Lütfi Elvan kimdir?

Lütfi Elvan kimdir?

10 Kasım 2020 tarihinde Hazine ve Maliye Bakanı olarak atanan Lütfi Elvan, ekonomist ve siyasetçidir. 12 Mart 1962’de Karaman’ın Ermenek şehrinde dünyaya geldi. İlköğretim ve lise eğitimini Konya’da tamamlayan Elvan, 1983 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Maden Fakültesi’nden mezun oldu.

Maden ve Yöneylem Araştırması alanında yüksek lisansını 1989 yılında Leeds Üniversitesi’nde tamamladı.  İkinci yüksek lisansını ise ekonomi alanında Amerika’da yaptı. Etibank ve Devlet Planlama Teşkilatı’nda çalışan Elvan, müsteşar yardımcılığı görevine kadar yükseldi. Siyasi kariyeri için istifa eden Elvan, 2007 yılında AK Parti’den milletvekili adayı oldu.

Karaman, Antalya ve mersin bölgelerinden aday olan Elvan; 23,24,25,26 ve 27. Dönem milletvekili seçildi. Çeşitli bakanlıklarda görev yapan Elvan, iyi derecede İngilizce biliyor. 

Lütfi Elvan Haberleri

Müsavat Dervişoğlu'ndan 'Nureddin Nebati' açıklaması: Gerçek çözüm, hemen seçimdir

İYİ Parti Grup Başkan Vekili Müsavat Dervişoğlu, Hazine ve Maliye Bakanlığı görevine Nureddin Nebati'nin getirilmesiyle ilgili olarak "Bakan ve bürokrat değişiklikleri ile gece yarısı kararnameleri çözüm değildir. Gerçek çözüm, hemen seçimdir" dedi.

Haber 02-12-2021 15:25

Çarpıcı iddia: İlk tercih Nureddin Nebati değildi

Hazine ve Maliye Bakanlığı görevine Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın imzasıyla Nureddin Nebati getirildi. Nebati, TBMM Genel Kurulunda yemin ederek görevine başlarken çarpıcı bir iddia ortaya atıldı. Gazeteci Fatih Altaylı, Lütfi Elvan sonrası dönem için ilk tercihin Berat Albayrak'ın tez danışmanlığını da yapan Prof. Dr. Erişah Arıcan olduğunu yazdı.

Haber 02-12-2021 15:12

Altın şu an ne kadar? Nureddin Nebati'nin göreve gelmesinin ardından altından ilk tepki

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan'ın görevden affını istemesinin ardından yerine Nureddin Nebati atandı. Bu haberi piyasaların nasıl karşılayacağı ise merak konusu oldu. Altın piyasasında son birkaç haftadır yükseliş hakim. Peki altın şu an ne kadar? İşte detaylar...

Finans 02-12-2021 01:45

Dolar ne kadar oldu? Hazine Bakanlığı'nda görev değişiminin ardından dolardan ilk tepki

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan görevden affını istedi ve Elvan'ın yerine Nureddin Nebati atandı. Bunun ardından dolar kurunun ne yönde hareket ettiği merak konusu oldu. Merkez Bankası tarafından alınan faiz indirimi kararının açıklanmasının ardından dolar değer kazanmıştı. İşte detaylar...

Finans 02-12-2021 01:23

Bakan değişikliği sonrası siyasilerden ilk tepki

Hazine ve Maliye Bakanlığı görevine Lütfi Elvan yerine Nureddin Nebati getirildi. Karar sonrası siyasilerden ilk tepkiler geldi. İYİ Parti Grup Başkanvekili Erhan Usta, "Türkiye ekonomisinin tabutuna bir çivi daha çakıldı." ifadelerini kullandı. Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal ise, "Çürümüşlüğün ve tükenmişliğin göstergesi AK Parti ve Lideri Erdoğan için." açıklamasında bulundu.

Haber 02-12-2021 01:12

Nureddin Nebati kimdir? Nureddin Nebati kaç yaşında ve nereli?

Maliye Bakanı Lütfi Elvan'ın yerine Nureddin Nebati atandı. Nureddin Nebati İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümünü tamamladı. Yüksek lisansını aynı üniversitenin Sosyal Bilimler Enstitüsünde Uluslararası İlişkiler alanında yaptı. İşte merak edilenler...

Haber 02-12-2021 00:52

Hazine ve Maliye Bakanlığına Nureddin Nebati getirildi

Cumhurbaşkanı Kararı ile görevden af talebi kabul edilen Lütfi Elvan'dan boşalan Hazine ve Maliye Bakanlığına Nureddin Nebati atandı. Görevlendirme sonrası sosyal medya hesabından açıklamada bulunan Bakan Nebati, "Cumhurbaşkanımızın şahsımı layık gördüğü Hazine ve Maliye Bakanlığı görevini hayırla ifa etmeyi, bize gösterdiği güvene layık olmayı Rabbim nasip etsin inşallah." ifadelerini kullandı.

Haber 02-12-2021 00:47

Çalışanlar dikkat: Bakan Elvan'dan çarpıcı ücret açıklaması

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, 3. çeyrek büyüme rakamlarına ilişkin bir paylaşım yaptı. Bakan Elvan, "Ücretli kesimin milli gelirden aldığı payı artırmak için gerekli adımlar atılacaktır. Vatandaşlarımız müsterih olsun, herkesin büyümeden en iyi şekilde faydalanması temel önceliğimizdir" açıklamasında bulundu.

Finans 30-11-2021 12:51

Resmî Gazete tartışması devam ediyor: Pek çok bakan, o gece kontrol etmekten kendini alamamıştır

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan dahil kabinedeki pek çok bakanın cuma gecesi "Acaba başıma bir şey gelmiş midir?" diye düşünerek Resmî Gazete'yi kontrol etmiş olabileceği öne sürüldü.

Haber 22-11-2021 14:09

Son Dakika: Bakan Elvan'dan enflasyon ve döviz kuru açıklaması

Son dakika haberine göre Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, "Enflasyonda maalesef istediğimiz seviyede değiliz. Enflasyonla mücadelede kararlı olduğumuz sürece döviz kuru istikrara kavuşacak, ülke risk primi düşecektir." açıklamasını yaptı.

Finans 16-11-2021 10:03

Maliye Bakanı Elvan'dan Merkez Bankası açıklaması

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, Merkez Bankasının temel görevinin fiyat istikrarını sağlamak olduğunu belirterek, "Cari açıkta yapısal problemimiz var. Yapısal cari açığın azaltılması noktasındaki görev hükümetin görevidir. Dolayısıyla para politikasında uygulanacak araçlar bellidir. Bu araçları da Merkez Bankası uygular." dedi.

Finans 12-11-2021 20:46

Son Dakika: Bakan Elvan'dan döviz kuru açıklaması

Son dakika haberine göre Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, ihracatı desteklemek amacıyla yüksek döviz kuru hedeflendiği iddialarını yalanladı.

Finans 12-11-2021 11:02

Fahrettin Altun'dan 'Lütfi Elvan' açıklaması: Görevinin başındadır

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan'ın istifa ettiği yönünde çıkan haberleri yalanladı.

Haber 05-11-2021 10:52

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan'dan asgari ücret açıklaması

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, yaptığı açıklamada Cumhurbaşkanı'nın en hassas olduğu konulardan birisinin "vatandaşların enflasyona ezdirilmemesi" olduğunu vurgulayarak asgari ücret için şu yorumu yaptı,"İlgili bakanlıklarımızla güçlü bir iş birliği içinde çalışıyoruz, asgari ücret başta olmak üzere bu konuda gerekli hassasiyeti göstereceğiz."

Finans 05-11-2021 08:39

Resmî Gazete'de yayımlandı! 10 kişi ve 3 kuruluşun mal varlıkları donduruldu

Resmî Gazete'de yayımlanan kararla, terör örgütü PKK/KCK, El Kaide, El Nusra ve DEAŞ'e maddi destek veren 10 kişi ve 3 kuruluşun Türkiye'deki mal varlıkları donduruldu.

Haber 05-11-2021 02:03

Hazine ve Maliye Bakanı Elvan'dan doğal gaz fiyatlarıyla ilgili açıklama

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan Türkiye 2023 Zirvesi ve Para sohbetleri programında yaptığı açıklamada, "Doğal gazda maliyetin büyük bir kısmını biz üstleniyoruz. 100 birime alıyoruz, vatandaşımıza 25 birime satıyoruz." ifadelerini kullandı.

Finans 04-11-2021 19:04

Enginyurt: Memleket batıyor bakan ortada yok

Demokrat Parti Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt sosyal medya hesabından ekonomiyle ilgili eleştirilerde bulunarak, "Türkiye Cumhuriyeti Devletinin Maliye Bakanı kim? Dünya kadar olay oluyor, faizler düşüyor ,döviz yükseliyor, memleket batıyor. Lütfi Elvan ortada yok." dedi.

Haber 28-10-2021 17:59

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan: "2023 yılına hep birlikte hazırız"

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan: "2023 yılına hep birlikte hazırız"

Yurthaber 17-09-2021 12:43

Bakan Elvan'dan 'OVP' değerlendirmesi: İstikrarı daha da güçlendireceğiz

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, Resmi Gazete'de yayımlanan Orta Vadeli Programa (OVP) ilişkin, özel sektör öncülüğünde dayanıklı bir büyüme için makroekonomik istikrarı daha da güçlendireceklerini bildirdi.

Finans 06-09-2021 08:16

Türkiye'nin 2. Çeyrek büyüme rakamları açıklandı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yılın ikinci çeyreğine ilişkin Gayri Safi Yurt içi Hasıla (GSYH) verilerini açıkladı. Buna göre; 2021 yılı 2.çeyrekte GSHY %21,7 olarak gerçekleşti.

Finans 01-09-2021 10:00

Son Dakika: Bakan Elvan'dan büyüme açıklaması

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, İş Dünyası Buluşması programında yaptığı açıklama "2021 yılı için yüzde 8'in üzerinde bir büyüme bekliyoruz." dedi.

Finans 20-08-2021 11:06

Hazine ve Maliye Bakanı Elvan, Mersin'deki orman yangından etkilenen vatandaşlarla buluştu:

"Devletimiz büyük. Allah'ın izniyle devletimizle hükümetimizle tüm imkanları kullanacağız. İhtiyacınız neyse gidereceğiz. O konuda en ufak bir tereddüttünüz, kaygınız olmasın" - "Gerçekten insanüstü gayretle kahraman ekiplerimiz, Orman Genel Müdürlüğümüz, diğer bakanlıklarımızın birimleri, gönüllü olan kardeşlerimiz yangının söndürülmesi noktasında inanılmaz çaba sarf ettiler"

Yurthaber 02-08-2021 18:27

Son Dakika! Bakan Elvan: KDV'de indirim süresi 2 ay daha uzatıldı

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, salgından etkilenen sektörler için bir yıldır uygulanan KDV oran indirimlerinin iki ay daha devam edeceğini açıklandı.

Finans 29-07-2021 20:52

Bakan Elvan, ABD Hazine Bakanı Yellen ile görüştü

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, G20 kapsamında ABD Hazine Bakanı Janet L. Yellen ile görüştüklerini belirterek, "Ekonomik ve ticari ilişkilerimizin geliştirilmesine yönelik çok verimli bir toplantı gerçekleştirdik. Hızla değişen küresel ekonomi ortamında Türkiye-ABD ikili ilişkilerinin güçlendirilmesinin önemine dikkat çektik." ifadelerini kullandı.

Finans 09-07-2021 14:28

Bakan Elvan duyurdu! İki yeni KGF desteği geliyor

Hazine ve Maliye Bakanı Elvan, "Temmuz ayıyla birlikte KGF destekli iki yeni mekanizma hayata geçecek, buradan müjdesini de vermek istiyorum" dedi. Bakan Elvan, "Ödeme güçlüğü çeken firmalarımızın kredilerinin yeniden yapılandırılması için çalışmalarımız devam ediyor. Önümüzdeki günlerde uygulamaya geçeceğiz" açıklamasında bulundu.

Finans 30-06-2021 17:43

Son Dakika! Bakan Elvan: Merkez Bankası'na müdahale söz konusu değildir

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, "Hiçbir şekilde Merkez Bankası’na müdahale söz konusu değildir." ifadelerini kullandı.

Finans 30-06-2021 11:15

Bakan Elvan: Varlık yönetim şirketlerinin kapasitesi artıyor

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, Finansal Kurumlar Birliği Genel Kurulu'nda konuştu. Bakan Elvan "Beklentimiz banka dışı mali kuruluşlarımızın hem pazar payı hem de ürün çeşitliliği bakımından çok da çeşitli olmasıdır" dedi.

Finans 28-06-2021 12:22

Bakanlar Gül ve Elvan, Gaziantep'te ziyaretlerde bulundu

Bakanlar Gül ve Elvan, Gaziantep'te ziyaretlerde bulundu

Yurthaber 25-06-2021 16:27

Son Dakika: Bakan Elvan'dan enflasyon açıklaması!

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, "Enflasyonu tek haneye indirme yönünde bir hikayeyi yeniden birlikte yazacağız." ifadelerini kullandı.

Finans 18-06-2021 11:43

Bakan Elvan'dan cari veriler için açıklama: Kararlılıkla sürdürdüğümüzü gösteriyor

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, "Ocak-mayıs faiz dışı dengesi, mali disiplin politikalarını kararlılıkla sürdürdüğümüzü gösteriyor." ifadesini kullandı.

Finans 15-06-2021 13:39

Son Dakika: Bakan Elvan'dan enflasyon ve döviz kuru açıklaması

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, "Enflasyon nitelikli ve sürdürülebilir büyümenin önünde engeldir. Üretici fiyatlarının artışında döviz kuru geçişkenliği ve artan emtia fiyatları rol oynuyor. " dedi.

Finans 11-06-2021 10:33

Bakan Elvan: Banka sahibi olacak sigortacılar için kolları sıvayın

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, "Bireysel emeklilik şirketlerinin fon büyüklüğü 183 milyar lirayı aşarken, Otomatik Katılım Sistemi'yle birlikte katılımcı sayısı da 13 milyonu buldu." dedi.

Finans 09-06-2021 15:49

Bakan Elvan'dan büyüme açıklaması!

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan büyüme rakamlarına ilişkin açıklama yaptı.

Finans 31-05-2021 12:34

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan büyüme tahminini açıkladı!

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, Türkiye Bankalar Birliği Genel Kurulu'nda ekonomiye yönelik açıklamalarda bulundu. Bakan Elvan açıklamasında, büyüme tahminini paylaşarak yüzde 6 oranında öngördüklerini belirtti.

Finans 28-05-2021 10:49

Bakan Elvan'dan önemli açıklamalar: Kripto düzenlemesinde vergilendirme de var!

Hazine ve Maliye Bakanı Elvan önemli açıklamalarda bulundu. Elvan, "Nefes kredisiyle ilgili detaylar bu hafta açıklanacak. Bilişim, savunma ve enerji sektörlerinde kredi tahsis süreçleri değişecek. Kripto düzenlemesi kısa sürede bitecek, vatandaş yönetemeyeceği riski almasın. " dedi.

Finans 25-05-2021 16:50

7 Mayıs kripto para gelişmeleri | Bugün (7 Mayıs) Bitcoin ve Ethereum ne kadar? İşte son gelişmeler…

Bitcoin dün 56 bin doların üzerine çıkmasının ardından 7 Mayıs tarihinde tekrar düşüşe geçti. Bitcoin’in bu dalgalı seyri yatırımcısına kaybettirirken, Ethereum ise yükselişine halen devam ediyor. Bitcoin haftalık olarak dolar bazında yüzde 4,54 bir büyüme gösterirken, Ethereum dolar bazında haftalık yüzde 24,27 artış kazandı. Ethereum her gün kırdığı rekorunu bu sabah da yenilemeye devam ediyor. Öte yandan Dogecoin ve Ripple’daki gelişmeler de takip ediliyor.

Finans 07-05-2021 08:35

Bakan Elvan'dan kripto para platformları ile ilgili önemli açıklama

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan CnnTürk canlı yayınında gündeme ilişkin soruları yanıtladı. Bakan Elvan, "Vatandaşlarımız kripto varlıklara yatırım yaparken ihtiyatlı ve dikkatli olmalı, kendilerini ve gelirlerini riske atacak girişimde bulunmamalı." dedi. Bakan Elvan, denetleme ve vergilendirme konusunda çalışmaların yürütüldüğünü belirtti.

Finans 07-05-2021 01:56

Bakan Elvan'dan 128 milyar dolar açıklaması

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, CnnTürk canlı yayınında gündeme ilişkin soruları yanıtladı. Bakan Elvan 128 milyar dolar tartışmasına ilişkin; Merkez Bankasının muhabir bankası üzerinden yerli ve yabancı bankalara açık olan eşleştirme platformlarıyla döviz değişim işlemleri gerçekleştirildiğini vurguladı. Bakan Elvan; "Siyasi bir malzeme yaptılar, siz ne söylerseniz söyleyin, karşıda bir kapı duvar. Sizin ne söylediğinizin, yapmış olduğunuz açıklamanın bir anlamı yok onlar açısından." dedi.

Finans 06-05-2021 22:04

Paksoy: Buharlaşan bir paranın olmadığı netleşti

Stratejist Cüneyt Paksoy, Bakan Elvan'ın 128 milyar dolar rezervi açıklamalarının ardından değerlendirmelerde bulundu. Paksoy, "Buharlaşan bir paranın olmadığı netleşti." ifadelerini kullandı.

Finans 19-04-2021 14:21

Son Dakika: Bakan Elvan'dan 128 milyar dolar açıklaması!

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan canlı yayında önemli açıklamalarda bulundu. Elvan," Cuma günü Merkez Bankası Başkanı teknik bir açıklama yaptı. Kısa vadeli faiz oranı temel politika şu an. Dalgalı döviz kuru rejimini uyguluyoruz. Merkez Bankası olağanüstü bir durumda doğrudan işlem yapabiliyor " dedi.

Finans 19-04-2021 11:14

3600 ek gösterge çıkar mı? İşte 3600 ek göstergede son durum

3600 ek gösterge çıkar mı? sorusuna vatandaşlar tarafından yanıt aranıyor. Polis, öğretmen, din görevlisi ve hemşire maaşını direkt olarak etkileyecek olan 3600 ek gösterge konusunda güncel durum bu meslek grubunda yer alan kişiler tarafından yakından takip ediliyor. Peki, 3600 ek gösterge çıkar mı? İşte 3600 ek göstergede son durum...

Finans 15-04-2021 23:52

Son Dakika: Bakan Elvan'dan G-20 toplantısı açıklaması

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, G-20 Bakanlar Toplantısı sonrası, "Küresel canlanmada gelişmekte olan ülkelerin gücüne değindik. Düşük gelirli ülkeleri desteklemeye yönelik somut kararlar aldık." dedi.

Finans 07-04-2021 18:28

Bakan Elvan AB üyesi ülkelerin büyükelçilerine ekonomi reformlarını anlattı

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan AB üyesi ülkelerin büyükelçilerine ekonomi reformları anlattı. Elvan, "Ekonomi reformlarını hayata geçirmekte kararlı olduğumuzu muhataplarımıza anlatacağız." dedi.

Finans 02-04-2021 18:43

Son Dakika: Bakan Elvan, bugün AB büyükelçileriyle bir araya gelecek

Son dakika haberine göre Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, bugün saat 15.30'da Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkelerin büyükelçileriyle görüşecek.

Finans 02-04-2021 10:35

AK Parti MKYK'da 21 isim liste dışı kaldı! Aralarında Lütfi Elvan ve Mahir Ünal da var

AK Parti'nin yeni 75 kişilik Merkez Karar ve Yürütme Kurulu belli oldu. Mevcut MKYK'daki 21 isim yeni listede yer almadı. Yeni listede Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan ile AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal'ın olmaması dikkat çekti.

Haber 24-03-2021 14:34

Son dakika! Bakan Elvan: Ekonomi reformlarımızın takvimini tamamladık

Son dakika haberine göre, Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, ekonomik reform paketiyle açıklanan eylemlerin uygulanma takvimin belli olduğunu açıkladı. Ekonomi Reformları Eylem Planı'nın detaylarına bakanlığın internet sitesinde yer verilirken, açıklanan takvime göre tüm eylemler 2023 yılının mart ayına kadar tamamlanacak.

Finans 23-03-2021 21:40

Yurt içi piyasalarda TCMB değişikliği, küresel piyasalarda tahlil faizleri izlenecek

Geçtiğimiz hafta küresel piyasalarda merkez bankalarının faiz kararı izlendi. Bu hafta ise Fed Başkanı Jerome Powell'ın konuşmaları, tahvil piyasasının seyri ve yoğun veri gündemi takip edilecek. Yurt içi piyasalarda ise TCMB yönetimindeki değişikliklerden dolayı piyasaların durumu izlenecek.

Finans 22-03-2021 09:48

Bakan Elvan'dan son dakika enflasyon açıklaması

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan'ın son dakika enflasyon ve fiyat istikrarı açıklaması yaptı.

Finans 22-03-2021 08:39

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, AA Editör Masası'na konuk oldu: (6)

"Türkiye, savunma sanayisinde olduğu gibi sağlık ile yazılım-donanımda endüstrileri alanında dünyada başat rolü oynayacak bir konuma gelecek. Gerekli kaynakları da ayıracağız" - "İhracatımızın teknoloji yoğunluğu istediğimiz seviyede değil. Katma değeri yüksek ürünler daha fazla ürünler üretmek zorundayız" - "Kredi Garanti Fonu teminatıyla 5. ve 6. bölgelerde uzun vadeli cazip kredi destekleri vereceğiz" - "Türk Eximbank ve Kredi Garanti Fonunu yeniden yapılandıracağı, günün koşullarına uygun hale getireceğiz" - "TÜİK'e müdahale etmemiz söz konusu değildir. TÜİK'i ilişkili kuruma dönüştüreceğiz, en kısa sürede de bunu gerçekleştireceğiz"

Yurthaber 16-03-2021 12:59