Akkuyu Nükleer Güç Santrali Haberleri

Akkuyu NGS'de önemli adım! 2. ünitede gezer vinçlerin montajı tamamlandı

Akkuyu Nükleer Güç Santrali'nin 2. güç ünitesinin türbin binasına 350 ve 15 ton kaldırma kapasiteli iki köprülü gezer vincin kurulumu tamamlandı.

Finans

Akkuyu Nükleer Güç Santrali'nin birinci ünitesinde sona yaklaşıldı: Tam ölçekli devreye alma çalışmaları devam ediyor

Akkuyu Nükleer Güç Santrali'nde ilk ünite ve ilgili tüm altyapı tesislerinde genel inşaat çalışmaları tamamlandı. Teknolojik hazırlığın önemli bir göstergesi olarak kabul edilen ön devreye alma aşamalarında, ünite sistemleri ve bileşenleri, tasarımda belirlenen kriterlere ve özelliklere uygunlukları doğrulanarak işletmeye hazır duruma getiriliyor.

Finans

Akkuyu inşaatında işçiler ayaklandı! Maaş isyanı büyüdü: Yöneticileri taşladılar

Mersin'de inşaatı devam eden Akkuyu Nükleer Güç Santrali'nde hareketli günler yaşanıyor. Taşeron firma çalışanları maaşlarını alamadıklarından dolayı iş bıraktı. İşçiler ayrıca içinde yetkililerin olduğu aracı da taşladı. Bölgede güvenlik önlemleri artırıldı

Haber

Akkuyu güç santralinde gerginlik! İşçiler firma yetkililerinin araçlarını taşladı

Türkiye'nin ilk nükleer güç santrali olan, Akkuyu Nükleer Güç Santrali'nde ortalık karıştı. Taşeron firmanın çalışanları, maaş alamadıklarını belirterek dün itibariyle bazı bölümlerde iş bıraktı. Bugün de eylemlerini sürdüren işçiler, firma yetkililerinin de olduğu bazı araçlarla servisi taşladı. Bazı işçilerin özellikle bir araca hem taşla hem de baretle vurmaları dikkat çekti.

Haber

Akkuyu Nükleer Güç Santrali

Akkuyu Nükleer Güç Santrali Hakkındaki Haberler Mynet'te. Akkuyu Nükleer Güç Santrali Hakkındaki Son Dakika Gelişmelerini Mynet'te Takip Edin.

Akkuyu NGS'nin 1. ünitesinin tamamlanmasında geri sayım başladı

Tam kapasite devreye girdiğinde Türkiye’nin elektrik ihtiyacının yüzde 10’unu tek başına karşılaması öngörülen Akkuyu Nükleer Güç Santrali'nde (NGS) 2018'de temelleri atılan 1. ünitenin tamamlanmasına sayılı günler kaldı.

Finans

Benzersiz bir operasyon! Akkuyu için 'köprü'leri kaldırdılar: Donmuş nehirden sevkiyatı işte böyle yaptılar

Akkuyu NGS'de çalışmalar son sürat devam ederken Rusya'dan gelen görüntü dikkat çekti. Rosatom, Akkuyu NGS ekipmanının sevkiyatı için benzersiz bir operasyon gerçekleştirdi. St. Petersburg'daki donan Neva Nehri'nin üzerindeki köprüleri kaldırarak sevkiyata başladılar.

Finans

Akkuyu NGS’de sona gelindi! İlk elektrik Temmuz 2025’te devrede: Öncelik ticari işletmelerin

Mersin'deki Akkuyu Nükleer Güç Santrali'nin (NGS) yapımında sona gelindi. Akkuyu Nükleer Güç Santrali'nde öncelik uzun süreli ve güvenli enerji üretimi olurken, 2025'te ilk ünitenin tamamen ticari işletmeye alınması planlanıyor.

Finans

Mersin'de Akkuyu NGS inşaat sahasında çıkan yangın söndürüldü

Mersin'in Gülnar ilçesinde, Akkuyu Nükleer Güç Santrali'nin (NGS) inşaat sahasında çıkan yangın söndürüldü.

Yurthaber

Akkuyu Nükleer Santrali nerede, yapımı ne zaman başladı? Akkuyu Nükleer Santrali açıldı mı?

Akkuyu Nükleer Santrali hakkında araştırmalar hız kazandı. Türkiye'nin en hacimli yatırımları arasında bulunan ilk nükleer güç santrali Akkuyu NGS, "nükleer tesis" statüsünü aldı. Yapımında 30 bin kişinin görev aldığı Akkuyu toplamda 4 üniteden oluşuyor. Her bir ünite, nükleer enerjinin yaratıldığı reaktöre ve bu enerjinin çevrimini sağlayacak yardımcı elemanlara sahip. Peki, Akkuyu Nükleer Santrali nerede, yapımı ne zaman başladı? İşte tüm merak edilenler...

Haber

Son dakika: Türkiye bekliyordu! Akkuyu Nükleer Güç Santrali'nde tarihi gün... Cumhurbaşkanı Erdoğan duyurdu: 'Enerji ihtiyacımızın yüzde 10'u Akkuyu'dan sağlanacak'

Son dakika haberi... Cumhuriyet tarihinin en büyük yatırımlarından biri olan Akkuyu Nükleer Güç Santrali'nde beklenen tarihi gün geldi. İlk üniteye taze yakıt yüklemesi yapılacak olan santral 'nükleer tesis' statüsü kazanırken, Türkiye'nin 60 yıllık nükleer enerji hayali de gerçekleşmiş oldu. Törene Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rusya lideri Putin uzaktan bağlandı. Erdoğan konuşmasında, enerji ihtiyacının yüzde 10'unun Akkuyu'dan sağlanacağını söyledi.

Haber

Akkuyu NGS’de tarihi gün: İlk üniteye taze yakıt yüklemesi yapılacak

Cumhuriyet tarihinin en büyük yatırımlarından biri olan Akkuyu Nükleer Güç Santrali'nde büyük gün geldi. Bugün ilk üniteye taze yakıt yüklemesi yapılacak olan santral, 'nükleer tesis' statüsü kazanırken, Türkiye'nin 60 yıllık nükleer enerji hayali de gerçekleşmiş olacak.

Finans

60 yıl üretim yapacak Akkuyu NGS’de geri sayım! Bir ilk olacak, sadece 3 gün kaldı: Elektriğin yüzde 10’u…

Temelleri 2018’de atılan Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nde (NGS) sona yaklaşıldı. Devreye girdiği anda tek başına sadece İstanbul’un yüzde 90’ı, Türkiye'nin ise elektrik talebinin yüzde 10'unu karşılaması öngörülen Akkuyu NGS, 27 Nisan'da taze nükleer yakıtın santrale gelmesiyle "nükleer tesis" statüsü kazanacak.

Finans

Akkuyu Nükleer AŞ'den nükleer güç santralindeki çalışanlarla ilgili açıklama

Akkuyu Nükleer AŞ'den nükleer güç santralindeki çalışanlarla ilgili açıklama

Yurthaber

Akkuyu NGS sorunu Kabine'ye taşındı! Bakan Dönmez: 'İddiaları değerlendiriyoruz'

Mersin’de yapımına devam eden Türkiye’nin ilk nükleer santrali Akkuyu Nükleer Güç (NGS) santrali projesinde yer alan IC İçtaş A.Ş.’nin sözleşmesi 26 Temmuz Salı günü feshedildi. Konu ile ilgili Enerji Bakanı Fatih Dönmez, iki tarafın da iddialarının değerlendirildiğini ifade ederek, kapsamlı bir açıklama yapılacağını söyledi.

Finans

IC İçtaş'tan, Akkuyu Nükleer'in sözleşme feshine ilişkin açıklama

IC İçtaş'tan, Akkuyu Nükleer'in "sözleşme feshine" ilişkin açıklama

Yurthaber

Rusya'dan Akkuyu için dev yatırım! 15 milyar doları peşin aktaracaklar

Rusya'nın, Akkuyu NGS için 15 milyar dolar yatırım yapacağı öğrenildi. Ayrıca paranın nakit olarak aktarılacağı ifade edildi.

Finans

Akkuyu NGS'nin dördüncü reaktörünün temeli atıldı

ROSATOM Genel Müdürü Alexey Likhachev: - "Akkuyu NGS'nin dördüncü güç ünitesinin inşasının başlamasıyla Türkiye, güvenle ulusal nükleer enerjinin gelişmesi yoluna girmiştir. Bu endüstrinin ortaya çıkışı, ülkedeki yaşam standardına olumlu etki edecektir"

Yurthaber

Bakan Dönmez, Akkuyu NGS'nin dördüncü reaktörünün temel atma töreninde konuştu:

"İnşallah önümüzdeki yıl da yani Cumhuriyetimizin 100. yılında da açılışını hep birlikte gerçekleştirmeyi hedefliyoruz" - "Akkuyu'nun 60 yıl boyunca işletmede kalacağı düşünüldüğünde, Akkuyu ile aynı büyüklükteki bir doğal gaz santrali için toplamda 420 milyar metreküp gazı ithal etmek durumunda kalacaktık. Bu mevcut doğal gaz ihtiyacımızın neredeyse 8 katından daha fazla bir rakam demek"

Yurthaber

Kurban Bayramı'nı fırsat bilen Ruslar keyif çattı! Güzelliklerin tadını çıkarıyoruz

Kurban Bayramı'nda vatandaşlar bayram coşkusuyla gelenekleri yerine getirirken sahiller boş kaldı. Mersin'de bu durumu fırsat bilen Akkuyu Nükleer Güç Santrali'nde (NGS) çalışan Ruslar sahillere akın ederek denizi tadını çıkardı. Sahildeki bir Rus vatandaşı Türklerin Kurban Bayramı'nı kutlayarak "Güzelliklerin tadını çıkarıyoruz" diye konuştu.

Haber

Akkuyu NGS'nin birinci ünitesinde ASBH kaynak çalışması tamamlandı

Akkuyu NGS'nin birinci ünitesinde ASBH kaynak çalışması tamamlandı

Yurthaber

Akkuyu NGS'nin dördüncü ünitesinde türbin binası temel plakasının betonu dökülüyor

Akkuyu NGS'nin dördüncü ünitesinde türbin binası temel plakasının betonu dökülüyor

Yurthaber

Akkuyu NGS inşaatında çalışan işçiler Trabzonspor'un şampiyonluğunu kutladı

Akkuyu NGS inşaatında çalışan işçiler Trabzonspor'un şampiyonluğunu kutladı

Yurthaber

Akkuyu NGS sahasında görevli bir Rus, iş kazasında öldü

Akkuyu NGS sahasında görevli bir Rus, iş kazasında öldü

Yurthaber

Son dakika: Erdoğan’dan Kılıçdaroğlu’na Akkuyu cevabı: Yakında ikinci nükleer enerji santrali geliyor

Son dakika: Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Akkuyu Nükleer enerji santrali hakkında yaptığı ‘elektriği 3 kat daha pahalı kullanacaklar’ açıklamasına yanıt verdi: Erdoğan, “Akkuyu uzak değil, Akkuyu'ya gidersin, bizim nükleer enerji santrali ne durumdaymış yerinde görürsün. Bak Bay Kemal yakında ikinci nükleer enerji santrali geliyor” dedi.

Finans

Kılıçdaroğlu’ndan dikkat çeken iddia! ‘Üç kat daha pahalı kullanacaklar…’

Son günlerde sanayide yaşanan enerji kesintilerine dikkat çeken Kemal Kılıçdaroğlu enerjide en önemli tehlikenin ‘pahalı Akkuyu elektriği’ olduğunu söyledi. Merkez Bankası ve liralaşma hamlesi ile ilgili de önemli değerlendirmelerde bulundu.

Finans

Akkuyu NGS'de çalışan sayısı 4. üniteyle artacak

Akkuyu Nükleer AŞ Yapı ve Üretim Organizasyon Direktörü Denis Sezemin: - "Tam kapsamlı inşaat çalışmaları 3 nükleer güç santrali ünitesinde devam ediyor ve orada da 12 bin kişi çalışıyor. Bunların yüzde 80'inden fazlası Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı. Bu yıl içerisinde 4. güç ünitesinin inşaat lisansının alınmasından sonra sahada çalışan kişi sayısı daha da artacaktır"

Yurthaber

Akkuyu NGS'nin 3'üncü ünitesine ait reaktör tabanının ham parçası yapıldı

Akkuyu NGS'nin 3'üncü ünitesine ait reaktör tabanının ham parçası yapıldı

Yurthaber

Akkuyu NGS'nin ikinci güç ünitesinde bu yılki temel inşaat ve montaj çalışmaları tamamlandı

Akkuyu NGS'nin ikinci güç ünitesinde bu yılki temel inşaat ve montaj çalışmaları tamamlandı

Yurthaber

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Akkuyu Nükleer Güç Santrali sahasında incelemede bulundu

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Akkuyu Nükleer Güç Santrali sahasında incelemede bulundu

Yurthaber

Akkuyu NGS'de çalışan işçi elektrik çarpması sonucu yaşamını yitirdi

Akkuyu Nükleer AŞ, bir sondaj makinesi operatörünün, elektrik çarpması sonucu hayatını kaybettiğini bildirdi.

Haber

Akkuyu NGS için üretilen bir ekipmanın sahaya sevki tamamlandı

Akkuyu NGS için üretilen bir ekipmanın sahaya sevki tamamlandı

Yurthaber

Yunanistan Dışişleri Bakanı Dendias, Akkuyu NGS nedeniyle Türkiye'yi ABD'ye şikayet etmiş

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias'ın Türkiye'yi, enerji alanındaki çalışmaları nedeniyle ABD'ye şikayet ettiği belirtildi.

Haber

Rosatom Genel Müdürü Likhachev, Akkuyu NGS'nin üçüncü ünitesinin temel atma töreninde konuştu:

"Altyapıyla ilgili paralel olarak çalışmalara devam ediyoruz. Biz bu yıl içerisinde anahtar niteliğinde birinci ve ikinci ünitede artık reaktörün gövdesini monte edeceğiz. Koruma sistemini inşa edeceğiz ve montajına geçeceğiz"

Yurthaber

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Dönmez, Akkuyu NGS'nin üçüncü ünitesinin temel atma töreninde konuştu:

"Bugün üçüncü reaktörün temelinin atılmasıyla hedefimize bir adım daha yaklaşmış olduk. İnşallah seneye de dördüncü ve son reaktörün temelini birlikte atarız. Akkuyu, 2023 yılında, yani Cumhuriyetimizin 100. yılında, enerji üretmeye başlayacak. Türkiye, o gün yepyeni bir enerjiyle tanışacak" - "Akkuyu tam kapasite devreye girdiğinde yılda üreteceği 35 milyar kilovatsaat enerjiyle tek başına tüm Türkiye'nin elektrik ihtiyacının yüzde 10'unu karşılayacak"

Yurthaber

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Dönmez, Akkuyu NGS'nin üçüncü ünitesinin temel atma töreninde konuştu:

"Bugün üçüncü reaktörün temelinin atılmasıyla hedefimize bir adım daha yaklaşmış olduk. İnşallah seneye de dördüncü ve son reaktörün temelini birlikte atarız. Akkuyu, 2023 yılında, yani Cumhuriyetimizin 100. yılında, enerji üretmeye başlayacak. Türkiye, o gün yepyeni bir enerjiyle tanışacak" - "Akkuyu tam kapasite devreye girdiğinde yılda üreteceği 35 milyar kilovatsaat enerjiyle tek başına tüm Türkiye'nin elektrik ihtiyacının yüzde 10'unu karşılayacak"

Yurthaber

Rusya Devlet Başkanı Putin: Ortak projemiz Akkuyu NGS’de yeni bir dönem başlıyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin, “Akkuyu Nükleer Güç Santrali Üçüncü Ünitesi Temel Atma Töreni”ne video konferans yöntemiyle katıldı.

Finans

Akkuyu tüm Türkiye'nin elektrik ihtiyacının yüzde 10'unu karşılayacak

Akkuyu Nükleer Güç Santrali üçüncü temelinin açılışında konuşan Bakan Dönmez, "Bugün üçüncü reaktörün temelinin atılmasıyla hedefimize bir adım daha yaklaşmış olduk." dedi.

Finans

Erdoğan ve Putin, Akkuyu NGS'nin üçüncü ünitesinin temel atma törenine katıldı

Akkuyu Nükleer Güç Santrali üçüncü ünitesinin temel atma töreni canlı bağlantı ile gerçekleştirildi. Törene Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin canlı bağlantıyla katıldı.

Haber

Akkuyu Nükleer A.Ş. için sürdürülebilirlik bağlantılı iki kredi

Rusya Devlet Atom Enerjisi Kurumu Rosatom’un alt şirketi olan Akkuyu Nükleer A.Ş., Türkiye’de devam eden Akkuyu NGS inşaat projesinin finansmanı için Sovcombank’tan 7 yıl vadeli olarak iki aşamalı kredi alacak. Kredilerin biri 100 milyon dolar, diğeri ise 200 milyon dolar tutarında olacak.

Finans

Akkuyu NGS'de üçüncü ünitenin temeli atılıyor!

Türkiye'nin ilk nükleer enerji santrali olacak Akkuyu Nükleer Güç Santrali'nin (NGS) üçüncü güç ünitesinin temeli bugün atılacak.

Finans

Erdoğan ve Vladimir Putin, Akkuyu Nükleer Güç Santrali'nde temel atma törenine katılacak

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in 10 Mart'ta Akkuyu Nükleer Güç Santrali'nde temel atma törenine online olarak katılacaklarını açıkladı.

Haber

TES-İŞ örgütlenme oranında tüm sendikaları geride bıraktı

Sendika Genel Başkanı Ersin Akma: - "İlk ünitesi 2023 yılında faaliyete geçecek Akkuyu Nükleer Güç Santralinde örgütlenmek istiyoruz"

Yurthaber