Afganistan

Afganistan

Afganistan ya da resmi adıyla Afganistan İslam Cumhuriyeti, bir Orta Asya ülkesidir. Pakistan, İran, Türkmenistan, Özbekistan, Tacikistan ve Çin ile komşu olan ülkenin denize kıyısı yoktur. Nüfusunun çoğunluğu Peştunlar, Tacikler, Hazaralar ve Özbekler oluşturur. Afganistan topraklarında Gazneliler Moğallar, Babür devleti gibi devlet hükümdarlık sürmüştür. 1979 yılında SSCB’nin işgaline uğrayan Afganistan’da sosyalist bir AFgan yönetimi oluşturulmuştur. Buna karşı çıkan yerel güçler Batı’nın desteği ile SSCB’ye karşı savaş vermiş; Sovyet Afgan savaşının sonuçları SSCB’nin dağılmasına kadar uzanmıştır. ABD’ye yapılan 11 Eylül saldırılaru sonrasında ise ABD, el-Kaide'nin Afganistan’da konuşlandığı ve Taliban rejiminin örgüte kaynak sağladığı iddiasıyla ülkeyi işgal etmiş ve Taliban yönetimden uzaklaştırılmıştır.

Afganistan Haberleri

SON DAKİKA | Afgan baba Türkiye'yi dehşete düşürdü! Çocuklarını balkondan atıp öldürdü, görüntüler ortaya çıktı...

Son dakika haberi: Afgan baba Aksaray'da dehşet saçtı. Afganistan uyruklu bir baba eşini bıçakla, iki çocuğunu da balkondan atarak öldürdükten sonra kendisi de balkondan atladı. Ağır yaralı olarak hastaneye kaldırılan babanın hayati tehlikesi devam ederken mahallede kahvehane işleten Mustafa Kargın "Çocukları atmış, sonra kendi de atlamış. Yaralıları gördüm, üçü de yatıyordu, yaşıyorlardı. Sonra ambulans geldi, götürdü" dedi. İşte korkunç olayın son dakika detayları...

Haber 25-05-2022 13:44

Afganistan uyruklu 272 düzensiz göçmen Erzurum'dan ülkelerine gönderildi

Afganistan uyruklu 272 düzensiz göçmen Erzurum'dan ülkelerine gönderildi

Yurthaber 25-05-2022 00:01

Afganistan'da kız öğrenciler gizlice eğitim alıyor

Afganistan'da ortaokul ve lise çağındaki kız öğrencilerin okula gitmesi yasaklanınca öğrenciler ve öğretmenler, gizli sınıflar oluşturdu. BBC, bu gizli okullardan birini ziyaret etti.

Haber 18-05-2022 13:02

Kaçak göçmenler otobüsün gizli bölmelerinde yakalandı

Van'ın Erciş ilçesinde, yol kontrolü yapan polis ekipleri, şüphelendikleri 2 otobüsü durdurarak arama yaptı. Otobüslerin arka koltuklarına yapılan ve her biri 6,5 metrekare olan gizli bölmelerde saklanan, Afganistan, Bangladeş ve Pakistan uyruklu 47 kaçak göçmen yakalandı. Göçmen kaçakçılığı yaptıkları belirlenen 3 kişi de gözaltına alındı.

Haber 18-05-2022 02:20

Sözlü gerilimle başladı... İki ülke sınırında silahlı çatışma

Afganistan-Tacikistan sınırında silahlı çatışma çıktığı bildirildi. Yaklaşık 4 saat süren ve çatışmaya taraflar arasındaki sözlü gerilimin neden olduğu belirtilen olayda ölen ya da yaralananların olduğunu dair bir bilgi verilmedi. Yapılan açıklamalarda ilk olarak Taliban'ın ateş açtığı belirtildi.

Haber 16-05-2022 20:41

Samsun'da yakalanan Afganistan uyruklu 5 düzensiz göçmen sınır dışı edilecek

Samsun'da yakalanan Afganistan uyruklu 5 düzensiz göçmen sınır dışı edilecek

Yurthaber 16-05-2022 12:43

Afganistan'da burka zorunluluğu: 'Bu ülkede kadın olmak bir suç gibi'

Taliban'ın burka zorunluluğunu getirdiği Afganistan'da kadınlar, mağazalarda örgüt üyelerinin satılan kıyafetlerin uzunluğunu ve şeriat kanunlarına uygunluğunu kontrol ettiğini, erkek refakatçi olmadan hareket etmenin neredeyse imkansız hale geldiğini anlatıyor.

Haber 13-05-2022 03:52

Samsun'da yurda kaçak giren Afganistan uyruklu 5 kişi yakalandı

Samsun'da yurda kaçak giren Afganistan uyruklu 5 kişi yakalandı

Yurthaber 12-05-2022 17:08

Sosyal medyada tepkiye yol açtı! Zabıta aracında bayrak açan Afganlarla ilgili yeni gelişme

Sakarya’nın Ferizli ilçesinde meydana gelen bir olay sosyal medyada tepkiye yol açtı. Afganistan uyruklu kişi, zabıta aracında ülkesinin bayrağını açtı ve görüntüleri sosyal medyada paylaştı. Görüntülerinin sosyal medyada paylaşılmasıyla olay büyük tepki çekti. Polis tarafından yakalanan Afganistan uyruklu 3 kişinin sınır dışı edileceği öğrenildi.

Haber 11-05-2022 21:06

İsrail gazetesinden Türkiye'ye karşı algı operasyonu! Taliban'ın burka kararı haberinde Türk bayraklı fotoğraf...

Türkiye'ye karşı algı operasyonu yapan İsrail gazetesi The Jerusalem Post'un haberinde kullandığı görsel tepki çekti. The Jerusalem Post'un Afganistan'da kontrolü elinde bulunduran Taliban'ın burka kararını duyurduğu haberinde Türk bayraklı görsele yer vermesi "Uluslararası basın yine Türkiye'ye karşı algı operasyonu yapıyor" şeklinde yorumlara neden oldu.

Haber 09-05-2022 08:23

Sinan Oğan "Ay'a giderken görüntülendi" diyerek paylaşmıştı! Valilikten açıklama geldi: Sınır hattını istedikleri vasıtayla gezdirebiliriz

Sinan Oğan'ın Twitter hesabından "Videodaki Afganistan ve Pakistanlı “Muhacirler” sınırı geçip "Ay'a" giderken görüntülendi." notuyla paylaştığı görüntüler sosyal medyada gündem olmuştu. Görüntülerle ilgili Van Valiliğinden açıklama geldi. Sosyal medyada İran sınırında çekildiği iddia edilen düzensiz göçmenlere ait görüntülerin gerçeği yansıtmadığı duyuruldu. Görüntülerin eski ve başka bir coğrafyaya ait olduğu belirtilirken "sınır hattını istedikleri vasıtayla gezdirebiliriz." denildi.

Haber 07-05-2022 21:24

Zorunlu hale getirildi, uymayanın eşi hapis yatacak! Taliban'dan Afgan kadınlara yeni yasak

Afganistan'daki Taliban yönetimi kadınlara 'örtünme' zorunluluğunun getirildiğini duyurdu. Kadınlardan burka ya da çarşaf giymelerini isteyen Taliban, uyarıya aldırış edilmemesi halinde aile reisine 3 gün hapis cezası yaptırımı uygulayacak. Yine örtünme gerçekleşmezse aile reisi mahkemeye çıkartılacak. Siyah çarşaf giyen kadınlar kendilerine namahrem olan biriyle karşılaştığında yüzlerini örtecek ve sadece gözleri açık kalabilecek.

Haber 07-05-2022 16:25

Afganistan'ı Sel Vurdu

Afganistan’da aşırı yağışlar ve sel en az 22 kişinin ölümüne yüzlerce evin yıkılmasına ve hali hazırda gıda konusunda ciddi sorunlar yaşanan ülkede büyük miktarda tarım arazilerinin zarar görmesine neden oldu

Haber 05-05-2022 13:01

İHH'dan Afganistan'a ramazan yardımı

İHH'dan Afganistan'a ramazan yardımı

Yurthaber 30-04-2022 11:37

“Taleban 7 Milyar Dolarlık Ekipmana Erişim Sağladı”

Kongre üyelerine gönderilen raporda, Afganistan’da ABD destekli hükümetin düşmesinin ardından Taleban'ın 7 milyar dolarlık Amerikan askeri teçhizatına erişim sağladığı belirtildi. Pentagon yetkilileri bunların Afgan Ulusal Savunma ve Güvenlik Güçleri’nin kullandığı ekipmanlar olduğunu belirtti

Haber 29-04-2022 23:10

Afganistan’da Yine Saldırı: En Az 50 Ölü

Afganistan’da Ramazan ayında sivil hedeflere karşı bir saldırı daha düzenlendi. Başkent Kabil’deki bir camide Cuma namazının ardından meydana gelen güçlü patlamada en az 50 kişinin hayatını kaybettiği belirtiliyor

Haber 29-04-2022 22:51

Afganistan'da Taliban hükümeti, TikTok ve PUBG'yi yasaklıyor!

Afganistan'da Taliban geçici hükümeti, TikTok uygulaması ve PUBG oyununu yasaklamaya hazırlanıyor. Taliban'ın kararına gerekçe olarak ise söz konusu uygulamaların gençlerin gelişimini olumsuz etkilemesi gösterildi.

Haber 22-04-2022 19:55

Afganistan’da camide patlama: 11 ölü

Afganistan’ın Belh eyaletine bağlı Mezar-ı Şerif kentindeki bir Şii camiinde meydana gelen patlamada en az 11 kişi öldü, 32 kişi de yaralandı.

Haber 21-04-2022 15:22

Afganistan'da camide büyük patlama! Çok sayıda ölü ve yaralı var

Afganistan'da bugün can pazarı yaşandı. Camide meydana gelen patlamada çok sayıda ölü ve yaralı olduğu bildirildi. Olayın intihar saldırısı olduğu belirtiliyor.

Haber 21-04-2022 14:24

Afganistan'ın başkenti Kabil'de erkek lisesine bombalı saldırıda en az altı kişi öldü

Yetkililer, Afganistan'ın başkenti Kabil'de bir erkek okulunda meydana gelen iki bombalı saldırıda en az altı kişinin öldüğünü ve 20'den fazla kişinin yaralandığını bildirdi.

Haber 19-04-2022 21:00

Bitlis'te iki araçta 110 düzensiz göçmen yakalandı

Bitlis'te iki araçta 110 düzensiz göçmen yakalandı

Yurthaber 19-04-2022 16:17

Küçük kız çocuklarını videoya alıp TikTok'tan paylaşan Pakistanlı Shafkat Ali yakayı ele verdi! Operasyon düzenlendi

Son dönemde TikTok isimli sosyal medya platformunda paylaştıkları videolarla tepki çeken Afgan ve Pakistanlı mültecilere tepkiler gelmeye devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde İstanbul'un Ümraniye ilçesinde evlerinin önünde oynayan çocukları videoya çekip TikTok'tan paylaşan Pakistanlı Shafkat Ali yakayı polis tarafından yakalandı.

Haber 19-04-2022 14:24

Serdar Ali Çelikler isyan etti: 'Orman yanıyor içinden 50 tane Afgan çıkıyor! Kızını bunlara verir misin kardeşim?'

Son dönemde tartışılan konular arasında yer alan Afgan göçmenler gündemine bir yorumda spor yorumcusu Serdar Ali Çelikler'den geldi. Serdar Ali Çelikler, VOLE'deki yayınında 'Türkiye ile Afganistan arasında üç bin kilometre var. Bizimle Hollanda arası da aynı. Hadi gitsene yürüyerek! Kızını Afgan'a verir misin kardeşim? Asker kıyafetleriyle dolaşıyorlar. Yanlarında ne çocuk var ne eşleri var. Türkiye mülteci barakası olamaz.' dedi.

Spor 18-04-2022 11:25

Bitlis'te 99 düzensiz göçmen ile 6 organizatör yakalandı

Bitlis'te 99 düzensiz göçmen ile 6 organizatör yakalandı

Yurthaber 14-04-2022 20:57

Afganistan'dan tahliye edilip İngiltere'ye getirilen mülteciler 7 aydır otelde bekliyor

BBC, geçen yıl Ağustos ayında Taliban yönetime el koyduktan sonra Afganistan'dan tahliye edilip İngiltere'ye getirilen ve yedi aydır otellerde kalan Afgan mültecilerle konuştu.

Haber 14-04-2022 13:26

İDDEF'den, Afganistan'daki ihtiyaç sahibi ailelere ramazan yardımı

İDDEF'den, Afganistan'daki ihtiyaç sahibi ailelere ramazan yardımı

Yurthaber 05-04-2022 08:28

Afganistan İçin Bağış Toplantısı

İngiltere, Birleşmiş Milletler’in (BM) Afganistan Konferansı öncesinde bu ülkeye gıda malzemesi ve diğer alanlarda kullanılmak üzere 347 milyon dolarlık (286 milyon sterlin) yardım sözü verdi

Haber 30-03-2022 22:35

Afganistan'a yardım malzemesi taşıyan İyilik Treni'nin dördüncüsü törenle uğurlandı

AFAD koordinasyonunda 1478 tonluk yardım malzemesi ihtiyaç sahiplerine ulaştırılacak - İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı: - "Afganistan gönül coğrafyamızın bir parçası. 3,5 milyon insan yerinden edilmiş durumda, 25 milyona yakın insan da temel insani yardıma muhtaç. Temel gıdaya erişimi sıkıntılı 13,5 milyon civarında da çocuk var"

Yurthaber 30-03-2022 13:18

Afgan kadınlar erkek refakatçi olmadan uçağa binemeyecek

Taliban'ın yönetimi ele geçirdiği Afganistan'da kadınların yanlarında erkek refakatçi olmadan uçakla seyahat etmesine izin verilmemesini öngören talimatın uçak şirketlerine gönderildiği bildirildi.

Haber 27-03-2022 15:57

Afganistan’ın tek yetişkin film yıldızı! “Taliban beni tehdit ediyor”

Afganistan’ın tek yetişkin film yıldızı olarak dünyada kısa sürede ünlenen Yasmeena Ali, geçtiğimiz aylarda Taliban’ın hakkında her şeyi bildiğini ve araştırma yaptığını söylemişti. İngiltere’de yaşayan ve yetişkin filmlerinde rol alan Ali, Taliban üyelerinin kendisini tehdit ettiğini söyledi. Tehditlere rağmen kariyerinden ve hayatından vazgeçmeyeceğini ifade eden Ali, Taliban’a “Sizden korkmuyorum” diyerek seslendi.

Trend 25-03-2022 17:21

Samsun'da yurda kaçak giren 2 Afgan yakalandı

Samsun'da yurda kaçak giren 2 Afgan yakalandı

Yurthaber 25-03-2022 16:04

Afganistan’da Çocuklarını Satmak Zorunda Kalanlar

Afganlar’ın üçte biri bugünlerde açlıkla boğuşuyor. Çocuklar açlıktan ölme riskiyle karşı karşıya. Bazı aileler çocuklarını bu korkunç durumdan kurtarmak için birini feda etmeye, daha doğrusu satmaya razı oluyor

Haber 13-03-2022 18:19

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, ADF 2022'nin kapanış basın toplantısında konuştu: (3)

"(Ermeni Bakan Mirzoyan'a) Azerbaycan'ın teklif ettiği barış anlaşmasına Ermenistan'ın olumlu cevap vermesi gerektiğini, bunun herkes için olumlu olacağını söyledik" - "(Taliban yönetimini) Tanıma konusunda çok aceleci davranmıyoruz. Çünkü atılması gereken adımları biz de tüm dünya gibi görmek istiyoruz" - "(Kabil Havaalanı) Biz doğrusu bu projeyi böyle kar getirici bir proje olarak görmüyoruz. Biraz da kalkınma desteği olarak görüyoruz. Özellikle havaalanının açık tutulması stratejik bakımdan önemli ama Afganistan'a yapabileceğimiz bir destek olarak görüyoruz, Katar ile birlikte. Ama sahadaki şartların da veya taleplerin de karşılanması gerekiyor"

Yurthaber 13-03-2022 14:50

“Afganistan’da Taleban Kontrolunda 400 Sivil Öldürüldü”

Birleşmiş Milletler’in yayınladığı ve Ağustos 2021-Şubat 2022 dönemini kapsayan rapora göre, “397 sivilin çoğunlukla IŞİD’in Horasan kolu olarak bilinen IŞİD-K grubu tarafından düzenlenen bir dizi saldırıda öldürüldüğü” kaydedildi

Haber 08-03-2022 14:26

Bitlis'te tırın dorsesinde 88 düzensiz göçmen yakalandı

Bitlis'te tırın dorsesinde 88 düzensiz göçmen yakalandı

Yurthaber 03-03-2022 18:29

Afganistan'a yardım malzemesi taşıyan "İyilik Treni"nin üçüncüsü törenle uğurlandı

AFAD koordinasyonunda 19 sivil toplum kuruluşunun desteğiyle temin edilen 994 tonluk gıda, giyim, battaniye, sağlık ve hijyen ürünlerini içeren yardım malzemeleri ihtiyaç sahiplerine ulaştırılacak

Yurthaber 25-02-2022 11:33

Osmaniye'de yurda kaçak giren 32 yabancı uyruklu yakalandı

Osmaniye'de yurda kaçak giren 32 yabancı uyruklu yakalandı

Yurthaber 23-02-2022 10:00

“Afganistan Krizi Bölgesel Ortaklıklarla Çözülebilir”

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi toplantısında, BM’yle bölgesel örgütler arasında uluslararası barış ve güvenliğin korunmasında işbirliği ele alındı. Toplantıda, BM ve CSTO olarak bilinen “Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü” arasındaki işbirliğinin önemine vurgu yapıldı

Haber 17-02-2022 13:05

İHH'den Afganistan'a ilaç yardımı

İHH'den Afganistan'a ilaç yardımı

Yurthaber 17-02-2022 12:32

Dondurulan Afgan Varlıklarına İlişkin Kararname

ABD Başkanı Joe Biden Afganistan’da Taleban’ın kontrolu ele geçirmesinin ardından dondurulan 7 milyar dolarlık Afganistan varlıklarının bir kısmının Afgan halkı, bir kısmının da 11 Eylül saldırıları mağdurları için insani yardım olarak kullanmasına yönelik kararname imzaladı

Haber 11-02-2022 19:25

Hatay'da yolcu otobüsünde 13 düzensiz göçmen yakalandı

Hatay'da yolcu otobüsünde 13 düzensiz göçmen yakalandı

Yurthaber 11-02-2022 10:43

Afyonkarahisar'da göçmen kaçakçılığı yaptığı öne sürülen zanlı tutuklandı

Afyonkarahisar'da göçmen kaçakçılığı yaptığı öne sürülen zanlı tutuklandı

Yurthaber 10-02-2022 18:14

Daha önce duyurulmamıştı! Yeni rapor ABD ordusuyla ilgili dikkat çeken gerçeği ortaya çıkardı

Afganistan’dan çekilme sürecinde ABD ordusuyla alakalı ortaya çıkan yeni bir raporda, daha önce duyurulmamış dikkat çekici olayların olduğu görüldü. Buna göre Amerikan kurumları arasındaki yaklaşım farklarından kaynaklı kaosta çok sayıda sivil ve çok sayıda Taliban üyesinin Amerikan askerleri tarafından öldürüldüğü ortaya konuldu. Öte yandan Beyaz Saray, "kaos yaşandığı" yönündeki iddialar karşısında "askerler de sürecin parçasıydı" yorumuyla yönetimi savundu.

Haber 09-02-2022 00:10

Türkiye'den uzanan yardım eli "İyilik Treni", Afganistan'a ulaştı

Türkiye'nin Kabil Büyükelçisi Cihad Erginay: - "Tüm uluslararası topluma, bu insani yardımı sağlamak üzere çağrıda bulunuyoruz. Çünkü, Afganistan'ın, Afgan halkının buna bu aşamada ihtiyacı vardır" - Tren garındaki depolara yardım malzemelerini istifleyen Afganlar, İyilik Treni'ne özel ücretsiz çalıştıklarını ifade etti

Yurthaber 07-02-2022 19:11

Avrupa Yetim Eli Derneği, Afganistan’a insani yardım ulaştırdı

Avrupa Yetim Eli Derneği, Afganistan’a insani yardım ulaştırdı

Yurthaber 07-02-2022 18:24

Afganistan’ın Taliban’dan kaçan tek yetişkin film yıldızı, hikayesini anlattı! “Sektöre giriş yaptığımda...”

Afganistan’ın tek yetişkin film yıldızı Yasmeena Ali, Taliban’dan kaçtıktan sonra İngiltere’ye yerleşti. Ailesi görücü usulü bir adamla evlendirmek üzereyken evinden kaçan Ali, ülkenin rejiminden kaçtıktan ve dini eğitimini bıraktıktan sonra yetişkin film endüstrisine nasıl girdiği hakkında konuştu.

Trend 07-02-2022 13:37

Son dakika haberi: Belgeler Amerikan basınına sızdı... Afganistan'daki kaosun nedeni ortaya çıktı

ABD'nin Afganistan'dan olaylı tahliyesi ile ilgili dikkat çeken bir belge basına sızdı. Amerikan medyasında, Washington yönetiminin, Kabil'in Taliban tarafından ele geçirildiği güne kadar Afganistan'dan tahliye planının olmadığı öne sürüldü. Başkan Joe Biden'ın tahliye konusunda hazırlıksız olduğu ortaya çıktı.

Haber 02-02-2022 09:30

Afganistan’ın tek yetişkin film yıldızı Yasmeena Ali Taliban’dan kaçış hikayesini anlattı! “Kimseyle görüşmüyorum”

Afganistan’ın tek yetişkin film yıldızı Yasmeena Ali, hayatına dair bilinmeyen detayları ilk kez paylaştı. 19 yaşındayken ailesinin onu zorla evlendirmek istemesi üzerine ülkesinden kaçarak İngiltere’ye yerleşen Ali, yetişkin film yıldızı olarak yeni bir hayata başladı. Evden kaçmasının ardından ailesinden kimseyle görüşmediğini ifade eden Ali, zor günlerini anlattı.

Trend 01-02-2022 15:22