Tusaş Haberleri

TUSAŞ'ta bayrak değişimi! Temel Kotil görevden alındı, yerine Mehmet Demiroğlu atandı

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) Genel Müdürü Temel Kotil ve TUSAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Rafet Bozdan görevlerinden alındı. Kotil'in yerine Mehmet Demiroğlu atandı.

Haber

Kahramanmaraş'ta kurulan savunma sanayi şirketine ortaklık için 168 başvuru yapıldı

"Asrın felaketi" olarak nitelendirilen depremlerin merkez üssü Kahramanmaraş'ta kurulan Kahramanmaraş Uzay Havacılık AŞ için ortaklık başvuru süreci tamamlandı.

Yurthaber

TUSAŞ paylaştı! İşte KAAN'ın 'sesi'

Türk Havacılık Uzay Sanayii (TUSAŞ) tarafından geliştirilen Türkiye'nin ilk milli muharip uçağı KAAN ilk uçuşunu geçtiğimiz günlerde yaptı. TUSAŞ'tan yeni bir görüntü paylaşılarak, "KAAN’ı bir de kendi sesinden dinleyelim" denildi.

Haber

Savunma sanayisinin devleri TEKNOFEST Buluşmalarında konuştu

Gökbey'in Türk motoru ile uçtuğuna dikkati çeken TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil, "Hürjet 2025'te hizmete girecek. Yapılma süresi bir devrimdir. Dünya klasında bir devrimdir." dedi.

Yurthaber

Tusaş

Tusaş Hakkındaki Haberler Mynet'te. Tusaş Hakkındaki Son Dakika Gelişmelerini Mynet'te Takip Edin.

'Önemli bir kilometre taşı' Yerli ve milli ilk helikopter motoru TS1400, test uçuşunda ilk özgün helikopter olan GÖKBEY’i uçurdu

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı ile Türk Havacılık Uzay Sanayii (TUSAŞ) arasında imzalanan sözleşme kapsamında geliştirilen T625 GÖKBEY Helikopteri, TEI tarafından milli imkanlarla geliştirilen ve üretilen TS1400 Turboşaft Motoru ile ilk test uçuşunu başarılı şekilde tamamladı. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir de "Türk savunma sanayiinde önemli bir kilometre taşı!" diyerek bir paylaşım yaptı.

Haber

Tusaş Genel Müdürü Temel Kotil açıkladı: Milli Muharip Uçak'ın (MMU) motoru takıldı, yurt dışından talep var

Türk savunma sanayiinin en büyük projelerinden biri olan Milli Muharip Uçak (MMU) ile ilgili çalışmalar hız kazandı. 5. nesil savaş uçağı olarak tasarlanan ve ileride F-16'ların yerini alacak olan MMU ile ilgili TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil, yeni açıklamalar yaptı. Kotil, MMU'ya yurt dışından talepler geldiğini belirterek, "Uçağın motorunu arkadaşlar birkaç saat içinde taktı. Yakında motor çalıştıracağız. Yıl sonunda uçuş yapmak ve projeyi de 5 yıl sonunda tamamlamak istiyoruz" dedi.

Haber

360 derece uçuş simülatörü TEKNOFEST ziyaretçilerinin ayaklarını yerden kesti

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii tarafından ilk kez TEKNOFEST KARADENİZ'de sergilenen "360 derece uçuş deneyimi simülatörü" katılımcılara hava aracı kullanma deneyimi yaşattı - Türk Havacılık ve Uzay Sanayii Kurumsal Tanıtım Müdürü Muharrem Yılmaz: - "360 derece uçuş deneyimi simülatörü bundan sonraki etkinliklerin değişmez parçalarından biri olacak. Sonraki TEKNOFEST için de farklı bir sürpriz hazırlıyoruz"

Yurthaber

Hürjet ilk uçuş için yere basmaya hazırlanıyor

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii Genel Müdürü Temel Kotil: - "Hürjet'in final assemblesi (montajı) bitmek üzere, içi giydiriliyor, yakında iniş takımlarının üzerine konulacak. Yer testleri ve 18 Mart 2023'teki uçuşa yoğunlaşmış durumdayız" - "Hürkuş, Atak, Anka, Aksungur özelinde uluslararası satışlarımız çok iyi gidiyor"

Yurthaber

TUSAS Genel Müdürü Temel Kotil sosyal medyadan duyurdu! Dördüncü Gökbey ilk kez havalandı

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAS) Genel Müdürü Temel Kotil sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda dördüncü Gökbey'in ilk kez havalandığını duyurdu.

Haber

TUSAŞ, hava araçlarına yönelik testleri yapay zekayla azaltıyor

TUSAŞ, hava araçlarına yönelik testleri yapay zekayla azaltıyor

Yurthaber

Milli İHA Anka Kazakistan'da üretilecek

Milli İHA Anka Kazakistan'da üretilecek

Yurthaber

TUSAŞ'tan dev hamle! ANKA İnsansız Hava Aracı (İHA) için yeni imza

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ), geçtiğimiz yıl ihracat anlaşması yaptığı Kazakistan ile yeni bir iş birliğine imza attı. TUSAŞ ile Kazakistan Engineering şirketi arasında imzalanan mutabakat zaptı ile ANKA İnsansız Hava Aracı, Kazakistan’da ortak olarak üretilecek.

Haber

Türkiye'yi uçuracak mühendisler işe İHA ile başlıyor

TUSAŞ tarafından işe alınan yeni mezun mühendisler, Mühendis Geliştirme Programı ile Milli Muharip Uçak, Hürjet, Gökbey, Atak-2, Anka, Aksungur gibi projelerde görev almaya hazırlanıyor - Program kapsamında bir insansız hava aracını tasarlayıp uçuran mühendisler, burada teorik eğitimlerini pratiğe döküyor, birlikte sorun çözme ve iş yapma becerileri kazanıyor

Yurthaber

T-70 Kara Şahin Helikopteri, ASELSAN ve TUSAŞ'a ödül getirdi

ASELSAN, TUSAŞ ve Sikorsy tarafından yürütülen Türk Genel Maksat Helikopter Programı, helikopter teknolojilerinden uluslararası bir ödüle değer bulundu - İlk uçuşu Eylül 2021'de gerçekleşen helikopterin teslimatlarına yıl sonunda başlanması hedefleniyor

Yurthaber

Çocuklar 23 Nisan'ı Hürkuş ve Gökbey'le kutladı

Havacılık, uzay ve mühendisliği eğlendirerek sevdirmek amacıyla uzman pedagog ve akademisyen mühendisler tarafından hazırlanan Hürkuş ve Gökbey Müzikali'nin 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'na özel gösteriminde çocuklar keyifli vakit geçirdi

Yurthaber

TUSAŞ'ın Sınırları Aşmak kitabı yayımlandı

Kitapta dünyanın, başarılarını yakından takip ettiği insansız hava aracı ANKA ailesinin hikayesi konu ediliyor

Yurthaber

TUSAŞ'ın Milli Muharip Uçağı'nın yazılımı Antalya'da yapılacak

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank: - "TUSAŞ'ın yürüttüğü en önemli projelerden biri de ülkemiz için son derece kritik bir konu olan Milli Muharip Uçak Projesi. İmzalanacak sözleşmeyle bu projenin bir ayağı Antalya'ya taşınıyor"

Yurthaber

Nayib Bukele'den TUSAŞ ziyaretine GORA göndermesi! Türk Uzay üssü tarafından kaçırıldım

El Salvador Cumhurbaşkanı Nayib Bukele, Türk Havacılık ve Uzay Sanayi AŞ (TUSAŞ) ziyaretiyle ilgili esprili bir tweet paylaştı. Bukele tweetinde, "Türk Uzay üssü tarafından kaçırıldım, Amerikan Başkanı dahil herkesi devreye sokun!" ifadelerini kullandı. Bukele'nin paylaşımı Cem Yılmaz'ın Gora filminde canlandırdığı "Arif" karakterinin "Amerikan Başkanı dahil herkesi devreye sokun, uzaylılar tarafından kaçırıldım" repliğine gönderme yapması dikkatlerden kaçmadı.

Haber

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Milli Teknolojiler ve Yeni Yatırımlar Toplu Açılış ve Tanıtım Töreninde konuştu: (1)

"Kendi savaş gemisini tasarlayan, inşa eden ve idamesini gerçekleştirebilen 10 ülke arasında yer alıyoruz. İHA, SİHA ve TİHA üretiminde ise artık dünyanın ilk 3 ülkesi içindeyiz" - "Savunma sanayi projelerinin bütçesi 5,5 milyar dolardan 75 milyar dolara, sektörün yıllık cirosu 1 milyar dolardan 10 milyar dolara, ihracatımız 248 milyon dolardan 3 milyar 224 milyon dolara yükselmiştir" - "Hava savunma sistemi istedik, vermediler. İlk etapta başka ülkeden aldık, şimdilik HİSAR'ları yaptık, yakında SİPER'i ve daha ötesini de tamamlayacağız" - "Sürü İHA'lar ve deniz platformlarından savaş yönetim sistemine, insansız araçlardan yapay zekaya, elektromanyetik sistemlerden lazer silahına, uydulardan uzay sistemlerine kadar savunma sanayinde olmamız gereken hangi teknoloji alanı varsa hepsinde varız"

Yurthaber

TUSAŞ, Hürkuş ve Atak teslimatlarına hazırlanıyor

TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil: - "Hürkuş'tan 2 tane Nijer'e satmamız nasip oldu. Hava Kuvvetlerimize şubat ayı içerisinde 6 tane Hürkuş teslim ediyoruz" - "Filipinlere 2 helikopterimiz cumartesi günü gidiyor. Toplam 6 helikopter ihraç ettik"

Yurthaber

Son dakika: Savunma sanayii ve havacılık için tarihi gün! Dev tesis açılıyor... Cumhurbaşkanı Erdoğan da katılacak

Son dakika... Savunma sanayii için tarihi gün geldi. Türkiye'nin havacılık sanayisindeki iddiasını artıracak Milli Muharip Uçak (MMU) Mühendislik Merkezi ve Kompozit Üretim Binası'nın da aralarında olduğu tesislerin resmi açılışı bugün yapılacak. Açılışa Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da katılacak. İşte tüm detaylar...

Haber

TUSAŞ Kurumsal Pazarlama ve İletişim Başkanı Demir toprağa verildi

TUSAŞ Kurumsal Pazarlama ve İletişim Başkanı Demir toprağa verildi

Yurthaber

Serdar Demir kimdir, neden öldü? TUSAŞ Kurumsal Pazarlama ve İletişim Başkanı Serdar Demir nereliydi?

Son gelişmelere göre TUSAŞ Kurumsal Pazarlama ve İletişim Başkanı Serdar Demir, trafik kazasında hayatını kaybetti. Acı olay sonrası Demir'in hayatı araştırılıyor. Peki Serdar Demir kimdir, neden öldü? TUSAŞ Kurumsal Pazarlama ve İletişim Başkanı Serdar Demir aslen nereliydi? İşte ayrıntılar...

Haber

TUSAŞ Kurumsal Pazarlama ve İletişim Başkanı Serdar Demir'in vefatı

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir ve TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil, başsağlığı mesajı yayımladı

Yurthaber

TUSAŞ İletişim Başkanı Serdar Demir, hayatını kaybetti

Ankara'nın Kızılcahamam ilçesinde saat 01.30 sıralarında meydana gelen kazada ÜRK Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ. (TUSAŞ) Kurumsal Pazarlama ve İletişim Başkanı Serdar Demir (44) hayatını kaybetti.

Haber

TUSAŞ Kurumsal Pazarlama ve İletişim Başkanı Demir, trafik kazasında hayatını kaybetti

TUSAŞ Kurumsal Pazarlama ve İletişim Başkanı Demir, trafik kazasında hayatını kaybetti

Yurthaber

Milli muharip uçakla ilgili bilinmeyen detayı açıkladı! F-35'in de üzerinde

TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil, üzerinde çalıştıkları Milli Muharip Uçağı'nın özelliklerine değinirken 2022'de hangardan çıkacak uçağın Türkiye'yi bu alanda dünyadaki 5 ülkeden birinin içine sokacağını söyledi. Kotil Milli Muharip Uçağı'nın F35'in de üstünde olan F22'ye yakın teknik özelliklere sahip olacağını söyledi.

Haber

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii’nin kuracağı tesis Türkiye’de bir ilk olacak

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii, yerli ve milli ürünlerin daha hızlı bir şekilde üretilmesi için çalışmalarını ve yatırımlarını hızlandırdı. "Demir Kuş" (Iron Bird) olarak adlandırılan uçuş kontrol sistemi entegre test tesisi ile yerli ve milli ürünlerin geliştirme, sertifikasyon ve üretim süreçlerinin hızlanması hedeflenirken; 2022 yılının Şubat ayında faaliyete geçmesi planlanan tesis Türkiye’de havacılık alanında bir ilk olacak.

Haber

TUSAŞ ve Spirit AeroSystems arasında iki yeni iş birliği sözleşmesi

TUSAŞ ve Spirit AeroSystems arasında iki yeni iş birliği sözleşmesi

Yurthaber

Yerli ve milli helikopterlerin yolu açıldı

TUSAŞ, Gökbey'den başlayarak büyük sınıf helikopter geliştirme konusundaki kabiliyetini belgelendirdi - TUSAŞ Organizasyon Onayları Müdürü Yetiş Uysal: - "2014’te Hürkuş vesilesiyle küçük uçaklar sınıfında bu sertifikayı almıştık, bu kez Gökbey vesilesiyle büyük helikopterler için alıyoruz. Bundan sonra ne zaman bir küçük uçak ya da büyük helikopter geliştirecek olsak tasarım organizasyonu onayımız bulunuyor. Geliştireceğimiz uçak ya da helikopter için ayrıca tip sertifikasını almamız gerekecek" - "Önümüzdeki günlerde uçuş testlerini hızlandırarak devam ettireceğiz. Bunları bitirerek, dosya haline getirip Sivil Havacılık Genel Müdürlüğüne sunduğumuzda ve kendilerinin onayını aldığımızda süreç bitecek. Bunun da uzak bir zaman olmayacağını söyleyebilirim"

Yurthaber

Milli Muharip Uçak'ın yazılımları, Akdeniz Üniversitesi Antalya Teknokent'te yapılacak

Milli Muharip Uçak'ın yazılımları, Akdeniz Üniversitesi Antalya Teknokent'te yapılacak

Yurthaber

Ankara Üniversitesinden TUSAŞ'a ziyaret

Rektör Prof. Dr. Necdet Ünüvar ve beraberindeki heyet, üretim tesislerinde incelemelerde bulunup yetkililerden bilgi aldı - TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil, ziyaret kapsamında yapılan toplantıda üniversitelerden, alanında yetişmiş nitelikli mühendis ve tekniker beklentileri olduğunu kaydetti

Yurthaber

AKSUNGUR için yeni atış menzili hedefi 45 kilometre olarak belirlendi

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii, 30 kilometre menzille başarılı bir atış gerçekleştiren AKSUNGUR SİHA için yeni hedef belirlediklerini açıkladı. Yapılan açıklamada, AKSUNGUR SİHA 'nın menzilinin yakın zamanda 45 kilometreye çıkarılacağı bildirildi.

Finans

Hürjet'in montajı yıl sonunda başlıyor

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ (TUSAŞ), kritik tasarımın tamamlanmasıyla jet eğitim uçağı Hürjet için yoğun şekilde detay parça üretimine geçti, yıl sonunda montaj çalışmalarına başlanması hedefleniyor. TUSAŞ Eğitim Uçakları Program Müdürü Tuncay Çopur, ilk uçuşla ilgili ise "2022 yılının son çeyreğinde de yer testlerimizi yapıp aralık sonu itibarıyla da ilk uçuşumuzu icra etmeyi hedefliyoruz." ifadelerini kullandı.

Finans

TAI'nin insansız uçakları çoğalıyor

TUSAŞ Havacılık ve Uzay Sanayi'nin (TAI) yerli katkı payı ile üretimini gerçekleştirdiği tedarik projesinde önemli bir adım daha atıldı.

Haber