Devlet Haberleri

Asya Hun Devleti kurucusu, hükümdarları, özellikleri, bayrağı ve haritası nedir? Asya Hun devleti ile ilgili bilgiler nelerdir?

Türkler tarafından tarihte birçok devlet kurulmuştur. Orta Asya'da kurulmuş ilk Türk devletleri arasında yer alan Asya Hun Devleti, tarihi olaylarla ön plana çıkmıştır. Asya Hun Devleti, Türk dünyasının şekillenmesinde büyük rol oynamıştır. Siyasi ve askeri başarılarıyla ön plana çıkan Asya Hun Devleti'nin kurucusu kimdir, özellikleri nelerdir?

Egitim 10-03-23 16:49

Avrupa Hun Devleti kurucusu, hükümdarları, özellikleri, bayrağı ve haritası nedir? Avrupa Hun devleti ile ilgili bilgiler nelerdir?

Dünya tarihinde önemli rol oynayan Avrupa Hun Devleti, farklı göçler sonrası kurulmasıyla dikkat çeker. Türklerin Avrupa bölgesinde kurduğu ilk devlet olma özelliğine de sahiptir. Türk tarihi bakımından önemli olmasıyla ön plana çıkan Avrupa Hun Devleti, siyasi ve askeri gücüyle birçok devlete örnek olmuştur. Peki, Avrupa Hun Devleti hükümdarları kimlerdir?

Egitim 10-03-23 16:48

İslamiyet'i kabul eden ilk Türk devleti nedir, hükümdarı kimdir? İlk Müslüman Türk devleti İslamiyet'i ne zaman kabul etti?

Türkler 10. yüzyıl sonrasında bireysel, toplumsal veya devlet halinde İslamiyet'i kabul etmeye başlamıştır. Türklerin Gök Tanrı inancı ve İslamiyet arasında birçok benzer özellik bulunur. İslamiyet öncesi Türklerin Müslüman Araplarla ilk karşılaşması ise 7. yüzyıla uzanır. İslamiyet ile birlikte yaşam tarzları da değişmeye başlamış ve günümüze kadar şekillenerek gelmiştir. Peki, ilk Müslüman Türk devleti hangisidir, özellikleri nelerdir?

Egitim 10-03-23 16:48

Mısır'da kurulan ilk Türk devleti hangisidir? Mısır'da kurulan ilk Türk İslam devleti nedir, özellikleri nelerdir?

Mısır bölgesi geniş kıta sahanlığı ve tarıma elverişli toprakları sayesinde birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Hz. Ömer döneminde İslam Devleti sınırlarına dâhil edilen Mısır bölgesinde merkezi hükümet tarafından atanan valiler arasında Türklerde bulunuyordu. Atanan valilerin bağımsızlıklarını ilan etmeleri neticesinde Mısır'da Türk devletleri kurulmuştur. Kurulan devletler yaklaşık 1000 yıl bölgede hüküm sürmüştür. Peki, Mısır'da kurulan Türk devletleri nelerdir?

Egitim 10-03-23 16:46

Göktürk Devleti ne zaman ve nerede kuruldu? Göktürk Devleti kurucusu, hükümdarları ve tarihi

Göktürk Devleti tarihte “Türk” adını ilk defa kullanan devlet olmasıyla dikkat çeker. Ayrıca Göktürk Devleti Orta Asya bölgesinde en geniş sınırlara ulaşan devlet olma özelliğine sahiptir. Uzun süre bağımsızlığını sürdüren devlet “Köktürk” adıyla da bilinmektedir. Türk diline ait en eski yazılı kaynaklara da Göktürkler döneminde rastlanır. Göktürk Devleti ne zaman ve nerede kuruldu?

Egitim 09-03-23 13:26

Ağrı'da kadın muhtarın köyü hizmetlerle güzelleşiyor

Doğubayazıt ilçesi Dalbahçe köyünün ilk kadın muhtarı Meryem Önkür, devlet ve hayırseverlerin desteğiyle köyüne halı saha ve park kazandırdı - Köyünde kütüphane temelinin atılmasını da sağlayan üniversite mezunu Önkür: - "Ben sadece hizmet için bu işe girdim. Köylülerimizin duasını almak bana yetiyor. İşimi severek yapıyorum"

Yurthaber 10-10-22 11:09