evler kafeterya ve restoran olarak konuklarını tarihe yolculuğa çıkarıyor - Evini devlet katkısıyla restore eden İbrahim Ezilmez: - "Cumhurbaşkanımız Sur'a büyük önem veriyor. Sur'u canlandırmak, turizme kazandırmak, buranın ekonomisini canlandırmak istiyor. Vatandaş olarak gerekli yatırımı yaptık" - Vatandaşlardan İzzet Akdamar: - "Restorasyonlar ve devletin bu yönde adım atması, Sur'un tekrar halka açılması güzel. İnsanlar şimdi Diyarbakır'ı konuşuyor"

Haber 21-03-19 11:57

GRAFİKLİ - Devlet Sur'u yeniden yaşamla buluşturdu

Diyarbakır'ın Sur ilçesinde, terör örgütü PKK'ya yönelik "Bayrak-12 Sur Müşterek Özel Birlik Operasyonu"nun tamamlandığı 9 Mart 2016'dan bu yana terörün neden olduğu tahribatın ve vatandaşların mağduriyetinin giderilmesi için hayata geçirilen projelerle büyük bir dönüşüm yaşandı - Mağdur vatandaşlar için TOKİ tarafından 5 bin 637 konut inşa edildi, tarihi dokuya uygun 1500 geleneksel evden 578'inin yapımına başlandı - Aralarında Fatih Paşa ve Şeyh Mutahhar camileri ile Dört Ayaklı Minare ve Ermeni Protestan Kilisesi'nin de yer aldığı 18 tarihi miras restore edilirken, cemaat vakıflarının talebi üzerine Surp Giragos ile Mar Petyun Keldani kiliselerinin de onarımına başlandı - Hazreti Süleyman Camisi'nin çevresindeki 115 dönümlük alan gecekondulardan temizlendi, şehrin ilk millet bahçesiyle ilçeye 150 dönüm yeşil alan kazandırıldı - Sur Kaymakamı Abdullah Çiftçi: - "3 milyar liranın üzerinde harcamayla tarihi Sur, her yönüyle turizme kazandırılmış olacak"

Yurthaber 09-03-19 11:40

GRAFİKLİ - Devlet Sur'u yeniden yaşamla buluşturdu

Diyarbakır'ın Sur ilçesinde, terör örgütü PKK'ya yönelik "Bayrak-12 Sur Müşterek Özel Birlik Operasyonu"nun tamamlandığı 9 Mart 2016'dan bu yana terörün neden olduğu tahribatın ve vatandaşların mağduriyetinin giderilmesi için hayata geçirilen projelerle büyük bir dönüşüm yaşandı - Mağdur vatandaşlar için TOKİ tarafından 5 bin 637 konut inşa edildi, tarihi dokuya uygun 1500 geleneksel evden 578'inin yapımına başlandı - Aralarında Fatih Paşa ve Şeyh Mutahhar camileri ile Dört Ayaklı Minare ve Ermeni Protestan Kilisesi'nin de yer aldığı 18 tarihi miras restore edilirken, cemaat vakıflarının talebi üzerine Surp Giragos ile Mar Petyun Keldani kiliselerinin de onarımına başlandı - Hazreti Süleyman Camisi'nin çevresindeki 115 dönümlük alan gecekondulardan temizlendi, şehrin ilk millet bahçesiyle ilçeye 150 dönüm yeşil alan kazandırıldı - Sur Kaymakamı Abdullah Çiftçi: - "3 milyar liranın üzerinde harcamayla tarihi Sur, her yönüyle turizme kazandırılmış olacak"

Haber 09-03-19 11:40

Diyarbakır'daki Fatih Paşa Camisi'nde Regaip Kandili programı

Sur ilçesinde, PKK'lı teröristlerin ateşe vererek tahrip ettiği, restore edilerek 4 yıl aranın ardından ibadete açılan ata yadigarı Fatih Paşa Camisi'nde (Kurşunlu Camisi) Regaip Kandili idrak edildi - Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş: - "Bizim İslam'dan başka bir geleceğimiz yoktur. Geçmişimiz de İslam, geleceğimiz de İslam'dır. Kıyamete kadar zürriyetimiz İslam ile şereflenmeye devam edecek. İnşallah kıyamete kadar da ezanlar susmayacak" - "Bu kutlu şehir Anadolu'nun kapılarını İslama açmıştır. Şimdi yine İslam'ın hakikati, adaleti, merhametiyle daha güzel bir geleceği hep beraber inşa edeceğiz"

Yurthaber 07-03-19 23:16

Diyarbakır'daki Fatih Paşa Camisi'nde Regaip Kandili programı

Sur ilçesinde, PKK'lı teröristlerin ateşe vererek tahrip ettiği, restore edilerek 4 yıl aranın ardından ibadete açılan ata yadigarı Fatih Paşa Camisi'nde (Kurşunlu Camisi) Regaip Kandili idrak edildi - Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş: - "Bizim İslam'dan başka bir geleceğimiz yoktur. Geçmişimiz de İslam, geleceğimiz de İslam'dır. Kıyamete kadar zürriyetimiz İslam ile şereflenmeye devam edecek. İnşallah kıyamete kadar da ezanlar susmayacak" - "Bu kutlu şehir Anadolu'nun kapılarını İslama açmıştır. Şimdi yine İslam'ın hakikati, adaleti, merhametiyle daha güzel bir geleceği hep beraber inşa edeceğiz"

Haber 07-03-19 23:07