Yerli Haberleri

Yerli roket testten başarıyla geçti! Çok önemli bir eşiği daha aştık

Savunma Sanayii Başkanlığı, uzaya erişim çalışmaları kapsamında, tüm kritik alt sistemleri Roketsan tarafından geliştirilen yerli sonda roketinin fırlatma testini başarıyla geçtiğini duyurdu. Başkanlık, İğneada'da yapılan fırlatma testinden görüntüler paylaştı. Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. Haluk Görgün, "Yerli ve milli roket teknolojilerimizde çok önemli bir eşiği daha aştık." ifadelerini kullandı. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır da Roketsan mühendislerini tebrik etti.

Haber 12-08-23 20:55

Yerli eş anlamlısı nedir? Yerli kelimesinin eş anlamlıları ile örnek cümleler

Türkçede yer alan birçok kelimenin birden fazla anlamı bulunur. Bu sebeple kelimelerin anlamdaşları da çeşitlilik gösterebilir. Yerli kelimesi de birden fazla anlamı olan ve sıfat türünde bir kelimedir. Anlamlarının çeşitliliği sayesinde eş anlamlı kelimeleri de birden fazladır. Deyimlerde, atasözlerinde ve birleşik kelimelerde de yer alan yerli kelimesi Türk Dil Kurumuna göre altı farklı tanıma sahip olan yerli kelimesinin eş anlamlıları nedir?

Egitim 16-12-22 16:37

Galatasaray'dan Caner Erkin girişimi! Eğer taraftar onaylarsa bu transfer gerçekleşecek...

Yerli rotasyonuna çare bulmak isteyen Galatasaray'da ilginç bir atak geldi. Fatih Karagümrük'te bu sezon harikalar yaratan Caner Erkin fikri yönetim içinde konuşulmaya başlandı. Oynadığı 9 maçta 6 asist yapan deneyimli oyuncu için devre arasında girişim yapılabilir. Taraftarın tepkisinden çekinen Galatasaray yönetimi, nabız yokladıktan sonra harekete geçecek.

Spor 18-10-22 20:11

TDP Genel Başkanı Sarıgül'den futbolda yabancı kuralı değerlendirmesi:

"Büyük takımlarımızın taraftarları kendi futbolcularını dahi sayamıyorlar. O nedenle Futbol Federasyonuna, bütün ulusumuza çağrım, 8 tane Türk oyuncu olmalı, 3 tane yabancı olmalı"

Yurthaber 18-10-22 18:29

Mersin'de çiftçilere 43 ton yerli ve milli arpa tohumu dağıtımına başlandı

Mersin'de çiftçilere 43 ton yerli ve milli arpa tohumu dağıtımına başlandı

Yurthaber 12-10-22 16:08

Cep telefonu ve tablet üreten firma, Samsun'daki eski tütün hangarlarını teknoloji üssüne çevirdi

Reeder Yönetim Kurulu Başkanı Uygar Saral: - "Karadeniz Bölgesi'ndeki ilk yazılım AR-GE Teknoloji Merkezi unvanını alarak teknoloji geliştirme firması haline dönüştük" - "Hemen yanımızdaki 21 tütün hangarı da teknoparka dönüştürüldü. Samsun'da ciddi bir teknoloji hamlesinin paydaşı durumundayız"

Yurthaber 05-10-22 13:33

Sirkeli Höyüğü, arkeolog adaylarının bilimsel çalışmalarına da katkı sağlıyor

Demir ve Geç Tunç Çağı'na ait yerleşim yeri kalıntılarının bulunduğu Sirkeli Höyüğü'ndeki kazılarda, Türkiye'nin yanı sıra İsviçre, Almanya ve İtalya'dan öğrenciler de görev alıyor - Bern Üniversitesi doktora öğrencisi Sofia Marks: - "Ben ilk kazı çalışmama 2019'da Sirkeli Höyüğü'ndeki 'D' açmasında başladım ve bu açmada küçük bir parça buldum, çok heyecanlıydı"

Yurthaber 02-10-22 11:50

Bursa, tarihi ve doğasının yanı sıra gastronomi turizminde de öne çıkarılacak

TÜRSAB Yönetim Kurulu Üyesi Hasan Eker: - "Bursa kebabı, İnegöl köftesi, Mustafakemalpaşa tatlısı ulusal markalaşmış ürünlerimiz. Dolayısıyla Bursa gastronomi turizminde güçlü. Biz bunu daha da güçlendirmek istiyoruz. Buna süt helvası, tahinli pide gibi yeni ürünleri eklemek istiyoruz" - TÜRSAB Güney Marmara Bölge Temsil Kurulu Başkanı Murat Saraçoğlu: - "Bursa artık daha çok tanınmaya, kaliteli bir turizm destinasyonu olmaya başladı. Önümüzdeki günlerde yeni bir alan olarak doğa ve gastronomi turizmini lansmanını yapacağız. Bursa'yı doğa ve gastronomi alanında öne çıkartacağız"

Yurthaber 01-10-22 12:51

Önemli bir dışa bağımlılık daha sona erdi! Türkiye'de ilk... Nüfuz edici bombaların teslimatı başladı

Savunma sanayisinde nüfuz edici bombanın üretilmesiyle önemli bir dışa bağımlılık daha sona erdi. Bombalar, Hava Kuvvetleri'nin kullanımına sunulmaya başlarken, Türkiye'de yerli kaynaklarla geliştirilen ilk beton delici mühimmat olma özelliğiyle de dikkat çekiyor. "Sığınak delen" olarak bilinen nüfuz edici bomba yer üstü ve altındaki hedeflere karşı kullanılmak üzere tasarlandı.

Haber 25-09-22 17:36

Mevlana Müzesi'nde hafta sonu yoğunluğu yaşanıyor

Mevlana Müzesi'nde hafta sonu yoğunluğu yaşanıyor

Yurthaber 18-09-22 15:11

Yerli dron motoru prototipi ilk testte yüzde 86 verimliliğe ulaştı

HEKZATECH Girişim Grubu Mühendislerinden Emre Uğurlu: - "İlk prototipimizde yüzde 86 gibi bir verime ulaşarak bu alanda iyi bir başarı ürettik" - "TEKNOFEST takımları başta olmak üzere zirai ilaçlama dronları, çekim yapan dronlar, kargo dronlarında motorlar yurt dışından geliyor. Biz bu noktada başta Türkiye olmak üzere dünyada öncü olmak istiyoruz"

Yurthaber 01-09-22 11:07

Barbaros sınıfı fırkateynler ve Preveze sınıfı denizaltılar yerli sistemlerle modernize ediliyor

Türk Deniz Kuvvetlerinin "ana vurucu" unsurlarından Barbaros sınıfı fırkateynler ile Preveze sınıfı denizaltıların modernizasyonuyla harekat açısından imkanları geliştirilecek ve harp kabiliyetleri artırılacak - Gölcük Tersanesi Komutanlığı Savaş Sistemleri Başmühendisi Yarbay Gürcan Özsatır: - "Bu derece kapsamlı modernizasyon yapabilen sayılı ülkelerden biriyiz"

Yurthaber 31-08-22 11:50

Üniversiteliler geliştirdikleri İHA ile yerli yazılım ve performans ödülü aldı

Gaziantep Üniversitesinden 3 öğrencinin kurduğu Akıncılar Takımı, TEKNOFEST kapsamında düzenlenen Uluslararası İnsansız Hava Araçları Yarışması'nda "Sabit Kanat" kategorisinde iki birincilik kazandı - Elektrik Elektronik Mühendisliği öğrencisi Muhammed Alaca: - "Tarımsal İHA alanında yerli otopilot sistemi gerçekleştirmeyi hedefliyoruz"

Yurthaber 23-08-22 13:37

Dünyanın en güvenlisi olacak! Yerli ve milli pasaportun üretimi 25 Ağustos'ta başlıyor

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü, yerli ve milli pasaportların 25 Ağustos'ta üretimine başlanacağını bildirdi. Yerli ve milli pasaportların, holografik şerit, hayalet resim, metamorfik desen gibi özelliklerle dünyanın en güvenli pasaportu olacağı açıklandı. Ayrıca Türkiye'de pasaport talebinde olağanüstü artış görüldüğü de ifade edildi.

Haber 20-08-22 18:46

Sivas'ta yerli şeker pancarı tohumu geliştirilme çalışmaları sürüyor

Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Tolga Karaköy: - "Mevcut çeşitlerden üstün bir çeşit yakalamamız gerekiyor. Bunun için de dünyada hangi teknikler kullanılıyorsa biz de o tekniklerle ıslah çalışmalarına devam ediyoruz"

Yurthaber 13-08-22 13:35