Bakır Haberleri

Tüketicileri üzecek haber, yeni zamlar bekleniyor! Bakırı geride bıraktı, fiyatı 3 ayda iki katına çıktı!

Çikolata sevenleri üzecek haber kakao fiyatlarından geldi. 3 ayda fiyatı iki katına çıkan kakaonun ton başına fiyat 9 bin 600 doların üzerine çıkarak rekor kırdı. Fiyatıyla bakırı geriden bırakan kakao ve çikolata fiyatlarına yeni zamlar bekleniyor.

Finans 26-03-2024 11:41

Babadan oğula geçen meslek! “Amerika’dan öğrenmek isteyenler var, Türkiye’den öğrenmek isteyen hiç kimse yok

Gaziantep’te 50 yıllık kalaycı ustası Seyit Ahmet Ayata, bakırcılık mesleğinin gelecek nesillere aktarılması için oğlu Halil İbrahim’e kalaycılığı ve kültürü öğretiyor.

Kadin 21-02-2024 20:14

Rölyef sanatçısı polis memuru bakır üzerine yaptığı işlemelerle Türk kültürünü anlatıyor

Uşak'ta görevli polis memuru Muhammet Sait Bozkurt, hobi olarak başladığı rölyef sanatında Türk kültürünü bakır levhalara işleyerek anlatıyor.

Yurthaber 01-02-2024 12:30

Bakır tencere ve tavaları doğal parlatma yöntemi! Kararmış bakırları anında ilk günkü haline çeviriyor

Mutfaklarımızın vazgeçilmezi bakır tencere ve tavalar zamanla kararabilir ve matlaşabilir. Evde uygulayabileceğiniz doğal parlatma yöntemi ile kararmış bakırları anında ilk günkü haline çevirmek mümkün. Bakır tencerelerinizi ve tavalarınızı parlatmanın pratik yolunu öğrenmek için haberimizde göz atabilirsiniz.

Kadin 16-01-2024 12:41

Yüksek fiyatlara satılıyor! '5 bin lirayı buluyor' Evde sıkılırken bu kursla hayatı değişti... Hem terapi hem kazanç 'Herkese tavsiye ediyorum'

Sivas El Sanatları Eğitim Merkezi’nde bulunan bakır işleme kursunda öğrenciler, bir kenara atılan bakırları yenileyerek hem psikolojik terapi görüyor hem de onları yeniden hayata katıyorlar. Evlerde unutulan bakırların yeniden işlendiği kurslarda, ortaya çıkan ürünler yüksek fiyatlarda alıcı buluyor. Usta öğretici Münevver Arslan bir çaydanlığın fiyatının 2 bin 700 lirayı, kazanın ise 5 bin lirayı bulduğunu söyledi.

Kadin 12-01-2024 15:27

Pratik yemekleri daha sağlıklı hâle getiren en iyi bakır tavalar ve markaları

Lezzetli yemeklerin sırrını keşfetmeye hazır mısınız? İyi pişmiş, birbirinden harika yemeklerinizin tadının damaklarda kalmasını istiyorsanız tercihinizi bakır tavalardan yana kullanabilirsiniz. Sıcaklığı hızlı ve eşit bir şekilde ileten bakır tavalar, yemeğin her tarafını eşit pişirmenizde kolaylık sağlar. Zamanınızın çoğunu mutfakta harcamak istemiyorsanız pratik ve işlevsel bir kullanım imkânı sunan bakır tavalarla zaman ve enerji tasarrufu yapabilirsiniz.

Yemek 29-09-2023 17:39

Bakırın simgesi nedir, özellikleri nelerdir? Bakır elementi periyodik tabloda nerede yer alır?

Bakır, yaşamsal açıdan önemli elementler arasında yer alır. Metal elementler sınıfının bir üyesidir. Keşfedilmesi çok eski tarihlere dayanır. Kırmızı ve kahverengi renk tonlarına sahiptir. Isıyı ve elektriği yüksek performansla iletebilir. Uzun yıllar farklı alanlarda kullanılmasıyla dikkat çeker. Yaşamsal açıdan da bakır, hücre enzimlerinin taşınmasında etkili olan bakırın sembolü nedir?

Egitim 10-03-2023 16:49

Kalkolitik Çağ nedir, özellikleri nelerdir? Kalkolitik Çağ ne zaman başladı ve bitti, yerleşim yerleri neresidir?

Tarih boyunca insanlık birçok farklı devir yaşamıştır. Bu çağlardan her biri birbirinden farklı özelliklere sahiptir ve insanlığın gelişimine büyük katkılar sağlamıştır. Kalkolitik Çağ olarak adlandırılan çağ da bu özelliklere sahip bir çağdır. Birçok yenilik bu dönemde başlamıştır. Arkeolojik araştırmalar kapsamında bu çağ bazı sınıflandırmalar yapılarak incelenmiştir. Bakır Çağı olarak da bilinen Kalkolitik Çağ nedir, yerleşim yerleri neresidir?

Egitim 24-02-2023 17:28

Karadeniz'de ürküten araştırma! Karadeniz kıyılarında ortaya çıktı... 'Zehirleyici etkisi var'

Karadeniz'de yapılan araştırmada 1100 kilometrelik alandan toplanan tortu örneklerindeki analizlerde, 10 farklı toksik metal izine rastlanıldı. Araştırmaya göre, litre başına en fazla bakır oranı; 170 miligram ile Sürmene'de, 162 miligram ile Ordu'da, 135 miligram ile Artvin’in Hopa ilçe kıyısında tespit edildi. Doç. Dr. Koray Özşeker, ''Bölgede yaşayan balık popülasyonları buna doğrudan maruz kalabiliyor. Bu balıklar da besin zinciri yoluyla sofralarımıza geliyor'' açıklamalarında bulundu.

Haber 29-11-2022 10:36

Görenleri hayrete düşürüyor! 500 bin TL'ye satılıyor

Gaziantep’te ev fiyatına satılan bakır ibrik fiyatıyla adeta dudak uçuklatıyor. Çiftine 500 bin TL değer biçilen devasa ibrik cadde üzerinde görenleri hayrete düşürüyor.

Finans 12-09-2022 10:31

Yarı soy metaller hangileridir? Yarı soy metallerin özellikleri nelerdir?

Metaller genellikle parlak renkli ve iletkenliği iyi olan maddelerdir. Metaller kendi arasında alt sınıflarda incelenir ve bu sınıflara göre bazı özelliklere sahip olurlar. Yarı soy metaller de metallerin bir alt sınıfıdır. Peki, yarı soy metaller hangileridir?

Egitim 09-09-2022 16:34

Bakır metal mi, ametal mi? Bakır (Cu) elementi periyodik tabloda hangi gruptadır?

Bakır, yaşamsal açıdan önemli bir elementtir. Yetişkin bir insan vücudunda enzimlerin hücrede enerji taşımak için bakıra ihtiyacı vardır. Bu ihtiyaç günde 1,2 miligramdır. Fazla miktarda alınan bakır ise zehirli etkiye yol açabilir. Vücuttaki görevi dışında günlük hayatımızda da sıkça karşımıza çıkan bakır metal midir yoksa ametal midir?

Egitim 15-07-2022 14:22

Demans riskinizi azaltmak için yapmanız gerekenler çok basit

Demans toplumu riske atan hastalıklar arasında bulunuyor. Genellikle belirli bir yaşın üzerinde görülmeye başlayan demans hastalığına yakalanma riskini azaltmak için yaşam alışkanlıklarının değişmesi gerekiyor. Uzmanlar doğru beslenme ve çeşitli hareketler ile demans olma riskini düşürebileceğinizi belirtiyor.

Haber 28-06-2022 15:42

Bakırcı İsmet 50 yıllık mesleki birikimini gençlerle paylaşıyor

Gaziantep'te 10 yaşından bu yana bakırcılıkla uğraşan İsmet İşçi, bakır işlemeciliğini gelecek nesillere aktarmak için gençlere mesleğinin inceliklerini öğretiyor - İsmet İşçi: - "Elimden geldiği kadar mesleğimizi tanıtmaya ve sevdirmeye çalışıyoruz"

Yurthaber 10-06-2022 12:47

Bunları yiyerek cildinizi 10 yaş daha genç gösterebilirsiniz! Doğal kolajen içeren besinler…

Kolajen içeren ürünler kullanmak ve besinler tüketmek özellikle son yıllarda oldukça ilgi görüyor. Zaman geçtikçe vücutta azalan kolajen üretimini doğru besinler tüketerek arttırabilirsiniz. Kolajen içeren besinleri yiyerek ve doğru bakımları uygulayarak cildinizde çok daha genç ve sıkı bir görünüm elde edebilirsiniz.

Kadin 13-04-2022 17:28

Muğla'da Kavaklıdere bakırı için coğrafi işaret çalışması başlatıldı

Muğla'da Kavaklıdere bakırı için coğrafi işaret çalışması başlatıldı

Yurthaber 11-02-2022 14:30

5 bin yıllık şifa kaynağı bakıra yoğun talep! Bir gece bekletip içerseniz...

Binlerce yıldır kullanılan bakır kaplardan su içmenin ve yemek yemenin faydaları saymakla bitmiyor. Uzmanlara göre, bakır kapların suyu pozitif elektrikle yükleme özelliği bulunuyor ve bu pozitif elektrik yükü vücudun 3 temelini dengelemeyi sağlıyor. Bakır sürahi içinde 8 saat bekletilerek hazırlanan su hiçbir zaman kötüleşmiyor ve tazeliğini koruyor.

Haber 03-12-2021 13:35

Bakır yerine kaldırım taşı! 36 milyon dolarlık akılalmaz dolandırıcılıkta şebeke ilk kez hakim karşısında

İsviçre merkezli bir firmanın, Türk şirketiyle anlaşarak İstanbul üzerinden Çin'e göndermek istediği 36 milyon dolarlık bakır külçeleri, kaldırım taşıyla değiştiren 16 kişilik dolandırıcılık şebekesi ilk kez hakim karşısına çıktı. Mahkeme; Bora İbiş, Tayfur Gıcır, Orhan Mollaoğlu ve Çağır Koçoğlu'nun adli kontrol tedbirleri uygulanarak tahliyesine karar verdi.

Haber 26-11-2021 19:07

Madenlerde devlet hakkı oranı yüzde 25'e çıkarıldı! Karar Resmi Gazete'de

Maden Kanunu kapsamında yer alan bazı madenlerin devlet hakkı oranı yüzde 25'e yükseltildi. Karar Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzası ile yayımlandı. Devlet hakkı, maden sahalarında yapılan üretimin satışı sırasında devlete ödenen bir pay olarak tanımlanıyor ve ocaktan çıkarılan madenin ocak başındaki fiyatından alınıyor.

Finans 19-08-2021 09:35

‘Kültür Oscarı’ sahibi rölyef ustasının eserleri görenleri kendisine hayran bırakıyor

Sakarya’nın Adapazarı ilçesinde yaşayan ve Sakarya Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nden mezun olan 48 yaşındaki Necmettin Sadıkoğlu, kabartma sanatı olarak da bilinen bakır rölyef ile yaptığı eserleriyle görenleri hayran bırakıyor. Yapmış olduğu Ayet-el Kürsi ile Kültür Ürünleri Oscar Yarışması'nda Oscar ödülü kazananan Sadıkoğlu, 12 yıldır bakıra can veriyor.

Trend 11-05-2021 15:02

Mısır, soya, pamuk ve buğday fiyatları son durum! İşte emtia piyasasındaki gelişmeler

Siber saldırı nedeniyle sevkiyatın durduğu ABD boru hattının hafta sonuna kadar kapalı kalacağının açıklanması ve bu nedenle Meksika körfezi kıyısındaki bazı rafinerilerin üretimi azaltması sonucu gerilerken, altın fiyatları yatay gelişiyor.

Finans 11-05-2021 09:35

Bakır, yeşil enerji dönüşümüyle altın çağını yaşayacak

Yeşil enerji dönüşümünün küresel bakır piyasasının gelecekteki büyümesinde temel belirleyici olması beklenirken, talep ve fiyatındaki rekor artışlarla bakırın altın çağını yaşayacağı öngörülüyor.

Finans 03-05-2021 15:25