Adnan Menderes Haberleri Ve Son Dakika Adnan Menderes Haberleri

Adnan Menderes Haberleri Ve Son Dakika Adnan Menderes Haberleri

Türkiye Cumhuriyeti'nin dokuzuncu başbakanı olan Adnan Menderes, 1899 yılında Aydın'da doğdu. Kurtuluş Savaşı'na katılıp savaş sonunda İstiklal Madalyası aldı. 1931 yılında Cumhuriyet Halk Fırkası'na girip Aydın Milletvekili oldu. 1945 yılında partiden ihraç edildi ve Celal Bayar, Fuad Köprülü, Refik Koraltan ile birlikte Demokrat Parti'yi kurdu. 1950 seçimlerinde Demokrat Parti'nin kazanmasıyla başbakan olan Menderes, ülkenin çok partili sisteme geçmesiyle başa gelen ilk başbakan oldu. On yıl boyunca iktidarda kalan parti ile birlikte başbakanlık görevi devam etti. Türk Silahlı Kuvvetleri'nin 27 Mayıs 1960 günü darbe yapması ile tutuklandı. Diğer Demokrat Parti üyeleri ile birlikte Yassıada'ya gönderilen Menderes, dava süresince birçok farklı suçtan yargılandı. Yüksek Adalet Divanı'nın dokuz ay süren yargılamasının ardından 17 Eylül 1961 tarihinde İmralı'da idam edildi.

Adnan Menderes Haberleri

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan 'Adnan Menderes' mesajı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, idam edilişlerinin 62. yılında merhum Başbakan Adnan Menderes, Dışişleri Bakanı Fatin Rüştü Zorlu ve Maliye Bakanı Hasan Polatkan'ı andı.

Haber

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Menderes, Zorlu ve Polatkan için mesaj

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Milli iradeyi ve milletin tercihlerini yok sayan 27 Mayıs darbesinin ardından Adnan Menderes ve arkadaşlarının haksız ve hukuksuz bir şekilde idam edilmeleri tarihe kara bir leke olarak geçmiştir" dedi.

Haber

Adnan Menderes'in idamını fotoğraflayan İsmail Şenyüz toprağa verildi

Merhum Başbakan Adnan Menderes'in idam edilirken fotoğraflarını çeken ve dün akşam tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybeden İsmail Şenyüz (90), Ankara'da son yolculuğuna uğurlandı.

Haber

Sakarya'da 1 kişinin öldüğü silahlı kavganın aranan zanlısı yakalandı

Sakarya'nın Adapazarı ilçesinde 1 kişinin öldüğü, 6 kişinin yaralandığı silahlı kavgaya ilişkin aranan şüpheli gözaltına alındı.

Yurthaber

Adnan Menderes

Adnan Menderes Hakkındaki Haberler Mynet'te. Adnan Menderes Hakkındaki Son Dakika Gelişmelerini Mynet'te Takip Edin.

Menderes, Zorlu ve Polatkan idam edilişlerinin 61. yılında anıldı

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ömer İleri: - "Adnan Menderes'in açtığı yol, Cumhurbaşkanı'mız Sayın Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde ayrı bir düzeye ulaştı. Vesayetin yıkıldığı, milletin iradesinin ayaklar altına alınamadığı bir Türkiye'deyiz artık" - İstanbul Valisi Ali Yerlikaya: - "Zannettiler ki o güler yüzlü başvekili asarsak halkıyla kurduğu gönül köprüsünü de yıkabiliriz ancak büyük bir hüsrana uğradılar. Aziz milletimiz, onun ismini evlatlarına vererek gönlünün derinliklerinde yaşatmaya devam etti"

Yurthaber

İçişleri Bakanı Soylu, Menderes, Zorlu ve Polatkan'ı anma programında konuştu:

⁃ "Rahmetli Menderes'in, Polatkan'ın ve Zorlu'nun muhatap oldukları sözde yargılamalar ve şahsiyetlerine vurulan darbeler hem tarihin hem de hafızaların kayıtlarındadır. Aziz milletimiz, aradan geçen 61 yıla rağmen bu büyük insanların mirasına ve misyonuna sahip çıkmıştır ve çıkmaya devam etmektedir" - "Bugün Recep Tayyip Erdoğan, rahmetli Menderes'in hayal ettiği Türkiye'yi inşa etmektedir. Karşımızdaki masa yuvarlak masa mıdır yoksa bir tarafa doğru sünmekte midir hiç önemi yoktur. İnşallah bizler Cumhuriyet'in ikinci yüzyılına da bugünkü liderlikle, iradeyle, kararlılıkla, güçle, bu yolda yürüyenlerin yanında asla yalpalamadan, başka yollara sapmadan girip bu güzel ülkeyi Menderes'in, onun arkadaşlarının hayallerinin ötesine geçirmenin gayreti içerisinde olacağız"

Yurthaber

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Menderes, Zorlu ve Polatkan mesajı! 'Hatıraları, milletimizin kalbinin başköşesinde'

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 17 Eylül 1961'de idam edilen merhum Başbakan Adnan Menderes, Dışişleri Bakanı Fatin Rüştü Zorlu ve Maliye Bakanı Hasan Polatkan'ın idam edilişlerinin 61. yılı dolayısıyla İstanbul Valiliğince Topkapı Anıt Mezar'da düzenlenen anma programına mesaj gönderdi. Erdoğan, ''Menderes'in ve arkadaşlarının hatıraları, milletimizin kalbinin başköşesinde tüm canlılığıyla yaşamayı sürdürmektedir'' ifadelerini kullandı.

Haber

Menderes'in köyünde 61 yıldır dinmeyen acı

Merhum Başbakan Adnan Menderes'in doğup büyüdüğü Aydın'ın Koçarlı ilçesinin Çakırbeyli Mahallesi'ndeki hemşehrilerinin üzüntüsü 61 yıldır sürüyor - Menderes'in çiftliğinde çalışanlardan 92 yaşındaki Münevver Çıkrık: - "(Adnan Menderes) İdam edilince gazeteyi gösterdiler, bayılmışım, haberim yok kendimden. Çok üzüldük, halen daha üzülüyoruz"

Yurthaber

Kılıçdaroğlu, Özal ve Menderes'in anıt mezarını ziyaret etti

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal ile eski başbakanlardan Adnan Menderes'in anıt mezarlarını ziyaret etti. Kılıçdaroğlu'na ziyaretlerinde, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu da eşlik etti.

Haber

Haftanın tarihine bakış

Türkiye demokrasisi, 17 Eylül 1961'de tarihinin en kara günlerinden birini yaşadı, 1950 seçimlerinde yüzde 52,7 oyla iktidara gelen ve 10 yıl süreyle başbakanlık yapan Adnan Menderes idam edildi - Ordu, 12 Eylül 1980 darbesiyle yönetime üçüncü kez el koydu - 12 Eylül dönemindeki Milli Güvenlik Konseyi üyeleri ile bu dönemde kurulan hükümetler ve Danışma Meclisinde görev alanların yargılanmasını önleyen maddenin, 12 Eylül 2010'da yapılan halk oylamasının ardından yürürlükten kaldırılmasıyla darbecilerin yargılanmasının önü açıldı

Yurthaber

Adnan Menderes ezanın aslına iadesinin 72. yılında İstanbul'da anıldı

İlim Yayma Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Bilal Erdoğan: - "Şehit Başbakanımız merhum Adnan Menderes'i milletin değerlerinin korunmasına yaptığı bu hizmetten dolayı, dinimizin önemli rükünlerinden ezanı serbest bırakma iradesini seçilir seçilmez mecliste ortaya koyduğu için hayırla yad ediyoruz" - Fatih Belediye Başkanı Mehmet Ergün Turan: - "Tek parti döneminde dinde reform bahanesiyle uygulanan Arapça ezan yasağı tam 18 yıl sürdü. Tarihimize bir utanç vesilesi olarak geçen bu yasaklama her türlü despot uygulamasına rağmen milletin vicdanında karşılık bulmadı"

Yurthaber

AK Parti üyeleri, Adnan Menderes'i Aydın'da adına açılan müzede andı

AK Parti üyeleri, Adnan Menderes'i Aydın'da adına açılan müzede andı

Yurthaber

27 Mayıs'ın yıldönümünde Adnan Menderes mezarı başında anıldı

AK Parti, 27 Mayıs 1960 darbesinin yıldönümünde 81 ilde eş zamanlı basın açıklaması yaptı. İstanbul’daki program Adnan Menderes'in Anıt Mezar'daki kabri başında düzenlendi.

Haber

27 Mayıs günü ne oldu? 27 Mayıs 1960 askeri darbesinden sonra hangi şahıs devlet başkanı ve başbakan olmuştur? 27 Mayıs neden önemli?

27 Mayıs nedir, ne oldu? şeklinde sorular sorulmaya başlandı. Vatandaşlar 27 Mayıs günü ne olduğunu araştırmaya başladı. Türk tarihinde 27 Mayıs önemli bir yere sahiptir. İşte merakla araştırılan 27 Mayıs tarihine detaylar!

Haber

Adnan Menderes'in kahyası o anları anlattı: Duyunca bayılmışım

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Muğla Bölge Müdürlüğü tarafından Aydın'ın Koçarlı ilçesindeki Adnan Menderes Müzesi'nde, 27 Mayıs darbesinin '62. Yılında 62 Gazeteci Demokrasi Müzesinde' programı düzenlendi. Programda Adnan Menderes'in kahyası Münevver Çıkrık, "27 Mayıs darbesi olduğunda bayılmışım o an hiçbir şey hatırlamıyorum" diyerek gözyaşlarına hakim olamadı.

Haber

Merhum Başbakan Adnan Menderes 62. Yılında 62 Gazeteci Demokrasi Müzesi'nde programında anıldı

Merhum Başbakan Adnan Menderes "62. Yılında 62 Gazeteci Demokrasi Müzesi'nde" programında anıldı

Yurthaber

Soylu, Adnan Menderes ve Türkiye Demokrasi Tarihi Forumunda konuştu: (2)

"Ben bir şey söyledim; 'Siz bir büyükelçiyi, birisine gönderdiniz' dedim. 'Ben göndermedim' desin Sayın Kılıçdaroğlu. Bir iddiayı daha ortaya koyuyorum. Ben tek tek konuştuğunuz cümleleri söyleyeceğim" - "Allah'tan bu ülkede CHP içerisinde de bu vatana ihanet edenlere karşı içi cızlayan ve bunları nerede konuşulmuşsa oradan nakleden insanlar var da bunlar bir vesileyle ihaneti vataniye olabilecek bir tabloyu ortaya koyabiliyorlar"

Yurthaber

Menderes'in idamını fotoğraflamıştı! Yıllar sonra açıkladı: 15-20 gün uyuyamadım

Merhum Başbakan Adnan Menderes'in, 17 Eylül 1961'de idam edilirken fotoğraflarını çeken dönemin Ordu Foto Film Merkezi Amiri, emekli astsubay İsmail Şenyüz (88), "Menderes asıldıktan sonra dönerken çektiğim fotoğraf karesi gözümün önünden gitmedi. 15-20 gün uyuyamadığımı hatırlıyorum" dedi.

Haber

Menderes, Zorlu ve Polatkan, idam edilişlerinin 60. yılında anılıyor

Menderes, Zorlu ve Polatkan, idam edilişlerinin 60. yılında anılıyor

Yurthaber

Kılıçdaroğlu, Menderes, Zorlu ve Polatkan'ın idamının 60. yılı dolayısıyla mesaj yayımladı:

"Darbeler ve siyasi idamlar, ülkemizin demokrasisinde onarılması güç yaralar açmıştır. Yaşanan acılardan ders almak, demokrasiyi sarsılmaz bir biçimde inşa etmek zorundayız"

Yurthaber

Demokrasi şehidi Menderes, memleketinde hüzünle hatırlanıyor

Cumhuriyet tarihinin ilk askeri darbesi 27 Mayıs'ın ardından yapılan yargılamalar sonunda 17 Eylül 1961'de idam edilen merhum Başbakan Adnan Menderes'in ismi, memleketi Aydın'da mahalle, bulvar, cadde, sokak, üniversite, stadyum, lise, birçok ilkokul ve barajda yaşatılıyor - Menderes'in çiftliğinde bahçıvanlık yapan Demir: -"Çok tatlı, güler yüzlü, akıllı hakikaten merhametli, vicdanlı bir adamdı. Kimseyi kırdığını hatırlamam" - Menderes'in doğup büyüdüğü mahallenin muhtarı Orçan: - "Adnan Menderes bizim için çok büyük değerdir. Onun yaptığı işlerle övünüyoruz"

Yurthaber

Aydın'da düzenlenen programda Adnan Menderes'i tanıyanlar anılarını paylaştı

Aydın'da düzenlenen programda Adnan Menderes'i tanıyanlar anılarını paylaştı

Yurthaber

Samsun, Çankırı, Kastamonu ve Amasya'da 27 Mayıs darbesi kınandı

Samsun, Çankırı, Kastamonu ve Amasya'da 27 Mayıs darbesi kınandı

Yurthaber

Siyasette 27 Mayıs polemiği! Kılıçdaroğlu'ndan Erdoğan'a yanıt

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın CHP'yi hedef almasının ardından sosyal medya hesabından bir paylaşımda bulundu.

Haber

Adnan Menderes’in Yassıada'da 11 ay boyunca tutulduğu oda!

Adnan Menderes'in ve iki bakanın idam edilmesiyle sonuçlanan 1960 darbesine ilişkin yeni belgeler ortaya çıktı. Adnan Menderes’in 11 ay boyunca kaldığı oda ve kalan eşyalar da görüntülendi.

Haber

Adnan Menderes neden ve ne zaman asıldı? Adnan Menderes kimdir?

1950-1960 seneleri arasında görev yapan Adnan Menderes'in neden ve ne zaman asıldığı araştırılıyor. Türkiye Cumhuriyeti'nin eski başbakanlarından Adnan Menderes ve Demokrat Parti iktidarı, 27 Mayıs 1960 Askeri Darbesi ile son bulmuştu. Başbakan Menderes, yargılamalar sonrası Dışişleri Bakanı Fatin Rüştü Zorlu ve Maliye Bakanı Hasan Polatkan ile beraber idam edilmişti. Peki Adnan Menderes neden ve ne zaman asıldı? Adnan Menderes kimdir? İşte detaylar...

Haber

27 Mayıs darbesi | 27 Mayıs darbesini kim yaptı? 27 Mayıs darbesinde ne oldu?

27 Mayıs darbesi, Türkiye Cumhuriyeti tarihinde yapılmış ilk askeri darbedir. 1960 yılında gerçekleşen darbe halk arasında “27 Mayıs Askeri Müdahalesi” ya da “27 Mayıs İhtilali” olarak da bilinir. Darbenin sonucunda Anayasa ve TBMM feshedilmiş aynı zamanda ülkenin başbakanı ve iki bakanı da idam edilmiştir. Bu sene 27 Mayıs darbesi yıl dönümünde, İletişim Başkanlığı’nca, 27 Mayıs 1960 Darbesi Uluslararası Konferansı düzenlenecek.

Haber

Adnan Menderes’in kol saati Demokrasi Müzesi'nde sergilenecek

Aydın'ın Koçarlı ilçesinde, yapımında sona yaklaşılan Demokrasi Müzesi'nde merhum Başbakan Adnan Menderes’e ait antika kol saati, Koçarlı Belediye Başkanı Nedim Kaplan tarafından Aydın Valisi Hüseyin Aksoy'a sergilenmek üzere teslim edildi.

Haber

CHP Grup Başkanvekili Altay'dan, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yönelik Menderes benzetmesine ilişkin açıklama

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a yönelik "Menderes benzetmesi"ne ilişkin, "Ne böyle bir ümidim var ne de böyle bir şeyi ümit ettiğime ilişkin sözüm var. Sözlerimin hepsi kayıt altında. Bu kayıt içinde böyle bir ifade varsa ben gereğini yaparım. Ama yok." ifadelerini kullandı.

Haber

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, CHP Grup Başkanvekili Engin Altay'ın 'Menderes benzetmesi'ne tepki gösterdi

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, CHP Grup Başkanvekili Engin Altay'ın televizyon programındaki bazı sözlerine tepki gösterdi. Bakan Soylu açıklamasında, "Menderes'in sonunu Erdoğan'a yakıştırmak. Vallahi sizi, 15 Temmuz'dan beter yaparız..." ifadelerini kullandı.

Haber

Adnan Menderes'in açtığı 66 yıllık Susurluk Şeker Fabrikası'nda anılar müzede yaşatılıyor

Tesisin bahçesinde 4 yıl önce kurulan müzede Cumhurbaşkanı Celal Bayar'ın temel atma töreninde kullandığı mala, Menderes'in açılış kurdelesini kestiği makas, gümüş tepsi, el yazısıyla kaleme alıp imzaladığı anı defteri de sergileniyor - Fabrika müdürü Hakan Çelik: - "Buraya gelenlerin birçoğunun gözleri doluyor, çok duygulanıyorlar. Kapımız herkese açık. Herkesten gelip burayı gezmelerini, görmelerini istiyorum, davet ediyorum"

Yurthaber

Adnan Menderes Demokrasi Müzesi'nde sona yaklaşıldı

Aydın Valisi Hüseyin Aksoy: - "Çalışmaların yüzde 98'i tamamlanmış durumda"

Yurthaber

Aydın'da otomobil ile tırın çarpışması sonucu 1 kişi yaralandı

Aydın'da otomobil ile tırın çarpışması sonucu 1 kişi yaralandı

Yurthaber

Yassıada nerede, hangi ile bağlı, nasıl gidilir? Yassıada projesi nedir?

2013 yılında ismi Demokrasi ve Özgürlükler Adası olarak değişikliğe uğrayan Yassıada, ülkemizde yaşanan 1960 darbesinin ardından idamla sonuçlanan yargılamaların yapıldığı adadır. Ada, isminin değiştirilmesiyle beraber yeniden düzenlenme halindeydi ve bunun sonucunda çehresi bambaşka bir hale geldi. İşte Yassıada nerede, hangi ile bağlı gibi soruların cevabı ve ada hakkındaki diğer detaylar...

Trend

GÜBRETAŞ 69 yaşında

GÜBRETAŞ Genel Müdürü İbrahim Yumaklı: - "Salgın var diye ne yatırımlarımızdan ne de üretimimizden vazgeçtik. Faaliyetlerimiz durmadı, bundan sonra da bu şekilde devam edecek"

Yurthaber

Adnan Menderes'in kenti ziyaretinde çekilen fotoğrafı Keşan Kent Müzesi'nde sergileniyor

Adnan Menderes'in kenti ziyaretinde çekilen fotoğrafı Keşan Kent Müzesi'nde sergileniyor

Yurthaber

Adnan Menderes'in 65 yıl önce çekilen fotoğrafı! İlk kez göreceksiniz

Edirne'nin Keşan ilçesinde 2 kuşaktır fotoğrafçılık yapan Orhan Saatçioğlu (80), 27 Mayıs 1960 darbesinin ardından idam edilen eski başbakanlardan Adnan Menderes'in 1955 yılında şehri ziyareti sırasında çekilen fotoğrafını iş yerinde sergiliyor.

Haber

27 Mayıs'a Çankaya Köşkü'nde şahit olan koruma polisi yaşananları anlattı

Dönemin Cumhurbaşkanı Celal Bayar ve Başbakan Adnan Menderes'in Çankaya Köşkü'nde yakın koruma polisliğini yapan Niyazi Çelebi, Türk demokrasi tarihinin kara lekesi olan 27 Mayıs 1960 askeri darbesinin sabahında yaşadıklarını unutamıyor - Niyazi Çelebi: - "Tank sesleri gelmeye başladı. 3-4 tank gele gele Hariciye Köşkü'nden topları köşke doğru çevirdi. Megafonla 'Sayın Reisicumhur teslim ol, her taraf Milli Savunmaya geçmiştir. Teslim ol, teslim olmadığın takdirde mukadderat bizim elimizdedir.' anonsu yaptılar" - "İçeride Bayar'a, her yerin zapt edildiğini söylediler. O da 'Ben millet iradesiyle geldim, millet iradesiyle giderim' diyor. Koluna girdiler, indirdiler aşağıya. Cipe bindirdiler, aldılar götürdüler" - "Adamlar hazırlanmış, bir haftadan beri hazırlık yapmışlar. Bizim haberimiz yok. Herkes uyuyor, hiç dedikodu da olmadı"

Yurthaber

EBA'daki tartışmalı içerikle ilgili yeni gelişme!

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), uzaktan eğitimin ilk gününde eski Başbakan Adnan Menderes'in idamını konu alan animasyonun ortaokul öğrencilerine izletilmesi ile ilgili soruşturma başlattı.

Haber

EBA'daki tartışmalı içerikle ilgili Bakan Selçuk'tan açıklama

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, uzaktan eğitimin ilk gününde Adnan Menderes'in idam görüntülerinin animasyonunun ortaokul öğrencilerine izletilmesi ile ilgili, "Etkinlik saati görüntülerini ben de onaylamıyorum ve çocuklara uygun olmadığını düşünüyorum" dedi.

Haber

Merhum Başbakan Adnan Menderes'in makam aracı Aydın’a getirildi

Otomobil, Koçarlı ilçesinde yapımı devam eden Adnan Menderes Müzesi'nde sergilenecek

Yurthaber

Yılmaz Büyükerşen, Aydın'a Adnan Menderes heykeli hediye etti

Yılmaz Büyükerşen, Aydın'a Adnan Menderes heykeli hediye etti

Yurthaber

'Pejmürde' polemiğinin ardından Bakan Soylu ve İBB Başkanı İmamoğlu ilk kez buluştu

Eski Başbakan Adnan Menderes, çalışma arkadaşları Dışişleri Bakanı Fatih Rüştü Zorlu ve Maliye Bakanı Hasan Polatkan, idam edilişlerinin 58. yıl dönümlerinde anıldı. Törene katılan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu 'pejmürde' polemiğinin ardından ilk kez bir araya geldi.

Haber

Adnan Menderes'in idam edilişinin 58. yılı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu: - "17 Eylül 1961’de Adnan Menderes ve arkadaşları Türk demokrasisiyle beraber bir cinayete kurban gitmiştir. Toplumun istisnasız tüm kesimleri, bu meseleyi böyle ifade edecek cesarete sahip oldukları zaman, bilmeliyiz ki hiç kimse Türk demokrasisine, milletin iradesine, böyle bir taarruza bir daha meyil edemeyeceklerdir. Etse bile milletimiz izin vermeyecektir"

Haber

Adnan Menderes'in idam edilişinin 58. yılı

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Leyla Şahin Usta: - "17 Eylül 1961'de Menderes'i idam eden yağlı ilmek ile aslında milli irade, demokrasi, milli ve manevi değerler, hak ve özgürlükler idam edilmeye çalışılmıştır"

Yurthaber

Adnan Menderes'in idam edilişinin 58. yılı

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Leyla Şahin Usta: - "17 Eylül 1961'de Menderes'i idam eden yağlı ilmek ile aslında milli irade, demokrasi, milli ve manevi değerler, hak ve özgürlükler idam edilmeye çalışılmıştır"

Haber

Adnan Menderes'in idam edilişinin 58. yılı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan: - "Merhum Menderes, Başbakanlığı döneminde verdiği büyük mücadele ile Türkiye'nin ekonomik açıdan daha müreffeh, siyasi olarak daha demokratik ve özgür bir ülke haline gelmesi için çalışmıştır" - "Vefatlarının üzerinden geçen 58 seneye rağmen, merhum Menderes ve arkadaşlarının halen hayırla ve şükranla yad edilmelerinin sebebi, milletimizin safında yer almış olmalarıdır"

Yurthaber

Adnan Menderes'in idam edilişinin 58. yılı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan: - "Merhum Menderes, Başbakanlığı döneminde verdiği büyük mücadele ile Türkiye'nin ekonomik açıdan daha müreffeh, siyasi olarak daha demokratik ve özgür bir ülke haline gelmesi için çalışmıştır" - "Vefatlarının üzerinden geçen 58 seneye rağmen, merhum Menderes ve arkadaşlarının halen hayırla ve şükranla yad edilmelerinin sebebi, milletimizin safında yer almış olmalarıdır"

Haber

Menderes'in idamının üzerinden 58 yıl geçti

Türkiye demokrasisi için unutulmayacak bir kara leke olarak tarih sayfalarına kazınan merhum Başbakan Adnan Menderes'in 17 Eylül 1961'de idam edilmesinin üzerinden 58 yıl geçti - Türk halkının zihninden silinmeyen siyasi liderlerden biri olan "milletin adamı" Menderes, "Yeter söz milletindir" diyerek çıktığı siyaset yolunda gerçekleştirdiği demokrasi hamleleri ve kalkınma atılımlarıyla Türkiye'nin önemli siyasi isimleri arasında yer aldı - Arapça ezan okuma yasağını kaldırarak dini özgürlüklerin önünü açan Menderes'in politikalarıyla ekonomide kalkınma dönemine giren Türkiye'de, serbest piyasa ekonomisine geçişe hız verildi, tarımda makineleşme çalışmaları başladı

Haber