Astronot Haberleri Ve Son Dakika Astronot Haberleri

Astronot Haberleri Ve Son Dakika Astronot Haberleri

Uzay çalışmalarına katılmak üzere eğitilmiş kişilere astronot denilmektedir. Ayrıca, kozmonot veya uzay insanı olarak da adlandırılmaktadır. Yunanca 'astron' (yıldız) kelimesinin, denizci anlamına gelen 'nautes' kelimesiyle yan yana gelmesinden oluşmaktadır. Ruslar Yunanca 'kosmos' (evren) ve 'nautes' kelimeleri ile oluşturulmuş kozmonot ismini kullanmaktayken, Fransızlar Latince spatium kelimesinden türetilen spasyonot ismini kullanmakta ve uzaya çıkan uzay insanlarını 'spasyonot' olarak isimlendirmektedir. 2021 verilerine göre, uzayda en uzun süre kalan kişi 437.7 gün ile Rus kozmonot Valeri Polyakov'dur. Gerekli eğitimi aldıkları için uzay turistleri de uzay insanı olarak adlandırılabilir. 2021 yılında Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, astronot kelimesinin Türkçe karşılığının bulunması yönünde çağrı yapmıştır. Bu anlamda 'gökmen', 'fezagir' gibi isim önerileri gündeme gelmiştir.

Astronot Haberleri

TUA Başkanı Yıldırım üniversitelilere Milli Uzay Programı'nı anlattı:

"Uzaydaki yerçekimsiz ortamda yapılacak deneylerin bizim için çok ciddi bir önemi var. Çünkü bizim bilim camiamız böyle bir fırsatı yakalayamadı" - "Astronotumuzun uzay istasyonunda kalacağı 7 ila 10 gün arasında yapabileceği üç veya dört bilimsel çalışmayı tespit edeceğiz"

Yurthaber 14-06-2022 10:17

Türkiye Uzay Ajansı Başkanı Serdar Hüseyin Yıldırım: 460 kişi uzaya götürülebilecek halde

Milli Uzay Programı çerçevesinde 1 Türk vatandaşının Uluslararası Uzay İstasyonu'na gönderilme süreci başlatılmış ve başvurular açılmıştı. Türkiye Uzay Ajansı (TUA) Başkanı Serdar Hüseyin Yıldırım da uzaya.gov.tr adresi üzerinden tıklayan kişi sayısını ve kaç kişinin kayıt yaptırdığını açıkladı. "Tıklama sayısı 5 milyona, kaydını yaptıran kişi sayısı ise 36 bine ulaştı" diyen Yıldırım, 460 kişinin ise uzaya götürülebilecek halde olduğunun bilgisini verdi. Başvurular da her geçen gün artıyor.

Haber 03-06-2022 10:59

NASA alarmda! Uzay yürüyüşüne çıkan astronot kabusu yaşadı: Kaskında keşfedildi

NASA, Uluslararası Uzay İstasyonu'ndaki uzay giysileriyle ilgili endişe verici bir sorun yaşadı. Uzay yürüyüşündeki bir astronotun kaskı "su" ile doldu. Panik yapan NASA, buna istinaden acil olmayan uzay yürüyüşlerini iptal etti.

Haber 25-05-2022 10:53

Uzaya gitmek için başvuru nasıl yapılır, başvuru şartları nelerdir? İşte Milli Uzay Programı başvuru kılavuzu

Uzaya gitmek için başvuru nasıl yapılır sorusunun yanıtı, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamaları sonrasında birçok kişi tarafından sorgulanmaya başladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Milli Uzay Programı çerçevesinde ‘Türk Uzay Yolcusu ve Bilim Misyonu’ görevini başlattıklarını ve 1 Türk gencinin bu program kapsamında uzaya gönderileceğini belirtti. Peki, uzaya gitmek için başvuru nasıl yapılır, başvuru şartları nelerdir? İşte Milli Uzay Programı başvuru kılavuzu.

Haber 24-05-2022 10:23

Astronot

Astronot Hakkındaki Haberler Mynet'te. Astronot Hakkındaki Son Dakika Gelişmelerini Mynet'te Takip Edin.

İlk Türk astronotun uzay yolculuğu için heyecanlı geri sayım başladı! Ay'a gidecek araç için büyük şirketler sıraya girdi

İlk Türk astronot uzaya çıkmak için yıl sonuna hazırlanıyor! Türkiye'nin uzay yolculuğunda heyecanlı gelişmeleri Türkiye Uzay Ajansı (TUA) Başkanı Serdar Hüseyin Yıldırım anlattı. Yıldırım ayrıca uzaya çıkacak Türk yapımı araç için büyük şirketlerin teçhizat koymak isteyenler olduğunu belirtti.

Haber 21-04-2022 12:06

Aylar önce gitmişlerdi! Çin'in uzay istasyonundaki taykonot ekibi Dünya'ya döndü

Çin'in Dünya yörüngesinde kurduğu Tiengong (gök sarayı) Uzay İstasyonu'ndaki taykonot ekibi, 6 aylık görevi tamamlayarak Dünya'ya döndü.

Haber 16-04-2022 09:10

Rekortmen astronot Scott Kelly, 500 bin dolara NFT sattı! Ukrayna detayı alkış topladı

Uzayda kalma rekoru kıran dünyaca ünlü eski NASA astronotu Scott Kelly, NFT furyasına katılan son isimlerden oldu. İlk NFT projesi "Dreams Out of this World"ü (Bu Dünya'nın Dışından Hayaller) resmi olarak satışa sunan Kelly, 500 bin dolar topladı. Ukrayna ayrıntısı ise dikkatleri üzerine çekti.

Haber 13-04-2022 17:08

Üniversite şartını kaldırdılar! Astronot alım ilanına rekor başvuru

Japonya Havacılık ve Uzay Keşif Ajansının (JAXA), 13 yıl sonra verdiği astronot alım ilanına rekor başvuru yapıldı. Üniversite şartı kaldırılmasıyla birlikte astronot alım ilanına 4 bin 127 kişinin müracaat ettiği bildirildi.

Haber 06-04-2022 08:08

Artan gerilim uzaya sıçramıştı! Rus ve ABD'li astronotları taşıyan Soyuz kapsülü Dünya'ya döndü

ABD'li NASA astronotu Mark Vande Hei ile Rus kozmonotlar Anton Shkaplerov ve Pyotr Dubrov'u taşıyan Soyuz kapsülü Uluslararası Uzay İstasyonu'ndan (ISS) ayrılarak Dünya'ya döndü. Rusya ile ABD arasında Ukrayna savaşı sırasında tırmanan gerilim nedeniyle ABD'li astronotun uzayda bırakılacağı söylentilerine yol açmıştı.

Haber 30-03-2022 15:19

Down sendromlu Berke astronot olma hayaliyle yaşıyor

15 yaşındaki Berke Ercan: - "Fenerbahçe'yi çok seviyorum, maçlarını izliyorum. Müzik yapmayı da çok seviyorum. Notaları öğreniyorum, şarkılar çalıyorum" - Anne Seval Özcan: - "Oğlumun en büyük hayali astronot olmak. Televizyonda astronotlarla ilgili filmi izlediğinden beri astronot olmanın hayalini kuruyor"

Yurthaber 21-03-2022 11:24

Rus kozmonotlar Uluslararası Uzay İstasyonu'na Ukrayna renkleriyle girdi

Uluslararası Uzay İstasyonu'na (ISS) varan Rus kozmonotlar, istasyona Ukrayna bayrağı renklerinde üniformalarla girdi.

Haber 19-03-2022 16:13

Üç Rus Kozmonot Uluslararası Uzay İstasyonu'na Gidiyor

Bugün 3 Rus kozmonot Uluslararası Uzay İstasyonu’na gidiyor. Rus kozmonotları istasyona taşıyacak olan Soyuz roketi Kazakistan’daki Baykonur Uzay Üssü’nden fırlatılacak.

Haber 18-03-2022 12:30

Filmler gerçek oluyor! Mars'a gitmenin en iyi yolu kış uykusuna yatmak olabilir

Avrupa Uzay Ajansı'ndan (ESA) çıkan bir rapora bağlı kalarak, kış uykusunun (hibernation) astronotları Mars'a götürmenin en iyi yolu olabileceği iddia edildi. Öyle ki insanın kış uykusuna yatırılmasının uzay yolculuğu için oyunun kurallarını değiştiren bir teknik haline gelebilir.

Haber 02-02-2022 15:30

Uzayda 204 gün geçirmişti! Türkiye'ye gelen astronot André Kuipers: "2030’dan önce insanlar Ay’a tekrar gidecek”

NASA Uzay Sergisi kapsamında Türkiye’ye gelen Avrupa tarihinin en uzun uzay uçuşunu gerçekleştiren astronot André Kuipers, uzayda geçirdiği 204 güne dair deneyimleri aktardı. İnsanlı ya da insansız uzaya yapılan yolculukların sıklaşacağını söyleyen Kuipers, 2030’dan önce insanların Ay’a tekrar gideceğini belirtti.

Haber 12-01-2022 16:42

NASA'ya Adanalı astronot adayı! ABD Konsolosluğu'ndan tebrik

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), Türk asıllı bir ismin 2021 yılı astronot aday sınıfına katılmaya hak kazandığını açıkladı. Kurumun resmi sitesinde yer alan bilgilere göre, Adana'da doğan ve ABD'de kimya ve makine mühendisliği alanlarında eğitim gören 36 yaşındaki Deniz Burnham, 2021 astronot aday sınıfına kazandı. ABD Adana Konsolosluğu da Burnham'ı yayımladığı mesajla tebrik etti.

Haber 09-12-2021 07:16

Adana doğumlu Amerikalı, NASA'nın astronot adayları arasına seçildi

Adana doğumlu Amerikalı, NASA'nın astronot adayları arasına seçildi

Haber 08-12-2021 23:22

Astronotlar, tuvaleti kullanmadan Dünya’ya dönecek

Dünya’ya dönüş hazırlıkları yapan Uluslararası Uzay İstasyonu’ndaki (ISS) 4 astronot, arıza sebebiyle kapsüldeki tuvaleti dönüş yolculuğunda kullanamayacak. Geçen hafta ISS'te yetişen acı biberlerle tako yemeği yapan astronotların, yarın Dünya’ya dönmesi bekleniyor.

Haber 07-11-2021 13:20

Uzaya gidecek ilk Türk kim olacak? Türkiye Uzay Ajansı Başkanı'ndan çarpıcı açıklama!

Türkiye'nin uzay programı tüm hızıyla devam ediyor. Türkiye Uzay Ajansı (TUA) Başkanı Serdar Hüseyin Yıldırım, Türkiye'nin astronot adayının 2022'de seçileceğini belirterek, uzaya gidecek ilk Türk'ün bir bilim insanı olacağını söyledi.

Haber 05-11-2021 15:01

Astronot Pesquet’ten iklim değişikliği uyarısı: "Görüntü üzüntü verici"

Fransız astronot Thomas Pesquet, insanların doğaya verdiği tahribatın uzaydan çok daha gözle görünür hale geldiğini söylerken, "görüntü üzüntü verici" dedi.

Haber 04-11-2021 20:33

Beklenen oldu! Uzayda çekilen ilk film Vyzov (Sınanma) ekibi akşam yemeğini paylaştı

Uzayda çekilen ilk film olma özelliğini taşıyan Vyzov ’un her bir karesi sosyal medyada merak uyandırıyor. Geçtiğimiz günlerde iki sahnesinin çekimlerini tamamladığını duyuran film ekibinden akşam yemeği fotoğrafı geldi.

Trend 13-10-2021 15:10

Kimyasal ve biyolojik vakalarda zamanla yarışıp hayat kurtarıyorlar

Erzurum Şehir Hastanesi Acil Servis ve KBRN Merkezi Sorumlusu Dr. Öğretim Üyesi Orhan Delice: - "Siyanür ve metan gazı zehirlenmesinin yanı sıra yüksek ısıda zift maruziyeti gibi çok sayıda vakaya müdahale edip tedavilerini yaptık" - KBRN ekibinden hemşire Bilal Ayhan: - "Giydiğimiz kıyafetlerle hareket etmek, damar yolu açmak çok zor. Bir saat elbiseleri çıkarmadan siyanür vakasına müdahale ettik. Nefes almada çok zorlandık ama hastanın hayatını kurtardık"

Yurthaber 12-10-2021 12:26

Fransız astronottan uzayda egzersiz paylaşımı!

Avrupa Uzay Ajansı (ESA) astronotu Thomas Pesquet, uzayda formunu korumak için aletli egzersiz ypaıyor. Uluslararası Uzay İstasyonu’nda (ISS) bulunan Pesquet, boş zamanlarında formda kalmak için yaptığı egzersizlerin görüntülerini paylaştı.

Haber 20-09-2021 07:50

Bir ilk! Uluslararası Uzay İstasyonu'nda "uzay oyunları" düzenlendi

Uluslararası Uzay İstasyonu’nda (ISS) bulunan astronotlar ve kozmonotlar, Tokyo 2020 Olimpiyatları’nı kutlamak için istasyonda ilk defa "uzay oyunlarını" gerçekleştirdi. Soyuz Ekibi ve Dragon Ekibi olarak ikiye ayrılan astronot ve kozmonotlar, karşılıklı uzay oyunları oynadı.

Haber 09-08-2021 09:37

En yaşlı astronot Wally Funk, 82 yaşında hayalini gerçekleştirdi

Amazon'un sahibi Jeff Bezos'un uzaya yolculuğunda kapsüldeki diğer üç kişiden biri de 82 yaşındaki Wally Funk'tı. Funk bu seyahatle 1961 yılında çok yaklaştığı hayalini gerçekleştirdi.

Haber 21-07-2021 04:32

Dünyaca ünlü astronottan Türkiye paylaşımı

ABD'li astronot Shane Kimbrough, İstanbul'un Uluslararası Uzay İstasyonu'ndan çekilmiş görüntülerini paylaşarak, ''Harika görünüyorsun Türkiye'' mesajına yer verdi. Ünlü astronot paylaşımında Atatürk Olimpiyat Stadı'na dikkat çekti.

Haber 19-07-2021 19:32

Sınıfta yer alabilmek için kuyruğa girdiler! 22 binden fazla kişi başvurdu

Avrupa Uzay Ajansı'na astronot programı için 22 binden fazla başvuru yapıldı. Yeni astronot sınıfının 4 ila 6 kişiden oluşması planlanıyor.

Haber 24-06-2021 16:22

Çin Devlet Başkanı Şi Cinping'den 3 astronota tebrik

Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, 17 Haziran’da Çin’in kurmakta olduğu uzay istasyonuna ulaşan 3 astronotla konuşarak tebrik etti.

Haber 23-06-2021 10:57

Uzay uçuşlarının insan sağlığına etkisi mürekkep balıkları sayesinde tespit edilebilecek

Uzun süreli uzay uçuşlarının insan sağlığını nasıl etkilediğine dair uzaya gönderilen mürekkep balıkları üzerinde yapılan çalışmalar sonucunda elde edilebilecek. UUİ'ye gönderilen kısa kuyruklu yavru mürekkep balıkları, temmuzda Dünya'ya geri getirilerek incelemeye alınacak. Konuyla ilgili NASA araştırmacısı Jamie Foster, "Astronotlar uzayda fazla zaman harcadıkça bağışıklık sistemleri çalışmaz hale geliyor. Astronotların sağlık sorunlarının çözülmesine de yardımcı olabilir." ifadesini kullandı.

Haber 22-06-2021 21:35

Çin Uzay İstasyonu'nun çekirdek modülü "Tianhe" görüntülendi

Çin’in kurmaya başladığı uzay istasyonuna gönderdiği astronotlar, istasyonun çekirdek modülü Tianhe’ye girdi.

Haber 18-06-2021 13:52

Çin’in uzay aracı Shenzhou-12 istasyona kenetlendi

Çin’in Dünya’nın yörüngesinde kurmaya başladığı uzay istasyonuna gönderdiği astronotları taşıyan uzay aracı Shenzhou-12, istasyona kenetlendi.

Haber 17-06-2021 16:01

Shenzhou-12: Çin'in yeni uzay istasyonunda görev yapacak ilk astronot ekibi yola çıktı

Çin'in en uzun sürecek olan insanlı uzay misyonu için üç astronot yola çıktı.

Haber 17-06-2021 08:02

NASA, Ay'a ilk kadın astronotu gönderecek

ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), Ay'a ilk kadın astronotu götürecek dev roketleri bir araya getirdi. Artemis görevi çerçevesinde 65 metre uzunluğundaki dev ana roket, 54 metrelik iki küçük roketin ortasına yerleştirildi.

Haber 13-06-2021 12:12

Fransız astronottan uzaydan "Kabeli" Ramazan Bayramı tebriği

SpaceX'in Falcon 9 roketiyle 23 Nisan'da Uluslararası Uzay İstasyonu'na (ISS) gönderilen Fransız astronot Thomas Pesquet, Kabe'nin bütün parlaklığıyla göründüğü ve Mekke'nin gece uzaydan çekilmiş fotoğrafını paylaşarak Müslümanların Ramazan Bayramı'nı kutladı.

Haber 13-05-2021 07:44

ISS’e gönderilen Fransız astronot boş zamanlarında ne yaptıklarını gösteren fotoğraf paylaştı

Geçen ay SpaceX’in Falcon 9 roketiyle Uluslararası Uzay İstasyonu'na (ISS) gönderilen Fransız astronot Thomas Pesquet, boş zamanlarında ne yaptıklarını gösteren bir fotoğraf paylaştı.

Haber 08-05-2021 17:59

Dört astronot, SpaceX kapsülüyle Uluslararası Uzay İstasyonu'ndan dünyaya döndü

Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi NASA'nın son 53 yıldır gerçekleştirdiği ilk gece inişinde, dört astronot Uluslararası Uzay İstasyonu'ndan (ISS) Dünya'ya döndü. Üçü Amerikalı, biri Japon dört astronot uzayda altı ay geçirdi.

Haber 02-05-2021 12:56

Ay'a ilk ayak basan Apollo 11 ekibinin pilotu Michael Collins vefat etti

ABD Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA), Apollo programında aya iniş için kullanılan araca pilotluk yapan Apollo 11 astronotu Michael Collins'in 90 yaşında hayatını kaybettiğini duyurdu.

Haber 28-04-2021 22:48

NASA açıkladı! Astronotların Dünya'ya dönüşü ertelendi

ABD Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA), Uluslararası Uzay İstasyonu'ndaki (ISS) 4 astronotu Dünya'ya taşıyacak Crew Dragon mekiğinin bugün yapılması planlanan seferinin ertelendiğini bildirdi.

Haber 28-04-2021 15:44

Van Gölü'nün fotoğrafını çeken astronot Dünya'ya böyle döndü

Uluslararası Uzay İstasyonu’nda (ISS) 6 ay boyunca kalan NASA astronotu Kate Rubins, Rus kozmonotlar Sergey Rıjikov ve Sergey Kud-Svreçkov ile Soyuz MS-17 uzay aracıyla Dünya'ya döndü.

Haber 17-04-2021 14:19

NASA astronotu ile Rus kozmonotların ISS’e yolculuğu başladı

NASA astronotu Mark Vande Hel ile Rus kozmonotlar Oleg Novitskly ve Pyotr Dubrov Soyuz MS-18 roketiyle Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS) doğru yola çıktı.

Haber 09-04-2021 12:23

'Rizeli astronotlar'ın ünü dünyaya yayılıyor! Rusya'dan davet geldi

Rize'de kıl çorap, lastik ayakkabı ve arıcı kıyafeti giyip, motosiklet kaskı takarak kendilerini astronota benzeten 4 gencin ünü, kısa sürede ülke sınırlarını aştı. Uzay hayali kuran gençler, Rusya Rossotrudnichestvo Federal Ajansı Türkiye Temsilciliği tarafından ülkelerine davet edildi. Baykar Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar da babaannesinin uzaya çıkamayan astronotu ‘Üzülme evladım seneye gidersin’ diye teselli ettiği videoyu, ‘O sene bu sene’ notuyla sosyal medyada paylaştı.

Haber 08-04-2021 10:15

Rizeli astronotlar sosyal medyayı salladı! NASA aradı, cevap vermediler

Rize’de kıl çorap, lastik ayakkabı ve arıcı kıyafeti giyip, motosiklet kaskı takan 4 genç, kendilerini astronota benzeterek kısa videolar çekiyor. Uzay hayali kuran gençlerin, Türkiye Uzay Ajansı’ndan gelecek telefonu beklerken NASA’dan gelen telefon çağrılarına cevap vermedikleri video, sosyal medyada ilgi görüyor.

Haber 06-04-2021 13:01

NASA astronotunun yerçekimsiz ortamda kalbi küçüldü

ABD’de yapılan yeni bir araştırmaya göre NASA astronotu Scott Kelly, uzayda yaklaşık bir yıl geçirdiğinde, 340 günlük kalış süresi boyunca haftada altı gün egzersiz yapmasına rağmen kalbi küçüldü.

Haber 31-03-2021 10:31

Türkiye Uzay Ajansı Başkanı, astronot yerine önerdiği ismi açıkladı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın uzay programını açıklamasının ardından en çok konuşulan konulardan biri 'astronot' kelimesi yerine yerli bir isim bulunması oldu. 'Astronot' yerine bugüne kadar bir çok isim önerisi sunuldu. Türkiye Uzay Ajansı Başkanı Serdar Hüseyin Yıldırım da isim arayışına kendi önerisini sundu. Yıldırım'ın isim önerisi 'Fezagir' oldu.

Haber 06-03-2021 11:06

ISS astronotları uzay yürüyüşüne çıktı

Uluslararası Uzay İstasyonu’nda (ISS) görevli astronotlar, istasyonu haziranda gönderilmesi beklenen ve istasyonun güç kapasitesini yüzde 30 arttıracak güneş panellerinin kurulumuna hazırlamak için uzay yürüyüşüne çıktı.

Haber 05-03-2021 17:44

NASA'nın ISS’deki astronotları uzay yürüyüşüne çıktı

Uluslararası Uzay İstasyonu’nda (ISS) bulunan NASA'da görevli iki astronot, istasyona yüzde 30 daha fazla enerji sağlayacak güneş panellerini kurmak için ‘uzay yürüyüşü’ gerçekleştirdi.

Haber 02-03-2021 12:23

Avrupa Uzay Ajansı, bir engelli astronotu uzaya göndermeyi amaçlıyor

ESA, daha fazla kadın ve bir de engelli bireyi kapsayan yeni bir astronot yetiştirme programını devreye sokmaya hazırlanıyor. Kurum, bir engelli astronotu da uzaya göndermeye hazırlanıyor.

Haber 17-02-2021 09:07

'Türk astronot' için 3 aday belirlenecek! İşte uzmanlık şartları

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ''Milli Uzay Programı Tanıtım Toplantısı''nda duyurduğu 'Türk astronot' ile ilgili yeni detaylar ortaya çıkmaya başladı. Aktarılan bilgilere göre 'Türk astronot' için 3 aday belirlenecek.

Haber 12-02-2021 09:46

Türkiye'de yaşayan Suriye'nin ilk astronotu Muhammed Faris'ten "Milli Uzay Programı" açıklaması!

Suriyeli astronot Muhammed Faris, "Milli Uzay Programı"na ilişkin, "'Ay'da ayağı olmayanın yeryüzünde ayağı yoktur.' Uzay çağında yaşıyoruz. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıkladığı 10 maddenin başarıyla tamamlanmasını ümit ediyorum." dedi.

Haber 11-02-2021 12:25

'Astronot Abby' TRT World Forum Reflections’a konuk oluyor

TRT World Forum, 11 Şubat Uluslararası Bilimde Kadın ve Kız Çocukları Günü’nde The Mars Generation Başkanı ve astronot adayı Abigail Harrison'ı konuk edecek.

Trend 11-02-2021 11:08