Şizofreni Haberleri Ve Son Dakika Şizofreni Haberleri

Şizofreni Haberleri Ve Son Dakika Şizofreni Haberleri

Kişilerin gerçek ile gerçek dışı olan şeyleri ayırt etmesini engelleyen bir hastalık olan şizofreni, normal düşünce akışını da bozması ile bilinir. Genellikle yavaş bir şekilde gelişen bu rahatsızlıkta genetik faktörler kadar çevresel etmenler de oldukça etkilidir. Genel olarak şizofrenin sebebi için hem genetik hem de çevresel etmenler komplex bir şekilde sebep olarak gösterilirler. Sosyal hayat ve çevreden uzaklaşma, donu bakışlar, anlamsız konuşma, ortamın gerçekliğinin dışında konuşma, garip açıklamalar gibi belirtiler şizofreni başlangıcına işaret edebilir. Çeşitli hastalıkların da başlangıcını gösterebilecek bu belirtiler ortaya çıktığında mutlaka bir uzmandan destek alınmalıdır. Antipsikopatik ilaçlar ve psikoterapi ile özellikle sürecin yavaşlatılabildiği şizofreni rahatsızlığında ailenin ya da bakıcının bilinçli olması, hastanın durumu üzerinde son derece etkilidir.

Şizofreni Haberleri

Eczane kalfası ve yardımcısından şeytani plan: Küçük çocuğu hayattan kopardılar! Akılalmaz detaylar ortaya çıktı

Ankara'da bir eczacı kalfası ve yardımcısı usulsüz bir şekilde ilaç alıp satmak için şeytani bir planı devreye soktu. Eczane sahibi ile çalışanlarına yemek ve içeceklerine şizofreni ilacı kattılar. İlaç verdikleri eczacı ise yaptığı kaza sonucunda oğlunu kaybetti. Trafik kazasında oğlunu kaybeden eczacı anne konuştu. Korkunç olayda akılalmaz detaylar ortaya çıktı.

Haber 16-03-23 07:15

Dövme fenomeni olarak adını duyurmuştu! Amber Luke’tan sevenlerini endişelendiren haber... Hastalığını açıkladı

Avustralya’nın Brisbane kentinde yaşayan vücut modifikasyonları ve dövmeleri sayesinde fenomen olmayı başaran Amber Luke bu kez sevenlerini endişelendiren bir haber paylaştı. 27 yaşındaki fenomen isim şizofreni hastası olduğunu açıkladı.

Trend 21-12-22 17:03

Satırla kestiği kafasını tencerede saklamıştı! Annem bana büyü yaptı ve saldırdı

Geçtiğimiz yıl İstanbul'un Küçükçekmece ilçesinde tüyleri diken diken eden bir anne cinayeti meydana gelmişti. Kavga ihbarı üzerine Tuğçe Sayın (35) ile annesi Sevilay Palabıyık'ın (67) bulunduğu eve giden polis ekipleri evdeki kan donduran manzarayla karşılaşmıştı. Palabıyık'ın başı vücudundan ayrılmıştı ve farklı bir odadaki tenceredeydi. Olayla ilgili hazırlanan iddianamede Sayın'ın annesinin kendisine saldırdığını ve büyü yaptığını öne sürdüğü, ayrıca akıl sağlığıyla ilgili rapor yer aldı.

Haber 13-09-22 11:09

Şizofreni hastası babaya yapılanlar şoke etti! Her şey 100 milyon lira için...

Ankara'da yaşayan ve 72 yaşında hayatını kaybeden şizofreni hastası Rıfat B.'nin oğlunun yaptıkları şaşkına çevirdi. Babasının yaşı ilerleyince üzerindeki mal varlıklarına vasi tayin etmek isteyen kızı Berna B., öğrendikleri karşında büyük şok yaşadı. Babasına "Akıl sağlığı yerindedir" raporu dahi aldıran erkek kardeşi Erdem B.'nin 100 milyon liranın üzerindeki mal varlığını üzerine geçirdiğini öğrenen Berna B.'nin hukuk mücadelesi sürüyor...

Haber 26-08-22 07:28

Şizofreni

Şizofreni Hakkındaki Haberler Mynet'Te. Şizofreni Hakkındaki Son Dakika Gelişmelerini Mynet'Te Takip Edin.

Böylesi görülmedi, tıp literatürüne girdi! Makatına yerleştirip patlattı... Daha önce de kendi penisini kesmiş

Denizli’de yaşayan şizofreni hastası 35 yaşındaki Ramazan B.’nin yaptıkları akıllara durgunluk verdi. 2014 yılında makatına torpil yerleştirip patlamasının ardından hastanede tedavi edilip taburcu edilmesi bilim insanlarının yayınladığı makaleyle tıp literatürüne girdi. Ramazan B.’nin daha önce de kendi penisini kesmiş ve babasını boğazını keserek öldürmüştü. Ramazan B., son tedavisinin ardından yaklaşık 2 yıl sonra ise hayatını kaybetti.

Haber 06-03-22 20:26

Son dakika: Annesinin boynundan bıçaklayarak öldürmüştü! Anne katili Orhan Oruçgüney hakkındaki gerçek ortaya çıktı

Son dakika haberi: Türkiye'nin konuştuğu olayda yeni gelişmeler gelmeye devam ediyor. Sultanbeyli'de gerçekleşen olayda psikolojik sorunları olan 26 yaşındaki Orhan Oruçgüney, öz annesi Gülbeyaz Oruçgüney'i boynundan bıçaklayarak öldürdü. Bu sabah 09:30 sularında gerçekleşen acı olayın ardından katil Orhan Oruçgüney'in amcası olayı anlattı.

Haber 26-01-22 14:42

Yalova'da korkunç olay! Şizofreni hastası amca, 12 yaşındaki yeğenini uyurken öldürdü

Yalova'da şizofreni hastası olduğu öne sürülen 36 yaşındaki Fuat Şençiçek, aynı odada uyuyan yeğeni 12 yaşındaki Erdem Sami Şençiçek’i kalbinden bıçakladı. Ağır yaralan Erdem Sami, hastaneye kaldırılırken yolda yaşamını yitirdi.

Haber 15-10-21 15:52

Pencereden atlamak isteyen kadın yürekleri ağza getirdi: Annem muhtemelen hasta

Erzurum'da ikinci kattaki evlerinin penceresinden atlamak isteyen Yeter Kamber'i, oğlu Ömer Kamber son anda yakaladı. Kamber, camdan sarkan annesini, itfaiye gelene kadar, beline sardığı çarşafla tuttu. İtfaiyenin merdivenle indirdiği Yeter Kamber, tedavisi için hastaneye götürüldü. Elektrik teknisyeni olan Ömer Kamber, "Annem muhtemelen şizofreni hastası, tedaviyi kabul etmiyor. Saldırganlık, mantık dışı hareketler ve intihar girişimleri başladı'' diyerek annesinin tedavi edilmesini istedi.

Haber 29-09-21 10:52

Zihninde barındırdığı 20 farklı kişilikle psikoloji tarihine geçen kadın: Chris Sizemore

Son dönemde özellikle dizilerde psikolojik sorunların ve hastalıkların işlenmesi oldukça popüler oldu. Ancak tarih boyunca ilginç hayat hikayelerine sahip olan pek çok kişi edebiyat ve sinema sektörünün yörüngesine girmeyi başardı. Chris Sizemore psikoloji tarihindeki en ilginç hastalardan biri olarak kabul ediliyor.

Trend 14-07-21 10:14

Evini yakan kadın apartmanı kilitleyerek kaçtı

Denizli’de şizofreni hastası olduğu iddia edilen yalnız yaşayan kadın evini yaktıktan sonra apartmanın kapısını kilitleyerek, ‘kızım evi yaktı’ şeklinde bağırarak kaçtı. Apartmanda bulunan vatandaşlar yan binanın çatısına atlayarak itfaiye ekiplerince kurtarıldı. Apartmanda oturan aile sakinleri yangını gözyaşları içerisinde izledi.

Haber 30-05-21 16:17

Annesini öldüren şizofreni hastası, geçmişte de bıçakla yaralamış

Mersin'de, annesi Melek Yıldız'ı (65) bıçaklayarak öldürdükten sonra koyduğu valizin başında uyurken yakalanan şizofreni hastası Melih Atasoy'un (30) üvey kardeşi Neslihan Saraçoğlu (44), şüphelinin daha önce de annelerini bıçakla yaraladığını söyledi.

Haber 23-04-21 18:28

Annesini öldürüp valize koydu, uyurken polise yakalandı

Mersin’in merkez Mezitli ilçesinde, annesinin boğazını keserek öldürüp, valize koyan, ardından evde uyuyan bir kişi, polisler tarafından yakalandı. Şahıs bir anlık öfkeyle annesini öldürdüğünü itiraf ederken, zanlının şizofreni hastası olduğu ve zaman zaman annesine şiddet uyguladığı öğrenildi.

Haber 22-04-21 20:32

Samsun'da şizofreni hastasını yastıkla boğan kadın tutuklandı

Samsun’da, Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi’nde şizofreni hastası Nadiye Yıldız'ı (46) yastıkla boğarak öldüren 'bipolar bozukluk' tedavisi gören Arife Kise (28) tutuklandı.

Haber 28-12-20 15:25

Şizofreni: Nedenleri, belirtileri, tedavisi

Şizofreni beyinde gerçekleşen bir ruh hastalığı olup kişinin gerçekle olan ilişkisinin azalmasına, duygu, düşünce ve davranışlarında bozulmalar yaşamasına neden olur. Yani hasta, neyin gerçek neyin yanlış olduğunu ayırt edemez ve algıları bozulur. Şizofreni hastalarının günlük işleri aksar ve sosyal ortamlarda (okul, iş vb.) bulunmaktan rahatsızlık duyarlar. Hastalığın tedavisi ömür boyu sürer ama doğru tedavi yöntemleri ile hasta normal yaşama adapte olabilir.

Haber 24-06-20 10:29

Bilim insanları koronavirüste yeni tehlikeye işaret etti: Şizofreniye yol açabilir

ABD'deki Kaliforniya Üniversitesi’nin uzmanları, yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) ağır zihinsel bozukluklara yol açarak sinir sisteminde geri dönüşü olmayan değişiklikler yaratabileceği uyarısında bulundu.

Haber 07-05-20 21:03

Karabük'te annesini öldürdüğü iddia edilen şüpheli yakalandı

Karabük'te annesini öldürdüğü iddia edilen şüpheli yakalandı

Yurthaber 01-04-20 22:29

İSG'de Tarih Öncesinden Günümüze Şizofreni Serüveni sergisi açıldı

İSG'de "Tarih Öncesinden Günümüze Şizofreni Serüveni" sergisi açıldı

Haber 21-01-20 13:16

Çocukluğunu köpek beslenen evde geçirmek şizofreni riskini azaltabilir

Köpek beslenen evlerde büyüyenlerin, yetişkinlik döneminde şizofreniye yakalanma riskinin düştüğü bildirildi.

Trend 19-12-19 12:53

Şizofreni hastaları ve aileleri hastalıktan çok damgalamadan zarar görüyor!

Dünya Ruh Sağlığı Günü kapsamında, şizofreni konusunda toplumun bilgi düzeyini ve var olan önyargıları ortaya koyabilmek, bu alanda somut ve gerçekçi çözümler üretilmesine olanak sağlayabilmek amacıyla Abdi İbrahim Otsuka ve Şizofreni Dernekleri Federasyonu işbirliği ile gerçekleştirilen ve Türkiye’de bu kapsamda yapılan ilk araştırma olma özelliğini taşıyan “Türkiye Şizofreni Algısı, Bilgi Düzeyi ve Şizofreniye Bağlı Damgalama ve Ayrımcılık Araştırması”nın sonuçları açıklandı.

Trend 09-10-19 07:34

Annesini bıçakla öldüren sanık tahliye edildi

Konya'da annesini 40 bıçak darbesiyle öldürdüğü gerekçesiyle yargılanan ve şizofreni tanısı konulan sanık, hastanede tedavi altına alınmasına karar verilerek tahliye edildi

Yurthaber 11-09-19 14:21

Annesini bıçakla öldüren sanık tahliye edildi

Konya'da annesini 40 bıçak darbesiyle öldürdüğü gerekçesiyle yargılanan ve şizofreni tanısı konulan sanık, hastanede tedavi altına alınmasına karar verilerek tahliye edildi

Haber 11-09-19 14:18

Pendik'te iğrenç olay! 'Kısmetim ayağıma geldi' deyip, şizofren kadını...

Pendik’te ailesiyle birlikteyken kalabalıkta kaybolan şizofreni hastası genç kadına tacizde bulunduğu iddia edilen şüpheli hakkında, 'nitelikli cinsel saldırıya teşebbüs' ve 'kişiyi hürriyetinden yoksun kılma' suçlarından 25 yıl 6 aya kadar hapis istemiyle dava açıldı. Şüphelinin arkadaşlarına söylediği ‘kısmetim ayağıma geldi’ şeklindeki iğrenç ifadeleri ortaya çıktı.

Trend 18-06-19 10:18

Eşinden ayrıldıktan sonra fuhuş batağına sürüklenen kadının kardeşi yardım bekliyor

Bursa’da, eşinden ayrıldıktan sonra fuhuş batağına sürüklenen şizofreni hastası kadının kardeşi, ablasını fuhuş batağından kurtarmak için yardım bekliyor.

Trend 10-06-19 10:35

GaleriDeniz, Görmezden Gelmeyelim sergisine ev sahipliği yaptı

Abdi İbrahim Otsuka'nın katkılarıyla GaleriDeniz'de açılan "Görmezden Gelmeyelim - Tarih Öncesinden Günümüze Şizofreni Serüveni" sergisi kapsamında, Dünya Şizofreni Günü'nde etkinlik düzenlendi - DenizBank Genel Müdürü Hakan Ateş: - "Görmezden Gelmeyelim sergisi şizofreniyi anlamak üzere yeni bir deneyim alanı sundu" - Abdi İbrahim Üst Yöneticisi ve Abdi İbrahim Otsuka Yönetim Kurulu Üyesi Süha Taşpolatoğlu: - "Bu sergi aracılığıyla şizofreni hastalığıyla hasta ya da hasta yakını olarak yüzleşmiş kesimlere yalnız olmadıklarını hatırlatırken, hastalıkla yüzleşmemiş olanlara da bu hastalığa maruz kalanlarla empati kurabilmeleri için bir fırsat sunmayı hedefliyoruz"

Haber 24-05-19 10:43

GÜNCELLEME 2 - Siyanürlü sıvı ile ölen anne ve baba için cenaze töreni düzenlendi

İzmir'de kimya bölümü öğrencisi oğullarının "şerbet" diye içirdiği siyanürlü sıvıyla hayatlarını kaybeden anne ve babanın cenazeleri, törenin ardından memleketleri Yozgat'a gönderildi - Emniyetteki işlemleri sonrası sağlık kontrolünden geçirilen ve şizofreni tanısı konulan zanlı, çıkarıldığı mahkemece tutuklandı - Tedavi gördüğü hastanede polise ifade veren zanlının kardeşi 16 yaşındaki Mehmet Taha Kalkan'ın "Ağabeyim karşımıza geçip '15 dakikanız kaldı, 10 dakikanız kaldı' diye saate bakıyordu" dediği öğrenildi ADLİ SÜREÇ EKLENDİ

Yurthaber 15-05-19 21:05

GÜNCELLEME 2 - Siyanürlü sıvı ile ölen anne ve baba için cenaze töreni düzenlendi

İzmir'de kimya bölümü öğrencisi oğullarının "şerbet" diye içirdiği siyanürlü sıvıyla hayatlarını kaybeden anne ve babanın cenazeleri, törenin ardından memleketleri Yozgat'a gönderildi - Emniyetteki işlemleri sonrası sağlık kontrolünden geçirilen ve şizofreni tanısı konulan zanlı, çıkarıldığı mahkemece tutuklandı - Tedavi gördüğü hastanede polise ifade veren zanlının kardeşi 16 yaşındaki Mehmet Taha Kalkan'ın "Ağabeyim karşımıza geçip '15 dakikanız kaldı, 10 dakikanız kaldı' diye saate bakıyordu" dediği öğrenildi ADLİ SÜREÇ EKLENDİ

Haber 15-05-19 21:04

GÜNCELLEME - Siyanürlü sıvı ile ölen anne ve baba için cenaze töreni düzenlendi

İzmir'de kimya bölümü öğrencisi oğullarının "şerbet" diye içirdiği siyanürlü sıvıyla hayatlarını kaybeden anne ve babanın cenazeleri, törenin ardından memleketleri Yozgat'a gönderildi - Emniyetteki işlemleri sonrası sağlık kontrolünden geçirilen zanlıya, şizofreni tanısı konulduğu öğrenildi - Tedavi gördüğü hastanede polise ifade veren zanlının kardeşi 16 yaşındaki Mehmet Taha Kalkan'ın "Ağabeyim karşımıza geçip '15 dakikanız kaldı, 10 dakikanız kaldı' diye saate bakıyordu" dediği öğrenildi İFADE DETAYI EKLENDİ

Haber 15-05-19 19:27

Siyanürlü sıvı ile ölen anne ve baba için cenaze töreni düzenlendi

İzmir'de kimya bölümü öğrencisi oğullarının "şerbet" diye içirdiği siyanürlü sıvıyla hayatlarını kaybeden anne ve babanın cenazeleri, törenin ardından memleketleri Yozgat'a gönderildi - Emniyetteki işlemleri sonrası sağlık kontrolünden geçirilen zanlıya, şizofreni tanısı konulduğu öğrenildi

Haber 15-05-19 18:41

Siyanürlü sıvı ile ölen anne ve baba için cenaze töreni düzenlendi

İzmir'de kimya bölümü öğrencisi oğullarının "şerbet" diye içirdiği siyanürlü sıvıyla hayatlarını kaybeden anne ve babanın cenazeleri, törenin ardından memleketleri Yozgat'a gönderildi - Emniyetteki işlemleri sonrası sağlık kontrolünden geçirilen zanlıya, şizofreni tanısı konulduğu öğrenildi

Yurthaber 15-05-19 18:41

Bağımlılık şizofreniye yol açar mı? Bağımlılığın zararları nelerdir?

Kişiyi bağımlı hale getiren maddeler, beyin kimyasını etkileyerek şizofreniye neden olabiliyor. Kullanılan maddelerin beyinde dopamini artırdığını belirten Doç. Dr. Gül Eryılmaz, artan dopamin miktarının başta şizofreni olmak üzere birçok psikiyatrik hastalığa yol açtığının altını çizdi. İşte bağımlılık ve şizofreni ilişkisi hakkında önemli bilgiler...

Trend 24-04-19 10:50

Şizofreni nedir? Şizofreninin üç önemli belirtisi nedir? Şizofreni hastalığı nasıl tedavi edilir?

Genç yaşlarda başlayarak, kişinin işlevselliğini belirgin şekilde bozabilen bir psikiyatrik hastalık olan şizofreni; düşüncelerde bozulma, duygusal, davranışsal ve bilişsel değişiklikler şeklinde seyrediyor. İşte şizofreni hastalığı hakkında tüm bilinmeyenler...

Trend 09-04-19 11:59

Yıkılmak üzere olan evde yaşam mücadelesi veriyorlar

Adana'da yaşayan 45 yaşındaki Mülkiye Toyguş, hasta eşi ve 10 yaşındaki ikiz çocuklarıyla yıkılmak üzere olan evde hayata tutunmaya çalışıyor - Aylık ortalama 700 lira devletten yardımı alan aile, besicilere kuru ekmek ve el işi ürünler satarak geçinmeye çalışıyor

Haber 01-01-19 15:13

Şizofreni hastalarına mehterle terapi

Osmaniye'de Engelsiz Yaşam Merkezi'nde 15 şizofreni hastasının, merkez bünyesinde kurulan mehter takımında enstrüman çalıp marşlar söylemesi, tedavi sürecinin bir parçası oldu - Kadirli Engelsiz Yaşam Merkezi Müdürü Rıfat Seki: - "Tedavi gören hastalarımız, kendilerine güven duyulduğunda neler başarabileceklerini burada gösteriyorlar. Kendileri de yapabileceklerini görünce öz güvenleri artıyor. Bu da tedavilerine olumlu yansıyor"

Haber 10-12-18 11:17

Abdi İbrahim Otsuka Görmezden Gelmeyelim sergisi ile ödül kazandı

Abdi İbrahim Otsuka, "Görmezden Gelmeyelim - Tarih Öncesinden Günümüze Şizofreni Serüveni" sergisi ile Felis Başarı Ödülü'nün sahibi oldu - Sergi Türkiye’nin farklı illerinde de sergilendikten sonra Japonya’dan başlayarak dünyaya açılacak

Haber 15-11-18 11:48

Şizofreni hastasının takıntısı İstanbul'un bilinmeyenlerini açığa çıkardı

İstanbul'da yaşayan şizofreni hastası gayrimüslim bir vatandaş tarafından alınan notlar İstanbul'un bilinmeyen 100 yıllık tarihine dair pek çok bilgi veriyor. Gazete küpürleri ve aldığı günlük notlarla İstanbul'daki yaşamı gözler önüne seren kişinin notları koleksiyoner Aziz Alçiçek'in eline geçti.

Haber 26-10-18 09:41

Bakırköy'de gazeteci Aynur Meriç feci kazada hayatını kaybetti! Sürücü şizofren iddiası...

Bakırköy'de bir adam aracıyla 60 yaşındaki gazeteci Aynur Meriç'e çarparak feci şekilde ölümüne neden oldu. Gazeteci kadına çarpan sürücü, iki kişiye de çarptıktan sonra durabildi. Sürücü polis tarafından gözaltına alınırken, çıkarıldığı mahkeme tarafından tutuklandı. Ablasının ölümünden sonra büyük üzüntü yaşayan Doktor Suat Kayaalp, şüphelinin kırmızı reçeteli ilaç kullandığını ve şizofreni olduğunu iddia etti.

Haber 10-10-18 10:27

Acaba diyeceksiniz! İnsanı tedirgin eden 15 şizofreni belirtisi!

Kişinin güçlü ve ayakta kalmasını sağlayan en önemli faktörün ruh ve akıl sağlığı olduğunu düşünen uzmanlar şizofreni belirtileri göstermeye başlayan kişilerde en sık görülen belirtileri anlattı.

Haber 24-09-18 07:51

Şizofreni nedir, şizofreni çeşitleri nelerdir?

Sanrı oluşumuna neden olan şizofreni hastalığı, hastanın kişiliğini ve yaşamını olumsuz etkiler. Bir tür mental bozukluk olarak nitelendirilebileceğimiz bu hastalık ile ilgili olarak şizofreni nedir, belirtileri nelerdir ve şizofreni nedenleri nelerdir sorularının cevaplarını haberimizde bulabilirsiniz.

Kadin 22-07-18 16:56

Gümüşhane'de dehşet! Annesini döve döve öldürdü!

Gümüşhane'nin Kürtün ilçesinde, şizofreni tedavisi gördüğü belirtilen Havva Balta'nın (45) dövdüğü annesi Ayşe Balta (75) yaşamını yitirdi.

Haber 19-06-18 18:31

Şizofreni hastası gördüğü yüzleri çizdi

Şizofreni hastaları, gördüğü yüzleri ve yaratıkları çizdi. Görenlerin tüylerini diken diken eden çizimler, şizofreni hastalığının ne kadar zor olduğunu gözler önüne serdi.

Haber 31-05-18 07:32

Şizofreni tedavi edilebilen bir bozukluktur

Abdi İbrahim Otsuka Medikal Direktörlüğü: - "Türkiye'de hasta sayısı yaklaşık 600 bini bulan şizofreni; ırk, kültür ve sosyal sınıftan bağımsız olarak herkesi etkileyebilir" - "Bu hastalığın seyri, düzenli ve etkin tedavi ile olumlu yönde kontrol altına alınabilir" - "Hastalıkla ilgili ön yargıların çoğu yanlış ve eksik bilgilere dayanmaktadır"

Finans 24-05-18 11:41

Psikiyatrik hastalara yapay zekayla teşhis konulabilecek

İstanbul Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalından Dr. İnce: - "Kanada'nın Alberta Üniversitesi ile böyle bir çalışma yaptık. Hafif belirtileri olan grupta yapay zeka yöntemleri kullanarak hem bir yıl sonunda hem de iki yıl sonunda şizofreni geliştirme riskini hesapladık. Biz bunu ortalama yüzde 80 tahmin eden bir model geliştirdik" - "Örneğin bir kişinin sesinden depresyona girip girmediği, yüz ifadesinden depresyon tedavisine, ilaca yanıt verip vermediği yapay zeka uygulamaları ile anlaşılabilecek. Bu bize heyecan veriyor" - "Önümüzdeki yıllarda yapay zeka sayesinde psikiyatrik hastalara çok çok daha rahat teşhis konulabilecek. Çalışmalarımızda bunu hedefliyoruz"

Haber 04-05-18 11:21

Uyanınca cinnet getirdi, anne ve babasını av tüfeği ile öldürdü

Kırıkkale’de, şizofreni tedavisi gördüğü belirtilen Akın Kalkan (25), ikisi de duyma ve konuşma engelli annesi Recebiye (62) ile babası Metin Kalkan’ı (65) otomatik av tüfeğiyle vurarak öldürdü.

Haber 15-04-18 14:08

Görmezden Gelmeyelim Sergisi Yenikapı Metrosu’nda ziyarete açılıyor

Şizofreni konusunda toplumsal bilinç oluşturmayı hedefleyen "Görmezden Gelmeyelim - Tarih Öncesinden Günümüze Şizofreni Serüveni" sergisi 6 Nisan'dan itibaren Yenikapı Metrosu’nda ziyaret edilebilecek - Sergide bulunan "Dönen Yatak" ve aynalar da ziyaretçilerin oldukça ilgisini çekiyor. Dönen yatak, bilimsel kanıtların bulunmadığı ve hekimlerin ellerindeki tedavi yöntemlerinin kısıtlı olduğu dönemde, şizofreni hastalarının tedavi amacıyla nelere maruz kaldığını gösteren iyi bir örnek

Haber 04-04-18 16:02

Şizofreni hastası anne ve babasını bıçaklayarak öldürdü!

İZMİR’in Narlıdere ilçesinde şizofreni tedavisi gören Deniz Çopur (45), tartıştığı babası Tahsin (82) ve annesi Tuna Çopur’u (70) bıçaklayarak öldürdü.

Haber 25-02-18 14:48

İzmir'de şizofreni hastası kıza tecavüz davası

İzmir Bölge Adliye Mahkemesi, Çiğli ilçesinde şizofreni hastası genç kıza tecavüz ettiği ve zorla fuhuş yaptırdığı suçlamasıyla 21 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırılan Tuncay Süslü'nün cezasını yerinde buldu - Mahkeme, aynı suçlamalarla yargılanarak 15 yıl hapis cezasına çarptırılan sanık hakkında ise beraat kararı verdi

Haber 23-02-18 16:27

Çevresel faktörler şizofreniyi tetikliyor

Toplumda yaklaşık %1 oranında görülen şizofreninin her sosyal sınıfta ve her coğrafyada görülebilen, kişisel ve ekonomik sorunlara yol açan en önemli halk sağlığı sorunlarından biri. Hastalığın sıklıkla 15-25 yaş arasında görülen hastalık genetik faktörlerin yanı sıra çevresel etkenlerin etkileşimi ile de ortaya çıkıyor.

Haber 16-02-18 16:56

Şizofreni hakkında bilinmeyenler

Prof. Dr. Mansur Beyazyürek şizofreni hastalığının detayları ve belirtileri ile ilgili bilgiler verdi. Beyazyürek, şizofreni hastalığının çocukluk çağında kişilik üzerinde daha etkili ve zarar verici olduğunu belirtti.

Haber 10-01-18 09:54

İngiliz bilim insanları şizofreniye çözüm mü buldu?

Şizofreninin bir bağışıklık sistemi hastalığı olduğuna dair buluntuların ışığında, şizofreni hastalığını tedavi etmek için iki yıllık bir tedavi deneyi başlıyor.

Haber 04-11-17 11:45